Αποστολέας Θέμα: rolex / omega  (Αναγνώστηκε 30325 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Nikolo

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
rolex / omega
« στις: Ιούνιος 25, 2008, 01:35:31 πμ »
παιδια υπαρχει καποιοσ που μπορει να μου πει τις διαφορες μεταξυ του http://www.rolex.com/it/#/it/xml/collection/extraordinary-watches/index και του http://www.omegawatches.com/index.php?id=286&details=1&ref=22208000&no_cache=1 .? εννοειται πως θα υπαρχει διαφορα μεταξυ τους αλλα θα ηθελα να μαθω τα + και -. το rolex exei 3500€ περιπου και το omega 2380€. σχεδον ``μονο`` 1000€ διαφορα. λιγη δεν ειναι? τελικα πραγματικα αξιζει το seamaster? ευχαριστω πολυ παιδια...σας ειμαι καταυποχρεωμενος για ολη την βοηθεια...

Αποσυνδεδεμένος DimGR

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 194
    • Προφίλ
    • The Relumer
Απ: rolex / omega
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 25, 2008, 09:47:03 πμ »

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: rolex / omega
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 25, 2008, 11:39:27 πμ »
το χουμε ξανεδει αυτο το συγκριτικο!οκ το ομεγα ειναι καλυτερο! ;D

Αποσυνδεδεμένος Nikolo

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: rolex / omega
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 25, 2008, 02:49:13 μμ »
ΑΝ ΚΑΙ ΕΝΝΟΥΣΑ ΤΟ ΜΠΛΕ ΤΟ ΩΜΕΓΑ ΟΠΩΣ ΑΥΤΟ ΤΟΥ 007 ΔΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.
ΤΟΛΜΩ ΝΑ ΠΩ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΤΟΝΙΖΩ ΤΟΛΜΩ ΓΙΑΤΙ ΔΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΣΧΕΤΙΚΟΣ ΠΩΣ ΔΙΑΦΩΝΩ. ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ
ΑΛΛΑ ΤΟ SUB ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ. ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΤΟ BEZEL ΜΕ ΤΑ ΔΟΝΤΑΚΙΑ ΤΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΣΤΟΝ ΔΥΤΗ ΝΑ ΤΟ ΓΥΡΙΣΕΙ ΜΕ ΤΑ ΓΑΝΤΙΑ ΚΑΤΑΔΥΣΗΣ ΕΝΩ ΤΟ Ω ΔΝ ΓΥΡΝΑΕΙ ΜΕ ΤΠΤ ΜΕ ΤΗΝ ΣΤΟΛΗ. ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΤΩΡΑ ΣΩΣΤΑ?
ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ ΜΠΡΑΣΕΛΕ ΤΟΥ Ω ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΛΥΓΙΖΟΝΤΑΣ ΠΟΛΥ ΤΟΝ ΚΑΡΠΟ ΕΝΩ ΤΟΥ SUB ΔΝ ΑΝΟΙΓΕΙ ΜΕ ΤΠΤ.
ΤΕΛΟΣ ΜΗΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΣΙΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΜΑΡΚΩΝ ΡΟΛΟΓΙΩΝ?
[ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ. ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΕΣ.ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ...]

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: rolex / omega
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 25, 2008, 04:27:17 μμ »
Φιλε Νικολο το emoticon που εβαλε ο george_ στο τελος της προτασης του,μου λεει οτι μαλλον συμφωνει μαζι σου,το ιδιο κι εγω...φυσικα το seamaster ειναι ενα εκπληκτικο ρολοι,και ισως το καλυτερο στην τιμη του.
Πολυ χλωμο παντως να βρεις επαγγελματιες δυτες να βουτανε με rolex και Ω...9 στους 10 φορανε citizen aqualand,suunto,casio Gshock,αφου ειναι φθηνα και κανουνε τη δουλεια καλυτερα απ τα παραπανω...

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: rolex / omega
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 25, 2008, 05:23:42 μμ »
Φιλε Νικολο το emoticon που εβαλε ο george_ στο τελος της προτασης του,μου λεει οτι μαλλον συμφωνει μαζι σου...

Δεν είμαι και τόσο σίγουρος.
Rolexάκιας o george_? Ζαμέ. ;D

Πολυ χλωμο παντως να βρεις επαγγελματιες δυτες να βουτανε με rolex και Ω...9 στους 10 φορανε citizen aqualand,suunto,casio Gshock,αφου ειναι φθηνα και κανουνε τη δουλεια καλυτερα απ τα παραπανω...

