Αποστολέας Θέμα: ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΣΑΙΤ ΠΟΥ ΠΟΥΛΑ 80 ΜΑΡΚΕΣ ΡΟΛΟΓΙΩΝ  (Αναγνώστηκε 7342 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marcangelo

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΣΑΙΤ ΠΟΥ ΠΟΥΛΑ 80 ΜΑΡΚΕΣ ΡΟΛΟΓΙΩΝ
« στις: Απρίλιος 16, 2009, 01:46:30 πμ »
Την άποψη-γνώμη-τυχόν εμπειρία σας από ελληνικό σάιτ(e-men) που πουλά και ευαγγελίζεται ότι μπορεί να παρέχει σέρβις-ανταλλακτικά για 80 διαφορετικά σήματα.
Μπορεί, εν μέρει, ή καθόλου να καλύψει τις after sales ανάγκες μιας πώλησηs;
Πολλοί άνθρωποι χάνουν την υγεία τους προσπαθώντας να βγάλουν λεφτά κι ύστερα χάνουν τα λεφτά τους για να ξαναβρούν την υγειά τους...

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΣΑΙΤ ΠΟΥ ΠΟΥΛΑ 80 ΜΑΡΚΕΣ ΡΟΛΟΓΙΩΝ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 16, 2009, 01:54:45 πμ »
ρωτα τους τι θελουν να πουν! ενα μαιλ.γιατι οτι και να πουμε εμεις δεν εχει αξια....χλωμο παντως.

Αποσυνδεδεμένος marcangelo

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΣΑΙΤ ΠΟΥ ΠΟΥΛΑ 80 ΜΑΡΚΕΣ ΡΟΛΟΓΙΩΝ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 16, 2009, 02:16:03 πμ »
Το θέμα αυτό Γιώργο το άνοιξα όχι για να μπω στη διαδικασία να στείλω μαιλ στο εν λόγω σάιτ και να λάβω τις χιψι διαβεβαιώσεις κι ας σου φαίνεται χλωμό, αλλά για να ακούσω την απρόσκοπτη άποψη των μελών.
Πολλοί άνθρωποι χάνουν την υγεία τους προσπαθώντας να βγάλουν λεφτά κι ύστερα χάνουν τα λεφτά τους για να ξαναβρούν την υγειά τους...

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΣΑΙΤ ΠΟΥ ΠΟΥΛΑ 80 ΜΑΡΚΕΣ ΡΟΛΟΓΙΩΝ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 16, 2009, 02:19:26 πμ »
οκ,το θεωρω δυσκολο,αλλα δεν ξερω τι εννοουν αυτοι.

Αποσυνδεδεμένος marcangelo

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΣΑΙΤ ΠΟΥ ΠΟΥΛΑ 80 ΜΑΡΚΕΣ ΡΟΛΟΓΙΩΝ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 16, 2009, 02:28:41 πμ »
Το μήνυμα που εννοούν είναι ένα, πουλάω φθηνά, δίνω και εγγύηση, όπου τους παίρνει αποσιωπούν ότι δεν έχουν να κάνουν με την εδώ επίσημη αντιπροσωπεία και ότι χρειαστεί το ρολόι σου εντός ή εκτός εγγυήσεως, ένα πακετάκι πίσω και εμείς είμαστε εδώ για όλα. Αυτό ρωτάω Γιώργο από τα μέλη, αν έχουν ιδία εμπειρία after sales service από μία τέτοια αγορά ή αν δεν έχουν, αν πιστεύουν ότι μπορεί, εν μέρει ή καθόλου να καλυφθούν σε περίπτωση ανάγκης (μηχανικά προβλήματα- παρελκόμενα)
Πολλοί άνθρωποι χάνουν την υγεία τους προσπαθώντας να βγάλουν λεφτά κι ύστερα χάνουν τα λεφτά τους για να ξαναβρούν την υγειά τους...

