Αποστολέας Θέμα: casio world  (Αναγνώστηκε 273206 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lef1706

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 94
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #440 στις: Ιανουάριος 19, 2012, 10:28:43 μμ »
Καλησπέρα,

Θα σου πρότεινα όταν ξαναπάς στο ύψος της θάλασσας να ρυθμίσεις μόνο το υψόμετρο.Τουλάχιστον στο δικό μου αυτό κάνω και πιστεύω ότι δουλεύει σωστά.

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος koinos123

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #441 στις: Ιανουάριος 22, 2012, 08:40:55 πμ »
Το έκανα.

Περιμένω να δω τις μετρήσεις τις επόμενες ημέρες.

Αποσυνδεδεμένος pnp2

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #442 στις: Απρίλιος 06, 2012, 04:06:32 μμ »
Καλησπερα γνωριζει κανεις  καποιο Online καταστημα απο ευρωπη για gshock ευχαριστω φιλικα Νικος

Αποσυνδεδεμένος Κωνσταντίνος

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 346
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #443 στις: Μάιος 02, 2012, 05:52:49 μμ »
   Έφτασε η ώρα να ποστάρω κι εδώ . . .    :D

   Πριν λίγο παρέλαβα το νέο μου ρολογάκι. Μετά από πολλά πολλά χρόνια (δημοτικό πήγαινα), απέκτησα ξανά ψηφιακό ρολόι.
   Τρωγόμουν τελευταία για κάτι τέτοιο, όπως κανένα g-shock για να το φοράω στη δουλειά αλλά παράλληλα κοιτούσα και κάποια Suunto - Garmin (αυτά με τις ζώνες στο στήθος για τους καρδιακούς παλμούς και τα foot-pods για μέτρηση απόστασης).
   Ψάξε-ψάξε, πέτυχα ένα που μου φάνηκε ελκυστικό σε χαρακτηριστικά αλλά και σε τιμή . . .  το Casio SGW-200. Συνδυάζει τις συνηθισμένες λειτουργίες των Casio (ώρα, χρονόμετρο, αντ. μέτρηση, ξυπνητήρια, παγκόσμιες ώρες, φωτάκια κλπ) με ένα αισθητήρα επιτάχυνσης που με βάση τις κινήσεις του χεριού, μετράει βήματα, απόσταση και κατανάλωση θερμίδων. Όλα αυτά, αρκεί να του δηλώσεις το μήκος του βήματός σου σε εκατοστά (αφού δηλώσεις φύλο, ηλικία, βάρος). Από τη στιγμή που μετράει τα βήματα-απόσταση, μπορείς να θέσεις και στόχους όπως διάρκεια άσκησης, απόσταση ή θερμίδες που θες να κάψεις. Στο dial, η περιμετρική κλίμακα στο πάνω μέρος (με όριο το 100) γεμίζει προοδευτικά δείχνοντάς σου σε τι ποσοστό επίτευξης είσαι ενώ σε ενημερώνει για το υπόλοιπο. Όλα τα παραπάνω δεδομένα παραμένουν στη μνήμη για μελλοντική εξέταση (ακόμα δεν ξέρω για πόσο διάστημα, μάλλον μήνα). Αυτά . . . αααα, και η ώρα φαίνεται σε όλα τα modes (με κατάλληλη ρύθμιση). δύο ακόμα συν, τα λίγο μεγαλύτερα σε μέγεθος ψηφία (σε σύγκριση με άλλα Casio) και το κατάλληλο μέγεθος για τον καρπό μου.
   Άλλες προτάσεις που δουλεύουν με foot-pods ή gps ίσως είναι περισσότερο ακριβείας αλλά και σημαντικά ακριβότερες (άσε που θέλουν κάθε τόσο μπαταρία ή φόρτιση). Με τη συγκεκριμένη τεχνολογία το ζητούμενο είναι να υπολογίσεις σωστά το βήμα σου, αν το πετύχεις - κανένα πρόβλημα.
   Φωτό



μου ήρθε σε πολύ καλή συσκευσία με το κουτί του, τις οδηγίες και έξτρα οδηγίες στα ελληνικά από την αντιπροσωπεία. Το διάλεξα σε σκούρο μπλε χρώμα και γενικά οι εντυπώσεις μου όσο αφορά την ποιότητα είναι πολύ καλές.





