Αποστολέας Θέμα: Moonwatch ειναι ακομα επικαιρο?  (Αναγνώστηκε 62770 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: monnwatch αξιζει ακομα η αγορα?
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 30, 2009, 11:55:51 πμ »
......


Προσωπικά, κάποια στιγμή θα ήθελα να το αγοράσω, με χαλάει λίγο που δεν έχει ημερομηνία :-\

Φιλικά Γιώργος
Φίλε Γιώργο και εγώ το σκέπτομαι καιρό αυτήν την αγορά,
αλλά για την ημερομηνία νομίζω ότι είναι πλεονέκτημα μιας και όλοι πια έχουμε πάνω από δυο ρολόγια,
και έτσι όταν αλλάξεις από το βασικό σου ρολόι σε ένα άλλο θέλεις τουλάχιστον γρήγορη ρύθμιση της ώρας και να "φύγεις" ...

Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος Darth

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3919
    • Προφίλ
Απ: monnwatch αξιζει ακομα η αγορα?
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 30, 2009, 11:59:53 πμ »

αλλά για την ημερομηνία νομίζω ότι είναι πλεονέκτημα μιας και όλοι πια έχουμε πάνω από δυο ρολόγια,
και έτσι όταν αλλάξεις από το βασικό σου ρολόι σε ένα άλλο θέλεις τουλάχιστον γρήγορη ρύθμιση της ώρας και να "φύγεις" ...

Φιλικά Στέφανος.

φιλε Στεφανε συμφωνω απολυτα μαζι σου!!
αυτο βλεπω και με το Steinhart.
εναι το μοναδικο μου ρολοι που δεν εχει ημερομηνια.
ενα κουρδισματακι καθε βραδυ και ειναι ετοιμο για καθε στιγμη!
και να ξεκουρδιστει ενα γρηγορο σετ την ωρα και εφυγες!!

φιλικα
γιωργος

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: monnwatch αξιζει ακομα η αγορα?
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 30, 2009, 03:03:54 μμ »
Μια παλιά διαφήμιση για φωτογραφικούς φακούς έλεγε:

"Αυτοί που δεν ξεπερνούν τον εαυτό τους, έχουν ήδη ξεπεραστεί"

Το να έισαι πρωτοπόρος την δεκαετία του 50 δεν σημαίνει σχεδόν τίποτα το 2009. Ένας από τους μεγαλύτερους φωτογράφους στον κόσμο, μετά από κάποια ηλικία έκανε τον βοηθό σε πιτσιρικάδες ταλαντούχους φωτογράφους γιατί έλεγε οτι δεν μπορείς να είσαι πρωτοπόρος για 50 χρόνια...

Το Moonwatch σίγουρα είναι ένας σταθμός στην ιστορία της ωρολογοποιίας. Οι προσπάθειες της εταρείας να του δώσουν συνέχεια ήταν μάλον ατυχείς (Χ33, Schumacher κλπ). Διαφωνώ με τον φίλο ΒΒ, οτι κάτι που πουλάει το αφήνεις ως έχει. Αλοίμονο αν δεν μπορείς να προλάβεις τις ανάγκες του καταναλωτή που αλλάζει. Αν δεν μπορείς να το κάνεις, θα το κάνει κάποιος άλλος για σένα.

Και δεν μιλάμε για αλλαγές που θα κατέστρεφαν το DNA του μοντέλου ή της εταιρείας. Δείτε απλά παραδείγματα σωστής εξέλιξης που κρατάει ιστορικά μοντέλα στην επικαιρότητα παντού: Sub, Royal Oak, Reverso, Nautilus, Patrimony, Marine κοκ.

Θα έβλαπταν νέα υλικά ακόμη και στην στεφάνη; Το Reverso το ίδιο είναι από το 1931, αλλά το έχεις δει και σε Gyrotourbillon, και σε minute rereater κλπ.

