Ψηφοφορία

Sinn ΕΖΜ 3 ή IWC Aquatimer (ref. 3536);

Sinn ΕΖΜ 3
7 (30.4%)
IWC Aquatimer (ref. 3536)
16 (69.6%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 20

Η ψηφοφορία έληξε: Ιανουάριος 22, 2009, 06:39:27 μμ

Αποστολέας Θέμα: Sinn ΕΖΜ 3 vs. IWC Aquatimer (ref. 3536)  (Αναγνώστηκε 20895 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Sinn ΕΖΜ 3 vs. IWC Aquatimer (ref. 3536)
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 08, 2009, 12:02:58 πμ »
σαν πρωην κατοχος του ΕΖΜ 3 μπορω να πω το σκεπτικο μου: τι ψαχνω?ενα ρολοι λιγο παραπανω απο τα 1000 ευρω,γιατι αυτο?γιατι ειχε και καποιες ενδιαφερουσες τεχνολογικες λυσεις για το μεγεθος της εταιριας που το παραγει!σκεφτηκα εως ποσα δινω?τοσα !τι αλλο εχει σε αυτα τα λεφτα σαν  αμεσο ανταγωνιστη?την Χ,Ψ μαρκα.εαν παω στην κατηγορια χρηματων του iwc δεν θα το συγκρινω με το sinn ezm3 αλλα με αλλα ρολογια ,ισως λιγοτερο ψαγμενα  και ισως πιο  "κοινοτυπα" αλλα αλλαζω κατηγορια και δεδομενα
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 08, 2009, 12:09:27 πμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Sinn ΕΖΜ 3 vs. IWC Aquatimer (ref. 3536)
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 08, 2009, 12:14:12 πμ »
βρηκα (ενδεικτικη )τιμη ,μετρητα στα 2750(δεν ειναι τιμη καταλογου) ευρω,το ρολοι ειναι τιτανιο,σε αυτα τα λεφτα τι θα εβαζα στο "πανερι " των επιλογων μου?omega PO,panerai,ισως και ενα ρολεξ (?)

Αποσυνδεδεμένος aerialoffthelip

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 202
    • Προφίλ
Απ: Sinn ΕΖΜ 3 vs. IWC Aquatimer (ref. 3536)
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 08, 2009, 01:53:07 πμ »
θα προσπαθήσω να αιτιολογήσω την ψήφο μου στο sinn, από τη μεριά του χρήστη καταδυτικών ρολογιών, και όχι από την μεριά του οπαδού του συγκεκριμένου design, ούτε από τη μεριά του δύτη με μείγματα (που δεν είμαι!)

το καταδυτικό ρολόι για μένα πρέπει να είναι εργαλείο... όσο το δυνατόν πιο φτηνό (αλλά αξιόπιστο), όσο το δυνατόν πιο ανθεκτικό (αλλά να μην κλάψω κάθε πιθανή γρατζουνιά, που αργά ή γρήγορα θα γίνει), όσο το δυνατόν πιο άνετο (αλλά συνάμα ευανάγνωστο)

Έτσι, θα προτιμήσω το φτηνότερο, μικρότερο και επαρκές sinn παρά το κάτι παραπάνω του IWC (τα οποία IWC όπως έχετε καταλάβει υπερεκτιμώ!)

μεταπωλητικές αξίες, αναγνωρισιμότητες κτλ δεν έχουν θέση όταν μιλάμε για καταδυτικά

Φιλικά,
Γιώργος



Αποσυνδεδεμένος Petros1

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 438
    • Προφίλ
Απ: Sinn ΕΖΜ 3 vs. IWC Aquatimer (ref. 3536)
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 08, 2009, 02:16:59 πμ »
IWC Δαγκωτό ψήφισα....
Μπαρεσελέ,διάμετρος (8α προτιμούσα 42 παρά 40),στεγανοποίηση,αλλά και brand name,σε όλα πιστεύω υπερέχει....
Δεν νομίζω οτι ειναι τυχαία η διαφορά τιμής....Και στο φινάλε,μ αρέσει και πιο πολύ συνολικά σαν ρολόι.... ;)

Αποσυνδεδεμένος eliasfra

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Απ: Sinn ΕΖΜ 3 vs. IWC Aquatimer (ref. 3536)
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 08, 2009, 12:20:46 μμ »
Προσωπικά θα ψήφιζα κιεγώ το iwc στηριζόμενος στην ιστορία, στην τεχνογνωσία και κυρίως γιατί μου αρέσει περισσότερο εμφανισιακά.

