Ψηφοφορία

ποια ειναι η επιλογη σας?

μηχανικα
138 (49.1%)
quartz
35 (12.5%)
και τα δυο
108 (38.4%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 274

Αποστολέας Θέμα: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;  (Αναγνώστηκε 394980 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #240 στις: Μάιος 07, 2009, 11:09:13 πμ »
Φίλε gio2766 καλώς όρισες στην παρέα  :)

Τα πάντα στη ζωή είναι  Ισοροπεία και μέτρο......
Μου αρέσουν οι τοποθετήσεις σου. Δεν έχει σημασία αν συμφωνώ ή διαφωνώ. Αυτό που μετράει είναι η ηρεμία και χαμηλοί τόνοι που βγάζεις.

Αποσυνδεδεμένος mninos29

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 492
  • A.Lange& Sohne..... Και μετα τελος
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #241 στις: Μάιος 07, 2009, 11:19:50 πμ »
Νέος στη παρέα σας θα ήθελα να πώ και'γω την γνώμη μου...

Στη δουλειά μου κάθε μέρα φοράω ένα Casio quartz που έχω προσαρμόσει ένα μπρασελέ της αρεσκείας μου. Είναι φτηνό δε χάνει αλλά το σπουδαιότερο είναι λεπτό..τόσο ώστε να κρύβεται στο πουκάμισο εργασίας για να προστατεύεται...Εξυπηρετικότατο..Αλλά κάτι η κάποιος μου λείπει..

Όταν γυρνάω σπίτι αλλάζω ρολόι γρήγορα γιατί πολύ απλά αισθάνομαι την ανάγκη της παρέας ενός μηχανικου SEIKO 5 SPORT οικονομικού χμ.. λίγο πιο βαριού ρολογιού μεν αλλά ζωντανού....
Όχι αυτο δεν κρύβεται κάτω απο πουκάμισο Δεν φοβάται να το δούν..Έχει θράσος..

Μαζί του νιώθω μια ...παρέα.. κάποιου που μεγαλώνει μαζί με μένα.... γιατι σαν μέταλο σίγουρα φθείρεται και αυτό....Μακάρι να φθαρεί πιό λίγο απο μένα.....οχι δεν θα το πάρω μαζί μου αλλά εύχομαι να μεγαλώσει μαζί του και να κρατήσει παρέα  και στον γιό μου. Έτσι για να με θυμάται (και ας είναι γερασμένο και αυτο... μόνο να με θυμάται)
Μακάρι να είχα την ευκαιρία αγοράς ενός καλύτερου αλλά μηχανικού..Για να το κάνω δώρο κάπου να το αφήσω..)
Μακάρι να μην είχα πετάξει το χαλασμένο SEIKO που το είχα εμπιστευτεί σ'ένα αγύρτη ρολογά  (Ενα παλιό μηχανικό που μου είχε χαρίσει ο πατέρας μου στα 12κά μου γιατι δεν ήξερα...)
Μακάρι να σας είχα γνωρίσει νωρίτερα.(Σίγουρα θα είχα σώσει το δώρο του πατέρα μου.........)
Τα πάντα στη ζωή δεν είναι μόνο συναίσθημα (ένα καλό μηχανικό ρολόι) ή απλοί ψυχροί υπολογισμοί (ένα Quartz σημερινό του τώρα...)
Τα πάντα στη ζωή είναι  Ισοροπεία και μέτρο......

Απο τα ωραιοτερα ποστ που εχω διαβασει...
Πραγματικα ειχα πολυ καιρο.....Μπραβο gio2766
Το επομενο θα ειναι tourbillon

Αποσυνδεδεμένος antonis_ch

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1360
  • Time is the most valuable thing a man can spend!
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #242 στις: Μάιος 07, 2009, 11:39:00 πμ »
Νέος στη παρέα σας θα ήθελα να πώ και'γω την γνώμη μου...

Στη δουλειά μου κάθε μέρα φοράω ένα Casio quartz που έχω προσαρμόσει ένα μπρασελέ της αρεσκείας μου. Είναι φτηνό δε χάνει αλλά το σπουδαιότερο είναι λεπτό..τόσο ώστε να κρύβεται στο πουκάμισο εργασίας για να προστατεύεται...Εξυπηρετικότατο..Αλλά κάτι η κάποιος μου λείπει..

