Ψηφοφορία

ποια ειναι η επιλογη σας?

μηχανικα
138 (49.1%)
quartz
35 (12.5%)
και τα δυο
108 (38.4%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 274

Αποστολέας Θέμα: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;  (Αναγνώστηκε 394961 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Wostep

  • Επισκέπτης
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #140 στις: Δεκέμβριος 02, 2008, 05:56:23 μμ »
Έχεις την άποψη σου και έχω την δική μου .

Και δεν ακύρωσα την εταιρία επιδή είμαι Έλληνας , ας μην τρελαθούμε .

Δεν χρειάζεται να πάρεις tourbillon για να θεωρείς ότι έχεις κάτι αξιόπιστο στο χέρι σου .

Ανέφερα το συγκεκριμένο παράδειγμα επειδή μίλησες για καινοτομίες !

Και σου είπα , μην συγκρίνεις συγκεκριμένες calibre διότι δεν αποθανατίζουν ΟΛΟΚΛΗΡΗ την εικόνα της εταιρίας !

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #141 στις: Δεκέμβριος 02, 2008, 06:01:43 μμ »
ε ναι και δεν θα πρεπει να εχω tourbillon  οταν σημερα και στο σεικο  μπορω να εχω και +1 δευτ την μερα,αλλαξαν υλικα κατασκευης τορνοι,μεθοδοι παραγωγης και πολλα αλλα

Και σου είπα , μην συγκρίνεις συγκεκριμένες calibre διότι δεν αποθανατίζουν ΟΛΟΚΛΗΡΗ την εικόνα της εταιρίας

δηλαδη ?η σεικο δεν ειναι κατι αξιολογο οσον αφορα το αυτοματο ,φτηνο και με αξιοπιστια ρολοι?

η μονο αλλαγη στην 6138/39 ηταν απο την εκδοση Α στην Β

Η πριμερο απο τοτε εχει 4 αλλαγες επισημες.

ρολογαδες εδω που ρωτηθηκαν ποια ειναι τα προβληματα της 6138 απαντησαν δεν βρηκαμε ολα αυτα τα χρονια κατι .


Wostep

  • Επισκέπτης
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #142 στις: Δεκέμβριος 02, 2008, 06:07:26 μμ »
ε ναι και δεν θα πρεπει να εχω tourbillon  οταν σημερα και στο σεικο  μπορω να εχω και +1 δευτ την μερα,αλλαξαν υλικα κατασκευης τορνοι,μεθοδοι παραγωγης και πολλα αλλα

Και σου είπα , μην συγκρίνεις συγκεκριμένες calibre διότι δεν αποθανατίζουν ΟΛΟΚΛΗΡΗ την εικόνα της εταιρίας

δηλαδη ?η σεικο δεν ειναι κατι αξιολογο οσον αφορα το αυτοματο ,φτηνο και με αξιοπιστια ρολοι?

η μονο αλλαγη στην 6138/39 ηταν απο την εκδοση Α στην Β

Η πριμερο απο τοτε εχει 4 αλλαγες επισημες.

ρολογαδες εδω που ρωτηθηκαν ποια ειναι τα προβληματα της 6138 απαντησαν δεν βρηκαμε ολα αυτα τα χρονια κατι .



Στο τομέα του φθηνού είναι αξιόλογη .

Το φθηνό όμως δεν με ενδιέφερε ποτέ , και ξαναλέω , είναι ΑΠΟΨΗ μου .

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #143 στις: Δεκέμβριος 02, 2008, 06:12:53 μμ »
ενα φτηνο ρολοι που σε καποιες περιπτωσεις μπορει χαλαρα να συγκριθει με πολυ ακριβοτερα σε τεχνικο επιπεδο, αυταο βγαινει απο την διεθνη κοινοτητα  των ρολογοφιλων και πολλων ρολογαδων που φυσικα και θα κανουν σερβις σε ελβετικα(εκει ειναι το ψωμι) αλλα θα σταθουν και σε ενα σεικο!


Wostep

  • Επισκέπτης
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #144 στις: Δεκέμβριος 02, 2008, 06:20:39 μμ »
ενα φτηνο ρολοι που σε καποιες περιπτωσεις μπορει χαλαρα να συγκριθει με πολυ ακριβοτερα σε τεχνικο επιπεδο, αυταο βγαινει απο την διεθνη κοινοτητα  των ρολογοφιλων και πολλων ρολογαδων που φυσικα και θα κανουν σερβις σε ελβετικα(εκει ειναι το ψωμι) αλλα θα σταθουν και σε ενα σεικο!