Το τόπικ αυτό "ξεπήδησε" από άλλο τόπικ και ο τίτλος που έβαλε ο Γιώργος δεν είναι ακριβής. Κάποιος είπε γιατί να αγοράσει το Moon και όχι το νέο Seiko. Άρα δεν ήταν το θέμα αν το Moon αξίζει τα λεφτά του, αλλά αν παραμένοντας το ίδιο έχει (ή κινδυνεύει να) ξεπεραστεί από τον ανταγωνισμό, καθώς και αν αντέχει την σύγκριση, σήμερα που στον χώρο υπάρχουν πολύ περισσότερα και πολύ δυνατά ονόματα. Μην ξεχνάμε οτι όταν έγινε η επιλογή του ως Moonwatch δεν υπήρχε ούτε ο El Primero, ούτε οι χρονογράφοι της TAG και της Breitling, ούτε τα Compressor, ούτε τα Αquatimer, ούτε τα Bell&Ross, τα Fortis, το Royal Oak, τα Defy, το νέο concept TAG με αναρτήσεις κλπ κλπ κλπ.

Άρα βγήκε πρώτο και όλα τα υπόλοιπα σημερινά έλειπαν από τον αγώνα, δεν εξελίχθηκε, αλλά διατηρεί το όνομα του πιό ανθεκτικού, αξιόπιστου κλπ

Και εμένα μου αρέσει και θα το αγόραζα σε κάποια περίεργη έκδοση. Ήθελα να αγοράσω αυτό με τον Snoopy αλλά δυστυχώς ούτε το έφεραν στην Ελλάδα και έκανα την βλακεία να το περιμένω.

Απλά επειδή όπως καλά έχετε καταλάβει έχω μεγαλώσει αρκετά κοντά στην γαλική κουλτούρα, με ενοχλεί αφάνταστα αυτή η "γαλική" εναπόθεση των πάντων στην (πολλές φορές ξεπερασμένη) γοητεία. Οι Γάλλοι αν μπορούσαν θα πουλούσαν ακόμη τον Alain Delon για γκόμενο....

Φαίνεται όμως οτι πιάνει. Γιατί ενώ διαμαρτύρεστε για την επιβολή του marketing στον χώρο του ρολογιού, δεν βλέπω να σχολιάζει κανείς τους 8 αστροναύτες στην Έκθεση της Βασιλείας.

Θυμίζω οτι έχεις απαιτήσεις από κάτι που θεωρείς σημαντικό. Αλλιώς δεν ασχολείσαι... Και ξαναλέω δεν είναι το θέμα αν αξίζει το Moon, αλλά τι κάνει ο ανταγωνισμός και αν σε "σώζει" η παλιά λάμψη σε δύσκολους καιρούς...

Φιλικά

Κωστής
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος Nanagno

  • Owner/Co-Founder
  • Administrator
  • 50mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 1623
  • Time Will Only Tell...
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
Απ: Moonwatch αξιζει ακομα η αγορα?
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 30, 2009, 03:35:36 μμ »
Και μία άλλη διαφήμιση έλεγε ότι όταν η Ωμέγα με το moonwatch πήγε στο φεγγάρι οι υπόλοιποι ακόμα κοιταζόντουσαν!  :D

Μιλάμε για ένα αξεπέραστο θρύλο που μένει αναλλοίωτος και ακόμα πουλάει και θα πουλάει ακατάπαυστα, δοκιμασμένος, διαχρονικός, απαράλλακτος!

Για κάποιους το ρολόι είναι αξιόπιστη μηχανή μέτρησης χρόνου και ζητούν κάτι απλό, σταθερό, με ιστορία. Για όλους αυτούς το moonwatch είναι σταθμός και σημείο αναφοράς.

To moonwatch έχει Ιστορικά όλη την λάμψη που του χρειάζεται, δεν έχει ανάγκη από φρου-φρού και αρώματα.

my 2 cents ;)
Ludwig van Beethoven said that a great poem is more difficult to set to music than a merely good one, because the composer must improve upon the poem T I M E S.

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: monnwatch αξιζει ακομα η αγορα?
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 30, 2009, 03:38:44 μμ »
Προσωπικά, κάποια στιγμή θα ήθελα να το αγοράσω, με χαλάει λίγο που δεν έχει ημερομηνία :-\

ΟΚ, αλλά παράθυρο με ημερομηνία σε αυτό το ρολόι είναι ατόπημα.
Αν σ' αρέσει, πάρτο γι αυτό που είναι. Ρολόγια με ημερομηνία, να φαν κι οι κότες!

