Αποστολέας Θέμα: Κατάστημα για αγορά speedmaster απο Αθήνα ;  (Αναγνώστηκε 6741 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kkost

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 245
    • Προφίλ
Απ: Κατάστημα για αγορά speedmaster απο Αθήνα ;
« Απάντηση #100 στις: Δεκέμβριος 26, 2020, 05:48:30 μμ »
Ρε Μιχαλη και απο αυτο προκυπτει οτι δικαιολογω οσους απαιτουν να αγοραζουν φθηνα και να πουλανε ακριβα;

Οκ, I rest my case.

Μιλαμε αλλη γλωσσα.


το εχεις πει ξεκαθαρα

Αν αγόρασαν χωρίς καπέλο πολύ καλά κάνουν και πουλάνε στα πρόβατα με καπέλο.


( http://www.mywatch.gr/index.php?topic=12.msg514137#msg514137 )
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 26, 2020, 05:54:56 μμ από Kkost »

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: Κατάστημα για αγορά speedmaster απο Αθήνα ;
« Απάντηση #101 στις: Δεκέμβριος 26, 2020, 05:53:50 μμ »
Ρε Μιχαλη και απο αυτο προκυπτει οτι δικαιολογω οσους απαιτουν να αγοραζουν φθηνα και να πουλανε ακριβα;

Οκ, I rest my case.

Μιλαμε αλλη γλωσσα.
Εγώ Ελληνικά μιλάω Βίκτωρα. Και ναι αυτό σημαίνει, ακριβώς αυτό.

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: Κατάστημα για αγορά speedmaster απο Αθήνα ;
« Απάντηση #102 στις: Δεκέμβριος 26, 2020, 05:55:19 μμ »
Ο Andrey το είπε αυτό, ρε συ ;  Εγώ τόσα χρόνια νόμιζα ότι το ΄χε πει ο Μαρκούζε !
Έπιασες κανέναν εσύ;

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Κατάστημα για αγορά speedmaster απο Αθήνα ;
« Απάντηση #103 στις: Δεκέμβριος 26, 2020, 05:56:39 μμ »
και εγω κατι τετοιο θυμομουν γιαυτο πηρα θεση:



Αυτο σου εξηγω, δεν πρεπει καν να προβληματιζεσαι. Πρεπει να το θεωρεις μια αυτονοητη φυσικη διαδικασια, απο την στιγμη που αποδέχτηκες πως και εσυ το ιδιο θα εκανες σαν πωλητης και αρα εισαι μερος αυτης αφου ειπες θα τα εδινες με αγοραια τιμη καπελωμενη. Αρα τελειωνει εδω η ιστορια. Αρα και σαν αγοραστης πρεπει να δειξεις κατανοηση στον εμπορο που θα σου βαλει κ ενα καπελακι ;)
Γιατι οπως λες εσυ,  ηλιθιος δεν ειναι.

Με λιγα λογια ενα μικρο παραδειγμα, αν θελεις δωσε το gmt σου 12,5k ( δηλαδη αν το πηρες 6κ , μιλαμε για 6,5κ κερδος, εδω ειναι καλη η ρολεξ? μας αρεσει η τιμολογιακη πολιτικης της; ) και βαλε αλλα 4 και παρε το new pepsi που retail εχει 9500.

6 που εδωσες για το μη ceramic gmt σου και 4 που θα βαλεις τωρα = 10000

Δεν χρειάζεται τοση αρνητικη ενεργεια απο την στιγμη που κ εσυ λες θα τα εδινες με καπελο
Όχι. Η Rolex σε κάθε περίπτωση, επειδή μιλάμε για εταιρία και όχι για τον ανθυποτελευταίο grey dealer της Γουαδελούπης, είναι για φτύσιμο. Η εμπορική πολιτική της, όχι τα προϊόντα της. Για να μην μπερδευόμαστε.
Απλά έχει αντιληφθεί ότι απευθύνεται σε «θύματα» και κινείται αναλόγως. Πριμοδοτώντας τους grey, τους κολλητούς των grey που θα «σου βρουν την μοναδική ευκαιρία», την κυρά Μαρίκα που θα μεσολαβήσει για να βρεις το πολυπόθητο ωρολογιακό grail σου «μέσω ενός ξαδέλφου της που φέρνει ρολόγια απ´ την Ελβετία» κλπ. Γιατί ειλικρινά, δεν πιστεύω ότι την «καπελάρα» πάνω στις retail τιμές τις καρπώνονται μόνο οι grey. Δεν μπορεί. Φτάνει και σε άλλους κάποιο κομματάκι.

Το ότι κάποιοι βγάζουν χρήματα από τα καραγκιοζιλίκια της Rolex, είναι το ένα θέμα.
Το ότι η πολιτική της Rolex είναι για φτύσιμο, είναι δεύτερο θέμα.
Το ότι πήρε το πιο iconic ρολόι της, το έκανε σχεδιαστικά κουλουβάχατο και της πήρε μια δεκαετία για να το ξαναπάει πιο κοντά στις παλιές γραμμές του, είναι τρίτο θέμα.
Το ότι όταν κάποιοι έβγαζαν καλίμπρες με
το τσουβάλι, δεν υπήρχε καν είναι τέταρτο θέμα.
Το ότι είναι μια χαρά ρολόγια, ειδικά αν θέλεις ένα ρολόι για όλες τις χρήσεις, είναι πέμπτο θέμα.