Δικαίωμα μου να μην ανήκω στην παραπάνω κατηγορία  ;)

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #145 στις: Δεκέμβριος 02, 2008, 06:23:05 μμ »
βεβαιως,ο καθενας ειναι ελευθερος και κανει καποιες επιλογες,αλλα αυτο δεν ακυρωνει την συμβολη με ποικιλους τροπους μιας εταιρειας στο διεθνες στερεωμα της ωρολογοποιιας

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #146 στις: Δεκέμβριος 03, 2008, 12:13:55 πμ »
Το φθηνό όμως δεν με ενδιέφερε ποτέ
Όταν λες φθηνό τι εννοείς;

Φιλικά
Δημήτρης

Wostep

  • Επισκέπτης
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #147 στις: Δεκέμβριος 03, 2008, 12:15:38 πμ »
Το φθηνό όμως δεν με ενδιέφερε ποτέ
Όταν λες φθηνό τι εννοείς;

Φιλικά
Δημήτρης

Αναφέρθηκα ξεκάθαρα σε κατηγορίες τιμών όπως τα Seiko

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #148 στις: Δεκέμβριος 03, 2008, 12:31:49 πμ »
Λόγω του ότι το φθηνό δεν έχει φινίρισμα;

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος Petros1

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 438
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #149 στις: Δεκέμβριος 03, 2008, 03:46:33 πμ »
Το φθηνό όμως δεν με ενδιέφερε ποτέ , και ξαναλέω , είναι ΑΠΟΨΗ μου .
Eγώ Γιώργο ακόμα κι αν ειναι λάθος στην ουσία της η σκέψη αυτη....στο έχω πει και τηλεφωνικά,είναι μια άποψη την οποία ασπάζομαι....Είναι βίτσιο και δικό μου,και άλλων ....πως να το κάνουμε υπάρχουν και άνθρωποι  με κολληματα (σαν εμένα) :)

Αποσυνδεδεμένος TATAR

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 258
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #150 στις: Δεκέμβριος 03, 2008, 09:36:02 πμ »
το δίλλημα μηχανικα η quartz και η διαμάχη αυτή μου θυμίζει το δίλλημα - διαμάχη βινύλιο η cd και το δίλλημα αναλογική ή ψηφιακή φωτογραφική μηχανή. Οσοι ασχολούνται με τα αντικείμενα έχουν  σπίτι τους ένα thorens (τουλάχιστον) και μια nikon F5 αλλά την περισσότερη μουσική την ακουν με cd player και το σύνολο σχεδόν των φωτογραφίων τους το βγάζουν με την καινουρια τους nikon D 200. Ετσι και γω έχω το μουνγουωτς που γρατζουνιέται για πλάκα και το σαμπ για τις αργίες και τις χαλαρές μέρες και για τις " δύσκολες" έχω σειρά quartz απο promaster εως traser.
Τώρα χωρίς να είμαι ειδικός , η διαφορά φινιρίσματος ποιότητας σε ίσης αξίας ελβετικές (π.χ) ΕΤΑ μηχανές με γιαπωνέζικες είναι το ίδιο με τις διαφορές σε ιντερκονεκτ καλώδια που σύμφωνα με περιοδικά του χώρου θέλουν και κάποιες ώρες "στρωσίματος" για να αποδώσουν (αν είναι δυνατόν)
Εν κατακλείδι θα συμφωνήσω απόλυτα με τον συνμφορουμίτη που θα σκήψει με ενδιαφέρον και σε ένα ρολόι των 10 ευρώ
καλή σας μέρα.
(μην ξεχνάμε ότι τα quartz είναι σαφώς οικονομικώτερα και στην συντήρηση τους, με ότι αυτό συνεπάγεται)

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #151 στις: Δεκέμβριος 03, 2008, 04:06:08 μμ »
Φθηνα-ακριβα ολα ειναι σχετικα.
Ενα Rolex sub μπορει να φαινεται μυθικο σε καποιον που φοραει μια ζωη casio και τσιγγινο του σωρου για καποιον που κινειται μεταξυ Lange και H.Winston.
Η Seiko εχει ουκ ολιγα ρολογια στην γκαμα της που ξεπερνουν κατα πολυ σε τιμη το πιο ακριβο Rolex.
Τα G.Seiko εχουν ισαξιο αν οχι καλυτερο φινιρισμα απο πολλα ελβετικα ισης αξιας.
Κουβεντα να γινεται δηλαδη...

