Αποστολέας Θέμα: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''  (Αναγνώστηκε 1365574 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #4980 στις: Φεβρουάριος 27, 2017, 10:39:48 μμ »
Φοβερό πάντως παιδιά το πρόβλημα με τα τροχαία...όπως είπα παραπάνω,πιστεύω ότι ξεκινούν όλα από τη γενική ψυχολογική ισορροπία μας,συμπεριφορά μας,στάση-ποιότητα ζωής κτλ. Αλλά στα τροχαία αυτό,έχει τις χειρότερες συνέπειες φυσικά...
Πρέπει κάτι να γίνει... Αν επαναπαυτούμε ως χώρα στη λογική του καθενούς από εμάς σε αυτό το κομμάτι...δύσκολα θα αλλάξει έτσι. Πρέπει να φοβάσαι και λίγο να κάνεις κάτι,για να μην έχεις ποινές πρόστιμο κτλ...θέλει αυστηρά μέτρα και εφαρμογή το όλο ζήτημα.
Πιθανώς να υπάρχει και κάποιος ύποπτος λόγος από πλευράς κράτους,ώστε να μειώνεται ο πληθυσμός για κάποιο λόγο...έχει συζήτηση το όλο θέμα.

Άρη λυπάμαι για το συμβάν και ελπίζω να βαίνουν όλα καλά για σας. Η περίπτωση που περιέγραψες μου θυμίζει μια ίδια περίπτωση μιας γνωστής μου που ο αδερφός της είχε φύγει με τον ίδιο τρόπο,επίσης πριν κάποια χρόνια,όταν σπούδαζα στην Αθήνα ακόμη.

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #4981 στις: Φεβρουάριος 27, 2017, 11:07:45 μμ »
Δεν υπάρχουν λόγια να χαρακτηρίσουν το δράμα ενός ανθρώπου που μέσα σε ένα δευτερόλεπτο χάνει τον κόσμο του επειδή σταμάτησε να πάει τουαλέτα.

Είπαν ότι η γυναίκα του ήταν εγκυος στο δεύτερο παιδί τους.

Τόσο τραγικό συμβάν και συνάμα τόσο απίθανο που είναι λες και σκηνοθετηθηκε. Ο ορισμός του απίστευτου.

Χ 1.000.000


Από εκεί που τελειώνουν οι μπαριέρες στην εθνική οδό για να ξεκινήσει η είσοδος του πάρκινγκ-τουαλέτας, πόσα μέτρα να είναι (η είσοδος του πάρκινγκ) ;
5 μέτρα, δέκα μέτρα, δεκαπέντε, είκοσι μέτρα ;;; Έρχεται ένα αυτοκίνητο, με χαμένο τον έλεγχο, με τα πλάγια και δεν χτυπάει στις μπαριέρες δεξιά αριστερά της εθνικής οδού, αλλά (με δεδομένη την ιλιγγιώδη ταχύτητα ) περνάει μέσα από το μάτι της βελόνας (την είσοδο του πάρκινγκ), για προκαλέσει αυτή την απίστευτη τραγωδία  :-((((

   

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #4982 στις: Φεβρουάριος 27, 2017, 11:50:15 μμ »
Διάβαζα πριν λίγο στο zougla ότι το 911 φόραγε επάνω λάστιχα του 2006 (υπήρχε ανάλογη φώτο από το προφίλ)......δεν μπορώ να διανοηθώ κάποιος με τόση οικονομική άνεση που οδηγάει ένα αμάξι επιδόσεων αξίας 200 χιλιάδων να το μετατρέπει σε νεκροφόρα-σκοτώστρα αφήνοντας επάνω τόσο παλιά λάστιχα και μάλιστα να τους συμπεριφέρεται λές και είναι φρέσκα πηγαίνοντας ''με την ταυτότητα στο στόμα'', μα πόσο άγνοια, πόσο αμέλεια και σίγουρα δεν είναι ο μόνος...... :(
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος arvac

