Αποστολέας Θέμα: ZENITH  (Αναγνώστηκε 409357 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: ZENITH
« Απάντηση #60 στις: Ιούνιος 27, 2008, 06:47:26 μμ »
Πάντως έχει έναν El Primero και κείνο το παλιόπαιδο ο Blackbird ...
Αφού να φανταστείς σκέφτομαι να κάνω γιο, για να τον παντρέψω με την κόρη του, να το κάνει ο Δημήτρης -σαν καλός πεθερός που θα είναι- δώρο στο γαμπρό του και μετά ... η κατάληξή του θα είναι γνωστή. Χα χα.  :D




Σωστα, ετσι πρεπει να γινει!!...πολυ καλη σκεψη...αν και λιγο αργη στην πραξη για σενα τουλαχιστον!
-Πραγματι,αυτο το ''παλιοπαιδο'' ο blackbird,εχει πολλα και ωραια κομματια!!...και εγω παλι βλεπεις εχω κορακλα, αλλιως...θα τον ειχα απο κοντα!  χα-χα-χα...
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: ZENITH
« Απάντηση #61 στις: Ιούνιος 27, 2008, 07:19:18 μμ »
Σωστα, ετσι πρεπει να γινει!!...πολυ καλη σκεψη...αν και λιγο αργη στην πραξη για σενα τουλαχιστον!
-Πραγματι,αυτο το ''παλιοπαιδο'' ο blackbird,εχει πολλα και ωραια κομματια!!...και εγω παλι βλεπεις εχω κορακλα, αλλιως...θα τον ειχα απο κοντα!  χα-χα-χα...
Ομως φιλε nin, ποτε δεν ειναι αργα!...μπορεις να γινεις ο νονος και τοτε... ο blackbird για να σε ευχαριστησει, θα πρεπει να σου κανει δωρο ενα καλο ρολο'ι'...δηλαδη το DE LUCA !
Δεν ειναι ασχημη ιδεα...ισα-ισα, θα ελεγα οτι πιο γρηγορος και ασφαλης τροπος για σενα δεν υπαρχει...!
Τι λες?!...χα-χα-χα...
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ZENITH
« Απάντηση #62 στις: Ιούνιος 28, 2008, 06:07:46 πμ »
Ακόμα δεν την είδαμε Γιάννα τη βαφτίσαμε!
Το κακό για 'σένα Χάρη είναι ότι ψάχνω για νονά και μάλιστα καλή για την κουμπαριά! Ξέρεις, ο κουμπάρος και η κουμπάρα... ;)
Όσο για το γιο που λες δεν είναι και κακή ιδέα!

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος GIANNISKOUK

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 128
    • Προφίλ
Απ: ZENITH
« Απάντηση #63 στις: Ιούλιος 10, 2008, 08:21:37 πμ »
Ειχα αγορασει περιπου  προ 3ετιας απο εναν παππου ο οποιος το εκλεινε  το καταστημα του  ενα NOS ZENITH CAPTAIN με κουρμπαριστη  κ γυαλισμενη κασα. η ημερομηνια αλλαζει με την περιστροφη των δεικτων.Μου το πουλησε στην τιμη αγορας του τοτε (σε ευρω) 600 ευρω.δεν θυμαμαι το μηχανισμο (νομιζω 25χχ)κραταει αψογη ωρα περιπου+1 sec/day.Aν γνωριζεται κατι επιπλεον γιαυτο το vintage zenith παρακαλω γραψτε μου.Τωρα που το θυμηθηκα καποιο καταστημα στην οδο Λυκαβητου μου το εκτιμησε τουλαχιστον στα 1000 ευρω.δεν ξερω πως να στειλω φωτο               

Αποσυνδεδεμένος GIANNISKOUK

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 128
    • Προφίλ
Απ: ZENITH
« Απάντηση #64 στις: Ιούλιος 10, 2008, 08:23:51 πμ »
Ειχα αγορασει περιπου  προ 3ετιας απο εναν παππου ο οποιος το εκλεινε  το καταστημα του  ενα NOS ZENITH CAPTAIN με κουρμπαριστη  κ γυαλισμενη κασα. η ημερομηνια αλλαζει με την περιστροφη των δεικτων.Μου το πουλησε στην τιμη αγορας του τοτε (σε ευρω) 600 ευρω.δεν θυμαμαι το μηχανισμο (νομιζω 25χχ)κραταει αψογη ωρα περιπου+1 sec/day.Aν γνωριζεται κατι επιπλεον γιαυτο το vintage zenith παρακαλω γραψτε μου.Τωρα που το θυμηθηκα καποιο καταστημα στην οδο Λυκαβητου μου το εκτιμησε τουλαχιστον στα 1000 ευρω.

Αποσυνδεδεμένος GIANNISKOUK

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 128
    • Προφίλ
Απ: ZENITH
« Απάντηση #65 στις: Ιούλιος 10, 2008, 08:33:13 πμ »

βρηκα κατι στο ιντερνετ που ειναι ιδιο (διαφερουν μονο στο καντραν)

Αποσυνδεδεμένος JpoL

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 124
    • Προφίλ
Απ: ZENITH
« Απάντηση #66 στις: Ιούλιος 10, 2008, 06:48:14 μμ »
Ενδιαφέρον κομμάτι φίλε Γιάννη, και με πολύ καλή ακρίβεια(δεδομένης και της ηλικίας του)!