Θέματα υπάρχουν πολλά. Απλά μην τα βάζουμε όλα μαζί στο «τραπέζι» γιατί μπερδευόμαστε.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Κατάστημα για αγορά speedmaster απο Αθήνα ;
« Απάντηση #104 στις: Δεκέμβριος 26, 2020, 05:58:53 μμ »
Ο Andrey το είπε αυτό, ρε συ ;  Εγώ τόσα χρόνια νόμιζα ότι το ΄χε πει ο Μαρκούζε !
Ο Gordon Gekko το είχε πει ρε ´συ. Πάλι μπερδεύεσαι...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Κατάστημα για αγορά speedmaster απο Αθήνα ;
« Απάντηση #105 στις: Δεκέμβριος 26, 2020, 05:59:57 μμ »
( http://www.mywatch.gr/index.php?topic=12.msg514137#msg514137 )


Οκ, αρα εννοούσες αυτό το ποστ και όχι τη σημερινή συζήτηση. Ενα ποστ δηλαδή από μια άλλη συζήτηση και άλλο πλαίσιο.

Δε θέλω να σου ανατρέψω το επιχείρημα αλλά το ποστ αυτό αφενός ήταν σαρκαστικό (δεν το εννοούσα δηλαδή όπως το έγραψα) και αφετέρου επίσης δε λέει αυτό που μου προσάπτεις. Δεν είπα καλά κάνουν και ζητάνε να αγοράσουν φτηνά και μετά πουλάνε ακριβά. Είπα ότι αν το κάνουν αυτό - αν δηλαδή τύχει (και το εξηγώ επειδή έχεις βγάλει το ποστ από μία τελείως διαφορετική συζήτηση) - τότε φταίνε οι αγοραστές που δέχονται μια τέτοια συμπεριφορά.

και εγω κατι τετοιο θυμομουν γιαυτο πηρα θεση:

( http://www.mywatch.gr/index.php?topic=12.msg514137#msg514137 )
Αυτο σου εξηγω, δεν πρεπει καν να προβληματιζεσαι. Πρεπει να το θεωρεις μια αυτονοητη φυσικη διαδικασια, απο την στιγμη που αποδέχτηκες πως και εσυ το ιδιο θα εκανες σαν πωλητης και αρα εισαι μερος αυτης, αφου ειπες θα τα εδινες με αγοραια τιμη καπελωμενη. Αρα τελειωνει εδω η ιστορια. Αρα και σαν αγοραστης πρεπει να δειξεις κατανοηση στον εμπορο που θα σου βαλει κ ενα καπελακι ;)  Mονο εσυ θα βαζεις?
Γιατι οπως λες εσυ,  ηλιθιος δεν ειναι.

Με λιγα λογια ενα μικρο παραδειγμα, αν θελεις δωσε το gmt σου 12,5k ( δηλαδη αν το πηρες 6κ , μιλαμε για 6,5κ κερδος, εδω ειναι καλη η ρολεξ? μας αρεσει η τιμολογιακη πολιτικης της; ) και βαλε αλλα 4 και παρε το new pepsi στα 16.5κ που retail εχει 9500.

6 που εδωσες για το μη ceramic gmt σου και 4 που θα βαλεις τωρα = 10000

Δεν χρειάζεται τοση αρνητικη ενεργεια απο την στιγμη που κ εσυ λες θα τα εδινες με καπελο


Χρειάζεται αρνητική ενέργεια γιατί σε αντίθεση μάλλον με σένα, δε θα χαρώ να δώσω με καπέλο ρολόι και επίσης δεν το πήρα για να βγάλω κέρδος.
Το πήρα επειδή μου άρεσε και θα το δώσω είτε επειδή θα έχω ανάγκη τα χρήματα (άρα για ποιο κέρδος μιλάμε) είτε για να χρηματοδοτήσω άλλη μία ματαιόδοξη αγορά (άρα και πάλι για ποιο κέρδος μιλάμε).
Αντίθετα, θα ήμουν πιο χαρούμενος αν το ρολεξ μου έκανε 4000 - 5000 ευρώ και το πουλούσα, όταν αποφάσιζα, σε μια τέτοια τιμή. Γιατί έτσι θα ήμασταν όλοι πιο χαρούμενοι.
Εσείς μπορείτε να είστε όσο χαρούμενοι θέλετε με τα καπέλα, κάτι θα γνωρίζετε παραπάνω από μένα, που μόνο χασούρες έχω δει μέχρι στιγμής.

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: Κατάστημα για αγορά speedmaster απο Αθήνα ;
« Απάντηση #106 στις: Δεκέμβριος 26, 2020, 06:30:22 μμ »
Οκ, αρα εννοούσες αυτό το ποστ και όχι τη σημερινή συζήτηση. Ενα ποστ δηλαδή από μια άλλη συζήτηση και άλλο πλαίσιο.

Δε θέλω να σου ανατρέψω το επιχείρημα αλλά το ποστ αυτό αφενός ήταν σαρκαστικό (δεν το εννοούσα δηλαδή όπως το έγραψα) και αφετέρου επίσης δε λέει αυτό που μου προσάπτεις. Δεν είπα καλά κάνουν και ζητάνε να αγοράσουν φτηνά και μετά πουλάνε ακριβά. Είπα ότι αν το κάνουν αυτό - αν δηλαδή τύχει (και το εξηγώ επειδή έχεις βγάλει το ποστ από μία τελείως διαφορετική συζήτηση) - τότε φταίνε οι αγοραστές που δέχονται μια τέτοια συμπεριφορά.

