Αποστολέας Θέμα: casio world  (Αναγνώστηκε 273854 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Vagosts

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1170
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #600 στις: Νοέμβριος 14, 2013, 12:03:43 μμ »
Έχει κανείς Riseman να μου πει εντυπώσεις;
Μου έχει καρφωθεί να πάρω ένα για το φοράω στο ποδήλατο και για να του πιω το αίμα...

Αποσυνδεδεμένος aboulafia

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 566
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #601 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 07:24:19 πμ »
Έχει κανείς Riseman να μου πει εντυπώσεις;
Μου έχει καρφωθεί να πάρω ένα για το φοράω στο ποδήλατο και για να του πιω το αίμα...

Φίλε το έχω εγώ, το ρολόι είναι απλά κορυφή! Το θεωρώ από τα κορυφαία των G-Shock, πολύ όμορφο, κάθεται άψογα στο χέρι, ότι θες να δεις είναι ορατό στην πρώτη οθόνη και δεν χρειάζεται να πατήσεις άλλο κουμπί, αρκετά ευανάγνωστο για να το βλέπεις και από σχετικά μακρυά (αφού το θες και για το ποδήλατο), από λειτουργίες μόνο πυξίδα δεν έχει σε σχέση με τα προτρεκ.
Ηλιακή φόρτιση, ραδιοελεγχόμενο (αν πάρεις αυτό το μοντέλο), τέλειο κατ' εμέ.

Παναγιώτης

Αποσυνδεδεμένος Aquaracer

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #602 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 06:47:48 μμ »
Έχει κανείς Riseman να μου πει εντυπώσεις;
Μου έχει καρφωθεί να πάρω ένα για το φοράω στο ποδήλατο και για να του πιω το αίμα...

Σαν κάτοχος riseman  , θα σου έλεγα  να μην το πάρεις . Δεν θα σταθώ στο riseman αλλά στο rangeman . Περίμενε να κυκλοφορήσει  και αν δεν έχουνε πάνω από 50 € διαφορά  χτύπα το Range .Δεν ξέρω και σε τι τιμές παιζει τώρα το riseman βέβαια . Το range  πρέπει να είναι μια κατηγορία απάνω σε επίπεδα κατασκευής  αν ισχύουν αυτά που βλέπω στο tube . To riseman έχει σχεδόν τα πάντα : alti-baro-thermo-solar-multi band 6- power save- autolight  και τα συνήθη χρονόμετρα , ξυπνητήρια και λοιπά . Το range  έχει τα  πάντα : όλα τα παραπάνω  , συν πυξίδα ,  και καλύτερη κάσα .  Στο riseman  , το μόνο που μπορώ να βρω  αρνητικό είναι ότι ο φωτισμός δεν προγραμματίζεται ι σε διάρκεια  και κρατάει σχετικά λίγο . Μικρό το κακό βέβαια . Και στα δύο το μόνο σίγουρο είναι ανάλογα τη χρήση  συχνά πυκνά θα αλλάζεις λουράκια , και αν  πεις για nato  και λοιπά  θες προσαρμογή  16 σε 24mm . Κάνα 25 εβρα απο Αμέρικα  . Α και στο riseman  , το οποίο έχω από τον Αύγουστο του 2010 , η μπαταρία ακόμα στο High είναι και δεν βλέπω να πέφτει σύντομα .
Ότι και να πάρεις,  με master g   λάθος δεν κάνεις  ...

Αποσυνδεδεμένος Vagosts

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1170
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #603 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 06:58:54 μμ »
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
Δυστυχώς το Rangeman ξεφεύγει αρκετά (σχεδόν διπλάσια τιμή).
Θα περιμένω λίγο να δω μήπως παίξει κάνα μεταχειρισμένο σε καλή τιμή (η κατάσταση δε με πολυενδιαφέρει για το ποδήλατο το θέλω).