Πες τα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 25, 2008, 05:33:55 μμ από nin »

Αποσυνδεδεμένος Nikolo

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: rolex / omega
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 25, 2008, 05:54:07 μμ »
ΚΑΛΑ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΩΣ ΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΔΥΤΕΣ ΦΟΡΑΝΕ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΡΟΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΜΙΝΙ-PC.
ΑΛΛΑ ΤΟ ΚΟΛΛΗΜΑ ΓΙΑ ΤΑ ΑΥΤΟΜΑΤΑ  ΠΟΥ ΑΝΤΕΧΟΥΝ ΣΕ ΚΑΚΟΤΟΠΙΕΣ ΑΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΤΑΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΥΚΑΙΡΙΑ.ΣΩΣΤΑ? ΑΠΛΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΞΕΡΩ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΩ Η Ω ΑΠΟ ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ROLEX ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΙΣΤΑ ΤΟ 10 ΠΟΥ ΘΑ ΕΔΙΝΑ ΣΤΟ BLANCPAIN FF, Η ΜΑΛΛΟΝ 9.6 ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΥΣΤΗΡΟΙ,[ΓΙΑ ΤΟ ΓΑΜΩΤΟ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΠΤ ΑΛΛΟ]. ΤΙ ΒΑΘΜΟ ΘΑ ΕΠΑΙΡΝΑΝ ΔΛΔ. ΠΑΝΤΩΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ Γ ΤΑ COMMNTS

Αποσυνδεδεμένος DimGR

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 194
    • Προφίλ
    • The Relumer
Απ: rolex / omega
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 25, 2008, 06:04:59 μμ »
ΚΑΛΑ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΩΣ ΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΔΥΤΕΣ ΦΟΡΑΝΕ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΡΟΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΜΙΝΙ-PC.
ΑΛΛΑ ΤΟ ΚΟΛΛΗΜΑ ΓΙΑ ΤΑ ΑΥΤΟΜΑΤΑ  ΠΟΥ ΑΝΤΕΧΟΥΝ ΣΕ ΚΑΚΟΤΟΠΙΕΣ ΑΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΤΑΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΥΚΑΙΡΙΑ.ΣΩΣΤΑ? ΑΠΛΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΞΕΡΩ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΩ Η Ω ΑΠΟ ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ROLEX ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΙΣΤΑ ΤΟ 10 ΠΟΥ ΘΑ ΕΔΙΝΑ ΣΤΟ BLANCPAIN FF, Η ΜΑΛΛΟΝ 9.6 ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΥΣΤΗΡΟΙ,[ΓΙΑ ΤΟ ΓΑΜΩΤΟ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΠΤ ΑΛΛΟ]. ΤΙ ΒΑΘΜΟ ΘΑ ΕΠΑΙΡΝΑΝ ΔΛΔ. ΠΑΝΤΩΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ Γ ΤΑ COMMNTS


το οτι σου ανοιξε ειναι κατι το τυχαιο ,
το bracelet του Omega ειναι ετοι φωτος μπροστα απο το rolex

το Rolex σε φοραει , to Omega το φορας

Αποσυνδεδεμένος Nikolo

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: rolex / omega
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 25, 2008, 06:14:08 μμ »
ΔΗΛΑΔΗ? ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ?

Αποσυνδεδεμένος DimGR

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 194
    • Προφίλ
    • The Relumer
Απ: rolex / omega
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 25, 2008, 06:15:35 μμ »
ΔΗΛΑΔΗ? ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ?

μαλλον δεν εχεις πιασει στα χερια σου bracelet απο ρολεξ ε?

Αποσυνδεδεμένος Nikolo

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: rolex / omega
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 25, 2008, 06:25:35 μμ »
ο πατερας μου εχει το sub και εγω το καινουργιο omega seamaster μπλε. τα εχω συγκρινει μεχρι τελικης πτωσεως. δν θελω να γινομαι επαναλαμβανομενος και να σας πρηζω αλλα το βρισκω καλυτερο αυτο της rolex. προσωπικα. την γνωμη καποιων ειδικων δεν ξερω και δν μπορω να βρω ομως. γ αυτο ρωταω. απλα δν το πιασα αυτο που ειπες.σορρυ. δηλαδη το Ω σου δινει μια καλυτερη αισθηση ασφαλειας?