Η τιμή που αναφέρεις είναι καλή αν λάβουμε υπόψη ότι το ρολόι είναι από τιτάνιο (πράγμα που τι καθιστά ακριβότερο)
Σ'αυτά τα λεφτά από όλες τις μάρκες που αναφέρεις καλή επιλογή θα ήταν omega seamaster όπου η αντιπροσωπεία δηλώνει τιμή καταλόγου 2700€ πράγμα που σημαίνει ότι μπορείς να το βρείς φθηνότερα σε κάποιο κατάστημα( για internet δεν εκφέρω γνώμη καθώς δεν ξέρω)

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Sinn ΕΖΜ 3 vs. IWC Aquatimer (ref. 3536)
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 08, 2009, 12:41:55 μμ »
Πρακτικά είναι σκυλιά και τα δύο.
Συλλεκτικά το Aquatimer υπερέχει. Κατά πολλούς το καλύτερο καταδυτικό ευρείας παραγωγής της IWC (για μένα το Ocean 2000).
Το ΕΖΜ3 προφανώς έχει επηρεαστεί από το 3536. Αν είναι σε καλή τιμή το IWC, πάρ' το.
Εγώ πάντως ψήφισα ΕΖΜ3 γιατί αυτό μου αρέσει. Οι κόκινες λεπτομέρειες το ομορφαίνουν, ηδάλλως θα μου ήταν σχεδιαστικά αδιάφορο, όπως και το 3536.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: Sinn ΕΖΜ 3 vs. IWC Aquatimer (ref. 3536)
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 08, 2009, 05:53:31 μμ »
φίλε Χάρη(nin)επειδή ΄βλέπω πως "διαβάζεις" αρκετά τον τελευταίο καιρό πρόσεχε τί και που διαβάζεις και μην νομίζεις ότι όταν κάτι γράφεται στο internet είναι και αξιόπιστο.....μόνο στο καλό παλιό thepurists.com(όχι στο pro) έγραφαν 100% αξιόπιστα μπες καλύτερα στο επίσημο φόρουμ της  iwc και μάθε από τους πραγματικούς fans της εταιρίας.....εδώ ολόκληρα grande complication (ref.3770) da vinci (ref.3751) split second kαι ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΤΟΦΙΟ χρυσό στο ρότορά τους....θα έχει το aquatimer;................υπόψιν το grande  βγαίνει κάθε χρόνο σε 50 κομμάτια και το da vinci έβγαινε περίπου 1000 κομμάτια το χρόνο.......απλά αυτό που θέλω να πω είναι ότι στις καλίμπρες της iwc που βασίζοννται σε ΕΤΑ είτε 77χχ είτε 28χχ η iwc δεν χρησιμοποιούσε πολύτιμο μέταλλο (οπως π.χ. ο Franck Muller όπου σε όλα τα μοντέλα του έβαζε πλατινένιο ρότορα)ήταν όμως όλες οι "χρυσές" εκδόσεις δηλ. gilt (gold platted) κοινώς επίχρυσο!

και ένα παράδειγμα με το καλιμπρέ iwc caliber c.79261 με perpetual calendar! και συγκεκριμένα πάλι από την σειρά GST στην "ακριβή" όμως έκδοση με το PQ όπου φαίνεται ξεκάθαρα η χρήση  της επίχρυσης επίστρωσης  σε ΟΛΟΚΛΗΡΟ το calibre ενώ από το ίδιο ακριβώς υλικό είναι και ο ρότορας δηλ. ΕΠΙΧΡΥΣΩΜΕΝΟΣ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 08, 2009, 06:51:00 μμ από konakis »
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Sinn ΕΖΜ 3 vs. IWC Aquatimer (ref. 3536)
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 08, 2009, 07:18:20 μμ »
φίλε Χάρη(nin)επειδή ΄βλέπω πως "διαβάζεις" αρκετά τον τελευταίο καιρό πρόσεχε τί και που διαβάζεις και μην νομίζεις ότι όταν κάτι γράφεται στο internet είναι και αξιόπιστο.....


