Αποστολέας Θέμα: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''  (Αναγνώστηκε 1365857 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pugman

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #5000 στις: Μάρτιος 01, 2017, 11:21:25 μμ »
Η SKF κατέστρεψε 15 τόνους ‘μαϊμού’ ρουλεμάν στην Αθήνα


Στην πρέσα ρουλεμάν αξίας 1 εκατ. ευρώ μετά από μία δικαστική περιπέτεια 7 ετών. Η 2η μεγαλύτερη απάτη στο κόσμο με προϊόντα SKF.



Η SKF πρόσφατα ολοκλήρωσε τις νομικές ενέργειες κατά ενός εμπόρου απομιμητικών ρουλεμάν στην Ελλάδα. Ξεκινώντας το 2009, μια συνολική ποσότητα 15 τόνων «μαϊμού» ρουλεμάν SKF κατασχέθηκαν ως αποτέλεσμα της εφόδου στην αποθήκη εμπόρου στην περιοχή του Πειραιά, με τον οποίο η SKF δεν είχε καμία επιχειρηματική δραστηριότητα όλα αυτά τα χρόνια. Τα ρουλεμάν αναγνωρίστηκαν και επίσημα ως απομιμητικά από τα ελληνικά δικαστήρια και οδηγήθηκαν στην καταστροφή.

Η έφοδος το 2009 είχε ως αποτέλεσμα την κατάσχεση 17.000 «μαϊμού» ρουλεμάν, συνολικού βάρους 15 τόνων και αγοραστικής αξίας πάνω από 1 εκατ. ευρώ. Τα ρουλεμάν καταστράφηκαν σε εγκαταστάσεις ανακύκλωσης μετάλλου, συνθλίβοντάς τα σε πρέσα μετάλλων, ώστε να εξασφαλιστεί ότι δεν επανεμφανιστούν στην αγορά.

Ένα μεγάλο εύρος εταιριών από τη ναυτιλία και άλλους βιομηχανικούς τομείς επηρεάστηκαν από τα «μαϊμού» ρουλεμάν SKF που πωλούνταν από αυτόν τον μη-εξουσιοδοτημένο έμπορο στην περιοχή του Πειραιά.

“Είμαστε χαρούμενοι που αυτή η υπόθεση έκλεισε και επίσημα και οδήγησε σε ένα θετικό αποτέλεσμα για την SKF και τους πελάτες μας. Θα συνεχίσουμε να αγωνιζόμαστε ενάντια στο πρόβλημα των «μαϊμού» ρουλεμάν και των εταιριών που τα εισάγουν στην Ελλάδα. Αυτό είναι κομβικής σημασίας για εμάς ώστε να προστατεύσουμε τους πελάτες μας και τη δραστηριότητά τους, όπως και τη φήμη του ονόματος της SKF”, αναφέρει η Ράνια Πατσιοπούλου, Διευθύνουσα Σύμβουλος της SKF Hellas S.A.

Όπως αναφέρει ο κ. Αλέξανδρος Βουράκης, υπεύθυνος marketing και διασφάλισης αυθεντικότητας στην SKF Ηellas, πρόκειται για την δεύτερη μεγαλύτερη περίπτωση παγκοσμίως που έρχεται στο φως με πλαστά προϊόντα SKF. H υπόθεση διήρκεσε 7 χρόνια καθώς υπήρχαν συνεχείς αναβολές στην εκδίκαση της. Στα τέλη του 2016 δόθηκε δικαστικά η απόφαση για την καταστροφή του κατασχεθέντος εμπορεύματος.

Σύμφωνα με τον κ. Βουράκη ενώ παλαιότερα η πολιτική όσων εμπορεύονταν πλαστά προϊόντα ήταν να τα προσφέρουν σε χαμηλότερες τιμές σε σχέση με τα γνήσια πλέον τα διαθέτουν στις ίδιες τιμές ώστε να μην υποψιάζονται οι αγοραστές. Πρόσφατα η SKF προχώρησε σε κατάσχεση σημαντικής ποσότητας πλαστών ρουλεμάν στην περιοχή της Κομοτηνής.

http://www.bikerspirit.net/main/i-skf-katestrepse-15-tonoys-maimoy-royleman-stin-athina/?erp_from=107015
"buy a Rolex to impress others, the Grand Seiko to impress yourself"

Αποσυνδεδεμένος Centaur

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1259
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #5001 στις: Μάρτιος 01, 2017, 11:28:42 μμ »
Ασχετο αλλα πιστεύω ότι αν το GT2 είχε PSM, όταν εχανε το πισω δεξια θα το σωζε χωρίς να γυρίσει αν πήγαινε μέχρι 200. Επίσης δεν πας ταξίδι με το GT2, το χεις κοτσαρισμένο στο τζιπ και το πας στην πίστα.