Χρειάζεται αρνητική ενέργεια γιατί σε αντίθεση μάλλον με σένα, δε θα χαρώ να δώσω με καπέλο ρολόι και επίσης δεν το πήρα για να βγάλω κέρδος.
Το πήρα επειδή μου άρεσε και θα το δώσω είτε επειδή θα έχω ανάγκη τα χρήματα (άρα για ποιο κέρδος μιλάμε) είτε για να χρηματοδοτήσω άλλη μία ματαιόδοξη αγορά (άρα και πάλι για ποιο κέρδος μιλάμε).
Αντίθετα, θα ήμουν πιο χαρούμενος αν το ρολεξ μου έκανε 4000 - 5000 ευρώ και το πουλούσα, όταν αποφάσιζα, σε μια τέτοια τιμή. Γιατί έτσι θα ήμασταν όλοι πιο χαρούμενοι.
Εσείς μπορείτε να είστε όσο χαρούμενοι θέλετε με τα καπέλα, κάτι θα γνωρίζετε παραπάνω από μένα, που μόνο χασούρες έχω δει μέχρι στιγμής.
Και τη σημερινή συζήτηση εννοούσε εξάλλου την έκανε παράθεση. Το νούμερο 4 και κατάλαβε το ίδιο που κατάλαβα κι εγώ

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Κατάστημα για αγορά speedmaster απο Αθήνα ;
« Απάντηση #107 στις: Δεκέμβριος 26, 2020, 06:39:31 μμ »
Και τη σημερινή συζήτηση εννοούσε εξάλλου την έκανε παράθεση. Το νούμερο 4 και κατάλαβε το ίδιο που κατάλαβα κι εγώ
Ουαου Μιχαλη

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: Κατάστημα για αγορά speedmaster απο Αθήνα ;
« Απάντηση #108 στις: Δεκέμβριος 26, 2020, 07:00:51 μμ »
Ουαου Μιχαλη
Ε άμα δεν έχεις τι να πεις προφανώς με ουαου θα τη βγάλουμε

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: Κατάστημα για αγορά speedmaster απο Αθήνα ;
« Απάντηση #109 στις: Δεκέμβριος 26, 2020, 07:02:59 μμ »
Ουαου

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Κατάστημα για αγορά speedmaster απο Αθήνα ;
« Απάντηση #110 στις: Δεκέμβριος 26, 2020, 07:11:28 μμ »
Ε άμα δεν έχεις τι να πεις προφανώς με ουαου θα τη βγάλουμε

Το βρήκες, δεν μπορώ να σε αντιμετωπίσω.

Tι άλλο να πω, αφού εγώ μιλαω γράμματα της αλβαβήτου κι εσύ με νότες.
Αμα έχετε προαποφασίσει τι θα πει ο καθένας και δεν μπαίνετε στον κόπο να διαβάσετε τι γράφει δεν μπορώ να πω κάτι άλλο. Το είπα 2-3 φορές, φτάνει. Μην κουράζουμε και τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος Kkost

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 245
    • Προφίλ
Απ: Κατάστημα για αγορά speedmaster απο Αθήνα ;
« Απάντηση #111 στις: Δεκέμβριος 26, 2020, 07:12:58 μμ »
Οκ, αρα εννοούσες αυτό το ποστ και όχι τη σημερινή συζήτηση. Ενα ποστ δηλαδή από μια άλλη συζήτηση και άλλο πλαίσιο.


Οπως το καταλαβα αυτο:

Δεν καταλαβαινω το επιχειρημα ομως οτι ειναι υποκριτες οσοι γκρινιαζουν μεν με τις αυξησεις αλλα πουλανε στην αγοραια αξια. Δηλαδη θα επρεπε να κατσουν σαν ηλιθιοι να χρηματοδοτησουν το κερδος αυτου που θα το παρει; Αν ειναι δυνατο.


και αυτο:

Αν αγόρασαν χωρίς καπέλο πολύ καλά κάνουν και πουλάνε στα πρόβατα με καπέλο.


( http://www.mywatch.gr/index.php?topic=12.msg514137#msg514137 )

Λενε το ιδιο πραγμα με αλλα λογια!  Δεν καταλαβες, εγω δεν εχω καποιο προβλημα με την αποψη σου, καλα κανεις και λες αυτο που πιστευεις και δικαιωμα σου ειναι. Aλλα αν πιστευεις σε αυτα, θα επρεπε να δειχνεις μια μεγαλυτερη επιεικεια στους πωλητες που πουλανε με καπελο οταν εσυ εισαι στην θεση του αγοραστη. Ετσι δεν ειναι;

Δεν είπα καλά κάνουν και ζητάνε να αγοράσουν φτηνά και μετά πουλάνε ακριβά. Είπα ότι αν το κάνουν αυτό - αν δηλαδή τύχει (και το εξηγώ επειδή έχεις βγάλει το ποστ από μία τελείως διαφορετική συζήτηση) - τότε φταίνε οι αγοραστές που δέχονται μια τέτοια συμπεριφορά.


Αυτο σου εξηγω και στο ξαναλεω και τωρα, πως το θεμα ειναι πως εσυ νομιζεις οτι ο αγοραστης με τον πωλητη ειναι μια εντελως διαφορετικη κατασταση. Εχεις στοχοποιησει εντελως την θεση του αγοραστη και εχεις βγαλει Αγιο τον πωλητη! Στο ξαναλεω δεν ειναι ετσι!

Μπορει να εχεις βγαλει αυτο το συμπερασμα γιατι συμφερει σε εσενα, εχεις βρει δηλαδη ενα story να λες που σε συμφερει! Σαν αγοραστης δεν αγοραζω με καπελα αλλα σαν πωλητης μια χαρα θα εδινα με καπελο το gmt μου. Ενω δεν ισχυει αυτο το πραγμα.

Δεν εχεις καταλαβει οτι εσυ που εισαι σημερα αγοραστης αυριο εισαι ο πωλητης! Αν εσυ πουλας με καπελο σαν πωλητης, εισαι εσυ ο ιδιος που τροφοδοτεί το συστημα να εχει τετοιες τιμες καπελωμενες. Αρα αποδέχεσαι πληρως το συστημα αυτο με τα καπελα , εισαι μερος του και το βοηθάς να εξελιχθεί.

