Αποστολέας Θέμα: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''  (Αναγνώστηκε 1365836 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3911
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1900 στις: Ιούλιος 09, 2015, 08:58:37 πμ »






με στεναχωρει να διαβαζω τετοιους χαρακτηρισμους...
Παράθεση από: blackbird
Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.

Αποσυνδεδεμένος argo98

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3849
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1901 στις: Ιούλιος 09, 2015, 09:15:58 πμ »
Χθες άκουσα το εξής υπέροχο,πολλοί οταν άκουσαν πως με τα capital controls όλοι θα παίρνουν μεχρι 60 ευρώ τη μέρα κατάλαβαν οτι και αυτοι που δεν εχουν και στήνονταν  με μηδενικούς τραπεζικούς λογαριασμούς στην ουρά για να πάρουν το 60άρι....  :lol: :lol: :cooler: :wallbash: :respect: :lol:

Συνδεδεμένος Chris_Superocean

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4010
  • B R E I T L I N G
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1902 στις: Ιούλιος 09, 2015, 09:59:31 πμ »
Χθες άκουσα το εξής υπέροχο,πολλοί οταν άκουσαν πως με τα capital controls όλοι θα παίρνουν μεχρι 60 ευρώ τη μέρα κατάλαβαν οτι και αυτοι που δεν εχουν και στήνονταν  με μηδενικούς τραπεζικούς λογαριασμούς στην ουρά για να πάρουν το 60άρι....  :lol: :lol: :cooler: :wallbash: :respect: :lol:

Έγω φίλε πήρα 1000+ Ευρώ ( 340.750+ δρχ ) αύξηση με τα capital control  60€ x 30 ημέρες....     :lol:
Δεν ήταν κακός ο λύκος, η γιαγιά είχε αυθαίρετο.

Αποσυνδεδεμένος argo98

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3849
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1903 στις: Ιούλιος 09, 2015, 10:06:32 πμ »
Έγω φίλε πήρα 1000+ Ευρώ ( 340.750+ δρχ ) αύξηση με τα capital control  60€ x 30 ημέρες....     :lol:
:D :D Αυτό που το πας...ετσι εξηγείται το θεϊκό που διάβαζα σε κάτι συζητήσεις και δε το καταλάβαινα,που βρίζανε καποιοι λέγοντας οτι με τα 500 μισθο δε διαμαρτυρόμασταν παλιά και τωρα τα 60x30 δλδ τα 1800 δε σας φτάνουν  :jg: :jg: :jg: :jg:...Πιστεύανε κάποιοι οτι οι τράπεζες μοιράζουν σε ολους 60ευρω τη μέρα...  :datz: :jg: :jg: :god: :god: :nutty: :nutty:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 09, 2015, 11:35:05 πμ από argo98 »

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1904 στις: Ιούλιος 09, 2015, 10:43:37 πμ »
δε μπορεί ρε παιδιά τρολάρουν...

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1905 στις: Ιούλιος 09, 2015, 11:26:57 πμ »







με στεναχωρει να διαβαζω τετοιους χαρακτηρισμους...



Να μην σε στενοχωρεί καθόλου. Δεν θα αφήσω κανενός είδους υπονοούμενο, αλλα θα πω οτι ποτε δεν μπορείς να ξέρεις τον λόγο που κάποιος δημοσιογράφος γράφει αυτά που γράφει.




Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1906 στις: Ιούλιος 09, 2015, 11:44:15 πμ »

Να μην σε στενοχωρεί καθόλου. Δεν θα αφήσω κανενός είδους υπονοούμενο, αλλα θα πω οτι ποτε δεν μπορείς να ξέρεις τον λόγο που κάποιος δημοσιογράφος γράφει αυτά που γράφει.




Sent from my iPhone using Tapatalk
ετσι οπως τα λεει ο Πανος ειναι...

αλλα και με τα μαθηματικα του Ισταρ συμφωνω  ;)
Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1907 στις: Ιούλιος 09, 2015, 12:22:18 μμ »
αλλα και με τα μαθηματικα του Ισταρ συμφωνω  ;)
 

Αν μπορείς κάνε κι αλλιώς :D


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1908 στις: Ιούλιος 09, 2015, 12:23:11 μμ »
 

Αν μπορείς κάνε κι αλλιώς :D
Χαχαχαχαχα

Στάλθηκε από το Sony Neo V μου χρησιμοποιώντας Tapatalk...

Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1909 στις: Ιούλιος 09, 2015, 12:45:52 μμ »
Το 1947, ο Πωλ Πόρτερ, επικεφαλής της Επιτροπής για την Αμερικανική βοήθεια στην Ελλάδα, επισκέφθηκε τη χώρα προκειμένου να υποβάλει τα συμπεράσματά του.Συνέταξε τη γνωστή έκθεση ή Μνημόνιο Πόρτερ. Σε αυτή την έκθεση, περιγράφεται η Ελλάδα πριν από 66 χρόνια.Οι πολιτικοί, οι επιχειρηματίες, οι εφοπλιστές και βέβαια ο απλός κόσμος.



«Απ’ ό, τι μπόρεσα να διαπιστώσω, η ελληνική κυβέρνηση δεν έχει καμιάν άλλη πολιτική πρακτική από το να εκλιπαρεί για ξένη βοήθεια ώστε να διατηρηθεί στην εξουσία απαριθμώντας θορυβωδώς τις θυσίες της Ελλάδος. […] στόχος της είναι να χρησιμοποιήσει την ξένη βοήθεια ως μέσο για τη διαιώνιση των προνομίων μίας μικρής κλίκας εμπόρων και τραπεζιτών, οι οποίοι αποτελούν την αόρατη εξουσία στην Ελλάδα.

Η κλίκα αυτή είναι αποφασισμένη να υπερασπίσει με κάθε μέσο τα οικονομικά της συμφέροντα και δεν ενδιαφέρεται καθόλου για το τι μπορεί να στοιχίσει αυτό στην οικονομία της χώρας. Τα μέλη αυτής της κλίκας επιθυμούν να διατηρήσουν άθικτο ένα φορολογικό σύστημα που τους ευνοεί, με αληθινά σκανδαλώδη τρόπο.

