Αποστολέας Θέμα: αγορα απο 1000 εως 3000+  (Αναγνώστηκε 289093 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pdimop

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
    • &Once my personal Photoblog
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #380 στις: Αύγουστος 10, 2009, 11:06:18 πμ »
Ευχαριστώ ,
νομίζω ότι όσο αφορά τα Pam έχω κατασταλάξει αρκετά (δύσκολη απόφαση 111 ή 183), Το Longines από τη άλλη είναι και αυτό πανέμορφο και προσιτό αν και λίγο βαρύ για το συνήθως casual ντύσιμο μου.Εκει που δυσκολεύομαι είναι στις επιλογές που μου διαφεύγουν στα μεταχειρισμένα αφού και αυτά τα Memovox είναι μια "καλή"  ανάσα από τα 3500.
http://www.pdimop.gr/  -- My personal Photoblog --

Αποσυνδεδεμένος lambros

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 919
  • Chronometrophilia
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #381 στις: Αύγουστος 10, 2009, 11:23:56 πμ »
Καλημέρα και καλως ήρθες στην παρέα μας.  :)
Το πόστ σου πραγματικά δείχνει πόσο ευχάριστη μπορεί να γίνει η περιπλάνηση στον συναρπαστικό κόσμο τη ωρολογοποιίας. Νομίζω ότι μετά από 1 χρόνο διαβάσματος τώρα μάλλον ήρθε η ώρα να μας συμβουλέψεις εσύ..... ;D
Εάν και η επιλογή ρολογιού είναι κάτι αυστηρά προσωπικό - μην ξεχνάς το παράδειγμα που έφερες με το ρολόι που σου άρεσε και το "κόλλημα" που "έφαγες" με το ρολόι του φίλου σου - προσωπικά θεωρώ ότι τα πανεράι είναι πιο σίγουρη επιλογή για να "αρχίσεις μαζί του....." όπως έλεγε και η παλιά διαφήμιση. Καλύτερη μεταπώληση αλλά και πιο νεανικό σχέδιο...
Να πώ ότι με την οικονομική κρίση πάνω απο τα κεφάλια μας. στα 3,5χ μπορείς σε μεταχειρισμένο να έχεις πολλές επιλογές σε καλά ρολόγια, συμπεριλαμβανομένου και του JLC που σου αρέσει...
 

Αποσυνδεδεμένος xtasos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 105
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #382 στις: Αύγουστος 24, 2009, 06:23:02 μμ »
Καλησπέρα φίλοι μου ...

Μετά από πολύ μελέτη του φόρουμ λέω να μπω κατευθείαν στο θέμα για να μην σας κουράσω. Προτίθεμαι να αγοράσω ένα ρολόι περίπου στα 2000-3500 ευρώ χωρίς να αποκλείω και κάτι ακριβότερο αν αξίζει. Έχω διαβάσει όσο μπόρεσα περισσότερο στο forum και έχω μπερδευτεί λίγο. Θα απαντήσω σε κάποιες από τις ερωτήσεις που έχετε βάλει εσείς περιμένοντας την βοήθειά σας:

1. Τι του αρέσει (εμφανισιακά)

Θέλω να είναι καλαίσθητο, χωρίς έντονα χρώματα, ογκώδες όπως τα καταδυτικά με τις μεγάλες εξωτερικές στεφάνες, αν και κατα προτίμηση όχι καταδυτικό, λόγω μεγάλου μεγέθους καρπού (21 εκ.)

2. Ποιες μάρκες (εάν έχει προτίμηση)

Δεν έχω κάποια ιδιαίτερη προτίμηση. Αρχικά μου άρεσαν πάρα πολύ τα tag αλλά διαβάζοντας στο φορουμ πλέον ... το σκέφτομαι (αν και μου άρεσε πολύ το καινούργιο grand carrera calibre 17), επίσης μου άρεσαν πολύ εταιρίες όπως Ω, rolex, JLC, VC, IWC ...

3. Καινούργιο ή μεταχειρισμένο?
Καινούργιο

4. Η μεταπωλητική αξία είναι σημαντικό για αυτόν/αυτήν?
Και Ναι και Οχι ... Αφού θα δώσω τόσα χρήματα καλό θα ήταν να το έβλεπα και ως επένδυση ...
Και όταν λέω επένδυση δεν εννοώ να πάρουν αξία αλλά όταν δίνω ένα τέτοιο ποσό που για μένα είναι κάτι παραπάνω από σεβαστό το δίνω γιατί θέλω να αγοράσω κάτι καλό που θα κρατήσει στο χρόνο και δε θα μου χαλάει να τρέχω για service.

