Αποστολέας Θέμα: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''  (Αναγνώστηκε 1365345 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4477
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3820 στις: Μάιος 17, 2016, 01:27:31 μμ »
Αν κάποιος πιστέψει πολιτικούς τότε οι δημοσιογράφοι ή δεν έκαναν καλά την δουλειά τους ή πληρώθηκαν για να μην την κάνουν.
Βρε Χαριλαε, αυτο που γραφεις δε χτυπαει και τοσο ωραια. Ασε που υποτιμαει και τη νοημοσυνη μας.
Δηλαδη ειμαστε ανηλικοι εμεις και παρασυρθηκαμε απο αυτα που μας ειπαν οι δημοσιογραφοι;
Μην το κανουμε οπως με τις τραπεζες που ολοι φεσωθηκανε πατοκορφα και μετα δεν ηξεραν τιποτα.
Στο τελος καταληγουμε σε αυτο που κατηγορουμε. Οτι δηλαδη παντα φταινε οι αλλοι.




Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3821 στις: Μάιος 17, 2016, 01:55:57 μμ »
Δε νομίζω ότι λέει αυτό. Λέει ότι η ευθύνη δεν μπορεί να μοιράζεται ισομερώς αλλά αναλογικά, ανάλογα δηλαδή με τη συμμετοχή του καθενός στο σύστημα και την ισχύ του.
Αυτό είναι το πολύπλοκο, να δούμε το μέτρο της ευθύνης του καθενός. Το πιο εύκολο είναι να λέμε οι μπαταχτζήδες που φεσώθηκαν η οι κακοί δημοσιογράφοι που μας παρέσυραν.
Συμφωνείς;

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3822 στις: Μάιος 17, 2016, 02:50:21 μμ »
ο ελληνικος λαος ειναι απολυτως και ξεκαθαρα υπευθυνος για οσα συμβαινουν και εχει τη μεγαλυτερη και σπουδαιοτερη ευθυνη απο οτι οι πολιτικοι. ειναι ο ελληνικος λαος, ο συγκεκριμενος λαος, που εκπαιδευσε ενα συγκεκριμενο πολιτικο συστημα μεσω των επιλογων του. ο συγκεκριμενος λαος που προωθησε, εξελεξε και ανεβασε στην εξουσια σταθερα και χωρις καμια παρεκκλιση οσους εταζαν τα περισσοτερα, οσους υποσχονταν τα περισσοτερα, οσους πουλουσαν τα μεγαλυτερα παραμυθια. ετσι οι οποιοι σοβαροι θα ηθελαν να ασχοληθουν με την πολιτικη ειτε εξαφανιστηκαν ειτε δεν εμφανιστηκαν καν μιας και ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ, εκ των αποτελεσματων των εκλογων, ηταν ο πολιτικος να ειναι ολοενα και μεγαλυτερος ψευτης, να ταζει, να μας ταιζει κοκ.

ΕΜΕΙΣ, ο ΙΔΙΟΣ ο ελληνικος λαος, εκπαιδευσαμε και εκθρεψαμε ενα συγκεκριμενο πολιτικο συστημα απο το 80 και μετα (οσο εγω θυμαμαι δηλαδη). Ηξερε το παραμυθι ο καθενας υποψηφιος, γιατι ΕΜΕΙΣ του το μαθαμε να μας το λεει. Σε ολα να μας λεει για να βγει "ειναι μλακες οι προηγουμενοι. εγω θα σας φερω θαλασσα, θα σας φερω γυναικες, θα σας φερω πιλαφια" (ουπς αυτο ειναι απο αλλη θρησκεια).

οποτε to cut the long story short, που λενε και στο χωριο μου, οταν σε καθε εκλογικη περιοδο διαλεγεις μονιμα τον μεγαλυτερο ψευτη διαθεσιμο εκεινη τη στιγμη, πως στο διαολο να παει καλα αυτη η χωρα εντελει?

