Ψηφοφορία

ποια ειναι η επιλογη σας?

μηχανικα
138 (49.1%)
quartz
35 (12.5%)
και τα δυο
108 (38.4%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 274

Αποστολέας Θέμα: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;  (Αναγνώστηκε 393386 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ^Deadly_Sin^

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 123
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #160 στις: Ιανουάριος 04, 2009, 05:38:54 μμ »
Δεν μπορω να καταλαβω το "μισος" ορισμενων για τα quartz. Ακομα και αν παραδεχτουμε οτι τα quartz ειναι "εργαλεια του διαβολου, μιασματα, που ηρθαν να λερωσουν τη καθαρη ορολογιοφιλικη (δικια μου λεξη αυτη) καρδια μας" ας αναλογιστουμε ποσοι ανακαλυψαν τη μαγεια του ρολογιου ξεκινωντας απο ενα quartz. Οταν ειμαι πχ 18 χρονων και θελω ενα ρολοϊ μαλλον δεν θα εχω τη δυνατοτητα να αγορασω tourbillion η εστω ενα hamilton (δεν τα απαξιωνω φυσικα, τα αναφερω επειδη εχουν σχετικα χαμηλες τιμες).

Τι κανω λοιπον? Αγοραζω ενα quartz. Αν ομως μετα αυτο το ρολοϊ σταθει αφορμη να ψαχτω λιγο με τα ρολογια? Μπορει κοιτωντας μια μερα την επιγραφη quartz να πω στον εαυτο μου "μα τι ειναι αυτο? ας μπω λιγο στο νετ να το ψαξω" και δω τις διαφορες και μαγευτω απο τα μηχανικα και γινω ενας μεγαλος λατρης τους, ολα αυτα δεν θα εχουν ξεκινησει απο το ταπεινο quartz? Αρα ακομα και αν δεχτουμε οτι τα quartz ειναι ενα τιποτα, σιγουρα εχουν υπαρξει προθαλαμος για καποιον που αργοτερα ασχοληθηκε με τα ρολογια.

Αν δεν υπηρχαν τα quartz πολυ λιγοτερος κοσμος θα φορουσε ρολοϊ σημερα. Αν φορουσε πολυ λιγος κοσμος ρολοϊ σημερα τοτε το γενικο ενδιαφερον θα ηταν μικροτερο. Αν το γενικο ενδιαφερον ηταν μικροτερο δεν θα ειχε καποιος τη περιεργεια να μαθει περισσοτερα για τα ρολογια. Αυτο που θελω να πω ειναι οτι τα quartz μπορει να ειναι μονο η αρχη για καποιον.

Επισης, το πρωτο ρολοϊ που ειχα στη ζωη μου ηταν ενα quartz. Αυτο το ρολοϊ εχει τη μεγαλυτερη συναισθηματικη αξια για μενα, ποιος ξεχναει το πρωτο του ρολοϊ και τη χαρα της αγορας αυτης? Αν σημερα ειμαι εδω και μου τρεχουν τα σαλια κοιτωντας καποιον πανεμορφο μηχανισμο, ειναι επειδη εχω καποιο quartz ρολοϊ. Αν δεν κανω λαθος, πολλων το πρωτο ρολοϊ ηταν quartz...

btw, εχω βαλει στο ματι ενα quartz ρολογακι τωρα και θα το παρω. Γιατι? Επειδη ειναι φτηνο και ομορφο και το θελω για καθε μερα, ασχετα αν καποιοι εδω μεσα θα πουν οτι θα καω στη κολαση, οτι το μαρτυριο μου θα ειναι να σκιζουν εκατονταδες γραναζια τη (τρυφερη) σαρκα μου.  :D
Develop interest in life as you see it; in people, things, literature, music - the world is so rich, simply throbbing with rich treasures, beautiful souls and interesting people. Forget yourself.
Henry Miller (1891 - 1980)
My Instagram

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #161 στις: Ιανουάριος 04, 2009, 05:58:13 μμ »
Φίλε ^Deadly_Sin^ ο καθένας είναι ελεύθερος να αγοράσει ότι θέλει ή ότι μπορεί ή και τα δυο !!!
Από κει και πέρα δεν έχουμε ρίξει στην πυρά κανένα και μιλάω και για τον εαυτό μου και για το φόρουμ συνολικά,
οι διαφορετικές γνώμες υπάρχουν και θα παραμείνουν γι' αυτό και υπάρχει και το φόρουμ ...

Θα διαφωνήσω επίσης στο ότι μόνο τα quartz είναι φτηνά, όχι υπάρχουν και μηχανικά εξίσου ή λίγο πιο ακριβά και μιλάω πάντα για μία κλίμακα από 70 δολάρια μέχρι 100- 150 αγοράζεις σχεδόν ότι θέλεις από μηχανικό για να μην πω και για τα ρωσικά...