5. Τι χρήση θα έχει το ρολόι? (dress watch, sport, diver, daily)

Δε το θέλω για βραδινό ή μεσημεριανό ή για κοσμικές εκδηλώσεις, το θέλω για κάθε μέρα. Συνεπώς το θέλω να είναι ανθεκτικό.

6. Μηχανικό ή quartz

Η προτίμησή μου θα ήταν ένα μηχανικό (αυτόματο ; - το ίδιο και το αυτό ;)

7. Με μπρασελέ, δέρμα ή καουτσούκ?

Αυτό που έχω τώρα είναι με μπρασελέ αλλά το καινούργιο λέω να το πάρω με δέρμα... αν και πιστεύω στην πορεία να βάλω και μπρασελέ στο ίδιο ;


Ελπίζω να σας βοήθησα στο να μου προτείνετε κάτι. Αν έχετε κάτι στο νου σας που να παντρεύει όλα τα παραπάνω ή τουλάχιστον τα περισσότερα θα με βοηθούσατε ιδιαίτερα.
Είμαι από Γιαννιτσά (όπως έγραψα και κάπου αλλού στο φόρουμ), 50 χιλ. από Θεσσαλονίκη, οπότε θα ήθελα να βρω και κάποιο - κάποια καταστήματα ώστε να τα φορέσω για να αποφασίσω και τι ταιριάζει στο χέρι μου ... γιατί καλές οι φωτό στον υπολογιστή ... αλλά πρέπει να τα βλέπεις και από κοντά πριν προχωρήσεις σε μια τέτοια αγορά ...

Ευχαριστώ και συγνώμη για το μακροσκελές ...

Αποσυνδεδεμένος isidoros

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 413
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #383 στις: Αύγουστος 24, 2009, 07:09:20 μμ »
OMEGA RAILMASTER XXL
Case Diameter: 49.2 mm
Caliber: Omega 2201
Manual-winding movement with small seconds at 6 o’clock. Geneva waves, circular graining, rhodium-plated finish gold plated engravings. Officially certified chronometer.
Power Reserve: 53 hours
Domed scratch-resistant sapphire crystal
Stainless steel case
Black dial








OMEGA Seamaster Planet Ocean Big Size
 

Case Diameter: 45.5 mm
Caliber: Omega 2500
Self-winding chronometer, Co-Axial Escapement movement with rhodium-plated finish
Power Reserve: 48 hours
Stainless steel case
Black dial
 




Αποσυνδεδεμένος mantilas

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1202
  • ΚΑΛΛΙΣΤΟΝ ΚΛΕΟΣ ΤΟ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΑΣ ΘΝΗΣΚΕΙΝ
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #384 στις: Αύγουστος 24, 2009, 08:54:54 μμ »
Ρολογαρες με τα ολα τους τα Ω.Ευτυχως εχω στη συλλογη μου το ΡΟ.Διαχρονικο με μοτερ μπομπα :respect: στην Ω

Αποσυνδεδεμένος lambros

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 919
  • Chronometrophilia
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #385 στις: Αύγουστος 24, 2009, 09:22:30 μμ »
....2000-3500 ευρώ χωρίς να αποκλείω και κάτι ακριβότερο αν αξίζει.

....1. Τι του αρέσει (εμφανισιακά) ογκώδες όπως τα καταδυτικά ... λόγω μεγάλου μεγέθους καρπού (21 εκ.)

....2. Ποιες μάρκες (εάν έχει προτίμηση) Δεν έχω κάποια ιδιαίτερη προτίμηση. ...επίσης μου άρεσαν πολύ εταιρίες όπως Ω, rolex, JLC, VC, IWC ...

....3. Καινούργιο ή μεταχειρισμένο? Καινούργιο

....4. Η μεταπωλητική αξία είναι σημαντικό για αυτόν/αυτήν? καλό θα ήταν να το έβλεπα και ως επένδυση ... και δε θα μου χαλάει να τρέχω για service.

....5. Τι χρήση θα έχει το ρολόι? το θέλω για κάθε μέρα.

