Αποστολέας Θέμα: panerai vs anonimo  (Αναγνώστηκε 39697 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kounelis

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
panerai vs anonimo
« στις: Ιανουάριος 17, 2007, 04:58:29 μμ »
καλησπερα σε ολους θα ηθελα να μου πειτε αν καποιος ξερει αν τα ανονιμο συναγωνιζονται σε ποιοτητα κατασκευης τα πανεραι (ποιοτητα μεταλου, μηχανισμοι)ευχαριστω προκαταβολικα!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
panerai vs anonimo
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 17, 2007, 05:24:29 μμ »
ατοπη λιγο η συγκριση  ,καλα υλικα εχει η ανονιμο και σε τεχνολογια αυτο που δε εχει ειναι ιστορια και αναγνωρισιμοτητα οσο μια πανεραι,τα λεφτα που ζητανε δεν ειναι λιγα,κοιτα κατι αλλο καλυτερα
ενα παραδειγμα το μοντελο anonimo millemetri ειναι καπου στα 1800 ευρω,διολου λιγα ,ενω ενα PAM 0000 logo OP καπου στα 2600,εχουν μια διαφορα 800 ευρω αλλα σε βαθος χρονου κερδιζεις με το πανεραι.

Αποσυνδεδεμένος gson

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 212
    • Προφίλ
panerai vs anonimo
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 17, 2007, 06:19:36 μμ »
Δεν καταλαβαινω γιατι ειναι ατοπη η συγκριση.Και τα δυο ρολογια εχουν τοιδιο target group παρομοιο στιλ ,οπωσς και ποιοτικα χαρακτηριστικα.Αρα ειναι αμεσα συγκρισιμα.Εμενα μου αρεσει που τα ανονιμο ειναι πρωτοτυπα και δεν ειναι πολυφορεμενα.Σε αλλους δεν αρεσει γιατι θελουν ρολογια ευκολα αναγνωρισιμα ωστε να κανουν την μοστρα τους.Οσον για την ιστορια μιας εταιρειας πιστευω πως εχει σημασια μονο αν υπαρχει μια συνεχεισ φυσικη εξελιξη της φιλοσοφιας της αρχικης εταιρειας.Οχι σαν πολλες εταιρεις που ξεθαβουν μια προπολεμικη για να στηριξουν το image τουσ για λογουσ marketing.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
panerai vs anonimo
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 17, 2007, 06:32:21 μμ »
ειναι πολλα τα χρηματα που ζηταει μια εταιρεια σαν την ανονιμο χωρις background στο χωρο ,δε σου εκφτραζω προσωπικες ιδεες αλλα ιταλων που ασχολουνται με το χωρο ,γι αυτο το λογο μπορεις να βρεις τα ανονιμο με καλο σκοντο στα μαγαζια.δε στο λεω για να σου παω κοντρα,απλα σου απαντησα στην ερωτηση σου μιας και αυτο που ρωτας πιστευω ειναι να κατοχυρωθεις σαν αγοραστης ειδικα ξοδευοντας ενα μη ευκαταφρονητο ποσο.οσο για αν καποιος πει ναι οκ και τα πανεραι στα 3000 εχουν μια ταδε μηχανη των 50 ευρω προλεγω αναφερωντας πως η εν λογω εταιρια εχει πολλα αλλα,σου πω το πιο απλο?αξια μεταπωλησης μιας και εω εδω και 10 χρονια ανεβηκε παρα πολυ δε λεει να πεσει και χει καλη ζητηση :yawinkle:

Αποσυνδεδεμένος trelovet

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1209
    • Προφίλ
panerai vs anonimo
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 17, 2007, 06:57:58 μμ »
Αν θέλεις αξία μεταπώλησης πάρε Panerai, αν θέλεις πουλ-μουρ, πάρε Panerai, αν έχεις τα παραπάνω λεφτά και δεν θα στεναχωρεθείς οικονομικά πάρε Panerai, αν είσαι της κλασσικής σχολής εμφάνισης πάρε Panerai, αλλιώς πάρε Anonimo  :supz:
ΓΙΩΡΓΟΣ-ΦΛΩΡΙΝΑ
Αν η δουλειά ήταν καλή δεν θα μας πλήρωναν για να την κάνουμε !!!

Αποσυνδεδεμένος redfoot

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1286
    • Προφίλ
panerai vs anonimo
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 17, 2007, 07:51:21 μμ »
Παράθεση από: "gson"
Δεν καταλαβαινω γιατι ειναι ατοπη η συγκριση.Και τα δυο ρολογια εχουν τοιδιο target group παρομοιο στιλ ,οπωσς και ποιοτικα χαρακτηριστικα.Αρα ειναι αμεσα συγκρισιμα.Εμενα μου αρεσει που τα ανονιμο ειναι πρωτοτυπα και δεν ειναι πολυφορεμενα.Σε αλλους δεν αρεσει γιατι θελουν ρολογια ευκολα αναγνωρισιμα ωστε να κανουν την μοστρα τους.Οσον για την ιστορια μιας εταιρειας πιστευω πως εχει σημασια μονο αν υπαρχει μια συνεχεισ φυσικη εξελιξη της φιλοσοφιας της αρχικης εταιρειας.Οχι σαν πολλες εταιρεις που ξεθαβουν μια προπολεμικη για να στηριξουν το image τουσ για λογουσ marketing.


καλα σοβαρολογείς; μας κουφανες ελαφρως  :rolleyes:
α) ιδιο target group τα panerai-anonimo? ναι, οσο συγκρισιμο ειναι το target group BMW-seat , τογιοτα-χιουνται κοκ
β)οσοι παιρνουν πανεραι το κανουν για μοστρα ενω οσοι παιρνουν ανονιμο ειναι ψαγμενοι σωστα;
γ)ποιος ξεθαψε τι;και γιατι; το πρωτο ρολοι κατασκευαστηκε το 1936 . Η ανονιμο εχει ουτε δεκα χρονια που ιδρυθηκε. Και ξερεις γιατι; για να τσιμπησει μερικους μη εχοντες που πολυ θαθελαν να αισθανθουν λιγη απο την αιγλη της εταιρειας αλλα δυστυχως δε μπορουν,αγοραζουν λοιπον κατι  δευτεροκλασατο και το προβαλλουν ως υποκαταστατο.. φυσικα δεν αποκλειεται να σου αρεσουν ως ρολογια περα απο οποια συγκριση και αυτο ειναι βεβαια απολυτα θεμιτο, οχι ομως και να συγκρινεις τα ασυγκριτα , μην τα ισοπεδωνουμε ολα,  μην τρελαθουμε τελειως φιλε.. :rolleyes:
 In simplicity lies true greatness"..

Αποσυνδεδεμένος georgehh

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 899
    • Προφίλ
panerai vs anonimo
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 17, 2007, 08:02:32 μμ »
Οι κάσες πάντως το ίδιο σχήμα έχουν δεν είναι ωραίο πάντως παιδιά αμαυρώνονται και οι 2 εταιριες είμαι κάτα γενικώς της πολιτικής αυτής
myseiko.freeforums.net

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
panerai vs anonimo
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 17, 2007, 08:03:11 μμ »
gson καταρχας να σου πω πως δε εχω ουτε πληρωνομαι απο τις εν λογω εταιριες αρα δε μεροληπτω για καποιο λογο προς την μια η αλλη πλευρα,εδω βρισκεις γενναιες εκπτωσεις ειδικα για τα ανονμο για τους λογους που σου ανεφερα ηδη,συν τοις αλλοις η πανεραι ειναι κατοχυρωμενη γιατι ανηκει σε μεγαλο γκρουπ,αν λοιπον παρω αυτη τη στιγμη ενα ακριβο ανονιμο χωρις ιδιαιτερη εκπτωση και ειναι ενα απο τα πρωτα μου ρολογια και θελω να χει μια ιδιατερη αξια και διαρκεια στο χρονο ,ποιος μου εγγυαται το μελλον της εταιριας π,χ μετα απο την απωλεια ενος εκ των πρωτεργατων του προτζεκτ?λεω εφοσον εχω δωσει πολλα και ειναι απο τις πρωτες μου σοβαρες χρηματικα επενδυσεις στο χωρο.αφηνοντας κατα μερος ναι μου αρεσε κτλ..ειναι ατοπο για μενα διοτι τα πανεραι ειναι panerai marina militare italiana reparto sommergibili ,καθαρα και μονον καταδυτικο ρολοι,ανονιμο ειναι militare με ευρεια εννοια,εχει δικο της target group η ανονιμο

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
panerai vs anonimo
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 18, 2007, 02:44:38 πμ »
http://www.themotorcycles.it/avatar/Anonimo2006.pdf

κοιτα τιμες και κρινε

Αποσυνδεδεμένος redfoot

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1286
    • Προφίλ
panerai vs anonimo
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 18, 2007, 09:20:43 πμ »
καινε..
ε δεν πανε καλα οι ανθρωποι, εχουν ξεφυγει..
 In simplicity lies true greatness"..

Αποσυνδεδεμένος gson

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 212
    • Προφίλ
panerai vs anonimo
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 18, 2007, 11:41:19 πμ »
redfoot διαφωνουμαι αλλα μην φανατιζεσαι τοσο.Δεν παω να απαξιωσω την μαρακα του ρολογιου σου.
Εμενα αισθητικα μου αρεσουν τα ανονιμο.Τωρα οτι εχουν μεγαλυτερη ιστορια,ειναι ποιο γκλαμουρατα,ποιο γνωστα ποιο in τα πανεραι δεν με ενδιαφερει τοσο.Αυτο που με ενδιαφερει πρωτιστος ειναι:εχουν πολυ καλυτερη ποιοτητα απο τα ανονιμο,προσφερουν ανωτερες τεχνολογικες καινοτομιες ?
Οσο για το terget group δεν νομιζω οτι ειναι ετσι.

Αποσυνδεδεμένος redfoot

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1286
    • Προφίλ
panerai vs anonimo
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 18, 2007, 12:19:02 μμ »
δε φανατιστηκα απλα εξεπλαγην ιδιαίτερα απο το παραλογο του συλλογισμου σου. Το ξερω οτι δεν την απαξιωνεις, δεν το ειπα προς Θεου. Αν προσεξες στο προηγουμενο ποστ εγραψα "φυσικα δεν αποκλειεται να σου αρεσουν ως ρολογια περα απο οποια συγκριση και αυτο ειναι βεβαια απολυτα θεμιτο"
Ειναι ομως παραλογο να συγκρινεις μια εταιρεία με ιστορία 146 χρονων με μια αλλη 8 ετων η οποια μαλιστα στηριχτηκε στα υπολειμματα της πρωτης για να στησει την επιχειρηση. Αν δε σε ενδιαφερει η ιστορία, η αναγνωρισιμοτητα, η καθαρη και απλη κλασσικη αισθητικη, η αξια μεταπωλησης οπως πολυ σωστα εθεσε ο trelovet τοτε επιλεγεις anonimo. Εννοειται πως η σοβαροι συλλεκτες και οι λατρεις της ωρολογοποιίας στο εξωτερικο την εχουν ιδιαίτερα υποβαθμισμενη για τους παραπανω λογους που σου προανεφερα. Για ποιοτητα κατασκευης δεν το συζηταμε ειναι πολυ πιο προσεγμενη.Οσο για τις τεχνλογικες  καινοτομιες που αναφερεις τα τελευται χρονια ξεκινησε η κατασκευη και παραγωγη inhouse μηχανισμων. Αυτο που ως τωρα εκανε ειναι να παιρνει ετοιμους δοκιμασμενους μηχανισμους και να τους τροποποιεί λιγοτερο ή περισσοτερο για να εξυπηρετουν τις αναγκες του καθε μοντελου.
Αν εσυ βεβαια θελεις ανωτερες τεχνολογικες καινοτομιες μπορεις να επιλεξεις καποιο ανωτερο μοντελο . Παρε ενα IWC portugieser perpetual calendar, ενα ΑP equation of time, ενα Girard Perregaux tourbillion  κοκ
 In simplicity lies true greatness"..

Αποσυνδεδεμένος houston

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 489
    • Προφίλ
panerai vs anonimo
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 18, 2007, 12:47:09 μμ »
Παράθεση από: "redfoot"
.....Ειναι ομως παραλογο να συγκρινεις μια εταιρεία με ιστορία 146 χρονων με μια αλλη 8 ετων η οποια μαλιστα στηριχτηκε στα υπολειμματα της πρωτης για να στησει την επιχειρηση......


Εδώ μόνο να κάνω μία παρατήρηση......σαν έμπορος..... :yawinkle:

Φίλε redfoot....
Άσε την ιστορία θαμένη στα σεντούκια της. Έχω κατάστημα μίας εταιρείας "ηλικίας" 42 ετών.....Από τις πιο παλιές και τις πιο γνωστές στο χώρο.....
Και να σου πω κάτι......ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ "ΤΟΤΕ" ΠΡΟΙΟΝ ΜΕ ΤΟ ΤΩΡΑ......καμία φίλε μου απολύτως.....και υπάρχουν κανούριες εταιρείες οι οποίες κάνουν πιο αξιόλογες προσπάθειες.....

Κάποτε κιόλας το προιόν το κατασκευάζανε εδώ στην Ελλάδα.....Τώρα που αυτό "πέθανε" το ίδιο προιόν το φέρνουν και άλλοι.....και το "βαφτίζουν" αλλιώς....

Αυτά δε τα υποθέτω...ούτε τα φαντάζομαι ότι θα είναι έτσι.....ΤΑ ΖΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ!!!

Καλή σας μέρα....

edit: Και για να μην είναι εντελώς off-topic έχω να δηλώσω ότι αν είχα ένα τέτοιο δίλημα μάλλον στο anonimo θα κατέληγα.....σχεδόν σίγουρα δηλαδή γιατί δε μου αρέσει το τόσο αναγνωρίσιμο προιόν....
Όχι ότι έτσι θα ήθελα να το παίξω "ψαγμένος" (δεν είμαι ουτε λίγο έτσι κι αλλιώς) απλά είναι η φιλοσοφία μου τέτοια....

Αποσυνδεδεμένος kounelis

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
panerai vs anonimo
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 18, 2007, 12:50:04 μμ »
γιατι δε καταλαβα!!!redfoot ποια λες πως εχει ανωτερη ποιοτητα κατασκευης?????

Αποσυνδεδεμένος redfoot

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1286
    • Προφίλ
panerai vs anonimo
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 18, 2007, 01:07:07 μμ »
δεν βγαζω νοημα απο το ποστ σου houston, σε ποιο προιον αναφερεσαι; αν μιλαμε για την ποιοτικη σχεση των παλιων και νεων panerai μπορω με κατηγορηματικοτητα να βεβαιωσω οτι τα τωρινα ειναι εξισου καλοκατασκευασμενα αν οχι καλυτερα απο οτι τα πρωτα. Επισης η ιστορια μιας εταιρείας ειναι ο ακρογωνιαιος λιθος πανω στον οποιο βασιζεται η τωρινη και μελλοντικη της πορεια. μας δειχνει πως ξεκινησε και πως εξελιχθηκε, μας πληροφορει για τα βηματα που εκανε σε ολους τους τομεις τεχνογνωσιας, πως χειριστηκε τις κρισεις κοκ Ολα εχουν μια φυσικη συνεχεια  δε μπορουμε να τα καταργουμε με ελαφρα τη καρδία.
η αναγνωρισιμοτητα εχει για ορισμενους σημασία,για μενα οχι. Αν ρωτησεις 100 κατοχους ρολεξ οι 90 θα σου πουν οτι χαιρονται που οι γυρω γνωριζουν τι φορανε και το σεβονται, κι αν δε σου το πουν σιγουρα θα το αισθανονται εσωτερικα και θα ικανοποιουνται!
kounelis τα panerai φυσικα
 In simplicity lies true greatness"..

Αποσυνδεδεμένος houston

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 489
    • Προφίλ
panerai vs anonimo
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 18, 2007, 01:40:00 μμ »
Παράθεση από: "redfoot"
δεν βγαζω νοημα απο το ποστ σου houston, σε ποιο προιον αναφερεσαι;


Παράθεση από: "houston"
Φίλε redfoot....
Άσε την ιστορία θαμένη στα σεντούκια της. Έχω κατάστημα μίας εταιρείας "ηλικίας" 42 ετών.....Από τις πιο παλιές και τις πιο γνωστές στο χώρο.....


Δεν αναφέρω κάτι παραπάνω για ευνόητους λόγους.....





Παράθεση από: "redfoot"
αν μιλαμε για την ποιοτικη σχεση των παλιων και νεων panerai μπορω με κατηγορηματικοτητα να βεβαιωσω οτι τα τωρινα ειναι εξισου καλοκατασκευασμενα αν οχι καλυτερα απο οτι τα πρωτα.


Δουλεύεις ή συνεργάζεσαι με το εργοστάσιο και το ξέρεις αυτό? Ή το υποθέτεις σαν φυσικό επόμενο της εξέλιξης της εταιρείας?





Παράθεση από: "redfoot"
Επισης η ιστορια μιας εταιρείας ειναι ο ακρογωνιαιος λιθος πανω στον οποιο βασιζεται η τωρινη και μελλοντικη της πορεια. μας δειχνει πως ξεκινησε και πως εξελιχθηκε, μας πληροφορει για τα βηματα που εκανε σε ολους τους τομεις τεχνογνωσιας, πως χειριστηκε τις κρισεις κοκ Ολα εχουν μια φυσικη συνεχεια  δε μπορουμε να τα καταργουμε με ελαφρα τη καρδία.


Παράθεση από: "houston"
Και να σου πω κάτι......ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ "ΤΟΤΕ" ΠΡΟΙΟΝ ΜΕ ΤΟ ΤΩΡΑ......καμία φίλε μου απολύτως.....και υπάρχουν κανούριες εταιρείες οι οποίες κάνουν πιο αξιόλογες προσπάθειες.....

Κάποτε κιόλας το προιόν το κατασκευάζανε εδώ στην Ελλάδα.....Τώρα που αυτό "πέθανε" το ίδιο προιόν το φέρνουν και άλλοι.....και το "βαφτίζουν" αλλιώς....






Παράθεση από: "redfoot"
η αναγνωρισιμοτητα εχει για ορισμενους σημασία,για μενα οχι. Αν ρωτησεις 100 κατοχους ρολεξ οι 90 θα σου πουν οτι χαιρονται που οι γυρω γνωριζουν τι φορανε και το σεβονται, κι αν δε σου το πουν σιγουρα θα το αισθανονται εσωτερικα και θα ικανοποιουνται!


Ναι, έχει σημασία.....γι'αυτούς που θέλουν το image και το κύρος που προσδίδει ένα brandname ή ένα σχέδιο.....για το "θεαθήναι" δηλαδή....
Εγώ είμαι λίγο αντι-σταρ.... :vom: ...που λέει και ένας φίλος.....




Redfoot.....έχω πελάτες που αγοράζουν το προιόν μου και τους ευχαριστεί η ύπαρξη χίλιων-δύο "πουλμουράτων" πιστοποιητικών και ταμπέλων επάνω του.....
Τώρα αν αυτοί ξέρουν τι αγόρασαν εμένα να με .............Αν όμως τους ρωτήσεις θα στο παίξουν παντογνώστες, αν αυτό σου λέει κάτι.....:yawinkle:

Αποσυνδεδεμένος gson

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 212
    • Προφίλ
panerai vs anonimo
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 18, 2007, 01:44:01 μμ »
redfoot δεν ειπα οτι δεν με ενδιαφερουν η ιστορία, η αναγνωρισιμοτητα, η καθαρη και απλη κλασσικη αισθητικη, η αξια μεταπωλησης αλλα σαν προτεραιοτητα βαζω την ποιοτητα κατασκευης,λειτουργιας και μηχανισμου και φυσικα τι μου αρεσει αισθητικα περισσοτερο.Νομιζω πως ως προς την ποιοτητα δεν εχουν μεγαλες διαφορες.Παρολογο εγω κρινω οτι νομιζεις οτι δεν απευθυνονται στο ιδιο target group.Σε παρομοιες τιμες κυμαινονται οπως και ηλικιες ,μοντερνα ειναι και τα δυο ,προμοιο στιλ εχουν.
Ο houston απλα σου λεει οτι το ολο θεμα ''ιστοριας'' σε πολλες εταιρεις ειναι για marketingνιστικους  λογους.εκτος βεβαια απο εταιρειες οπωσ V.C

Αποσυνδεδεμένος gson

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 212
    • Προφίλ
panerai vs anonimo
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 18, 2007, 01:53:39 μμ »
Aλλα οπως και μονος σου καταλαβαινεις ουδεμια συγκριση υπαρχει μεταξυ VC και πανεραι.Αυτοι εχουν ιστορια και την στηριζουν μετην φιλοσοφια τους.
Και παλι σου λεω οτι σεβομαι την πανεραι σαν εταιρεια αλλα δεν ειναι τοσο αξιοσεβαστη οπως εσυ την παρουσιαζεις.Η διαφορα της απο την ανονιμο ειναι οση οπως και της seiko με citizen η μερσεντες με BMW.
Ετσι πιστευω εγω τουλαχιστον.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
panerai vs anonimo
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 18, 2007, 02:09:37 μμ »
εαν εχεις ρολογια πολυ σημαντικα σε μια συλλογη συν οτι βρισκεις ενα δυνατο σκοντο για ενα ανονιμο οκ γιατι οχι?αλλα 1900 τιμη καταλογου..τεχνολογικες καινοτομιες?τα λουρακια με ειδικη αδιαβροχη επεξεργασια που μπορουν να μεινουν στο νερο για 24 ωρες αν θυμαμαι καλα ειναι μια απο αυτες.

Αποσυνδεδεμένος gson

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 212
    • Προφίλ
panerai vs anonimo
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 18, 2007, 02:37:31 μμ »
George δεν λεω σε καμια περιπτωση οτι η ανονιμο εχει τεχνολογικες καινοτομιες αλλα ουτε και η πανεραι.Ομως στα απλα ρολογια η πανεραι ειναι αρκετα  ποιο ακριβη.
Εσυ τι ρολογια θα ηταν καλυτερα να εχεις στην συλλογη σου στα 1900€ απο ενα ανονιμο.(Το τελευταιο το ρωταω οχι απο κοντρα δεν πιστευω οτι ενα ανονιμο θα ηταν το ιδανικο σε αυτην την τιμη αλλα για πρωτασεις!)