Αποσυνδεδεμένος nomikosas

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 827
    • Προφίλ
Απ: rolex / omega
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 25, 2008, 06:50:34 μμ »
Στο site που προαναφέρθηκε, ο συγγραφέας που κάνει το review των δυο ρολογιών, καταθέτει όπως λέει και ο ίδιος τη προσωπική του άποψη, θα προσπαθήσω και εγώ να γράψω τη δική μου πάντα προσωπική άποψη. Αν και νομίζω πως είναι άδικο να συγκρίνουμε τα δυο αυτά ρολόγια. Καθαρά όμως για λόγους συζήτησης θα το κάνω. Θα ξεκαθαρίσω όμως από την αρχή χωρίς να κρατάω κανέναν σε αγωνιά πως το Rolex είναι σαφώς ποιοτικότερο άρα και καλύτερο ρολόι. Καμία από τις δυο εταιρίες δε νομίζω ότι θέλησε να ανταγωνιστεί στο συγκεκριμένο μοντέλο. Απευθύνονται σε κοινό που μπορεί να έχει την ίδια προτίμηση, αλλά σίγουρα διαφορετικό budget και απαιτήσεις ποιότητας.

Δε θα αναφερθώ στο design, αυτό εμπίπτει στο υποκειμενικό γούστο του καθενός και δε μπορώ να διαφωνήσω. Αρχίζοντας από το μπρασελε, φαίνεται πως η Rolex έχει κάνει περισσότερη δουλεία στο τεχνικό σχεδιασμό. Οι επεκτάσεις των κομματιών είναι συνδεδεμένες με βίδες σε αντιθέσει με αυτά της Omega που χρησιμοποιούν σφήνοτο πύρο. Στο κούμπομα, στη καταδυτική επέκταση, η Rolex χρησιμοποιεί ένα ξεκάθαρο μηχανισμό locking που δε βασίζεται στη τριβή σε αντίθεση με αυτόν της Omega, που δίνει την εντύπωση ότι μετά από εκτεταμένη χρήση, τα ευαίσθητα ΅δοντάκιαΆ που υπάρχουν για κλειδώνει η επέκταση αναπόφευκτα θα αλλοιωθούν.

Για τη κάσα δεν έχω να πω πολλά για τις εξωτερικές διάφορες, ποιοτικά είναι δύσκολο να φανούν. Θα πρέπει κάποιος να ξεκουμπώσει τα γράμματα τις στεφάνης για να δει ότι είναι αποτυπωμένα σε ένα πολύ σκληρό δίσκο ο οποίος προκύπτει από sandwich δυο υλικών, μέταλλο εσωτερικά και πλαστικό εξωτερικά. Σε αντίθεση με αυτόν της Omega που δεν είναι τίποτα άλλο από ένα electroplated αλουμίνιο. Εδώ θα πρέπει να αναφέρω πως τα γράμματα της στεφάνης στο Rolex, κουμπώνουν επάνω στο περιστρεφόμενο δίσκο, ενώ αυτά της Omega είναι απλός καλά κολλημένα. Αντίστοιχα και το τζαμί, το οποίο είναι σφηνοτό με φλάντζα στο Seamaster, ενώ στο Submariner έχει σχεδιασμένο προφίλ το οποίο δημιουργεί μια εγκοπή για να κουμπώσει πάνω στη κάσα μαζί με τη φλάντζα, ασφαλίζοντας ξεκάθαρα με καλύτερο τρόπο.

Για τη μηχανή των δυο ρολογιών τα λόγια είναι περιττά. Σαφώς η 2892-2 (2892Α2) είναι μια μηχανή αποδεδειγμένα ποιοτική ακόμα και στη standard έκδοση της, πόσο μάλλον στη high end που τη προσφέρει η Omega. Υπερβάλουμε όμως αν θεωρούμε ότι το modification των μηχανών αυτών προέρχεται από την Omega. Θέλω να τονίσω πως η πλειοψηφία των high end εκδόσεων της 2892 προέρχεται απευθείας από την ΕΤΑ και αυτό είναι το μόνο βέβαιο για το Seamaster. Την υπεροχή της Rolex 3135 που χτυπά μέσα στο Submariner θα τη τονίσω επιγραμματικά. Breguet hairspring, διπλή γέφυρα στο Balance, χρυσό Balance, microstela adjusting screws, ρυθμιζόμενη καθύψος γέφυρα Balance, 31 jewels (!), snap changing date at 12 midnight, power reserve 50h, καλύτερο φινίρισμα, αποδοτικότερος αυτόματος μηχανισμός κουρδίσματος. Ειδικότερα στη μηχανή υπάρχει μια μακροσκελής λίστα προτερημάτων που μπορώ να αναφέρω όσο αφορά τη σχεδίαση αλλά και τη ποιότητα του Rolex. Δεν μπορώ να το κάνω όμως γιατί χρειάζεται πολύ φωτογραφικό υλικό και τεχνικές εξηγήσεις.