....6. Μηχανικό ή quartz - αυτόματο ; -

....7. Με μπρασελέ, δέρμα ή καουτσούκ? -  δέρμα... αν και πιστεύω στην πορεία να βάλω και μπρασελέ στο ίδιο ;

.... να τα φορέσω για να αποφασίσω και τι ταιριάζει στο χέρι μου ... γιατί καλές οι φωτό στον υπολογιστή ... αλλά πρέπει να τα βλέπεις και από κοντά πριν προχωρήσεις σε μια τέτοια αγορά ...



Καλησπέρα φίλε xtasos και εύγε για την σφαιρική προσέγιση του θέματος σου.
Με ένα copy paste κατά το δοκούν στο μήνυμα σου, θα σου προτεινα να πας άφοβα είτε σε panerai είτε σε rolex sub η gmt τσιμποντας βέβαια λίγο τις τιμές καμμιά πεντάδα κατοστάευρα παραπάνω στο πάνω οριο της τιμής σου .....  ;)
Καλωσήρθες!

Αποσυνδεδεμένος xtasos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 105
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #386 στις: Αύγουστος 25, 2009, 09:01:56 πμ »
... Ευχαριστώ πολύ κύριοι ...
Δεν είχα δει τα big size της Ω ... πρέπει να ψάξω να τα δω και να τα φορέσω
... Όσον αφορά τα Rolex ... από ότι είδα η κάσα είναι 40 χλσ. ... δεν θα μου είναι λίγο μικρό ; (είπαμε καρπός 21 εκ. ...) γιατί αν αξίζει τον κόπο θα ανέβω αυτά τα 5 εκτοστάευρα για κάτι τέτοιο
Τα Ω big size είναι μέσα στο όριο ;

... Τώρα το πρόβλημα είναι να βρω καταστήματα (μάλλον στην Θεσσαλονίκη) για τα αυτά τα ρολόγια. Στα Γιαννιτσά υπάρχει ένα κατάστημα που έχει ρόλεξ (αυτή την στιγμή έχει 2 μοντέλα μόνο στην βιτρίνα) και μου είπε ο καταστηματάρχης (που είναι και γνωστός) ότι μπορεί να μου φέρει ότι του ζητήσω ... και ότι μάρκα θέλω, αλλά πρέπει πρώτα να τα δω απο κοντά και να τα δοκιμάσω ...

Αποσυνδεδεμένος lambros

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 919
  • Chronometrophilia
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #387 στις: Αύγουστος 25, 2009, 09:24:46 πμ »
Πραγματικά είναι 40αρια αλλά με το bezel σίγουρα κερδίζουν όγκο.
Εάν το μέγεθος είναι τόσο σημαντική παράμετρος τότε δες σίγουρα τα πενεράι τα οποία είναι πιο ογκώδη και σίγουρα πιο τρέντυ.
Εάν, απο την άλλη θες μεγαλύτερο rolex τοτε στα 43 δες το deepsea αλλά κράτα και μεγαλύτερο πορτοφόλι. 

Σε κάθε περίπτωση θα σε συμβούλευα, όπως πολύ σωστά είπες, να κάνεις μιά βόλτα και να τα δεις όλα από κοντά.
Για μαγαζιά στην Θεσσαλονίκη θα σε βοηθήσει ο φίλος blackbird. :)

Αποσυνδεδεμένος nyo

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 442
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #388 στις: Αύγουστος 25, 2009, 04:25:34 μμ »
Ριξε και μια ματια στο Chopard Mille Miglia Gran Turismo XL. Δεν ξερω αν ειναι στα δεδομενα σου το σπορτιφ στυλ του αλλα ειναι ενα πολυ αξιολογο ρολοι κατα τη γνωμη μου.