Αυτό που ανέφερα αποτελεί μέρος μιας 'κριτικής' παρουσίασης της μηχανής του Aquatimer με τίτλο IWC cal. 32524 in the Aquatimer and Facts, που υπάγεται στην ενότητα Library του Timezone.
Σύμφωνα με αυτά που γράφει ο συντάκτης του κειμένου, φαίνεται να την έχει κάνει την έρευνά του. Αν ωστόσο, λέει μπαρούφες για το ρότορα, πρόκειται για μεγάλο ολίσθημα.
Τι να πω;
Εγώ εσένα θέλω να πιστέψω, αλλά από την άλλη δεν θέλω κιόλας, γιατί με ενοχλεί αφάνταστα εάν όντως αναφέρονται λανθασμένα στοιχεία σε forum τέτοιου βεληνεκούς όπως το timezone.  :-\ Αντιλαμβάνεσαι τι εννοώ.


Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Sinn ΕΖΜ 3 vs. IWC Aquatimer (ref. 3536)
« Απάντηση #28 στις: Ιανουάριος 08, 2009, 07:27:52 μμ »
Γιώργο, πριν στείλω mail στον τύπο που έγραψε το άρθρο (θα είμαι ευγενικός  ;D ) για ρίξε μια ματιά στην παρακάτω φωτό και πες μου τι βλέπεις.


Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: Sinn ΕΖΜ 3 vs. IWC Aquatimer (ref. 3536)
« Απάντηση #29 στις: Ιανουάριος 08, 2009, 08:15:56 μμ »
βλέπεις πουθενά να αναγράφει πάνω στο ρότορα 21 ct;..............σε αυτά οι Ελβετοί είναι πολύ τιπυκοί! όταν το ρολόι φέρει έστω κι ένα κομμάτι χρυσού ΤΟΤΕ ΔΗΛΩΝΕΤΑΙ (τουλάχιστον εκείνη την εποχή)και αναγράφεται πάνω στον ρότορα!
και πάλι στα 3,5 χιλ. δολ. που κόστιζε το ρολόι πάνω κάτω για μένα ούτε μια στο εκατομύριο.....στο τονίζω και πάλι μιλάμε για τις καλίμπρες με βάση ΕΤΑ,στην περίπτωση της JLC base cal. (889) τα πράγματα αλλάζουν ανάλογα το μοντέλο......πάντως αν βρω κάποιο τεστ από τα παλιά τότε σου απαντώ πιο επίσημα(για σένα δηλ. διότι για μένα δεν τίθεται κάν θέμα) ;)
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

warover

  • Επισκέπτης
Απ: Sinn ΕΖΜ 3 vs. IWC Aquatimer (ref. 3536)
« Απάντηση #30 στις: Ιανουάριος 08, 2009, 08:37:26 μμ »
βλέπεις πουθενά να αναγράφει πάνω στο ρότορα 21 ct;..............σε αυτά οι Ελβετοί είναι πολύ τιπυκοί! όταν το ρολόι φέρει έστω κι ένα κομμάτι
+1

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: Sinn ΕΖΜ 3 vs. IWC Aquatimer (ref. 3536)
« Απάντηση #31 στις: Ιανουάριος 08, 2009, 08:43:15 μμ »
και για να κλείσει το θέμα....από τα πιο επίσημα "χέρια" (members area iwc forum στο EΠΙΣΗΜΟ site της iwc) όποιος είναι γραμμένος εκεί μπορεί να το βρει- MF michael Friedberg (moderator)                         διάβασε προσεκτικά τα specs heavy metal!! (type of rotor)


