Αποστολέας Θέμα: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''  (Αναγνώστηκε 1366276 φορές)

0 μέλη και 8 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1860 στις: Ιούλιος 08, 2015, 11:22:30 πμ »
βασικα στην ευρωβουλη αν εξαιρεσεις τους φασιστοακραιους, η κεντρικη ιδεα ειναι πως τρωμε ξυλο για τους βλακες μας που λεγανε για τζιχαντιστες, τρομοκρατες κλπ και πως πρεπει η κυβερνηση να κυβερνησει επιτελους και να κανει μεταρρυθμισεις και η ευρωπη θα κανει το χρεος και θα μας κρατησει εντος ευρω.

εμεις μεταρρυθμισεις δεν θελουμε να κανουμε, οποτε την Κυριακη κουναμε μαντηλι και τη δευτερα το πρωι θα φαμε κολυβα :lol:
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1861 στις: Ιούλιος 08, 2015, 12:36:46 μμ »
Από όπου και αν το πιάσω είμαστε τελειωμένοι.
Ακόμη και συμφωνία να φέρει ο Τσίπρας, οι δραχμιστές του κόμματος του δεν θα την ψηφίσουν. Θα περάσει με την ψήφο της αντιπολίτευσης.
Αλλά όμως ο Τσίπρας θα έχει χάσει τη δεδηλωμένη. Τι σημαίνει αυτό; Εκλογές.
Σιγά μη μας δώσουν λεφτά ενώ θα βρισκόμαστε σε προεκλογική περίοδο και χωρίς να ξέρουν αν αυτός που θα βγει θα εφαρμόσει αυτά που ψηφίστηκαν.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1862 στις: Ιούλιος 08, 2015, 12:42:31 μμ »
Ρε παιδιά είμαι άσχετος από πολιτικά ούτε έχω εμπειρία ούτε τίποτα εγω ξέρω ότι είμαι 29χρ και ότι όπως πάει η Ελλάδα δεν έχει προκοπή... Ούτε αμάξι δεν μπορεί κάνεις να πάρει και δεν μιλάω για εσάς που οι πιο πολύ είστε πανω από 35 και έχετε ζήσει και άλλες εποχές... Για σκέφτητε και τους νέους που με 580 δεν τους φτάνουν να ζήσουν... Αν η δραχμή είναι το μέσο να ζήσουν οι επόμενοι καλύτερα εγω συμφωνώ να φάω σκατα και να χάσω τα συν που έχω

Στάλθηκε από το Sony Neo V μου χρησιμοποιώντας Tapatalk...

Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος macedonianGR

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 120
    • Προφίλ
''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1863 στις: Ιούλιος 08, 2015, 12:58:09 μμ »
Ρε παιδιά είμαι άσχετος από πολιτικά ούτε έχω εμπειρία ούτε τίποτα εγω ξέρω ότι είμαι 29χρ και ότι όπως πάει η Ελλάδα δεν έχει προκοπή... Ούτε αμάξι δεν μπορεί κάνεις να πάρει και δεν μιλάω για εσάς που οι πιο πολύ είστε πανω από 35 και έχετε ζήσει και άλλες εποχές... Για σκέφτητε και τους νέους που με 580 δεν τους φτάνουν να ζήσουν... Αν η δραχμή είναι το μέσο να ζήσουν οι επόμενοι καλύτερα εγω συμφωνώ να φάω σκατα και να χάσω τα συν που έχω

Στάλθηκε από το Sony Neo V μου χρησιμοποιώντας Tapatalk...
Φίλε μου εκτός από τα 580€, την επιθυμία να αγοράσεις ένα αυτοκίνητο και ένα ρολόι, υπάρχουν και τα 0€, η αναζήτησή τροφίμων και η μη δυνατότητα κάλυψης βιοποριστικών αναγκών.
Βλέπω οτι με πολύ μεγάλη ευκολία διατυπώνουμε απόψεις απόλυτης καταστροφής χωρίς ούτε ένα ουσιαστικό και χειροπιαστό επιχείρημα, μη σκεπτόμενοι τα ενδεχόμενα άλλων καταστάσεων ... που μπορεί να προκύψουν από την εμπλοκή των γεωπολιτικών συμφερόντων στην σημερινή κατάσταση.
Σε μια προσωπική προβολή της δίκης μου κατάστασης στο μέλλον το μόνο που διαβλέπω είναι κάθετη πτώση από ένα νορμαλ βιωτικό επίπεδο στην εξαθλίωση. Και όλα αυτά με μηδέν υποχρεώσεις και δάνεια.
Ψυχραιμία και λογική, γιατί ο εμφύλιος αλληλοσπαραγμός δεν είναι καθόλου μακριά.
Εύχομαι να έχω πέσει θύμα των μικροκομματικών συμφερόντων του ΣΥΡΙΖΑ και η όλοι κατάσταση να έχει δημιουργηθεί για να δικαιολογηθεί η υπεγράφη 3ου μνημονίου.



Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4477
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1864 στις: Ιούλιος 08, 2015, 01:02:40 μμ »
Αν βγουμε απο το ευρω και συνεπως απο την ΕΕ, το οικονομικο θα ειναι το τελευταιο που θα σε απασχολει.
Πιστεψε με, θα εχεις πολυ σοβαροτερα πραγματα να ασχοληθεις.
   

Sent from my LG G2 using tapatalk


Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1865 στις: Ιούλιος 08, 2015, 01:05:23 μμ »
Και σου λέω και πάλι επειδή φίλοι μου και συμμαθητές μου ζουν με 0€ προτιμώ όπως σου είπα στο μηδέν και πάλι από την αρχή!

Στάλθηκε από το Sony Neo V μου χρησιμοποιώντας Tapatalk...

Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1866 στις: Ιούλιος 08, 2015, 02:14:16 μμ »
http://www.newsbeast.gr/financial/arthro/1869834/bild-trietes-programma-me-51-dis-evro-tha-pari-i-ellada


χμμμ δεν μου κάθεται καλά...Θέλω Δημοψήφισμα!!!



Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1867 στις: Ιούλιος 08, 2015, 03:03:27 μμ »
Πολύς φόβος πλανάται στο φόρουμ...παιδιά λίγο υπομονή.

Επίσης αν είναι να υπογράψουμε μέτρα χωρίς προοπτική ανάκαμψης, κάτι που θα σημάνει φτωχοποίηση ακόμη μεγαλύτερου μέρους του λαού και βούλιαγμα ακόμη βαθύτερα στην ύφεση, να μην υπογράψουμε 100 φορές.
Προσωπικά δεν ζω στην γυάλα της δικιάς μου επιδερμίδας ώστε να μη με νοιάζει τι γίνεται πέρα απ'αυτή...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 08, 2015, 03:09:45 μμ από GiannisH »


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος macedonianGR

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 120
    • Προφίλ
''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1868 στις: Ιούλιος 08, 2015, 03:09:04 μμ »
Και σου λέω και πάλι επειδή φίλοι μου και συμμαθητές μου ζουν με 0€ προτιμώ όπως σου είπα στο μηδέν και πάλι από την αρχή!

Στάλθηκε από το Sony Neo V μου χρησιμοποιώντας Tapatalk...
Αγαπητέ μου , τα 0€ των φίλων σου συνοδεύονται από τους μισθούς ή τις συντάξεις των γονέων τους. Διαφορετικά σε γνωστό beach bar της Χαλκιδικής με τις 5000 ξαπλώστρες το 90% των λουομένων δεν θα ήταν μεταξύ 18 -25 αυτή τη στιγμή.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1869 στις: Ιούλιος 08, 2015, 03:17:00 μμ »
Επίσης βλέπω πόσο εύκολα αποτινάσσουμε τις "δημοκρατικές αρχές" μας. Δεν πέρασαν 4 μέρες από ένα σαρωτικό αποτέλεσμα στο δημοψήφισμα. Σεβαστείτε το και μην προτάσσετε την δική σας λογική ως ανώτερη των πολλών. Τουλάχιστον μην παρουσιάζετε τις απόψεις σας ως αξίωμα.Αν πιστεύετε στην δημοκρατία φυσικά. Αν όχι, πυροβολείτε ελεύθερα...


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1870 στις: Ιούλιος 08, 2015, 03:19:28 μμ »
Αγαπητέ μου , τα 0€ των φίλων σου συνοδεύονται από τους μισθούς ή τις συντάξεις των γονέων τους. Διαφορετικά σε γνωστό beach bar της Χαλκιδικής με τις 5000 ξαπλώστρες το 90% των λουομένων δεν θα ήταν μεταξύ 18 -25 αυτή τη στιγμή.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Τα 18-25 που λες δεν είναι πλέον κατηγορία να δεις την πραγματικότητα γιατί σίγουρα θα είναι φοιτητές και να ρωτήσεις τους γονείς τους που για τα 10€ που δίνουν στα παιδιά τους πως τα στερούνται και πως θέλουν να κλείσουν τα μάτια των παιδιών τους για να έχουν ακόμα όνειρα ... Οπότε δεν ισχύει αυτό που λες... Γιατί όπως ξέρεις οι Έλληνες είναι περήφανοι και δύσκολα τους παίρνεις την ελπίδα...

