Αποστολέας Θέμα: Εμποριο-Παρεμποριο  (Αναγνώστηκε 37697 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Εμποριο-Παρεμποριο
« Απάντηση #40 στις: Οκτώβριος 10, 2010, 08:31:01 μμ »
θα με ενδιεφερε να μου πεις φιλε nin τι απαντησεις πιστευεις οτι θα εδιναν.


Το τι πιστεύω εγώ ωχριά μπροστά στο βαθύ πλούτο των απαντήσεων που θα γεννούσε ένα τέτοιο σχόλιο στο συγκεκριμένο φόρουμ.

επισης θα ηταν ενδιαφερον να ξεραμε αν το συγκεκριμενο θεμα με την πωληση αυτη συζητηθηκε κι εκει η' οχι.


http://www.network54.com/Forum/353391/thread/1286574303/Why+would+someone+sell+their+360-

Αποσυνδεδεμένος afnios

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1611
    • Προφίλ
Απ: Εμποριο-Παρεμποριο
« Απάντηση #41 στις: Οκτώβριος 10, 2010, 08:32:52 μμ »
1. το αμαξι μου δεν το πουλαω διπλασια τιμη. αν ειχα αμαξι που εχει συλλεκτικη αξια δεν θα το πουλαγα ποτε. αν ειχα μια Mercedes 500SL του '60 δεν θα την πουλαγα ποτε ουτε σε 10πλασια τιμη.

2. δεν του προσφερε κανεις τα 5πλασια. τα ζητησε. η διαφορα ειναι μεγαλη. μαλιστα το εκανε την επομενη μερα αποκτησης του κομματιου.

3. δεν αγορασα ποτε απο φορουμ σε τιμη ψηλοτερη της τρεχουσας.

4. βγηκαν τα sub σε 5πλασια τιμη την επομενη μερα της αγορας τους? γενικευουμε το ειδικο για ποιο λογο?

5. μπερδευεις κατι. δεν ειπα οτι δεν εχει ο τυπος την ελευθερια να το κανει. μπορει να το κανει. αλλα προφανως κρινεται. και να κατουρησει καποιος στη γωνια μπορει, αλλα θα κριθει για αυτο απο οποιον τον βλεπει. Αυτο που ειναι παραδοξο ειναι οτι ενω αυτος εχει την ελευθερια να το πουλησει οσο θελει, μερικοι δεν εχουν την ελευθερια να κρινουν την πραξη του!!! ενδιαφερον δεν ειναι?

επισης για μενα ειναι ιδιαιτερο ενδιαφερον πως καποιος φιλος απο αυτο το φορουμ, χαρακτηριζει καποιους που θα επρεπε να ειναι φιλοι με πολλα κοινα, χρησιμοποιωντας διαφορα υποτιμητικα, για τα ματια καποιου μαυραγοριτη σε ενα ξενο φορουμ που πουλαει σε εξωφρενικα υψηλοτερη τιμη καποιο ρολοι ψαχνοντας για κοροιδα. Ειναι εξισου ενδιαφερον για μενα και αναρωτιεμαι γιατι.


Ι do love this game too  ;)
Υπαρχει και το χιουμορ σε αυτη την ζωη,δεν ειναι ολα ασπρα η μαυρα.Και,προς θεου,δεν υποτιμησα ποτε κανενα,ιδιαιτερα εσενα,μ'αρεσει η αντιπαραθεση,και η διαφορετικοτητα ειναι μερος της ζωης μας.
Καλες κοντρες  :respect:
ΥΓ.καντε ενα poll για να δουμε εαν εκανε καλα ο πανεριστας
με ενα ρολοι ξερεις παντα τι ωρα ειναι,με δυο δεν εισαι ποτε σιγουρος

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: Εμποριο-Παρεμποριο
« Απάντηση #42 στις: Οκτώβριος 10, 2010, 09:06:14 μμ »
Παράθεση
εννιοτε με χιουμορ λεγονται κ σοβαρα πραγματα αγαπητε!!

Καποιος ειχε πει οτι το 49% ενος αστειου κρυβει μια μεγαλη αληθεια.. ;) κατι θα ηξερε για να το πει...

Εγω δεν καταλαβαινω γιατι γινεται ολη αυτη η συζητηση για ενα πολυ συγκεκριμενο και ιδιαιτερο παραδειγμα. Η κλοπη που γινεται στον μεσο αγοραστη δεν σας κανει εντυπωση? Το ποσοστο των ανθρωπων που ειναι έρμαια των τασεων που δημιουργουν καποιοι και σαν δήμιοι του 'σφαζουν' μετα και τους αδειαζουν τις τσεπες με τον εναν η τον αλλον τροπο δε σας πειραζει δηλαδη? :-\
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: Εμποριο-Παρεμποριο
« Απάντηση #43 στις: Οκτώβριος 10, 2010, 09:13:27 μμ »
Καποιος ειχε πει οτι το 49% ενος αστειου κρυβει μια μεγαλη αληθεια.. ;) κατι θα ηξερε για να το πει...