Αντιτίθενται στον έλεγχο συναλλάγματος, γιατί αυτό θα τους εμποδίσει να εξάγουν τα κέρδη τους στις τράπεζες του Καΐρου και της Αργεντινής. Δεν διανοήθηκαν ποτέ να επενδύσουν τα κέρδη τους στη δική τους χώρα για να βοηθήσουν στην αναστήλωση της εθνικής οικονομίας.

Τα συμφέροντα των εφοπλιστών προστατεύονται επίσης με σκανδαλώδη τρόπο. Η ελληνική εμπορική ναυτιλία ανθεί στην εποχή μας και οι εφοπλιστές κερδίζουν τεράστια ποσά, αλλά το χρεοκοπημένο ελληνικό κράτος δεν απο-κομίζει κανένα όφελος απ” αυτό. Οι μισθοί των ναυτικών γυρίζουν στην Ελλάδα, αλλά οι εφοπλιστές ασφαλίζουν το μεγαλύτερο μέρος των κερδών τους στις ξένες χώρες.

Κάθε επιχείρηση θα έπρεπε να πληρώνει μια σημαντική εισφορά στο κράτος, κάτω από την προστασία του οποίου λειτουργεί. Αυτό ισχύει κατά κύριο λόγο για την περίπτωση των εφοπλιστών, που τα μεγαλύτερα κέρδη τους προέρχονται από τα «Λίμπερτι», τα οποία τους παραχώρησε η αμερικανική Ναυτική Αποστολή με την εγγύηση του ελληνικού κράτους.

Η ομάδα πίεσης της καλής κοινωνίας – οι κομψοί κοσμοπολίτες που έχουν την έδρα τους στις Κάννες, στο Σαιν Μόριτς και στην αθηναϊκή πλατεία Κολωνακίου – θα ενεργοποιηθεί.

Οι περισσότεροι απ” αυτούς είναι άνθρωποι πολύ γοητευτικοί, που μιλάνε πολύ καλά τα αγγλικά(*). Είναι πάντοτε πρόθυμοι, όταν πρόκειται να εξυπηρετήσουν την αμερικανική αποστολή για τα δικά τους συμφέροντα.

Θυμάμαι ακόμα ένα από τα πιο επίσημα γεύματα ενός από τους σημαντι¬κότερους τραπεζίτες, που με είχε καλέσει στη βίλα του των Αθηνών.

Είχε τρεις σερβιτόρους με λιβρέα, μια ποικιλία απ΄ τα πιο φίνα κρασιά και φα¬γητά διάφορα, περίφημα γαρνιρισμένα. Κατά τη διάρκεια του γεύματος, ένας από τους αντιπροσώπους της κλίκας που ανέφερα άρχισε να εξυμνεί τις ομορφιές της ζωής κοντά στη θάλασσα, καθώς και τις χαρές των αρι¬στοκρατικών σπορ.

Η αντίθεση ανάμεσα στο γεύμα αυτό και στα παιδιά που πεθαίνουν από την πείνα στους δρόμους της Αθήνας είναι πραγματικά τρομερή.

Εδώ δεν υφίσταται κράτος σύμφωνα με τα δυτικά πρότυπα. Αντ΄ αυτού υπάρχει μια χαλαρή ιεραρχία ατομιστών πολιτικών, μερικοί από τους οποίους είναι χειρότεροι από άλλους, που είναι τόσο απασχολημένοι με τον προσωπικό τους αγώνα για εξουσία, ώστε δεν έχουν τον χρόνο να αναπτύξουν οικονομική πολιτική, ακόμη κι αν υποθέσουμε ότι είχαν την ικανότητα.

Υπάρχει μεγάλη ανομοιομορφία εις το βιοτικόν επίπεδον και τα εισοδήματα ανά την Ελλάδα. Οι κερδίζοντες, δηλαδή οι βιομήχανοι, οι έμποροι, οι κερδο-σκόποι και οι μαυραγορίται, διάγουν εν πλούτω και χλιδή, το πρόβλημα δε αυτό ουδεμία κυβέρνησις το αντιμετώπισεν αποτελεσματικώς. Εν τω μεταξύ αι λαϊκαί μάζαι περνούν μιαν αθλίαν ζωή.

Οι κερδίζοντες είναι σχετικώς ολίγοι τον αριθμόν και ο συνολικός πλούτος των, περιερχόμενος εις τό σύνολον του πληθυσμού θα επέφερε ελάχιστη βελτίωσιν των γενικών συνθηκών διαβιώσεως. Αλλα ο πολυτελής τρόπος ζωής των εν μέσω της φτώχειας συντείνει εις το να εξοργίζει τας μάζας και να υπογραμμίζει την δυστυχία των πτωχών.

Δύο και ήμισυ έτη μετά την απελευθέρωσιν η Ελλάς ευρίσκεται εις μί¬αν κατάστασιν νεκρώσεως παρά την ούσιαστικήν έξωτερικήν βοήθειαν και την αρμοδίαν εξωτερικήν καθοδήγησιν.

Εις ολόκληρον την χώρα, απ΄ άκρου εις άκρη, κυριαρχεί μία γκρίζα ανυπεράσπιστη, βαθιά έλλειψη πίστης για το μέλλον – μία έλλειψη πίστης που οδηγεί σε πλήρη απραξία προς το παρόν. Οι άνθρωποι έχουν παραλύσει από την αβεβαιότητα και τον φόβο, οι επιχειρηματίαι δεν επενδύουν, οι καταστηματάρχαι δεν αποθηκεύουν προμήθειες.»


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος Omega.S

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 99
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1910 στις: Ιούλιος 09, 2015, 03:17:22 μμ »
Καλησπέρα αγαπητέ Istar.

