Αποστολέας Θέμα: Γιατί μας ενδιαφέρει η απόλυτη ακρίβεια ?  (Αναγνώστηκε 27179 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: Γιατί μας ενδιαφέρει η απόλυτη ακρίβεια ?
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 17, 2010, 12:31:58 μμ »

Patrimony Traditionnelle Quartz 30mm

Αυτό τι είναι; Πλατίνα η λαμαρίνα; Μην απαντάτε, είναι 18kt Rose Gold.
Είναι μήπως κατσαρόλα; Μπα, πολύ μικρό. Αντε για κανένα σαγανάκι το πολύ πολύ.
Οπότε μένει μια μόνο ερώτηση αναπάντητη. Είναι ρολόι ή time displayer;

Αποσυνδεδεμένος tzistsam

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 413
  • Ακόμα? Νυχτώσαμε... Ημαρτον
    • Προφίλ
Απ: Γιατί μας ενδιαφέρει η απόλυτη ακρίβεια ?
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 17, 2010, 01:03:40 μμ »
Ρε παιδιά πάλι το θέμα θα εξελιχθεί σε διαμάχη μεταξύ μηχανικών και quartz ρολογιών. Το ένα δεν καταλύει το άλλο. Αντικειμένικα και κανένας δεν μπορεί να διαφωνίσει ότι τα quartz προσφέρουν καλύτερη ακρίβεια από τα μηχανικά. Με γειά τους και χαρά τους. Η τεχνολογία προοδεύει σωστά? Είναι το zenith defy xtreme zero g εξέλιξη της τεχνολογίας? Φυσικά  :o, δεν είναι όμως quartz αλλά μηχανικό. Απλά η μεγάλη διαφορά είναι το Value for money. Ενα quartz κάνει την ίδια δουλεία με πολύ λιγότερο κόστος. ;)
Τελειώσαμε και μείναμε μονάχοι.

Αποσυνδεδεμένος nyo

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 442
    • Προφίλ
Απ: Γιατί μας ενδιαφέρει η απόλυτη ακρίβεια ?
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 17, 2010, 01:07:56 μμ »

Patrimony Traditionnelle Quartz 30mm

Αυτό τι είναι; Πλατίνα η λαμαρίνα; Μην απαντάτε, είναι 18kt Rose Gold.
Είναι μήπως κατσαρόλα; Μπα, πολύ μικρό. Αντε για κανένα σαγανάκι το πολύ πολύ.
Οπότε μένει μια μόνο ερώτηση αναπάντητη. Είναι ρολόι ή time displayer;


Για να μην βγαινουμε και εκτος θεματος, το συγκεκριμενο ρολοι ειναι απο εκεινα με την μεγαλυτερη ακριβεια σε ολη την γκαμα ρολογιων της εταιριας.
Και βεβαια δεν ειναι η μοναδικη απο τις πρωτοκλασατες που εχουν ή ειχαν τετοια στους καταλογους τους! ;)

Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: Γιατί μας ενδιαφέρει η απόλυτη ακρίβεια ?
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 17, 2010, 01:16:39 μμ »
αν υπήρχε το value for money, θα είμασταν όλοι με τα κινητά μας... ::)
ίσως να μην υπήρχε αυτό το φόρουμ... :-X