Υ.Γ. Πάντως δεν είναι σίγουρο ότι έχει τον ίδιο μηχανισμό με αυτό που βρήκες στο ίντερνετ, καθώς είναι COSC certified ενώ το δικό σου μάλλον όχι.
  Αν και η zenith στον ίδιο μηχανισμό άλλα ρολόγια τα πιστοποιεί και άλλα όχι...


Γιάννης.
Ναδίρ...

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: ZENITH
« Απάντηση #67 στις: Ιούλιος 10, 2008, 08:34:56 μμ »
Όπως και να έχει είναι ένα ZENITH χωρίς πιστοποίηση αλλά με ακρίβεια καλύτερη από COSC !!! ;D
Και το καλύτερο ή τιμή του !!!
Μπράβο πολύ καλή επιλογή για τα λεφτά αυτά !
Καλορίζικο και καλοφόρετο !!! :up:

Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος JpoL

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 124
    • Προφίλ
Απ: ZENITH
« Απάντηση #68 στις: Ιούλιος 10, 2008, 08:50:48 μμ »
Όπως και να έχει είναι ένα ZENITH χωρίς πιστοποίηση αλλά με ακρίβεια καλύτερη από COSC !!! ;D

Σωστός ο Στεφ, και το chronomaster δεν έχει πιστοποίηση cosc, αλλά η ακρίβεια του (μιάμιση εβδομάδα) είναι καλύτερη από casio quartz!! :nutty:  Περιμένω να περάσει μήνας και μετά θα postαρω ρεπορτάζ!!

Υ.Γ. Μην ξεχνάμε τον τεράστιο αριθμό βραβείων ακρίβειας που έχει κερδίσει η zenith.

Γιάννης.
Ναδίρ...

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: ZENITH
« Απάντηση #69 στις: Ιούλιος 10, 2008, 09:52:32 μμ »
Υ.Γ. Μην ξεχνάμε τον τεράστιο αριθμό βραβείων ακρίβειας που έχει κερδίσει η zenith.
Γιάννης.

Ενδιαφέρον και όχι μόνο , έχεις, φίλε Γιάννη, κάποιο σχετικό λινκ εύκαιρο...
Γενικότερα που μπορώ να βρω στοιχεία σχετικά με αυτό.
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος JpoL

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 124
    • Προφίλ
Απ: ZENITH
« Απάντηση #70 στις: Ιούλιος 10, 2008, 10:49:30 μμ »
Βεβαίως Mr.Stardrive.

Το πιο πρόχειρο:


Μπορείς να δεις και το ενδιαφέρον post του dotman από το timezone (από εκεί είναι και ο πίνακας). 

http://forums.timezone.com/index.php?t=tree&th=1069793&mid=3739028&rid=0&rev=&reveal=

Επιφυλασόμαι για συνέχεια!!
Ναδίρ...

Αποσυνδεδεμένος JpoL

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 124
    • Προφίλ
Απ: ZENITH
« Απάντηση #71 στις: Ιούλιος 10, 2008, 11:17:11 μμ »

    In a 1929 precision contest at the Kew Observatory (England), a Zenith watch wins the first prize with a daily rate of 0.6 seconds. Since its beginning, Zenith has been recognized with more than 1500 awards and over 50 calibres to its name, making it the Swiss brand most rewarded for precision.

Απόσπασμα από μια σύντομη περιγραφή της zenith στο
http://www.vintagewatchrestoration.com/history/index.html


Γιάννης.
Ναδίρ...

Αποσυνδεδεμένος GIANNISKOUK

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 128
    • Προφίλ
Απ: ZENITH
« Απάντηση #72 στις: Ιούλιος 11, 2008, 09:34:47 πμ »
Όπως και να έχει είναι ένα ZENITH χωρίς πιστοποίηση αλλά με ακρίβεια καλύτερη από COSC !!! ;D
Και το καλύτερο ή τιμή του !!!
Μπράβο πολύ καλή επιλογή για τα λεφτά αυτά !
Καλορίζικο και καλοφόρετο !!! :up:

Φιλικά Στέφανος.
Ευχαριστω φιλε  στεφανε για την απαντηση σου κ τα καλα σου λογια.

φιλικα Γιαννης.

Αποσυνδεδεμένος GIANNISKOUK

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 128
    • Προφίλ
Απ: ZENITH
« Απάντηση #73 στις: Ιούλιος 11, 2008, 09:36:39 πμ »
    In a 1929 precision contest at the Kew Observatory (England), a Zenith watch wins the first prize with a daily rate of 0.6 seconds. Since its beginning, Zenith has been recognized with more than 1500 awards and over 50 calibres to its name, making it the Swiss brand most rewarded for precision.

