Αποστολέας Θέμα: ΒΟΗΘΕΙΑ για επιλογη μεταξυ 2 diver...  (Αναγνώστηκε 65589 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος alexandroudiakou

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 88
    • Προφίλ
ΒΟΗΘΕΙΑ για επιλογη μεταξυ 2 diver...
« στις: Αύγουστος 08, 2012, 07:11:45 μμ »
Καλησπερα σε ολους σας.μετα απο πολυ μελετη ρολογιων οπως seiko,orient,steinhart,grovana,debaufre,  κατεληξα στα 2 παρακατω diver οπου τα βρηκα σε εκπληκτικη πραγματι τιμη...

υπαρχουν και για τα 2 πολυ καλες κριτικες ιδιαιτερα στο watchuseek.com.


1)MADE IN ITALY Quondam diver-swiss eta 2824-2,sapphire glass,300m, κεραμικη στεφανη.
http://forums.watchuseek.com/f220/quondam-s-6427-a-724169.html   εδω απο το watchuseek.com
αλλα το θελω σε αυτο το χρωμα-   

http://uhrforum.de/made-in-italy-quondam-diver-automatic-eta-s6427w-die-2te-im-forum-t69758   παρουσιαση απο αλλο site.

πιστευω πολυ ωραιο diver αλλα αυτο που με ενοχλει ελαχιστα ειναι η στεφανη του που γυαλιζει-ξερω ετσι ειναι η κεραμικη...


2)το 2 ρολοι ειναι το Sandoz submariner Signapore version swiss το οποιο εχει παρει πολυ καλες κριτικες και αυτο.
swiss eta 2824-2,sapphire glass ,100m.
http://bdwf.net/forum/showthread.php?t=37398     παρουσιαση του εδω με το marcello diver.

ο λογος που θελω βοηθεια ειναι οτι πραγματι τα εχω βρει σε τιμη σοκ και τα δυο.τιμη σοκ-σοκ!

Ευχαριστω για τη βοηθεια σας.Καλο Δεκαπενταυγουστο.



Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ για επιλογη μεταξυ 2 diver...
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 08, 2012, 07:30:19 μμ »
Πάρτα και τα 2, αφού έχεις βρει τιμές σοκ.
Εγώ δεν θα έπαιρνα κανένα.
Από τα 2 το πρώτο.

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ για επιλογη μεταξυ 2 diver...
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 08, 2012, 07:35:42 μμ »
Πάρτα και τα 2, αφού έχεις βρει τιμές σοκ.
Εγώ δεν θα έπαιρνα κανένα.
Από τα 2 το πρώτο.

Κανένα!
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος alexandroudiakou

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 88
    • Προφίλ
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ για επιλογη μεταξυ 2 diver...
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 08, 2012, 07:42:41 μμ »
Αν μπορειτε πειτε μου για ποιο λογο για να μαθαινω..
οι τιμες που βρηκα ειναι απο στοκ μαγαζι γερμανιας 160 ευρω τελικη το καθενα.ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος trikat

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 796
    • Προφίλ
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ για επιλογη μεταξυ 2 diver...
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 08, 2012, 08:31:29 μμ »
Απο τιμη και ετα μαλιστα μια χαρα ειναι, αν σου αρεσουν προχωρα. Μην τα βλεπεις σαν ευκαιρια ομως γιατι δεν ειναι.
Κοιμιζει τους παντες...

Αποσυνδεδεμένος dgl

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 999
    • Προφίλ
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ για επιλογη μεταξυ 2 diver...
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 08, 2012, 08:33:23 μμ »
για να καταλαβω , θελεις να βαλεις στον καρπο σου ενα πραγματικο diver η' κατι που θα ειναι γενικα 'diver" θα ειναι ιδιο με sub........ και θα εχει και πολυ λίγα χρηματα ???

Αποσυνδεδεμένος alexandroudiakou

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 88
    • Προφίλ
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ για επιλογη μεταξυ 2 diver...
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 08, 2012, 08:40:56 μμ »
θα ηθελα να ρωτησω τους πιο εμπειρους σε ρολογια γιατι δεν ειναι ευκαιρια?ας παρουμε το Quondam diver...
εχει swiss eta 2824-2 ζΑφειρι κρυσταλλο,300μ σε τιμη 150ευρω νομιζω ουτε quartz δεν παιρνεις...
και η μεγαλη κοροιδια ειναι οτι ακριβως το ιδιο ρολοι μα ακριβως γερμανικη εταιρεια με swiss made το πουλαει 500-600ευρω...
περιμενω τα φωτα σας!