και η καρπίσια . . .  πριν τη δοκιμή στην πράξη     ;D



 :)


Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #444 στις: Μάιος 02, 2012, 06:51:01 μμ »
Πολυ ομορφο,να το χαρεις.Με Casio δεν κανεις ποτε λαθος ;)

Αποσυνδεδεμένος aboulafia

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 566
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #445 στις: Μάιος 02, 2012, 10:25:10 μμ »
Καλοφόρετο φίλε,
να το χαρείς και καλές προπονήσεις.
Αφού το τσεκάρεις λίγο καιρό, πες μας πως τα πάει και σε αυτόν τον τομέα.

Παναγιώτης

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #446 στις: Μάιος 02, 2012, 10:31:39 μμ »
Αν κι έχω ψαχθεί αρκετά με τα Casio, δεν γνώριζα ότι έχει και τέτοια μοντέλα. Φαίνεται πως..., δεν ήμουν και τόσο ψαγμένος...
Μακάρι τέτοιες λειτουργίες να περαστούν και σε G SHOCK, γιατί η αλήθεια είναι πως ναι μεν υπάρχουν πάρα πολλά μοντέλα από G, αλλά σε γενικές γραμμές οι λειτουργίες τους είναι σχεδόν οι ίδιες εκτός από λίγες περιπτώσεις.
Καλορίζικο και να σε εξυπηρετήσει σε αυτά που θες.
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #447 στις: Μάιος 03, 2012, 08:43:13 πμ »
Καλορίζικο να είναι. Αφού το λειτουργήσεις λίγο καιρό, θα με ενδιέφερε πολύ να μάθω αν οι μετρήσεις του σε βήματα και απόσταση είναι σχετικά ακριβείς.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος THANOS58

  • FnB Mod
  • 50mm case
  • *
  • Μηνύματα: 1874
  • ΝΑ ΣΗΚΩΘΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΨΗΛΟΤΕΡΑ..
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #448 στις: Μάιος 03, 2012, 11:10:18 πμ »
Κώστα, από την μιά μεριά είμαι ευτυχής να σε καλωσορίσω στο Casio club (έχω όπως ξέρεις κι εγώ ένα Protrek κι ένα Sea Pathfinder), γιατί είναι άριστη επιλογή και άριστη εταιρεία/υποστήριξη!  :2thumbs:

Από την άλλη θα ήθελα να σου δηλώσω την απογοήτευσή μου, διότι περίμενα να βρεις ένα μοντέλο που να φτιάχνει και freddo, τώρα που πιάσαν οι ζέστες, να δροσιζόμαστε!  ;D

Καλοφόρετο φίλε!
ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ.
ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ...ΡΟΛΟΙ!

Αποσυνδεδεμένος Κωνσταντίνος

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 346
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #449 στις: Μάιος 03, 2012, 09:23:09 μμ »
   Φίλοι μου, ευχαριστώ για τις ευχές   :)