και καποια στιγμη να κοψουμε το παραμυθι δεν φταιει ο λαος. μονο ο λαος φταιει. και εγω και εσεις και ολοι μας.
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3823 στις: Μάιος 17, 2016, 03:03:14 μμ »
Διαφωνώ απόλυτα, θεωρώ μάλιστα αδιανόητο να μην αναγνωρίζεται η ευθύνη του καθενός στο μέτρο που του αναλογεί. Και ενώ δεν υπάρχει διαφανής(δε λέω αντικειμενική) απεικόνιση της πραγματικότητας, για να μπορεί ο καθένας να σχηματίζει ελεύθερα την άποψή του.Για να το πω και σχηματικά, αν εγώ ψηφίζω ΝΔ, ΠΑΣΟΚ, ΣΥΡΙΖΑ κτλ προφανώς έχω τεράστια ευθύνη. Αν ψήφισα στο δημοψήφισμα ΟΧΙ για να γίνει ΝΑΙ τότε η ευθύνη μου είναι μικρότερη. Αν η γιαγιά στο χωριό, που δεν έχει να φάει καλά καλά, ψήφισε ΣΥΡΙΖΑ επειδή πίστεψε τις παπαριές που έλεγε, έχει πολύ μικρότερη ευθύνη.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3824 στις: Μάιος 17, 2016, 03:04:24 μμ »
Και της λέω της δόλιας της μάνας μου πως κι αυτή φταίει για τα δομημένα ομόλογα, το psi (όχι ρε μάνα του μπαμπά, των ταμείων), τα cds, τα μοχλευμένα ETFs κλπ αλλά το χαβά της.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3825 στις: Μάιος 17, 2016, 03:06:24 μμ »
Για τα hedge funds έπρεπε τουλάχιστον να είχε καταλάβει τι παίζεται.
Για τα δομημένα βρωμόλογα επίσης.

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3826 στις: Μάιος 17, 2016, 03:10:13 μμ »
Διαφωνώ απόλυτα, θεωρώ μάλιστα αδιανόητο να μην αναγνωρίζεται η ευθύνη του καθενός στο μέτρο που του αναλογεί. Και ενώ δεν υπάρχει διαφανής(δε λέω αντικειμενική) απεικόνιση της πραγματικότητας, για να μπορεί ο καθένας να σχηματίζει ελεύθερα την άποψή του.Για να το πω και σχηματικά, αν εγώ ψηφίζω ΝΔ, ΠΑΣΟΚ, ΣΥΡΙΖΑ κτλ προφανώς έχω τεράστια ευθύνη. Αν ψήφισα στο δημοψήφισμα ΟΧΙ για να γίνει ΝΑΙ τότε η ευθύνη μου είναι μικρότερη. Αν η γιαγιά στο χωριό, που δεν έχει να φάει καλά καλά, ψήφισε ΣΥΡΙΖΑ επειδή πίστεψε τις παπαριές που έλεγε, έχει πολύ μικρότερη ευθύνη.

η ποσοτικοποιηση της ευθυνης δεν μου λεει και πολλα πραγματα. υπαρχει δεδομενη ευθυνη. ας το ψαξει ο καθενας με τη συνειδηση του να βρει την ευθυνη που του αναλογει. διοτι εγω λεω πως δεν ειναι μονο η ψηφος μερος της ευθυνης. ειναι και η λαμογια, η φοροδιαφυγη, η εισφοροδιαφυγη, η καβατζα, το βυσμα, το φακελακι κοκ

η ευθυνη ειναι απολυτη και ακεραια στο λαο και αν δεν την αναγνωρισουμε δεν προκειται ΠΟΤΕ να παμε παρακατω γιατι παντα θα λεμε οτι φταινε οι αλλοι.

ειμαστε το μονο εθνος που ειναι χωρις ευθυνη. εχουμε υποστει εθνικες καταστροφες αλλα αυτο το εθνος δεν δεχθηκε ποτε την ευθυνη που του αναλογει.

παντα φταινε καποιοι πολιτικοι και κυριως και παντοτε οι ξενοι που μας επιβουλευονται.

διαχρονικα απο συστασεως του ελληνικου κρατους αυτο ειναι ο κανονας.

θα ελεγα λοιπον να δουμε καποτε την αληθεια καταματα χωρις να μετραμε τις εξαιρεσεις, τους λιγους που δεν εκαναν ποτε λαθη στις επιλογες τους και στον τροπο που ζουν (αν υπαρχουν τετοιοι), αλλα το συνολο του ελληνικου λαου. και κυριως να μην μπαινουμε στη διαδικασια ποσοτικοποιησης της ευθυνης γιατι αυτο ειναι αλλη μια ευκαιρια να αποποιηθουμε τις ευθυνες μας σα λαος.