Όταν γυρνάω σπίτι αλλάζω ρολόι γρήγορα γιατί πολύ απλά αισθάνομαι την ανάγκη της παρέας ενός μηχανικου SEIKO 5 SPORT οικονομικού χμ.. λίγο πιο βαριού ρολογιού μεν αλλά ζωντανού....
Όχι αυτο δεν κρύβεται κάτω απο πουκάμισο Δεν φοβάται να το δούν..Έχει θράσος..

Μαζί του νιώθω μια ...παρέα.. κάποιου που μεγαλώνει μαζί με μένα.... γιατι σαν μέταλο σίγουρα φθείρεται και αυτό....Μακάρι να φθαρεί πιό λίγο απο μένα.....οχι δεν θα το πάρω μαζί μου αλλά εύχομαι να μεγαλώσει μαζί του και να κρατήσει παρέα  και στον γιό μου. Έτσι για να με θυμάται (και ας είναι γερασμένο και αυτο... μόνο να με θυμάται)
Μακάρι να είχα την ευκαιρία αγοράς ενός καλύτερου αλλά μηχανικού..Για να το κάνω δώρο κάπου να το αφήσω..)
Μακάρι να μην είχα πετάξει το χαλασμένο SEIKO που το είχα εμπιστευτεί σ'ένα αγύρτη ρολογά  (Ενα παλιό μηχανικό που μου είχε χαρίσει ο πατέρας μου στα 12κά μου γιατι δεν ήξερα...)
Μακάρι να σας είχα γνωρίσει νωρίτερα.(Σίγουρα θα είχα σώσει το δώρο του πατέρα μου.........)
Τα πάντα στη ζωή δεν είναι μόνο συναίσθημα (ένα καλό μηχανικό ρολόι) ή απλοί ψυχροί υπολογισμοί (ένα Quartz σημερινό του τώρα...)
Τα πάντα στη ζωή είναι  Ισοροπεία και μέτρο......

 =D> =D> =D> =D>

Δεν έχω λόγια!

Φιλικά,

Αντώνης

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #243 στις: Μάιος 07, 2009, 12:26:26 μμ »
gio2766, με συγκίνησες. Πολύ ωραία γραφή, μπράβο.

Θοδωρής.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος gio2766

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #244 στις: Μάιος 07, 2009, 02:28:55 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για το καλωσώρισμα.
Να έχεται υπόψιν οτι παρακολουθώ το forum σας με πολύ ενδιαφέρον εστω και χωρίς log in.

Σας ομολογώ οτι εχω αποκτήσει γνώσεις που δεν το περίμενα καθώς και έχω περάσει πάρα πολλές ώρες ευχάριστα.Το χόμπι μου είναι η μουσική αλλά κατανοώ πλήρως το δικό σας ενδιαφέρον...Το κακό είναι οτι είναι ακριβό ρε παιδιά...

Αυτό που καταλαβαίνω επίσης ειναι οτι υπάρχουν άνθρωποι με μια ιδιαίτερη επαφή με το μέταλο.
Τους δημιουργεί συναισθήματα. Θα έλεγα ε ρ ω τ ι κ ά. Αυτοί έχω καταλάβει πως δεν πληρώνονται συναισθηματικά απο ενα Quartz..Απο ένα ωραίο σχεδιαστικά καντραν ενός Quartz χμ μπορεί...
Υπάρχουν όμως και άνθρωποι που θεωρούν τη μηχανή απλό μέσο.

Εκεί είναι πιστεύω η διαφορά...στον άνθρωπο οχι στη μηχανή..

Γιατι οι μηχανές πολύ απλα δεν συγκρίνονται.Για μένα δεν υφίσταται το διαζευκτικό (ή)
Εγώ το εκλαμβάνω ως: Μηχανικά (και) Quartz ;;;Με σεβασμό στις γνώσεις και το μυαλό αυτών που τις σκέφτηκαν και τις δύο.

Για μένα χρειάζονται και τα δύο.Οι γνώμες σας δέ, χρειάζονται και σε αυτούς που
είναι προ αγοράς (βλέπε αγορά ρολογιού).(Κύριοι ή κυρίες, επι ευκαιρία για μένα να πάρεται και τα δύο....)
 15.45= οχι 4παρα =σχολάει το μικρό μου παιδί....