Γιατί καλέ να παρεξηγηθώ και μάλιστα να σε μειώσω; είναι χαρά μου, κάθε φορά που βλέπω ένα όμορφο νιάτο, που σκέφτεται και παθιάζεται όπως εσύ, με σχηματικές βεβαιότητες και με απλοϊκά παραδείγματα στα παράδοξα, (το δικό μου όπως πρέπει να ξέρεις είναι απλουστευμένο παράδειγμα τής Α' Λυκείου). Αφού δεν είμαι όλα αυτά που βεβαιώνεις, με γλυτώνεις κι από απόπειρα απάντησης ώστε να εκτεθώ ακόμα περισσότερο στα μάτια σου.

Μία μόνο ένσταση. Γιατί έχεις τόσο χαμηλή αυτοεκτίμηση; εξάλλου, η μαγεία των μαθηματικών είναι η ίδια η ζωή, σε όλες σου τις ανθρώπινες διαστάσεις.   


Στις πρώτες γραμμές μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα.
Διαβάζοντας παρακάτω μπορώ να πω με βεβαιότητα 100% ότι δεν είσαι μαθηματικός. 
Με βεβαιότητα 80% ότι μαλλον ανήκεις σε σχολη που έχει συναντήσει μαθηματικά. Πιθανώς κάποια σχολή 4ης δέσμης η 3ης και έχεις συναντήσει το μάθημα Λογική των Προτάσεων ή κάτι παρόμοιο.
Με βεβαιότητα 100% επίσης μπορώ να πω ότι δεν γνωρίζεις το παράδοξο του αθροίσματος των δύο πλευρών ενός ισόπλευρου τριγώνου που ισούται με την τρίτη πλευρά.
Για Τμήμα Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών ή Φιλοσοφική θα πόνταρα αν έπρεπε να διαλέξω οπωσδήποτε.
Βαθμός πτυχίου 7,4.

(Μην τα παίρνεις προσωπικά μου αρέσει να κάνω τέτοια παιχνίδια με τη φαντασία μου, από το τίποτα να προσπαθώ να φτιάξω μια ιστορία.)

Το παράδειγμα με τα Lidl, και τις μπύρες δεν μου λέει κάτι, απλά χωρίζεις πολλά υποσύνολα, ένα πράγμα τέτοιο με σύνολα που δεν είναι ασυμβίβαστα μεταξύ τους.



κάτι τέτοιο ας πούμε, που μια χαρά ευσταθεί, απλά δεν είναι και πολύ χρήσιμο για εξαγωγή συμπερασμάτων ούτε στηρίζει κάποιο επιχείρημα εκτός αν εγώ έχω λογικό κενό και τα συνολά μου έχουν τομή την οποία δεν αντιλαμβάνομαι.

Τα δικά μου σύνολα είνα ασυμβίβαστα.
ΟΧΙ-ΝΑΙ
ΔΡΑΧΜΗ-ΕΥΡΩ
ΤΣΙΠΡΑΣ ΑΡΙΣΤΕΡΟΣ-ΤΣΙΠΡΑΣ ΔΕΞΙΟΣ
Τα σύνολα μου είναι ασυμβίβαστα. Δεν έχουν τομή. Δεν μπορεί να συμβαίνουν ταυτόχρονα (τα δύο γεγονότα, όχι όλα όλων των προτάσεων μου)
Το μέγεθος δεν  παίζει ρόλο δεν χρειάζεται να είναι ίσα τα σύνολα μου απλά να μην έχουν κοινά σημεία.

Εσύ μπορείς να φας όλο το Lidl είτε στη θάλασσα είτε στο βουνό, αλλά θα τα ψωνίσεις ή με δραχμές ή με ευρώ, δεν μπορείς να πάρεις τις μπύρες και με δραχμές και με ευρώ.


Το ότι λες "ασυνέπεια των συνόλων"  μου δείχνει ότι έχεις ακούσει τις λέξεις "συνεπές και ασυνεπές σύνολο" κάπου κάποια στιγμή, αλλά δεν πρόσεχες αρκετά, μπορεί και να μιλούσες ή να μην ήταν καλά τυπωμένες οι σημειώσεις σε εκείνη τη σελίδα από το φωτοτυπάδικο (δεν κρατούσες χειρόγραφες σίγουρα).

'συνεπές' είναι ένα σύνολο που δεν περιέχει τον εαυτό του και 'ασυνεπές' ένα σύνολο που περιέχει τον εαυτό του.Έστω για παράδειγμα το σύνολο όλων των τετραγώνων. Αυτό το σύνολο δεν είναι τετράγωνο και επομένως δεν αποτελεί μέλος του συνόλου των τετραγώνων, δηλαδή δεν περιέχει τον εαυτό του. Επομένως είναι 'συνεπές.
Η συνέπεια στα μαθηματικά δεν έχει κάποια σχέση με τη χρονική συνέπεια ούτε με τη συνέπεια μιας πράξης είναι ένας ορισμός και μόνο.
Εκτός αν εννοείς τη συνέπεια στη θεωρία της πληρότητας ή της μη πληρότητας  του Γκέντελ. Που δεν έχει σχέση με σύνολα αλλά με θεωρίες και αξιώματα τα οποία είναι μαθηματικά που δεν καταλαβαίνω, φιλοσοφικά μαθηματικά.
Στο 2ο παράδειγμά σου χωρίζεις 3 σύνολα (ή 5 αν βάζεις και τα Α και Β κάτι έχασα εκεί μπορεί να κάνω και λάθος)
Α) Ευρωπαίος
Β) Έλληνας
C) Μαλάκας

Μπορούν να συμβαίνουν και τα 3 ταυτόχρονα στην τομή των τριών συνόλων όπως φαίνεται παρακάτω (και με 5 το ίδιο θα ηταν)



Τώρα τα ποσοστά 99% που δίνεις απλά βοηθάνε στον υπολογισμό της δεσμευμένης πιθανότητας αν ζητηθεί.
π.χ. ποιά η πιθανότητα αν κάποιος είναι Ευρωπαίος να είναι Έλληνας και να είναι και Μαλάκας. (υπολογίζεται εύκολα με απλή αντικατάσταση στον τύπο των δεσμευμένων πιθανοτήτων)

Το τρίτο παράδειγμα μπορώ να το απορρίψω λογικομαθηματικά, λίγο απ όλα, γενικά πάσχει ως παράδειγμα και δεν καταλαβαίνω πως σχετίζεται με κάτι που έχω γράψει στο post μου.