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3880
  • Addicted to Mods
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #4983 στις: Φεβρουάριος 28, 2017, 01:15:24 πμ »
Παρακολουθώ από χθες το θέμα του δυστυχήματος στη δημόσια συζήτηση και τίποτα από όσα έχουν ειπωθεί δεν μου κάνει εντύπωση, με εξαίρεση ίσως αυτού που έγραψε ο Πάνος σχετικά με την πορεία του ανεξέλεγκτου αυτοκινήτου μέσα από το "μάτι της βελόνας", κάτι που πραγματικά ήταν μία απίστευτη σύμπτωση.
Όλα τα υπόλοιπα φαντάζουν περισσότερο σαν μία προδιαγεγραμμένη εξέλιξη παρά σαν μια αλυσίδα αστοχιών και ατυχιών με τραγικό αποτέλεσμα.
Δεν μπορεί να περίμενει κανείς τίποτα διαφορετικό σε μια χώρα όπου η πλειονότητα των πολιτών όχι μόνο αδιαφορεί, αλλά εναντιώνεται στους τύπους, στους νόμους και γενικότερα σε ό,τι δεν τον "βολεύει". Στη χώρα όπου παίρνεις δίπλωμα οδήγησης με φακελάκι, περνάς ΚΤΕΟ τηλεφωνικώς, αδιαφορείς για τον ΚΟΚ, "σβήνεις" τις κλήσεις και ύστερα απλώς εύχεσαι να μην σου πέσει ο κλήρος.
Ασχετοσύνη, ασυδοσία, ανευθυνότητα, ωχαδελφισμός και κατά τ' άλλα υψηλή κριτική στους τρίτους, στο κράτος και στην κακούργα την κενωνία.
Αν και είμαι αντίθετος στις γενικεύσεις, όσον αφορά στην οδηγική συμπεριφορά θα συμφωνήσω με τον Ιαβέρη που είπε πως είμαστε ο χειρότερος λαός στον πλανήτη. Αυτό είμαστε.
Κουράγιο σε όλους τους συγγενείς.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #4984 στις: Φεβρουάριος 28, 2017, 08:51:49 πμ »
Άρη λυπάμαι για το συμβάν και ελπίζω να βαίνουν όλα καλά για σας. Η περίπτωση που περιέγραψες μου θυμίζει μια ίδια περίπτωση μιας γνωστής μου που ο αδερφός της είχε φύγει με τον ίδιο τρόπο,επίσης πριν κάποια χρόνια,όταν σπούδαζα στην Αθήνα ακόμη.
Σε ευχαριστω για τις ευχες αλλα δυστηχως οχι παρ οτι εχουν περασει αρκετα χρονια. Η μητερα μου δεν περναει καθολου απο εκεινο το μερος οταν θελει να κανει καποιες δουλειες. Και ολα αυτα για τον καραγκιοζη που τα εγραψε ολα στο φουτσο του νομιζωντας οτι ειναι δικος του ο δρομος.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #4985 στις: Φεβρουάριος 28, 2017, 08:59:31 πμ »
Διάβαζα πριν λίγο στο zougla ότι το 911 φόραγε επάνω λάστιχα του 2006 (υπήρχε ανάλογη φώτο από το προφίλ)......
Γιωργο δεν πρεπει να ειναι η 911 αλλα η Καγιεν.
Με τοσο παλια λαστιχα (τις ειδα και εγω τις φωτο) και τετοια ταχυτητα σιγουρα αυτο σε κανει δολοφονο σε φονο εκ προμελετης.
Ο οδηγος ηταν στο εξωτερικο οταν αγοραστηκαν-μπηκαν (σπουδαζε) ο πατερας του δεν ανησυχησε οταν το καμαρι του γυρισε και κυκλοφορουσε με τετοια σκοτωστρα;

Αποσυνδεδεμένος enzo

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 331
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #4986 στις: Φεβρουάριος 28, 2017, 10:29:11 πμ »
Παιδιά δεν ηταν Καγιεν , αλλά  911 GT2 (997) με 3600cc και  530 άλογα................. :o
http://mononews.gr/mnzm-porsche-911-gt2-530ps-sta-cheria-tou-nearou-vakaki/126981
Άρης

