Αποστολέας Θέμα: casio world  (Αναγνώστηκε 273198 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος trito

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #420 στις: Ιούλιος 06, 2011, 02:58:29 μμ »
!1

Αποσυνδεδεμένος Aquaracer

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #421 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 02:02:38 μμ »
Να λέμε τα καλά να λέμε και τα άσχημα όμως . 13 μήνες στο χέρι μου , σε θάλασσα και βουνό σε ήλιο και υγρασία και ετοιμάζομαι να αποχαιρέτησω το λουράκι . Αρχικά παρατήρησα πως έκανε ένα σπάσιμο η ασφάλεια που κρατάει το υπόλοιπο του λουριού για να μην κρέμεται . Είπα να δοκιμάσω λίγη araldite  μήπως κάνει σώμα και σταματήσει το ρήγμα , ή το πολύ πολύ να πάω σε κάνα ρολογάδικο στο κέντρο να βάλω ότι βρώ

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 13, 2011, 08:23:15 μμ από Aquaracer »

Αποσυνδεδεμένος Aquaracer

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #422 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 08:57:21 μμ »
Κοιτάζοντας όμως λίγο πιο προσεχτικά είδα πως  και στο  μακρύτερο μέρος του λουριού εχούν γίνει κάμποσες μικρορώγμες που αργά η γρήγορα θα εξελιχθούν σε ρήγματα και μπαι μπαι λουράκι . Δεν περίμενα τέτοιο πράγμα απο την casio και ειδικά σε κομμάτι 200 + εβρώ . Συμβατά φτηνά λουράκια δεν βρίσκω να υπάρχουν και αν βρω σε κάνα ρολογάδικο θα μπει με καμια πατέντα και σίγουρα δεν θα μοιάζει στο δικό του . Το οριτζιναλ το βρήκα εδώ  http://www.vasilikos.com.gr/index.php?MDL=pages&Branch=N_N0000000002_N0000002108_N0000002460_N0000002461_P0000006036 και 16 € συν ποσα μεταφορικά δεν ξέρω δεν  είναι και λίγα αν θέλω ένα λουρί το χρόνο .Άσχημο ξενέρωμα . Καμία άλλη πρόταση ???





Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #423 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 09:48:26 μμ »
Η λύση είναι απλή: πλύσιμο με γλυκό νερό μια φορά την εβδομάδα!
Ποτέ δεν είχα θέμα αρκεί λίγο απλό "μούλιασμα" και "ξέπλυμα" με γλυκό νερό και όλα ΟΚ!

Φιλικά
Νίκος
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #424 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 10:24:17 μμ »
Το ρολόι όσο να 'ναι, ταλαιπωρήθηκε αρκετά! Μάλιστα η Casio πέρα από τη φθορά στο λουράκι, έχει προβλέψει και τη φθορά της κάσας πολυουρεθάνης, που περιβάλει το μηχανισμό, γι΄αυτό και υπάρχουν και ανταλακτικά κασώματα τέτοιου είδους. Μη ξεχνάμε όμως, ότι στο όλο τίμημα της φθοράς των πλαστικών μερών, η Casio αντιπαραβάλει  την αντοχή στα χτυπήματα (εξ' ου και G SHOCK), πράγμα που καθιστά τα ρολόγια της, ''τέρατα'' αντοχής στην κακομεταχείρησης.
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος Aquaracer

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #425 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 10:47:59 μμ »
Και πάλι δεν δικαιολογείται . Δυο καλοκαίρια με το ζόρι εβγαλε το λουράκι . Και μετά την θάλασσα με ακολουθούσε στην ντουζιέρα και το ξέπλενα . Οταν ξανανέβω Αθηνά θα περάσω μία απο Εμ .Μπενάκη αρχή να δω τι μπορώ να βρώ με 5-6 εβρώ να κάνω τη δουλεία μου χωρίς στεναχώρια  . Το ανταλλακτικό από Θεσσαλονίκη με Courrier πάει 23 € . Αγοράζω 3 noname λουράκια και παίρνω και ρέστα .

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #426 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 10:56:27 μμ »
Συμφέρουσα επιλογή.
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος Aquaracer

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #427 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 11:12:57 μμ »
Τα 3 θα εννοείς γιατί το 23αρι  δεν το βλέπω καθόλου συμφέρον . Πρώτο μαγαζί που έχω στο μυαλό μου να επισκεφθώ είναι Εμ Μπενάκη στην αρχή πριν την Πανεπιστήμιου που έχει μέσα και δύο μάστορια  full time . Έχετε κάτι άλλο να προτείνετε ?