Απόσπασμα από μια σύντομη περιγραφή της zenith στο
http://www.vintagewatchrestoration.com/history/index.html


Γιάννης.

 ευχαριστω φιλε Γιαννη για την απαντηση σου.

φιλικα Γιαννης.

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: ZENITH
« Απάντηση #74 στις: Ιούλιος 11, 2008, 07:09:45 μμ »
Άλλες εποχές με διαφορετικό ανταγωνισμό και εντελώς άλλη προσέγγιση marketing.

Τα βραβεία τότε σήμαιναν κάτι.... τώρα είναι θέμα επίδειξης!!!!

Είναι τόσες πολλές οι πληροφορίες που δύσκολα αφομοιώνονται και ακόμη δυσκολότερα κατανοούνται...

Ευχαριστώ Jpol
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος JpoL

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 124
    • Προφίλ
Απ: ZENITH
« Απάντηση #75 στις: Ιούλιος 11, 2008, 10:00:18 μμ »
Ειχα αγορασει περιπου  προ 3ετιας απο εναν παππου ο οποιος το εκλεινε  το καταστημα του  ενα NOS ZENITH CAPTAIN με κουρμπαριστη  κ γυαλισμενη κασα. η ημερομηνια αλλαζει με την περιστροφη των δεικτων.Μου το πουλησε στην τιμη αγορας του τοτε (σε ευρω) 600 ευρω.δεν θυμαμαι το μηχανισμο (νομιζω 25χχ)κραταει αψογη ωρα περιπου+1 sec/day.Aν γνωριζεται κατι επιπλεον γιαυτο το vintage zenith παρακαλω γραψτε μου.Τωρα που το θυμηθηκα καποιο καταστημα στην οδο Λυκαβητου μου το εκτιμησε τουλαχιστον στα 1000 ευρω.δεν ξερω πως να στειλω φωτο               


Γιάννη βρήκα αυτό το ρολόι στο net το οποίο μου φαίνεται ίδιο με το δικό σου! Για ρίξε μια ματιά:

http://forums.watchuseek.com/showthread.php?p=904344&mode=linear#post904344

Γιάννης.
Ναδίρ...

Αποσυνδεδεμένος JpoL

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 124
    • Προφίλ
Απ: ZENITH
« Απάντηση #76 στις: Ιούλιος 11, 2008, 10:29:52 μμ »
Άλλες εποχές με διαφορετικό ανταγωνισμό και εντελώς άλλη προσέγγιση marketing.

Τα βραβεία τότε σήμαιναν κάτι.... τώρα είναι θέμα επίδειξης!!!!

Είναι τόσες πολλές οι πληροφορίες που δύσκολα αφομοιώνονται και ακόμη δυσκολότερα κατανοούνται...

Ευχαριστώ Jpol


Στις υπηρεσίες σας!!

Σε αυτό το λινκ έχουμε διαφημίσεις της zenith (προ-nataf) από πολύ παλιά!!

http://monsite.wanadoo.fr/zenhitsite/page1.html

Πληροφορίες για κάποιους χρονογράφους πριν τον ελ πριμέρο:

http://monsite.wanadoo.fr/zenhitsite/page3.html

Και εδώ είναι το απόλυτο reference της zenith:

http://monsite.wanadoo.fr/zenhitsite/page7.html
http://monsite.wanadoo.fr/zenhitsite/page8.html

ΟΛΕΣ ΟΙ CALIBRES ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ 5011. Και technical manuals ;)

Γιάννης.
Ναδίρ...

Αποσυνδεδεμένος JpoL

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 124
    • Προφίλ
Απ: ZENITH
« Απάντηση #77 στις: Ιούλιος 11, 2008, 10:34:12 μμ »
@GIANNISKOYK:

Εδώ θα βρεις αδελφάκια του captain!!

http://monsite.wanadoo.fr/zenhitsite/page3.html
Ναδίρ...

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: ZENITH
« Απάντηση #78 στις: Ιούλιος 12, 2008, 02:21:21 μμ »
Να είχα και λίγο παραπάνω χρόνο....
Κατατοπιστικότατοι οι "σύνδεσμοι" φίλε Γιάννη, και όχι μόνο! 
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος GIANNISKOUK

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 128
    • Προφίλ
Απ: ZENITH
« Απάντηση #79 στις: Ιούλιος 21, 2008, 08:38:54 πμ »
@GIANNISKOYK:

Εδώ θα βρεις αδελφάκια του captain!!

http://monsite.wanadoo.fr/zenhitsite/page3.html

Ναι φιλε jpol αυτο το captain με τον 2542 pc  μηχανισμο χωρις τα αστερακια στο dial την κουρμπαριστη κασα ειναι το ιδιο "αδερφακι"!
ευχαριστω για το site.Παντως αυτο το chronomaster ειναι το ονειρο μου,αλλα που ειναι τα ερημα τα φραγκα!το εχω δει σε καποιον φιλο μου , τι να σας πω... τι ρολεξ μου λετε!αυτο ειναι εργαλειο  κ' κοσμημα  ταυτοχρονα..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 21, 2008, 08:45:19 πμ από GIANNISKOUK »