Αποσυνδεδεμένος aboulafia

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 566
    • Προφίλ
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ για επιλογη μεταξυ 2 diver...
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 08, 2012, 08:48:53 μμ »
Προ κρίσης, αν σήκωνες το καπώ ενός VW Polo και ενός Seat Ibiza, θα παρατηρούσες ότι πολύ περισσότερα εξαρτήματα στο Ibiza έγραφαν VW σε σχέση με το Polo, παρόλα αυτά το πρώτο είχε αρκετή διαφορά σε σχέση με την τιμή του άλλου.
Πάντα έτσι γίνεται, η τιμή ποτέ δεν είναι μόνο καθαρή αξία προϊόντος (τι ωραία θα ήταν να ήταν έστι!), αλλά έχει συμπεριλάβει και πολλά άλλα κόστη (έρευνας και ανάπτυξης, ονόματος στην αγορά, υποστήριξης κ.λ.π.).

Παναγιώτης

Αποσυνδεδεμένος trikat

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 796
    • Προφίλ
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ για επιλογη μεταξυ 2 diver...
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 08, 2012, 09:01:16 μμ »
Αναλογα τι εννοεις ευκαιρία, αν ψάχνεις ετα στα 150Ε τοτε δυσκολα θα βρεις με λιγοτερα, ναι ειναι ευκαιρία, ομως δεν ειναι μονο η μηχανή.
Κοιμιζει τους παντες...

Αποσυνδεδεμένος lychounas

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ για επιλογη μεταξυ 2 diver...
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 08, 2012, 09:35:45 μμ »
Από τα δύο το πρώτο, που τουλάχιστον έχει χαρακτήρα δικό του. Ωστόσο νομίζω πως σε αυτά τα λεφτά καλύτερη επιλογή είναι τα Seiko, Orient, Citizen. Εγώ έχω ένα Orient Mako εδώ κι ένα χρόνο και κάτι, το φοράω σχεδόν 24/7 (μόνο στον ύπνο το βγάζω) και είμαι πολύ ευχαριστημένος. ’ψογη χρονομετρία (αν προσέξεις πως θα το αφήσεις να ξεκουραστεί το βράδυ) και πολύ όμορφο αισθητικά (ακόμη με πιάνω να το χαζεύω). Όπως έχει χιλιοειπωθεί στο φόρουμ, οι Ιάπωνες, σε αυτήν την κατηγορία τιμής είναι αξεπέραστοι!

Αποσυνδεδεμένος chris5

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7046
    • Προφίλ
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ για επιλογη μεταξυ 2 diver...
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 08, 2012, 10:53:36 μμ »
Από τα δύο το πρώτο, που τουλάχιστον έχει χαρακτήρα δικό του. Ωστόσο νομίζω πως σε αυτά τα λεφτά καλύτερη επιλογή είναι τα Seiko, Orient, Citizen. Εγώ έχω ένα Orient Mako εδώ κι ένα χρόνο και κάτι, το φοράω σχεδόν 24/7 (μόνο στον ύπνο το βγάζω) και είμαι πολύ ευχαριστημένος. ’ψογη χρονομετρία (αν προσέξεις πως θα το αφήσεις να ξεκουραστεί το βράδυ) και πολύ όμορφο αισθητικά (ακόμη με πιάνω να το χαζεύω). Όπως έχει χιλιοειπωθεί στο φόρουμ, οι Ιάπωνες, σε αυτήν την κατηγορία τιμής είναι αξεπέραστοι!
+100000000000000000000000000000000000000000000
Που τις βρηκες αυτες τις απιθανες μαρκες?
Πρωτη φορα ακουω οτι υπαρχουν αυτα τα ρολογια.
Πηγαινε παρε seiko,citizen `η orient σ`αυτα τα χρηματα.
"Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς, αλλά είναι και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων πάνω στους οποίους άρχει..." - Θουκυδίδης (460-398 π.Χ.)

Αποσυνδεδεμένος alexandroudiakou

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 88
    • Προφίλ
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ για επιλογη μεταξυ 2 diver...
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 08, 2012, 11:40:32 μμ »
γιατι ρε παιδια μονο η seiko kai η orient εμειναν σε αυτα τα λεφτα?πλεον εχουν βγει στην επιφανεια πολλες μαρκες που δεν τις ξερουμε και κανουν καλη δουλεια!η STEINHART πριν λιγα χρονια δεν την ηξερε κανει μα κανεις!αλλα σιγα σιγα εβγαλε ποιοτικα ρολογια σε τιμες που ουτε quartz δεν επαιρνες!

Αποσυνδεδεμένος chris5

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7046
    • Προφίλ
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ για επιλογη μεταξυ 2 diver...
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 09, 2012, 12:01:59 πμ »
Βοηθεια δεν ζητησες? `Η κανω λαθος?
Εγω δεν θα αγοραζα ποτε μου αυτα τα ασχετα ρολογια.
Γουστα βεβαια ειναι αυτα,και αν εχεις seiko,orient `η citizen παρτα τα,δικα σου ειναι τα χρηματα οτι θελεις κανεις.
Παρεπιπτοντως ουτε Steinhart θα αγοραζα.
Υπαρχουν τοσα αλλα ρολογια που θα ηθελα να αγορασω.........
"Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς, αλλά είναι και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων πάνω στους οποίους άρχει..." - Θουκυδίδης (460-398 π.Χ.)

Αποσυνδεδεμένος alexandroudiakou

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 88
    • Προφίλ
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ για επιλογη μεταξυ 2 diver...
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 09, 2012, 12:12:14 πμ »
ευχαριστω φιλε!βοηθεια ζητησα...απλα ελεγα μηπως ανοιξουμε και αλλες πορτες σε εταιρειες με καλα χαρακτηρστικα και οχι τρελες τιμες...να σαι καλα!

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ για επιλογη μεταξυ 2 diver...
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 09, 2012, 12:49:08 πμ »
Seiko ή Citizen σ'αυτό το ύψος των χρημάτων. Σταθερές αξίες και έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο. ;)

seamasterchrono

  • Επισκέπτης
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ για επιλογη μεταξυ 2 diver...
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 09, 2012, 09:15:57 πμ »
φιλε παρε οποιο σου αρεσει εμφανισιακα καλυτερα. εμενα μου αρεσει το 1ο

Αποσυνδεδεμένος trikat

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 796
    • Προφίλ
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ για επιλογη μεταξυ 2 diver...
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 09, 2012, 09:23:51 πμ »
ευχαριστω φιλε!βοηθεια ζητησα...απλα ελεγα μηπως ανοιξουμε και αλλες πορτες σε εταιρειες με καλα χαρακτηρστικα και οχι τρελες τιμες...να σαι καλα!

Oυτε εγώ συμφωνω οτι υπάρχει μονο η seiko, Citizen. Σιγουρα ειναι πιο ανταγωνιστικές με την δική τους ξεχωριστή πορεια αλλα δεν γινεται να αγοραζεις μια ζωή seiko στα 200Ε. Ομως να εισαι και πιο υποψιασμένος. Η quondam ποια ειναι? Εχει ποιοτικά ρολογια? Εχει συζητηθεί σε forums(οχι 2-3 post)? Δικτυακή παρουσία? Τα βασικά για μενα ειναι αυτά.

Οποτε μπορεις να δεις,

UHR-412 με ETA 2824-2  ~200Ε
http://www.uhr.info/products/en/Divers-watches-from-UHR/UHR-412.html

 
Victorinox Swiss Army Dive Master 500 Quartz, πολύ ποιοτικο ρολοι με ~250E.
http://www.victorinox.com/ch
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 09, 2012, 09:36:48 πμ από trikat »
Κοιμιζει τους παντες...

Αποσυνδεδεμένος Stamos

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 372
    • Προφίλ
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ για επιλογη μεταξυ 2 diver...
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 09, 2012, 10:49:44 πμ »
στειλε πμ στο μελος indy (η seamaster η tsourekas, ζει αναμεσα μας), εχει διδακτορικο σε αυτο ακριβως που ψαχνεις και στις μαρκες ακριβως που ψαχνεις, θα σε βοηθησει παρα πολυ.

Αποσυνδεδεμένος nicolasg

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ για επιλογη μεταξυ 2 diver...
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 09, 2012, 10:53:36 πμ »
στειλε πμ στο μελος indy (η seamaster η tsourekas, ζει αναμεσα μας), εχει διδακτορικο σε αυτο ακριβως που ψαχνεις και στις μαρκες ακριβως που ψαχνεις, θα σε βοηθησει παρα πολυ.

 :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing:

Κορυφαίο σχόλιο!!!!!

 :prayer: :prayer: :prayer:

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ για επιλογη μεταξυ 2 diver...
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 09, 2012, 11:11:51 πμ »
στειλε πμ στο μελος indy (η seamaster η tsourekas, ζει αναμεσα μας), εχει διδακτορικο σε αυτο ακριβως που ψαχνεις και στις μαρκες ακριβως που ψαχνεις, θα σε βοηθησει παρα πολυ.
Λες να ξέρει? μπααα
χα χα χα Ωραίος!
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...