Λες, οι αγοραστες φταινε που δεχονται τετοια συμπεριφορα!
Αν ηταν τοσο απλο το πραγμα οπως το νομιζεις και τοσο μονοπλευρο θα ειχε καταρρεύσει ολο το θεμα πανευκολα, αφου κανενας αγοραστης δεν θελει να αγορασει ακριβα! Δεν υπολογιζεις καθολου πως οι αγοραστες το 70% ειναι οι μελλοντικοί πωλητες και αν εχουν αγορασει ακριβα ειναι καταδικασμενοι να πουλησουν και αυτοι ακριβα ενω οι υπολοιποι που ειχαν παρει απο παλια retail καποια rolex, θα σκεφτουν σαν εσενα και θα πουν ηλιθιος ειμαι;  και εγω ακριβα θα το δωσω... οποτε ολο αυτο εξελισσεται συνεχως.

Εσυ εχεις συμφερον να το δωσεις ψηλα για να μην σε πουν ηλιθιο, ο αλλος εχει συμφερον να το δωσει ακριβα γιατι το πηρε ακριβα απο καποιον σαν εσενα και παει λεγοντας. Δεν ειναι τοσο μονοπλευρο το πραγμα!
Εσυ τα εχεις βαλει με τους αγοραστες και μονο!

Χρειάζεται αρνητική ενέργεια γιατί σε αντίθεση μάλλον με σένα, δε θα χαρώ να δώσω με καπέλο ρολόι και επίσης δεν το πήρα για να βγάλω κέρδος.


Δεν χρεαιζεται αρνητικη ενεργεια, τα παιδια πηραν δυο ωραια ρολογια, ηταν Χριστουγεννα! Ολο το κλιμα επρεπε να ειναι χαρουμενο. Καθε φορα υπαρχει αυτη η μιζερη συζητηση για τα καπελα. Τι να κανουμε ετσι εχουν τα πραγματα. Με αυτη την λογικη δεν θα πρεπει δηλαδη να υπαρχει ουτε 1 νεο ceramic ρολεξ στο φορουμ.

Το πήρα επειδή μου άρεσε και θα το δώσω είτε επειδή θα έχω ανάγκη τα χρήματα (άρα για ποιο κέρδος μιλάμε) είτε για να χρηματοδοτήσω άλλη μία ματαιόδοξη αγορά (άρα και πάλι για ποιο κέρδος μιλάμε).
Αντίθετα, θα ήμουν πιο χαρούμενος αν το ρολεξ μου έκανε 4000 - 5000 ευρώ και το πουλούσα, όταν αποφάσιζα, σε μια τέτοια τιμή. Γιατί έτσι θα ήμασταν όλοι πιο χαρούμενοι.
Εσείς μπορείτε να είστε όσο χαρούμενοι θέλετε με τα καπέλα, κάτι θα γνωρίζετε παραπάνω από μένα, που μόνο χασούρες έχω δει μέχρι στιγμής.


Κοιταξε να δεις γνωριζω προσωπικά ανθρωπους που ειχαν παρει retail LV hulk και ενω ειχε φτασει να το πουλανε εξω οι εμποροι 13κ αυτοι το εδωσαν οσο το πηραν retail στον κυκλο τους, φιλους τους κτλ. Αυτοι ναι, να παραπονεθουν για τα καπελα και να τους ακουσω και να τους καταλαβω!  και θα εχουν κ ολο το δικαιο με το μερος τους.

Τωρα εσυ, να μου λες οτι το ρολεξ σου που πηρες 4-5κ και τωρα κανει 12-13κ δεν ειναι κερδος.. αλλα δεν το πουλας 4-5κ οσο το πηρες αλλα 12-13κ γιατι δεν εισαι ηλιθιος, ενταξει καπου πρεπει σε αυτα που λεμεν να υπαρχει και μια λογικη.
Και εγω μπορω να γραφω σεντονια και να τα γυρναω μια απο εδω και μια απο εκει μεχρι αυριο.

Αν ειναι ετσι φιλε βγαλτω αυριο στα 4-5κ, και θα σου πω οκ κραζε τωρα οσο θελεις την rolex τα καπελα κ ολα! εχεις καθε δικαιωμα!
Αρα το κερδος αυτο... οσο και να ειναι... δεν ειναι και τοσο αμελητέο οσο θελεις να το παρουσιαζεις.
Αν ηταν αμελητεο δεν θα ελεγες ηλιθιος ειμαι κτλ... θα το εβγαζες 4-5κ. Οι πραξεις ειναι πανω απο τα λογια.

Δες το λιγο πιο σφαιρικα το θεμα, και θα καταλαβεις πως ισως εχω ενα δικαιο.
Ολα αυτα τα λεω πιο πολυ γιατι καθε φορα ειμαι θεατης μιας μιζεριας για τα καπελα, λες και θα εξαφανιστουν αν μιζεριαζουμε
Το καθε ρολοι εχει την ομορφια του και τον χαρακτηρα του και την αξια του.
Και το speedmaster για εμενα τοπ ειναι! Και η τιμη του για να ειμαστε κ λιγο εντος θεματος ειναι εντελως value for money!
Χρονογραφος στα 4κ? απο τοσο σοβαρο brand και τοση ιστορια που το ειδατε;
Για δειτε λιγο τιμες χρονογραφων απο breitling, iwc, zenith ktl  , τι θα κανει δηλαδη η omega ? Θα το δινει τζαμπα?

Τα νεα ρολεξ εχουν γινει απλησιαστα! ΟΚ και τι να λεει, δεν πειραζει, ας υπαρχουν εστω καποια μελη που τα εχουν να τα γουσταρουμε ολοι μαζι. Να υπαρχει θετικη οπτικη.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Κατάστημα για αγορά speedmaster απο Αθήνα ;
« Απάντηση #112 στις: Δεκέμβριος 26, 2020, 07:15:51 μμ »
Ουαου

Μιχάλη φτάνει. Μιλάω καλά ελληνικά και έχω γίνει σαφής. Τελείωσε το εδώ γιατί βαρέθηκα.