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: monnwatch αξιζει ακομα η αγορα?
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 30, 2009, 03:44:31 μμ »
ΟΚ, αλλά παράθυρο με ημερομηνία σε αυτό το ρολόι είναι ατόπημα.
Αν σ' αρέσει, πάρτο γι αυτό που είναι. Ρολόγια με ημερομηνία, να φαν κι οι κότες!

Ατόπημα δεν νομίζω να είναι...απλά δεν είναι το "original" ;)

Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: monnwatch αξιζει ακομα η αγορα?
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 30, 2009, 04:00:16 μμ »
Το Moonwatch σίγουρα είναι ένας σταθμός στην ιστορία της ωρολογοποιίας. Οι προσπάθειες της εταρείας να του δώσουν συνέχεια ήταν μάλον ατυχείς...

Άλλος πράγμα ο "σταθμός" και άλλο πράγμα οι "ατυχείς προσπάθειές συνέχειας του".
Απ' ό,τι φαίνεται υπάρχει χώρος και για τα δύο.
Και μάλιστα καλά κάνουν και υπάρχουν και τα δύο. Έτσι, προσδιορίζεται καλύτερα το καθένα.


Και δεν μιλάμε για αλλαγές που θα κατέστρεφαν το DNA του μοντέλου ή της εταιρείας. Δείτε απλά παραδείγματα σωστής εξέλιξης που κρατάει ιστορικά μοντέλα στην επικαιρότητα παντού: Sub, ....

"Κατέστρεφαν"; Όχι. Βαριά λέξη.
Θα το αλλοτρίωναν άρδην όμως.

Sub;  :-\
Να με συμπαθάς, αλλά το τρέχον submariner μοιάζει με κακόγουστο αστείο μπροστά στο 5513.
Στη σχετικά μικρή μου ενασχόληση με το χώρο, δεν είδα ποτέ κάποιον να θέλει να δώσει ένα Submariner 5513 για να πάρει ένα τρέχον Submariner.  ;D Το αντίστροφο, αμέτρητες φορές.

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: Moonwatch αξιζει ακομα η αγορα?
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 30, 2009, 04:05:02 μμ »
Χαλαρώστε... Αντιμετωπίζετε το ρολόι σαν να είναι μούμια...

Για την Ω είναι απλά ένα δυνατό χαρτί του προφίλ της και το θέμα συζήτησης είναι αν το χειρίζεται σωστά μακροπρόθεσμα. Απαντήσεις "ταμπού" δεν ταιριάζουν. Άντε να έμενε και η Porsche αυστηρά στην πρώτη 911. Για μένα ήταν η πίο ωραία. Αλλά η ζωή προχωράει μπροστά και είναι αλήθεια αυτό που έλεγε η διαφήμιση που έγραψα εγώ. Η διαφήμιση που έγραψες Νίκο είναι μια διαφημιστική ατάκα που αγνοεί την πραγματικότητα και τα λέει όπως βόλευε την Ω. Γιατί δεκαετίες πριν το Ω πάει στο φεγγάρι ένας από αυτούς που σύμφωνα με την διαφήμιση της Ω "ακόμα κοιταζόντουσαν", η JLC είχε ανακαλύψει την κορώνα, την χρήση του ατσαλιού στην κάσα, η Rolex είχε κάνει την αδιάβροχη κάσα και τον ρότορα και είχε φτάσει ήδη στα 11.000μ κάτω από την επιφάνεια της θάλασσας, ενώ άλλοι είχαν βάλει τα υπόλοιπα στοιχεία που αποτελούν ένα Moonwatch. Η Ω τι είχε κάνει ακριβώς;

Πολύ επίμονο marketing για πολλά χρόνια. Ακόμη και η σύνδεση του ρολογιού με το φεγγάρι που συμβολίζει το όνειρο, δεν είναι τυχαία. Αν μιλάμε για ρολόγια που άνοιξαν τον δρόμο ή σημάδεψαν την ιστορία του ρολογιού, τι να πει η ΡΡ, η JLC, η ΑΡ, ή η Rolex;

Κανείς τους όμως δεν έμεινε εκεί. Όλοι συνθέτουν το μέλον με στοιχεία και έμπνευση από το παρελθόν. Και όποιος θέλει κάποιο ρολόι θρύλο τους το αγοράζει από δημοπρασία. Δεν το βρίσκει σε 200 κοσμηματοπωλεία σε κάθε χώρα....