Αποσυνδεδεμένος adastra

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 153
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #152 στις: Δεκέμβριος 03, 2008, 05:10:09 μμ »
Καλησπερα σε ολους κι απο μενα.
Ειμαι σχετικα νεος στο forum αλλα το παρακολουθω καιρο και ειπα να ρωτησω κατι σχετικα με αυτο το θεμα το οποιο συζητατε ολοι εδω περα. Μπορει να ειναι απλη η ερωτηση η οποια κανω αλλα η αληθεια ειναι οτι υπαρχει στο μυαλο μου αρκετο καιρο.

Εχει να κανει με το αν τα λεγομενα "complications" εχουν καμια αξια σε ενα quartz ρολοι. Δηλαδη ξερουμε οτι ακομα και η ημερομηνια ειναι ισως κατι εξτρα σε ενα μηχανικο ρολοι, ποσο μαλλον ενα σωρο complications. Ισχυει κατι τετοιο για τα quartz. Δυσκολευουν αραγε τον κατασκευαστη ενος quartz να προσθεσει ολα αυτα στο ρολοι του?

Το σκεφτηκα αυτο παρατηρωντας την μαλλον φτωχη μου συλλογη και αφου επεσε το ματι μου στο ρολοι που μου ειχε παρει ο πατερας μου οταν μπηκα στο πολυτεχνειο.
Ειναι ενας χρονογραφος της Seiko τον οποιο οταν ειχα πρωτοαντικρυσει ειχα μεινει εκπληκτος απο τις λειτουργιες του. Εκτος απο το χρονογραφο εχει και ξυπνητηρι το οποιο οταν ειναι ανενεργο λειτουργει ως δευτερη ωρα. Φυσικα τοτε δεν ηξερα τη διαφορα μεταξυ quartz και μηχανικου οποτε ειχα μεινει εκστασιασμενος. Και τωρα μετα απο χρονια που ξερω τι εστι μηχανικο η ερωτηση ειναι η εξης, αξιζε ο ενθουσιασμος μου οσον αφορα τα μηχανικα μερη?? Η' ειναι κατι ευκολο να βαλεις ολα αυτα σε ενα quartz?

Ευχαριστω
Γιωργος

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #153 στις: Δεκέμβριος 03, 2008, 06:55:39 μμ »
Σήμερα το να ενσωματώσεις cimplications σε ένα quartz δεν είναι και τίποτε δύσκολο. Αλλά για σκέψου τους πρώτους quartz μηχανισμούς που αναπτύχθηκαν. Άραγε η ανάπτυξη του  quartz μηχανισμού απαίτησε λιγότερη ανθρώπινη ιδιοφυΐα από ένα μηχανικό; Δεν νομίζω, μάλλον το αντίθετο.
Και τώρα που έμαθες την διαφορά μεταξύ quartz και μηχανικού, τί επαθες; Είναι λόγος αυτός να χάσει το ρολόι σου την αξία που έχει στα μάτια σου;

Αποσυνδεδεμένος adastra

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 153
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #154 στις: Δεκέμβριος 03, 2008, 07:23:56 μμ »
Προς θεου, σιγα μη χασει την αξια του στα ματια μου. Ειναι απο τις σημαντικοτερες στιγμες της ζωης μου και αυτο το ρολοι θα μου το θυμιζει παντα. Απλα η ερωτηση ηταν καθαρα τεχνικης φυσεως.
Δε σνομπαρω καθολου τα quartz, νομιζω πως και απο αυτα που διαβασα σε αυτο το ποστ οτι τα περισσοτερα ατομα του φορουμ εκτιμουν τα μηχανικα και τα quartz γι αυτο ακριβως που ειναι. Ετσι κι εγω...

