Αποστολέας Θέμα: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''  (Αναγνώστηκε 1365348 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #4600 στις: Νοέμβριος 29, 2016, 01:58:12 μμ »
Όπερ έστι μεθερμηνευόμενον;

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3911
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #4601 στις: Νοέμβριος 29, 2016, 02:13:35 μμ »
Αυτό σερβίρεται από την Aegean στα πλαίσια του να γνωρίσουμε γεύσεις από όλη την Ελλάδα:



Το ρολόϊ έχει τοπoθετηθεί για να υπάρχει μέτρο του μεγέθους.

Καρντάσια, στείλτε τίποτα σοβαρά τσουρέκια στην Aegean γιατί περισσότερο δυσφήμιση συνιστά αυτή η τσουρεκομπουκίτσα !

:lol: :lol: :lol:


Sent from my iPhone using Tapatalk



Καλό το τσουρεκάκι με σοκολάτα?

Προχθές τέτοιο μου έδωσαν και μένα, αλλά δεν με τράβηξε να το δοκιμάσω...
Με κάτι μου μοιάζει, όχι με τσουρέκι σίγουρα, ακόμα δεν έχω καταλήξει... :D :D
Παράθεση από: blackbird
Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #4602 στις: Νοέμβριος 29, 2016, 03:15:47 μμ »
Η αλήθεια είναι ότι δεν είναι τςουρεκάκι. Είναι σαν "ροξάκι" αυτά τα στρογγυλά σιροπιαστά γλυκάκια που έχουν μέσα καρύδι.

Πάνο απ´ όσο βλέπω εσένα σου έδωσαν φωτογραφική μηχανή !

Εντάξει, το Rolex είναι πιο ακριβό :smoker:


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #4603 στις: Νοέμβριος 29, 2016, 08:42:03 μμ »
Ρε συ μας δουλεύεις;
Δε γύρισες με δύο ρολόγια τότε; Ή μπερδεύω το ταξίδι;

Εννοώ ρολόι τίποτα απο την Aegean  ;D

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #4604 στις: Νοέμβριος 29, 2016, 08:49:31 μμ »
Μετά από 8 χρόνια χρήση iPhone χωρίς πρόβλημα, μάλλον χτυπήθηκα στο 6s, απο το "απροσδόκητο κλείσιμο" πρόβλημα με μπαταρία στο ~35% και απο τον κωδικό του iPhone μου φαίνεται οτι είμαι και στο συσκευές για τις οποίες η apple ανακοίνωσε το δωρεάν προγραμμα αλλαγής μπαταρίας.

Για τον πολιτισμένο κόσμο με τα app stores, που αυτά γίνονται στο Τσακ μπαμ. Να δούμε εδώ πως θα ξεμπλέξουμε. Θα πάω Πλαίσιο και ο Θεός βοηθός.

https://9to5mac.com/2016/11/28/apple-how-to-check-iphone-6s-battery-replacement-serial-number/

https://9to5mac.com/2016/11/20/apple-repair-program-iphone-6s-unexpected-shutdowns/



Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3911
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #4605 στις: Νοέμβριος 30, 2016, 12:33:12 πμ »
Πανο οταν εχεις εικονα της καταστασης ενημερωσε μιας και θεωρω πως πολλοι εχουμε το 6s...


Sent by someone else.
Παράθεση από: blackbird
Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #4606 στις: Νοέμβριος 30, 2016, 12:40:28 πμ »
Μετά από 8 χρόνια χρήση iPhone χωρίς πρόβλημα, μάλλον χτυπήθηκα στο 6s, απο το "απροσδόκητο κλείσιμο" πρόβλημα με μπαταρία στο ~35%

Και γω μετά από 4-5 χρόνια το ίδιο παθαίνω τώρα τελευταία. Αλλά σε μένα μάλλον φταίει ότι έχω ακόμη το 4s με την αρχική του μπαταρία. :p