   πρώτη μέρα ουσιαστικά με το ρολόι . . . και οι εντυπώσεις είναι θετικές.
   άνετο στο χέρι, ελαφρύ, καλοφτιαγμένο. Ευχάριστη έκπληξη ο δυνατός ήχος που βγάζει, τόσο που το πρωί με αυτό ξύπνησα, δεν το περίμενα τόσο δυνατό (θα αντικαταστήσω πλέον το κινητό για να μην το έχω δίπλα στο κεφάλι μου όλη νύχτα).
   συνεχίζω με τα αθλητικά θέματα  . . .
πριν λίγο επέστρεψα από το τρέξιμο. Έβαλα στόχο τα 5 χλμ. Είχε προκαθορισμένη τιμή τα 100 εκ. μήκος βήματος αλλά λόγω του ύψους μου σκέφτηκα να το αυξήσω και το πήγα στα 105 εκ. Τελικά τερμάτησα (ένδειξη 5χλμ) έχοντας κάνει 4805 βήματα. Έκανα στη συνέχεια την απόσταση με το αυτοκίνητο για την μετρήσω και μου βγήκε 4800 μέτρα. Δηλαδή το ρολόι είχε μια διαφορά περίπου 200 μέτρα στα 5 χλμ (~4%). Μικρή διαφορά που στην ουσία εγώ φταίω γιατί άλλαξα το μήκος του βήματος. Αν το είχα αφήσει στα 100 εκ. (1 μέτρο) θα είχε μετρήσει 4805 βήματα x 1 μέτρο = 4805 μέτρα, δηλαδή την πραγματική  ;)
   Με άλλα λόγια, μέχρι στιγμής, διακρίνω πολύ καλή ακρίβεια. Ο χρόνος θα δείξει βέβαια . . .   πάντως για κάποιον που τρέχει σταθερά (και ξέρει το βήμα του), είτε σε στίβο, είτε σε ανοιχτή διαδρομή, εκτιμώ πως θα τον καλύψει το ρολόι. Φυσικά, οι απαιτήσεις εξαρτώνται και από το επίπεδο του καθενός. Φαντάζομαι οι προτάσεις με gps ή foot-pods είναι ακριβέστερες για κάποιον που το αναζητά, για μένα όμως όχι . . . δεν είμαι αθλητής, άνοιξε ο καιρός και άρχισα να τρέχω 2-3 φορές την εβδομάδα. Απλά ήθελα ένα τέτοιο gadgetάκι να φοράω. Από το να δώσω 150-200 ευρώ (τουλάχιστον) για τις παραπάνω προτάσεις, προτίμησα να δώσω 69  :D
   Αφότου το δοκιμάσω κι άλλο, θα αναφέρω αποτελέσματα. Πάντως, όλα έχουν να κάνουν με την κίνηση του χεριού, αυτή καταγράφει ο αισθητήρας επιτάχυνσης. Στο τρέξιμο, όπου η κίνηση είναι έντονη και απότομη, τα πάει καλά. Στο περπάτημα, υποψιάζομαι ότι δεν θα έχει τόση ακρίβεια διότι ή κίνηση δεν είναι τόσο έντονη, ειδικά αν έχουμε τα χέρια στις τσέπες. Όταν το εξετάσω, θα ενημερώσω.
   Συνολικά, δηλώνω ευχαριστημένος. Αν θα ζητούσα κάτι παραπάνω, αυτό θα ήταν να φορτίζει ηλιακά (tough solar) και να ήταν και g-shock. Όχι όμως ότι έχω κάποιο πρόβλημα τώρα (εκτός του ότι έκαψα 302 θερμίδες, πεινάω και το ψυγείο είναι άδειο  :P )

 :hello:

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #450 στις: Μάιος 04, 2012, 08:48:57 πμ »
Πάρα πολύ καλή ακρίβεια για μέτρηση με αισθητήρα επιτάχυνσης.

Και μπράβο σου για τα 5 χιλιόμετρα!
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος Κίμων

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #451 στις: Ιούνιος 20, 2012, 07:51:00 μμ »
Πρόσφατα αγόρασα ένα Edifice EQW-M710DB-1A1ER και θα ήθελα μερικές συμβουλές γύρο από τη συντήρηση που θα μπορούσα να του κάνω ώστε να το διατηρήσω σε όσον το δυνατό καλύτερη κατάσταση μηχανικά και αισθητικά.(Καινούργιος στην παρέα )

Αποσυνδεδεμένος aboulafia

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 566
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #452 στις: Ιούνιος 20, 2012, 09:15:55 μμ »
Φίλε Κίμωνα καλώς ήρθες,
Δεν νομίζω ότι θα χρειαστεί να κάνεις κάτι ιδιαίτερο για το ρολόι, προκειμένου να το διατηρήσεις.
Απλά αν αποφύγεις δυνατά χτυπήματα και "αντικανονική" χρήση του ρολογιού, το πιθανότερο είναι να το έχεις για πολλά χρόνια.