Στάλθηκε από το Sony Neo V μου χρησιμοποιώντας Tapatalk...

Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1871 στις: Ιούλιος 08, 2015, 03:25:20 μμ »
Φίλε μου εκτός από τα 580€, την επιθυμία να αγοράσεις ένα αυτοκίνητο και ένα ρολόι, υπάρχουν και τα 0€, η αναζήτησή τροφίμων και η μη δυνατότητα κάλυψης βιοποριστικών αναγκών.

Το γνωστό επιχείρημα "τουλάχιστον τώρα παίρνεις τα 580 ευρώ", καλύτερα από τα 0 ευρώ. Που αύριο θα είναι 400 ευρώ και μεθαύριο 300. Τη στιγμή που δεν υπάρχει προοπτική, αυτό το επιχείρημα είναι αίολο...


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3911
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1872 στις: Ιούλιος 08, 2015, 03:29:23 μμ »
Επίσης βλέπω πόσο εύκολα αποτινάσσουμε τις "δημοκρατικές αρχές" μας. Δεν πέρασαν 4 μέρες από ένα σαρωτικό αποτέλεσμα στο δημοψήφισμα. Σεβαστείτε το και μην προτάσσετε την δική σας λογική ως ανώτερη των πολλών. Τουλάχιστον μην παρουσιάζετε τις απόψεις σας ως αξίωμα.Αν πιστεύετε στην δημοκρατία φυσικά. Αν όχι, πυροβολείτε ελεύθερα...


Βρε Γιαννη, ουσιαστικα ο πρωτος που δε σεβεται το δημοψισμα που εγινε και το αποτελεσμα του ειναι αυτος που το προκηρυξε.

Αυτος ειναι που συμφωνησε εν τελει με την προταση Γιουνκερ την προηγουμενη βδομαδα και πλεον τα μετρα του δεν φτανουν.
Αυτος ειναι που ρωτησε τον ελληνικο λαο αν θελει τα μετρα των 8,5δις και εχοντας απαντηση 61% ΟΧΙ, πηγε να διαπραγματευτει κανοντας λογο ηδη για μετρα των 10δις που ενδεχομενως πλεον δεν φτανουν ουτε αυτα.



ολοι θελουμε το καλο της χωρας.
ποιο ΟΧΙ και ποιο ΝΑΙ

το θεμα ειναι οτι βουλιαζουμε και δεν ειναι στο χερι μας να κανουμε το οτιδηποτε.
κουβεντα γινεται και καλο ειναι να μην παρασυρομαστε σε "κοντριτσες". ολοι το ιδιο πραγμα θελουμε, τουλαχιστον αυτο θελω να πιστευω.
Παράθεση από: blackbird
Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.

Αποσυνδεδεμένος macedonianGR

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 120
    • Προφίλ
''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1873 στις: Ιούλιος 08, 2015, 03:41:15 μμ »
Το γνωστό επιχείρημα "τουλάχιστον τώρα παίρνεις τα 580 ευρώ", καλύτερα από τα 0 ευρώ. Που αύριο θα είναι 400 ευρώ και μεθαύριο 300. Τη στιγμή που δεν υπάρχει προοπτική, αυτό το επιχείρημα είναι αίολο...
Φίλε μου το επιχείρημα είναι γνωστό , αλλά αντεπιχείρημα δεν έχω ακούσει ...τεκμηριωμένο.
Άλλο τα δεδομένα και άλλο οι εικασίες.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1874 στις: Ιούλιος 08, 2015, 04:11:01 μμ »
αυτό το επιχείρημα είναι αίολο...


Τελικά απ'ότι συζήτησα με τον Βίκτορα, το σωστό πρέπει να είναι έωλος και όχι αίολος. Παρότι χρησιμοποιούνται και τα δύο.

http://lexilogia.gr/forum/showthread.php?5220-%CE%AD%CF%89%CE%BB%CE%BF%CF%82-%CE%AE-%CE%B1%CE%AF%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CF%82-%CE%AD%CF%89%CE%BB%CE%BF%CF%82


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1875 στις: Ιούλιος 08, 2015, 04:12:40 μμ »
Είναι Βίκτωρας, όχι Βίκτορας.