Έλπίζω να βοήθησα...Με τιμή....Γιώργος.

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #245 στις: Μάιος 12, 2009, 07:04:43 μμ »
Νέος στη παρέα σας θα ήθελα να πώ και'γω την γνώμη μου...

Στη δουλειά μου κάθε μέρα φοράω ένα Casio quartz που έχω προσαρμόσει ένα μπρασελέ της αρεσκείας μου. Είναι φτηνό δε χάνει αλλά το σπουδαιότερο είναι λεπτό..τόσο ώστε να κρύβεται στο πουκάμισο εργασίας για να προστατεύεται...Εξυπηρετικότατο..Αλλά κάτι η κάποιος μου λείπει..

Όταν γυρνάω σπίτι αλλάζω ρολόι γρήγορα γιατί πολύ απλά αισθάνομαι την ανάγκη της παρέας ενός μηχανικου SEIKO 5 SPORT οικονομικού χμ.. λίγο πιο βαριού ρολογιού μεν αλλά ζωντανού....
Όχι αυτο δεν κρύβεται κάτω απο πουκάμισο Δεν φοβάται να το δούν..Έχει θράσος..

Μαζί του νιώθω μια ...παρέα.. κάποιου που μεγαλώνει μαζί με μένα.... γιατι σαν μέταλο σίγουρα φθείρεται και αυτό....Μακάρι να φθαρεί πιό λίγο απο μένα.....οχι δεν θα το πάρω μαζί μου αλλά εύχομαι να μεγαλώσει μαζί του και να κρατήσει παρέα  και στον γιό μου. Έτσι για να με θυμάται (και ας είναι γερασμένο και αυτο... μόνο να με θυμάται)
Μακάρι να είχα την ευκαιρία αγοράς ενός καλύτερου αλλά μηχανικού..Για να το κάνω δώρο κάπου να το αφήσω..)
Μακάρι να μην είχα πετάξει το χαλασμένο SEIKO που το είχα εμπιστευτεί σ'ένα αγύρτη ρολογά  (Ενα παλιό μηχανικό που μου είχε χαρίσει ο πατέρας μου στα 12κά μου γιατι δεν ήξερα...)
Μακάρι να σας είχα γνωρίσει νωρίτερα.(Σίγουρα θα είχα σώσει το δώρο του πατέρα μου.........)
Τα πάντα στη ζωή δεν είναι μόνο συναίσθημα (ένα καλό μηχανικό ρολόι) ή απλοί ψυχροί υπολογισμοί (ένα Quartz σημερινό του τώρα...)
Τα πάντα στη ζωή είναι  Ισοροπεία και μέτρο......
ολα στην ζωη ερχονται στην ωρα τους .....και οταν πρεπει ....και αν εχασες το ρολοι δεν θα το θυμοσουν τοσο γλυκα τωρα ....
καποια στιγμη θα βρεις ενα παρομοιο να αναπληρωσεις το κενο εστο και για λιγο .....
ποσες φορες δεν εχουμε πει αν μην ειχα κανει αυτο και να ειχα κανει εκεινο ....
αυτη ειναι η γοητεια .....
οτι  οταν πεφτεις ......ξανασηκωνεσαι παιρνεις μια ανασα και συνεχιζεις ...με το κεφαλι ψηλα.....
τι να την κανεις την ζωη αν δεν εχεις ουλες πανω σου και εζησες σε μια γυαλα ..προστατευομενος.
σε μια φαση που η ζωη μου κανει μια μεγαλη αλλαγη στο λεω αυτο με σιγουρια.... κοιταω μπροστα και μακρια...
περα απο τον οριζοντα!
Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

Αποσυνδεδεμένος zikos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 194
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #246 στις: Μάιος 12, 2009, 07:37:23 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για το καλωσώρισμα.
Να έχεται υπόψιν οτι παρακολουθώ το forum σας με πολύ ενδιαφέρον εστω και χωρίς log in.



Α ωστε εσυ ησουν ο "κρυφος" που ψαχναμε τοσο καιρο!!!

Και εγω εχω χομπυ τη μουσικη.
Δεν παιζω καποιο οργανο.
Παω στα μπουζουκια!!!