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: Κατάστημα για αγορά speedmaster απο Αθήνα ;
« Απάντηση #113 στις: Δεκέμβριος 26, 2020, 07:29:05 μμ »
Τελικά σε κατάστημα για speedmaster στην Αθήνα καταλήξαμε;;;; Με ολα τα παραπάνω με κάνατε να θέλω να πάρω κι εγώ ένα....

Χρόνια πολλά κι από εδω.
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Κατάστημα για αγορά speedmaster απο Αθήνα ;
« Απάντηση #114 στις: Δεκέμβριος 26, 2020, 07:44:31 μμ »
Οπως το καταλαβα αυτο:

και αυτο:

( http://www.mywatch.gr/index.php?topic=12.msg514137#msg514137 )

Λενε το ιδιο πραγμα με αλλα λογια!  Δεν καταλαβες, εγω δεν εχω καποιο προβλημα με την αποψη σου, καλα κανεις και λες αυτο που πιστευεις και δικαιωμα σου ειναι. Aλλα αν πιστευεις σε αυτα, θα επρεπε να δειχνεις μια μεγαλυτερη επιεικεια στους πωλητες που πουλανε με καπελο οταν εσυ εισαι στην θεση του αγοραστη. Ετσι δεν ειναι;

Αυτο σου εξηγω και στο ξαναλεω και τωρα, πως το θεμα ειναι πως εσυ νομιζεις οτι ο αγοραστης με τον πωλητη ειναι μια εντελως διαφορετικη κατασταση. Εχεις στοχοποιησει εντελως την θεση του αγοραστη και εχεις βγαλει Αγιο τον πωλητη! Στο ξαναλεω δεν ειναι ετσι!

Μπορει να εχεις βγαλει αυτο το συμπερασμα γιατι συμφερει σε εσενα, εχεις βρει δηλαδη ενα story να λες που σε συμφερει! Σαν αγοραστης δεν αγοραζω με καπελα αλλα σαν πωλητης μια χαρα θα εδινα με καπελο το gmt μου. Ενω δεν ισχυει αυτο το πραγμα.


Και σου ξαναλέω ότι δεν έχεις καταλάβει τι λέω. Το μόνο που - μάλλον - κατάλαβες είναι ότι δε δικαιολογώ όσους απαιτούν να αγοράζουν φθηνά και να πουλάνε ακριβά. Αντίθετα, δε θεωρώ υποκριτικό να ασκείς κριτική σε ένα σύστημα και αν τύχει, να πουλήσεις στην αγοραία αξία.
Πιο συγκεκριμένα, δεν τα βάζω με τον ιδιώτη πωλητή που πουλάει με καπέλο αλλά με τις εταιρίες και τους γκρι που τροφοδοτούν την αγορά των καπέλων.
Λέω ότι θα προτιμούσα να μην ίσχυε αυτή η κατάσταση. Έχω το δικαίωμα της γνώμης, σωστά;
Και λέω ότι αν και ενοχλούμαι από τις εταιρίες και τους γκρι που λειτουργούν την αγορά με αυτόν τον τρόπο, δε θεωρώ καθόλου υποκριτικό να πουλήσω ως ιδιώτης (δεν το έχω κάνει) στην αγοραία αξία.
Δε με γνωρίζεις προσωπικά για να αναφερεσαι σε story που με συμφέρουν κτλ. Υπάρχουν άλλα μέλη φαντάζομαι που έχουν βγάλει αντίστοιχα κέρδη, μπορείς να απευθυνθείς σε αυτούς

Δεν εχεις καταλαβει οτι εσυ που εισαι σημερα αγοραστης αυριο εισαι ο πωλητης! Αν εσυ πουλας με καπελο σαν πωλητης, εισαι εσυ ο ιδιος που τροφοδοτεί το συστημα να εχει τετοιες τιμες καπελωμενες. Αρα αποδέχεσαι πληρως το συστημα αυτο με τα καπελα , εισαι μερος του και το βοηθάς να εξελιχθεί.


Όχι μόνο το έχω καταλάβει αλλά το είπα και πριν λίγο. Ουσιαστικά, η όλη κατάσταση σε βάζει σε αυτή τη δύσκολη θέση όταν χρειαστεί να πουλήσεις. Από τη μια νοιώθεις τυχερός που η αγορά σου έχει αποδώσει και από την άλλη είσαι μέρος του παράλογου αυτού παιχνιδιού.

Λες, οι αγοραστες φταινε που δεχονται τετοια συμπεριφορα!
Αν ηταν τοσο απλο το πραγμα οπως το νομιζεις και τοσο μονοπλευρο θα ειχε καταρρεύσει ολο το θεμα πανευκολα, αφου κανενας αγοραστης δεν θελει να αγορασει ακριβα! Δεν υπολογιζεις καθολου πως οι αγοραστες το 70% ειναι οι μελλοντικοί πωλητες και αν εχουν αγορασει ακριβα ειναι καταδικασμενοι να πουλησουν και αυτοι ακριβα ενω οι υπολοιποι που ειχαν παρει απο παλια retail καποια rolex, θα σκεφτουν σαν εσενα και θα πουν ηλιθιος ειμαι;  και εγω ακριβα θα το δωσω... οποτε ολο αυτο εξελισσεται συνεχως.

Εσυ εχεις συμφερον να το δωσεις ψηλα για να μην σε πουν ηλιθιο, ο αλλος εχει συμφερον να το δωσει ακριβα γιατι το πηρε ακριβα απο καποιον σαν εσενα και παει λεγοντας. Δεν ειναι τοσο μονοπλευρο το πραγμα!
Εσυ τα εχεις βαλει με τους αγοραστες και μονο!