Από κει και πέρα το quartz έχει την θέση του, και στον καθένα μας και στο φόρουμ αλλά και στην αγορά.
Αυτό που λέμε συνήθως είναι να μην δίνουμε για πρώτο καλό ρολόι μια μικρή περιουσία για ένα quartz, γιατί αργότερα αν θελήσουμε να το πουλήσουμε, θα έχει χάση μεγαλύτερο κομμάτι από την αξία του, από ότι ένα μηχανικό !

Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #162 στις: Ιανουάριος 04, 2009, 09:25:41 μμ »
Άλλη μια φορά μπράβο ρε Στέφανε. 2 κουβέντες, ήρεμες, χωρίς ακρότητες και χωρίς να δημιουργείς αντιπαραθέσεις.  :up:

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #163 στις: Ιανουάριος 04, 2009, 09:46:01 μμ »
Αν δεν υπηρχαν τα quartz πολυ λιγοτερος κοσμος θα φορουσε ρολοϊ σημερα. ... Αυτο που θελω να πω ειναι οτι τα quartz μπορει να ειναι μονο η αρχη για καποιον.

Σαφώς. Κάπως έτσι είναι τα πράγματα.

... ασχετα αν καποιοι εδω μεσα θα πουν οτι θα καω στη κολαση, οτι το μαρτυριο μου θα ειναι να σκιζουν εκατονταδες γραναζια τη (τρυφερη) σαρκα μου. :D

Μπα, μην τα ακούς αυτά περί κολάσεως. Το πολύ πολύ να υποβληθείς σε κάποιο διηνεκές μαρτύριο όπου μια βδελυρή και καταχθόνια φωνή να σου λέει, ξανά και ξανά:
- Deadly_Sin, πώς θα σου φαινόταν αν σου 'δινα ένα Patek Τourbillon minute repeater;
- Ναι, ναι ωραίο.
- Πριτς  :asian: :snakeman:

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 04, 2009, 10:19:50 μμ από nin »

Αποσυνδεδεμένος ^Deadly_Sin^

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 123
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #164 στις: Ιανουάριος 05, 2009, 03:06:08 πμ »
αυτο το τελευταιο ομολογω οτι δεν θα το αντεχα  8)
Develop interest in life as you see it; in people, things, literature, music - the world is so rich, simply throbbing with rich treasures, beautiful souls and interesting people. Forget yourself.
Henry Miller (1891 - 1980)
My Instagram

Αποσυνδεδεμένος adastra

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 153
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #165 στις: Ιανουάριος 05, 2009, 01:46:36 μμ »
Αληθεια ποιο ειναι το μεγαλυτερο ποσο που θα δινατε για ενα quartz ρολοι? Απο ποσα χρηματα και πανω πιστευετε ειναι κοροιδια να αγορασεις ενα? Αγορασε προσφατα ενας φιλος μου ενα Omega με 1300 Ε quartz. Μου φαινονται παρα πολλα για quartz. Κανω λαθος?

Φιλικα
Γιωργος

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #166 στις: Ιανουάριος 05, 2009, 02:04:14 μμ »
Αληθεια ποιο ειναι το μεγαλυτερο ποσο που θα δινατε για ενα quartz ρολοι? Απο ποσα χρηματα και πανω πιστευετε ειναι κοροιδια να αγορασεις ενα? Αγορασε προσφατα ενας φιλος μου ενα Omega με 1300 Ε quartz. Μου φαινονται παρα πολλα για quartz. Κανω λαθος?

Φιλικα
Γιωργος

στην αρχη θα λεγα απλα ναι!αλλα καποιος που δεν ασχολειται με τα ρολογια σκεφτεται πιο απλα:"θελω ενα ρολοι καποιας μαρκας poy να εχει ακριβεια,να μην θελει κουρδισμα και λεφτα σε service"

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #167 στις: Ιανουάριος 05, 2009, 02:40:08 μμ »
Άλλος ένας ανασταλτικός παράγοντας είναι,
ότι η εκάστοτε εταιρία για πόσο καιρό θα σου διαθέσει  ανταλλακτικά για το service ενός quartz ...
Στις μικρές είναι 5 χρόνια, στις μεσαίες μπορεί να φτάνει και τα 15 χρόνια, αλλά μετά ?!?

Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος adastra

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 153
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #168 στις: Ιανουάριος 05, 2009, 02:43:23 μμ »
Ποιο ειναι ομως το ταβανι σε θεμα τιμης για σας για ενα quartz?

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #169 στις: Ιανουάριος 05, 2009, 02:51:33 μμ »
Ποιο ειναι ομως το ταβανι σε θεμα τιμης για σας για ενα quartz?

