Αποστολέας Θέμα: casio world  (Αναγνώστηκε 273206 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #400 στις: Μάρτιος 21, 2011, 02:00:10 πμ »
Noμίζω πως αρκούν απλά για να δεις μόνο την ώρα και όχι για να ενημερωθείς για όλες τις ενδείξεις.
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος Aquaracer

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #401 στις: Μάρτιος 21, 2011, 10:58:53 μμ »
ναι το δικο μου το mudman εχει επιλογη ή 1,5 ή 3 δευτερολεπτα! αλλα εχει δικιο o aquaracer ακομα κ τα 3 sec εμενα μου φαινονται λιγο συντομα..

Μία σύντομη που έριξα στο Ελληνικό μανιουαλ στο θέμα φωτισμός αναφέρει μόνο πως ενεργοποιείται αυτόματα και πως κράτει ένα δευτερόλεπτο . Στο δικό σου σε πιο μενού ή οθόνη έχει τέτοια ρύθμιση ??

Αποσυνδεδεμένος Baptiste

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #402 στις: Μάρτιος 22, 2011, 12:44:53 πμ »
λοιπον αυτο ειναι το manual του δικου μου http://ftp.casio.co.jp/pub/world_manual/wat/en/qw3150.pdf
στη σελιδα 7 λεει καπου specify illumination duration κ εξηγει αναλυτικα τι πατας για τη ρυθμιση.
λογικα το ιδιο θα κανει κ το δικο σου.. τωρα αν το manual του δικου σου λεει οτι κρατα ενα δευτερολεπτο τοτε παιζει να διαφερει σε καθε μοντελο!
ελπιζω να βοηθησα..

Αποσυνδεδεμένος aboulafia

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 566
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #403 στις: Μάρτιος 22, 2011, 10:46:25 μμ »
Αν μιλάμε για το Riseman, επειδή τυχαίνει να το έχω, δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα ρύθμισης του χρόνου φωτισμόυ της οθόνης.
Το λένε και στις παρουσιάσεις πως είναι ένα μείον του αυτό, σε σχέση με άλλα μοντέλα που το έχουν.
Πάντως όπως λέει και ο φίλος ''Viglatoras'', αρκεί μια χαρά για να δεις την ώρα, τώρα αν θες και τα υπόλοιπα.... άσε και ξαναπάτα, που λέγαμε για να κάνουμε πλάκα μικροί.

Παναγιώτης

Αποσυνδεδεμένος Aquaracer

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #404 στις: Μάρτιος 23, 2011, 12:06:17 πμ »
λοιπον αυτο ειναι το manual του δικου μου http://ftp.casio.co.jp/pub/world_manual/wat/en/qw3150.pdf
στη σελιδα 7 λεει καπου specify illumination duration κ εξηγει αναλυτικα τι πατας για τη ρυθμιση.
λογικα το ιδιο θα κανει κ το δικο σου.. τωρα αν το manual του δικου σου λεει οτι κρατα ενα δευτερολεπτο τοτε παιζει να διαφερει σε καθε μοντελο!
ελπιζω να βοηθησα..


Ευχαριστώ αλλά σε μας δεν έχει . Και μια και αερολογούμε , έχετε δει ποτέ την μπατάρια στο Μ ? Από τον Αύγουστο που το έχω στο Η είναι μόνιμα .


Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #405 στις: Μάρτιος 23, 2011, 09:57:26 πμ »
Ναι το δικό μου. Επειδή δεν το φοράω ποτέ εκτός σπιτιού τον χειμώνα, είναι μονίμως στο medium, και καμιά φορά πέφτει και στο low. Τότε το αφήνω κάνα δυό μέρες στο μπαλκόνι και πάει στο high.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος deropolis

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #406 στις: Μάρτιος 23, 2011, 06:20:26 μμ »
Ευχαριστώ αλλά σε μας δεν έχει . Και μια και αερολογούμε , έχετε δει ποτέ την μπατάρια στο Μ ? Από τον Αύγουστο που το έχω στο Η είναι μόνιμα .



Δύσκολο αν το φοράς συχνά όπως εγώ. Έχουμε και τόσο ήλιο οπότε θα πρέπει να το παρκάρεις λίγους μήνες για να πέσει...

Αποσυνδεδεμένος Aquaracer

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #407 στις: Μάρτιος 23, 2011, 11:48:58 μμ »
Δύσκολο αν το φοράς συχνά όπως εγώ. Έχουμε και τόσο ήλιο οπότε θα πρέπει να το παρκάρεις λίγους μήνες για να πέσει...

Μόλις παρατήρησα ότι εκτός από το να έχουμε το ίδιο ρολόι  μπορεί να είμαστε και κοντοχωριανοί κατά μία έννοια . Η γυναίκα μου είναι Δρόπολη  .

 ::)

Αποσυνδεδεμένος deropolis

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #408 στις: Μάρτιος 27, 2011, 07:48:10 μμ »
Μόλις παρατήρησα ότι εκτός από το να έχουμε το ίδιο ρολόι  μπορεί να είμαστε και κοντοχωριανοί κατά μία έννοια . Η γυναίκα μου είναι Δρόπολη  .