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #428 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 11:39:58 μμ »
Το φθηνότερο. Εναλλακτικά, κοίταξε και ΝΑΤΟ λουράκια, με χαμηλό κόστος.
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος casio riseman

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #429 στις: Οκτώβριος 10, 2011, 06:39:32 μμ »
Κοιτάζοντας όμως λίγο πιο προσεχτικά είδα πως  και στο  μακρύτερο μέρος του λουριού εχούν γίνει κάμποσες μικρορώγμες που αργά η γρήγορα θα εξελιχθούν σε ρήγματα και μπαι μπαι λουράκι . Δεν περίμενα τέτοιο πράγμα απο την casio και ειδικά σε κομμάτι 200 + εβρώ . Συμβατά φτηνά λουράκια δεν βρίσκω να υπάρχουν και αν βρω σε κάνα ρολογάδικο θα μπει με καμια πατέντα και σίγουρα δεν θα μοιάζει στο δικό του . Το οριτζιναλ το βρήκα εδώ  [url]http://www.vasilikos.com.gr/index.php?MDL=pages&Branch=N_N0000000002_N0000002108_N0000002460_N0000002461_P0000006036[/url] και 16 € συν ποσα μεταφορικά δεν ξέρω δεν  είναι και λίγα αν θέλω ένα λουρί το χρόνο .Άσχημο ξενέρωμα . Καμία άλλη πρόταση ???


Παιδιά μόλις πήρα κι εγώ το Riseman όπως λέει και το nickname μου! Μια ερώτηση θέλω να κάνα. Ξέρετε ενώ λέει 200μ αδιάβροχο αν κάνει να πατάμε τα κουμπιά μέσα σε νερό ή θα έχει πρόβλημα; Είχα διαβάσει πλιότερα ότι η  διαφορά ανάμεσα στα WR 200m και WR 200m , είναι, ότι στα δεύτερα μπορούμε να πατάμε τα κουμπιά στο νερο. Στις οδηγίες χρήσης δε λέει κάτι γι αυτό...



Αποσυνδεδεμένος aboulafia

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 566
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #430 στις: Οκτώβριος 10, 2011, 09:27:34 μμ »
Φίλε καλοφόρετο το Riseman,
έχω το ίδιο και το θεωρώ το τοπ από την σειρά τζι-σοκ... πολύ όμορφο ρολόι και εντυπωσιακό και στο χέρι.
Όσο για την ερώτησή σου τώρα, ειλικρινά δεν ξέρω και να πω την αλήθεια δεν με έχει απασχολήσει μέχρι τώρα, αλλά είναι τόσο αναγκαίο να κάνεις χρήση των κουμπιών του ρολογιού εντός του νερού?
Αν ναι, φαντάζομαι ότι αν βουτάς μέχρι 1 ~ 2 μέτρα, δεν θα πάθει κάτι ακόμα και να χρησιμοποιείς τα κουμπιά του εντός.
Ισως κάποιος που το έχει ψάξει παραπάνω να έχει πιό εμπεριστατωμένη άποψη...

Παναγιώτης

Αποσυνδεδεμένος watchlover

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #431 στις: Οκτώβριος 10, 2011, 09:34:52 μμ »
Φίλε πολύ ωραίο.

Αποσυνδεδεμένος casio riseman

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #432 στις: Οκτώβριος 10, 2011, 10:12:48 μμ »

Αποσυνδεδεμένος casio riseman

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #433 στις: Οκτώβριος 10, 2011, 10:38:05 μμ »
Φίλε καλοφόρετο το Riseman,
έχω το ίδιο και το θεωρώ το τοπ από την σειρά τζι-σοκ... πολύ όμορφο ρολόι και εντυπωσιακό και στο χέρι.
Όσο για την ερώτησή σου τώρα, ειλικρινά δεν ξέρω και να πω την αλήθεια δεν με έχει απασχολήσει μέχρι τώρα, αλλά είναι τόσο αναγκαίο να κάνεις χρήση των κουμπιών του ρολογιού εντός του νερού?
Αν ναι, φαντάζομαι ότι αν βουτάς μέχρι 1 ~ 2 μέτρα, δεν θα πάθει κάτι ακόμα και να χρησιμοποιείς τα κουμπιά του εντός.
Ισως κάποιος που το έχει ψάξει παραπάνω να έχει πιό εμπεριστατωμένη άποψη...

Παναγιώτης


Έχεις δίκιο για τα σχόλιά σου για το ρολόι, απλά τα σπάει.Αλλά αν έχει πρόβλημα με το πάτημα των κουμπιών κατω από το νερό, είτε είναι 1μ βάθος είτε 100 την ίδια ζημιά θα κάνει... Απλά αν έχει πρόβλημα, θα το κάνει αυτό έστω και αν είναι εκτός νερού και απλά είναι βρεγμένο.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 11, 2011, 02:41:05 μμ από casio riseman »

Αποσυνδεδεμένος casio riseman

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #434 στις: Οκτώβριος 15, 2011, 05:27:21 μμ »
Με γεια φίλε καλοφόρετο. Τα G-Shock είναι αθάνατα. Θα σου κρατήσει μια αιωνιότητα.
Για να συγχρονίσει βγάλτο στο μπαλκόνι και άφησέ το τη νύχτα έξω, στον αυτόματο συγχρονισμό. Συγχρονίζει στις 2:00 ή στις 4:00 μόνο του. Ακούμπησε το όρθιο (με το καντράν να κοιτά προς τον ουρανό) και θα πιάσει. Για κάποιο λόγο στην Αθήνα δεν μπορεί να συγχρονίσει άλλες ώρες ίσως γιατί έχουμε πολύ ηλεκτρονικό θόρυβο. Όμως εμένα πάντα (100%) μου συγχρονίζει την νύχτα στο μπαλκόνι.