Κι επειδη ειπες οτι σου αρεσουν τα IWC (παρομοιως) γιατι δεν κοιτας και το IWC Aquatimer. Βεβαια μαλλον θα ξεπερασεις το ανω οριο σου αλλα αφου ειδες Rolex αξιζει να δεις και αυτα!  ;)

Αποσυνδεδεμένος xtasos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 105
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #389 στις: Αύγουστος 31, 2009, 10:10:53 πμ »
Καλή σας μέρα αγαπητοί μου κύριοι,
... Μετά από μια βόλτα σε μαγαζιά της Θεσσαλονίκης είδα κάποια μοντέλα που μου ... ¨έκατσαν¨. Δεν έχουν ιδιαίτερη σχέση μεταξύ τους, απλά μου άρεσαν και παρακαλώ για τις κριτικές σας. Τι θα διαλέγατε και γιατί ή τι δεν θα διαλέγατε και γιατί. Η σειρά που τα παραθέτω είναι τυχαία και θα αναφέρω τιμές τιμοκαταλόγων (αν και μου είπαν και για το καθένα και την έκπτωση που μου κάνουν 15-25% ανάλογα το μοντέλο).
1. IWC UTC S. ED.  http://www.worldwatchreview.com/2008/06/17/iwc-utc-edition-antoine-de-saint-exupery-limited-edition-watch/
σε ατσάλι. Είναι το 894/1188 κομμάτι. Τιμή 4190 €
2. Longines Pilot Limited Edition  http://img12.imageshack.us/my.php?image=img0733f.jpg   http://img24.imageshack.us/img24/6353/img0730z.jpg   http://img25.imageshack.us/my.php?image=img0727qdc.jpg   http://img14.imageshack.us/my.php?image=img0704eog.jpg   http://img19.imageshack.us/my.php?image=img0767a.jpg . Πολύ ... ιδιαίτερο ρολόι (αν και ακόμα δεν κατάλαβε τι κάνουν η κεντρική και η περιφερειακή στεφάνη ... Τιμή 3260 €
3. TAG HEUER GRAND CARRERA CAL 17 RS  http://www.tagheuer.com/the-collection/grand-carrera/gc-intro/index.lbl?lang=en . Το συγκεκριμένο ρολόι μου αρέσει, οι καταστηματάρχες επαινούν πολύ την ποιότητά του, αλλά εδώ στην ωραία παρέα τα σχόλια δεν είναι και τόσο θετικά !!!... Τιμή 4370 €.
Και άλλα 2 με κόστος που ξεπερνά τις 3500 τελική ... αλλά μου άρεσαν και δεν ξέρω αν αξίζει για τα παραπάνω χρήματα ...
4. IWC Portuguese Chrono Autom.   http://www.timeofswitzerland.com/IWC-Portuguese-Automatic-Chronograph-3714-38_e.cfm ... To μόνο που δεν μου άρεσε είναι το μέγεθος ... λίγο μικρό ... Τιμή 5850 €.
5. Omega De Ville Chronoscope Co-Axial GMT   http://www.omegawatches.com/index.php?id=1015&details=1&ref=42213445213001&no_cache=1 ... πολύ όμορφο και το μοναδικό της σειράς σε 44άρι μέγεθος ... Τιμή 5760 € ... Αξίζει να ξεφύγω 1000 € από τον προϋπολογισμό μου ; ...

Αποσυνδεδεμένος xtasos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 105
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #390 στις: Αύγουστος 31, 2009, 10:23:37 πμ »
... Α ... και να μην το ξεχάσω (θέλω αλλά δεν με αφήνει το μυαλό μου ...) και
6. ROLEX deepsea ... το μόνο σε ικανοποιητικό μέγεθος για τον καρπό μου !!!... αλλά με κόστος περίπου στις 6000 € (δεν γνωρίζω αρχική τιμή), δηλαδή σχεδόν διπλάσιο από το όριο που είχα θέσει ...

Αποσυνδεδεμένος xtasos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 105
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #391 στις: Σεπτέμβριος 02, 2009, 10:38:41 πμ »
 :-\

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #392 στις: Σεπτέμβριος 02, 2009, 12:53:48 μμ »
Για μηχανισμούς κλπ, υπάρχουν φίλοι πιό γνώστες της ΥΩ από μένα που θα σε βοηθήσουν πιστεύω. Η προτίμησή μου, μεταξύ των 5, έχει να κάνει καθαρά με τον καρπό σου(Άκου 21cm!!!Kαι λέω ότι έχω μεγάλο εγώ με 19+ cm) σε σχέση με το ρολόι σαν αξεσουάρ, εμφάνιση, ιδιαιτερότητα κλπ

Longines Lindbergh Hour Angle watch, υπάρχει και σε ατσάλι


Φιλικά, Γιάννης


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος Nick78

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 811
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #393 στις: Οκτώβριος 29, 2009, 01:57:27 μμ »
Καλησπέρα φίλοι του ρολογιού και από μένα!
Πριν περίπου 10 μέρες ανακάλυψα αυτό το forum στο διαδίκτυο και μπορώ να πω πως πέρασα πολλές ευχάριστες ώρες  περιπλανόμενος στις σελίδες του ως επισκέπτης.  Σας αξίζουν συγχαρητήρια!