Αποσυνδεδεμένος jimk

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #155 στις: Δεκέμβριος 22, 2008, 11:23:05 μμ »
Νομιζετε οτι τα quartz ειναι απλα για να φτιαχτουν? η ο μηχανισμος τους ειναι κατι το απλο γιατι αμα ηταν πρωτα τα quartz θα ειχαν ανακαλυψει.απλα παντα πρεπει να υπαρχει κατι ποιο ακριβο απο το ακριβοτερο και σε αυτην την περιπτωση τα μηχανικα(χειροποιητα)ειναι που κανουν την διαφορα στην τσεπη του καθε πλουσιου αγοραστη.(το ολοκληρομενο κυκλωμα που εχουν τα quartz δεν φτιαχνεται απο ανθρωπινο χερι δεν γινεται,ας καταφερει ο καθε patek να φτιαξει ολοκληρωμενα με το χερι  :) να του βγαλω το καπελο).τα γραναζακια πολλοι τα φτιαχνουν,ας παει να κοψει τον χαλαζια σε χιλιοστα για να παραγγει την σωστη συχνοτητα βαση του πιεζοηλεκτρικου φενομενου.μην νομιζεται οτι ειναι πολλες εταιριες στο κοσμο που βγαζουν ολοκληρομενα ειναι μετρημενες στα δακτυλα και για να φτιαχτουν αυτα τα μηχανηματα που εχουν δεν εφαγαν 2 χρονια...αλα 10ετιες ολοκληρες.ειναι σαν να συγκρινεις ενα ποδηλατο με 100 γραναζια με ενα μηχανακι οσα και να βαλει γραναζια το μηχανακι θα παει ποιο γρηγορα και ακουραστα..
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 22, 2008, 11:36:47 μμ από jimk »

Αποσυνδεδεμένος jimk

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #156 στις: Δεκέμβριος 22, 2008, 11:25:29 μμ »
εχω ξαναγραψει παλια στο forum γιατι μου βγαζει ενα μην μονο?

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #157 στις: Δεκέμβριος 22, 2008, 11:36:49 μμ »
απλα παντα πρεπει να υπαρχει κατι ποιο ακριβο απο το ακριβοτερο και σε αυτην την περιπτωση τα μηχανικα χειροποιητα ειναι που κανουν την διαφορα στην τσεπη του καθε πλουσιου αγοραστη.

Εκεί νομίζεις ότι έγκειται η διαφορά μεταξύ μηχανικού ρολογιού και quartz;

(το ολοκληρομενο κυκλωμα που εχουν τα quartz δεν φτιαχνεται απο ανθρωπινο χερι δεν γινεται,ας καταφερει ο καθε patek να φτιαξει ολοκληρωμενα με το χερι  :) να του βγαλω το καπελο.

Τα χεις μπερδέψει λίγο τα πράγματα αγαπητέ.

τα γραναζακια πολλοι τα φτιαχνουν,ας παει να κοψει τον χαλαζια σε χιλιοστα για να παραγγει την σωστη συχνοτητα βαση του πιεζοηλεκτρικου φενομενου.

Τα "γραναζάκια", όπως υποτιμητικά τα ονομάζεις, αποτελούν μέρος ενός ευρύτερου συνόλου που ανθίσταται στην άχρωμη, άγευστη, πεζή, αυτοματοποιημένη και χωρίς καμία φαντασία και έμπνευση βιομηχανοποίηση της σύγχρονης ζωής.

Αν θεωρείς πιο αξιόλογο ένα quartz έναντι ενός μηχανικού ρολογιού, με γεια και να το χαίρεσαι πάντως.

Αποσυνδεδεμένος jimk

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #158 στις: Δεκέμβριος 23, 2008, 12:01:29 πμ »
Εκεί νομίζεις ότι έγκειται η διαφορά μεταξύ μηχανικού ρολογιού και quartz;

Τα χεις μπερδέψει λίγο τα πράγματα αγαπητέ.

γιατι που αλλου ειναι?

Τα "γραναζάκια", όπως υποτιμητικά τα ονομάζεις, αποτελούν μέρος ενός ευρύτερου συνόλου που ανθίσταται στην άχρωμη, άγευστη, πεζή, αυτοματοποιημένη και χωρίς καμία φαντασία και έμπνευση βιομηχανοποίηση της σύγχρονης ζωής.
 ξεχνας ομως οτι τα γραναζακια τα φτιαχνουν σε CNC μηχανες και τορνους τιποτα δεν φτιαχνεται με το χερι απλα συναρμολογειτε

Αν θεωρείς πιο αξιόλογο ένα quartz έναντι ενός μηχανικού ρολογιού, με γεια και να το χαίρεσαι πάντως.
οχι και τα δυο εχουν εχουν κατι ξεχωριστο στην τεχνικη τους ολα στο μυαλο μας ειναι πωσ θα τα δουμε

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #159 στις: Δεκέμβριος 23, 2008, 02:04:19 πμ »
Οι υπερμαχοι του quartz ανεκαθεν υποστηριζαν οτι οι αυτοματοι/κουρδιστοι μηχανισμοι ειναι μια καλη δικαιολογια για τις ελβετιες φιρμες να χρεωνουν premium τιμες κατα βουληση... :-\