Δυστυχώς η δική σου ανάλυση είναι μονόπλευρη, γιατί αντιλαμβάνεται την αγορά των ρολογιων (και ιδίως τα ρολεξ, τα πατέκ κτλ) με όρους αγοράς εμπορευμάτων, ενώ είναι συλλεκτικά αντικείμενα που απευθύνονται στο θυμικό των συλλεκτών. Δε σου κάνει εντύπωση που η αγορά των αυτόματων λειτουργούσε κανονικά 35 χρόνια (ας πούμε από τα 80ς) και το ζήτημα με τις τιμές έχει ξεφύγει τα τελευταία 5-7 έτη;
Όταν λέω ότι φταίνε οι αγοραστές δεν εννοώ ότι εκείνοι είναι οι πρωταρχική αιτία της κατάστασης. Έχω ήδη πει ότι η κριτική μου - όπως και των περισσότερων εδώ μέσα - στρέφεται κατά των εταιριών και των γκρι. Αντίθετα, εννοώ ότι ανεχόμαστε - γενικά μιλάω - τη λογική με τα καπέλα και τις λίστες για να γεμίζουν οι τσέπες όλων αυτών, καλύπτοντας τη ματαιοδοξία μας.
Αν αποφασίζαμε να απευθυνθούμε σε εταιρίες που σέβονται τους πελάτες τους τότε πιστεύω πως ναι, η αγορά θα εξορθολογιζόταν. Αρα αυτό εννοούσα λέγοντας ότι φταίνε οι αγοραστές. Δε θα πάθουμε κάτι να μην παρουμε ρολεξ ή ναυτίλο ή RO.

Δεν χρεαιζεται αρνητικη ενεργεια, τα παιδια πηραν δυο ωραια ρολογια, ηταν Χριστουγεννα! Ολο το κλιμα επρεπε να ειναι χαρουμενο. Καθε φορα υπαρχει αυτη η μιζερη συζητηση για τα καπελα. Τι να κανουμε ετσι εχουν τα πραγματα. Με αυτη την λογικη δεν θα πρεπει δηλαδη να υπαρχει ουτε 1 νεο ceramic ρολεξ στο φορουμ.


Είναι άδικο να κατηγορείς εμένα για μιζέρια, όταν το ποστ μου είχε 4 σημεία, στο ένα ανέφερα ότι θεωρώ πολύ λογικό κάποιος (άρα και τα παιδιά που τα πήραν) να πάρει ρόλεξ αφού κρατάνε αξία, ενώ απάντησα στην προηγούμενη συζήτηση ότι οι τιμές έχουν ξεφύγει με τη σκέψη ότι πλέον οι περισσότεροι δυστυχώς δεν μπορούμε να ακολουθήσουμε. Αυτό δε σημαίνει ότι δε χαιρόμαστε με τις χαρές των άλλων.

Κοιταξε να δεις γνωριζω προσωπικά ανθρωπους που ειχαν παρει retail LV hulk και ενω ειχε φτασει να το πουλανε εξω οι εμποροι 13κ αυτοι το εδωσαν οσο το πηραν retail στον κυκλο τους, φιλους τους κτλ. Αυτοι ναι, να παραπονεθουν για τα καπελα και να τους ακουσω και να τους καταλαβω!  και θα εχουν κ ολο το δικαιο με το μερος τους.

Τωρα εσυ, να μου λες οτι το ρολεξ σου που πηρες 4-5κ και τωρα κανει 12-13κ δεν ειναι κερδος.. αλλα δεν το πουλας 4-5κ οσο το πηρες αλλα 12-13κ γιατι δεν εισαι ηλιθιος, ενταξει καπου πρεπει σε αυτα που λεμεν να υπαρχει και μια λογικη.
Και εγω μπορω να γραφω σεντονια και να τα γυρναω μια απο εδω και μια απο εκει μεχρι αυριο.

Αν ειναι ετσι φιλε βγαλτω αυριο στα 4-5κ, και θα σου πω οκ κραζε τωρα οσο θελεις την rolex τα καπελα κ ολα! εχεις καθε δικαιωμα!
Αρα το κερδος αυτο... οσο και να ειναι... δεν ειναι και τοσο αμελητέο οσο θελεις να το παρουσιαζεις.
Αν ηταν αμελητεο δεν θα ελεγες ηλιθιος ειμαι κτλ... θα το εβγαζες 4-5κ. Οι πραξεις ειναι πανω απο τα λογια.


Εσύ αναφέρθηκες σε αυτό το παράδειγμα. Ούτε τόσο το πήρα ούτε σκοπεύω να το πουλήσω. Οι πράξεις μου λένε ότι δεν έχω βγάλει ούτε 1 ευρώ, αντίθετα έχω μόνο χάσει.

Δες το λιγο πιο σφαιρικα το θεμα, και θα καταλαβεις πως ισως εχω ενα δικαιο.
Ολα αυτα τα λεω πιο πολυ γιατι καθε φορα ειμαι θεατης μιας μιζεριας για τα καπελα, λες και θα εξαφανιστουν αν μιζεριαζουμε
Το καθε ρολοι εχει την ομορφια του και τον χαρακτηρα του και την αξια του.
Και το speedmaster για εμενα τοπ ειναι! Και η τιμη του για να ειμαστε κ λιγο εντος θεματος ειναι εντελως value for money!
Χρονογραφος στα 4κ? απο τοσο σοβαρο brand και τοση ιστορια που το ειδατε;
Για δειτε λιγο τιμες χρονογραφων απο breitling, iwc, zenith ktl  , τι θα κανει δηλαδη η omega ? Θα το δινει τζαμπα?

