Αποστολέας Θέμα: casio world  (Αναγνώστηκε 273869 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος damon

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 73
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #220 στις: Ιούνιος 30, 2010, 08:46:42 μμ »
Σε αυτην την περιπτωση , μια επισκεψη στην αντιπροσωπια επιβαλλεται.

Αποσυνδεδεμένος trito

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #221 στις: Ιούνιος 30, 2010, 09:00:34 μμ »
Απογοητευτικα!

Αποσυνδεδεμένος trito

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #222 στις: Ιούλιος 01, 2010, 01:43:55 μμ »
Το πήγα τελικά σήμερα στην αντιπροσωπεία και μου είπαν οτι ενδέχεται να γέμισε η μνήμη του ραδιοσήματος(;) όπως συμβαίνει και στο prw 1500.Τους φάνηκε παράξενο γιατί έχουν δώσει πολλά ρολόγια και δεν εχει παρουσιαστεί κανένα πρόβλημα.(ήμουν ο "τυχερός").Περιμενω απάντηση.Προς το παρόν η εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή.

Αποσυνδεδεμένος trito

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #223 στις: Ιούλιος 01, 2010, 01:47:08 μμ »
Μήπως έπρεπε τελικά να πάρω το suunto all cοre black???Μου είπαν οτι και η κάσα δεν είναι "μέταλλο".Τζάμπα τα λεφτά;Θα δείξει.

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #224 στις: Ιούλιος 01, 2010, 03:03:24 μμ »
Kαι τα Casio ειναι σουπερ,αλλα τα Suunto λογικα νομιζω καλυτερα.Ολα καλα παντως και μπραβο για την καλη εξυπηρετηση!

Αποσυνδεδεμένος dimRHO

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 158
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #225 στις: Ιούλιος 02, 2010, 10:26:34 πμ »
Το πήγα τελικά σήμερα στην αντιπροσωπεία και μου είπαν οτι ενδέχεται να γέμισε η μνήμη του ραδιοσήματος(;) όπως συμβαίνει και στο prw 1500.Τους φάνηκε παράξενο γιατί έχουν δώσει πολλά ρολόγια και δεν εχει παρουσιαστεί κανένα πρόβλημα.(ήμουν ο "τυχερός").Περιμενω απάντηση.Προς το παρόν η εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή.

δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα να γεμίσει η μνήμη του ραδιοσήματος, ίσως να ήταν απλά ένα πρόβλημα στο software, το πιθανότερο να το έκαναν απλά ένα reset, γίνεται εύκολα κάνοντας ένα μικρό βραχυκύκλωμα στη μπαταρία και σε ένα άλλο σημείο του module.
Προσφορά -10% από το http://www.uhrenhaus-24.de για αγορά μέσω paypal αρκεί να γράψετε στα σχόλια ότι είστε Greek G-Shocker!

Αποσυνδεδεμένος dimRHO

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 158
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #226 στις: Ιούλιος 02, 2010, 10:28:15 πμ »
Μήπως έπρεπε τελικά να πάρω το suunto all cοre black???Μου είπαν οτι και η κάσα δεν είναι "μέταλλο".Τζάμπα τα λεφτά;Θα δείξει.

τα suunto έχουν περισσότερες ενδείξεις ενώ τα G αντοχή, εξαρτάτε τι βάζεις σε προτεραιότητα. Γιατί να είναι από μέταλλο η κάσα? για να είναι βαρύ? Η ρητίνη είναι δύο φορές πιο σκληρή από μπετόν. Έχεις δει τεστάκια αντοχής στο youtube?
Προσφορά -10% από το http://www.uhrenhaus-24.de για αγορά μέσω paypal αρκεί να γράψετε στα σχόλια ότι είστε Greek G-Shocker!

Αποσυνδεδεμένος trito

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #227 στις: Ιούλιος 02, 2010, 01:46:17 μμ »
Για την μνημη του ραδιοσηματος το ανεφεραν αυτοι γιατι λενε αυτο το κανει το prw 1500.To προτιμησα γιατι οντως μου φανηκε πιο ανθεκτικο και πιο στιβαρο απο το suunto all core.Ψιλοξενερωσα γιατι το εχω μονο 15 μερες.Ευχαριστω για τις απαντησεις.