Παναγιώτης

 

Αποσυνδεδεμένος asot

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 349
  • life goes on...
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #453 στις: Ιούνιος 21, 2012, 11:34:51 μμ »
Τα φώτα σας κύριοι
Σε αυτό το Casio MD-310 (1389) φοριούνται ΔΥΟ  μπαταριες (φαντάζομαι η μια για τον φωτισμό)

Στο πρόσφατο άνοιγμα, ο ρολογάς δεν κατάφερε να βάλει σωστά το ελασματάκι ανάμεσα σε αυτές, με αποτέλεσμα να μην λειτουργεί ο φωτισμός
Δεν μπόρεσα να βρώ κάπου στο internet φωτό ή διάγραμμα του μηχανισμού
Εχει κάποιος να προσφέρει κάποια βοήθεια?
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος referee

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 629
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #454 στις: Ιούλιος 17, 2012, 11:53:42 πμ »
Το καινουριο μου καλοκαιρινό παιχνιδάκι είναι ενα σκληροτραχηλο casio G-SHOCK  GDF-100BB-1ER :smt041
Εδω μια φωτό από το internet... θα βγαλω και δικές μου αργότερα

Όποιος θέλει PANERAI
5 χρόνια να μη φάει :D

Αποσυνδεδεμένος Aquaracer

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #455 στις: Αύγουστος 12, 2012, 07:22:06 μμ »
   Φίλοι μου, ευχαριστώ για τις ευχές   :)

   πρώτη μέρα ουσιαστικά με το ρολόι . . . και οι εντυπώσεις είναι θετικές.
   άνετο στο χέρι, ελαφρύ, καλοφτιαγμένο. Ευχάριστη έκπληξη ο δυνατός ήχος που βγάζει, τόσο που το πρωί με αυτό ξύπνησα, δεν το περίμενα τόσο δυνατό (θα αντικαταστήσω πλέον το κινητό για να μην το έχω δίπλα στο κεφάλι μου όλη νύχτα).
   συνεχίζω με τα αθλητικά θέματα  . . .
πριν λίγο επέστρεψα από το τρέξιμο. Έβαλα στόχο τα 5 χλμ. Είχε προκαθορισμένη τιμή τα 100 εκ. μήκος βήματος αλλά λόγω του ύψους μου σκέφτηκα να το αυξήσω και το πήγα στα 105 εκ. Τελικά τερμάτησα (ένδειξη 5χλμ) έχοντας κάνει 4805 βήματα. Έκανα στη συνέχεια την απόσταση με το αυτοκίνητο για την μετρήσω και μου βγήκε 4800 μέτρα. Δηλαδή το ρολόι είχε μια διαφορά περίπου 200 μέτρα στα 5 χλμ (~4%). Μικρή διαφορά που στην ουσία εγώ φταίω γιατί άλλαξα το μήκος του βήματος. Αν το είχα αφήσει στα 100 εκ. (1 μέτρο) θα είχε μετρήσει 4805 βήματα x 1 μέτρο = 4805 μέτρα, δηλαδή την πραγματική  ;)
   Με άλλα λόγια, μέχρι στιγμής, διακρίνω πολύ καλή ακρίβεια. Ο χρόνος θα δείξει βέβαια . . .   πάντως για κάποιον που τρέχει σταθερά (και ξέρει το βήμα του), είτε σε στίβο, είτε σε ανοιχτή διαδρομή, εκτιμώ πως θα τον καλύψει το ρολόι. Φυσικά, οι απαιτήσεις εξαρτώνται και από το επίπεδο του καθενός. Φαντάζομαι οι προτάσεις με gps ή foot-pods είναι ακριβέστερες για κάποιον που το αναζητά, για μένα όμως όχι . . . δεν είμαι αθλητής, άνοιξε ο καιρός και άρχισα να τρέχω 2-3 φορές την εβδομάδα. Απλά ήθελα ένα τέτοιο gadgetάκι να φοράω. Από το να δώσω 150-200 ευρώ (τουλάχιστον) για τις παραπάνω προτάσεις, προτίμησα να δώσω 69  :D
   Αφότου το δοκιμάσω κι άλλο, θα αναφέρω αποτελέσματα. Πάντως, όλα έχουν να κάνουν με την κίνηση του χεριού, αυτή καταγράφει ο αισθητήρας επιτάχυνσης. Στο τρέξιμο, όπου η κίνηση είναι έντονη και απότομη, τα πάει καλά. Στο περπάτημα, υποψιάζομαι ότι δεν θα έχει τόση ακρίβεια διότι ή κίνηση δεν είναι τόσο έντονη, ειδικά αν έχουμε τα χέρια στις τσέπες. Όταν το εξετάσω, θα ενημερώσω.
   Συνολικά, δηλώνω ευχαριστημένος. Αν θα ζητούσα κάτι παραπάνω, αυτό θα ήταν να φορτίζει ηλιακά (tough solar) και να ήταν και g-shock. Όχι όμως ότι έχω κάποιο πρόβλημα τώρα (εκτός του ότι έκαψα 302 θερμίδες, πεινάω και το ψυγείο είναι άδειο  :P )