προσωπικα αν δεν δω τον κοσμο να λεει πρωτα απο ολα οτι φταιει αυτος, δεν τρεφω την παραμικρη ελπιδα οτι κατι θα αλλαξει στη χωρα, και οτι καπως θα σωθει η κατασταση.

θα προκειται περι στατιστικου λαθους
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3827 στις: Μάιος 17, 2016, 03:12:03 μμ »
Και της λέω της δόλιας της μάνας μου πως κι αυτή φταίει για τα δομημένα ομόλογα, το psi (όχι ρε μάνα του μπαμπά, των ταμείων), τα cds, τα μοχλευμένα ETFs κλπ αλλά το χαβά της.

παντως δεν λεω αυτο. λεω για τη συλλογικη λαικη ευθυνη στη διαμορφωση και δημιουργια ενος ξεκαθαρου πολιτικου συστηματος στην ελλαδα.

ενος συστηματος λαικιστικου, απαιδευτου, λαοπλανου.
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3828 στις: Μάιος 17, 2016, 03:19:39 μμ »
Ευτυχώς Θοδωρή που η επιστήμη που σπούδασα με προφυλάσσει από το να διατυπώσω παρόμοια άποψη με τη δική σου. Αν ήμουν άλλης σχολής, είμαι σίγουρος ότι θα έλεγα ακριβώς τα ίδια.
Πάντως, δε διαφωνώ εξ ολοκλήρου. Ας πούμε συμφωνώ σε αυτό:

ας το ψαξει ο καθενας με τη συνειδηση του να βρει την ευθυνη που του αναλογει. διοτι εγω λεω πως δεν ειναι μονο η ψηφος μερος της ευθυνης. ειναι και η λαμογια, η φοροδιαφυγη, η εισφοροδιαφυγη, η καβατζα, το βυσμα, το φακελακι κοκ

Αντίθετα, αυτό που λες το θεωρώ επικίνδυνο:

και κυριως να μην μπαινουμε στη διαδικασια ποσοτικοποιησης της ευθυνης γιατι αυτο ειναι αλλη μια ευκαιρια να αποποιηθουμε τις ευθυνες μας σα λαος.

Μην αποκλείεις πάντως να έχουμε δεχτεί σε μεγάλο βαθμό τις ευθύνες μας σιωπηρά, υπομένοντας τελικά το ένα ή το άλλο. Δεν έχουμε περάσει και λίγα σα λαός τα τελευταία ας πούμε 200 χρόνια. Ίσως είναι αυτό που θα λέγαμε στην ψυχολογία μαζοχισμός.

Δεν κατάλαβα καθόλου τι εννοείς με αυτό:
παντως δεν λεω αυτο. λεω για τη συλλογικη λαικη ευθυνη στη διαμορφωση και δημιουργια ενος ξεκαθαρου πολιτικου συστηματος στην ελλαδα.

Τι σημαίνει συλλογική λαϊκή ευθύνη;

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3829 στις: Μάιος 17, 2016, 03:34:40 μμ »
Ευτυχώς Θοδωρή που η επιστήμη που σπούδασα με προφυλάσσει από το να διατυπώσω παρόμοια άποψη με τη δική σου. Αν ήμουν άλλης σχολής, είμαι σίγουρος ότι θα έλεγα ακριβώς τα ίδια.
Πάντως, δε διαφωνώ εξ ολοκλήρου. Ας πούμε συμφωνώ σε αυτό:

Αντίθετα, αυτό που λες το θεωρώ επικίνδυνο:

Μην αποκλείεις πάντως να έχουμε δεχτεί σε μεγάλο βαθμό τις ευθύνες μας σιωπηρά, υπομένοντας τελικά το ένα ή το άλλο. Δεν έχουμε περάσει και λίγα σα λαός τα τελευταία ας πούμε 200 χρόνια. Ίσως είναι αυτό που θα λέγαμε στην ψυχολογία μαζοχισμός.

Δεν κατάλαβα καθόλου τι εννοείς με αυτό:
Τι σημαίνει συλλογική λαϊκή ευθύνη;

πιθανον να ειναι θεμα επιστημονικης αντιληψης οντως.