Αποσυνδεδεμένος Alexandris

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 141
  • Seiko 7T59 is the worlds FIRST 1/100s Chronograph.
    • Προφίλ
Απ: ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΣΑΙΤ ΠΟΥ ΠΟΥΛΑ 80 ΜΑΡΚΕΣ ΡΟΛΟΓΙΩΝ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 24, 2009, 11:20:35 πμ »
Μάλλον τα στέλνουν στο επίσημο service της κάθε εταιρείας, σου λένε οτι τα φτιάχνουν οι ίδιοι και σου ζητάνε και περισσότερα χρήματα απο οτι θα πληρώσουν στο service.
Οπότε βγάζουν και απο κεί.

Καλό? Τώρα το σκέφτηκα.  :D

Και γω είμαι της άποψης οτι κάτι μυρίζει... Δεν είναι δυνατόν να έχουν για 80 μάρκες την τεχνογνωσία και το προσωπικό που θα χρειαστεί για να τα επισκευάζουν οι ίδιοι.
Κάπου έξω θα τα δίνουν. Με κάποιους θα συνεργάζονται ΑΡΑ θα κοστίζει ίσως το ίδιο ή και παραπανω το service αν παθει κατι το ρολοι.

Για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο ξέχνα το...
Αν πάλι έχεις βρεί πολύ μα πολύ καλή τιμή για κάποιο ρολόι και ειναι τσεκαρισμένο πάρτο. Τι σε χαλάει? Δεν θα έχεις εγγύηση απο την αντιπροσωπεία?
Αν δεν δίνουν εγγύηση (της εταιρείας οχι την δική τους ως κατάστημα.)  και ΠΑΛΙ ξέχνα το.

Αποσυνδεδεμένος Girard

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 158
  • Graham-GMT_Alarm
    • Προφίλ
Απ: ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΣΑΙΤ ΠΟΥ ΠΟΥΛΑ 80 ΜΑΡΚΕΣ ΡΟΛΟΓΙΩΝ
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 24, 2009, 11:37:09 πμ »
Αγαπητοί φίλοι,
το ανωτέρω σάιτ που αναφέρετε είναι από τα πιο αξιόπιστα στον χώρο.
Όλα τα ρολόγια συνοδέυονται από σφραγισμένη εγγύηση της αντιπροσωπείας και με τα
απαραίτητα πιστοποιητικά γνησότητας.Σε κάποιες μάρκες ρολογιών είναι αντιπρόσωπος το
ίδιο το e-men.gr.Όσον αφορά το after sales είναι αξιόπιστο τόσο όταν το ρολόι είναι εντός
εγγύησης όσο και μετά την παρέλευση της εγγύησης.Έτσι και αλλιώς όταν παρέλθει η εγγύηση
και πάθει κάτι ένα ρολόι δεν θα πληρώσουμε να το φτιάξουμε?
Τα ανωτέρω τα αναφέρω εκ΄πείρας.

Φιλικά ,Girard

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΣΑΙΤ ΠΟΥ ΠΟΥΛΑ 80 ΜΑΡΚΕΣ ΡΟΛΟΓΙΩΝ
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 24, 2009, 11:50:32 πμ »
δεκτο,αλλα νομιζω οτι η ερωτηση ειχε να κανει με κατι αλλο.

Αποσυνδεδεμένος Girard

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 158
  • Graham-GMT_Alarm
    • Προφίλ
Απ: ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΣΑΙΤ ΠΟΥ ΠΟΥΛΑ 80 ΜΑΡΚΕΣ ΡΟΛΟΓΙΩΝ
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 24, 2009, 11:58:18 πμ »
Αγαπητέ Γιώργο,
δεν επισκευάζουν οι ίδιοι τα ρολόγια.Τα ρολόγια αποστέλλονται στην εκάστοτε αντιπροσωπεία εντός ή εκτός Ελλάδος,
από τον κάτοχο ή απο τους ίδιους.Δεν ξέρω αν σας κάλυψα.