Προσωπικά εκτιμώ και τα δυο ρολόγια για αυτό που αντιπροσωπεύουν και τα φοράω εξίσου τα ίδια χρονικά διαστήματα. Δεν έχω όμως καμία αμφιβολία για το ποιο είναι καλύτερο.
τα ρολογια ειναι μερα με την νυχτα για εμενα.. αν σου αρεσουν οι συμβιβασμοι αγοραζεις seamaster. αν απο την αλλη θελεις μονο την τελειοτητα τοτο sub :)

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: rolex / omega
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 25, 2008, 08:03:32 μμ »
αν βρεις πάρε το sea-dweller και έκλεισες, για αυτούς που "πραγματικά" ξέρουν τον "χωρο" δεν τίθεται καν θέμα σύγκρισης ανάμεσα τους,κλείσε τα αυτιά σου και μην ακούς τις ""μπαρούφες" του καθενός,όσον αφορά το μπρασελέ,μια από τα ίδια φίλε μου,το ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟΤΕΡΟ και ΑΣΦΑΛΕΣΤΕΡΟ και ΠΙΟ ΑΝΘΕΚΤΙΚΟ μπρασελέ είναι της ρόλεξ._
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος xaralampos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 150
    • Προφίλ
Απ: rolex / omega
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 25, 2008, 08:33:23 μμ »
Αν θελεις εμφανιση αξιοπιστια και value for money παιρνεις omega,αν θελεις μεταπωληση και prestige παιρνεις rolex,αλλα αν θελεις το απολυτο εργαλειο παιρνεις  Girard-Perregaux Sea Hawk ΙΙ πολυ απλα.

Αποσυνδεδεμένος DimGR

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 194
    • Προφίλ
    • The Relumer
Απ: rolex / omega
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 25, 2008, 09:16:44 μμ »
αν βρεις πάρε το sea-dweller και έκλεισες, για αυτούς που "πραγματικά" ξέρουν τον "χωρο" δεν τίθεται καν θέμα σύγκρισης ανάμεσα τους,κλείσε τα αυτιά σου και μην ακούς τις ""μπαρούφες" του καθενός,όσον αφορά το μπρασελέ,μια από τα ίδια φίλε μου,το ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟΤΕΡΟ και ΑΣΦΑΛΕΣΤΕΡΟ και ΠΙΟ ΑΝΘΕΚΤΙΚΟ μπρασελέ είναι της ρόλεξ._


ετσι λες? τσιπικο ειναι ,  σαν αυτα που εχουν κατι της πλακας

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: rolex / omega
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 25, 2008, 09:55:13 μμ »

ετσι λες? τσιπικο ειναι ,  σαν αυτα που εχουν κατι της πλακας

είπαμε όποιος ξέρει ξέρει........αν το αναφέρεις αυτό που λες σε κάποιον που ξέρει πραγματικά από ρολόγια,το ελάχιστο που θα κάνει είναι να σε "κράξει",τώρα αν κάποιος δεν μπορεί ή μαλλον δεν θέλει να μάθει είναι άλλος λόγος αυτός,μείνε λοιπόν με τις απόψεις σου ,ΑΛΛΑ μην παρασύρεις σε λάθος δρόμο και τον υπόλοιπο κόσμο,δικαιωμά σου να πιστεύεις ότι θέλεις αλλά όταν θα μάθεις και διαβάσεις κάποια έγκυρα βιβλία τότε πιστεύω ότι αν δεν αλλάξεις γνώμη,τουλάχιστον θα σεβαστείς την εν λόγω εταιρία!
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: rolex / omega
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 25, 2008, 10:52:30 μμ »
πίστευε και ονειρέψου ότι θέλεις!που ξέρεις ίσως στο μέλλον το Ωμεγάκι σου,to Seikoυδάκι και τα citizenakia σου "γίνουν" καλύτερα από τα ρόλεξ   ;)  (αν δεν είναι ήδη με βάση τα πιστεύω σου) με γεια σου και χαρά σου λοιπόν(πάντως βλέπω ξαναγύρισες μάλλον egine sigxrono to forum  :D:-*
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος nomikosas