Εγω δεν καταλαβαινω γιατι γινεται ολη αυτη η συζητηση για ενα πολυ συγκεκριμενο και ιδιαιτερο παραδειγμα. Η κλοπη που γινεται στον μεσο αγοραστη δεν σας κανει εντυπωση? Το ποσοστο των ανθρωπων που ειναι έρμαια των τασεων που δημιουργουν καποιοι και σαν δήμιοι του 'σφαζουν' μετα και τους αδειαζουν τις τσεπες με τον εναν η τον αλλον τροπο δε σας πειραζει δηλαδη? :-\

+1 και απο μενα

ιδιως τη σημερινη εποχη με τις κατευθυνομενες αναγκες και τις 'μοδες'...
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Εμποριο-Παρεμποριο
« Απάντηση #44 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 12:54:45 πμ »
Απαγορεύεται μέλη σε φόρα ρολογιών να ασχολούνται επαγγελματικά με τα ρολόγια; Ή το αντίστροφο, απαγορεύεται σε επαγγελματίες να είναι και λάτρεις του ρολογιού; Απαγορεύεται να κάνεις επάγγελμα το χόμπυ σου;


οχι καθολου,αρκει να μην υπαρχει "μεγαλη αγαπη " για το ρολοι και να δηλωνεις ,ενας απλος λατρης,οταν εμμεσα προωθεις  ρολογια ,που αποτελουν το μελλοντικο σου εμπορευμα...δεν μιλαμε για σποραδικες περιπτωσεις..



ακομα και οιοι Ιταλοι σε αυτο,ειναι πιο ειλικρινεις.. ;)

Υπαρχει ξεχωριστη ενοτητα μονο για εμπορους ,οπως και σε αλλα μεγαλα φορα του εξωτερικου αλλωστε

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 11, 2010, 01:42:18 πμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Εμποριο-Παρεμποριο
« Απάντηση #45 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 01:21:22 πμ »
''δεν θα ηταν σωστο,εις βαρος ενος μερους που ειμαι φιλοξενουμενος να βγαλω χρηματα''


 :dielaughing:


Φιλικα




« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 11, 2010, 01:27:39 πμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος alexisvas

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 620
  • τα δευτερόλεπτα βαριά στους λεπτοδείκτες
    • Προφίλ
Απ: Εμποριο-Παρεμποριο
« Απάντηση #46 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 08:12:51 πμ »
Εγω θελω να ρωτησω, αν καποιος εχει τις νομικες-φορολογικες γνωσεις, να μας πει τι ισχυει για τις πωλησεις μεταχειρισμενων αντικειμενων και αν για ολα τα μεταχειρισμενα προιοντα ανεξαρτητου αξιας πρεπει να κοβονται αποδειξεις.
Αν ναι ας πει καποιος στην Εφορια να παρει τη Χρυση Ευκαιρια για να μειωθει και το ελλειμμα  ;D
Οσον αφορα σε αυτο που συζητατε ειναι παντελως ασκοπο να ψαχνουμε να βρουμε αν το κανει με στοχο τα χρηματα ή οχι. Αληθεια αν καποιο απο τα μελη του δικου μας φορουμ εβγαινε και ελεγε ανοικτα οτι κανει εμποριο ή παραεμποριο τι θα εκαναν οι διαχειριστες; Ολες αυτες οι αγγελιες που φιλοξενουνται ειναι παρανομο παρεμποριο? 
Πω πω αδερφακι μου,εισαι φουλ αντι-Ω εεε?  :o
 
Παράθεση από: Jeremy Clarkson
Το μονο πραγμα που ειναι χειροτερο απο ενα ψευτικο Rolex ειναι ενα αληθινο!