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8585
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #5002 στις: Μάρτιος 02, 2017, 12:00:41 πμ »
Ασχετο αλλα πιστεύω ότι αν το GT2 είχε PSM, όταν εχανε το πισω δεξια θα το σωζε χωρίς να γυρίσει αν πήγαινε μέχρι 200. Επίσης δεν πας ταξίδι με το GT2, το χεις κοτσαρισμένο στο τζιπ και το πας στην πίστα.
Φίλε Κώστα στις ταχύτητες αυτές ότι ηλεκτρονικά και να έχεις ( εκτός από αυτά που περιορίζουν τις ταχύτητες αυτές!!!!) ΔΕΝ σώζεται με τίποτα η όποια απώλεια πρόσφυσης!!!!!
Απλά μαθηματικά: σε πόσα δευτερόλεπτα διανύονται 50μέτρα με ταχύτητα 250χαω;;;!!!
Οι δρόμοι μας και η κυκλοφορία και άλλων σε αυτούς κάνουν το εγχείρημα παράτολμο και εγκληματικό!
Σε πίστα οι ίδιοι φυσικοί νόμοι ισχύουν μόνο που εκεί έχεις πιο πολύ χώρο πριν τις "αχυρόμπαλες" και πιο καλή ποιότητα ασφάλτου!!!!!!!!


Sent from my iPad using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #5003 στις: Μάρτιος 02, 2017, 09:56:17 πμ »
Μία μέρα που κατέβαινα τον Κηφισό, είδα την οδηγό του δίπλα αυτοκινήτου να βάφεται εν κινήσει.
Τα έχασα τόσο που μου έφυγε ο καφές από το χέρι και έπεσε στο laptop που είχα στα γόνατα :lol:
Και εγω που νομιζα οτι αλλαζες λουρι.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #5004 στις: Μάρτιος 02, 2017, 11:02:54 πμ »
Μία μέρα που κατέβαινα τον Κηφισό, είδα την οδηγό του δίπλα αυτοκινήτου να βάφεται εν κινήσει.
Τα έχασα τόσο που μου έφυγε ο καφές από το χέρι και έπεσε στο laptop που είχα στα γόνατα :lol:


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τι ταινία έβλεπες;
Ή πάλι στο μάιγουότς ήσουν;

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #5005 στις: Μάρτιος 02, 2017, 08:25:15 μμ »
Ένα Excel εφτιαχνα για τη δουλειά, αλλά με δυσκόλευε το ότι μιλούσα ταυτόχρονα στο τηλ. με το γραφείο :/


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #5006 στις: Μάρτιος 05, 2017, 09:30:59 πμ »

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #5007 στις: Μάρτιος 10, 2017, 01:26:56 πμ »
Ούτε ο Γούντυ Άλλεν...

https://www.facebook.com/447545348684832/videos/483038951802138/

Χμμμμμμ από διαφημιστικό είναι τελικά. Παίζει να είναι και του Γούντυ Άλλεν λοιπόν :lol:

Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #5008 στις: Μάρτιος 10, 2017, 11:05:14 πμ »
Το πιο ωραίο είναι πως τα περιπολικά περιμένουν 30μ παρακάτω και ξεκινάν μόλις οι "ληστές" φθάσουν στο αυτοκίνητό τους.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #5009 στις: Μάρτιος 10, 2017, 12:15:15 μμ »
Χαχαχαχχα ναι ρε ´συ. Διαφήμηση είναι λέμε :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #5010 στις: Μάρτιος 13, 2017, 07:07:01 μμ »
@jennydb86


Fender Usa American Vintage "74 Jazz Bass = μεγάλος έρωτας κι ας γρατζουνάω αντί να παίζω











Αποσυνδεδεμένος arvac

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3880
  • Addicted to Mods
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #5011 στις: Μάρτιος 13, 2017, 08:56:09 μμ »
@jennydb86

Fender Usa American Vintage "74 Jazz Bass = μεγάλος έρωτας κι ας γρατζουνάω αντί να παίζω





Ναι, βρε Πάνο! Μου θύμισες ωραίες εποχές.