(αντιστροφή της λογικής)
Ένα άτομο που έχει 1 ευρώ είναι =φτωχό
Αν ένα άτομο....που έχει x+1 ευρώ είναι =φτωχό
Αν ένα άτομο...που έχει x+2 ευρώ είναι =φτωχό
......
Ένα άτομο που έχει x+v ευρώ είναι =φτωχό!!

Η έννοια της φτώχιας και του πλούτου είναι άσχετη για την εισαγωγή της σε μαθηματικό τύπο τον αποίο προσπαθείς να αποδείξεις με επαγωγή.
Εκτός αν ορίσεις τιμή πχ. φτωχός<1000<πλούσιος για να την εισάγεις μαθηματικά πράγμα που δεν κάνεις.
Ακόμη και να το έκανες σε κάποια τιμή θα έπιανες την τιμή τις ανίσωσης δεν θα ίσχυε η επαγωγή σου για ν αριθμούς.

"Η μαθηματική επαγωγή, ή διαφορετικά τέλεια επαγωγή, είναι μια μέθοδος μαθηματικής απόδειξης που συνήθως χρησιμοποιείται για να αποδειχτεί ότι μια πρόταση ισχύει για όλους τους φυσικούς αριθμούς. Η μαθηματική επαγωγή είναι λογικά ισοδύναμη με την αρχή της καλής διάταξης.
Η μέθοδος της μαθηματικής επαγωγής δεν πρέπει να αντιμετωπίζεται σαν κάποιο είδος επαγωγικού λογισμού ο οποίος δεν οδηγεί πάντα σε έγκυρα αποτελέσματα, όπως για παράδειγμα στη φυσική όπου χρησιμοποιείται επαγωγικός λογισμός για να εξαχθεί ένας γενικός κανόνας από μερικές περιπτώσεις. Για την ακρίβεια η μέθοδος της μαθηματικής επαγωγής είναι μια μορφή παραγωγικού λογισμού και οδηγεί σε πλήρως κατοχυρωμένα αποτελέσματα.
"

αν ένα άτομο έχει x ευρώ είναι πλούσιο τότε ένα άτομο με x+v ευρώ ανεξαρτήτως την τιμή του ν αν ν είναι φυσικός αριθμός είναι πλούσιος.
Για μείον θέτωντας x=v έχουμε x-v=0 οπότε πλούσιος δεν είναι σίγουρα.
και αφού πρέπει να θέσεις περιορισμό στο ν δεν μπορείς να γενικεύσεις.
Σιγά μην είμαι αγαπητός μετά από την απάντηση που σου έδωσα  ;D
Να ξέρείς δεν παρεξηγιέμαι μπορείς να προσβάλλεις δεν τα παίρνω τα ιντερνετικά προσωπικά.
Ούτως ή άλλως έχω πει σε άλλο post ότι δεν έχω σε εκτίμηση το ανθρώπινο είδος οπότε και να με προσβάλλεις θα με προσβάλλει κάποιος που δεν έχω σε εκτίμηση (παραγωγική λογική).  ;D

Το συμπέρασμα που θα έβγαζα για μένα είναι:
Αφού ασχολούμαι να σου απαντήσω στις 5:49 το πρωί προφανώς και δεν κάνω sex, αλλιώς σιγά μην ήμουν στο PC.
Άρα μλκίζομαι μόνος μου και δεν έχω τίποτα καλύτερο να κάνω με το χρόνο μου.
Έχω κόμπλεξ κατωτερότητας/ανωτερότητας αλλιώς δεν θα καθόμουν να απαντήσω τάχαμου μαθηματικά, λες και είμαστε σε τεστ εξυπνάδας.

Το τελευταίο να ξέρεις δεν ισχύει (δεν ισχύει τελείως μόνο λίγο, απλά είμαι Κριός με οροσκόπο Κριό  ;D  ;D  ;D ) και δεν είχα ύπνο οπότε το είδα ως παιχνίδι, ότι δηλαδή καλύτερα να μαλώνουμε για τέτοιες χαζομάρες και να ξεχαστούμε λίγο από το μέλλον της πατρίδας και τις κουβέντες που λέμε τελευταία.

Πάντως να είσαι καλά, με έκανες και ξεχάστηκα και πέρασα πολύ ευχάριστα την ώρα μου, με χαρά εννοώ, γιατί έπρεπε να σκεφτώ για να απαντήσω.
Κάποιες έννοιες είχα να τις πετύχω καιρό.

Επίσης αυτοί που θα ξυπνήσουν το πρωι θα γελάνε με τη μκλια που με/μας έδειρε νυχτιάτικα και θα περάσουν και αυτοί καλά.
win-win situation  :up:


Ελπίζω να βρούμε χρόνο για σωστό διάλογο και όχι τουφεκιές, τώρα είμαι μέσα στη βρόμα.

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1911 στις: Ιούλιος 09, 2015, 03:43:52 μμ »



Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1912 στις: Ιούλιος 09, 2015, 03:54:53 μμ »
χαχαχαχαχα

ρε παιδια διαβασα ενα αθρο... ειναι αυτο...

Πως έμειναν εκτός διαπραγμάτευσης Σόιμπλε, ΔΝΤ και Eurogroup

Τους τρεις «προβληματικούς» παράγοντες (Σόιμπλε, ΔΝΤ και Eurogroup) άφησε έξω από την διαπραγμάτευση για τους όρους του δανείου από τον ESM ο Αλέξης Τσίπρας. Το «κόλπο» ήταν η αξιοποίηση του καταστατικού του Ευρωπαϊκού Μηχανισμού Στήριξης (ESM), αμέσως μόλις η Σύνοδος Κορυφής διαπίστωσε ότι το μνημόνιο τελείωσε στις 30 Ιουνίου και αποδέχθηκε ότι «το πρόγραμμα δεν ολοκληρώθηκε».