Αποσυνδεδεμένος Vagos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 216
    • Προφίλ
Απ: Γιατί μας ενδιαφέρει η απόλυτη ακρίβεια ?
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 17, 2010, 01:23:22 μμ »
Φίλε Vagos
Διάβασα τις απόψεις σου και είναι σεβαστές αλλά ξεκινάς από μια παραδοχή που οι περισσότεροι εδώ όπως κι εγώ δεν αποδέχομαι.
Για μας η αξία του ρολογιού δεν είναι στο να δείχνει την ώρα αλλά στον τρόπο που το επιτυγχάνει.
Άν το δεις μόνο ως μέσο πληροφόρησης της ώρας τότε να σε πληροφορήσω πως κυκλοφορούν αυτοκόλλητα με ψηφιακή απεικόνιση της ώρας στο μέγεθος νυχιού.. (είναι μιας χρήσεως και προσκολλώνται στο νύχι) Αυτά δεν έχουν καμμία απόκλιση, θα μπορούσες να πεις πως είναι τεχνολογικό θαύμα, όμως ωρολογιακό θαύμα δεν είναι, διότι δεν κρύβουν πίσω τους την εργασία  ενός τεχνίτη ή την σκέψη ενός ωρολογοποιού. Γιαυτό ακριβώς το λόγο και κανείς δε τα λέει ρολόγια (watches) αλλά time sticks.
Γιαυτό και για μένα ίσως τα ψηφιακά και τα quartz δε θάπρεπε να λέγονται ρολόγια αλλά time displays (ενδείκτες ώρας)
Χωρίς παρεξήγηση ε? :noidea:
Για μένα το τεχνολογικό κομματι είναι ένα μέρος του ρολογιού. το άλλο είναι το αισθητικό . Το time display δεν καλύπτει την αισθητική πλευρά του ρολογιού.
Το θέμα είναι το εξής:
1. Μία μηχανή ΕΤΑ 2824 αν δεν κάνω λάθος είναι ικανή να είναι στο +5εως+7 (που εφόσον τους περισσότερους δεν τους ενοχλούν τετοιες αποκλίσεις κανένα πρόβλημα) και σου κοστίζει 500-600 ευρώ
2. Όλοι όμως θαυμάζουν τον El Primero γιατί είναι στο +1 και ας κοστίζει τα 10πλάσια
3. Κανένας όμως δεν θαυμάζει τα quartz που είναι στο +0,1 και κοστίζουν πολύ λίγα χρήματα

Αποσυνδεδεμένος tzistsam

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 413
  • Ακόμα? Νυχτώσαμε... Ημαρτον
    • Προφίλ
Απ: Γιατί μας ενδιαφέρει η απόλυτη ακρίβεια ?
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 17, 2010, 01:42:55 μμ »
αν υπήρχε το value for money, θα είμασταν όλοι με τα κινητά μας... ::)
ίσως να μην υπήρχε αυτό το φόρουμ... :-X
Φίλε Σπύρο. Για κάθε ξεχωριστό αντικείμενικο το value for money είναι διαφορετικό. Π.Χ. άλλο για αμάξια, άλλο για μηχανές και άλλο για ρολόγια. Αν νομίζεις ότι το κινητό μπορεί να υποκαταστήσει ένα ρολόι τότε μάλλον έχεις δίκιο δεν θα υπήρχε το forum.   :D Το value for money για μένα είναι ένα ρολόι multitasking που συμφέρει να το αγοράσεις. Τέτοια ρολόγια δυστηχώς ή ευτυχώς είναι quartz. Π.χ. Citizen BY0000-56l ή 56e. Με τέτοια χαρακτηριστικά ένα μηχανικό θα έκανε τουλάχιστον 6 με 7 χιλιάρικα το λιγότερο ενώ το citizen το "τσιμπάς" με 350 ευρουλάκια και είσαι μια χαρά.  ;)

Φιλικά Ηλίας
Τελειώσαμε και μείναμε μονάχοι.

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: Γιατί μας ενδιαφέρει η απόλυτη ακρίβεια ?
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 17, 2010, 01:44:25 μμ »
Τώρα για να πω τι γνώμη μου στα σοβαρά (χωρίς αυτό που θα πω να είναι και εξορισμού σοβαρό, ο καθένας μπορεί να έχει εντελώς άλλη αποψη).