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6301
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #4987 στις: Φεβρουάριος 28, 2017, 10:47:20 πμ »
Παρακολουθώ από χθες το θέμα του δυστυχήματος στη δημόσια συζήτηση και τίποτα από όσα έχουν ειπωθεί δεν μου κάνει εντύπωση, με εξαίρεση ίσως αυτού που έγραψε ο Πάνος σχετικά με την πορεία του ανεξέλεγκτου αυτοκινήτου μέσα από το "μάτι της βελόνας", κάτι που πραγματικά ήταν μία απίστευτη σύμπτωση.
Όλα τα υπόλοιπα φαντάζουν περισσότερο σαν μία προδιαγεγραμμένη εξέλιξη παρά σαν μια αλυσίδα αστοχιών και ατυχιών με τραγικό αποτέλεσμα.
Δεν μπορεί να περίμενει κανείς τίποτα διαφορετικό σε μια χώρα όπου η πλειονότητα των πολιτών όχι μόνο αδιαφορεί, αλλά εναντιώνεται στους τύπους, στους νόμους και γενικότερα σε ό,τι δεν τον "βολεύει". Στη χώρα όπου παίρνεις δίπλωμα οδήγησης με φακελάκι, περνάς ΚΤΕΟ τηλεφωνικώς, αδιαφορείς για τον ΚΟΚ, "σβήνεις" τις κλήσεις και ύστερα απλώς εύχεσαι να μην σου πέσει ο κλήρος.
Ασχετοσύνη, ασυδοσία, ανευθυνότητα, ωχαδελφισμός και κατά τ' άλλα υψηλή κριτική στους τρίτους, στο κράτος και στην κακούργα την κενωνία.
Αν και είμαι αντίθετος στις γενικεύσεις, όσον αφορά στην οδηγική συμπεριφορά θα συμφωνήσω με τον Ιαβέρη που είπε πως είμαστε ο χειρότερος λαός στον πλανήτη. Αυτό είμαστε.
Κουράγιο σε όλους τους συγγενείς.
Ετσι ειναι... και το χειροτερο οτι πια τιποτα δεν μας κανει εντυπωση..

Στάλθηκε από το SM-A310F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #4988 στις: Μάρτιος 01, 2017, 08:19:37 μμ »
Προσπαθώντας να δω κάπως πιο αποστασιοποιημένα τα πράγματα, δεν θα συμφωνήσω ως προς την οξύτητα των εκφράσεων ούτε με τον Ιαβέρη που τον λατρεύω και ως οδηγό και ως άνθρωπο που έχει δώσει πολλά για την οδική ασφάλεια, ούτε και με τις υπερβολές περί "προβληματικού λαού". Η Ελλάδα κατείχε επί χρόνια την πρώτη θέση στους νεκρούς από τροχαία, αλλά πως θα μπορούσε να είναι διαφορετικά όταν το 90% του εθνικού οδικού δικτύου ήταν δρόμος με μία λωρίδα ανά κατεύθυνση, χωρίς διαχωριστική νησίδα και οι μετωπικές έδιναν κι έπαιρναν. Αυτή η ρημάδα η Κορίνθου-Πατρών-Πύργου ακόμη να τελειώσει, όπως και να 'ναι όμως είναι πια η εξαίρεση. Τα θύματα τροχαίων στη χώρα μας έχουν μειωθεί πάρα πολύ σε σχέση με παλιότερα, μάλιστα έχουμε το καλύτερο ποσοστό βελτίωσης σε όλη την ένωση. Εύκολο θα πει κανείς να βελτιώνεσαι όταν είσαι στο ναδίρ. Ναι αλλά δεν μπορούμε να μην το δούμε ως κάτι θετικό. Ως αναφορά στο τι οδηγεί τους Έλληνες σε μια πιο χαλαρή τήρηση των νόμων, όχι μόνο στην οδήγηση αλλά παντού, έχω καταλήξει στο συμπέρασμα πως πέρα από την κάπως πιο ανεξάρτητη ιδιοσυγκρασία, αυτό γίνεται επειδή δεν σέβονται το ελληνικό κράτος. Δεν το υπολογίζουν ως σοβαρό θεσμό και ως εκ τούτου δεν υπολογίζουν ως σοβαρά και τα παράγωγά του. Δεν νομίζω πως χρειάζεται να αιτιολογήσω αν το κάνουν δικαίως.