Φιλικά

Κωστής
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος Nanagno

  • Owner/Co-Founder
  • Administrator
  • 50mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 1623
  • Time Will Only Tell...
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
Απ: Moonwatch αξιζει ακομα η αγορα?
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 30, 2009, 04:21:38 μμ »
Χαλαρώστε... Αντιμετωπίζετε το ρολόι σαν να είναι μούμια...


Χαλαροί είμαστε! Ο καθένας αντιμετωπίζει το ρολόι όπως του αρέσει._
Ludwig van Beethoven said that a great poem is more difficult to set to music than a merely good one, because the composer must improve upon the poem T I M E S.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Moonwatch αξιζει ακομα η αγορα?
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 30, 2009, 04:27:34 μμ »
Kωστή μάλλον δεν πρόσεξες τι έγραψα. Είπα πως αφού πουλάει ας μείνει ως έχει. Ομάδα που κερδίζει δεν την αλλάζεις. Για τους λοιπούς πού θέλουν το κάτι παραπάνω, διαφορετικό, επίκαιρο κλπ. η Ωμέγα έχει βγάλει και συνεχίζει να βγάζει δεκάδες παραλλαγές του ρολογιού της σελήνης. Μαρκ ΙΙ-V, με ζαφείρι, αυτόματο, με ημερομηνία, 125 χρόνια, επετειακά κλπ. Είναι κάτι που δε σταματάει. Είναι ωραίο να μπορείς να αγοράσεις ως καινούριο ένα ρολόι που βγήκε πριν 50 χρόνια. Θα ήθελα πάρα πολύ να συμβαίνει το ίδιο και για άλλα ρολόγια. Όταν με το καλό θα αποκτήσω ένα 5513, ανάθεμα και αν θα είμαι 100% σίγουρος για το τι θα έχω πληρώσει.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: Moonwatch αξιζει ακομα η αγορα?
« Απάντηση #30 στις: Μάρτιος 30, 2009, 04:33:14 μμ »
Να ξεκαθαρίσω, επειδή θεωρώ οτι ο τίτλος αδικεί την συζήτηση και θα έπρεπε να είναι κάτι του τύπου "Πρέπει το Moonwatch να εξελιχθεί ή όχι;" οτι το Μοοnwatch βεβαίως και αξίζει τα λεφτά του. Άλλοι πουλούν βλακείες ακριβότερα. Απλά θα άξιζε ακόμη περισσότερα ένα εξελιγμένο Moonwatch και περιμένω από τον μετρ του είδους george_ να εξηγήσει τι θα μπορούσε να "πάρει" από την σύγχρονη τεχνολογία το συγκεκριμένο ρολόι, χωρίς να χάσει τίποτα από την αίγλη του..

Φιλικά

Κωστής

ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Moonwatch αξιζει ακομα η αγορα?
« Απάντηση #31 στις: Μάρτιος 30, 2009, 04:43:01 μμ »
Δεν μπορώ να καταλάβω αυτό το νήμα. Η Ωμέγα έχει αυτή τη στιγμή 10 (!) παραλλαγές του speedmaster, που καλείπτουν λίγο πολύ κάθε γούστο. Η εξέλιξη του εν λόγω μοντέλου υφίσταται τα τελευταία 40 χρόνια συνεχώς.

Φιλικά
Δμήτρης

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: Moonwatch αξιζει ακομα η αγορα?
« Απάντηση #32 στις: Μάρτιος 30, 2009, 04:54:24 μμ »
ΟΚ. Αν θέλετε να κλείσει το νήμα δεν διαφωνώ. Οι καιροί άλλαξαν. Είδα αρκετά νέα πράγματα και μίλησα με πολλούς για το τι ετοιμάζουν (πως θα αντιμετωπίσουν την επερχόμενη καταστροφή).