Τι είναι το ρολόι; Είναι εργαλείο; Είναι έργο τέχνης; Είναι κόσμημα; Είναι κομμάτι της καθημερινότητάς μας; Κάτι άλλο που δε μπορώ να σκεφτώ αυτή τη στιγμή;

Αν είναι εργαλείο ή για όποιους είναι εργαλείο πιθανόν η απόλυτη ακρίβεια να είναι το Α-Ζ (λατινικοί οι χαρακτήρες). Για αυτό και η Ω, να φέρω ένα παράδειγμα, όταν είναι χρονομέτρης αγώνων χρησιμοποιεί ψηφιακά μηχανήματα.

Στις άλλες περιπτώσεις ίσως να έχει μικρή σημασία. Aλλά αυτό είναι υποκειμενικό. Δεν θα τολμούσα να πω σε κάποιον πόσο πρέπει να τον απασχολεί.

Ακόμα και τα ρολόγια που κάποιοι τα θεωρούν γκατζετάκια περισσότερο, συνήθως προέρχονται από εταιρείς παραδοσιακές και ωρολογιακές. Και αν κάποιες δεν έχουν βγάλει quartz ή δεν βγάζουν πλέον quartz, νομίζω πως η αιτία βρίσκεται στο μικρό εμπορικό κέρδος  που περιμένουν και όχι σε λόγους "ιδεολογικούς".


Αποσυνδεδεμένος tzistsam

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 413
  • Ακόμα? Νυχτώσαμε... Ημαρτον
    • Προφίλ
Απ: Γιατί μας ενδιαφέρει η απόλυτη ακρίβεια ?
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 17, 2010, 01:51:52 μμ »
Και αν κάποιες δεν έχουν βγάλει quartz ή δεν βγάζουν πλέον quartz, νομίζω πως η αιτία βρίσκεται στο μικρό εμπορικό κέρδος  που περιμένουν και όχι σε λόγους "ιδεολογικούς".

 +1000 :smt023
Τελειώσαμε και μείναμε μονάχοι.

Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: Γιατί μας ενδιαφέρει η απόλυτη ακρίβεια ?
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 17, 2010, 01:59:13 μμ »
ρε παιδιά το σκίσαμε το θέμα κ ο καθένας έχει τα πιστεύω του,
στην ουσία απ' ότι φαίνεται λίγους τους ενδιαφέρει η απόλυτη ακρίβεια.
όσον αφορά το κούαρτζ ή μηχανικό (αν εξαιρέσουμε κόστη, συντήρηση, αξιοπιστία, value for money κλπ κλπ κλπ ιστορίες) νομίζω αν κάναμε ψηφοφορία σε συγκεκριμένα πράγματα αν μας χαρίζανε πχ το νέο βικτορινόξ που βγήκε χθες στο φόρουμ που είναι σε 2 εκδόσεις quartz ή μηχανικό, τότε είμαι σίγουρος ότι θα πιάναμε πάνω από 90% στο μηχανικό...απλά πράματα...

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: Γιατί μας ενδιαφέρει η απόλυτη ακρίβεια ?
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 17, 2010, 02:04:48 μμ »
Ναι Βρε Σπύρο αλλά αυτό που θεωρείς απλό ισχύει για εμάς τους 500. Θα μου πεις, εμείς συζητάμε για εμάς λέω. Και πάλι, όμως, η γενίκευση δεν είναι λύση.

Αποσυνδεδεμένος nyo

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 442
    • Προφίλ
Απ: Γιατί μας ενδιαφέρει η απόλυτη ακρίβεια ?
« Απάντηση #30 στις: Αύγουστος 17, 2010, 02:05:23 μμ »
Τώρα για να πω τι γνώμη μου στα σοβαρά (χωρίς αυτό που θα πω να είναι και εξορισμού σοβαρό, ο καθένας μπορεί να έχει εντελώς άλλη αποψη).

Τι είναι το ρολόι; Είναι εργαλείο; Είναι έργο τέχνης; Είναι κόσμημα; Είναι κομμάτι της καθημερινότητάς μας; Κάτι άλλο που δε μπορώ να σκεφτώ αυτή τη στιγμή;

Αν είναι εργαλείο ή για όποιους είναι εργαλείο πιθανόν η απόλυτη ακρίβεια να είναι το Α-Ζ (λατινικοί οι χαρακτήρες). Για αυτό και η Ω, να φέρω ένα παράδειγμα, όταν είναι χρονομέτρης αγώνων χρησιμοποιεί ψηφιακά μηχανήματα.

