Αποστολέας Θέμα: OVM Vs Sumo Vs Tuna017  (Αναγνώστηκε 12647 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: OVM Vs Sumo Vs Tuna017
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 27, 2014, 12:05:38 πμ »
Το certina δε με τρελένει τόσο... Το oris οκ θα το δω αν και θα πηγαίνει 1000€ το samurai Γιάννη είναι δύσκολο να το βρεις και άμα το βρεις θα ζητάνε ότι θέλουν ειδικά με το τιτάνιο όπως γίνετε με το spork... Πάντως αν είναι κάποιος από Αθήνα με sumo κερνάω καφέ να το δω ζωντανά! Πάντως οι φώτο του Γιώργου είναι όλα τα λεφτά... Δηλαδή ο τόνος χάνει μισή κίνηση στο δευτερόλεπτο;???
Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος Darth

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3919
    • Προφίλ
Απ: OVM Vs Sumo Vs Tuna017
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 27, 2014, 12:23:24 πμ »

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: OVM Vs Sumo Vs Tuna017
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 27, 2014, 01:02:44 πμ »
Αν τελικα καταληξεις σε αυτο, φροντισε ωστε τα δευτερολεπτα "to hit the spot" που λενε και οι Αμερικλανοι

Τι σημαίνει αυτό; Γιώργο φανταστικές αν καταλήξω στον τόνο μεγάλο ποσοστό... Ελπίζω να έχεις έτοιμα λουρακια να πάρω...:)
Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος Darth

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3919
    • Προφίλ
Απ: OVM Vs Sumo Vs Tuna017
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 27, 2014, 07:09:19 πμ »
Οχι.
Οι τονοι σε 90%+ χτυπάνε στα σημεία ακριβώς
Αν κάποιος δεν χτυπάει, η απόκλιση είναι δέκατο του χιλιοστού
Οχι σαν κάποια κουορτζ που λέει ο Μήτσος που χτυπάνε όπου να ναι. . ;)

Εχω δει 6 από κοντά και ο ένας μόνο είχε ελάχιστη απόκλιση

Η μηχανη είναι high torque, δεν είναι μια απλή quartz  του κιλου
Το ότι κάποιοι δεν τα γουστάρουν είναι επιλογή τους.σεβαστη.
Αν όμως καποιοι λένε-εχουν την εντύπωση ότι η 7c46  είναι απλά αλλη μια  quartz, ας ασχοληθούν με τίποτα άλλο, γιατι δεν γνωρίζουν. . :-X

Αν πάρεις τονο, θα πάρεις isofrane ;)
Ο κορυφαίος συνδυασμός :D
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 27, 2014, 08:10:39 πμ από giorgos mg »

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: OVM Vs Sumo Vs Tuna017
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 27, 2014, 10:04:37 πμ »
...τo Tuna ... οποτε αν θελεις ενα quartz στην συλλογη σου πιστευω οτι αυτο αξιζει...
Έτσι είναι. Το tuna φοριέται, πολύ απλά, από επαγγελματίες δύτες.
Όμως είναι δύσκολο ρολόι. Άσχετα αν κάθεται καλά στο χέρι, είναι μεγάλο. Και το γεγονός αυτός δεν αλλάζει. Μοιάζει με κονσέρβα. Έχει δική του ομορφιά, η οποία βεβαίως έχει υπερτονιστεί λόγω του hype που επικρατεί κατά καιρούς. Αυτό βεβαίως είναι κάτι υποκειμενικό.
Κατά τη γνώμη μου δεν κάνει για καθημερινό diver tool όπως είπες.


Παιδια σας κουραζω καλοκαιριατικα αλλα θελω καθημερινο diver tool...
SKXxxx.

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
OVM Vs Sumo Vs Tuna017
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 27, 2014, 11:30:42 πμ »

Άσχετα αν κάθεται καλά στο χέρι, είναι μεγάλο. Και το γεγονός αυτός δεν αλλάζει.