 :hello:

Αν και με κάποιους μήνες καθυστέρηση να σου ευχηθώ καλοφόρετο .Επίσης αν εξακολουθείς να τρέχεις και φαντάζομαι ακούς  μουσική παράλληλα , ωραία εφαρμογή για Android κινητά με δέκτη gps είναι το runkeeper . Καταγράφει διαδρομή , θερμίδες , μέση ταχύτητα και ρυθμό , τα οποία όποτε συνδεθείς με wifi κανει upload  στον σερβερ του προγράμματος και τα κρατάει . Off topic αλλά αρκετά χρήσιμο ...

Αποσυνδεδεμένος antonn

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #456 στις: Αύγουστος 14, 2012, 09:37:24 μμ »
Εξαιρετικό το φόρουμ και διάβασα με προσοχή όλες μα όλες τις 23 σελίδες. Είχα και εγώ 2 ηλεκτρονικά Casio όταν ήμουν μαθητής. τώρα έχω: casio edifice EFA 103  αγορασθέν το 1997 και δουλεύει άψογα μέχρι σήμερα με πολύ σκληρή χρήση και χωρίς service:
http://www.easymarket.gr/products/?p=481375
Θα ήθελα λοίπον να πάρω και άλλο, που να έχει μεγάλη οθόνη με πυξίδα, θερμόμετρο, βαρόμετρο, υψόμετρο, αλλά λίγο αξιόπιστα. Κατά δεύτερο λόγο μου άρεσε που έχουν μερικά φάσεις σελήνης και άλλο ένα που μετράει πόσο περπάτησες και πόσες θερμίδες έκαψες.
1. Όμως όπως έχετε επισημάνει και εσείς είναι τεράστια! Μάλιστα ακολουθούν αυξητική φάση τα νέα G, pro trek και pathfinder. Τι θα γίνει θα το σκεφτούν ποτέ να τα κάνουν ένα βατό μέγεθος; Στο τέλος θα βάζουμε Big Bell στον καρπό
 2. Επίσης διάβασα για παράπονα για το βαρόμετρα και υψόμετρο. Η πυξίδα τουλάχιστο είναι αξιόπιστη;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 14, 2012, 09:44:14 μμ από antonn »