Καλως ηρθες στην παρεα!!!
Εφυγε ο SENNA και αφησε εμενα!!!
Τα παντα ολα!!!
Tι να λεμε τωρα!!! Mαθε μπαλιτσα αγορι μου!!!

Αποσυνδεδεμένος antonis_ch

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1360
  • Time is the most valuable thing a man can spend!
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #247 στις: Μάιος 13, 2009, 06:41:32 πμ »

σε μια φαση που η ζωη μου κανει μια μεγαλη αλλαγη στο λεω αυτο με σιγουρια.... κοιταω μπροστα και μακρια...
περα απο τον οριζοντα!

+1

Φιλικά,

Αντώνης

Αποσυνδεδεμένος gio2766

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #248 στις: Μάιος 16, 2009, 07:25:42 πμ »
Ziko και τα μπουζούκια καλά είναι.javascript:void(0);
Καλό είναι να ακούμε πότε πότε ζ ω ν τ α ν ή μουσική μας ξεκουράζει.
Καλύτερη είναι η ακρόαση α κ ο υ σ τ ι κ ώ ν οργάνων.Φυσικός ήχος καθαρίζει αυτιά και ψυχές.
Κανα ουζάκι με μπουζούκι βιολί κιθάρα,καλή παρέα, πανσέληνο, καλοκαίρι, νησάκι ξέρεις.....

Τα μηχανικά σας ρολόγια τ'ακούται; Παλιά θυμάμαι πιτσιρικάδες τα βάζαμε στα αυτιά για να ακούμε την μηχανή τους...κάναμε και κόντρες...πιο ακουγόταν δυνατότερα.
Τότε είχαν πρωτοβγεί και τα ψηφιακά με κόκκινα ψηφία.Και αυτοί τα έβαζαν στα αυτιά τους μήπως και.... 

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #249 στις: Μάιος 16, 2009, 08:30:56 πμ »
εννοείται ότι τα βάζουμε στα αυτιά μας να τα ακούμε  ;D,τα αυτόματα δε,τα κουνάμε να ακούμε και την κίνηση του ρότορα  ;) ......τόσοι και τόσοι έχουν πιάσει στο χέρι τους ένα αυτόματο ρολόι με ΕΤΑ 7750....στριφογυρισέ το και θα δεις  ;)
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος Theodore41

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #250 στις: Μάιος 28, 2009, 09:22:51 μμ »
φιλε Theodore41
σε ευχαριστω θερμα για τη συμμετοχη σου και τα πολυ ενδιαφεροντα link.
Οπως καταλαβαινεις το θεμα ειναι τεραστιο και εμεις απλως το "αγγιξαμε"
Ελπιζω παντως να γινει αιτια ολοενα και περισσοτεροι φιλοι να ασχοληθουν με τεχνικα θεματα.
Ετσι θα καταλαβουμε καλυτερα "τι πληρωνουμε" και "γιατι το πληρωνουμε"
 
Φιλικα Παναγιωτης
Να σου πω τι αλλο εκανα;Εβαλα τις Ασιατικες γλωσσες στον υπολογιστη μου,ωστε να μπορω να βλεπω τα Γιαπωνεζικα σιτε,ωστε με τους μεταφραστες που υπαρχουν,να τα κανω Αγγλικα και να τα διαβαζω.(Αμα θες να το κανεις κι εσυ,γραψε μου)
Ετσι σημερα,εψαχνα σ αυτα τα σιτε για τα Γκραν  Σεικο ,οποτε επαθα πλακα απο μερικα πολυ ακριβα ρολογακια,της ταξεως των τριων χιλιαδων Ευρω,που ειναι ομως με Σουπερ Quartz,+/-20sec το χρονο,και με φοβερη επεξεργασια των μεταλλων ,με επικαλυψη του σπανιου μεταλλου ροδιου.
Τι να σου πω,πολυ το φχαριστηθηκα,που μπορω να μπω σε Γιαπωνεζικα και Κινεζικα σιτε.Ειναι ενας βαθμος ελευθεριας παραπανω.
Καλη σου νυχτα.