Καλή επιτυχία
Κ.


Φίλε κι εγώ έχω ένα Riseman εδώ και μία βδομάδα και έχω καταφέρει μόνο νύχτα αν συντονίσει εδώ στην πάτρα σε διαμέρισμα 1ου ορόφου και χειροκίνητα και κυρίως αυτόματα. Απλά το αφήνεις σε μια μεριά, (εγώ το αφήνω πάνω στο κομμωδίνο μου) και το πρωί ξυπνάς και αυτό έχει συγχρονίσει μόνο του ή στις 4:00 ή στις 5:00 το πρωί.

Αποσυνδεδεμένος lef1706

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 94
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #435 στις: Νοέμβριος 21, 2011, 07:42:12 μμ »
Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα να σας ρωτήσω την γνώμη σας για αυτό εδώ το casio:
http://www.oroloi.gr/product_info.php?products_id=2711
Ενδιαφέρομαι να το αγοράσω απο ebay γιατί το βρίσκω αρκετά πιο φθηνά αφού πρώτα πουλήσω ένα άλλο που έχω.

Ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος aboulafia

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 566
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #436 στις: Νοέμβριος 21, 2011, 09:15:31 μμ »
Φίλε lef1706 καλησπέρα από εμένα,
αυτά τα ρολόγια φτάνει να τα δεις ζωντανά για να σου κόψουν την ανάσα.
Έχει φίλος πολύ "μικρότερο" μοντέλο (PRG 40) και είναι απλά φοβερό. Όμως είναι για μεγάλους καρπούς τα ρολόγια αυτά αφού είναι τεράστια. Και βέβαια δεν το συζητάμε για αξιοπιστία...
Πάντως θα σου έλεγα να το δοκιμάσεις πριν το πάρεις να είσαι σίγουρος πως σου αρέσει στο χέρι ένα τόσο μεγάλο ρολόι.

Παναγιώτης

Αποσυνδεδεμένος lef1706

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 94
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #437 στις: Νοέμβριος 21, 2011, 09:41:47 μμ »
Φίλε Παναγιώτη ευχαριστώ για τις πληροφορίες κια τις συμβουλές σου. Όντως έχω σκοπό να πάω να το δοκιμάσω πριν κάνω την αγορά, απλά πιστεύω ότι μου πάνε γενικά τα μεγάλα ρολόγια στα χέρια μου γιατί έχω πάρει  το citizen red arrows skyhawk το οποίο ειναι 47mm και μου είναι πολύ καλό στον καρπό μου. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα πάω να το δοκιμάσω όμως.

Λευτέρης

Αποσυνδεδεμένος lef1706

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 94
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #438 στις: Δεκέμβριος 20, 2011, 03:25:29 μμ »
Καλησπέρα,

Πριν από λίγο παρέλαβα το νέο μου ρολόι, το Casio Protrek PRW-1300-1VER.Οι πρώτες μου εντυπώσεις είναι ότι πρόκειται για ένα καταπληκτικό ρολόι,πολύ ελαφρύ και σε πάρα πολύ καλή τιμή τουλάχιστον για αυτά που προσφέρει(εννοείται ότι η αγορά έγινε από ebay).

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος koinos123

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #439 στις: Ιανουάριος 19, 2012, 08:46:39 μμ »
Χαιρετώ την παρέα της Casio

Εδώ και μερικές ημέρες απόκτησα το PRG-80. http://www.e-oro.gr/index.php?target=products&product_id=33653.

Αντιμετωπίζω όμως πρόβλημα με τις ενδείξεις του ρολογιού. Και εξηγώ: Πάω στο ύψος της θάλασσας, ρυθμίζω το βαρόμετρο με την τρέχουσα τιμή της περιοχής. Ρυθμίζω μετά το υψόμετρο, 0 ή 5 μέτρα. Θεωρητικά όλα είναι όπως πρέπει. Και όμως όχι! Απομακρύνομαι από το επίπεδο της θάλασσας και αντί να αυξάνεται το ύψος, μειώνετε! Μπορεί να μην γίνει εκείνη τι στιγμή, αλλά μετά από λίγη ώρα γίνεται.

Τι κάνω λάθος; Έχω διαβάσει αρκετές φορές το εγχειρίδιο χρήσης, έχω μηδενίσει στις εργοστασιακές ρυθμίσεις...

Έχετε αντιμετωπίσει παρόμοια κατάσταση;