για μενα μια ευθυνη στο 85% του λαου ειναι ευθυνη της κοινωνιας. για σενα ειναι πιθανον θεμα ποσοτικοποιησης της ευθυνης.
απο την αλλη για μενα αν πηγαινω 15% με αντρες και 85% με γυναικες, με κανει λιγοτερο γκει απο εναν που πηγαινει αναποδα ποσοστα? παλι δεν θα τον παιρνω που και που? τι σημασια εχει το ποσοστο? i am what i am.  :D

αυτο που λες εσυ επικινδυνο εγω το θεωρω αναγκαιο διοτι ειδαλλως θα μπουμε σε ενα γαιτανακι παιδιαστικο σαν κοινωνια.

- οχι ξερεις δεν φταιω εγω πολυ γιατι ψηφισα 2 φορες πασοκ και 2 ΚΚΕ.
- εγω ψηφισα 1 φορα πασοκ, 1 συριζα και 1 κκε, γκεο βαγκεο, ελαχιστα φταιω.
- τα βλεπω και κανω raise. 1 φορα νδ, 1 φορα λευκο.
- all in. παντα λευκο.

οχι. για μενα πρεπει να αποδεχθουμε ως λαος οτι καναμε λαθος στο πολιτικο συστημα που εμεις με τις επιλογες μας εκπαιδευσαμε και να αποφασισουμε να απαιτησουμε αληθειες σκληρες απο τους πολιτικους μας.

ακομη και στους καρκινοπαθεις πλεον λενε οτι πρεπει να ξερουν ολη την αληθεια και να γνωριζουν επακριβως τι πρεπει να κανουν και τι θα περασουν στη διαδικασια. ενω πριν λιγα χρονια τους λεγανε, ξερετε εχετε μια μικροκυστουλα, μην ανησυχειτε δεν ειναι τιποτε, αααα τα μαλακια που σας επεσαν ειναι απο ματι. και τετοιες μπουρδες


ετσι για αλλαγη δηλαδη, θα ηθελα οι πολιτικοι να με αντιμετωπισουν σαν ενα γαμημενο ενηλικα
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος Centaur

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1259
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3830 στις: Μάιος 17, 2016, 03:46:51 μμ »
Σύμφωνα με την μαθηματική λογική του Μπέρτραντ Ράσελ, αν φταίνε οι πολιτικοί, φταίει και ο πολίτης

Σύμφωνα με την Fuzzy logic, αν φταίνε σε ένα βαθμό 1 οι πολιτικοί, υπάρχουν βαθμίδες φταιξίματος απ’το 0 μέχρι το 1 για τους πολίτες.

Ο Αναγνωστάκης γράφει: “Δεν έφταιγε ο ίδιος, τόσος ήτανε”.

Ενω σε σκηνή του Καραγκιόζη:
- Ποιος είναι;
- Είσαι μέσα Καραγκιόζη;
- Είμαι και δεν είμαι.
- Μα τι λες; Είσαι ή δεν είσαι μέσα;
- Είμαι, μόνο εάν μου φέρεις κάτι!


Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8585
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3831 στις: Μάιος 17, 2016, 04:03:59 μμ »
Το θέμα και πάλι ανάγεται στο τι κάνει ο καθένας!
Εγώ πχ οδηγάω καράβια.
Ο άλλος αγορέυει σε δικαστήρια.
Ο άλλος σκάβει και χτίζει.
Ο άλλος κουρεύει.
Ο αλλος πουλάει λαχεία.
........
Κάποιοι (κακώς) έκαναν την πολιτική επάγγελμα.
Φτάνουμε λοιπόν και στους δημοσιογράφους. Αυτοί αναλαμβάνουν να μας ενημερώσουν. Δηλαδή να μας πουν τι γίνεται πέρα από εκεί που φτάνει η προσωπική μας αντίληψη και γνώση.
Τι έχουμε λοιπόν στην Ελλάδα σήμερα; Δημοσιογράφους που δουλεύουν σε ΜΜΕ που τα κατέχουν εργολάβοι δημοσίων έργων και που δεν προσλαμβάνουν και κάποιον που τέλειωσε τα ΑΕΙδημοσιογραφίας παρά "αποφοίτους" δικών τους σχολών (εργαστηρίων το λέμε τώρα!!!). Που δέχονται να παρουσιάσουν το άσπρο μαύρο επ´ απειλή απολύσεως στην καλύτερη των περιπτώσεων ή να γίνουν και αυτοί μέρος του σάπιου συστήματος στην χειρότερη των περιπτώσεων (βλέπε Τράγκας που άλλα λέει και φωνάζει και άλλα έκανε και κάνει όπως φαίνεται από λίστες Λαγκάρντ και Παναμά).