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #5012 στις: Μάρτιος 13, 2017, 09:19:49 μμ »
Ωραιος ο Πανος!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #5013 στις: Μάρτιος 15, 2017, 12:00:19 πμ »
@jennydb86

Fender Usa American Vintage "74 Jazz Bass = μεγάλος έρωτας κι ας γρατζουνάω αντί να παίζω







Φίλε σου βρήκα και παρέα να κάνετε γκρουπάκι ! Διάλεξε:

http://youtu.be/Hxp1bgKXOJ8

Θα πρότεινα την πρώτη γιατί νομίζω ότι ξεχειλίζει από...ταλέντο. Αλλά δε θέλω να σε επηρεάσω. Διάλεξε ελεύθερα :up:



Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #5014 στις: Μάρτιος 15, 2017, 09:17:02 πμ »
Φίλε σου βρήκα και παρέα να κάνετε γκρουπάκι ! Διάλεξε:



Θα πρότεινα την πρώτη γιατί νομίζω ότι ξεχειλίζει από...ταλέντο. Αλλά δε θέλω να σε επηρεάσω. Διάλεξε ελεύθερα :up:

Οχι που δεν θα εβρισκες.
Το ταλεντο στην κιθαρα σου αρεσε της πρωτης;

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #5015 στις: Μάρτιος 15, 2017, 08:49:34 μμ »
Ε ναι. Νομίζω ότι το ταλέντο της δεν κρύβεται...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος pugman

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #5016 στις: Μάρτιος 19, 2017, 04:06:22 μμ »
"buy a Rolex to impress others, the Grand Seiko to impress yourself"

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #5017 στις: Μάρτιος 20, 2017, 02:45:05 μμ »
Ερώτηση για τους  IT και γνώστες από πάροχους υπηρεσιών ίντερνετ.

Σήμερα διαπίστωσα ότι η otenet, για όσους έχουν δημιουργήσει email του τύπου χρήστης@otenet.gr μέχρι το καλοκαίρι του 2015 ακόμα και αν σταματήσουν να έχουν την otenet σαν πάροχο, το email τους (χρήστης@otenet.gr)  εξακολουθεί να ισχύει για πάντα.

Στην forthnet πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι άμα σταματήσεις να έχεις συνδρομή σε αυτούς, τότε το email εξακολουθεί να ισχύει για 6 μήνες ακόμη (και μόνο αν έχεις κάνει αίτημα πριν διακόψεις την συνδρομή) και μετά από τους 6 μήνες το email σταματά να υπάρχει.

Ξέρει κανείς τι ισχύει και γιατί η otenet κάνει έτσι και η Forthenet αλλιώς ;

Είναι στην διακριτική τους ευχέρεια ή υπάρχει κάτι (οδηγία της ΕΕΤΤ ή κάτι άλλο) που τους υποχρεώνει (ή δεν τους υποχρεώνει) να συμμορφώνονται ;

 

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #5018 στις: Μάρτιος 22, 2017, 09:48:48 μμ »
Συνδυάζοντας τη χθεσινή ημέρα ποίησης, με τις δηλώσεις του συμπαθέστατου Γερούν Ντάϊσεμπλουμ (ή κάπως έτσι) έχω να δηλώσω το εξής (συγχωρήστε την αθυροστομία μου):

ΤΟ Μ@ΝΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙ, Μ΄ ΕΦΕΡΑΝ Σ΄ ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΑΛΙ !

Έμπαινε Γερούν  ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8585
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #5019 στις: Μάρτιος 22, 2017, 09:51:06 μμ »
Συνδυάζοντας τη χθεσινή ημέρα ποίησης, με τις δηλώσεις του συμπαθέστατου Γερούν Ντάϊσεμπλουμ (ή κάπως έτσι) έχω να δηλώσω το εξής (συγχωρήστε την αθυροστομία μου):

ΤΟ Μ@ΝΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙ, Μ΄ ΕΦΕΡΑΝ Σ΄ ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΑΛΙ !

Έμπαινε Γερούν  ;D ;D
🤡🤡🤡🤡🤡🤡🤡🤡🤡🤡🤡🤡🤡🤡🤡🤡


Sent from my iPad using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης