Αποστολέας Θέμα: OMEGA  (Αναγνώστηκε 1845735 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

director

  • Επισκέπτης
Απ: OMEGA
« Απάντηση #920 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 01:14:24 πμ »
παντως το δικο μου μετα απο 1 εβδομαδα παει στο +2/ημερα

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #921 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 01:18:10 πμ »
Εχω την εντυπωση, οτι καπου ειχα διαβασει (ισως και στο εγχειριδιο χρησης),οτι για τον 1861, η εταιρεια δινει ανωτερη αποκλιση το +11. Μπορει να κανω και λαθος. Οπως και να 'χει,θα το αφησω ως εχει. Εξαλλου,δε το αγορασα για την ακριβεια του. Στο μακρινο μελλον οταν το παω για service, αν εξακολουθει να κινειται ετσι, τους λεω να το ψιλορυθμισουν. Thanks για την απαντηση.

δινουν εως και + 20 περιπου...

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #922 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 02:23:48 πμ »
Όλα τα ρολόγια ρυθμίζονται στην Ελβετία και μια ματιά στον χάρτη αρκεί για να καταλάβουμε οτι η απόσταση από τον Ισημερινό συνεπάγεται και εντελώς διαφορετική βαρύτητα.

Για τον λόγο αυτό πρέπει ένα ρολόι να ρυθμιστεί για την Αθήνα (ή όπου αλλού μένετε).

Όσο για την στάση που ..κοιμάται νομίζω οτι η στάση με την κορώνα προς τα κάτω είναι επικίνδυνη για τον μηχανισμό της κορώνας.

Τα καλά ρολόγια ρυθμίζονται σε 5 θέσεις.

1 Καντράν προς τα επάνω.
2 Καντράν προς τα κάτω.
3 Κορώνα αριστερά.
4 Κορώνα επάνω.
5 Κορώνα κάτω.

Η θέση κορώνα δεξιά είναι μια θέση που σπάνια παίρνει ένα ρολόι, εκτός αν το φοράμε από την μέσα πλευρά στον δεξιό καρπό.

Βασικό είναι το ρολόι με το καντράν επάνω και κάτω να μην έχει μεγάλη απόκλιση.

Πρέπει να μετρηθεί ανάλογα με το πως το φοράμε και γενικότερα έχει υπολογιστεί για να φοριέται, οπότε να παίρνει διαδοχικά όλες τις θέσεις.

Αυτοί που το φορούν "ορθόδοξα", δηλαδή στο αριστερό χέρι προς τα έξω, πρέπει να το τεστάρουν στις θέσεις 1 και 3.

Φιλικά

Κωστής
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος Petros1

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 438
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #923 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 04:00:29 πμ »
To δικό μου moon τωρα κλεινει χρόνο απο τοτε που το αγόρασα...

Ξεκινησε με +10 ,για πολλούς μήνες ήταν στο +7 και τώρα μετά από ένα χρόνο είναι στο +3.....
Εσείς που το πήρατε πρόσφατα δώστε του λίγο καιρό και θα στρώσει.... ;)

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #924 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 09:58:08 πμ »
Όλα τα ρολόγια ρυθμίζονται στην Ελβετία και μια ματιά στον χάρτη αρκεί για να καταλάβουμε οτι η απόσταση από τον Ισημερινό συνεπάγεται και εντελώς διαφορετική βαρύτητα.

Για τον λόγο αυτό πρέπει ένα ρολόι να ρυθμιστεί για την Αθήνα (ή όπου αλλού μένετε).

Όσο για την στάση που ..κοιμάται νομίζω οτι η στάση με την κορώνα προς τα κάτω είναι επικίνδυνη για τον μηχανισμό της κορώνας.

Τα καλά ρολόγια ρυθμίζονται σε 5 θέσεις.

1 Καντράν προς τα επάνω.
2 Καντράν προς τα κάτω.
3 Κορώνα αριστερά.
4 Κορώνα επάνω.
5 Κορώνα κάτω.