The above calibre is your movement, and it is depicted here. It is based on an ETA 2892 and has the following characteristics:
movement diameter : 25,60 mm or 11½ Paris Lignes
movement height : 3,75 mm
power reserve of the full wound movement : 40 hours
number of functional jewels : 21 artificial jewels
number of jewel-settings : 0
impulse angle : 53 degrees
oscillating frequency : 4.00 Hertz
halfbeats per hour : 28,800
extras :
decorations : "Cotes Genevι"
surfaces : gold plated
hand setting with : crown
rotor-segment-material by automatic-movements : heavy metal
type of rotor-bearing by automatic-movements : ball-bearing
balance type : monometallic
balance-spring- type : flat balance-spring
adjustment system : classic "piton mobile"

Regards,
Michael
kai η ανάλογη photo




konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: Sinn ΕΖΜ 3 vs. IWC Aquatimer (ref. 3536)
« Απάντηση #32 στις: Ιανουάριος 08, 2009, 11:11:36 μμ »
Ψήφισα Sinn, γιατί είναι διαφορετικό, φτηνότερο και πανέμορφο!!!
 Αν δεν σου χρειάζονται τα παραπάνω μέτρα W.R.του IWC και αν ο χρυσός........ο ρότορας ήθελα να πω αποδειχθεί άνθρακας..... :D :D :D :D :D  μην το σκέφτεσε... ;D

 
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος pontioz1

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3345
  • Πισγιουνίκ.
    • Προφίλ
Απ: Sinn ΕΖΜ 3 vs. IWC Aquatimer (ref. 3536)
« Απάντηση #33 στις: Ιανουάριος 09, 2009, 12:01:04 πμ »
θα προσπαθήσω να αιτιολογήσω την ψήφο μου στο sinn, από τη μεριά του χρήστη καταδυτικών ρολογιών, και όχι από την μεριά του οπαδού του συγκεκριμένου design, ούτε από τη μεριά του δύτη με μείγματα (που δεν είμαι!)

το καταδυτικό ρολόι για μένα πρέπει να είναι εργαλείο... όσο το δυνατόν πιο φτηνό (αλλά αξιόπιστο), όσο το δυνατόν πιο ανθεκτικό (αλλά να μην κλάψω κάθε πιθανή γρατζουνιά, που αργά ή γρήγορα θα γίνει), όσο το δυνατόν πιο άνετο (αλλά συνάμα ευανάγνωστο)

Έτσι, θα προτιμήσω το φτηνότερο, μικρότερο και επαρκές sinn παρά το κάτι παραπάνω του IWC (τα οποία IWC όπως έχετε καταλάβει υπερεκτιμώ!)

μεταπωλητικές αξίες, αναγνωρισιμότητες κτλ δεν έχουν θέση όταν μιλάμε για καταδυτικά


+1000
Ολόσωστος! Η χρήση μετράει σε τέτοιου είδους ρολόγια! Προτιμώ κι εγώ το Sinn καθαρά για λόγους χρήσης (με χαλάει το μέγεθος βέβαια...)!
το μόνο (υπερ)θετικό που βλέπω στο IWC, εν προκειμένω, είναι ότι έχει, αν θυμάμαι καλά, τη στεφάνη που πιέζεις για να περιστραφεί, πράγμα που είναι ιδιαίτερα ασφαλές και σημαντικό, ειδικά όταν πρόκειται για πολύπλοκες -επαγγελματικές- καταδύσεις!

...και οποσδήποτε τα ρέστα...

Ρε σεις το πρόβλημα είναι καθαρά σεξουαλικό!

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: Sinn ΕΖΜ 3 vs. IWC Aquatimer (ref. 3536)
« Απάντηση #34 στις: Ιανουάριος 09, 2009, 12:12:41 πμ »
αν και ψήφισα iwc δεν παύει να αποτελεί καθημερινό μου εργαλείο ο αντίπαλος
http://www.mywatch.gr/index.php/topic,2571.msg34037.html#msg34037 οι επιλογές δικές σας  ;D
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Sinn ΕΖΜ 3 vs. IWC Aquatimer (ref. 3536)
« Απάντηση #35 στις: Ιανουάριος 09, 2009, 12:13:30 πμ »
+1.
Το μπρασελέ του Sinn μου φαίνεται ... σαχλό. Ωστόσο δεν ξέρω τι ποιότητα έχει, δεν έχω ποτέ Sinn ζωντανά.