Σε μια τέτοια συλλογιστική δέχομαι αυτό που λέει ο Βίκτωρας για καταμερισμό ευθύνης ανάλογα με την θέση και πράξη του καθενός.
ΔΕΝ μπορώ να δεχτώ όμως την συλλογική ευθύνη που βάζει στην ίδια μοίρα τον "Τράγκα" με τον όποιο δημοσιγράφο που έχασε την δουλειά του λόγω άρνησής του να παραπληροφορήσει.


Sent from my iPad using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6301
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3832 στις: Μάιος 17, 2016, 04:21:21 μμ »
Το θέμα και πάλι ανάγεται στο τι κάνει ο καθένας!
Εγώ πχ οδηγάω καράβια.
Ο άλλος αγορέυει σε δικαστήρια.
Ο άλλος σκάβει και χτίζει.
Ο άλλος κουρεύει.
Ο αλλος πουλάει λαχεία.
........
Κάποιοι (κακώς) έκαναν την πολιτική επάγγελμα.
Φτάνουμε λοιπόν και στους δημοσιογράφους. Αυτοί αναλαμβάνουν να μας ενημερώσουν. Δηλαδή να μας πουν τι γίνεται πέρα από εκεί που φτάνει η προσωπική μας αντίληψη και γνώση.
Τι έχουμε λοιπόν στην Ελλάδα σήμερα; Δημοσιογράφους που δουλεύουν σε ΜΜΕ που τα κατέχουν εργολάβοι δημοσίων έργων και που δεν προσλαμβάνουν και κάποιον που τέλειωσε τα ΑΕΙδημοσιογραφίας παρά "αποφοίτους" δικών τους σχολών (εργαστηρίων το λέμε τώρα!!!). Που δέχονται να παρουσιάσουν το άσπρο μαύρο επ´ απειλή απολύσεως στην καλύτερη των περιπτώσεων ή να γίνουν και αυτοί μέρος του σάπιου συστήματος στην χειρότερη των περιπτώσεων (βλέπε Τράγκας που άλλα λέει και φωνάζει και άλλα έκανε και κάνει όπως φαίνεται από λίστες Λαγκάρντ και Παναμά).

Σε μια τέτοια συλλογιστική δέχομαι αυτό που λέει ο Βίκτωρας για καταμερισμό ευθύνης ανάλογα με την θέση και πράξη του καθενός.
ΔΕΝ μπορώ να δεχτώ όμως την συλλογική ευθύνη που βάζει στην ίδια μοίρα τον "Τράγκα" με τον όποιο δημοσιγράφο που έχασε την δουλειά του λόγω άρνησής του να παραπληροφορήσει.


Sent from my iPad using Tapatalk
συν χιλιααα.... σε ολα...

Στάλθηκε από το GT-I9301I μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3833 στις: Μάιος 17, 2016, 04:38:59 μμ »
Τωρα το ποσο εχουν ευθηνη οι περιπου 12.000 με 15.000(τοσο νομιζω πηρε) ψηφοφοροι που διαλεξανε Πολλακη που ειχε δηλωση οτι ως δημαρχος Σφακιων διατηρουσε διπλα βιβλια στον δημο θα σε γελασω.
Παντος αυτος ο κουραμπιεδομαγκας και υπουργος βγηκε και οτι γουσταρει κανει (βλεπε προσωπικα στοιχεια γιατρων για τις εντατικες).
Εξαλου να μην βολεψει τους ψηφοφορους του.
Τι και αν καποιοι φουκαραδες πεθανανε γιατι δεν υπαρχουν επαρκη κρεβατια.
Να μην βολεψουμε την πελατεια μας;

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3834 στις: Μάιος 17, 2016, 05:11:27 μμ »
Τωρα το ποσο εχουν ευθηνη οι περιπου 12.000 με 15.000(τοσο νομιζω πηρε) ψηφοφοροι που διαλεξανε Πολλακη που ειχε δηλωση οτι ως δημαρχος Σφακιων διατηρουσε διπλα βιβλια στον δημο θα σε γελασω.
Παντος αυτος ο κουραμπιεδομαγκας και υπουργος βγηκε και οτι γουσταρει κανει (βλεπε προσωπικα στοιχεια γιατρων για τις εντατικες).
Εξαλου να μην βολεψει τους ψηφοφορους του.
Τι και αν καποιοι φουκαραδες πεθανανε γιατι δεν υπαρχουν επαρκη κρεβατια.
Να μην βολεψουμε την πελατεια μας;

Ρε κερατά, να δω τι θα λες σε λίγο καιρό...

