Αποστολέας Θέμα: ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ  (Αναγνώστηκε 55219 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ
« Απάντηση #40 στις: Απρίλιος 07, 2009, 12:28:57 πμ »
Της επί χρήμασι εκδιδόμενης γυναικός το σιδηρούν κιγκλίδωμα.
Πιο περιληπτικά δεν γίνεται.  :D

 :D :D :D :D :D

Αυτό το κατάλαβα Χάρη. Αλλά αυτό είναι η περίληψη, είναι η Κεντρική Ιδέα.  ;D


Φιλικά Γιώργος



Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ
« Απάντηση #41 στις: Μάρτιος 16, 2015, 08:48:54 μμ »
να βαλω και γω εναν... ψαχνω ενα militoρολογο για καθε μερα... ειμαι αρκετα κοντα στο Khaki Field Day Date ( H70505933 ) αλλα με ψηνει και το Khaki Field Auto 42 ( H70515137 ) ειναι πιο κλασικο military φοραει ανετα ιμαντες και λουρακια ειδικα με το καφε λουρι μαρεσει αρκετα... εχει 22lugs και 42 κασα ειναι open back εχει 100μ υδατοστεγανοτητα και φοραει την κλασικη 2824-2 απο την αλλη το αλλο εχει φοβερο vintage dial που μου αρεσει παρα πολυ αλλα ειναι και πιο δεσμευτικο... τιμη το πρωτο ειναι περιπου στα 550 με την εκπτωση το δευτερο δεν ξερω ο creation το εχει στα 400... δεν με νοιαζει τοσο η τιμη απλα τα αναφερω! επισης μου φαινεται πιο ανετη κασα το δευτερο απο το πρωτο... τι λετε; να πω την αληθεια αν δεν ειχα κολλησει τοσο με το dial του το δευτερο hami μου φαινεται πιο σωστη επιλογη για μενα εννοω οτι ειναι πιο κοντα σε αυτα που ζηταω... γνωμες;;; το εχει κανεις;  ??? ???




Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ
« Απάντηση #42 στις: Μάρτιος 16, 2015, 09:11:13 μμ »
Αυτό, μάλιστα, Δημήτρη!
Το Khaki Field Auto 42 είναι ό,τι πρέπει!
Στο Day Date νομίζω μπερδεύει λίγο η ανομοιομορφία των αριθμών.
Για αυτόν και μόνο τον λόγο θα το απέρριπτα..

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ
« Απάντηση #43 στις: Μάρτιος 16, 2015, 09:26:57 μμ »
Αυτό, μάλιστα, Δημήτρη!
Το Khaki Field Auto 42 είναι ό,τι πρέπει!
Στο Day Date νομίζω μπερδεύει λίγο η ανομοιομορφία των αριθμών.
Για αυτόν και μόνο τον λόγο θα το απέρριπτα..
:smt023
Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος click

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 207
    • Προφίλ
Απ: ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ
« Απάντηση #44 στις: Μάρτιος 16, 2015, 09:35:43 μμ »
Είναι εντελώς υποκειμενικό το ερώτημα και δύσκολα θα πάρεις ξεκάθαρη απάντηση. Προσωπικά αν είχα να διαλέξω ανάμεσα στα 2 μάλλον θα προτιμούσα το  Khaki Field Auto 42 ως πιο καθαρόαιμο military και πιο ανθεκτικό (10bar vs 5 bar). Το Khaki Field Day Date όπως σου έγραψα και σε άλλο νήμα το δοκίμασα στο χέρι μου και δεν τρελάθηκα. Θεωρώ πως είναι πιο μπασταρδεμένο, ούτε τόσο military ούτε με τόσο κλασικό vintage χαρακτήρα. Αυτό βέβαια από την άλλη το κάνει πιο ξεχωριστό και ιδιαίτερο. Είναι καθαρά θέμα γουστου πιστεύω, εγώ δεν τρελάθηκα με το Day Date, φίλος που του το έδειξα τις προάλλες σε βιτρίνα έπαθε πλάκα, του άρεσε πολύ. Βέβαια προσωπικά ούτε το Field Auto 42 με τρελαίνει, ούτε αυτό είναι του τύπου μου αλλά ο καθένας έχει τον δικό του τύπο οπότε δες σε εσένα τι ταιριάζει προσωπικά και μην επιρρεάζεσαι από το τι αρέσει σε άλλους.