Το άρθρο 13 του καταστατικού του ΕSM για την «χορήγηση στήριξης σταθερότητας» ορίζει την διαδικασία που ακολουθείται όταν μία χώρα αιτείται δάνειο. Ο Πρόεδρος του Συμβουλίου Διευθυντών του ESM, δηλαδή ο Γερούν Ντάισελμπλουμ, παραλαμβάνει την αίτηση και την προωθεί αμέσως (όπως και έπραξε) προς την Κομισιόν και την ΕΚΤ προκειμένου αυτές να ελέγξουν αν πληρούνται τρεις προϋποθέσεις:

αν το πρόβλημα χρέους αποτελεί κίνδυνο για τη χρηματοπιστωτική σταθερότητα της ευρωζώνης ως σύνολο ή των χωρών – μελών της.
αν το δημόσιο χρέος της Ελλάδας είναι βιώσιμο. Αυτή η εκτίμηση μπορεί να διενεργείται «από κοινού με το ΔΝΤ» (που ως γνωστόν έχει ήδη δηλώσει με έκθεσή του ότι το ελληνικό χρέος δεν είναι βιώσιμο).
να εκτιμήσει τις πραγματικές ή δυνητικές ανάγκες χρηματοδότησης, δηλαδή πόσα χρήματα χρειάζονται.
Αυτά έπραξε χθες ο Γ. Ντάισελμπλουμ κινούμενος με βάση το καταστατικό του ESM.

Στη συνέχεια η διαδικασία έχει ως εξής: το Συμβούλιο Διευθυντών του ESM αποφασίζει κατ’ αρχήν την έγκριση του δανείου, έχοντας την θετική εισήγηση του Προέδρου και τις εκθέσεις που έχουν συνταχθεί. Εδώ θέλει προσοχή, διότι το Συμβούλιο Διευθυντών αποτελείται από τους υπουργούς Οικονομικών, επομένως συμμετέχει και ο Β. Σόιμπλε. Όμως το Συμβούλιο Διευθυντών δεν κάνει διαπραγμάτευση, αλλά απλώς εξετάζει το αίτημα με βάση την εισήγηση.

Αν υπάρξει η θετική απόφαση, το Συμβούλιο Διευθυντών αναθέτει στην Κομισιόν σε συνεργασία με την ΕΚΤ και εφόσον «είναι εφικτό από κοινού με το ΔΝΤ» να διαπραγματευτεί με την Ελλάδα το μνημόνιο κατανόησης που θα περιλαμβάνει τους όρους χρηματοδότησης, δηλαδή τα μέτρα. Το μνημόνιο κατανόησης υπογράφεται από την Κομισιόν, η οποία εκπροσωπεί τον ESM.

Ο Διευθύνων Σύμβουλος του ESM συντάσσει την συμφωνία, η οποία εγκρίνεται από το Συμβούλιο Διευθυντών.

Στη διαδικασία αυτή δεν υπάρχει εμπλοκή του Eurogroup, ενώ η εμπλοκή του Σόιμπλε είναι μικρή. Η δε ανακοινωθείσα συνεδρίαση του Eurogroup είναι «τεχνικού» χαρακτήρα, καθώς θα πραγματοποιηθεί για να συμφωνηθούν οι αλλαγές που επέρχονται στους προϋπολογισμούς των χωρών από το ελληνικό δάνειο.


τελικα μηπως θα καταφερει να μας φτιαξει;;   ??? ???

ειλικρινα εχω μπερδευτει με την ολη κατασταση...
Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1913 στις: Ιούλιος 09, 2015, 04:01:34 μμ »
Eτσι, με την εξυπνάδα αυτή η Γερμανία θα παύσει να ελέγχει την Ευρώπη...

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1914 στις: Ιούλιος 09, 2015, 04:22:57 μμ »
Eτσι, με την εξυπνάδα αυτή η Γερμανία θα παύσει να ελέγχει την Ευρώπη...
στο αθρο αναφερεσε Βικτωρα; τι εννοεις;
Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1915 στις: Ιούλιος 09, 2015, 04:24:34 μμ »
χαχαχαχαχα

ρε παιδια διαβασα ενα αθρο... ειναι αυτο...

τελικα μηπως θα καταφερει να μας φτιαξει;;   ??? ???

ειλικρινα εχω μπερδευτει με την ολη κατασταση...





Δημήτρη, κρίνε μόνος σου ;)




Ο ΕΜΣ δεν είναι κάτι απλό. Είναι ένα ίδρυμα ελεγχόμενης χρεοκοπίας με έδρα το Λουξεμβούργο για τις χώρες της ευρωζώνης που αδυνατούν να ανταπεξέλθουν στα χρέη τους.

Ας δούμε τι προβλέπει η Συνθήκη Ίδρυσης του ΕΜΣ.
Επιγραμματικά, με το άρθρο 32 παρ. 2 της Συνθήκης: «Ο ΕΜΣ διαθέτει πλήρη νομική προσωπικότητα· έχει πλήρη δικαιοπρακτική ικανότητα:

α) να αποκτά και να διαθέτει κινητή και ακίνητη περιουσία,


β) να συμβάλλεται,


γ) να είναι διάδικος και

δ) να συνάπτει συμφωνία και/ή πρωτόκολλα για την έδρα, όποτε είναι αναγκαίο, για την εξασφάλιση της αναγνώρισης και της επιβολής του νομικού καθεστώτος και των προνομίων και ασυλιών του.»