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #4989 στις: Μάρτιος 01, 2017, 09:11:37 μμ »
Μακάρι ρε Γιάννη να έχουμε μειώσει τον αριθμό των τροχαίων.
Και πάλι όμως τα νούμερα είναι απογοητευτικά. Αν δεν κάνω λάθος, πρέπει να έχουμε περίπου 7,000 νεκρούς το χρόνο από τροχαία (μακάρι να κάνω λάθος) και άλλους τόσους πολύ σοβαρά τραυματισμένους, πολλοί εκ των οποίων καταλήγουν με μόνιμες σοβαρές αναπηρίες...
Δυστυχώς έχουμε πολύ δρόμο ακόμα :/

Τώρα από εκεί και πέρα, τι να πούμε για οδηγική παιδεία. Εχτές ανεβαίνοντας για τη Λάρισα, πέτυχα ομίχλη από το Σχηματάρι, μέχρι το Κάστρο. Δηλαδή Σχηματάρι-Θήβα-Υλίκη-Κάστρο, με πολύ κακή ορατότητα.
Οι 3 στους δέκα ανάψαμε φώτα πορείας και ομίχλης. Σχεδόν ΚΑΝΕΝΑ από τα φορτηγά, νταλίκες κλπ. (που είναι και επαγγελματίες υποτίθεται). Παίζαμε όλοι μαζί τυφλόμυγα, πηγαίνοντας σε κάποια σημεία με 70-80 (δεν έβλεπες για να πας ποο γρήγορα).
Και εκτός από τα γίδια που δεν καταλαβαίνουν ότι με τα φώτα σε βλέπει αυτός που έρχεται από πίσω, βρέθηκε και το αρχιγίδι, με την Octavia, που ανέβαινε την αριστερή λωρίδα με καμιά 140-άρα. "Ευθεία είναι" θα σκέφτηκε "no problem". Το ότι μπορεί λιπγο πιο μπροστά να πήγαινε κάποιος αριστερά με 100 επειδή δε φαινόταν τίποτα και να τον έπαιρνε παραμάζεμα, ούτε που το σκέφτηκε.
Όποτε ανεβοκατεβαίνω Λάρισα, Βόλο, Λαμία κλπ (λόγω δουλειάς) απλά πηγαίνω πλέον με max 140-145 και ελπίζω να γυρίσω στο σπίτι μου ασφαλής...


Sent from my iPhone using Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 01, 2017, 09:20:12 μμ από exDIVER600 »

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8585
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #4990 στις: Μάρτιος 01, 2017, 09:22:21 μμ »
Μακάρι ρε Γιάννη να έχουμε μειώσει τον αριθμό των τροχαίων.
Και πάλι όμως τα νούμερα είναι απογοητευτικά. Αν δεν κάνω λάθος, πρέπει να έχουμε περίπου 7,000 νεκρούς το χρόνο από τροχαία (μακάρι να κάνω λάθος) και άλλους τόσους πολύ σοβαρά τραυματισμένους, πολλοί εκ των οποίων καταλήγουν με μόνιμες σοβαρές αναπηρίες...
Δυστυχώς έχουμε πολύ δρόμο ακόμα :/


Sent from my iPhone using Tapatalk
Πολύ δρόμο έχουμε!!!!!
Δρόμους δεν έχουμε ακόμα!!!!!!!!!!!!!
Για ταχύτητες 250+ χαω ακόμα και σε κλειστά circuits (Νυρμπουρινγκ κτλπ) τα ατυχήματα καταλήγουν σε καταστροφές - μόνο που εκεί μέσα είναι μόνο αγωνιζόμενοι και όχι απλοί και άσχετοι άνθρωποι!!!!!!!
Στο σημείο που έγινε το ατύχημα με δύο λωρίδες και καμπυλότητα δρόμου πάνω από 5° οτιδήποτε πάνω από 160 άντε 180 είναι "απασφαλισμένη χειροβομβίδα"!!!!!!!!!