To μόνο αντικειμενικό κριτήριο είναι πως το Day Date έχει τεχνολογικά πιο εξελιγμένη μηχανή, ενώ το Auto 42 αντέχει σε μεγαλύτερη πίεση αλλά αυτές οι διαφορές πιστεύω έρχονται σε δεύτερη μοίρα, πρώτα έρχεται το γούστο.

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ
« Απάντηση #45 στις: Μάρτιος 16, 2015, 10:47:17 μμ »
Είναι εντελώς υποκειμενικό το ερώτημα και δύσκολα θα πάρεις ξεκάθαρη απάντηση. Προσωπικά αν είχα να διαλέξω ανάμεσα στα 2 μάλλον θα προτιμούσα το  Khaki Field Auto 42 ως πιο καθαρόαιμο military και πιο ανθεκτικό (10bar vs 5 bar). Το Khaki Field Day Date όπως σου έγραψα και σε άλλο νήμα το δοκίμασα στο χέρι μου και δεν τρελάθηκα. Θεωρώ πως είναι πιο μπασταρδεμένο, ούτε τόσο military ούτε με τόσο κλασικό vintage χαρακτήρα. Αυτό βέβαια από την άλλη το κάνει πιο ξεχωριστό και ιδιαίτερο. Είναι καθαρά θέμα γουστου πιστεύω, εγώ δεν τρελάθηκα με το Day Date, φίλος που του το έδειξα τις προάλλες σε βιτρίνα έπαθε πλάκα, του άρεσε πολύ. Βέβαια προσωπικά ούτε το Field Auto 42 με τρελαίνει, ούτε αυτό είναι του τύπου μου αλλά ο καθένας έχει τον δικό του τύπο οπότε δες σε εσένα τι ταιριάζει προσωπικά και μην επιρρεάζεσαι από το τι αρέσει σε άλλους.

To μόνο αντικειμενικό κριτήριο είναι πως το Day Date έχει τεχνολογικά πιο εξελιγμένη μηχανή, ενώ το Auto 42 αντέχει σε μεγαλύτερη πίεση αλλά αυτές οι διαφορές πιστεύω έρχονται σε δεύτερη μοίρα, πρώτα έρχεται το γούστο.
σωστα τα λες!
Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ
« Απάντηση #46 στις: Μάρτιος 21, 2015, 01:32:57 μμ »
rolex vs hamilton
<object codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=8,0,0,0" type="application/x-shockwave-flash" data="http://www.youtube.com/v/X8jl5r8SG1o" width="425px" height="350px"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/X8jl5r8SG1o" /><param name="wmode" value="transparent" /><param name="allowScriptAccess" value="never" /><param name="pluginspage" value="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer"></object>


<object codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=8,0,0,0" type="application/x-shockwave-flash" data="http://www.youtube.com/v/IFXrrj__T5U" width="425px" height="350px"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/IFXrrj__T5U" /><param name="wmode" value="transparent" /><param name="allowScriptAccess" value="never" /><param name="pluginspage" value="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer"></object>
Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος skydives13

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 621
  • Είμαι χαρούμενος! - Γιώργος
    • Προφίλ
Απ: ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ
« Απάντηση #47 στις: Απρίλιος 21, 2015, 11:37:09 μμ »
Rolex < Hamilton!
axaxax
George
ΑΓΑΠΑΩ ΤΗ ΖΩΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ!

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ
« Απάντηση #48 στις: Απρίλιος 22, 2015, 08:48:51 πμ »
να βαλω και γω εναν... ψαχνω ενα militoρολογο για καθε μερα...





Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: ΔΙΑΞΙΦΙΣΜΟΙ
« Απάντηση #49 στις: Δεκέμβριος 21, 2015, 01:59:10 μμ »
ειδα αυτο και ειπα να το βαλω!

















δεν θα βαλω ολο το αρθρο... απλα μονο τα τελικα αποτελεσματα...

SPECS:
GRAND SEIKO HI-BEAT 36000
Manufacturer: Morioka Seiko Instruments Inc. 61-1, Itabashi, Shizukuishi-cho, Iwate-gun, Iwate 020-0596, Japan
Reference number: SBGH001
Functions: Hours, minutes, seconds; date; stop-seconds function
Movement: In-house Caliber 9S85, automatic; 36,000 vph, 37 jewels, fine   adjustment via index with eccentric screw, Diashock shock absorption, Spron 610 hairspring, bidirectional pawl winding, 55-hour power reserve; diameter = 28.4 mm, height = 5.9 mm
Case: Stainless steel, domed sapphire crystal is nonreflective on its underside, screwed-down window of sapphire in caseback; water resistant to 100 meters
Bracelet and clasp: Stainless-steel bracelet with single-folding clasp
Rate results (Deviation in seconds per 24 hours,when fully wound/after 24 hours):
Dial up                        -1.3 / -2.1
Dial down                   +1.5 / -0.4
Crown up                    -1.0 / -3.5
Crown down               +1.0 / 0.0
Crown left                   -0.3 / -2.7
Greatest deviation of rate       2.8 / 3.5
Average deviation       0.0 / -1.7
Average amplitude:
Flat positions               318° / 288°
Hanging positions        284° / 267°
Dimensions: Diameter = 40.65 mm, height = 13.28 mm, weight = 151 g
Variations: With black dial; special editions in yellow gold, rose gold or white gold ($27,000)
Price: $7,800

SPECS:
ZENITH EL PRIMERO ESPADA 36,000 VPH
Manufacturer: Zenith International SA, Rue de Billodes 34-36, CH-2400 Le Locle, Switzerland
Reference number: 03.2170.4650/01.M2170
Functions: Hours, minutes, center-mounted seconds hand; date
Movement: In-house El Primero 4650B, automatic; 36,000 vph, 22 jewels, fine   adjustment via eccentric screws, Kif shock absorption, bidirectional winding, Nivarox hairspring, Glucydur balance, 50-hour power reserve; diameter = 30.0 mm, height = 5.58 mm
Case: Stainless steel, domed sapphire crystal with nonreflective coating, caseback with screwed-down sapphire window; water resistant to 100 meters
Bracelet and clasp: Stainless-steel bracelet with double-folding clasp
Rate results (Deviation in seconds per 24 hours, when fully wound/after 24 hours):
Dial up                        +5.0 / +4.8
Dial down                   +2.8 / +2.4
Crown up                    +3.0 / +0.5
Crown down               +6.0 / +7.2
Crown left                   +3.9 / +1.7
Greatest deviation of rate       3.2 / 6.7
Average deviation       +4.1 / +3.3
Average amplitude:
Flat positions               282° / 257°
Hanging positions        250° / 229°
Dimensions: Diameter = 40.37 mm, height = 11.96 mm, weight = 141 g
Variations: With black, white or brown sunray or mother-of-pearl dial, rose-gold case on strap, steel and gold case and bracelet, rose-gold case and bracelet, set with diamonds ($6,700 – $29,100)
Price: $6,700

SEIKO:
Pros
+ Modern manufacture caliber
+ Good rates
+ High-quality craftsmanship
Cons
– Poor nighttime legibility
– Comparatively high price

ZENITH:
Pros
+ Manufacture caliber
+ Good rates
+ Very good legibility day and night
+ High-quality craftsmanship
Cons
– No stop-seconds function
– Low amplitudes
– Too much play in the hands
Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!