Η παρ. 3 του ίδιου άρθρου αναφέρει: «Ο ΕΜΣ, η ακίνητη περιουσία, οι πόροι του και τα περιουσιακά του στοιχεία, ανεξαρτήτως τοποθεσίας και κατόχου, χαίρουν ασυλίας από οιασδήποτε μορφής δικαστική διαδικασία, εκτός εάν ο ΕΜΣ παραιτηθεί ρητώς από την ασυλία του για τους σκοπούς οιασδήποτε διαδικασίας ή βάσει των όρων οιασδήποτε συμβάσεως, συμπεριλαμβανομένης της τεκμηρίωσης των χρηματοδοτικών του μέσων.»

Η παρ. 4 του ίδιου άρθρου αναφέρει: «Η περιουσία, οι χρηματοδοτικοί πόροι και τα στοιχεία του ενεργητικού του ΕΜΣ, ανεξαρτήτως τοποθεσίας και κατόχου, χαίρουν ασυλίας έναντι έρευνας, επίταξης, δήμευσης, απαλλοτρίωσης ή οποιασδήποτε άλλης μορφής κατάσχεσης, αφαίρεσης ή δέσμευσης βάσει εκτελεστικών, δικαστικών, διοικητικών ή νομοθετικών μέτρων

Οι παρ. 5 & 6 του ίδιου άρθρου αναφέρουν: «Τα αρχεία του ΕΜΣ και όλα τα έγγραφα που ανήκουν στον ΕΜΣ ή βρίσκονται στην κατοχή του είναι απαραβίαστα. Οι χώροι των εγκαταστάσεων του ΕΜΣ είναι απαραβίαστοι.»

Ενώ οι παρ. 8 & 9 του ίδιου άρθρου αναφέρουν: «Στον βαθμό που είναι αναγκαίο για την άσκηση των δραστηριοτήτων που προβλέπονται στην παρούσα συνθήκη, όλη η περιουσία, οι χρηματοδοτικοί πόροι και τα στοιχεία του ενεργητικού του ΕΜΣ δεν υπόκεινται σε κανέναν περιορισμό, ρύθμιση, έλεγχο και μορατόρια οποιασδήποτε φύσεως. Ο ΕΜΣ απαλλάσσεται από οιαδήποτε υποχρέωση έγκρισης ή αδειοδότησης ως πιστωτικό ίδρυμα, πάροχος επενδυτικών υπηρεσιών ή άλλου είδους επίσημη αδειοδοτημένη, ή ρυθμιζόμενη οντότητα δυνάμει των νομοθεσιών εκάστου μέλους του ΕΜΣ.»

Μάλιστα στο άρθρο 32 παρ. 8 της Συνθήκης ίδρυσης του ΕΜΣ προβλέπεται: «Στον βαθμό που είναι αναγκαίο για την άσκηση των δραστηριοτήτων που προβλέπονται στην παρούσα συνθήκη, όλη η περιουσία, οι χρηματοδοτικοί πόροι και τα στοιχεία του ενεργητικού του ΕΜΣ δεν υπόκεινται σε κανέναν περιορισμό, ρύθμιση, έλεγχο και μορατόρια οποιασδήποτε φύσεως.»

Με άλλα λόγια ο δανεισμός και οι εγγυήσεις που θα αποσπάσει ο ΕΜΣ από το κράτος μέλος που έχει τεθεί υπό την κηδεμονία του «δεν υπόκεινται σε κανέναν περιορισμό, ρύθμιση, έλεγχο και μορατόρια οποιασδήποτε φύσεως.» Κι έτσι το κράτος οφειλέτης είναι αναγκασμένο να υποστεί ότι έχει αποφασιστεί ερήμην του χωρίς να έχει καν το δικαίωμα διαπραγμάτευσης ώστε δήθεν να πετύχει τίποτε περιορισμούς, ρυθμίσεις, ελέγχους και μορατόρια στον τρόπο δανεισμού του από τον ΕΜΣ.

Τι γίνεται όταν ο ΕΜΣ εγκρίνει την έναρξη ενός νέου χρηματοδοτικού προγράμματος προς την Ελλάδα; Τότε συντάσσεται «με το ενδιαφερόμενο μέλος του ΕΜΣ μνημόνιο κατανόησης («ΜΚ») όπου θα περιγράφονται αναλυτικά οι όροι που θα συνδέονται με τη διευκόλυνση χρηματοπιστωτικής συνδρομής. Το περιεχόμενο του ΜΚ αντικατοπτρίζει τις αδυναμίες που πρέπει να αντιμετωπιστούν και το μέσο χρηματοπιστωτικής συνδρομής που έχει επιλεγεί.» (άρθρο 13, παρ. 3) Επομένως κάθε νέα χρηματοδότηση, οφείλει να συνοδεύεται από «μνημόνιο κατανόησης», όπως αυτά που μας έχουν επιβληθεί μέχρι σήμερα.

Το καινούργιο είναι  ότι το «ΜΚ [Μνημόνιο Κατανόησης] συνάδει πλήρως με τα μέτρα συντονισμού των οικονομικών πολιτικών που προβλέπονται στη ΣΛΕΕ [Συνθήκη Λειτουργίας της Ευρωπαϊκής Ένωσης], ιδίως με τυχόν πράξεις του δικαίου της Ευρωπαϊκής Ένωσης, συμπεριλαμβανομένης οποιασδήποτε γνώμης, προειδοποίησης, σύστασης ή απόφασης απευθυνόμενης στο ενδιαφερόμενο μέλος του ΕΜΣ.» (στο ίδιο άρθρο) Δηλαδή αυτή την φορά το Μνημόνιο δεν είναι μια διμερής συμφωνία με το υπό χρηματοδότηση κράτος, όπως είναι η Ελλάδα, απόρροια μιας συγκεκριμένης δανειακής σύμβασης. Εντάσσεται στη ΣΛΕΕ και στο δίκαιο της ΕΕ.