Στις άλλες περιπτώσεις ίσως να έχει μικρή σημασία. Aλλά αυτό είναι υποκειμενικό. Δεν θα τολμούσα να πω σε κάποιον πόσο πρέπει να τον απασχολεί.

Ακόμα και τα ρολόγια που κάποιοι τα θεωρούν γκατζετάκια περισσότερο, συνήθως προέρχονται από εταιρείς παραδοσιακές και ωρολογιακές. Και αν κάποιες δεν έχουν βγάλει quartz ή δεν βγάζουν πλέον quartz, νομίζω πως η αιτία βρίσκεται στο μικρό εμπορικό κέρδος  που περιμένουν και όχι σε λόγους "ιδεολογικούς".



+1000

Και ακομα...
Το ρολοι μετραει χρονο, ομως το πως μετριεται ο χρονος ειναι καθαρα ανθρωπινη δημιουργια. Η αποκλιση ετσι κι αλλιως υφισταται και δεν εχει να κανει με γραναζια, ελατηρια 'τριχες', πηνια και μπαταριες!  Εχει να κανει με τη θεση της Γης στο συστημα μας και αλλα πολλα τετοια που απλα ΔΕΝ διορθωνονται και θα υπαρχουν παντα!
Φορωντας λοιπον ενα ρολοι που εχει ακριβεια +1'' το χρονο, καθε μερα που περναει χανει περιπου 4 λεπτα! Μα πως;;; Μα αφου για το ρολοι μια γηινη μερα εχει 24 ωρες ενω για την μητερα Γη (κατι ξερει παραπανω) εχει 23:56:04.

Τα λεω ολα αυτα για να καταληξω πως η ακριβεια ειναι τοσο σχετικη οσο ειναι και ο χρονος!
Οποτε η μαχη για μεγαλυτερη ακριβεια ειναι απλα και μονο για τις εντυπωσεις! Και ισως στις καλυτερες περιπτωσεις αποτελεσμα ονειρων φιλοδοξων μηχανικων!
Δεν με ενδιαφερει η απολυτη ακριβεια ως μεσο ανθρωπο, απλα ευχαριστιεμαι το ρολοι μου!
Θα ηθελα ενα ρολοι με απιστευτη ακριβεια, μονο εφ' οσον θα μου αρεσε! Και μαλλον το τελευταιο πραγμα που θα μαθαινα γι αυτο θα ηταν η ακριβεια του!

Αποσυνδεδεμένος billpos

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: Γιατί μας ενδιαφέρει η απόλυτη ακρίβεια ?
« Απάντηση #31 στις: Αύγουστος 17, 2010, 02:27:58 μμ »
Καλά, στην ενότητα "διαξιφισμοί", ανοίγει κάποιος θέμα "ακρίβεια" και περιμένει να μην γίνει "μηχανικό vs quartz"???

Για να βάλω ένα ιδεατό πρόβλημα ακριβείας (!!):

Είναι 12 Μαίου και εσύ είσαι ο μοναδικός επιβάτης σε ένα κότερο στην μέση του Ειρηνικού. Το κότερο είχε την ατυχία να βρεί σε ξέρα, με αποτέλεσμα να μπάζει νερά και δυστυχώς για εσένα θα βουλιάξει σε μισή ώρα. Σε απόσταση ενός τετάρτου του μιλίου βρίσκεται ένα νησάκι που φαίνεται κατοικημένο αφού εκεί βρίσκεται μία χειροποιητη καλύβα.
Βουτάς στην θαλλασα παίρνοντας μαζί σου ένα πιστόλι με μία φωτοβολίδα και τα 2 ρολόγια σου. Ένα σουπερ ντούπερ μηχανικό COSC και ένα φθηνό citizen eco-drive. Εκείνο το πρωί, πρίν ξεκινήσεις για την θαλάσια περιπέτειά σου, τα είχες συντονίσει με το time.nist.gov.

