Αποστολέας Θέμα: Ερώτηση - Longines  (Αναγνώστηκε 511 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος periergos

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Ερώτηση - Longines
« στις: Μάιος 02, 2021, 12:19:53 πμ »
Καλησπερα στη παρεα, και χρόνια πολλα!

Για αρχη με συγχωρείτε αν έχω ανεβάσει την ερώτηση σε λάθος πεδίο.

Έχω ένα παλιό longines, το οποίο όμως δεν γνωρίζω αν είναι αυθεντικό ή όχι. Ακόμα και αν είναι αυθεντικο, όπως το βλέπω είναι απο τα πιο απλά μοντελα, οπότε σαν αξία δεν θα είναι κάτι τρομερό. Αυτό που με ενδιαφέρει ειναι αν είναι αυθεντικό ή όχι, ωστε να μάθω αν αξίζει να το περιποιηθώ για να το φοράω. (είμαι της φιλοσοφίας του να μην φοράω τίποτα μή αυθεντικό, εαν δεν αντεχω οικονομικά να πάρω την Χ ακριβή μαρκα, προτιμώ να πάρω μια διαφορετική μάρκα στα κυβικά μου, απο το να πάρω κατι μουφα όσο καλό και αν φαίνεται)

Σε εξωτερική εμφανιση θεωρώ πως είναι ένα ρολόι, που θα μπορούσε να φορεθει σαν καθημερινό.

Μπορείτε να με βοηθήσετε, εαν έχετε αποψη αν είναι αυθεντικό, ή αν εχετε καποια ιδέα πως μπορώ να το μάθω;







Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση - Longines
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 02, 2021, 12:55:11 πμ »
Καλημέρα και χρόνια πολλά. Το συγκεκριμένο ρολόι σαφώς και δεν είναι αυθεντικό..... Είναι απο τις κοπιες του κιλου με πλαστική κινεζικη μηχανη μπαταρίας που πουλούσαν πλανόδιοι αλλοδαποί πωλητές στα τελη δεκαετιας 90 και αρχες δεκαετίας 00 και πλην της αναγραφόμενης μάρκας δεν πλησιάζει ουτε στο ελάχιστο οποιοδήποτε υπαρκτό μοντέλο που εχει βγαλει η συγκεκριμένη εταιρία (ουτε καν στη γραμματοσειρά η το λογότυπο...).

 Σαφώς και δεν εχει καμία αξία και ακόμη και το φθαρμένο λουράκι αν θελήσεις να αντικαταστησεις η αξία του θα ειναι αρκετα πιο πάνω απο αυτη του ρολογιού. Αν λοιπόν θέλεις να ξεκινήσεις σωστή είσοδο στον κόσμο του ρολογιού χειρός απλά πετάς αυτο στον κάδο και ανάλογα του μπάτζετ που διαθέτεις ψάχνεις για ενα κανονικό και επώνυμο ρολοι χειρός που θα σε συντροφεύει αξιόπιστα σε κάθε λεπτό της ημερας σου και θα χαίρεσαι που το φοράς.

Οπότε ξεκίνα το διάβασμα στα τοσα πολλά και ενδιαφέροντα θέματα του φόρουμ για να παρεις μια ιδεα και συμφωνα πάντα και με τις ανάγκες σου θα βρεις τι σου ταιριάζει. Απο εκεί και πέρα εφόσον κατασταλάξεις σε κόστος και είδος ρολογιού που επιθυμείς στο ανάλογο θέμα μετά ευχαρίστως ολα τα έμπειρα μέλη να λύσουν την οποία απορία σου. Καλο Πάσχα με υγεία.!!!
''Γιώργος''