Τα νεα ρολεξ εχουν γινει απλησιαστα! ΟΚ και τι να λεει, δεν πειραζει, ας υπαρχουν εστω καποια μελη που τα εχουν να τα γουσταρουμε ολοι μαζι. Να υπαρχει θετικη οπτικη.


Δεν έχω να πω κάτι, προφανώς να τα έχουν να τα χαίρονται και να έχουμε όλοι υγεία.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 26, 2020, 07:56:07 μμ από andrey_ »

Αποσυνδεδεμένος Chameleon

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Κατάστημα για αγορά speedmaster απο Αθήνα ;
« Απάντηση #115 στις: Δεκέμβριος 26, 2020, 07:58:00 μμ »
Δεν νομιζω να εχει ξαναυπαρξει πιο off topic thread στην ιστορια του forum...

αλλα να το συνεχίσω κι εγω λιγο..

πρωτα απ'ολα...σχετικά με τα κλικ και τα ουαου κτλ...
Δεν διάβασα αναλυτικα τι και ποιος εγραψε γιατι περνουσα σχετικά γρηγορα τα κείμενα στο tapatalk...
Έπεσε το ματι μου σε κατι για τις daytona και φρίκαρα...
παιδια ελεος.....
Forum με ανωνυμα μέλη ειμαστε...Αν εξαιρεσεις δυο - τρεις , κανενας δεν ξέρει ποιος είμαι και δεν ξέρω και κανέναν προσωπικά....αντε πάλι να ξέρω 2-3....
Postαρα την daytona για να μοιραστω μια χαρά δικη μου , όπως είχα ποστάρει και ενα panerai και ενα ΑΡ  και οτιδήποτε άλλο έχω κατα καιρούς πάρει...και πιστέψτε με...η ιδεα για daytona μου μπήκε βλεποντας φωτο και σχολια άλλων εδω μέσα...αυτος ειναι ο ρολος ύπαρξης του forum..να κινητοποισει τα μέλη του σε θέματα ωρολογοποιιας

Ειδικά ο Μιχάλης (δεν τον έχω γνωρίσει προσωπικά) δεν έχει αναγκη απο wow...έχει φάει χειροκρότημα για 10 ζωές...

Αλλα η  μεγάλη μου απορια είναι :  τελικα...βγάζει κανενας κέρδος...γιατι αυτο συζητιεται τωρα εδω...
σιγα να μη...
αντε όσοι ψωνισαν πριν απο 10 χρονια retail και ειχαν μυαλο να τα κρατησουν και να μην τα εχουν ξεσκισει , θα εβγαλαν...οι υπολοιποι;;;

που θα τα δωσουμε ρε παιδια;; που;;
στο chrono24 που οι τιμες ειναι πλασματικες;;
σε ιδιωτες;;; ποιος θα σκασει 18000 για ενα LV?
αρα σε εμπορο...που θα τα παρει σκοτωμενα....
αρα κοντα στο αρχικο ποσο κτησης....
Μην τρελαθουμε...αν περιμενει κανεις οτι πηρε ενα LV Με 12000 και θα βρει να το δωσει 18000 στην Ελλαδα....δυσκολα...εκτος αν εχει ακρες , ανθρωπους που το θελουν κτλ...εγω δεν έχω και δεν με ενδιαφέρει να αποκτησω....


Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Κατάστημα για αγορά speedmaster απο Αθήνα ;
« Απάντηση #116 στις: Δεκέμβριος 26, 2020, 08:00:14 μμ »
Postαρα την daytona για να μοιραστω μια χαρά δικη μου , όπως είχα ποστάρει και ενα panerai και ενα ΑΡ  και οτιδήποτε άλλο έχω κατα καιρούς πάρει...και πιστέψτε με...η ιδεα για daytona μου μπήκε βλεποντας φωτο και σχολια άλλων εδω μέσα...αυτος ειναι ο ρολος ύπαρξης του forum..να κινητοποισει τα μέλη του σε θέματα ωρολογοποιιας

Εγώ πάντως χαίρομαι που την πήρες, μου αρέσει πολύ και εύχομαι να τη φοράς με υγεία...

Αποσυνδεδεμένος merlon

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3100
    • Προφίλ
Απ: Κατάστημα για αγορά speedmaster απο Αθήνα ;
« Απάντηση #117 στις: Δεκέμβριος 26, 2020, 08:03:41 μμ »
Δεν νομιζω να εχει ξαναυπαρξει πιο off topic thread στην ιστορια του forum...

αλλα να το συνεχίσω κι εγω λιγο..

πρωτα απ'ολα...σχετικά με τα κλικ και τα ουαου κτλ...
Δεν διάβασα αναλυτικα τι και ποιος εγραψε γιατι περνουσα σχετικά γρηγορα τα κείμενα στο tapatalk...
Έπεσε το ματι μου σε κατι για τις daytona και φρίκαρα...
παιδια ελεος.....
Forum με ανωνυμα μέλη ειμαστε...Αν εξαιρεσεις δυο - τρεις , κανενας δεν ξέρει ποιος είμαι και δεν ξέρω και κανέναν προσωπικά....αντε πάλι να ξέρω 2-3....
Postαρα την daytona για να μοιραστω μια χαρά δικη μου , όπως είχα ποστάρει και ενα panerai και ενα ΑΡ  και οτιδήποτε άλλο έχω κατα καιρούς πάρει...και πιστέψτε με...η ιδεα για daytona μου μπήκε βλεποντας φωτο και σχολια άλλων εδω μέσα...αυτος ειναι ο ρολος ύπαρξης του forum..να κινητοποισει τα μέλη του σε θέματα ωρολογοποιιας

Ειδικά ο Μιχάλης (δεν τον έχω γνωρίσει προσωπικά) δεν έχει αναγκη απο wow...έχει φάει χειροκρότημα για 10 ζωές...