Από την άλλη, όπου να 'ναι αυτοί οι άχρηστοι θα φύγουν. Στη θέση του Αλέξη θα έρθει ο Κυριάκος και στη θέση του Φίλη ο Αδωνις. Θέλω να δω τότε πόσοι λαλίστατοι εδώ μέσα τους τελευταίους 16 μήνες θα συνεχίσουν να είναι λαλίστατοι και τότε. Γιατί και τότε σκλαβωμένοι στην ίδια οικονομική εξάρτηση θα είμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3835 στις: Μάιος 17, 2016, 05:22:19 μμ »
Ρε κερατά, να δω τι θα λες σε λίγο καιρό...

Καλα Βικτωρα μην εισαι σιγουρος οτι θα ειναι λιγος ο καιρος. Ολα τα περιμενω.
Βασικα αν αλλαξει κυβερνηση οποια και να ερθει θα λεω αυτα που πρεπει να λεω. Και βασικα δεν τους ειμαι υποχρεωμενος αλλα και ουτε περιμενω διορισμο.
Οσο αναφορα Φιλης η Αδωνης οποιος και να ειναι στην θεση του υποποταμου καλυτερα θα τα παει. Ακομα και η θεια μου απο το χωριο που δεν εχει βγαλει δημοτικο.
Ακομα και απο το βλαμενο τον Τσιπρα.
Ασε που δεν θα μας τουμπανιαζουν και τα μεζεα με καποιες δηλωσεις οπως Γιανης και μεγαλο asset, λιαστους προσφυγες αυτης που η μουρη της ειναι σαν σταφιδα και το δεν ειπαμε ποτε ψεματα της Βλακοβασιλης.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3836 στις: Μάιος 17, 2016, 05:24:25 μμ »
Ρε κερατά...
Πσιτ κυριος μου μιλας αποτομα και δεν θα σου βγει σε καλο ;D

Αποσυνδεδεμένος argo98

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3849
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3837 στις: Μάιος 17, 2016, 05:26:10 μμ »
Διαφωνώ απόλυτα, θεωρώ μάλιστα αδιανόητο να μην αναγνωρίζεται η ευθύνη του καθενός στο μέτρο που του αναλογεί. Και ενώ δεν υπάρχει διαφανής(δε λέω αντικειμενική) απεικόνιση της πραγματικότητας, για να μπορεί ο καθένας να σχηματίζει ελεύθερα την άποψή του.Για να το πω και σχηματικά, αν εγώ ψηφίζω ΝΔ, ΠΑΣΟΚ, ΣΥΡΙΖΑ κτλ προφανώς έχω τεράστια ευθύνη. Αν ψήφισα στο δημοψήφισμα ΟΧΙ για να γίνει ΝΑΙ τότε η ευθύνη μου είναι μικρότερη. Αν η γιαγιά στο χωριό, που δεν έχει να φάει καλά καλά, ψήφισε ΣΥΡΙΖΑ επειδή πίστεψε τις παπαριές που έλεγε, έχει πολύ μικρότερη ευθύνη.
Βίκτωρα στο δημοψηφισμα οι Έλληνες ψήφισαν οχι και παραμονή στο ευρώ...κοινώς πιάσ' το αυγό και κούρευτο!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 17, 2016, 05:40:15 μμ από argo98 »

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3838 στις: Μάιος 17, 2016, 05:33:29 μμ »
Κι αυτο δικη τους ερμηνεια ηταν Βασιλη.

Αποσυνδεδεμένος argo98

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3849
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3839 στις: Μάιος 17, 2016, 06:07:09 μμ »
Κι αυτο δικη τους ερμηνεια ηταν Βασιλη.
Βίκτωρα δεν ειμαι σίγουρος αν σε κατάλαβα..δική τους ερμηνεία οτι οι Έλληνες ήθελαν παραμονή στο ευρώ ή ότι η εφαρμογή του όχι σήμαινε και επιστροφή σε εθνικό νόμισμα?