Αυτό δεν ισχύει για τα 015 και 017. Με 14.7 πάχος στο προφίλ μπαίνει κάτω απο τις μανσέτες πιο εύκολα απο τα 44αρια Panerai.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Ioannis

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 496
    • Προφίλ
Απ: OVM Vs Sumo Vs Tuna017
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 27, 2014, 12:16:57 μμ »
Στο creationwatches.com, seiko, divers, θα δεις ό,τι κυκλοφορεί από seiko diver και θα πάρεις μια καλή ιδέα για το αν μπορεί καποιο να είναι και καθημερινό ρολόι. Οι τιμές των περισσότερων εξάλλου επιτρέπουν και το λάθος  ;)
Εγώ για ρολόι διακοπών ξεκίνησα, και κατέληξα να το φοράω καθημερινά, από Ιούνιο και μετά (με rubber, που το ελαφραίνει πολύ) το παρακάτω:

Seiko Monster 2 automatic Srp 307

JLC Master Grande Ultra Thin, Zenith Pilot Big Date Special, Seiko Monster II

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: OVM Vs Sumo Vs Tuna017
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 27, 2014, 01:55:56 μμ »
τυχαίνει να έχω και τα δυο...

κοίτα ένα φώτο-συγκριτικό μπας και βγάλεις άκρη...

δύσκολη η επιλογή...

πάντως είναι δυο διαφορετικά ρολόγια... και δεν συγκρίνονται μεταξύ τους...

νομίζω είσαι για το σουμο... είναι πιο ολοκληρωμένο και πιο ορθόδοξη επιλογή!

το τόνος είναι ενα ειδικό ρολόι ο οριζόμενος του "ρολόι εργαλείο", αν θες να φοράς ένα ρολόι ξεχωριστώ που να μην μοιάζει με κανένα άλλο ρολόι τότε είσαι για τονο


















Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: OVM Vs Sumo Vs Tuna017
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 27, 2014, 02:12:41 μμ »
Γιαννη εχω το monster 2 αλλα το πορτοκαλι απλα το χρωμα με περιοριζει μερικες φορες... παντως ειναι εξαιρετικο ρολοι...

capt-dim ευχαριστω! οντως δυσκολο αλλα κατσε να τις δω καλα καλα! ωραιες φωτογραφιες! και απο ολες τις γωνιες!
Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: OVM Vs Sumo Vs Tuna017
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 27, 2014, 04:19:51 μμ »
Παιδια τελικα εχω διαβασει απειρα review και post απο φιλους με tuna και τελικα ειμαι πολυ κοντα στην αγορα του... βλεπω ηδη στον creations οτι υπαρχει 017 ειναι λιγο ακριβος αλλα ευτυχως εχω και μια εκπτωση 10% αλλο αξιοπιστο μαγαζακι με 017 διαθεσιμη υπαρχει; παντως εκατσα και το σκεφτηκα υποτιθετε οτι ειμαστε hobbiestes και κανουμε συλλογη... αλλα τελικα συλλογη χωρις ενα quartz γινεται; δε νομιζω... παντως εγω εκτος απο gshock δεν ειχα ποτε ενα quartz οποτε ειναι ευκαιρια να εχω στην κατοχη μου εναν ιστορικο μηχανισμο απο την εταιρια που καποια στιγμη πηγε να εκτοπισει τελειως τα μηχανικα... αν θυμαμαι καλα μονο η rolex τοτε αντισταθηκε και δεν εβαλε quartz μηχανες, καπου στα 70s και μια δεκαετια αργοτερα η seiko πηγε να αγορασει κιολας την χρεoκοπημενη τοτε omega... τεσπα αυτα για την ιστορια... και αν τελικα δεν μπορεσω να συμβιβαστω στην ιδεα οτι ειναι quartz τουλαχιστον ειναι απο τα πιο εμπορικα ρολογια οποτε ευκολα θα το πουλησω και χωρις να χασω αρκετα... αυτα!! ευχαριστω ολους για την βοηθεια να επιλεξω... τωρα παμε στην βοηθεια να βρω μαγαζι :P
Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4477
    • Προφίλ
Απ: OVM Vs Sumo Vs Tuna017
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 27, 2014, 04:31:25 μμ »
Προσπαθεις να πεισεις τον εαυτο σου οτι καθε συλλογη πρεπει να εχει κι ενα quartz. Δεν υπαρχουν πρεπει.
Δευτερον, πριν καλα καλα το παρεις στα χερια σου, σκεφτεσαι το ενδεχομενο πωλησης. Θα σου ελεγα να το ξανασκεφτεις.
Αν τελικα το αποφασισεις για το 015, που το θεωρω και ομορφοτερο, τοτε ριξε και μια ματια εδω. Το εχει γυρω στα 130€ φθηνοτερο απο τον creation.

http://www.watchhubs.com/en/prospex-watches/185-seiko-marine-master-prospex-mens-watch-sbbn015.html