Φιλικά, Girard

Αποσυνδεδεμένος houston

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 489
    • Προφίλ
Απ: ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΣΑΙΤ ΠΟΥ ΠΟΥΛΑ 80 ΜΑΡΚΕΣ ΡΟΛΟΓΙΩΝ
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 24, 2009, 12:03:07 μμ »
Αξιόπιστο στις συναλλαγές μπορεί να είναι. Επίσης, ίσως να δύναται να υποστηρίζει τα ρολόγια που πουλάει με μετέπειτα τεχνικούς ελέγχους και τα συναφή. Φθηνό πάντως δε το λες. Λείαν επιεικώς λογικό σε τιμές, εώς ελαφρώς τσιμπημένες.
Αυτό τουλάχιστον διαπίστωσα εγώ με μία γρήγορη περιήγηση στην ιστοσελίδα και κοιτάζοντας συγκεκριμένα τα Omega και τα IWC.

Αυτή λοιπόν είναι η άποψη που σχημάτισα από μία γρήγορη ματιά στο "μαγαζί" τους....

Αποσυνδεδεμένος marcangelo

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΣΑΙΤ ΠΟΥ ΠΟΥΛΑ 80 ΜΑΡΚΕΣ ΡΟΛΟΓΙΩΝ
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 25, 2009, 04:59:40 μμ »
Δηλαδή φίλε girard που γνωρίζεις ότι οι εδώ αντιπροσωπείες κάνουν δεκτά τα ρολόγια που το εν λόγω σάιτ πουλά παράλληλα με αυτούς στην Ελλάδα;
Είμαι περίεργος να δω την απάντησή σου...
Πολλοί άνθρωποι χάνουν την υγεία τους προσπαθώντας να βγάλουν λεφτά κι ύστερα χάνουν τα λεφτά τους για να ξαναβρούν την υγειά τους...

Αποσυνδεδεμένος marcangelo

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΣΑΙΤ ΠΟΥ ΠΟΥΛΑ 80 ΜΑΡΚΕΣ ΡΟΛΟΓΙΩΝ
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 25, 2009, 05:09:13 μμ »
Επίσης θα σε παρακαλούσα αν γνωρίζεις να μου πεις ποιας εγχώριας αντιπροσωπείας εγγύηση(παράξενο μου φαίνεται) δίνει το εν λόγω σάιτ και σε ποιες μάρκες είναι ο ιδιος αντιπρόσωπος(είπες ότι το κατέχεις εκ πείρας), ειδάλλως η προηγούμενη απάντησή σου θα χαρακτηριστεί επιεικώς αναξιόπιστη κι αόριστη..., ευχαριστώ
Πολλοί άνθρωποι χάνουν την υγεία τους προσπαθώντας να βγάλουν λεφτά κι ύστερα χάνουν τα λεφτά τους για να ξαναβρούν την υγειά τους...