Δεν αρκούν τα "γοητειλίκια" πλέον. Αν νομίζετε οτι τα παράλληλα μοντέλα θα αντέξουν την πίεση από τις μεγάλες εταιρείες που θα αναγκαστούν να προσφέρουν ενδιαφέροντα ρολόγια σε πιό λογικές τιμές και πραγματική ποιότητα, τότε όλα καλά. Πριν κλείσουμε μόνο θυμηθείτε πως ξεκίνησε η συζήτηση....

Φιλικά

Κωστής
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

director

  • Επισκέπτης
Απ: Moonwatch αξιζει ακομα η αγορα?
« Απάντηση #33 στις: Μάρτιος 30, 2009, 06:55:52 μμ »
εμενα μ αρεσει και τ αγορασα,ετσι απλα.
αντιθετα μου φερνουν εμετικες διαθεσεις κατι νεωτεριστικες αηδιες,παλι ετσι απλα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 30, 2009, 07:12:45 μμ από director »

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Απ: Moonwatch αξιζει ακομα η αγορα?
« Απάντηση #34 στις: Μάρτιος 30, 2009, 08:12:43 μμ »
Kωστή μάλλον δεν πρόσεξες τι έγραψα. Είπα πως αφού πουλάει ας μείνει ως έχει. Ομάδα που κερδίζει δεν την αλλάζεις. Για τους λοιπούς πού θέλουν το κάτι παραπάνω, διαφορετικό, επίκαιρο κλπ. η Ωμέγα έχει βγάλει και συνεχίζει να βγάζει δεκάδες παραλλαγές του ρολογιού της σελήνης. Μαρκ ΙΙ-V, με ζαφείρι, αυτόματο, με ημερομηνία, 125 χρόνια, επετειακά κλπ. Είναι κάτι που δε σταματάει. Είναι ωραίο να μπορείς να αγοράσεις ως καινούριο ένα ρολόι που βγήκε πριν 50 χρόνια. Θα ήθελα πάρα πολύ να συμβαίνει το ίδιο και για άλλα ρολόγια. Όταν με το καλό θα αποκτήσω ένα 5513, ανάθεμα και αν θα είμαι 100% σίγουρος για το τι θα έχω πληρώσει.

Φιλικά
Δημήτρης
για να μην μακρυγορησω και εγω απλως συμφωνω με τα λεγομενα ανωτερω του ΒΒ

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: Moonwatch αξιζει ακομα η αγορα?
« Απάντηση #35 στις: Μάρτιος 30, 2009, 08:34:47 μμ »
Να απαντήσω απλά τόσο απλά όσο ο director και ο blackbird

Ναι αξίζει.

Όχι πως διαφωνώ με την λογική του VIWOW κάθε άλλο.

Να προσθέσω όμως ότι (παραφράζοντας) εκεί που τελειώνει η λογική αρχίζουν τα ρολόγια....

Επί της ουσίας τώρα, δεν ξέρω αν πήγαν στη σελήνη, αλλά τα τεστ τα πέρασε και αυτό είναι ισχυρό και διαχρονικό, σε σχέση με τους άλλους που απέτυχαν.

Και τέλος το τι φτάνει και το τι δεν φτάνει σήμερα και ποιά λάμψη μπορεί η όχι να σε σώσει είναι νωρίς ακόμη κατα τη γνώμη μου.

Άλλωστε αν εξελισσόταν θα παρέμενε το φεγγαρορόλογο η όχι;;;  νομίζω πως όχι....

Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: Moonwatch ειναι ακομα επικαιρο?
« Απάντηση #36 στις: Μάρτιος 30, 2009, 08:36:40 μμ »
Eρωτηση:
'Moonwatch' αξιζει ακομα η αγορα?

Απαντηση:
Φανταζομαι οτι η ερωτηση εχει μαλλον ρητορικο χαρακτηρα και αρκετη δοση απο χιουμορ, εφοσον δεν προκειται για ατυχη χαρακτηρισμο!...
Το MOONWATCH ειναι 'ρολο'ι'-σταθμος' και μειζονος σημασιας κεφαλαιο της ωρολογοποι'ι'ας!
Απο μονο του αποτελει ενα μεγαλο μερος της ιστοριας της, εναν ακαταρριπτο μυθο, που θα μεινει ετσι οσα χρονια κι αν περασουν!...
Δε γνωριζω ακομη ανθρωπο που να εχει ακουσει και να μην εκτιμα ή εστω να μην αναγνωριζει την αξια του, ή συλλεκτη που να μην προσδοκα να το εχει στη συλλογη του!... 
Μαλιστα, τουλαχιστον στα ματια του απλου κοσμου αλλα και για αρκετους γνωστες του χωρου- θεωρειται ακομη και σημερα απο μια αποψη- ισως το καλυτερο ρολο'ι' που εγινε ποτε!
Συνεπως, τι κουβεντιαζουμε?...το αυτονοητο, ή αυτο που δε θα επρεπε καν να διαπραγματευομαστε?!...

Φιλικα,
Watch-Collector

Υ.Γ.
Ειδικα το συγκεκριμενο μοντελο δεν επιδεχεται καμμιας παρεμβασης και η οποια αποπειρα 'βελτιωσης' - οχι μονο δε θα προσεθετε- αλλα θα αφαιρουσε απο το χαρακτηρα, την αιγλη και την αξια του!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 31, 2009, 12:03:39 μμ από george_ »
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος antonis_ch

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1360
  • Time is the most valuable thing a man can spend!
    • Προφίλ
Απ: Moonwatch ειναι ακομα επικαιρο?
« Απάντηση #37 στις: Μάρτιος 30, 2009, 09:47:11 μμ »
οτι το Μοοnwatch βεβαίως και αξίζει τα λεφτά του. Άλλοι πουλούν βλακείες ακριβότερα.


Θα διαφωνήσω φίλε Κωστή σε αυτό και μονο το σημείο...δεν μπορουμε να λέμε κατά την δική μου πάντα γνώμη ότι κάτι είναι βλακεία...είναι εντελώς υποκειμενικό κατ΄εμέ...αυτό που θεωρώ ή εγώ ή εσείς βλακεία για κάποιον άλλο είναι χάρμα ιδεσθαι!! Αυτό που αρέσει σε εμας δεν αρέσει σε άλλους..Για αυτό εξάλλου υπάρχουν και διαφορετικά σχέδια,μηχανισμοί, σχήματα κάσας κοκ απλά και μόνο για να ικανοποίησουν και τον πιο απαιτητικό ή αν θέλεις παράξενο πελάτη..Τώρα κατα πόσο πουλάνε ακριβά τι και πόσο αυτό είναι μεγάλη ιστορία!


Φιλικά,

Αντώνης
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 31, 2009, 12:02:42 μμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος xaralampos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 150
    • Προφίλ
Απ: Moonwatch ειναι ακομα επικαιρο?
« Απάντηση #38 στις: Μάρτιος 30, 2009, 10:10:00 μμ »
Προς το φιλο VIWOW: Η rolex δεν ανακαλυψε πρωτη το ροτορα αλλα ο βρετανος John Harwood το 1923,μαλον και εσυ επεσες θυμα του μαρκετινγκ της rolex.Επειδη η rolex εχει μεγαλη απηχηση σαν σπορ μαρκα με παραγωγη ανω του ενος εκατομυριου ρολογιων το χρονο δεν σημαινει οτι ειναι εφαμιλη με τις ΡΡ, JLC, ΑΡ, που αναφερεις παραπανω,απλα εχει κορυφαιο μαρκετινγκ.Το moonwatch παντως δεν εχει να ζηλεψει τιποτε απο κανενα rolex.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 31, 2009, 12:02:28 μμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Moonwatch ειναι ακομα επικαιρο?
« Απάντηση #39 στις: Μάρτιος 30, 2009, 10:40:26 μμ »
ΟΚ. Αν θέλετε να κλείσει το νήμα δεν διαφωνώ. Οι καιροί άλλαξαν. Είδα αρκετά νέα πράγματα και μίλησα με πολλούς για το τι ετοιμάζουν (πως θα αντιμετωπίσουν την επερχόμενη καταστροφή).


οταν τα λεγα ακουγα κατι για ελβετους και οικους ;)

ciao ciao
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 31, 2009, 12:02:10 μμ από george_ »