Αποσυνδεδεμένος Aquaracer

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #604 στις: Δεκέμβριος 02, 2013, 09:35:16 μμ »

Αποσυνδεδεμένος poseidon88

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1120
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #605 στις: Δεκέμβριος 02, 2013, 09:45:38 μμ »
Σαν κάτοχος riseman  , θα σου έλεγα  να μην το πάρεις . Δεν θα σταθώ στο riseman αλλά στο rangeman . Περίμενε να κυκλοφορήσει  και αν δεν έχουνε πάνω από 50 € διαφορά  χτύπα το Range .Δεν ξέρω και σε τι τιμές παιζει τώρα το riseman βέβαια . Το range  πρέπει να είναι μια κατηγορία απάνω σε επίπεδα κατασκευής  αν ισχύουν αυτά που βλέπω στο tube . To riseman έχει σχεδόν τα πάντα : alti-baro-thermo-solar-multi band 6- power save- autolight  και τα συνήθη χρονόμετρα , ξυπνητήρια και λοιπά . Το range  έχει τα  πάντα : όλα τα παραπάνω  , συν πυξίδα ,  και καλύτερη κάσα .  Στο riseman  , το μόνο που μπορώ να βρω  αρνητικό είναι ότι ο φωτισμός δεν προγραμματίζεται ι σε διάρκεια  και κρατάει σχετικά λίγο . Μικρό το κακό βέβαια . Και στα δύο το μόνο σίγουρο είναι ανάλογα τη χρήση  συχνά πυκνά θα αλλάζεις λουράκια , και αν  πεις για nato  και λοιπά  θες προσαρμογή  16 σε 24mm . Κάνα 25 εβρα απο Αμέρικα  . Α και στο riseman  , το οποίο έχω από τον Αύγουστο του 2010 , η μπαταρία ακόμα στο High είναι και δεν βλέπω να πέφτει σύντομα .
Ότι και να πάρεις,  με master g   λάθος δεν κάνεις  ...
Μπορείς να μας δώσεις κανένα λινκ;

Φιλικά, Μάνος.

Αποσυνδεδεμένος Aquaracer

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #606 στις: Δεκέμβριος 03, 2013, 11:13:23 μμ »
Είμαι 99% σίγουρος ότι από εδώ τα παράγγειλα  http://www.westcoastime.com/gshocadcasfo.html . Προσοχή είναι 12$  ο αντάπτορας οπότε παει Χ2 και αν θυμάμαι καλά κανα 12αρι εβρά μεταφορίκα . Του στέλνεις ένα email , του λες τι θες , σου στέλνει αν θυμάμαι καλά λινκ για το paypal  και περιμένεις . Οι αντάπτορες  να πω την αμαρτία μου δεν  είναι  και ότι πιο ποιοτικό . Πρόκειται για πλαστικες και σχετικά εύκαμπτες κατασκευές . Αν θέλετε ποσταρω και σχετικές φωτό . Μόλις  χαλάσει το λουρακι που έχω επάνω τώρα  θα πάω σε  ιμάντα . Δεν θυμάμαι να σου πω σίγουρα αν ειναι 22 ή 24 χιλ αν και είμαι σχεδόν σίγουρος πως είναι 24αρια. Τωρα μένει να βρω τον ιμάντα ...

Αποσυνδεδεμένος poseidon88

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1120
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #607 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 12:25:01 πμ »
Σ'ευχαριστώ για την απάντηση!
Όντως, από τη φώτο φαίνονται πλαστικούρα τελείως όπως λες αλλά για 12$..
"$12.00 (one pair of adapters to modify one watch)"
Πάντως σου λύνουν τα χέρια..Έλεγα απλά μήπως υπήρχαν και πιο ποιοτικοί.

Φιλικά, Μάνος.

Αποσυνδεδεμένος Aquaracer

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #608 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 10:43:58 μμ »
Σ'ευχαριστώ για την απάντηση!
Όντως, από τη φώτο φαίνονται πλαστικούρα τελείως όπως λες αλλά για 12$..
"$12.00 (one pair of adapters to modify one watch)"
Πάντως σου λύνουν τα χέρια..Έλεγα απλά μήπως υπήρχαν και πιο ποιοτικοί.

Φιλικά, Μάνος.