για μας!αλλα για τους αλλους?απλα δεν υπαρχει !ασε δε που εξαρταται και απο την κατηγορια,οπως μου πε καποιος"οι γυναικες θα επιλεξουν ενα quartz!" ,ναι γιατι σε ενα ρολοι δεν τους ενδιαφερει τι εχει μεσα αλλα τι εχει εξω!

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #170 στις: Ιανουάριος 05, 2009, 03:01:02 μμ »
για μας!αλλα για τους αλλους?απλα δεν υπαρχει !ασε δε που εξαρταται και απο την κατηγορια,οπως μου πε καποιος"οι γυναικες θα επιλεξουν ενα quartz!" ,ναι γιατι σε ενα ρολοι δεν τους ενδιαφερει τι εχει μεσα αλλα τι εχει εξω!

Έτσι είναι.

_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

ekontax

  • Επισκέπτης
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #171 στις: Ιανουάριος 05, 2009, 10:54:13 μμ »
Νομιζετε οτι τα quartz ειναι απλα για να φτιαχτουν? η ο μηχανισμος τους ειναι κατι το απλο γιατι αμα ηταν πρωτα τα quartz θα ειχαν ανακαλυψει.απλα παντα πρεπει να υπαρχει κατι ποιο ακριβο απο το ακριβοτερο και σε αυτην την περιπτωση τα μηχανικα(χειροποιητα)ειναι που κανουν την διαφορα στην τσεπη του καθε πλουσιου αγοραστη.(το ολοκληρομενο κυκλωμα που εχουν τα quartz δεν φτιαχνεται απο ανθρωπινο χερι δεν γινεται,ας καταφερει ο καθε patek να φτιαξει ολοκληρωμενα με το χερι  :) να του βγαλω το καπελο).τα γραναζακια πολλοι τα φτιαχνουν,ας παει να κοψει τον χαλαζια σε χιλιοστα για να παραγγει την σωστη συχνοτητα βαση του πιεζοηλεκτρικου φενομενου.μην νομιζεται οτι ειναι πολλες εταιριες στο κοσμο που βγαζουν ολοκληρομενα ειναι μετρημενες στα δακτυλα και για να φτιαχτουν αυτα τα μηχανηματα που εχουν δεν εφαγαν 2 χρονια...αλα 10ετιες ολοκληρες.ειναι σαν να συγκρινεις ενα ποδηλατο με 100 γραναζια με ενα μηχανακι οσα και να βαλει γραναζια το μηχανακι θα παει ποιο γρηγορα και ακουραστα..
Ρε φίλε , τώρα διάβασα αυτά που γράφεις και ελπίζω να κάνεις πλάκα και να μην μιλάς σοβαρά , αλλά και για πλάκα να πιάνεις στο στόμα σου τον Patek και να τον προκαλείς αν μπορεί να φτειάξει κυκλωματάκια και πηνία από τσίγκο που φοράνε τα quartz δείχνουν ότι εκτός από άσχετος είσαι και βλάσφημος. Για σύνελθε και προσγειώσου σε παρακαλώ, δεν έχουμε καμμία διάθεση να γελάσουμε με αυτά που γράφεις γιατί ούτε για αστείο δεν κάνει. Ακου αν μπορεί η Patek να φτειάξει καλά πηνία!!! Ημαρτον Θεέ !!!!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος rainman14

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #172 στις: Ιανουάριος 06, 2009, 06:10:59 μμ »
Καλησπερα παιδια.Θα ηθελα να σας ρωτησω κατι για το καινουριο μου ρολοι.Ειναι το Porsche P6612 και μου το κανανε δωρο,αλλα οταν δεν το φοραω για μερικες ωρες σταματαει!!Λεει πως ειναι automatic και για αυτο θα ηθελα να σας ρωτησω.Ειναι φυσικο να σταματαει?Λειτουργει δλδ με την κινηση του καρπου?

Αποσυνδεδεμένος racer

  • 45mm case
  • Just Registered
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #173 στις: Ιανουάριος 06, 2009, 06:48:55 μμ »
Ναι, έχει κάποια αυτονομία.

Αποσυνδεδεμένος vaggos

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #174 στις: Ιανουάριος 06, 2009, 08:46:17 μμ »
στην αρχη θα λεγα απλα ναι!αλλα καποιος που δεν ασχολειται με τα ρολογια σκεφτεται πιο απλα:"θελω ενα ρολοι καποιας μαρκας poy να εχει ακριβεια,να μην θελει κουρδισμα και λεφτα σε service"

quartz = διχως αγχος!τωρα ανακαλυπτω τι εστι μηχανικο ...το να εισαι προσεκτικος σε αυτο, να δειχνεις ευλαβεια στις κινησεις σου πχ στο κουρντισμα ,το να εχεις αισθημα ευθηνης απεναντι σε κατι σε εισαγωγικα ζωντανο το να το πας στην ωρα του στο σερβις ολα αυτα.ετσι αρχιζω κ το καταλαβαινω!στοχος μου αργοτερα λοιπον ενα πρωτο μηχανικο κ ας μην ειναι ακριβο!