Τι σημαίνει αυτό; Σημαίνει πώς η εφαρμογή του μνημονίου δεν είναι κάτι ξεχωριστό από την συμμετοχή της χώρας μας στην «ευρωπαϊκή ολοκλήρωση» Κι επομένως η τήρηση του μνημονίου, εντάσσεται στο άρθρο 28 του Συντάγματος που «προβλέπει περιορισμούς ως προς την άσκηση της εθνικής κυριαρχίας της,» προκειμένου να διευκολυνθεί η «συμμετοχή της Χώρας στις διαδικασίες της ευρωπαϊκής ολοκλήρωσης,» όπως ρητά αναφέρεται στην ερμηνευτική δήλωση του συγκεκριμένου άρθρου.

Γι’ αυτό και η «Ευρωπαϊκή Επιτροπή υπογράφει το ΜΚ εξ ονόματος του ΕΜΣ» (παρ. 4) και επίσης η «Ευρωπαϊκή Επιτροπή – σε συνεργασία με την ΕΚΤ και, εφόσον είναι εφικτό, από κοινού με το ΔΝΤ – επιφορτίζεται με την παρακολούθηση της συμμόρφωσης προς τους όρους που συνοδεύουν τη διευκόλυνση χρηματοπιστωτικής συνδρομής.» (παρ. 5).

Με άλλα λόγια το κράτος μέλος που δανείζεται απευθείας από τον ΕΜΣ χάνει όχι μόνο την εθνική του κυριαρχία, αλλά την ίδια την κρατική του υπόσταση. Η κυβέρνηση οφείλει "άνευ όρων και αμετάκλητα" να ακολουθεί κατά γράμμα ότι αποφασίζει η Ευρωπαϊκή Επιτροπή και το διοικητικό συμβούλιο του ΕΜΣ.

 Δηλαδή, ως Ελλάδα, τελειώσαμε και πάμε για σκραπ ;D




http://air.euro2day.gr/cov/im/imfname_247811.pdf

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1916 στις: Ιούλιος 09, 2015, 04:26:47 μμ »
στο αθρο αναφερεσε Βικτωρα; τι εννοεις;

E ναι..

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1917 στις: Ιούλιος 09, 2015, 04:28:01 μμ »
στο αθρο αναφερεσε Βικτωρα; τι εννοεις;

Εννοεί ότι πολλά τέτοια άρθρα βγαίνουν κατά καιρούς, τα οποία αναφέρονται σε κινήσεις που μπορεί να έχουν μόνο ελάσσονα σημασία, αφού η ουσία είναι πως το κουμάντο το κάνει η Γερμανία.


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1918 στις: Ιούλιος 09, 2015, 04:34:13 μμ »



Δημήτρη, κρίνε μόνος σου ;)




Ο ΕΜΣ δεν είναι κάτι απλό. Είναι ένα ίδρυμα ελεγχόμενης χρεοκοπίας με έδρα το Λουξεμβούργο για τις χώρες της ευρωζώνης που αδυνατούν να ανταπεξέλθουν στα χρέη τους.

Ας δούμε τι προβλέπει η Συνθήκη Ίδρυσης του ΕΜΣ.
Επιγραμματικά, με το άρθρο 32 παρ. 2 της Συνθήκης: «Ο ΕΜΣ διαθέτει πλήρη νομική προσωπικότητα· έχει πλήρη δικαιοπρακτική ικανότητα:

α) να αποκτά και να διαθέτει κινητή και ακίνητη περιουσία,


β) να συμβάλλεται,


γ) να είναι διάδικος και

δ) να συνάπτει συμφωνία και/ή πρωτόκολλα για την έδρα, όποτε είναι αναγκαίο, για την εξασφάλιση της αναγνώρισης και της επιβολής του νομικού καθεστώτος και των προνομίων και ασυλιών του.»

Η παρ. 3 του ίδιου άρθρου αναφέρει: «Ο ΕΜΣ, η ακίνητη περιουσία, οι πόροι του και τα περιουσιακά του στοιχεία, ανεξαρτήτως τοποθεσίας και κατόχου, χαίρουν ασυλίας από οιασδήποτε μορφής δικαστική διαδικασία, εκτός εάν ο ΕΜΣ παραιτηθεί ρητώς από την ασυλία του για τους σκοπούς οιασδήποτε διαδικασίας ή βάσει των όρων οιασδήποτε συμβάσεως, συμπεριλαμβανομένης της τεκμηρίωσης των χρηματοδοτικών του μέσων.»

Η παρ. 4 του ίδιου άρθρου αναφέρει: «Η περιουσία, οι χρηματοδοτικοί πόροι και τα στοιχεία του ενεργητικού του ΕΜΣ, ανεξαρτήτως τοποθεσίας και κατόχου, χαίρουν ασυλίας έναντι έρευνας, επίταξης, δήμευσης, απαλλοτρίωσης ή οποιασδήποτε άλλης μορφής κατάσχεσης, αφαίρεσης ή δέσμευσης βάσει εκτελεστικών, δικαστικών, διοικητικών ή νομοθετικών μέτρων

Οι παρ. 5 & 6 του ίδιου άρθρου αναφέρουν: «Τα αρχεία του ΕΜΣ και όλα τα έγγραφα που ανήκουν στον ΕΜΣ ή βρίσκονται στην κατοχή του είναι απαραβίαστα. Οι χώροι των εγκαταστάσεων του ΕΜΣ είναι απαραβίαστοι.»

Ενώ οι παρ. 8 & 9 του ίδιου άρθρου αναφέρουν: «Στον βαθμό που είναι αναγκαίο για την άσκηση των δραστηριοτήτων που προβλέπονται στην παρούσα συνθήκη, όλη η περιουσία, οι χρηματοδοτικοί πόροι και τα στοιχεία του ενεργητικού του ΕΜΣ δεν υπόκεινται σε κανέναν περιορισμό, ρύθμιση, έλεγχο και μορατόρια οποιασδήποτε φύσεως. Ο ΕΜΣ απαλλάσσεται από οιαδήποτε υποχρέωση έγκρισης ή αδειοδότησης ως πιστωτικό ίδρυμα, πάροχος επενδυτικών υπηρεσιών ή άλλου είδους επίσημη αδειοδοτημένη, ή ρυθμιζόμενη οντότητα δυνάμει των νομοθεσιών εκάστου μέλους του ΕΜΣ.»