Αποσυνδεδεμένος kalmik

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 57
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #251 στις: Ιούνιος 18, 2009, 05:02:13 μμ »
To μόνο κατά την άποψή μου, κακό των μηχανικών είναι ότι πρέπει να προσηλωθείς σε ένα μόνον κομμάτι. Δεν  έχει νόημα να το αφήνεις στο συρτάρι γιατί είναι σαν το αχρησιμοποίητο αυτοκίνητο, μαραζώνει και τελικά χαλάει. Από τότε που πήρα το Omega Seamaster Professional, μεταχειρισμένο από Γερμανία, τα αγαπημένα μου quartz Seiko και Tissot, μένουν εγκατελειμμένα. Τουλάχιστον είναι quartz και δεν παθαίνουν τίποτε όταν δεν φοριούνται, αυτό μόνον με παρηγορεί.

Αποσυνδεδεμένος Anon

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 144
  • Spes mea in mens mentis est...
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #252 στις: Οκτώβριος 07, 2009, 03:28:45 μμ »
Κι εγώ προσανατολιζόμουν στο να κρατήσω το χθεσινής αγοράς Seamaster 2254.50 αλλά είμαι ολίγον απόλυτος με την ακρίβεια στην ώρα και τη γενικότερη χρήση του. Από το πρωΐ που πρέπει να είμαι στη δουλειά στις 7:30, μέχρι τα ενδιάμεσα ραντεβού (με πελάτες εννοείται!) ή ακόμα και για τα 2-3 λεπτά απόκλισης, έστω ψυχολογικά. Από την άλλη για τα μηχανικά διαβάζω για συχνά service, για έλεγχο της ακρίβειας κάθε μήνα, για προσοχή στη χρήση, για μαγνητισμούς, για τρελά κόστη συντήρησης κλπ κλπ και στη δική μου λογική, όλα αυτά μοιάζουν σοβαρά ζητήματα.

Προσωπικά θέλω να φοράω ένα ρολόι για όλες τις ώρες, κάτι που θα αντέχει σε κακουχίες και απρόσεκτη χρήση αλλά θα σε κάνει να λάμπεις με ένα επίσημο ντύσιμο, χρειάζομαι ένα ρολόι που θα ξεχνάω το αν πηγαίνει σωστά, το αν το επηρεάζουν μαγνητικά κύματα ή αν πάνε σωστά οι 8 χτύποι/δευτερόλεπτο. Δεν είναι ένα αξεσουάρ της σειράς αλλά ένα εργαλείο που ζει μαζί σου και προσωπικά ακόμα επεξεργάζομαι στο μυαλό μου όλο αυτό το συνοθύλευμα κάποιων φαινομενικά αρνητικών στοιχείων που θα με έκαναν να πουλήσω το αυτόματο Seamaster μου.

Πάντως, για να είμαι ειλικρινής, ίσως χρειάζομαι περισσότερη γνώση για το θέμα και ίσως τότε απομυθοποιήσω ή καλύτερα ίσως "αποδαιμονοποιήσω" την υπόσταση των μηχανικών ρολογιών. Who knows ::)

*Στο μεταξύ θα φοράω καθημερινά το Seamaster 2264.50. Yep! ;D
To see a world in a grain of sand and a heaven in a wild flower, hold infinity in the palm of your hand and eternity in an hour...

Αποσυνδεδεμένος efthimio

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 214
  • Υπάρχει χρόνος?
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #253 στις: Οκτώβριος 07, 2009, 08:53:08 μμ »

Υπάρχει βέβαια και μια "οικολογική" πλευρά. Ένα μηχανικό ρολόι δεν χρησιμοποιεί μπαταρίες, οπότε μολύνει λιγότερο το περιβάλον.

Φιλικά

Κωστής
[/quote]

Ναι μεν αλλά....απο περιβαλλοντική άποψη  (και χωρίς λεπτομερή συγκριτικό υπολογισμό) η κατασκευή του μηχανικού ρολογιού φαντάζει περισσότερο επιζήμια..κι αυτό γιατί:
1. χρησιμοποιεί πολυ περισσοτερα εξαρτηματα που απαιτούν μεγάλο ποσό ενέργειας συγκριτικά για την κατασκευή τους
2. βασίζεται σε χειροποίητη κατασκευή που καταναλώνει πολύ περισσότερες εργατοώρες
3. αν μεριστεί η ενέργεια που καταναλώνεται για την κατασκευή ανα ρολόι σίγουρα η αυτοματοποιημένη παραγωγή των quartz είναι πολύ πιο συμφέρουσα
4. Απαιτεί και χρήση ορυκτών λιπαντικών (η κατασκευή μηχανικών) που είναι εξαιρετικά επιζήμια ως παραγωγή για το περιβάλλον..