Φτάνοντας στο νησάκι, ανακαλύπτεις ότι ο μόνος κάτοικος είναι ένας παλιότερος ναυαγός από εσένα. Μετά τις πρώτες συστάσεις, ο ναυαγός σου λέει ότι :

- Φίλε μου βρίσκεσαι σε ένα νησί που βρίσκεται έξω από την πορεία και καραβιών και αεροπλάνων. Κανείς δεν πρόκειται να μας βρεί εδώ. Μπορεί όμως να είμαστε και οι δύο τυχεροί αφού έφερες την φωτοβολίδα. Στις 31 Μαρτίου κάθε χρόνο και ακριβώς στις 23:00, περνάει ακριβώς από πάνω μας ο Ρώσικος διαστημικός σταθμός. Μην με ρωτήσεις πως το ξέρω, απλά το ξέρω. Βέβαια δεν φαίνεται από εδώ, αλλά αφού έχεις ρολόι, εκείνη την ώρα θα ρίξουμε την φωτοβολίδα και θα μας βρούνε. Προσοχή όμως, ο σταθμός περνά γρήγορα, έχουμε ένα λεπτό προθεσμία να ρίξουμε την φωτοβολίδα όσο είναι στον ορίζοντα. Ένα λεπτό πρίν ή ένα μετά και θα μείνουμε εδώ για πάντα.

Οι μέρες και οι εβδομάδες κυλούν, και φτάνει η 31 Μαρτίου. Κατά τις 22:30 κοιτάς τα ρολόγια σου και ανακαλύπτεις ότι έχουν 3 λεπτά απόκλιση. Το δίλημα είναι προφανές: πρέπει να επιλέξεις ποιό ρολόι θα εμπιστευθείς και πρέπει να είναι το σωστό αλλοιώς...

Τα λεπτά περνούν....τικ τακ τικ τακ........



Αποσυνδεδεμένος tzistsam

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 413
  • Ακόμα? Νυχτώσαμε... Ημαρτον
    • Προφίλ
Απ: Γιατί μας ενδιαφέρει η απόλυτη ακρίβεια ?
« Απάντηση #32 στις: Αύγουστος 17, 2010, 02:44:58 μμ »
Πω πώ, σκέτο θρίλερ το έκανες.  :dielaughing: Κρύος ιδρώτας με έκοψε. Μάλλον το quartz θα επέλεγα για την ώρα πυροδότησης. Cosc ξε Cosc την ακρίβεια του quartz δεν θα είχε.  ;) Και άν έκανα λάθος θα πέρναγα την υπόλοιπη ζωή μου σαν Ροβινσώνας Κρούσος πετώντας τα ρολόγια στην θάλασσα.  ;D
Τελειώσαμε και μείναμε μονάχοι.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Γιατί μας ενδιαφέρει η απόλυτη ακρίβεια ?
« Απάντηση #33 στις: Αύγουστος 17, 2010, 02:47:26 μμ »
Αν το θεμα ρολαρει ,μεσα σε αποδεκτα πλαισια,ολα οκ


Αποσυνδεδεμένος elio

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 751
  • Winter is Coming
    • Προφίλ
Απ: Γιατί μας ενδιαφέρει η απόλυτη ακρίβεια ?
« Απάντηση #34 στις: Αύγουστος 17, 2010, 06:40:23 μμ »
Η απολυτη ακριβεια μας ενδιαφερει γιατι εχουμε μαθει να επικεντρωνομαστε σε ασημαντα προβληματα και να τα γιγαντωνουμε ενω παραλληλα τα σημαντικα προβληματα τα αποφευγουμε.....

Ετσι αν το ρολοι μας χανει η κερδιζει ενα δευτερο παραπανω απο αυτο που λεει ο κατασκευαστης ειμαστε ικανοι να παθουμε και μικρο εγκεφαλικο....