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1876 στις: Ιούλιος 08, 2015, 04:14:29 μμ »
Μας έχεις μ@μήσει σήμερα. Βίκτορας είναι.


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1877 στις: Ιούλιος 08, 2015, 04:32:39 μμ »
Φίλε μου το επιχείρημα είναι γνωστό , αλλά αντεπιχείρημα δεν έχω ακούσει ...τεκμηριωμένο.
Άλλο τα δεδομένα και άλλο οι εικασίες.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Αν είναι να παίρνουμε 580 να τα παίρνουμε όλοι τότε... Και οχι άλλοι να παίρνουν 2000€ και άλλοι 0€!! Εγώ θελω να παίρνω φέτος 580 του χρόνου 680 του παρά χρόνου 780 τότε μαζί σου αλλα να φυτοζωω με 300 και 200 καλύτερα 0 και μετά 100 και μετά 200 (χώρις να έχω στο κεφάλι μου χρέος που θα το αφήσω στους επόμενους)... Και ξέρεις κατι εγω όταν έπιασε η κρίση δούλευα τώρα δουλεύω το ίδιο άρα παράγω ίδιο κέρδος στην εταιρία αλλα εκείνη μου δίνει λιγότερα... Που πάει το κέρδος που αφήνω στην εταιρία... Γιατί ειναι πιο έξυπνος εχει πιο καλές σπουδές; Τώρα μπαίνω βέβαια σε αλλα κλιμάκια πολιτικά που δεν μαρεσουν... Αλλα ας βγάλει το παραπάνω κέρδος η εταιρία αρκεί και γω να ζω με τα όνειρα μου όταν μου τα σκοτώνει δεν λέει...

Στάλθηκε από το Sony Neo V μου χρησιμοποιώντας Tapatalk...

Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1878 στις: Ιούλιος 08, 2015, 04:34:33 μμ »
Φίλε μου το επιχείρημα είναι γνωστό , αλλά αντεπιχείρημα δεν έχω ακούσει ...τεκμηριωμένο.
Άλλο τα δεδομένα και άλλο οι εικασίες.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Θες να πεις ότι έχεις ακούσει τεκμηριωμένο επιχείρημα από την "άλλη" πλευρά;

Ασφαλώς, επιχειρήματα υπάρχουν και από τις δύο πλευρές.
Και θα έπρεπε κάποια στιγμή να μπούμε στον κόπο να σκεφθούμε τους λόγους για τους οποίους ο σχετικός διάλογος έχει τόσο επίμονα αποκλεισθεί.









Ο Α. Χίτλερ, αναμφίβολα ο πιο διάσημος Γερμανός του 20ου αιώνα, είχε πει: "ο λαός έχει μία αχανή ικανότητα να ξεχνάει ό,τι θέλεις εσύ να ξεχάσει και να θυμάται μόνο όσα θέλεις εσύ να θυμάται"...

αυτο νομίζω αναφέρεται στην πολεμική αναμέτρηση μεταξύ του Βασιλείου της Ελλάδας και της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας, με αφορμή το Κρητικό Ζήτημα τον Απρίλιο του 1897 ι οι πολεμικές συγκρούσεις τερματίστηκαν τον Μαΐο του ίδιου χρόνου με ήττα της Ελλάδας.
Στις 15/9/1897, ημέρα που δημοσιεύθηκε το χρονογράφημα στην εφ. ΕΜΠΡΟΣ, η Ελλάδα ζούσε κατάσταση περίπου όπως η σημερινή.
Τελικά, λίγες μόλις ημέρες μετά, μας επιβλήθηκε Διεθνής Οικονομικός Έλεγχος τον οποίο εκτελούσε εξαμελής επιτροπή μέχρι το 1978. (εγκατεστημένη, μάλιστα, στην οδό Πατριάρχου Ιωακείμ, στο Κολωνάκι).


Ας ξαναπούμε μέχρι πότε είχαμε τον Διεθνή Έλεγχο: μέχρι το 1978.
Δηλαδή, "απαλλαχθήκαμε" από αυτόν δύο έτη μετά την είσοδό μας στην Ευρωπαική Κοινότητα, ως "ισότιμο" μέλος. ::)