Αποσυνδεδεμένος Aquaracer

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #457 στις: Αύγουστος 15, 2012, 10:58:12 πμ »
Καλήμερα
Δυστυχώς Casio που να τα έχει όλα δεν υπάρχει . Κάθε σειρά έχει κάποια ιδιαίτερα χαρακτηριστικά που κάποια άλλη δεν έχει .Ρίξε μια ματιά εδώ  : http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_trksid=p5197.m570.l1313&_nkw=casio+compass&_sacat=0  . Φτήνο με θερμόμετρο και πυξίδα ειναι το     Casio SGW-100-1VEF  . Το βρίσκεις και στην στην Πανεπιστήμιου σχετικά ευκόλα στα 75 € πάνω κάτω . Τώρα ανάλογα με το τι θες ανεβαίνει το κόστος . Αν δεν βαριέσαι να ελέγχείς την ακρίβεια  μια φορά στους 3 μήνες , μην πάρεις Multiband . Αν πάλι δεν σε απασχολεί να φορτίζει με τον ήλιο μην πάρεις  Tough Solar . Αν επίσης δεν σκοπεύεις να το καταπονείς ιδιαίτερα , να κολυμπάς και να το κοπανάς γενικότερα δεν χρειάζεται να είναι και g shock .  Έχω το riseman gw 9200  , που είναι g shock , multiband 6 , tough solar  και twin sensor (thermo και baro) . Το θερμόμετρο έχει ακρίβεια +- 0.5 βαθμούς κελσίου αν θυμάμαι καλά και πρεπει να το βγάλεις απο το χέρι σου για 20 λεπτά για να πιάσει θερμοκρασία δωματίου . Στο υψόμετρο συνήθως χάνει γιατί ουσιαστικά δουλεύει με ΔP ως προς την επιφάνεια της θάλασσας 1013 Hpa  που συνήθως δεν ισχύει . Οπότε και  πρέπει να το ρυθμίζεις συχνά με το υψόμετρο της περιοχής σου (απο το Google earth π.χ) . Το πήρα πριν 2 χρόνια 210 € τα οποία αν και καλό ρολόι θεωρώ πλέον πάρα πολλά . Αν έχεις πάρε δώσε με ebay κυκλοφορούν απειρα μοντέλα , λίγο παλιότερα ίσως με διάφορους αισθητήρες . Οτι άλλο θες εδώ είμαστε ...

Αποσυνδεδεμένος antonn

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #458 στις: Αύγουστος 15, 2012, 05:50:01 μμ »
σε ευχαριστώ για την απάντηση!
Το Casio PRG-550BD-1ER http://www.casio-europe.com/euro/watch/sports/prg-550bd-1er/
που έχει μαύρο μπρασελέ, γρατσουνίζεται εύκολα; Όταν τελικά κάνεις γρατσουνιά, μήπως έχει το ανοιχτό χρώμα του σιδήρου από κάτω, οπότε θα είναι χάλια μετά από ένα χρόνο; Αυτό μάλιστα είναι νέο μοντελο και δεν το έχει ακόμα στο e bay.
Με ποια σειρά τα βάζει η casio τα νέα της μοντέλα pro trek στο επίσημο site, ώστε να το βλέπω κατευθείαν;

αυτό εδώ
http://www.ebay.co.uk/itm/Casio-TITANIUM-Solar-Waveceptor-Alarm-Chronograph-Watch-PRW-5000T-7ER-/320964488712?_trksid=p4340.m1850&_trkparms=aid%3D222002%26algo%3DSIC.FIT%26ao%3D1%26asc%3D11%26meid%3D1360399067921053198%26pid%3D100011%26prg%3D1005%26rk%3D1%26είναι λέει τόσο η κάσα όσο και το μπρασελέ από τιτάνιο, μήπως είναι σαφώς προτιμότερο από πλευράς αντοχής;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 16, 2012, 08:16:44 πμ από antonn »

Αποσυνδεδεμένος ^Deadly_Sin^

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 123
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #459 στις: Αύγουστος 22, 2012, 06:14:31 μμ »
Το καινουριο μου καλοκαιρινό παιχνιδάκι είναι ενα σκληροτραχηλο casio G-SHOCK  GDF-100BB-1ER :smt041
Εδω μια φωτό από το internet... θα βγαλω και δικές μου αργότερα



Παιζει να ειναι το πιο ωραιο g-shock που εχω δει αν και ομολογω οτι δεν πολυπαρακολουθουσα ποτε τι παιζει με τα g-shock. Μαυριλα και κακια, χωρις τις αισθητικες παραφωνιες που (κατα τη γνωμη μου) υπαρχουν σε πολλα g-shock. Δεν ειδα να βαζεις τις φωτογραφιες ομως! Θα ηθελα να δω πως ειναι φορεμενο γιατι εχω μια υποψια πως ειναι ψιλοτεραστιο.
Develop interest in life as you see it; in people, things, literature, music - the world is so rich, simply throbbing with rich treasures, beautiful souls and interesting people. Forget yourself.
Henry Miller (1891 - 1980)
My Instagram