Έχοντας φτάσει  τα πρώτα άντα ήρθε ο καιρός για το πρώτο μου πραγματικό αφήνοντας τα παιδικά/φοιτητικά quarz. Σκέφτηκα να ζητήσω απευθείας τη γνώμη σας για τις ως τώρα σκέψεις μου και καθώς το budget μου κυμαίνεται γύρω στις 2000-2200,  άντε 2500 ευρώ  max αποφάσισα το πρώτο μου μήνυμα να το γράψω σε αυτό το topic.

Περνώντας στο θέμα μας λοιπόν, αναζητώ ένα ρολόι με τα εξής χαρακτηριστικά   :
•   Κάτι που θα με κάνει να ασχολούμαι μαζί του, να θέλει να του αφιερώνω λίγο χρόνο και μεράκι οπότε σίγουρα αυτόματο/μηχανικό και όχι quarz.
•   Καινούριο, όχι μεταχειρισμένο. Αγορά με μετρητά (για να πετύχουμε και καμιά έκπτωση) και στην τιμή που ανέφερα.
•   Στυλ:  Όχι καθαρόαιμο αθλητικό αλλά «κυριλέ» - σπορ εμφάνιση. Νεανικό δηλαδή αλλά όχι κάτι που «ουρλιάζει» ότι είναι αθλητικό πχ  χοντρές στεφάνες με εξογκώματα ή πολλά χρώματα στο καντράν. Για να το θέσω αλλιώς, δεν ψάχνω  Φεράρι και Πόρσε αλλά κάτι σε Άστον Μάρτιν και Μαζεράτι.  :)
•   Εμφάνιση :  Δε χρειάζομαι χρονογράφο με τα 3 υποκαντράν. Θα ήθελα ωστόσο να μην είναι τελείως απλό έχοντας μόνο ημερομηνία. Ένα υποκαντράν που να δείχνει ξεχωριστά τα δευτερόλεπτα πάνω από το 6 ή κάτι παρόμοιο που να προβάλει την ώρα και σε 24ώρη είναι ωραίες ιδέες που σπάνε τη μονοτονία.  Προτίμηση σε μπρεσελέ και όχι δερμάτινο λουράκι.
•   Μέγεθος: μεταξύ 39 και 42mm (μικρομεσαίος καρπός θα έλεγα) 
•   Χρήση: Καθημερινή, στις εξόδους και στο γραφείο. Μόνο σε αθλοπαιδιές/γυμναστήριο σκοπεύω να το βγάζω.

•   Μάρκες που προτμώ:
1.   Tag Heuer.  Μου αρέσει ο μηχανοκίνητος αθλητισμός, πορωμένος με Formula 1 από το Γυμνάσιο και νομίζω πως η συγκεκριμένη μάρκα είναι η πιο άμεσα συνδεδεμένη με το χώρο. Δεν ξέρω αν είμαι και εγώ θύμα του μάρκετινγκ αλλά οπωςδήποτε ονόματα και ορισμοί  όπως Juan Manuel Fangio, Raikonnen, Monaco κτλ σίγουρα λένε πολλά σε μένα (αν και η ίδια η σειρά Formua 1 της Heuer δεν μου αρέσει)
2.   IWC. Από τα «αεροπορικά» τα θεωρώ τα ομορφότερα. Βέβαια οι τιμές είναι ένα ζήτημα συν το γεγονός ότι θα προτιμούσα μπρεσελέ.
3.   Ω.  Σχεδιαστικά κάτω από τα 2 παραπάνω κατά τη γνώμη μου αλλά άρχισα να τα ψάχνω όταν διάβασα εδώ για την υπεροχή του μηχανισμού Co-Axial και για την προτίμηση της συντριπτικής πλειοψηφίας εδώ  σε σχέση με τα τα Tag Heuer.
4.   Bell & Ross μόνο σειρές Geneva και vintage. Μακάρι να ήταν και τα diver 300 εντός budget.  Τα υπόλοιπα τετράγωνα δε μου αρέσουν καθόλου.