Sent from my iPad using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #4991 στις: Μάρτιος 01, 2017, 09:38:39 μμ »
Είναι πλέον κάτω από 1000 ετησίως οι νεκροί από 2500 που ήταν πριν μια-δυο δεκαετίες. Πάλι σαν πόλεμος είναι, αλλά το ότι υπάρχει μείωση υπάρχει. Πιστεύω ελάχιστα λόγω καλύτερης οδηγικής παιδείας, κυρίως λόγω καλύτερου οδικού δικτύου.


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #4992 στις: Μάρτιος 01, 2017, 09:47:44 μμ »
Χαρίλαε έχουμε πολύ καλύτερους δρόμους και αυτοκίνητα απ´ ότι είχαμε πριν 30 χρόνια που κάποιοι από εμάς είχαμε αρχίσει να πρωτοοδηγούμε.
Δυστυχώς η οδηγική μας παιδεία δεν αυξήθηκε ανάλογα. Δυστυχώς...

Και μη γελιόμαστε. Οι δυνατότητες των σημερινών αυτοκινήτων είναι εξωπραγματικές σε σχέση με αυτά που είχαμε πιτσιρικάδες. Ένα καλό 1400-1800cc πηγαίνει πλέον με 180-200+ με απίστευτη ευκολία. Επιδόσεις που κάποτε τις είχαν αυτοκίνητα αγώνων...

Το θέμα είναι αυτό που λες για τις ταχύτητες. Με ταχύτητες τέτοιου επιπέδου (200+) μη σου πω και μικρότερες, είναι σχεδόν αδύνατο να μπορέσεις να αντιδράσεις σωστά σε περίπτωση κάποιου απρόοπτου. Εκτός αν είσαι οδηγός αγώνων και πολύ τυχερός (μιλώντας για Δημόσιο δρόμο).

Παρόλο που ήμουν ανέκαθεν κατά των διάφορων απαγορεύσεων, έπιασα τον εαυτό μου να σκέφτεται ότι δεν υπάρχει καμία λογική στο να βγάζουν άδεια για κυκλοφορία σε Δημόσιο δρόμο  τα super cars και οι super bikes. Μιλάμε για κατασκευές που έχουν 0-100 κοντά στα 3'', τελικές κοντά στα 300 κλπ. κλπ. κλπ.
Ας μπορούν να κυκλοφορούν μόνο σε πίστες. Τέλος. Όποιος δεν έχει πίστα στη χώρα του, ας τα βλέπει στα περιοδικά.
Και χέστηκα για τους "εραστές της ταχύτητας" και τους "εραστές της οδήγησης" κλπ.
Τη δε παπαριά με την ενεργητική ασφάλεια την ακούω βερεσέ. Δε χρειάζονται 400 άλογα για να έχεις ενεργητική ασφάλεια στα 140-150 χιλιόμετρα, που είναι το ανώτερο όριο (μαζί με τον "αέρα" που δίνει η τροχαία) στην Εθνική... Αν θέλεις ενεργητική ασφάλεια για να πηγαίνεις με 230 και να έχεις αποθέματα δύναμης, το έχεις χάσει το παιχνίδι. Ήδη κινείσαι σε υπερφωτονικές ταχύτητες...
Με ένα πολύ πιο νορμάλ αυτοκίνητο, μπορείς πλέον να διασκεδάσεις μία χαρά. Αυτά τα δίτροχα και τετράτροχα, στα χέρια σχεδόν οποιουδήποτε, αποτελούν απλά φονική μηχανή.
Δε βγάζω ούτε τον εαυτό μου απ΄έξω. Αν είχα την Carrera 4S ή κάτι παρόμοιο, θεωρώ σχεδόν αδύνατο να είχα τόση αυτοσυγκράτηση ώστε να μην περάσω τα 200, έστω κάποιες φορές...
Εδώ είχα βγει με το γνωστό Mini κάποια στιγμή στην Εθνική και χαζεύοντας και ακούγοντας μουσική, έριξα μία φευγαλέα ματιά στο κοντέρ και είδα 195... Χαμπάρι δεν είχα πάρει, μιλάμε για τέτοια άνεση κινητήρα και αυτοκινήτου. Ειδικά με το αυτόματο κιβώτιο, ούτε που καταλαβαίνεις πως "μαζεύει" χιλιόμετρα.

« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 01, 2017, 10:08:09 μμ από exDIVER600 »

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #4993 στις: Μάρτιος 01, 2017, 10:06:14 μμ »
Έτσι ακριβώς


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος mantilas

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1202
  • ΚΑΛΛΙΣΤΟΝ ΚΛΕΟΣ ΤΟ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΑΣ ΘΝΗΣΚΕΙΝ
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #4994 στις: Μάρτιος 01, 2017, 10:22:57 μμ »
Συμφωνω,σουπερ καρς μονο σε πιστες.Και οπωσδηποτε διπλωμα μηχανης μετα τα 21 χρονια.Και τσεκουρωμα στους παραβατες ειδικα σε πιτσιρικαδες με μηχανακια.Ακομη και αυτοφωρο και ανηλικος να ειναι.1000 φορες αυτο παρα λευκα φερετρα.

Αποσυνδεδεμένος arvac

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3880
  • Addicted to Mods
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #4995 στις: Μάρτιος 01, 2017, 10:30:47 μμ »
Η μείωση στα ατυχήματα οφείλεται στο ασφαλέστερο οδικό δίκτυο και στην εξέλιξη της τεχνολογίας. Αερόσακοι, ABS, αυτοματισμοί κ.λπ. κ.λπ. Οι Έλληνες είναι το ίδιο ανεύθυνοι. Πριν ένα μήνα, σας θυμίζω, ότι μέχρι και ΜΑΤ κατέβηκαν στα λιμανάκια για τις κόντρες.

Αγαπητέ Γιάννη, το κράτος είναι δεδομένο ότι δεν το σέβονται, εφόσον δεν τους σέβεται και αυτό. Το να μιλάς στο κινητό, να παραβιάζεις όλα τα stop, να αδιαφορείς για τις διαβάσεις των πεζών, να βρίζεις κ.ά. δεν έχει να κάνει με έλλειψη σεβασμού προς το κράτος, αλλά με έλλειψη σεβασμού προς τον συμπολίτη σου και είτε το θέλουμε είτε όχι την οδηγική παιδεία την παίρνουμε πρωτίστως από τους γονείς μας.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #4996 στις: Μάρτιος 01, 2017, 10:34:26 μμ »
Μία μέρα που κατέβαινα τον Κηφισό, είδα την οδηγό του δίπλα αυτοκινήτου να βάφεται εν κινήσει.
Τα έχασα τόσο που μου έφυγε ο καφές από το χέρι και έπεσε στο laptop που είχα στα γόνατα :lol:

Γνωστό αστειάκι που κυκλοφορεί με το "γυναίκες vs άντρες στο τιμόνι", για να το ελαφρύνουμε λίγο το κλίμα...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #4997 στις: Μάρτιος 01, 2017, 10:38:04 μμ »
Τα τελευταία χρόνια, δηλαδή στα χρόνια της κρίσης, έχει αλλάξει πολύ η οδηγική συμπεριφορά. Καθημερινά κινούμαι στην Περιφερειακή της Θεσσαλονίκης εδώ και 20+ χρόνια. Παλιά κινούνταν περισσότερα αυτοκίνητα και σκοπός ήταν η διακτίνιση από το ένα σημείο στο άλλο με ταχύτητες μεταξύ dt και warp. Τα δε ατυχήματα ήταν με σχεδόν καθημερινή συχνότητα. Τώρα τα αυτοκίνητα έχουν μειωθεί δραστικά, οι οδηγοί είναι προσεκτικότεροι (ο φαναρτζής κοστίζει) και το στοίχημα είναι πως θα κάψεις τη λιγότερη βενζίνη.