Επίσης για ρολόγια με κούμπωμα λουριού τύπου rise man , rangeman  δηλαδή χωρίς πίρο με ελατήριο αλλά με τέσσερις βίδες  να υπενθυμίσω ότι θέλει και λίγο μερεμέτι  δηλαδή να ανοίξουνε λίγο οι τρύπες για να περάσουνε οι βίδες

<object codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=8,0,0,0" type="application/x-shockwave-flash" data="http://www.youtube.com/v/P_dtW4mLXaE" width="425px" height="350px"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/P_dtW4mLXaE" /><param name="wmode" value="transparent" /><param name="allowScriptAccess" value="never" /><param name="pluginspage" value="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer"></object>

σχετικό θέμα εδώ :
http://forums.watchuseek.com/f17/not-first-get-one-but-first-mod-one-165584.html

και ένα ωραίο λουράκι σε μάυρο/κόκκινο που πιστεύω θα του πάει τρελά 
 
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 04, 2013, 10:50:28 μμ από Aquaracer »

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #609 στις: Ιανουάριος 16, 2014, 10:01:46 πμ »
New Casio Sports Watch is Compatible With iPhone

Casio, which launched its first Casio G-Shock watch with Bluetooth technology in 2011, introduced the latest generation in its series of smartphone-compatible watches at last week’s 2014 Consumer Electronics Show in Las Vegas. The Casio STB-1000 uses Bluetooth v4.0, with low-energy wireless technology, to enable wearers to check personal fitness data from popular mobile apps, operate a music player on a smartphone, and more.

With the new STB-1000, Casio extends its iPhone compatibility, enabled through Bluetooth v4.0, to the sports-watch category. It is compatible with four iPhone fitness apps: Abvio’s Runmeter, Walkmeter, and Cyclemeter (www.abvio.com), as well as Wahoo Fitness (www.wahoofitness.com), all of which are downloadable from the Apple App Store. The Casio STB-1000 can be used to check personal fitness data such as running pace and distance, elapsed time, pulse, cycling speed,and pedal rotations. In addition, it offers all of the essential functions of a modern-day Casio watch, including time display, daily alarms, and a countdown timer.



“This is an ideal sports watch for countless recreational runners who exercise with their iPhones,” said Shigenori Itoh, CEO of Casio America, Inc. “In addition to the compatibility with several apps, it has a battery life up to two years and a versatile, waterproof design that makes it easy to use and wear before, during and after any workout.”

For those who like to listen to music while running and exercising, the Casio STB-1000 allows wearers to operate their iPhone music player without having to access the iPhone itself. Wearers can easily play or stop songs using push-buttons on the watch, while also adjusting the volume or advancing a track. Even without being connected to an iPhone, the new Casio sports watch offers a wide range of useful, sports-specific  functions, including the ability to record up to 120 lap times.

Casio plans to expand the number of fitness apps compatible with the STB-1000. By allowing wearers to change their fitness applications without having to change their watch, they will be able to view personal fitness data for a number of different sports which will dramatically increase the convenience of using the STB-1000. Casio says its new sport watch will carry a retail price around $100. Technical specifications for the watch can be found under the photo below.



Water Resistance: 100 meters

Wireless: Bluetooth 4.0 with low energy technology

Watch Functions:
 World time — 35 time zones, daylight saving on/off, and Coordinated Universal Time (UTC)
 Alarm — 5 daily alarms or one-time alarms (with 1 snooze alarm), hourly time signal
 Stopwatch — 1/100 second stopwatch; measuring capacity: 99:59’59.99”; measuring modes: elapsed time, lap time, split time; memory capacity: up to 120 records; lap number (from 001 to 999); best lap time screen
 Countdown Timer — Setting accuracy: 1 second; 100-hour maximum per set; unit of measure: 1/10-second);
 Light — LED backlight (super illuminator and afterglow); auto light switch; selectable illumination duration: 1.5 or 3.0 seconds
 Other Features — Mobile link (turns off automatically after a fixed amount of time to save power); vibe alert; tap function; full auto-calendar, 12/24-hour format; button operation tone on/off; low battery warning; power-saving function

Accuracy at Normal Temperature: ±15 seconds per month

Battery Life: Approx. 2 years on CR2032 (with mobile link used 12 hours per day)

Size of Case: 52.5×47.0×15.5mm

Total Weight: Approx. 55 grams


Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: casio world
« Απάντηση #610 στις: Ιανουάριος 16, 2014, 10:47:21 πμ »
Ωραίο Σπύρο! Αλλά θα έπρεπε να είναι Solar. Δε δικαιολογείται κατ'εμέ μη ηλιακό ρολόι από την Casio.