Τέλος συγκεκριμένα μοντέλα που έχω σταμπάρει είναι τα ακόλουθα:
Από Tag Heuer συμπαθώ γενικά τη σειρά λινκ κυρίως το αυτόματο Link Calibre 6 (στο site βγαίνει μόνο το «απλό» link) σε μαύρο όπου υπάρχει το ξεχωριστό υποκαντράν για τα δευτερόλεπτα. Σε αυτή το λογική μου αρέσουν και τα Bell & Ross vintage/geneva 123 σε μάυρο ή άσπρο, ενώ δεν θα έλεγα όχι και στα αντίστοιχα 126 που είναι μεν χρονογράφοι αλλά μόνο με λεπτά και δευτερόλεπτα οπότε το κεντρικό καντράν δεν είναι πολύ φορτωμένο. Φοβάμαι όμως πως τα 126 θα ξεφεύγουν στην τιμή.
Συνεχίζοντας με Heuer πάλι, θεωρώ πανέμοργο και το Grand Carrera 8 RS, όπου δείχνει την ώρα και σε 24ωρη βάση αν δεν κάνω λάθος. Στην ίδια λογική είναι και το IWC Spitfire UTC που έχω ξεχωρίσει αν και κατά τα άλλα διαφέρουν πολύ τα 2 τους.   Το pilot Mark XVI παρα είναι απλό για το γούστο μου ενώ το πολύ ομορφότερο Βig Pilot εκτός από ...μεγάλο είναι και πανάκριβο. Μόνο το Aquatimer που έχει και λίγο κίτρινο στη στεφάνη απομένει που να μου αρέσει στα λεφτά που διαθέτω από IWC.   
Από OMEGA τέλος, μόνο το Seamster Planet Ocean (αυτό με μπρεσελέ και πορτοκαλί στο δείκτη δευτερολέπτων!) μου είναι ωραίο σα σχέδιο, άντε και το ΑQUA TERRA chronometer αλλά όπως προανέφερα δεν μπορώ να τα απορρίψω αφού κατασκευαστικά είναι πολύ καλά για τα χρήματα που ζητούν.

Επειδή η αγορά φίλοι μου θα γίνει σε περίπου ένα μήνα από τώρα θα ήθελα μερικά σχόλια για αυτή τη short list, πχ εάν κατά τη γνώμη σας κάποιο από αυτά υστερεί σημαντικά και δεν αξίζει να το δω, ή αν πάλι κάποιο υπερτερεί κατάφωρα στο value for money και αξίζει περισσότερη προσοχή. Καλοδεχούμενο κάθε σχόλιο.  Δεκτές και άλλες προτάσεις εννοείται!  Στον καρπό δεν εχω δοκιμάσει σχεδόν κανένα ακόμα πράγμα που θα κάνω από βδομάδα.

Συγγνώμη αν πλάτιασα πολύ και ευχαριστώ προκαταβολικά όσους κάθησαν και διάβασαν όλο αυτό και δώσουν τα φώτα τους! 
We are never gonna survive...unless we get a little crazy!

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #394 στις: Οκτώβριος 29, 2009, 02:03:09 μμ »
 :-k


σε αυτη την κατηγορια τιμων το 1 και το 4 θα τα αφηνα απ'εξω.


αν και δεν ειναι στα λεφτα αυτα,ριξε μια ματια προς rolex GMT

Αποσυνδεδεμένος antonis_ch

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1360
  • Time is the most valuable thing a man can spend!
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #395 στις: Οκτώβριος 29, 2009, 02:23:07 μμ »
Αγαπητε Nick78 , εγω εχω το planet ocean στα 45,5mm και ειμαι πολυ ευχαριστημενος και απο πλευρας χρονομετριας (λογω co-axial) αλλα και απο πλευρας ποιοτητας..! Απο τα υπολοιπα που αναφερεις δεν εχω εμπειρια εκτος απο καποια IWC τα οποια εισα και δοκιμασα κατα καιρους σε καταστηματα...Πολυ ωραία κομματια αλλα ξεφευγουν λιγο απο το budget σου.. Αυτα απο εμενα..!