Μάλιστα στο άρθρο 32 παρ. 8 της Συνθήκης ίδρυσης του ΕΜΣ προβλέπεται: «Στον βαθμό που είναι αναγκαίο για την άσκηση των δραστηριοτήτων που προβλέπονται στην παρούσα συνθήκη, όλη η περιουσία, οι χρηματοδοτικοί πόροι και τα στοιχεία του ενεργητικού του ΕΜΣ δεν υπόκεινται σε κανέναν περιορισμό, ρύθμιση, έλεγχο και μορατόρια οποιασδήποτε φύσεως.»

Με άλλα λόγια ο δανεισμός και οι εγγυήσεις που θα αποσπάσει ο ΕΜΣ από το κράτος μέλος που έχει τεθεί υπό την κηδεμονία του «δεν υπόκεινται σε κανέναν περιορισμό, ρύθμιση, έλεγχο και μορατόρια οποιασδήποτε φύσεως.» Κι έτσι το κράτος οφειλέτης είναι αναγκασμένο να υποστεί ότι έχει αποφασιστεί ερήμην του χωρίς να έχει καν το δικαίωμα διαπραγμάτευσης ώστε δήθεν να πετύχει τίποτε περιορισμούς, ρυθμίσεις, ελέγχους και μορατόρια στον τρόπο δανεισμού του από τον ΕΜΣ.

Τι γίνεται όταν ο ΕΜΣ εγκρίνει την έναρξη ενός νέου χρηματοδοτικού προγράμματος προς την Ελλάδα; Τότε συντάσσεται «με το ενδιαφερόμενο μέλος του ΕΜΣ μνημόνιο κατανόησης («ΜΚ») όπου θα περιγράφονται αναλυτικά οι όροι που θα συνδέονται με τη διευκόλυνση χρηματοπιστωτικής συνδρομής. Το περιεχόμενο του ΜΚ αντικατοπτρίζει τις αδυναμίες που πρέπει να αντιμετωπιστούν και το μέσο χρηματοπιστωτικής συνδρομής που έχει επιλεγεί.» (άρθρο 13, παρ. 3) Επομένως κάθε νέα χρηματοδότηση, οφείλει να συνοδεύεται από «μνημόνιο κατανόησης», όπως αυτά που μας έχουν επιβληθεί μέχρι σήμερα.

Το καινούργιο είναι  ότι το «ΜΚ [Μνημόνιο Κατανόησης] συνάδει πλήρως με τα μέτρα συντονισμού των οικονομικών πολιτικών που προβλέπονται στη ΣΛΕΕ [Συνθήκη Λειτουργίας της Ευρωπαϊκής Ένωσης], ιδίως με τυχόν πράξεις του δικαίου της Ευρωπαϊκής Ένωσης, συμπεριλαμβανομένης οποιασδήποτε γνώμης, προειδοποίησης, σύστασης ή απόφασης απευθυνόμενης στο ενδιαφερόμενο μέλος του ΕΜΣ.» (στο ίδιο άρθρο) Δηλαδή αυτή την φορά το Μνημόνιο δεν είναι μια διμερής συμφωνία με το υπό χρηματοδότηση κράτος, όπως είναι η Ελλάδα, απόρροια μιας συγκεκριμένης δανειακής σύμβασης. Εντάσσεται στη ΣΛΕΕ και στο δίκαιο της ΕΕ.

Τι σημαίνει αυτό; Σημαίνει πώς η εφαρμογή του μνημονίου δεν είναι κάτι ξεχωριστό από την συμμετοχή της χώρας μας στην «ευρωπαϊκή ολοκλήρωση» Κι επομένως η τήρηση του μνημονίου, εντάσσεται στο άρθρο 28 του Συντάγματος που «προβλέπει περιορισμούς ως προς την άσκηση της εθνικής κυριαρχίας της,» προκειμένου να διευκολυνθεί η «συμμετοχή της Χώρας στις διαδικασίες της ευρωπαϊκής ολοκλήρωσης,» όπως ρητά αναφέρεται στην ερμηνευτική δήλωση του συγκεκριμένου άρθρου.

Γι’ αυτό και η «Ευρωπαϊκή Επιτροπή υπογράφει το ΜΚ εξ ονόματος του ΕΜΣ» (παρ. 4) και επίσης η «Ευρωπαϊκή Επιτροπή – σε συνεργασία με την ΕΚΤ και, εφόσον είναι εφικτό, από κοινού με το ΔΝΤ – επιφορτίζεται με την παρακολούθηση της συμμόρφωσης προς τους όρους που συνοδεύουν τη διευκόλυνση χρηματοπιστωτικής συνδρομής.» (παρ. 5).

Με άλλα λόγια το κράτος μέλος που δανείζεται απευθείας από τον ΕΜΣ χάνει όχι μόνο την εθνική του κυριαρχία, αλλά την ίδια την κρατική του υπόσταση. Η κυβέρνηση οφείλει "άνευ όρων και αμετάκλητα" να ακολουθεί κατά γράμμα ότι αποφασίζει η Ευρωπαϊκή Επιτροπή και το διοικητικό συμβούλιο του ΕΜΣ.

 Δηλαδή, ως Ελλάδα, τελειώσαμε και πάμε για σκραπ ;D




http://air.euro2day.gr/cov/im/imfname_247811.pdf

μαλιστα πολυ καλο Σπυρο δεν το ηξερα!! οποτε δεν εχει grexit αλλα εχει οτι πουν αυτοι εμεις το κανουμε; δυσκολα πραγματα!!
Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1919 στις: Ιούλιος 09, 2015, 05:43:28 μμ »
Ελπίζω οι "κυβερνώντες" μαζί με τους 300 της Βουλής να διαβάζουν και να ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ (κυρίως) τι κάνουν (ή δεν κάνουν) καθώς επίσης και τα αποτελέσματα των ενεργειών τους!


ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...