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #4607 στις: Νοέμβριος 30, 2016, 12:54:22 πμ »
Σε αυτό το νήμα όλες οι ενημερώσεις για την πορεία της αντικατάστασης μπαταριών.
Υπάρχει μάλλον έλλειψη μπαταριών και ειναι προτιμότερο να πάρεις τηλέφωνο τα σέρβις isystems και infoquest να δουν οτι είσαι ανάμεσα σε αυτούς που δίνει η apple και να σου τρέξουν τα checks και τότε να σε βάλουν την λίστα και όταν έρθει η σειρά σου να πας αυθημερόν για την αλλαγή. Κάποιοι τα άφησαν και θα τα χάσουν για 10 εργάσιμες τουλάχιστον.

http://www.iphonehellas.gr/forum/topic/162532-apple-iphone-6s-πρόγραμμα-αντικατάστασης-μπαταρίας-νοέμβ/

Στο παραπάνω πρώτο Λίνκ φαίνεται ποιοι ειναι οι άτυχοι.....απο Q3 μέχρι QJ.......4η και 5η θέση στο serial της συσκευής σου......


Εννοείται οτι δεν κανεις restore κλπ που λέει η apple στην σελίδα του προβλήματος , γιατί ετσι θα σβηστούν τα error logs που πρέπει να διαβαστούν στον έλεγχο οτι όντως κλείνει απότομα με 30φευγα τοις εκατό μπαταρία.....


Αύριο θα πάρω τηλέφωνο στην infoquest και βλέπουμε...


Και η ανακοίνωση με οδηγίες απο την isystems

http://service.i-system.gr/iphone-6s-battery-replacement-program/



« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 30, 2016, 01:02:11 πμ από PanosI »

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #4608 στις: Νοέμβριος 30, 2016, 12:56:18 πμ »
Και γω μετά από 4-5 χρόνια το ίδιο παθαίνω τώρα τελευταία. Αλλά σε μένα μάλλον φταίει ότι έχω ακόμη το 4s με την αρχική του μπαταρία. :p


Χεχε ...πήγαινε infoquest τσαμπουκαλεμένος και δώσε παράσταση οχι για αλλαγή μπαταρίας αλλά για Δωρεαν αντικατάσταση με νέο 7  ;D

Αποσυνδεδεμένος corsair1965

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1559
  • Χάρης
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #4609 στις: Νοέμβριος 30, 2016, 02:45:10 πμ »
Λόγω φοβερού φόρτου εργασίας τον τελευταίο καιρό δεν είχα ιδέα για θέμα με τη μπαταρία. Μόλις τώρα το τσέκαρα και είδα ότι το δικό μου 6s plus είναι μέσα στη λίστα των προς αντικατάσταση μπαταριών......βέβαια, για να είμαι ειλικρινής δε μου έχει παρουσιαστεί κάτι μέχρι τώρα, αλλά καλύτερα να πάω να το δω, εφόσον μου δίνεται το δικαίωμα.
Σύμφωνα με την apple το πιο κοντινό σημείο σέρβις για μένα είναι το istorm της Τσιμισκή, οπότε αύριο θα πάω και θα σας ενημερώσω για το τί ακριβώς παίζει. Εννοείται ότι θα ζητήσω ό,τι γίνει να γίνει εδώ Θεσσαλονίκη, γιατί χωρίς κινητό δε γίνεται - εκτός αν μου δώσουν κανένα καινούργιο οπότε όλα οκ.
χο χο χο!

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #4610 στις: Νοέμβριος 30, 2016, 07:43:03 πμ »
Μόνο το 6s Χάρη. Οχι το plus.

Αποσυνδεδεμένος corsair1965

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1559
  • Χάρης
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #4611 στις: Νοέμβριος 30, 2016, 12:48:27 μμ »
Μόνο το 6s Χάρη. Οχι το plus.

Ναι Πάνο....ήμουν από κινητό και δε διαβασα προφανώς καλά. Σήμερα που το έψαξα περισσότερο, το διαπίστωσα.
Thanks a lot!!
χο χο χο!