Sent from my LG G2 using tapatalk

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: OVM Vs Sumo Vs Tuna017
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 27, 2014, 04:34:49 μμ »
Παιδια τελικα εχω διαβασει απειρα review και post απο φιλους με tuna και τελικα ειμαι πολυ κοντα στην αγορα του... βλεπω ηδη στον creations οτι υπαρχει 017 ειναι λιγο ακριβος αλλα ευτυχως εχω και μια εκπτωση 10% αλλο αξιοπιστο μαγαζακι με 017 διαθεσιμη υπαρχει; παντως εκατσα και το σκεφτηκα υποτιθετε οτι ειμαστε hobbiestes και κανουμε συλλογη... αλλα τελικα συλλογη χωρις ενα quartz γινεται; δε νομιζω... παντως εγω εκτος απο gshock δεν ειχα ποτε ενα quartz οποτε ειναι ευκαιρια να εχω στην κατοχη μου εναν ιστορικο μηχανισμο απο την εταιρια που καποια στιγμη πηγε να εκτοπισει τελειως τα μηχανικα... αν θυμαμαι καλα μονο η rolex τοτε αντισταθηκε και δεν εβαλε quartz μηχανες, καπου στα 70s και μια δεκαετια αργοτερα η seiko πηγε να αγορασει κιολας την χρεoκοπημενη τοτε omega... τεσπα αυτα για την ιστορια... και αν τελικα δεν μπορεσω να συμβιβαστω στην ιδεα οτι ειναι quartz τουλαχιστον ειναι απο τα πιο εμπορικα ρολογια οποτε ευκολα θα το πουλησω και χωρις να χασω αρκετα... αυτα!! ευχαριστω ολους για την βοηθεια να επιλεξω... τωρα παμε στην βοηθεια να βρω μαγαζι :P






Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: OVM Vs Sumo Vs Tuna017
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 27, 2014, 05:51:17 μμ »
Πάνο, εσύ δεν έδινες ένα από τα δύο δικά σου μια εποχή? Ισχύει ή έχω μείνει πίσω?


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: OVM Vs Sumo Vs Tuna017
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 27, 2014, 06:00:12 μμ »
Πάνο, εσύ δεν έδινες ένα από τα δύο δικά σου μια εποχή? Ισχύει ή έχω μείνει πίσω?


Ισχύει, το 015.

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: OVM Vs Sumo Vs Tuna017
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 27, 2014, 07:07:12 μμ »
Ε να η λύση, Δημήτρη αν καταλήξεις σε τόνο, πάρε του Πάνου και ούτε αναμονές ούτε τίποτα


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
OVM Vs Sumo Vs Tuna017
« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 27, 2014, 07:37:14 μμ »

Ε να η λύση, Δημήτρη αν καταλήξεις σε τόνο, πάρε του Πάνου και ούτε αναμονές ούτε τίποτα



Τον 017 ψάχνει ο Δημήτρης, Γιάννη.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Απ: OVM Vs Sumo Vs Tuna017
« Απάντηση #36 στις: Ιούλιος 27, 2014, 09:59:11 μμ »
Παιδια τελικα εχω διαβασει απειρα review και post απο φιλους με tuna και τελικα ειμαι πολυ κοντα στην αγορα του... βλεπω ηδη στον creations οτι υπαρχει 017 ειναι λιγο ακριβος αλλα ευτυχως εχω και μια εκπτωση 10% αλλο αξιοπιστο μαγαζακι με 017 διαθεσιμη υπαρχει; παντως εκατσα και το σκεφτηκα υποτιθετε οτι ειμαστε hobbiestes και κανουμε συλλογη... αλλα τελικα συλλογη χωρις ενα quartz γινεται; δε νομιζω... παντως εγω εκτος απο gshock δεν ειχα ποτε ενα quartz οποτε ειναι ευκαιρια να εχω στην κατοχη μου εναν ιστορικο μηχανισμο απο την εταιρια που καποια στιγμη πηγε να εκτοπισει τελειως τα μηχανικα... αν θυμαμαι καλα μονο η rolex τοτε αντισταθηκε και δεν εβαλε quartz μηχανες, καπου στα 70s και μια δεκαετια αργοτερα η seiko πηγε να αγορασει κιολας την χρεoκοπημενη τοτε omega... τεσπα αυτα για την ιστορια... και αν τελικα δεν μπορεσω να συμβιβαστω στην ιδεα οτι ειναι quartz τουλαχιστον ειναι απο τα πιο εμπορικα ρολογια οποτε ευκολα θα το πουλησω και χωρις να χασω αρκετα... αυτα!! ευχαριστω ολους για την βοηθεια να επιλεξω... τωρα παμε στην βοηθεια να βρω μαγαζι :P

Η μονη εταιρια που ερχεται στο μυαλο μου να μην εχει παραξει ποτε quartz μηχανη ειναι η Blancpain.
Λογικα κι η Lange απο τις μη ελβετικες.