Αποσυνδεδεμένος Vaspap

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΣΑΙΤ ΠΟΥ ΠΟΥΛΑ 80 ΜΑΡΚΕΣ ΡΟΛΟΓΙΩΝ
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 30, 2009, 11:34:36 μμ »
Φιλε marcangelo αν και ειμαι απλως αναγνωστης, παιρνω την ευκαιρια και γραφω για πρωτη φορα στο mywatch μιας και μενω ακριβως διπλα απο το e-men καταστημα στο Χαλανδρι και αφου ζητησες καποια αποψη "εκ πειρας". Για να μην θεωρηθω ως "αλεξιπτωτιστης" στο forum, το ονοματεπωνυμο μου ειναι Παπανικολαου Βασιλης και ηδη ενα αγορασμενο ρολόι απο το e-men.gr βρίσκεται στην αντιπροσωπεια του (Symbol Hellas) προς έλεγχο. Το βιβλιαράκι ειχε τη σφραγιδα του e-men και εγινε ο ελεγχος οταν το παρεδωσα , αρα υπαρχει εγγυηση. Λογω του οτι περασαν 20 ημερες και η Symbol ακομα περιμενει μηχανη, ενημερωσα το καταστημα και μου ειπαν οτι θα το αναλαβουν εκεινοι. Οντως σε 2 ημερες πηρα καινουριο ωρολόι .... αν καποιος απο την αντιπροσωπεια διαβαζει αυτο το post μπορει να το επιβεβαιωσει μιας και το ρολόι εγινε εισαγωγη με τα στοιχεια μου. Επισης, λογω του οτι ειμαι γειτονας περναω τακτικα απο το καταστημα και εχω μια οικειοτητα με τους υπαλληλους. Για ενα αλλο ρολόι που δεν το αγορασα απο το καταστημα e-men αλλα απο το εξωτερικο, μαρκας Ingersoll το οποιο εχανε 15 λεπτα την ημερα, το παρεδωσα στο καταστημα και σε 48 ωρες το ειχα πισω και πλεον λειτουργει αψογα!!! Χανει περιπου 3 λεπτα το μηνα. Χθες (Παρασκευη) περασα ως συνηθως απο το καταστημα για να δω κανενα καινουριο σχεδιο και κατι πηρε το αφτι μου οτι σε 2 μηνες θα εχουν 120 εταιρειες. Επειδη ειχα δει το post σχετικα με την εγγυηση ρωτησα, οπως θα μπορουσες να κανεις κι εσυ με ενα τηλεφωνημα και μου ειπαν οτι τα ωρολογια που αγοραζουν απο ελληνικες αντιπροσωπειες εχουν εγγυηση απο ελληνικες αντιπροσωπειες, τα ρολογια που αγοραζουν απο αντιπροσωπειες του εξωτερικου εχουν εγγυηση αντιπροσωπειας εξωτερικου και επισκευαζονται σε μικροτερο διαστημα απο τις ελληνικες, τα ρολογια που αντιπροσωπευουν οι ιδιοι τα επισκευαζουν στην Ελλαδα κατοπιν συμφωνιας με τους οικους που αντιπροσωπευουν.

Πιστευω να σε καλυψα

Υ.Γ. Μου κανει εντυπωση που ρωτας μονο για το e-men που εχει 80 μαρκες και δεν ρωτας και για αλλους που εχουν 50 ή 55 ή 60...

Με φιλικους χαιρετισμους,
Βασιλης
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 01, 2009, 11:54:12 πμ από Vaspap »

Αποσυνδεδεμένος marcangelo

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΣΑΙΤ ΠΟΥ ΠΟΥΛΑ 80 ΜΑΡΚΕΣ ΡΟΛΟΓΙΩΝ
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 03, 2009, 04:32:43 πμ »
Αγαπητέ Παπανικολάου Βασίλη, σόρρυ αλλά η αναγραφή ενός ονόματος δε φανερώνει και την ταυτότητα κανενός. Πρόλαβες να αποποιηθείς τη ...ρετσινιά του αλεξιπτωτιστή, χωρίς κανείς να σε αποκαλέσει έτσι, γιατί άραγε...;
H Symbol δια μέσω των καταστημάτων hot diamonds που προμηθεύει έχει ενημερώσει πως ουδεμία σχέση έχει με το εν λόγω σάιτ, εσύ όμως λες ότι τους προμηθεύει, κάποιος λοιπόν λέει ψέματα...
Κι εγώ έχω περάσει από έξω από το εν λόγω κατάστημα, αλλά φυσικά όλα αυτά τα σήματα δεν υπάρχουν παρά μόνο ελάχιστα ( το αμφισβητείς;), τώρα αν στην πορεία τα κάνει 120 ή 200 σε φωτογραφίες τι να πω..., όσο για το απλό τηλεφώνημα έχω προσπαθήσει πάμπολλες φορές να έρθω σε επικοινωνία και πολύ απλά δεν το σηκώνουν.
Όσο για την αντιπροσώπευση των ρολογιών δεν αναφέρεις πουθενά ονομαστικά έστω και μία εγχώρια αντιπροσωπεία που να σχετίζονται, αλλά παράλληλα σε κανένα περιοδικό ρολογιών και σε κανένα έντυπο ή διαφήμιση δεν αναφέρονται οι ίδιοι ως αντιπρόσωποι για κανένα σήμα.