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 827
    • Προφίλ
Απ: rolex / omega
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 25, 2008, 11:02:05 μμ »
dimgr που διαβαζεις οτι το μπρασελε ειναι ποιοτητας casio? γιατι εγω εχω διαβασει κ διαπιστωσει οτι ειναι το πιο βολικο-πρακτικο και ποιοτικο μπρασελε που υπαρχει.... ειναι απο 904L κ οχι 316L ατσαλι και ετσι ειναι πιο σκληρο κ  δεν μαζευει τοσο ευκολα γρατσουνιες ασε που ειναι κ ελαφρυ κ ξεχνας οτι φορας ρολοι, ειναι απιστευτα ξεκουραστο κ απο τα λιγα μπρασελε που δεν ανοιγουν με τα χρονια κ δεν φαινονται ξεχαρβαλωμενα...!
 
στο omega seamaster  που ειχα απο την πρωτη βδομαδα ειχε γεμισει γρατσουνιες  (ειδικα το κουμπωμα) + ηταν βαρυ κ οχι τοσο βολικο + το κουμπωμα απαραδεκτο, αφου στην θαλασσα ανοιγε μονο του  + εμπαινε αμμος μεσα στο μηχανισμο του κουμπωματος κ μετα δεν μπορουσα να πατησω τα κουμπακια που εχει + δεν εχει βιδες αλλα πυρους + ο τροπος που πιανει με την κασα ειναι λιγο ελεεινος κ σου πιανει εκεινο το τελευταιο κομματακι τριχες κτλ ...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 25, 2008, 11:08:49 μμ από nomikosas »

Αποσυνδεδεμένος Nikolo

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: rolex / omega
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 25, 2008, 11:13:36 μμ »
βασικα επαληθευετε αυτα που πιστευα. παντως αν ηταν να παρω το sd της rolex θα προτιμουσα το ff της blancpain και ας ειναι αδιαβροχο ``μονο`` στα 300μ. νομιζω απλα πως το ρολοι δν συγκρινεται με κανενα αλλο αυτοματο καταδυτικο της ταξης των ρολογιων χωρις  βαλβιδιτσα he. ελπιζω μονο να μην με προδωσει το Ω γιατι με ολα οσα υπωθηκαν μου φαινεται παιχνιδακι..
http://www.blancpain.com/e/collections/sport/men/ultra_slim/steel/5015_1130_52
http://www.rolex.com/it/collection/rolex-gallery/gmt-master/index.jsp#/it/xml/collection/rolex-gallery/sea-dweller/index
θα τις εχετε μαθει απ εξω τις σελιδες. ετσι τις εβαλα....


Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: rolex / omega
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 25, 2008, 11:13:50 μμ »
οι απόψεις μου για την Ω tis έχω δηλώσει κατ'επανάληψη μέσα από αυτόν εδώ το χώρο (σας θυμίζω)
http://www.mywatch.gr/index.php/topic,379.440.html , δεν είναι όμως σωστό για ένα ρολόι μύθο που το έχει φορέσει ο κάθε αθλητής,πολιτικός,μπακάλης,σουβλατζής,ζαχαροπλάστης,μπαρμαν κ.ο.κ να χαρακτιρίζεται ως "τσίπικο".Και ξέρετε γιατί;Για τον παραπάνω ακριβώς λόγο!Διότι είναι ένα ΤΙΜΙΟ καλοφτιαγμένο ρολόι που θέλοντας και ΜΗ τραβάει τα "βλέματα" είτε αρέσει είτε δεν αρέσει,που μπορεί να φορεθεί με ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ από τον ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ.Αυτό και μόνο φανερώνει και δηλώνει την μεγάλη επιτυχία του Submariner-Rolex. Ο κουμουνισμός της Ωρολογοποιίας,παράδοση,ποιότητα,αντοχή,κλασσικό,in-house μηχανισμός (για τους παθιασμένους) από γιατρούς μέχρι σκουπιδιάρηδες δικηγόρους μπάτσους και ότι γουστάρετε.Η επιτυχία του είναι ΑΔΙΑΜΦΗΣΒΗΤΗΤΗ!Ειναι η μοναδική εταιρία που δεν παραμυθιάζει τον κόσμο για δήθεν χειροποίητα ρολόγια όπως κάνουν και "πατούν" οι υπόλοιπες "μεγάλες" εταιρίες την σημερινή εποχή των υπολογιστών και "ΤΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ"!
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.