Αποστολέας Θέμα: Το ρολοι του πατέρα!  (Αναγνώστηκε 8099 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Theok

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Το ρολοι του πατέρα!
« στις: Σεπτέμβριος 29, 2018, 06:18:43 μμ »
Καλησπέρα ήθελα να ρωτήσω για ένα orient αυτόματο κάπου της δεκατετίας  του 70 ίσως παλιότερο δεν είμαι σίγουρος
Είναι σε κακή κατάσταση φορεμένο για 30 χρονια ίσως και περισσότερο από όσο υπολογίζω
Aσχετα με τη χρηματική αξια η οποια άλλη αν έχει για μένα έχει μεγάλη συναισθηματική αξια

Από ότι βλέπω ακόμα δουλεύει αν και από ότι μου είπε μερικές φορες σταματούσε η έχανε την ώρα ... πάνε πολλά χρονια και δεν θυμάται ακριβώς...
Με ενδιαφέρει να του κάνω ένα συμμάζεμα γυάλισμα στη κάσα να στρώσει όσο στρώνει αλλαγή τζαμιού και ένα service εσωτερικά καθάρισμα λίπανση η και ότι άλλο χρειάζεται....

Έχετε να προτείνεται κάποιον για επισκευή - συμμάζεμα?




το τζαμι είναι περίεργα κομμένο από επάνω κάπως σαν τεραγωνισμενο



Στο καπάκι πίσω έχει σταμπαρισμένο τον κωδικό  Y469661-6c PR αν κάποιος γνωρίζει και μπορεί να δώσει κάποια πληροφορία για το ποιον του θα με ενδιέφερε να μάθω


Συνοπτικά η ιστορία του ρολογιού... Ο πατέρας το έχει από παιδί 12-14 ετών το πρώτο του ρολοι δώρο του παππου
Oταν τον πήγε για να του πάρει ένα ρολοι είδε και ζήτησε αυτό όπως ήταν λογικό του αρνήθηκε δεν ήταν ρολοι για την ηλικία του αλλα δεν άκουγε τίποτα το έσκασε και τον ψάχναν, τελικά για να βρούνε την ήσυχα τους και την ηρεμία τους οι παππούδες του το αγόρασαν
Από ότι μου έχουν πει όταν ήμουν μωρό  και το έβλεπα το ζητούσα μια φορα μου το έδωσαν γιατί είχα ξεσηκώσει τον κόσμο και όταν πήγαν να μου πάρουν το πέταξα κάτω με δύναμη από την τσατίλα μου... ράγισε το τζαμι και έσπασε μέσα ένας άξονας
Tο πήγε για επισκευή και συνέχισε να το φοράει από τότε για  2 δεκαετίες + μέχρι που ράγισε το τζαμι πάλι και το έβαλε στο συρτάρι

Σήμερα κοιτάζοντας τα ρολόγια του είδα και αυτό ανάμεσα στα αλλα και όπως καταλαβαίνετε άλλαξε κάτοχο! ;D

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Το ρολοι του πατέρα!
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 29, 2018, 06:54:29 μμ »
Ρολόγια «σκυλιά»!!!!!!!
Και φοβερή συναισθηματική αξία!
Δες και το παρακάτω link με ένα παρόμοιο που μπορείς να πάρεις για ανταλλακτικά!
Για τεχνίτη με πμ!

https://www.ebay.com/itm/1970s-Vintage-ORIENT-AUTOMATIC-21-JEWELS-works-in-good-precession-/163276840449

Sent from my iPhone using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης