Αποστολέας Θέμα: μετακίνηση του + - για βελτιωση χρονομετριας  (Αναγνώστηκε 1570 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος drifter

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 390
  • seamaster
    • Προφίλ
μετακίνηση του + - για βελτιωση χρονομετριας
« στις: Ιούλιος 28, 2020, 05:41:30 μμ »
καλησπερα στην παρεα ηθελα να ρωτησω οταν προκειται να μετακινησει ο τεχνιτης το μηχανισμο του + -
του ρολογιου το κανει με το χερι; ή υπαρχει μηχανημα που να ειναι τοσο ευαισθητο ωστε να του δινει
μισο χιλιοστο ή οσο χρειαζεται προς το + ή το - ;
φανταζομαι οτι δεν μπορει να υπαρχει τοσο ευαισθητο χερι ωστε να αντιλαμβανεται μια ωθηση μισου
χιλιοστου ή και λιγοτερο ωστε να φερει το ρολοι οσο το δυνατον γινεται στην καλυτερη χρονομετρια

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: μετακίνηση του + - για βελτιωση χρονομετριας
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 28, 2020, 07:26:47 μμ »
Κι όμως γίνεται ατο χέρι με ένα απλό κατσαβιδακι με λεπτή μύτη γιατί ενας τεχνιτης που είναι και η δουλειά του έχει αυτή την ευαισθησία που αναφέρεις και με την βοήθεια του παλμογραφου θα το φέρει το ρολόι εκεί που θέλει με ελάχιστες κινήσεις. Στα γιαπωνέζικα όπως και στις παλιοτερες κουρδιστες μηχανές θα δεις μόνο το + και - ενώ σε αρκετές Ελβετικές αυτόματες πιο σύγχρονες μηχανές (πχ ΕΤΑ 2824) θα δεις και άλλη μια βίδα μπροστά απο εκεί που δίνει εξτρα μικρορύθμιση για καλύτερη ακρίβεια.
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος drifter

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 390
  • seamaster
    • Προφίλ
Απ: μετακίνηση του + - για βελτιωση χρονομετριας
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 28, 2020, 07:47:49 μμ »
Κι όμως γίνεται ατο χέρι με ένα απλό κατσαβιδακι με λεπτή μύτη γιατί ενας τεχνιτης που είναι και η δουλειά του έχει αυτή την ευαισθησία που αναφέρεις και με την βοήθεια του παλμογραφου θα το φέρει το ρολόι εκεί που θέλει με ελάχιστες κινήσεις. Στα γιαπωνέζικα όπως και στις παλιοτερες κουρδιστες μηχανές θα δεις μόνο το + και - ενώ σε αρκετές Ελβετικές αυτόματες πιο σύγχρονες μηχανές (πχ ΕΤΑ 2824) θα δεις και άλλη μια βίδα μπροστά απο εκεί που δίνει εξτρα μικρορύθμιση για καλύτερη ακρίβεια.
ο seiko 6r15 στα -12 δευτερα την μερα παιρνει κατι καλυτερο με το +.- ή θα χειροτερεψει;

Αποσυνδεδεμένος WasteG8

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1760
    • Προφίλ
Απ: μετακίνηση του + - για βελτιωση χρονομετριας
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 28, 2020, 07:52:21 μμ »
ο seiko 6r15 στα -12 δευτερα την μερα παιρνει κατι καλυτερο με το +.- ή θα χειροτερεψει;

Εδώ παίρνει ο 4r36. O 6r δεν παίρνει?
Τσαντίζομαι με κάποιους τύπους που το παίζουν κουλτουριάρηδες και μιλάνε για τον Mozart χωρίς να έχουν δει ούτε έναν πίνακά του...

Αποσυνδεδεμένος drifter

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 390
  • seamaster
    • Προφίλ
Απ: μετακίνηση του + - για βελτιωση χρονομετριας
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 28, 2020, 07:56:50 μμ »
Εδώ παίρνει ο 4r36. O 6r δεν παίρνει?
οκ ευχαριστω εχω παραγγειλει τον weishi 1000 τον χρονογραφο για να το τσεκαρω και να το αφηνω
το βραδυ σε καποια θεση που θα χανει λιγοτερο

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: μετακίνηση του + - για βελτιωση χρονομετριας
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 28, 2020, 08:12:26 μμ »
οκ ευχαριστω εχω παραγγειλει τον weishi 1000 τον χρονογραφο για να το τσεκαρω και να το αφηνω
το βραδυ σε καποια θεση που θα χανει λιγοτερο
Πήγαινε το ρολογακι σου σε έναν τεχνίτη για να στο ρυθμίσει σωστά καθώς αυτή η μηχανή μπορεί σαφώς να παίξει πάρα πολύ καλύτερα σε χρονομετρια και φυσικα για να γίνει και ο απαραίτητος έλεγχος στεγανοτητας μετά.
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος drifter

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 390
  • seamaster
    • Προφίλ
Απ: μετακίνηση του + - για βελτιωση χρονομετριας
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 28, 2020, 08:27:30 μμ »
Πήγαινε το ρολογακι σου σε έναν τεχνίτη για να στο ρυθμίσει σωστά καθώς αυτή η μηχανή μπορεί σαφώς να παίξει πάρα πολύ καλύτερα σε χρονομετρια και φυσικα για να γίνει και ο απαραίτητος έλεγχος στεγανοτητας μετά.
οκ εγινε

Αποσυνδεδεμένος geoxras1

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: μετακίνηση του + - για βελτιωση χρονομετριας
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 29, 2020, 07:25:05 πμ »
Κι όμως γίνεται ατο χέρι με ένα απλό κατσαβιδακι με λεπτή μύτη γιατί ενας τεχνιτης που είναι και η δουλειά του έχει αυτή την ευαισθησία που αναφέρεις και με την βοήθεια του παλμογραφου θα το φέρει το ρολόι εκεί που θέλει με ελάχιστες κινήσεις. Στα γιαπωνέζικα όπως και στις παλιοτερες κουρδιστες μηχανές θα δεις μόνο το + και - ενώ σε αρκετές Ελβετικές αυτόματες πιο σύγχρονες μηχανές (πχ ΕΤΑ 2824) θα δεις και άλλη μια βίδα μπροστά απο εκεί που δίνει εξτρα μικρορύθμιση για καλύτερη ακρίβεια.
Καλημέρα!
Σωστός ο Γιώργος για άλλη μια φορά.
Αυτό όμως που θέλω να προσθέσω είναι ότι στην ακρίβεια της χρονομετρίας παίζει ρόλο επίσης το κεντράρισμα και η σωστή ρύθμιση του διακένου της τρίχας (etachron) το οποίο μας κάνει τη χρονομετρία πιο σταθερή από κάθετη θέση σε οριζόντια αλλά και από κατάσταση κουρδισμένου σε ακούρδιστο. Είναι σχετικά η δυσκολότερη ρύθμιση λόγο τεράστιας ακρίβειας κινήσεων και μπορεί μόνο να γίνει από τεχνικό.Είναι κάτι που έχουν χρονια τώρα οι eta αλλά προστέθηκε και στη seiko από την 7s26b και μετά. Φυσικά υπάρχει και η τρίτη ρύθμιση που θα φέρει το μπαλανσιέ in beat.
Και τέλος πρέπει να πούμε ότι το καλύτερο αποτέλεσμα έρχεται όταν οι παραπάνω ρυθμίσεις γίνονται σε σωστά σερβιρισμένο μηχανισμό.


Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 30, 2020, 11:56:47 πμ από geoxras1 »

Αποσυνδεδεμένος WasteG8

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1760
    • Προφίλ
Απ: μετακίνηση του + - για βελτιωση χρονομετριας
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 29, 2020, 08:24:52 πμ »
Εγώ πάντως θα πω ότι το baby tuna μου το έκανες να φυσάει σε χρονομετρια   ;)
Τσαντίζομαι με κάποιους τύπους που το παίζουν κουλτουριάρηδες και μιλάνε για τον Mozart χωρίς να έχουν δει ούτε έναν πίνακά του...

Αποσυνδεδεμένος geoxras1

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: μετακίνηση του + - για βελτιωση χρονομετριας
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 29, 2020, 08:50:19 πμ »
Εγώ πάντως θα πω ότι το baby tuna μου το έκανες να φυσάει σε χρονομετρια   ;)


Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος drifter

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 390
  • seamaster
    • Προφίλ
Απ: μετακίνηση του + - για βελτιωση χρονομετριας
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 30, 2020, 11:03:24 μμ »
οσοι ειναι τεχνιτες ρολογιων οντως τα αξιζουν τα λεφτα που παιρνουν