 ::)


 
:) Για να ξεκουραζω το riseman και για λιγότερο αθλητικές εμφανίσεις χτύπησα και ένα edifice eqs-500c στις 85 λίρες. Πολύ ρολόι για τα λεφτά του (φώτο αργότερα):

http://www.casio-europe.com/euro/watch/edifice/eqs-500c-1a1er/
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 27, 2011, 07:53:48 μμ από deropolis »

Αποσυνδεδεμένος Aquaracer

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #409 στις: Μάρτιος 27, 2011, 10:47:39 μμ »

:) Για να ξεκουραζω το riseman και για λιγότερο αθλητικές εμφανίσεις χτύπησα και ένα edifice eqs-500c στις 85 λίρες. Πολύ ρολόι για τα λεφτά του (φώτο αργότερα):

http://www.casio-europe.com/euro/watch/edifice/eqs-500c-1a1er/


Μεγειά . Ωραια και τα edifice , εγώ για τέτοιες περιστάσεις έχω αυτό το ταπεινό http://www.tagheuer.com/the-collection/aquaracer/man/calibre-s-chronograph/index.lbl?w=CAF7010.BA0815

Αποσυνδεδεμένος aboulafia

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 566
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #410 στις: Μάρτιος 27, 2011, 10:48:58 μμ »

:) Για να ξεκουραζω το riseman.....

Αχαχχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα
πολύ καλή δικαιολογία, ίσως από τις καλύτερες που έχω ακούσει για την αγορά ενός ακόμα ρολογιού... (μα χρειάζεται ξεκούραση το riseman??)

Παναγιώτης

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #411 στις: Μάρτιος 28, 2011, 10:27:45 μμ »
Είναι τόσο value for money ρολόγια, που πραγματικά αξίζουν και το τελευταίο τους Ευρώ!
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος nikolas

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 631
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #412 στις: Απρίλιος 19, 2011, 11:12:07 πμ »
Ηρθε και η δικη μου ωρα να αποκτησω ενα G Shock και συγκεκριμενα το Frogman το επετειακο για τα 25 χρονια ,μαυρο χρυσο ,το θηριο ειναι στο δρομο ,μολις φτασει θα βαλω φωτο .

Για ανεβαστε με λιγακι ,εκανα καλα ?
Το ξερω αλλα θελω να το ακουω .

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #413 στις: Απρίλιος 19, 2011, 11:23:26 πμ »
Καλα εκανες φιλε ενα G ειναι must.Περνα καμια φωτο απ τον νετ να το δουμε.Με το καλο να σου ερθει ;)

Αποσυνδεδεμένος desmo16

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 524
  • Extravaganza
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #414 στις: Απρίλιος 19, 2011, 03:23:44 μμ »
Super είναι το Frogman και το συγκεκριμένο συνδυάζει το μαύρο με το χρυσό τέλεια...!
Με το καλό η παραλαβή ;)

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #415 στις: Ιούνιος 18, 2011, 07:13:19 πμ »
Λοιπόν συνφορουμίτες χρειάζομαι άμεσα τις γνώσεις σας.
Πρόσφατα έκανα δώρο σε ένα ανηψάκι της γυναίκας μου ενα CASIO G-SHOCK AW5901AER.
Εδώ μπορείτε να το δείτε σε αγγελία που το είχα βάλει: http://www.mywatch.gr/index.php/topic,6576.0.html
Όπως βλέπετε λοιπόν έχει ψηφιακές και αναλογικές ενδείξεις.
Το παιδάκι δεν μιλάει ελληνικά (μόνο ρώσικα) και δεν ξέρει πως να ρυθμίσει τις αναλογικές ενδείξεις της ώρας (ρυθμίζουν ξεχωριστά από τις ψηφιακές).
Το πρόβλημα είναι ότι εγώ δεν θυμάμαι καθόλου πως γίνεται για να του εξηγήσω (δεν το φόρεσα καθόλου σχεδόν) και οι οδηγίες χρήσης που συνοδεύουν το ρολόι δεν έχουν ρώσικα.
Η λύση είναι λοιπόν ή να κατεβάσω από κάπου τις οδηγίες χρήσης στα ρώσικα (στο site της casio δεν έβγαλα άκρη) και να του τις στείλω ή να μάθω πως ρυθμίζεται αναλογικά η ώρα και να του εξηγήσω μέσω skype.
Θα ήμουν ευγνώμων λοιπόν εάν κάποιος μπορεί να βοηθήσει.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 18, 2011, 07:34:07 πμ από kkostas »

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #416 στις: Ιούνιος 18, 2011, 10:01:27 μμ »
Μπορεί να σε βοηθήσει το Ρωσικό σάιτ. www.casio.com και πήγαινε εκεί που λέει Europe και θα σε παραπέμψει στο σάιτ για τη Ρωσία.
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #417 στις: Ιούνιος 18, 2011, 10:12:58 μμ »
Μπορεί να σε βοηθήσει το Ρωσικό σάιτ. www.casio.com και πήγαινε εκεί που λέει Europe και θα σε παραπέμψει στο σάιτ για τη Ρωσία.



thanx viglatora,
το ειχα βρει ηδη το ρωσικο manual απο το site αυτο!

Αποσυνδεδεμένος aboulafia

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 566
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #418 στις: Ιούνιος 19, 2011, 12:21:01 μμ »
Φίλε kkostas τυχαίνει να έχω το ίδιο ρολόι,
Αν δεν έχεις βγάλει ήδη άκρη, με πέντε πατήματα του πλήκτρου mode πας στο μενού που λέει Η-SET, εκεί κρατάς πατημένο το πλήκτρο Adjust μέχρι να αρχίσει να αναβοσβήνει η ένδειξη της ώρας.
Μετά με τα πλήκτρα REVERSE και FORWARD στο ρολόι ρυθμίζεις την ώρα.

Παναγιώτης

Αποσυνδεδεμένος trito

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #419 στις: Ιούλιος 06, 2011, 02:57:40 μμ »