Λυπάμαι φίλε μου δε με κάλυψες, έχεις όλο το χρόνο όμως να το κάνεις...αρκεί να μην εκτεθείς


ΥΓ:Ρώτησα μόνο για το συγκεκριμένο σάιτ γιατί μου έκανε εντύπωση η ευκολία που αναρτά μάρκες προς πώληση σε σχέση με το φτωχό του καταστήματος΄(αυτός είναι ο λόγος).
Και μένα πάντως μου κάνει μεγάλη εντύπωση  που ...ενοχλήθηκες γιατί ρωτώ  για αυτούς και όχι για τους ...άλλους.
Α, παρεπιπτόντως, χτες Παρασκευή που πέρασες και ...μίλησες στο κατάστημα (Πρωτομαγιά),  έχω την ...εντύπωση πως τα ΕΜΠΟΡΙΚΑ καταστήματα εν Ελλάδει ήταν όλα κλειστά, εκτός βέβαια από τους φίλους σου.
Πολλοί άνθρωποι χάνουν την υγεία τους προσπαθώντας να βγάλουν λεφτά κι ύστερα χάνουν τα λεφτά τους για να ξαναβρούν την υγειά τους...

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΣΑΙΤ ΠΟΥ ΠΟΥΛΑ 80 ΜΑΡΚΕΣ ΡΟΛΟΓΙΩΝ
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 03, 2009, 09:37:29 πμ »
μου κανει εντυπωση το οτι σου κανει εντυπωση οι πληθωρα των brand names που αντιπροσωπευει ενα διαδυκτιακο μαγαζι .
οταν πουλας κατι που δεν stock αλλα βασιζεσαι στο στοκ των αντιπρωσωπων πουλας τα παντα ...σου δινω παραδειγμα απο διαδικτιακο μαγαζι ελληνικο με 200 000 000 τζιρο ναι καλα διαβασες ειναι 8 μηδενικα
η αποθηκη του ειναι ποιο μικρη απο την κουζινα μου!η ιστοσελιδα του ειναι 5 φορες ποιο μεγαλη απο το e-men
στο καταστημα δεν εισαι υποχρεωμενος να εχεις οτι εχει και η ιστοσελιδα σου!
η απαντηση του Βασιλη με καλυπτει πληρως!
αν εχεις τους ενδοιασμους σου για το συγκεκριμενο καταστημα μην αγορασεις.
αλλα εφοσον εως τωρα εχουν αποδειχθει κυριοι στις συναλαγες τους γιατι τους αμφισβητεις?
δεν εχω αγορασει απο το καταστημα αλλα βοηθησα γνωστο μου να αγορασει .
αγορασε συγκριμενο fashion εκπτωση κοντα 100 ευρω φτηνοτερα απο οτι η υπολοιπη αγορα.
τωρα πως επισκευαζουν και που ειναι κατι που πρεπει να εισαι αμεσα συνεργαζομενος με το καταστημα η την αντιπρωσωπεια
για να το ξερεις .....εγω σιγουρα δεν εχω διαβασει το δελτιου τυπου της symbol .....μαλλον εσυ κατι ξερεις περισοτερο
σημειωτεον δε οτι η εργατικη πρωτομαγια δεν ειναι αργια αλλα απεργια....
ο καθενας πρατει αναλογα .....με τα πιστευω του
σου ευχομαι μια υπεροχη κυρικαη σε σενα και την οικογενεια σου! :)
Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΣΑΙΤ ΠΟΥ ΠΟΥΛΑ 80 ΜΑΡΚΕΣ ΡΟΛΟΓΙΩΝ
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 03, 2009, 11:32:13 πμ »
γιατι αυτη η εμμονη ?δεν υπαρχει λογος ,ο καθενας παρουσιασε τις θεσεις του και ο υποψηφιος αγοραστης θα κρινει.