Αποστολέας Θέμα: nyo custom Project  (Αναγνώστηκε 27616 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Απ: nyo custom Project
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 06, 2009, 08:43:39 μμ »
nyo φιλε εστω και καθυστερημενα καλωσορησες και ευχε για την πολυ καλη και εντυπωσιακη σου δουλεια και προσπαθεια
χωρις παρεξηγηση  :D εβαλε τον σωστοτερο τιτλο που ανεφερε και ο ΒΒ  ::)

Αποσυνδεδεμένος nyo

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 442
    • Προφίλ
Απ: nyo custom Project
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 24, 2009, 01:44:58 μμ »
Γεια σας και παλι! Μετα απο πολυ καιρο αποχης απο το φορουμ (εκτος απο καποιες στιγμες που περνουσα στα "πεταχτα" να διαβασω λιγο) λογω επαγγελματικων υποχρεωσεων, επεστρεψα για να σας παρουσιασω καποια ακομα projects που εφερα εις περας στον ελευθερο μου χρονο.
Όλα τα σχολια καλοδεχουμενα. Υπαρχουν και καποια ακομα που εχω ολοκληρωσει αλλα δεν εχω φωτογραφισει ακομα δυστυχως! (ενα ETA 2801, ενα τσεπης Waltham του 1880 που αγορασα πραγματικα κομματια και το ανακατασκευασα, και φυσικα αυτα που ερχονται ειναι ενα χειρος με μηχανη Hamilton 917 και το πολυαναμενομενο 7750 που επιτελους καταφερα να μαζεψω τα απαιτουμενα!)

Unitas 6497
Επειδη μου αρεσε πολυ το πρωτο μου εγχειρημα αποφασισα να κανω μια παραλλαγη του με λευκο dial και καφε λουρακι. Νομιζω οτι το αποτελεσμα ειναι εξισου καλο με το πρωτο









ETA 2824
Αυτο το ρολοι το εκανα δωρο στον αδελφο μου. Κλασσικο German Military σχεδιο.















Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: nyo custom Project
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 24, 2009, 02:19:10 μμ »
Φίλε μου, τι να πω; Οπτικά τουλάχιστον, άψογος.;) Μήπως πρέπει να αρχίσεις να δέχεσαι παραγγελίες; ;D


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: nyo custom Project
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 24, 2009, 03:28:20 μμ »
Εύγε =D> ωραία δουλειά,όμορφα ρολόγια,σωστα αξιόπιστα"μοτερακια",θαυμάσιες φωτό
και πάλι μπράβο σου  8)
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος nyo

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 442
    • Προφίλ
Απ: nyo custom Project
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 25, 2009, 02:14:32 μμ »
Σας ευχαριστω πολυ για τα ενθαρυντικα σας σχολια! Οσο για παραγγελιες... αν εχω χρονο και μαζεψω και τα υλικα που χρειαζονται τοτε πολυ ευχαριστως!!! Αλλωστε ειναι χαρα μου να ασχολουμαι!

Οπως σας ειχα πει και προηγουμενως χρωστουσα φωτο απο το ρολοι με την ΕΤΑ 2801. Ειμαι σιγουρος πως κατι σας θυμιζει... αλλα πως να αντισταθεις σε κατι τοσο απλο και ομορφο σχεδιο! Η προσωπικη μου πινελια ειναι η κορωνα του σε σχημα "διαμαντιου" που προερχεται απο ρολοι τσεπης.







« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 25, 2009, 02:41:41 μμ από nyo »

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: nyo custom Project
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 25, 2009, 02:27:06 μμ »
ωραίες λαμπερές φωτό  8)
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος ioann

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: nyo custom Project
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 25, 2009, 06:33:05 μμ »
Ο πιλότος με την 2824 είναι υπέροχος. Πολύ ωραίες λεπτομέρειες στο καντράν που προσθέτουν χωρίς να το βαραίνουν. Η ριγέ-κρεμμύδι στεφάνη με την ασορτί κορώνα επίσης δίνει πολύ ρετρό αέρα. Ένα ρολόϊ που ευχαρίστως θα αγόραζα. Τι να πω, μπράβο και ευχαριστούμε που μοιράζεσαι τις δημιουργίες σου μαζί μας.  :smt038 :2thumbs:

Φιλικά, Πάνος.

Αποσυνδεδεμένος nyo

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 442
    • Προφίλ
Απ: nyo custom Project
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 29, 2009, 01:46:11 πμ »
Ηρθε η ωρα που περιμενα καιρο! Το project 7750 ολοκληρωθηκε και το αποτελεσμα ομολογω πως με ικανοποιησε πληρως! Αξιζε η αναμονη!
Και επειδη αν πιασεις μια 7750 στα χερια σου μαλλον πρεπει να εχεις κανει εμβολιο αλλιως αρρωσταινεις, ηδη ειναι στα σκαρια και το 2ο project!!
Ας αφησω τις φωτογραφιες να μιλησουν για την ωρα, ειναι και περασμενη βλεπετε, και θα επανελθω και με λεπτομερειες
Enjoy!