Αποσυνδεδεμένος trito

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #228 στις: Ιούλιος 02, 2010, 01:49:59 μμ »
Παντως to prw 5000 εχει ξεπουλησει.Δεν ειχαν ουτε ενα κομματι για δειγμα για να συγκρινουν το προβλημα με καποιο αλλο.Τους φανηκε και πολυ παραξενο το προβλημα που παρουσιασε.

Αποσυνδεδεμένος damon

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 73
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #229 στις: Ιούλιος 02, 2010, 04:39:08 μμ »
Για την μνημη του ραδιοσηματος το ανεφεραν αυτοι γιατι λενε αυτο το κανει το prw 1500.To προτιμησα γιατι οντως μου φανηκε πιο ανθεκτικο και πιο στιβαρο απο το suunto all core.Ψιλοξενερωσα γιατι το εχω μονο 15 μερες.Ευχαριστω για τις απαντησεις.

Eπειδη δεν μου εχει κανει κατι τετοιο (ακομα) μηπως ανεφεραν κατα τυχη ,πως γινεται reset?(paw 1500)

Αποσυνδεδεμένος dimRHO

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 158
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #230 στις: Ιούλιος 02, 2010, 06:04:56 μμ »
Eπειδη δεν μου εχει κανει κατι τετοιο (ακομα) μηπως ανεφεραν κατα τυχη ,πως γινεται reset?(paw 1500)

πρέπει να το ανοίξεις και να βραχυκυκλώσεις τη μπαταρία με ένα σημείο του module που είναι μαρκαρισμένο για 3 δευτερόλεπτα.
Προσφορά -10% από το http://www.uhrenhaus-24.de για αγορά μέσω paypal αρκεί να γράψετε στα σχόλια ότι είστε Greek G-Shocker!

Αποσυνδεδεμένος damon

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 73
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #231 στις: Ιούλιος 02, 2010, 06:32:20 μμ »
πρέπει να το ανοίξεις και να βραχυκυκλώσεις τη μπαταρία με ένα σημείο του module που είναι μαρκαρισμένο για 3 δευτερόλεπτα.

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση .

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #232 στις: Ιούλιος 02, 2010, 11:43:24 μμ »
τα suunto έχουν περισσότερες ενδείξεις ενώ τα G αντοχή, εξαρτάτε τι βάζεις σε προτεραιότητα. Γιατί να είναι από μέταλλο η κάσα? για να είναι βαρύ? Η ρητίνη είναι δύο φορές πιο σκληρή από μπετόν. Έχεις δει τεστάκια αντοχής στο youtube?

Νομίζω πως τα ανταγωνιστικά, προς τα Suunto μοντέλα, είναι της σειράς ''Protreck'' ή ''Parthfinder'' και όχι τα ''G'', αν δεν κάνω λάθος.
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #233 στις: Ιούλιος 02, 2010, 11:52:52 μμ »
Κατά τη γνώμη μου, λόγω της..''πρώτης''  προβολής σε μεγάλα καταστήματα, της Ευρωπαικής καταγωγής τους, αλλά και της εκτίμησης που έχουν από αρκετούς δύτες, τα Suunto για πολλούς, υπερέχουν σε κύρος..  Είναι και οι..τσιμπημένες τιμές των εν λόγω μοντέλων, που δίνουν την εντύπωση καλύτερων ρολογιών και πιο..''πλούσιων'', σε σχέση με τα πιο.. ''ταπεινά'' Casio, κάτι που κατ εμέ, δεν ισχύει.. Απλά, επειδή η Casio, λανσάρει και φθηνότερες σειρές, ο πολύς κόσμος, την έχει παρεξηγήσει, νομίζωντας πως είναι..φθηνιάρα..  Για τους γνώστες όμως.., η γνώμη τους είναι τελείως διαφορετική...
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος Αλέξανδρος

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 261
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #234 στις: Ιούλιος 03, 2010, 12:16:49 πμ »
Επειδή αναφέρθηκε κάπου το Suunto Core, να επισημάνω ότι η αδιαβροχότητά του είναι αστεία... 30m δεν πλένεις ούτε τα χέρια σου... Τα Casio έχουν 200m...