Αλλα η  μεγάλη μου απορια είναι :  τελικα...βγάζει κανενας κέρδος...γιατι αυτο συζητιεται τωρα εδω...
σιγα να μη...
αντε όσοι ψωνισαν πριν απο 10 χρονια retail και ειχαν μυαλο να τα κρατησουν και να μην τα εχουν ξεσκισει , θα εβγαλαν...οι υπολοιποι;;;

που θα τα δωσουμε ρε παιδια;; που;;
στο chrono24 που οι τιμες ειναι πλασματικες;;
σε ιδιωτες;;; ποιος θα σκασει 18000 για ενα LV?
αρα σε εμπορο...που θα τα παρει σκοτωμενα....
αρα κοντα στο αρχικο ποσο κτησης....
Μην τρελαθουμε...αν περιμενει κανεις οτι πηρε ενα LV Με 12000 και θα βρει να το δωσει 18000 στην Ελλαδα....δυσκολα...εκτος αν εχει ακρες , ανθρωπους που το θελουν κτλ...εγω δεν έχω και δεν με ενδιαφέρει να αποκτησω....
Να και ένας λογικός και ακομπλεξαριστος !!Εμ και συ Daytona ! Η  daytona είναι το κόκκινο πανι των premium hatersΠαρε ενα Vostok της ρωσικής υψηλής ωρολογοποιιας!!

Στάλθηκε από το SM-A515F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Κατάστημα για αγορά speedmaster απο Αθήνα ;
« Απάντηση #118 στις: Δεκέμβριος 26, 2020, 08:46:08 μμ »
Δεν νομιζω να εχει ξαναυπαρξει πιο off topic thread στην ιστορια του forum...

αλλα να το συνεχίσω κι εγω λιγο..

πρωτα απ'ολα...σχετικά με τα κλικ και τα ουαου κτλ...
Δεν διάβασα αναλυτικα τι και ποιος εγραψε γιατι περνουσα σχετικά γρηγορα τα κείμενα στο tapatalk...
Έπεσε το ματι μου σε κατι για τις daytona και φρίκαρα...
παιδια ελεος.....
Forum με ανωνυμα μέλη ειμαστε...Αν εξαιρεσεις δυο - τρεις , κανενας δεν ξέρει ποιος είμαι και δεν ξέρω και κανέναν προσωπικά....αντε πάλι να ξέρω 2-3....
Postαρα την daytona για να μοιραστω μια χαρά δικη μου , όπως είχα ποστάρει και ενα panerai και ενα ΑΡ  και οτιδήποτε άλλο έχω κατα καιρούς πάρει...και πιστέψτε με...η ιδεα για daytona μου μπήκε βλεποντας φωτο και σχολια άλλων εδω μέσα...αυτος ειναι ο ρολος ύπαρξης του forum..να κινητοποισει τα μέλη του σε θέματα ωρολογοποιιας

Ειδικά ο Μιχάλης (δεν τον έχω γνωρίσει προσωπικά) δεν έχει αναγκη απο wow...έχει φάει χειροκρότημα για 10 ζωές...

Αλλα η  μεγάλη μου απορια είναι :  τελικα...βγάζει κανενας κέρδος...γιατι αυτο συζητιεται τωρα εδω...
σιγα να μη...
αντε όσοι ψωνισαν πριν απο 10 χρονια retail και ειχαν μυαλο να τα κρατησουν και να μην τα εχουν ξεσκισει , θα εβγαλαν...οι υπολοιποι;;;

που θα τα δωσουμε ρε παιδια;; που;;
στο chrono24 που οι τιμες ειναι πλασματικες;;
σε ιδιωτες;;; ποιος θα σκασει 18000 για ενα LV?
αρα σε εμπορο...που θα τα παρει σκοτωμενα....
αρα κοντα στο αρχικο ποσο κτησης....
Μην τρελαθουμε...αν περιμενει κανεις οτι πηρε ενα LV Με 12000 και θα βρει να το δωσει 18000 στην Ελλαδα....δυσκολα...εκτος αν εχει ακρες , ανθρωπους που το θελουν κτλ...εγω δεν έχω και δεν με ενδιαφέρει να αποκτησω....

Μία χαρά είναι η daytona. Και η κάθε daytona. Οι περισσότεροι δεν έχουμε πρόβλημα με κανένα ρολόϊ. Κυριολεκτικά με κανένα, από Vostok μέχρι JLC και από Rolex μέχρι Vacheron.
Βέβαια ομολογώ ότι με πλήγωσες που δίνεις το ΑΡ, αλλά τουλάχιστον έχουν περάσει διάφορα ρολόγια από τα χέρια σου, τα οποία -αν μη τι άλλο- δείχνουν ότι ψάχνεσαι και δεν ακολουθείς απλά trends και επενδυτικές συμβουλές.

Για το εάν βγάζει κανένας κέρδος, δε νομίζω ότι μπορεί να υπάρξει καθολική απάντηση. Κάποιοι μπορεί να βγάζουν, κάποιοι όχι. Ουδείς γνωρίζει μετά βεβαιότητας. Και δε νομίζω ότι ο σκοπός του forum είναι να κάνει εξονυχιστική εξέταση για το τι κάνει το κάθε μέλος του σε αυτόν τον τομέα. Ας κάνει ό,τι θέλει.

Αποσυνδεδεμένος Coral

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1427
    • Προφίλ
Απ: Κατάστημα για αγορά speedmaster απο Αθήνα ;
« Απάντηση #119 στις: Δεκέμβριος 26, 2020, 08:47:52 μμ »
Επι τη ευκαιρία σκοτώνω κι ρολεξακι gmt,έλα ενα δεκαρικακι στο τζαμπανταν,οποίος δώσει 10.200 το διακοσάρι θα παει στο χαμόγελο
WIP ολου του κοσμου ενωθειτε.