ΟΚ, και τι εγινε? Μηχανικο ρολοι ειναι υπαρχουν καποια ανεκτα ορια τα οποια πρεπει να ειναι μεσα με μια χ αποκλιση, ανεκτη εννοω.

Απο εκει και μετα το ευχαριστιμαστε και το χρησιμοποιυμε για αυτο που φτιαχτηκε. Αν ειναι καταδυτικο το βουταμε, κτλ.....

Το να τα κλεινουμε σε συρταρια και να τα βλεπουμε, να τα γυαλιζουμε, και να τα ξανακλειδωνουμε στις θηκες τους ειναι εγκληματικο.

Τουλαχιστον για εμενα....

Φυσικα ολοι δεν σκεφτονται σαν εμενα οποτε περι ορεξεως κολοκυθοπιττα.

Ολα υποκειμενικα ειναι

φιλικα

ελιο :)
Time is the most undefinable yet paradoxical of things; the past is gone, the future is not come, and the present becomes the past even while we attempt to define it, and, like the flash of lightning, at once exists and expires.  ~Charles Caleb Colton

Αποσυνδεδεμένος tazio

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Απ: Γιατί μας ενδιαφέρει η απόλυτη ακρίβεια ?
« Απάντηση #35 στις: Αύγουστος 17, 2010, 09:54:50 μμ »
Όταν κοιτώ το ρολόι που φορώ (οποιοδήποτε είναι αυτό, είτε μηχανικό είτε ηλεκτρονικό) για να δω την ώρα, ή γιατί με ρώτησε κάποιος τι ώρα είναι, συνήθως τη λέω (είτε στον εαυτό μου είτε σε  άλλον) στο περίπου.
Αν δηλαδή το ρολόι μου δείχνει 13:17 θα πω 13:20 (μια και είκοσι), αν λέει 19:42 θα πω 19:40 (οκτώ παρά είκοσι), όπως τα ρέστα από κάποια καταστήματα που τα στρογγυλεύουν προς το πλησιέστερο στρογγυλό ποσό (δε θα πάμε κόντρα στους δεκαδικούς; Που έλεγε και ο Χατζηχρήστος στο μπακαλόγατο). 

Τόσο πολύ με ενδιαφέρει η απόλυτη ακρίβεια στο χρόνο στο 99% της καθημερινότητάς μου.

Για τα υπόλοιπα που γράφτηκαν, για τέχνη, για τεχνολογία, για πάθη κ.λ.π. όλα καλά είναι, αλλά επειδή πιστεύω γενικά και σε οτιδήποτε πως η πραγματικότητα βρίσκεται κάπου στη μέση και όχι στις άκρες, μάλλον κάτι τέτοιο θα συμβαίνει κι εδώ.  :)
... κι αφού δε σέβεστε θα με φοβάστε ...

http://taziodome.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος nikosp

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 241
    • Προφίλ
Απ: Γιατί μας ενδιαφέρει η απόλυτη ακρίβεια ?
« Απάντηση #36 στις: Αύγουστος 17, 2010, 10:25:36 μμ »
Και για να μήν ξεχνιόμαστε
Το ρολόι φτιάχτηκε για να μετράει χρόνους
Στην συνέχεια έγινε πολλά άλλα πράγματα παράλληλα
Σάν όργανο μετρήσεως πάντως όσο πιό ακριβές είναι τόσο πιό αξια έχει
Breil Manta
Philip watch
Zenith varius models Omega idem Varius vintage pocket watches etc.etc

Αποσυνδεδεμένος Nikos patra

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 914
  • 233, Εl Primero
    • Προφίλ
Απ: Γιατί μας ενδιαφέρει η απόλυτη ακρίβεια ?
« Απάντηση #37 στις: Αύγουστος 17, 2010, 11:47:36 μμ »
Πόσο στενόμυαλοι μπορεί να είστε ?