Η θέση κορώνα δεξιά είναι μια θέση που σπάνια παίρνει ένα ρολόι, εκτός αν το φοράμε από την μέσα πλευρά στον δεξιό καρπό.

Βασικό είναι το ρολόι με το καντράν επάνω και κάτω να μην έχει μεγάλη απόκλιση.

Πρέπει να μετρηθεί ανάλογα με το πως το φοράμε και γενικότερα έχει υπολογιστεί για να φοριέται, οπότε να παίρνει διαδοχικά όλες τις θέσεις.

Αυτοί που το φορούν "ορθόδοξα", δηλαδή στο αριστερό χέρι προς τα έξω, πρέπει να το τεστάρουν στις θέσεις 1 και 3.

Φιλικά

Κωστής
:up:
Αγαπητέ Κώστα (ενικός !), τα είπες όλα !!!

Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #925 στις: Φεβρουάριος 14, 2009, 02:13:55 πμ »
Ξέρεις Στέφανε δεν έχω τσεκάρει ποτέ κανένα ρολόι μου. Τώρα μου βάλατε την ιδέα να το κάνω.

Μάλλον θα τα βάλω όμως στο μηχάνημα να γυρίζουν, γιατί εγώ ρολόι βάζω στο σπίτι μόνο το βράδυ της Πρωτοχρονιάς και αυτό υπό τον όρο να είναι perpetual calendar και έτσι παρακολουθώ την στιγμή που όλες οι ενδείξεις γυρίζουν. Φροντίζω μάλιστα να το βάλω το ρολόι λίγα λεπτά μπροστά ώστε να το χαζέψω στην αλλαγή και μετά να ζήσω την πραγματική αλλαγή σαν άνθρωπος, χωρίς να κοιτάω το ρολόι μου.

Φιλικά

Κωστής
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #926 στις: Φεβρουάριος 14, 2009, 09:25:25 πμ »
Ξέρεις Στέφανε δεν έχω τσεκάρει ποτέ κανένα ρολόι μου. Τώρα μου βάλατε την ιδέα να το κάνω.

Μάλλον θα τα βάλω όμως στο μηχάνημα να γυρίζουν, γιατί εγώ ρολόι βάζω στο σπίτι μόνο το βράδυ της Πρωτοχρονιάς και αυτό υπό τον όρο να είναι perpetual calendar και έτσι παρακολουθώ την στιγμή που όλες οι ενδείξεις γυρίζουν. Φροντίζω μάλιστα να το βάλω το ρολόι λίγα λεπτά μπροστά ώστε να το χαζέψω στην αλλαγή και μετά να ζήσω την πραγματική αλλαγή σαν άνθρωπος, χωρίς να κοιτάω το ρολόι μου.

Φιλικά

Κωστής

Ενδιαφέρουσα, περί χρόνου, τοποθέτηση Κωστή. Να μηδενίζουν όλα και πάλι από την αρχή, ωραία εικόνα!!!

Ερώτηση: Αν ένα ρολόι από την ημέρα αγοράς και για 7-8 μήνες  πηγαίνει σταθερά +15 αυτό σημαίνει ότι αν ρυθμιστεί σωστά  θα πηγαίνει σταθερα στο +1  η κάτι άλλο;

Δηλαδή ο χρόνος η τα χρόνια λειτουργίας ενός ρολογιού διαφοροποιεί την ακρίβεια στην χρονομετρία.
Προϋπόθεση ότι φοριέται καθημερινά.

Υ.Γ. Μήπως να ανοίγαμε ένα καινούργιο νήμα για αυτό;;; (δεν μου έρχεται κάποιος τίτλος για το θέμα)
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #927 στις: Φεβρουάριος 14, 2009, 03:29:42 μμ »
Ενδιαφέρουσα, περί χρόνου, τοποθέτηση Κωστή. Να μηδενίζουν όλα και πάλι από την αρχή, ωραία εικόνα!!!