Φιλικα,

Αντωνης

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #396 στις: Οκτώβριος 29, 2009, 02:45:18 μμ »
 Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και την Hamilton. Πιστέυω ότι θα βρέις κάτι που θα σου αρέσει και μάλιστα με πιο προσιτές τιμές ,αν σ' ενδιαφέρει. Κοίταξε κάτι και σε Breitling, σε λίγο ακριβότερη κατηγορία τιμής απ' την Hamilton. Ωστόσο υπαρχουν και άλλες λιγότερο διμοφιλείς, αλλά αρκετά ενδιαφέρουσες μάρκες, στη ''μεσαία'' κατηγορία τιμής, η πλειοψηφία των οποίων φοράνε μηχανές της ΕΤΑ, η τροποποιήσεις αυτής.
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #397 στις: Οκτώβριος 29, 2009, 03:01:12 μμ »
Nick78,welcome
σε ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια,πράγματι έχει γίνει μεγάλη προσπάθεια εδώ μέσα απο πολλά παιδιά...για να υπάρχει αυτός ο όμορφος διαδυκτιακός τόπος για το αγαπημένο μας χόμπι.
στην περίπτωσή σου,συμπερασματικά διακρίνω ότι θές το πιάτο έτοιμο στρωμμένο-ζεστούλικο.... ;D .....οι επιλογές πολλές και "μπέρδεμενες"!
.....να δουμε τί θα γράψουν οι υπόλοιποι και επανέρχομαι.... ;)
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος Nick78

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 811
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #398 στις: Οκτώβριος 29, 2009, 06:13:51 μμ »
Καταρχήν να σας ευχαριστήσω για τη γρήγορη ανταπόκρισή σας!

@ Viglatoras: Στα Breitling δεν είχα δώσει ιδιαίτερη προσοχή, όσα είχα δει στο net είχαν πολύ φορτώμένο καντράν. Ωστόσο μπήκα έκανα τον κόπο να μπω στη κεντρική σελίδα τους και μου άρεσε πολύ η σειρά AEROMARINE. Συγκεκριμένα τα Avenger Seawolf, Superocean και πιο πολύ ακόμα τα heritage 38 και Colt GMT. Στο σχετικό topic για breitling κάποιος χρήστης, Γιάννης νομίζω, έχει ανεβάσει πρόσφατα φώτος με τις επίσημες τιμές όλων των μοντέλων και είδα πως όλα (εκτός από το Seawolf ίσως) είναι θα είναι εντός budget με κάποιο παζάρι. Ειδικά το heritage 38 είναι αυτό που θέλω όσο αφορά το υποκαντράν δευτερολέπτων αλλά το μέγεθος του είναι λίγο μικρό. Αλήθεια γιατί τέτοιο gap μέχρι το επόμενο που είναι 46mm; Πάντως αυτό και το COLT gmt θα μπουν στη λίστα και λογικά θα συγκριθούν άμεσα με την Ω (planet ocean) όταν τα δοκιμάσω στο χέρι.

@ george_:  Για τα Rolex είμαι επιφυλακτικός, προς Θεού όχι ότι δεν ειναι καλά απλά έχουν δημιουργήσει ένα image που σε συνδιασμό με την ηλικία μου (31) ίσως είναι λίγο too much στην παρούσα φάση. Παρόλα αυτά χάζεψα όλα τα μοντέλα στο net και μου άρεσε το GMT που ανέφερες αλλά κλικ μου έκανε το Explorer II. Φανταστικό, σε άσπρο καντράν σε συνδιασμό με τον προτοκαλί δείκτη! 

Για κάτι που θα μου κάνει κλικ θα μπορούσα να μην προχωρήσω στην αγορά το Νοέμβρη αλλά το Δεκέμβρη οπότε με τον extra μισθό και κανά χαρτζιλίκι λόγω ονομαστικής εορτής 6/12 κάτι παραπάνω θα μπορούσε να δωθεί. Από την άλλη νομίζω ότι 2500 ευρώ είναι καλά για αυτό που θέλω.
Για τα Bell & Ross καμιά γνώμη;   
Και πάλι ευχαριστώ
We are never gonna survive...unless we get a little crazy!

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: αγορα απο 1000 εως 3000+
« Απάντηση #399 στις: Οκτώβριος 29, 2009, 08:21:10 μμ »
Για τα Bell & Ross καμιά γνώμη;   


πολλα λεφτα,μαρκετινγκ κτλ

το ρολεξ?για δοκιμασε το και μετα μας λες ;)