Αποσυνδεδεμένος alexisvas

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 620
  • τα δευτερόλεπτα βαριά στους λεπτοδείκτες
    • Προφίλ
Απ: Εμποριο-Παρεμποριο
« Απάντηση #47 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 08:41:55 μμ »
Καμια απαντηση;
Πω πω αδερφακι μου,εισαι φουλ αντι-Ω εεε?  :o
 
Παράθεση από: Jeremy Clarkson
Το μονο πραγμα που ειναι χειροτερο απο ενα ψευτικο Rolex ειναι ενα αληθινο!

director

  • Επισκέπτης
Απ: Εμποριο-Παρεμποριο
« Απάντηση #48 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 08:48:28 μμ »
Εγω θελω να ρωτησω, αν καποιος εχει τις νομικες-φορολογικες γνωσεις, να μας πει τι ισχυει για τις πωλησεις μεταχειρισμενων αντικειμενων και αν για ολα τα μεταχειρισμενα προιοντα ανεξαρτητου αξιας πρεπει να κοβονται αποδειξεις.
Αν ναι ας πει καποιος στην Εφορια να παρει τη Χρυση Ευκαιρια για να μειωθει και το ελλειμμα  ;D
Οσον αφορα σε αυτο που συζητατε ειναι παντελως ασκοπο να ψαχνουμε να βρουμε αν το κανει με στοχο τα χρηματα ή οχι. Αληθεια αν καποιο απο τα μελη του δικου μας φορουμ εβγαινε και ελεγε ανοικτα οτι κανει εμποριο ή παραεμποριο τι θα εκαναν οι διαχειριστες; Ολες αυτες οι αγγελιες που φιλοξενουνται ειναι παρανομο παρεμποριο? 

Απο δεκαετιων που θυμαμαι,οι εφημεριδες ειχαν τις μικρες αγγελιες τους,υποθετω πως εαν ηταν παρανομο δεν θα τους το επετρεπαν,τωρα συνηθως στις αγοραπωλησιες μεσω αγγελιων δεν κοβονται αποδειξεις,βεβαια σε πραξεις μεταβιβασης δηλωνεται το ποσον,ισως καποιος αλλος ειδικος μας ενημερωσει πληρεστερα.

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: Εμποριο-Παρεμποριο
« Απάντηση #49 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 09:27:48 μμ »
Βρε παιδιά τι παίζει με το ρολόι και την αγορά του και γίνονται τόσες συζητήσεις. (Τα παλαιότερα μέλη του φόρουμ θυμούνται, νομίζω, κουβέντες για το αν είμαστε παρανομοι που αγοράζουμε στεϊνχαρτ ή αρχιμήδη, αν μπορούμε να πάρουμε από αγγλία ή γερμανία, κτλ)
Κάποιος που αγόρασε έναν πίνακα και τον έδωσε 3 φορές πάνω ακούσατε να τον λένε λαθρέμπορο ή κάτι άλλο;
Τόσα μαγαζιά και ιδιώτες αγοράζουν και πωλούν κοσμήματα και νομίσματα και έχουν φυσική έδρα.
Τα πυρά όμως τα βλέπω μόνο στο ρολόι.

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Εμποριο-Παρεμποριο
« Απάντηση #50 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 09:41:11 μμ »
Τι σχέση έχει φίλε grecellin ένα μαγαζί που εμπορεύεται το οτιδήποτε με την περίπτωση του υποτιθέμενου Panerai fun και πιθανού mod που εκμεταλεύθηκε την περίπτωση για να τα κονομήσει;
Αν συνεχίσουμε να βάζουμε τα πάντα σε ένα τσουβάλι, θα φτάσουμε σε χειρότερο σημείο από το σημερινό νομίζω...


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Εμποριο-Παρεμποριο
« Απάντηση #51 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 09:47:55 μμ »
Η ερωτηση μου ειναι

Αυτος που πουλαει το πανεραι,κοροιδευει τον αγοραστη?Του πουλαει φουμαρα για μεταξωτες κορδελες?Γιατι εχω δει και πολλα τετοια ,με κοκκαλα που ειναι η ευκαιρια του αιωνα ,τρομαρα τους!!!!....δυστυχως....Απο την στιγμη που η αγορα δεχεται την τιμη αυτη,ειναι μεσα στα πλαισια προσφορας και ζητησης....

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: Εμποριο-Παρεμποριο
« Απάντηση #52 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 09:49:45 μμ »
Συνδίασε αυτό που έγραψα με αυτό που έγραψε ο director ακριβώς από πάνω (συμφωνώ μαζί του και το συμπληρώνω)

Αποσυνδεδεμένος Darth

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3919
    • Προφίλ
Απ: Εμποριο-Παρεμποριο
« Απάντηση #53 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 09:50:20 μμ »
''δεν θα ηταν σωστο,εις βαρος ενος μερους που ειμαι φιλοξενουμενος να βγαλω χρηματα''


 :dielaughing:


Φιλικα







Γελας βρε τζορτζ;..
Εγω οταν τα ακουγα δεν πιστευα στ αυτια μου...
Νομιζα οτι μου εκανε πλακα...
Μπορουν να επιβεβαιωσουν οσοι φιλοι ελαβαν λουρακια μου οτι δεν πληρωσαν τιποτα... :-[