Το λουρί είναι το ρολόι.


Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #4998 στις: Μάρτιος 01, 2017, 10:47:37 μμ »
Ή έχουν ηρεμήσει τα πράγματα, ή έχουμε μεγαλώσει & ηρεμήσει εμείς & νομίζουμε ότι έχει επέλθει συλλογική ηρεμία :lol:


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #4999 στις: Μάρτιος 01, 2017, 11:17:45 μμ »
Πάντως υπάρχει μια ελπίδα ότι οι νέες γενιές όσο περνάει ο καιρός,θα είναι πιο σωστές στη συμπεριφορά τους. Δε ξέρω αλλά κάπως έτσι το νιώθω. Αλλάζουν οι εποχές και θα γίνουμε πιστεύω πιο συνειδητοποιημένοι.
Είχαμε πάρει τα πρότυπα μαγκιάς και αγένειας από τους παλιότερους (σε διάφορα επίπεδα,όχι μόνο στην οδήγηση) αλλά νιώθω ότι περνώντας τα χρόνια πιθανώς θα αλλάζει αυτό σιγά σιγά.
Τα τελευταία χρόνια όλο και περισσότερο ο κόσμος έχει επαφές και εικόνες από πολλά πράγματα και από διάφορες εμπειρίες. Όχι μόνο από σπουδές,σε σχέση με παλιότερα,αλλά και από το διαδίκτυο,από ταξίδια,από χόμπι και ενδιαφέροντα,από γνωριμίες με πολύ κόσμο και από πολλά άλλα. Είναι μια σκέψη μου. Ίσως να μην είναι και σωστή πάλι... Κάποιος μπορεί να πει το αντίθετο. Θέλω να το βλέπω θετικά και να το προσπαθούμε...

Δε θέλω να πω κάτι υποτιμητικό για τους παλαιότερους,αλλά πιστεύω ότι έχουν μια μεγάλη ευθύνη.Δε ξέρω αν παίζει ρόλο ότι δε σπούδαζαν τόσο όσο τώρα κτλ. Δε πιστεύω πάλι ότι αν σπουδάσεις γίνεσαι και πιο τίμιος και καλός άνθρωπος αναγκαστικά...Αλλά βλέποντας κάποια πράγματα από τους μεγαλύτερους κάνω διάφορες σκέψεις. Μη ξεχνάμε ότι από αυτά που βλέπουν τα παιδιά και οι νέοι παραδειγματίζονται μετά για τον τρόπο ζωής τους.

Ελπίζω να μη δείχνω ότι τους βάζω όλους στο ίδιο καζάνι. Υπήρχαν και υπάρχουν κάθε λογής άνθρωποι,και βέβαια έχουμε όλοι και τα μειονεκτήματά μας και τις αδυναμίες μας.
Πάντως επιμένω στην άποψή μου ότι το πρόβλημα στην οδήγηση είναι μέσα στο γενικότερο θέμα κατανόησης να το πω από μέρους μας εδώ στην Ελλάδα,στο πως πρέπει να φερόμαστε σε μια οργανωμένη κοινωνία. Χρειάζεται μια ισορροπημένη στάση ζωής με αίσθηση της ποιότητας της ευγένειας και του μέτρου,σε διάφορες εκφάνσεις της καθημερινότητας. Αλλιώς θα γίνεται ένας χαμός στην κοινωνία,με ανθρώπους εκνευρισμένους,αγενείς και επικίνδυνους στην οδήγηση,που πετάνε κάτω τσιγάρα και σκουπίδια παντού,που θα νευριάζουν,θα προσβάλουν,θα ειρωνεύονται σε πολλές περιστάσεις της ζωής,κτλ.
Χρειάζεται μια αλλαγή της θεώρησής μας για τη ζωή. Αφού είναι η ζωή τώρα έτσι οργανωμένη και δεν είναι όπως πριν εκατομύρια χρόνια σαν τα ζώα στη ζούγκλα,πρέπει όλο και πιο πολύ να προσαρμοζόμαστε για να μη γίνεται ένα μπουρδέλο έξω  ;D