Ερώτηση: Αν ένα ρολόι από την ημέρα αγοράς και για 7-8 μήνες  πηγαίνει σταθερά +15 αυτό σημαίνει ότι αν ρυθμιστεί σωστά  θα πηγαίνει σταθερα στο +1  η κάτι άλλο;

Δηλαδή ο χρόνος η τα χρόνια λειτουργίας ενός ρολογιού διαφοροποιεί την ακρίβεια στην χρονομετρία.
Προϋπόθεση ότι φοριέται καθημερινά.

Υ.Γ. Μήπως να ανοίγαμε ένα καινούργιο νήμα για αυτό;;; (δεν μου έρχεται κάποιος τίτλος για το θέμα)

οχι ακριβως,η χρονομετρια εξαρταται απο την τεχνικη λυση ,τα υλικα κατασκευης και πολυ λιγοτερο την ρυθμιση.εαν δεν εχεις καλα "θεμελια" ...

Αποσυνδεδεμένος rainman14

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #928 στις: Φεβρουάριος 16, 2009, 05:48:17 μμ »
Ο πατερας μου εχει ενα απιστευτο omega απο το 1980.μπορντω καντραν!!!

Αποσυνδεδεμένος Kosmas

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 41
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #929 στις: Φεβρουάριος 16, 2009, 10:27:21 μμ »
Κυριοι,

Επεσα πανω στο ακολουθο De Ville Prestige...
http://www.omegawatches.com/index.php?id=598&details=1&ref=46138002&no_cache=1

Το βρισκω πολυ ομορφο, με μια μικρη επιφυλαξη στο μεγεθος (39mm) για τον καρπο μου. Φοραει την Omega 2202, για την οποια δεν βρηκα κατι, ψαχνοντας στο forum. Εχει καποιος αποψη για την ποιοτητα της συγκεκριμενης υλοποιησης; Θα κανω βεβαια και μια βολτα στον τοπικο αντιπροσωπο, για να το δω στο χερι μου αν υπαρχει... αλλα καλο ειναι να ξερω και ενα - δυο πραγματα εξ' αρχης.

Ευχαριστω
Κοσμας

Αποσυνδεδεμένος ggs

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 116
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #930 στις: Φεβρουάριος 16, 2009, 11:35:01 μμ »
Κυριοι,

Επεσα πανω στο ακολουθο De Ville Prestige...
[url]http://www.omegawatches.com/index.php?id=598&details=1&ref=46138002&no_cache=1[/url]

Το βρισκω πολυ ομορφο, με μια μικρη επιφυλαξη στο μεγεθος (39mm) για τον καρπο μου. Φοραει την Omega 2202, για την οποια δεν βρηκα κατι, ψαχνοντας στο forum. Εχει καποιος αποψη για την ποιοτητα της συγκεκριμενης υλοποιησης; Θα κανω βεβαια και μια βολτα στον τοπικο αντιπροσωπο, για να το δω στο χερι μου αν υπαρχει... αλλα καλο ειναι να ξερω και ενα - δυο πραγματα εξ' αρχης.

Ευχαριστω
Κοσμας


Δες εδω
http://www.omegarolex.com/details/02202.html

Αποσυνδεδεμένος Kosmas

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 41
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #931 στις: Φεβρουάριος 17, 2009, 08:43:43 μμ »
Δες εδω
http://www.omegarolex.com/details/02202.html


Στον καταλογο της η Ω, κανει αναφορα στη μηχανη ως Omega 2500C, διχως το ETA 2895 πως αναφερεται στο link παραπανω.

Αποσυνδεδεμένος Petros1

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 438
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #932 στις: Φεβρουάριος 17, 2009, 10:44:51 μμ »
Στον καταλογο της η Ω, κανει αναφορα στη μηχανη ως Omega 2500C, διχως το ETA 2895 πως αναφερεται στο link παραπανω.
Είναι πολιτική των περισσοτέρων εταιριών ,να "βαπτίζουν" με δικούς τους κωδικούς-ονόματα τις τροποποιημένες ή ατόφιες ETA που φορούν τα ρολόγια τους.

Αποσυνδεδεμένος Kosmas

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 41
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #933 στις: Φεβρουάριος 17, 2009, 10:55:46 μμ »
Σωστο. Το εχω δει κι αλλου. Το co-axial ομως, δεν ειναι πατεντα Ω? Εννοω μηπως η ΕΤΑ 2895 ειναι τροποποιημενη?

Αποσυνδεδεμένος Petros1

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 438
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #934 στις: Φεβρουάριος 17, 2009, 10:59:31 μμ »
Σωστο. Το εχω δει κι αλλου. Το co-axial ομως, δεν ειναι πατεντα Ω? Εννοω μηπως η ΕΤΑ 2895 ειναι τροποποιημενη?
Βεβαιως...Το co axial ειναι σύστημα διαφυγης -πατέντα της Ω...Ναι ,η 2895 εδώ είναι τροποποιημένη.

Αποσυνδεδεμένος Kosmas

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 41
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #935 στις: Φεβρουάριος 17, 2009, 11:14:13 μμ »
Μαλιστα... τεινω λοιπον να θεωρησω την αξιοπιστια δεδομενη. Θα το δω και στο χερι, και βλεπουμε. Ευχαριστω για τη βοηθεια παιδια  :)

Αποσυνδεδεμένος Petros1

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 438
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #936 στις: Φεβρουάριος 17, 2009, 11:32:54 μμ »
Μαλιστα... τεινω λοιπον να θεωρησω την αξιοπιστια δεδομενη. Θα το δω και στο χερι, και βλεπουμε. Ευχαριστω για τη βοηθεια παιδια  :)
Nαι ,να το δεις οπωσδήποτε στο χέρι σου,γιατι αυτό πολλές φορές αλλάζει την απόφασή μας...
Τα 39 mm ειδικά είναι πολύ πιθανό στην πράξη να σου φανούν λίγα... ;)

Αποσυνδεδεμένος nyo

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 442
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #937 στις: Φεβρουάριος 19, 2009, 03:11:22 μμ »
Γεια σας παιδια!
Επεσα πανω σε αυτο το Seamaster και θα ηθελα απο τους εμπειρους πανω στα Ω , να με διαφωτισουν στο αν ειναι αυθεντικο! Οσο κι αν εψαξα δεν βρηκα μοντελο Seamaster με τετους δεικτες (της ωρας ειδικοτερα αλλα και των δευτερολεπτων). Επισης το πισω καπακι γραφει "40 years" περα απο το γνωστο λογοτυπο με τον δρακο.
Παραθετω και 2 φωτο.


« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 19, 2009, 08:44:29 μμ από Nanagno »

Αποσυνδεδεμένος Nanagno

  • Owner/Co-Founder
  • Administrator
  • 50mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 1623
  • Time Will Only Tell...
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
Απ: OMEGA
« Απάντηση #938 στις: Φεβρουάριος 19, 2009, 03:49:14 μμ »
Μακριά, το εν λόγω ρολόι είναι αντιγραφή!!! (και πολύ κακή μάλιστα!)
Ludwig van Beethoven said that a great poem is more difficult to set to music than a merely good one, because the composer must improve upon the poem T I M E S.

Αποσυνδεδεμένος nyo

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 442
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #939 στις: Φεβρουάριος 19, 2009, 04:20:51 μμ »
Το ειχα φανταστει! Αλλα ηθελα να το σιγουρεψω γιατι πραγματικα το "σκοτωνει" και σε αλλη περιπτωση θα ηταν τρελη ευκαιρια (εστω και στην κατασταση που βρισκεται)
Ευχαριστω πολυ!