Φιλικσ
Γιωργος

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Εμποριο-Παρεμποριο
« Απάντηση #54 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 09:52:16 μμ »
και κατι ακομα ,το πανεραι βγηκε για πωληση παγκοσμια και επιασε αυτη την τιμη....αρα μαλλον δεν ειναι ενα "πουσαρισμενο " κοκκαλακι στην τοπικη αγορα  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 11, 2010, 09:57:58 μμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Εμποριο-Παρεμποριο
« Απάντηση #55 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 09:54:54 μμ »
Γελας ε..;
Εγω οταν τα ακουγα δεν πιστευα στ αυτια μου...
Μπορουν να επιβεβαιωσουν οσοι ελαβαν λουρακια μου οτι δεν πληρωσαν τιποτα... :-[

δεν μπορει !!!!μηπως πουλαγες και τιποτα πειρατικα cd?γιατι λουρακια μονο....περιεργο

φιλικα






Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Εμποριο-Παρεμποριο
« Απάντηση #56 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 10:13:58 μμ »
Λοιπόν ή στραβός είναι ο γιαλός ή στραβά αρμενίζουμε. Ελπίζω όπως είπε πριν ο Χάρης, να αρμενίζουμε έστω και λίγοι ίσια.....

Θα το θέσω όσο απλούστερα μπορώ

-Το mywatch είναι ένα κορυφαίο παγκόσμιο φόρουμ με τεράστιο κύρος
-Προτείνεται και αποφασίζεται η δημιουργία ένός ρολογιού του φόρουμ
-Η εταιρεία που το αναλαμβάνει αποφασίζει μια limited έκδοση 300 κομματιών
-Γίνεται ο χαμός και υπάρχουν 3000 αιτήσεις συμμετοχής
-Η σειρά καθορίζεται βάσει πχ των ποστ
-Πρώτος και καλύτερος παραλαμβάνει ο george to No1/300. Παίρνω κι εγώ κάποιο μέσα στην πρώτη δεκάδα.
-Το δικαιούμαστε άλλωστε μια και είχαμε μεγάλη προσωπική συμμετοχή στο όλο πρότζεκτ ;)
-Την επόμενη μέρα το πρωί, εγώ κι ο george βάζουμε τα ρολόγια μας αγγελία σε 10πλάσια τιμή από αυτή της αγοράς.

Είμαστε μαυραγορίτες ή δεν είμαστε;

Εκμεταλευτήκαμε το φόρουμ για να κερδοσκοπήσουμε ναί ή όχι;

Στερήσαμε το ρολόι από ένα μέλος που θα το ήθελε πραγματικά, ναι ή όχι;

Τι σχέση έχει αυτή η αλητεία με την αγγελία που έχω βάλει εγώ για το Broad Arrow;

Δεν θα με τρελλάνετε εσείς εμένα [-X


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: Εμποριο-Παρεμποριο
« Απάντηση #57 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 10:18:04 μμ »
Σε όλα όσα είπες ναι, αλλά η συζήτηση δεν έμεινε μόνο εκεί (όπου άρχισε). Εξάλλου αυτά που έγραψα λένε ότι το συμβάν με το πανερι δεν έχει καμμία σχέση με αγγελίες όπως η δική σου.

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Εμποριο-Παρεμποριο
« Απάντηση #58 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 10:20:10 μμ »
Σε όλα όσα είπες ναι, αλλά η συζήτηση δεν έμεινε μόνο εκεί (όπου άρχισε). Εξάλλου αυτά που έγραψα λένε ότι το συμβάν με το πανερι δεν έχει καμμία σχέση με αγγελίες όπως η δική σου.

Κώστα το ποστ καθόλου δεν απευθύνεται σε σένα.

Απευθύνεται σε όσους λένε ότι όλο αυτό ήταν απλά μια εμπορική πράξη όπως όλες.....ένα καλό deal.....


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

director

  • Επισκέπτης
Απ: Εμποριο-Παρεμποριο
« Απάντηση #59 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 10:39:58 μμ »
Παράθεση
Εκμεταλευτήκαμε το φόρουμ για να κερδοσκοπήσουμε ναί ή όχι;

απο μια αποψη ναι,απο την αλλη ομως οταν εχεις ενα 10% δημοσιευσεων,τοτε το φορουμ εισαι και λιγο εσυ. ;)

Παράθεση
Στερήσαμε το ρολόι από ένα μέλος που θα το ήθελε πραγματικά, ναι ή όχι;

αναμφισβητα ναι

Παράθεση
Τι σχέση έχει αυτή η αλητεία με την αγγελία που έχω βάλει εγώ για το Broad Arrow;


γι αυτο το ρολοι επρεπε να ζητησεις 100χ,ρολογαρααααααααααααα