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #4612 στις: Νοέμβριος 30, 2016, 01:16:52 μμ »
Πήρα isystems στο Χαλάνδρι. Μου είπαν πάω μια φορα βλέπουν οτι ειμαι απο τους "τυχερούς" κάνουν και το διαγνωστικό και μετα παραγγέλνουν την μπαταρία και οταν έρθει ξαναπάω και μου την περνάνε σε 2-3 ωρες.

Πήρα infoquest, μου είπαν να δωσω σειριακό , είδαν οτι ειμαι τυχερούλης, μου ζήτησαν IMEI και στοιχεία για να παραγγείλουν μπαταρία και θα τηλεφωνήσουν ή θα στείλουν εμαιλ για να κανονίσω την αλλαγή. Το μειονέκτημα οτι δεν θα πάω για γρήγορα στην έδρα πισω απο την Παντειο, αλλα στο αλλο καταςτημα στον Αγιο Ιωάννη Ρεντη. Δεν μου ζήτησαν τσεκ στο διαγνωστικό , όπως isystems και istorm. 

Επίσης στο isystems μου είπαν οτι, εφόσον δεν ειναι jailbroken η συσκευή, δεν χρειάζεται να σβήσω τα πάντα στην συσκευή και να κάνω restore as new.

Ελπίζω να ισχύει το ίδιο και infoquest.

Θα ενημερώσω.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #4613 στις: Νοέμβριος 30, 2016, 01:42:50 μμ »
Μακάρι η αποκατάσταση να έρθει το συντομότερο, Πάνο.

Τελικά δεν υπάρχει το σοκ, όταν ένα σμαρτ κλειδώνει.
Το έπαθα πριν λίγες μέρες με το σάμσουνγκ και από κάτι λάθη έχασα πάνω από 1.200 φωτό.
Σχεδόν όλες με τις δοκιμές ρολογιών. Τώρα πρέπει να τα ξαναδοκιμάσω..  :lol:

Ευτυχώς το τηλ. το έχω μόνο για τέτοιες χαζομάρες και δεν αποθηκεύω ποτέ έγγραφα και τέτοια.

Αποσυνδεδεμένος glg

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3065
    • Προφίλ
''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #4614 στις: Νοέμβριος 30, 2016, 01:45:17 μμ »



Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Centaur

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1259
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #4615 στις: Νοέμβριος 30, 2016, 02:43:27 μμ »
Πήρα isystems στο Χαλάνδρι. Μου είπαν πάω μια φορα βλέπουν οτι ειμαι απο τους "τυχερούς" κάνουν και το διαγνωστικό και μετα παραγγέλνουν την μπαταρία και οταν έρθει ξαναπάω και μου την περνάνε σε 2-3 ωρες.

Πήρα infoquest, μου είπαν να δωσω σειριακό , είδαν οτι ειμαι τυχερούλης, μου ζήτησαν IMEI και στοιχεία για να παραγγείλουν μπαταρία και θα τηλεφωνήσουν ή θα στείλουν εμαιλ για να κανονίσω την αλλαγή. Το μειονέκτημα οτι δεν θα πάω για γρήγορα στην έδρα πισω απο την Παντειο, αλλα στο αλλο καταςτημα στον Αγιο Ιωάννη Ρεντη. Δεν μου ζήτησαν τσεκ στο διαγνωστικό , όπως isystems και istorm. 

Επίσης στο isystems μου είπαν οτι, εφόσον δεν ειναι jailbroken η συσκευή, δεν χρειάζεται να σβήσω τα πάντα στην συσκευή και να κάνω restore as new.

Ελπίζω να ισχύει το ίδιο και infoquest.

Θα ενημερώσω.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Πάνο, αν έχεις πρόβλημα με την μπαταρία να το πας, αλλιώς μακριά. Αν το πας, να τους ρωτήσεις αν θα το ανοίξουν με βεντούζες, μην αρχίζουν να σκαλίζουν με κατσαβίδια και πάθεις κανα εγκεφαλικό. Επίσης να σου αλλάξουν τα αυτοκόλλητα που κάθεται η μπαταρία. Η αλλαγή στο 6s γενικά είναι πανεύκολη αλλα τα παραπάνω πρεπει να θεωρούνται δεδομένα.


Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #4616 στις: Νοέμβριος 30, 2016, 02:51:19 μμ »
Πάνο, αν έχεις πρόβλημα με την μπαταρία να το πας, αλλιώς μακριά. Αν το πας, να τους ρωτήσεις αν θα το ανοίξουν με βεντούζες, μην αρχίζουν να σκαλίζουν με κατσαβίδια και πάθεις κανα εγκεφαλικό. Επίσης να σου αλλάξουν τα αυτοκόλλητα που κάθεται η μπαταρία. Η αλλαγή στο 6s γενικά είναι πανεύκολη αλλα τα παραπάνω πρεπει να θεωρούνται δεδομένα.

Δυστυχώς Κώστα, τον τελευταίο μήνα άρχισα να εχω τις πρώτες αρνητικές εμπειρίες με την μπαταρία (ξαφνικό κλείσιμο με πάνω απο 20% υπόλοιπο), αλλά θεώρησα οτι ήταν τυχαίο γεγονός.

Χτες (και αφου είχα εντοπίσει την οδηγία της apple) για πρώτη φορά μου έκλεισε με 37% υπόλοιπο, όποτε χειροτερεύω και πρέπει να γίνει αλλαγή, αφου είμαι απο τους τυχερούς αλλά και εχω και τα συμπτώματα.

Ο Θεός και η ψυχή τους το τι θα κάνουν στο σέρβις. Ελπίζω γιατί κάτι τόσο απλό να κάνουν τα σωστά και προβλεπόμενα βήματα και να μην εχω άλλες συνέπειες.
Εχω τα ρολογια να ανησυχώ δεν μου περισσεύουν κουράγια και για άλλα.


Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #4617 στις: Νοέμβριος 30, 2016, 02:56:02 μμ »

Αποσυνδεδεμένος Centaur

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1259
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #4618 στις: Νοέμβριος 30, 2016, 03:16:41 μμ »
Δυστυχώς Κώστα, τον τελευταίο μήνα άρχισα να εχω τις πρώτες αρνητικές εμπειρίες με την μπαταρία (ξαφνικό κλείσιμο με πάνω απο 20% υπόλοιπο), αλλά θεώρησα οτι ήταν τυχαίο γεγονός.

Χτες (και αφου είχα εντοπίσει την οδηγία της apple) για πρώτη φορά μου έκλεισε με 37% υπόλοιπο, όποτε χειροτερεύω και πρέπει να γίνει αλλαγή, αφου είμαι απο τους τυχερούς αλλά και εχω και τα συμπτώματα.

Ο Θεός και η ψυχή τους το τι θα κάνουν στο σέρβις. Ελπίζω γιατί κάτι τόσο απλό να κάνουν τα σωστά και προβλεπόμενα βήματα και να μην εχω άλλες συνέπειες.
Εχω τα ρολογια να ανησυχώ δεν μου περισσεύουν κουράγια και για άλλα.

Πιστεύω ότι θα κάνουν αυτό που πρέπει και θα είσαι μια χαρά :)
Παρεπιπτόντως οι μπαταρίες του 6s φτιάχνονται απ'την Samsung κατά κύριο λόγο και μια κινέζικη που μου διαφεύγει. Το κόστος των μπαταριών για την Apple, δεν ξεπερνάει τα $5.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #4619 στις: Νοέμβριος 30, 2016, 11:24:45 μμ »
Περί ανέμων & υδάτων & πλανητών & ατόμων !
Πολύ ωραίο video, μου θύμισε τα νιάτα μου :smoker:
Για μία γρήγορη και εύκολη ιδέα περί Φυσικής:

http://m.youtube.com/watch?v=ZihywtixUYo&ebc=ANyPxKpl1TmjD1P9By6OtIjOtLwG6Pt1J9Dbe_FDOHhQq7Kp0r7RhD02z0IgULfixxbt_RxuXvWi4P3rnl7trA0HV_ZT0r4xDA


Sent from my iPhone using Tapatalk