Αποσυνδεδεμένος trito

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #235 στις: Ιούλιος 03, 2010, 03:15:02 μμ »
το 5000 που εχω ειναι πιο ακριβο απο τo core γυρω στα 100 ευρω,αλλα και να σου παρουσιαζει προβλημα στις 15 μερες?Ενα ρολοι που ειναι φτιαγμενο για αντιξοες συνθηκες?Ειχα και παλιοτερα casio και ηξερα την ανθεκτικοτητα  τους.

Αποσυνδεδεμένος damon

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 73
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #236 στις: Ιούλιος 03, 2010, 04:22:23 μμ »
Εχω ακουσει αρκετους να αναφερουν προβληματα κυριως με τις μπαταριες στα suunto και αυτος ειναι ο λογος που δεν τα προτιμησα,παντως, σε ενα βιομηχανικο προιον
μαζικης παραγωγης λογικο ειναι να υπαρχουν αστοχιες υλικου .

Αποσυνδεδεμένος Aquaracer

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #237 στις: Ιούλιος 05, 2010, 08:52:50 πμ »
Καλήμερα και απο μένα και χαιρετισμένους σε όλους τους G Shockers του φόρουμ . Μετά από δεκαετή συμβίωση με ένα DW - 004  ήρθε η ώρα της αλλαγής . Ειμαι μεταξύ Mudman , Riseman , και Gulfman solar/wave .Αρκετά μου αρεσει και το περτικαλί aviation με τους αεροπορικούς δεικτες αλλα το θέλω φουλ ψηφιακό για ευνόητους . Αλλώστε για δείκτες έχω ένα "ταπεινο" Tag Heure Calibre S  ;D . Απο τα 3 που αναφέρα , θα αποφασίσω μόλις τα δω στο χέρι μου .  Πέρα απο τα φετιχ της ωρολογοποιίας που μπορεί να ειναι απο λίγο εως πολύ υποκειμενικά , θεωρώ ότι τα Casio προσφέρουν τα πάντα χωρίς να ζητάνε τίποτα σε απίστευτες τιμές . Και πραγματικά τα καινούρια Solar/Wave , πλέον δεν θέλουν ούτε μπαταριά , ούτε ρύθμιση και ουσιαστικά προσφέρουν "τέλειο χρόνο" , έστω και δανεικό . Με την ηλιακή μπαταριά το καλό δεν είναι τόσο η οικονομία άλλα το ότι ποτέ κανένας δεν θα χρειαστεί λογικά να το ανοίξει και να χαθεί έτσι η εργοστασιακή στεγανότητα . Κακά τα ψέματα , το o-ring  στην πλάτη παίρνει την φόρμα στο πρώτο κλείσιμο και όταν ανοιχτεί θα έπρεπε για μένα να αλλάζεται . Για τέτοιες δουλείες το πήγαινα στην αρχή της Εμ. Μπενάκη που έχει κάτι μαστόρια τσακάλια . Αυτο που θα ήθελα να ρωτήσω μια και θα είμαι για λίγες μέρες Αθήνα έιναι που θα μπορούσα να βρώ μια πυξιδουλά για το λουράκι του Riseman .  Φαντάζομαι Μοναστηράκι , αλλά αν ξέρει κάποιος κάπου συγκεκριμένα θα γλίτωνα ψάξιμο .

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #238 στις: Ιούλιος 05, 2010, 11:48:12 πμ »
Με την ηλιακή μπαταριά το καλό δεν είναι τόσο η οικονομία άλλα το ότι ποτέ κανένας δεν θα χρειαστεί λογικά να το ανοίξει και να χαθεί έτσι η εργοστασιακή στεγανότητα .


καποια στιγμη ,πρεπει να αλλαχθει και η μπαταρια,λογω χρησης

Αποσυνδεδεμένος trito

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #239 στις: Ιούλιος 05, 2010, 02:08:20 μμ »
Απαντηση(!?):Περιμενουμε την καινουρια παραλαβη prw 5000 για να δουμε αυτα πως δουλευουν και να τα συγκρινουμε με το δικο σου για να το φτια ξουμε(!!!)σημειωση:τους εχω εξηγησει το ρολοι τι εχει.Μηπως δεν πρεπει να τους εχω εμπιστοσυνη;