ΥΓ: Αυτη τη φορα επελεξα να απαθανατισω ολα τα βηματα της δημιουργιας!  ;)













































« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 29, 2009, 02:03:39 πμ από nyo »

Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Απ: nyo custom Project
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 29, 2009, 01:56:35 πμ »
'Ενα μόνο μπορώ να πω. ΕΥΓΕ!!!
 =D> =D> =D> =D>
:2thumbs: :2thumbs: :2thumbs: :2thumbs:

Αποσυνδεδεμένος mantilas

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1202
  • ΚΑΛΛΙΣΤΟΝ ΚΛΕΟΣ ΤΟ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΑΣ ΘΝΗΣΚΕΙΝ
    • Προφίλ
Απ: nyo custom Project
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 29, 2009, 02:01:44 πμ »
Μπραβο φιλε nyo πολυ ομορφα ρολογια.Φανταζομαι πως θα καμαρωνεις οταν θα σε ρωτανε που βρηκες το ρολοι που φορας.ΕΥΓΕ

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: nyo custom Project
« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 29, 2009, 03:30:03 πμ »
 :respect:

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: nyo custom Project
« Απάντηση #31 στις: Νοέμβριος 29, 2009, 04:44:29 πμ »
AΞΙΟΣ!Εξαιρετικη εργασία-project και θαυμάσιο look,πολύ όμορφο ρολογάκι.Συγχαρητηρια  =D>
...........το επόμενο τί σκέφτεσαι;  ;D
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος nyo

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 442
    • Προφίλ
Απ: nyo custom Project
« Απάντηση #32 στις: Νοέμβριος 29, 2009, 11:21:15 μμ »
Πραγματι νοιωθω πολυ υπερηφανος οταν αποκαλυπτω σε οσους με ρωτουν οτι το ρολοι που φοραω ειναι δικο μου δημιουργημα! Και ειναι και μεγαλη ικανοποιηση να ακους τα ευσημα και απο ανθρωπους που ξερουν πολλα πανω στο αντικειμενο οπως ειστε ολοι εδω!
Σας ευχαριστω για μια ακομα φορα λοιπον και επιφυλασομαι για το μελλον...

Ως επομενα projects λοιπον... τι να πω εχω μπλεξει με πολλα! Ειναι ακομα ενα 7750 οπως ειπα και πιο πανω σε πιο κλασσικη γραμμη, ενα 7730 που ακομα δεν εχω αποφασισει αν κανω restore η μετακομιση σε νεα κασα, ενα Landeron 48 σε ενα παλιο Chronographe Suisse το οποιο προσπαθω να κανω restore μονος μου απο κασα (τριψημο και επιχρυσωση) μεχρι μηχανισμος και περιφεριακα που θελουν δουλεια... και 1-2 εκπληξεις που ανυπομονω να τελειωσω και να μοιραστω μαζι σας! ;D

Αποσυνδεδεμένος nyo

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 442
    • Προφίλ
Απ: nyo custom Project
« Απάντηση #33 στις: Δεκέμβριος 02, 2009, 10:53:42 μμ »
Στο μεταξυ θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας και αυτο το ρολοι - προτζεκτ που εχει μεγαλυτερη συναισθηματικη αξια για μενα μιας και το εκανα δωρο στον πατερα μου αφοτου γυρισε σπιτι μετα απο 2 μηνες παραμονης του στο νοσοκομειο για ενα προβλημα υγειας που αντιμετωπιζει.










director

  • Επισκέπτης
Απ: nyo custom Project
« Απάντηση #34 στις: Δεκέμβριος 02, 2009, 11:01:50 μμ »
κατα πρωτον,πολλες ευχες για καλη και γρηγορη αναρρωση κι επι προσθετως πολλα μπραβο μετ επαινων και για το ρολοι (μ αρεσει πολυ αυτο το στυλ) αλλα και για τον συναισθηματικο σου φορτο.

Αποσυνδεδεμένος sunsea

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 553
    • Προφίλ
Απ: nyo custom Project
« Απάντηση #35 στις: Δεκέμβριος 02, 2009, 11:04:06 μμ »
Περαστικα στον πατερα σου και συγχαρητηρια για τα ομορφα ρολογια !  :2thumbs: :2thumbs: =D> =D> =D>
"Ho attraversato oceani,eplorato i continenti e conquistato le
 altitudini...
 alla ricerca del mio "Tempo"  ''Διεσχισα τους ωκεανους,εξερευνησα τις ηπειρους και κατεκτησα   τα υψη...  προς αναζητηση του ''Χρονου" μου       Vivere veramente,non puramente trascorrere i giorni.

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: nyo custom Project
« Απάντηση #36 στις: Δεκέμβριος 02, 2009, 11:12:00 μμ »
Φίλε nyo πολύ θα ήθελα να παρευρεθείς σε μια από τις επόμενες συναντήσεις, ώστε να απολαύσουμε τις δημιουργίες σου από κοντά ;)


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: nyo custom Project
« Απάντηση #37 στις: Δεκέμβριος 03, 2009, 05:26:30 μμ »
 Πάντα άξιος και καλή συνέχεια. Περαστικά και στον πατέρα σου! :applaus: :applaus: :applaus:
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: nyo custom Project
« Απάντηση #38 στις: Δεκέμβριος 03, 2009, 05:26:55 μμ »
περαστικα στον πατερα σου ...υγεια πανω απο ολα ....χαρα στο κουραγιο σου ...εγω πια δεν εχω χρονο ουτε στο φορουμ να μπω... ;D
Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

Αποσυνδεδεμένος nyo

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 442
    • Προφίλ
Απ: nyo custom Project
« Απάντηση #39 στις: Δεκέμβριος 03, 2009, 05:44:14 μμ »
Κι ομως μπορω να πω πως αυτη η ενασχοληση ειναι που μου δινει κουραγιο! Μπαινω σε αλλο κοσμο απο τη στιγμη που θα αρχισω να αραδιαζω εργαλεια και κομματια πανω στον παγκο μου!
Σας ευχαριστω ολους για τις ευχες σας, Γιαννη θελω πολυ να ερθω σε καποια συναντηση για να σας γνωρισω απο κοντα και σιγουρα θα κουβαλαω μαζι μου και καποια απο τα ρολογια μου!  ;)