Αποσυνδεδεμένος sham

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 336
    • Προφίλ
Απ: OVM Vs Sumo Vs Tuna017
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 28, 2014, 10:50:02 πμ »
απ τα ρολογια που εβαλαν τα παιδια,oris και απο εμενα

Αποσυνδεδεμένος KOSTAS31

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1006
    • Προφίλ
Απ: OVM Vs Sumo Vs Tuna017
« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 28, 2014, 11:36:43 πμ »
Αν είναι να δώσεις 700 ευρω για τον τόνο σκεψου μηπως βαλεις κανα κατοσταρικακι ακομα και χτυπήσεις κανένα ορις. Δεν ξέρω αν αξίζει να δώσεις τοσα χρήματα για  seiko quartz οσο και καλος αν θεωρείται ο συγκεκριμενος μηχανισμός.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: OVM Vs Sumo Vs Tuna017
« Απάντηση #39 στις: Ιούλιος 28, 2014, 02:32:13 μμ »
Προσπαθεις να πεισεις τον εαυτο σου οτι καθε συλλογη πρεπει να εχει κι ενα quartz. Δεν υπαρχουν πρεπει.
Δευτερον, πριν καλα καλα το παρεις στα χερια σου, σκεφτεσαι το ενδεχομενο πωλησης. Θα σου ελεγα να το ξανασκεφτεις.
Αν τελικα το αποφασισεις για το 015, που το θεωρω και ομορφοτερο, τοτε ριξε και μια ματια εδω. Το εχει γυρω στα 130€ φθηνοτερο απο τον creation.

http://www.watchhubs.com/en/prospex-watches/185-seiko-marine-master-prospex-mens-watch-sbbn015.html

Sent from my LG G2 using tapatalk


Οχι με παρεξηγησες δεν προσπαθω να με πεισω απλα ηθελα να δωσω εμφανιση οτι καποτε τα quartz ειχαν την τιμητικη τους... αυτο τιποτε αλλο! Και απλα ανεφερα την πωληση για μετα οτι και να κανω μια λαθος επιλογη διορθωνεται αμεσως και χωρις πολυ ζημια...



Ναι η rolex εβγαλε τα quartz γυρω στο 73 αναφερει το site, απλα η omega μολις η seiko και η citizen ριξαν τα quartz και γεμισαν την αγορα η omega παρατησε τα μηχανικα και εριξε πιο πολυ βαση στην εξελιξη των quartz και απετυχε... απλα η rolex κρατηθηκε και μετα εκανε κινηση... δε τα λεω εγω ετσι αναφερονται σε πηγες... το βραδακι θα δωσω link αμα ειναι λαθος να τα κατεβασουμε με ping of dead :P

Ε να η λύση, Δημήτρη αν καταλήξεις σε τόνο, πάρε του Πάνου και ούτε αναμονές ούτε τίποτα

Εννοειται οτι αμα δω το 015 ο Πανος ειναι η πρωτη μου επιλογη καταρχειν τα ρολογια του ειναι πιο ενταξει απο οταν τα αγορασε... το 015 το ειχε σε θηκη κιολας μην χτυπησει μεσα στο τσαντακι του... πολυ μπροστα!! εκτος των αλλων με θυμηθηκε κιολας και μου εφερε και τους δυο τονους να τους δω!!!! και ας φοραγε την χιονατη η οποια οποιος δεν την εχει δει χανει... οποτε εκεινος φταει για αυτο το ποστ :P και μετα ο Γιωργος με τις απιστευτες φωτο... παντως περα απο την πλακα τα ρολογια του Πανου ηταν πραγματικα πιο καινουργια απο καινουργιο...

Οκ καταω λιγο ακομα να δω και ολα τα oris και βλεπω! Παντως χιλια ευχαριστω ολους για την βοηθεια!
Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!