Φιλικά
Efthimio

VCFUN

  • Επισκέπτης
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #254 στις: Οκτώβριος 08, 2009, 08:36:26 πμ »
Υπάρχει βέβαια και μια "οικολογική" πλευρά. Ένα μηχανικό ρολόι δεν χρησιμοποιεί μπαταρίες, οπότε μολύνει λιγότερο το περιβάλον.

Φιλικά

Κωστής


Ναι μεν αλλά....απο περιβαλλοντική άποψη  (και χωρίς λεπτομερή συγκριτικό υπολογισμό) η κατασκευή του μηχανικού ρολογιού φαντάζει περισσότερο επιζήμια..κι αυτό γιατί:
1. χρησιμοποιεί πολυ περισσοτερα εξαρτηματα που απαιτούν μεγάλο ποσό ενέργειας συγκριτικά για την κατασκευή τους
2. βασίζεται σε χειροποίητη κατασκευή που καταναλώνει πολύ περισσότερες εργατοώρες
3. αν μεριστεί η ενέργεια που καταναλώνεται για την κατασκευή ανα ρολόι σίγουρα η αυτοματοποιημένη παραγωγή των quartz είναι πολύ πιο συμφέρουσα
4. Απαιτεί και χρήση ορυκτών λιπαντικών (η κατασκευή μηχανικών) που είναι εξαιρετικά επιζήμια ως παραγωγή για το περιβάλλον..

Φιλικά
Efthimio

?Καλά είσαι σοβαρός ?  Μήπως δεν ξέρεις ότι γράφεις σε φόρουμ φίλων ωρολογοποιιας

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #255 στις: Οκτώβριος 08, 2009, 09:17:15 πμ »
Φίλε efthimio μην φορτώσουμε στα ρολόγια και περιβαλοντολογική επιβάρυνση.  [-X
Μ'αυτά που γίνονται γύρω μας το πιο αθώο είναι το μηχανικό ρολόι. :smt056

Φιλικά, Γιάννης


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος efthimio

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 214
  • Υπάρχει χρόνος?
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #256 στις: Οκτώβριος 08, 2009, 01:32:04 μμ »
?Καλά είσαι σοβαρός ?  Μήπως δεν ξέρεις ότι γράφεις σε φόρουμ φίλων ωρολογοποιιας



Εγώ απάντησα στο αν τα ρολόγια quartz επιβαρύνουν το περιβάλλον περισσότερο από τα μηχανικά...
(τυγχάνει να έχω κάποιες γνώσεις στην εκτίμηση περιβαλλοντικών επιπτώσεων)
Και όσο για το άλλο .....όχι δεν είμαι σοβαρος...μη με ζητήσεις σε γάμο

VCFUN

  • Επισκέπτης
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #257 στις: Οκτώβριος 08, 2009, 01:34:24 μμ »


Εγώ απάντησα στο αν τα ρολόγια quartz επιβαρύνουν το περιβάλλον περισσότερο από τα μηχανικά...
(τυγχάνει να έχω κάποιες γνώσεις στην εκτίμηση περιβαλλοντικών επιπτώσεων)
Και όσο για το άλλο .....όχι δεν είμαι σοβαρος...μη με ζητήσεις σε γάμο
Μωρέ σε γάμο δε σε ζητάω ούτωσ η άλλως αλλά αυτό δεν σημαίνειότι μπορείς να μπουρδολογείς περί quartz ( βλέπε τενεκεδένια σκουπίδια!!)

Αποσυνδεδεμένος efthimio

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 214
  • Υπάρχει χρόνος?
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #258 στις: Οκτώβριος 08, 2009, 01:40:59 μμ »
Μωρέ σε γάμο δε σε ζητάω ούτωσ η άλλως αλλά αυτό δεν σημαίνειότι μπορείς να μπουρδολογείς περί quartz ( βλέπε τενεκεδένια σκουπίδια!!)

Καθένας κρίνεται από τον τρόπο που εύκολα  γράφει και αποκαλεί ανθρώπους που δεν έχει γνωρίσει ποτέ..

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #259 στις: Οκτώβριος 08, 2009, 02:44:54 μμ »
VCFUN εχετε πμ!