Πάρα πολύ, όσο δε φαντάζεσαι. Βρίσκεσαι σε ένα φόρουμ με απίστευτα στενόμυαλους οπαδούς του μηχανικού ρολογιού. Μην προσπαθείς μάταια να μας επαναφέρεις στο δρόμο της πνευματικής ευρύτητας.

Αποσυνδεδεμένος NikosX

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Απ: Γιατί μας ενδιαφέρει η απόλυτη ακρίβεια ?
« Απάντηση #38 στις: Αύγουστος 19, 2010, 12:06:04 πμ »
+1000

Και ακομα...
Το ρολοι μετραει χρονο, ομως το πως μετριεται ο χρονος ειναι καθαρα ανθρωπινη δημιουργια. Η αποκλιση ετσι κι αλλιως υφισταται και δεν εχει να κανει με γραναζια, ελατηρια 'τριχες', πηνια και μπαταριες!  Εχει να κανει με τη θεση της Γης στο συστημα μας και αλλα πολλα τετοια που απλα ΔΕΝ διορθωνονται και θα υπαρχουν παντα!
Φορωντας λοιπον ενα ρολοι που εχει ακριβεια +1'' το χρονο, καθε μερα που περναει χανει περιπου 4 λεπτα! Μα πως;;; Μα αφου για το ρολοι μια γηινη μερα εχει 24 ωρες ενω για την μητερα Γη (κατι ξερει παραπανω) εχει 23:56:04.

Τα λεω ολα αυτα για να καταληξω πως η ακριβεια ειναι τοσο σχετικη οσο ειναι και ο χρονος!
Οποτε η μαχη για μεγαλυτερη ακριβεια ειναι απλα και μονο για τις εντυπωσεις! Και ισως στις καλυτερες περιπτωσεις αποτελεσμα ονειρων φιλοδοξων μηχανικων!
Δεν με ενδιαφερει η απολυτη ακριβεια ως μεσο ανθρωπο, απλα ευχαριστιεμαι το ρολοι μου!
Θα ηθελα ενα ρολοι με απιστευτη ακριβεια, μονο εφ' οσον θα μου αρεσε! Και μαλλον το τελευταιο πραγμα που θα μαθαινα γι αυτο θα ηταν η ακριβεια του!

Συμφωνώ και επαυξάνω:

Κάθε ρολόι που κοιτάω γύρω μου, στην καθημερινότητα, δεν δείχνει την ίδια ώρα: υπολογιστής, κινητό, αυτοκινητου, μοτοσυκλέτας, δημόσιου χώρου... Ολα δείχνουνν τη «δική τους» ώρα ([πλην του υπολογιστή που μπορεί να δείχνει την ώρα κεντρικού σέρβερ).

Η «δική μου» ώρα εντούτοις είναι του ρολογιού μου, που το έχω κουρδίσει και ρυθμίσει το πρωί.
Με αυτήν πορεύομαι, ακόμη κι αν χάνει 5-10 sec...
Aλλωστε όλοι τείνουμε να στρογγυλοποιούμε, όπως προείπε ήδη ο tazio.

88ceoo

  • Επισκέπτης
Απ: Γιατί μας ενδιαφέρει η απόλυτη ακρίβεια ?
« Απάντηση #39 στις: Αύγουστος 21, 2010, 04:26:43 μμ »
απιστευτο. γαργαλισα ενα θεμα πουχε σταματηση 13.10.09 και ξυπνησε δυναμικα τις αντιπαραθεσεις. η ιστορια με τους ναυαγους ηταν απιστευτη, ακομη γελαω. ξερετε ομως γιατι πραγματικα μας ενδιαφερη η ακριβεια της ωρας ενω στην καθημερηνοτητα μας ειμαστε ανακριβεις? γιατι στην πλειονοτητα μας ειμαστε νευρωτικοι και ανασφαλεις. αυτα και συνεχιστε εχουν ενδιαφερον οι γνωμες που γραφονται.