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #611 στις: Ιανουάριος 16, 2014, 10:54:08 πμ »
Ωραίο Σπύρο! Αλλά θα έπρεπε να είναι Solar. Δε δικαιολογείται κατ'εμέ μη ηλιακό ρολόι από την Casio.

Εχεις δικιο,αλλα δεν παυει να ειναι εργαλειο.
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος gp.vagianas

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #612 στις: Ιανουάριος 28, 2014, 07:47:12 μμ »
Παιδια κατ'αρχην θα ηθελα να συστηθω. Με λενε Παναγιώτη και πρώτη φορα εκανα εγγραφη στον ιστοτοπο σας. Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. Αγορασα ενα ρολοι το EQW M710DB 1A1ER. Οταν το εβγαλα απο το κουρι ρυθμισε την ωρα αλλα την εβαλε μια ωρα πισω. Εβαλα στη λειτουργια DST και τωρα δειχνει κανονικα οταν ομως ερθει το καλοκαιρι θα ειμαι παλι πισω η οχι;
"Imagination is more important than knowledge, Knowledge is limited, imagination encircles the world (Albert Einstein 1879-1955)"

Αποσυνδεδεμένος aboulafia

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 566
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #613 στις: Ιανουάριος 28, 2014, 08:39:45 μμ »
Φίλε Παναγιώτη (συνονόματε) καλησπέρα και καλώς ήλθες.
Κανονικά εφόσον είναι ραδιοελεγχόμενο θα έπρεπε με τη λήψη του σήματος και τον συγχρονισμό να έχει και την σωστή ώρα (θερινή ή χειμερινή), τα (φουλ) ηλεκτρονικά της τουλάχιστον έτσι το κάνουν. Επίσης το DST (Daylight Saving Time) αν δεν κάνω λάθος, θα έπρεπε να ενεργοποιηθεί για το καλοκαίρι και όχι για την χειμερινή ώρα.
Διάβασες το μάνιουαλ του ρολογιού? εκεί φαντάζομαι πως θα εξηγεί επακριβώς πως γίνεται η ρύθμιση της ώρας και αν χρειάζεται στις αλλαγές από χειμερινή σε θερινή (και το αντίστροφο) να ρυθμίζεις χειροκίνητα το DST ή όχι.
Καλοφόρετο πάντως να είναι.
Φαίνεται φοβερό το ρολόι.

Παναγιώτης

Αποσυνδεδεμένος gp.vagianas

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #614 στις: Ιανουάριος 28, 2014, 09:34:14 μμ »
Επειδη δε γνωριζω πολλα μιας και πρωτη φορα εχω τετοιο ρολοι και γενικα ρολοι τετοιου κοστους. Μονος μου το εβαλα στο dst χειροκινητα διοτι αυτο επελεξε το  std. Αν καποιος εχει το ιδιο ρολοι θα μπορουσε να βοηθησει ισως. Ευχαριστω
"Imagination is more important than knowledge, Knowledge is limited, imagination encircles the world (Albert Einstein 1879-1955)"

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #615 στις: Ιανουάριος 29, 2014, 03:21:19 μμ »
Σωστά το έβαλες. Στο dst θα ρυθμίζεται μόνο του μεταξύ χειμερινής και θερινής ώρας, φτάνει να βρίσκει σήμα συγχρονισμού.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #616 στις: Φεβρουάριος 13, 2014, 07:13:26 μμ »





Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #617 στις: Φεβρουάριος 13, 2014, 07:22:05 μμ »















Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #618 στις: Φεβρουάριος 13, 2014, 07:46:07 μμ »
Καλοφόρετο πάντα με υγεία!!!



Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #619 στις: Φεβρουάριος 13, 2014, 08:05:40 μμ »
Καλοφόρετο. Super.  =D&gt;
Αυτό δεν είναι που περιέχει το A-GEL;
This post contains 100% recycled electrons