Αποσυνδεδεμένος rainman14

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #175 στις: Ιανουάριος 06, 2009, 08:53:50 μμ »
να ρωτησω και κατι αλλο?αυτο που λετε πως θελουν κουρδισμα ολα τα αυτοματα,τι εννοειτε?μπορω να το κανω εγω με μερικες απλες περιστροφες της κορωνας η χρειαζεται καποιος ειδικος?και ποσο συχνα θελουν κουρδισμα αν τα φορας καθημερινα?
ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #176 στις: Ιανουάριος 06, 2009, 09:27:00 μμ »
Μπορεις να το κανεις εσυ μονος σου. Διαβασε το μανουαλ του ρολογιου σου. Επισης κουρδιζει και οταν το φορας στο χερι σου μιας και ειναι αυτοματο.

Αποσυνδεδεμένος jimk

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #177 στις: Ιανουάριος 06, 2009, 10:22:32 μμ »
ekontax εσυ εισαι βλασθημος  (Ημαρτον Θεέ !!!!!!!!!!!!!!!!!)
κοιτα φιλε αυτη ειναι η γνωμη μου αμα σου γουσταρη.και καλα κανω και γραφω για τον πατεκι και καθε πατεκι.σιγα μην τον προσκηναμε κιολας!εγω ξερω μια χαρα τι λεω!εσυ ανοιξε τα ματια σου

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #178 στις: Ιανουάριος 06, 2009, 10:54:30 μμ »
Νομιζετε οτι τα quartz ειναι απλα για να φτιαχτουν? η ο μηχανισμος τους ειναι κατι το απλο γιατι αμα ηταν πρωτα τα quartz θα ειχαν ανακαλυψει.απλα παντα πρεπει να υπαρχει κατι ποιο ακριβο απο το ακριβοτερο και σε αυτην την περιπτωση τα μηχανικα(χειροποιητα)ειναι που κανουν την διαφορα στην τσεπη του καθε πλουσιου αγοραστη.(το ολοκληρομενο κυκλωμα που εχουν τα quartz δεν φτιαχνεται απο ανθρωπινο χερι δεν γινεται,ας καταφερει ο καθε patek να φτιαξει ολοκληρωμενα με το χερι  :) να του βγαλω το καπελο).τα γραναζακια πολλοι τα φτιαχνουν,ας παει να κοψει τον χαλαζια σε χιλιοστα για να παραγγει την σωστη συχνοτητα βαση του πιεζοηλεκτρικου φενομενου.μην νομιζεται οτι ειναι πολλες εταιριες στο κοσμο που βγαζουν ολοκληρομενα ειναι μετρημενες στα δακτυλα και για να φτιαχτουν αυτα τα μηχανηματα που εχουν δεν εφαγαν 2 χρονια...αλα 10ετιες ολοκληρες.ειναι σαν να συγκρινεις ενα ποδηλατο με 100 γραναζια με ενα μηχανακι οσα και να βαλει γραναζια το μηχανακι θα παει ποιο γρηγορα και ακουραστα..
Νομιζετε οτι τα quartz ειναι απλα για να φτιαχτουν? η ο μηχανισμος τους ειναι κατι το απλο γιατι αμα ηταν πρωτα τα quartz θα ειχαν ανακαλυψει.απλα
ηρθαν μετα γιατι δεν ειχαν την τεχνολογια τοτε!

γιατι στα ακρα?μονο η patek υπαρχει?δηλαδη τοσα αυτοματα ρολογια σε πολυ προσιτες τιμες που θα βρεις και στο φορουμ μας σαν προτασεις δεν ειναι καλα?

εχω πει ξανα,στα ρολογια δεν πρεπει να χρησιμοποιεις παντα αναλογιες κανοντας χρηση παραδειγματων απο αμαξια

το χουμε αναφερει πολλες φορες και εχουμε διαχωρισει τους δυο αυτους κλαδους

Αποσυνδεδεμένος jimk

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #179 στις: Ιανουάριος 07, 2009, 12:04:57 πμ »
την πατεκ την εδωσα σαν παραδειγμα αλλα μερικοι δεν το καταλαβαν.ναι υπαρχουν καλα μηχανικα ρολογια σε πολυ λογικες τιμες..που ετσι πρεπει να ειναι,αλλα οπως ειχα πει παντα πρεπει να υπρχει κατι ποιο ακριβο απο το ακριβοτερο