Αδιάφορο. Για να μην πω "αρνητικό".

μολις ειδα το ποστ για την ποιοτητα του μπρασελε,εαν ειναι η δεν ειναι καλος ,σαν πρωην κατοχος του ΕΖΜ3 μπορω να πω οτι το μπρασελε ειναι οκ

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Sinn ΕΖΜ 3 vs. IWC Aquatimer (ref. 3536)
« Απάντηση #36 στις: Ιανουάριος 09, 2009, 12:37:27 πμ »
και αν ο χρυσός........ο ρότορας ήθελα να πω αποδειχθεί άνθρακας..... :D :D :D :D :D 


Το θέμα μάλλον ξέφυγε προς περιπαικτική κατεύθυνση, προφανώς με δική μου υπαιτιότητα. Το αν ο ρότορας είναι χρυσός ή όχι (που προφανώς δεν είναι), λίγο με ενδιαφέρει. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι οι πληροφορίες που δημοσιεύονται, και στις οποίες ανατρέχει πολύς κόσμος, είναι να είναι όσο το δυνατόν πιο ακριβείς.
Προσπάθησα να βρω τον άνθρωπο που έγγραψε το άρθρο (Greg), παλιό μέλος με σημαντικότατη προσφορά στο Timezone, με σκοπό να του στείλω ένα e-mail με σχετική ερώτηση, και τελικά ψάχνοντας στο forum διαπίστωσα ότι δεν μετέχει πλέον, ιδίως μετά από την τραγωδία στο Πανεπιστήμιο της Virginia, τον Απριλίο του 2007.
Ο Greg ήταν καθηγητής, και ελπίζω να είναι ακόμη (όχι μόνο καθηγητής αλλά και ζωντανός), στο εν λόγω Πανεπιστήμιο εκείνη την περίοδο.
 
Όπως καταλαβαίνετε το θέμα του ρότορα, για μένα τουλάχιστον, περιήλθε αυτόματα σε δεύτερη μοίρα και δεν έχω καμία διάθεση να το ψάξω περαιτέρω.
Θα αρκεστώ στα λεγόμενα του konakis.

Off topic τέλος.

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Sinn ΕΖΜ 3 vs. IWC Aquatimer (ref. 3536)
« Απάντηση #37 στις: Ιανουάριος 09, 2009, 12:43:45 πμ »
Η χρήση μετράει σε τέτοιου είδους ρολόγια! Προτιμώ κι εγώ το Sinn καθαρά για λόγους χρήσης (με χαλάει το μέγεθος βέβαια...)!

Όταν θα καταδυθώ μαζί με την εγγόνα  ;D του Cousteau για να μου δείξει πού ανακάλυψε το παππούς της το HMHS Britannic, τότε θα αφήσω στην άκρη το Aquatimer και θα φορέσω το EZM 3.

Μα, με δουλεύετε ρε σεις, με τη χρήση και τη χρήση;

θετικό που βλέπω στο IWC, εν προκειμένω, είναι ότι έχει, αν θυμάμαι καλά, τη στεφάνη που πιέζεις για να περιστραφεί ...

Σε βλέπω ενημερωμένο φίλε Γιωρίκα.  ;)

Αποσυνδεδεμένος pontioz1

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3345
  • Πισγιουνίκ.
    • Προφίλ
Απ: Sinn ΕΖΜ 3 vs. IWC Aquatimer (ref. 3536)
« Απάντηση #38 στις: Ιανουάριος 09, 2009, 12:50:17 πμ »
Όταν θα καταδυθώ μαζί με την εγγόνα  ;D του Cousteau για να μου δείξει πού ανακάλυψε το παππούς της το HMHS Britannic, τότε θα αφήσω στην άκρη το Aquatimer και θα φορέσω το EZM 3.

μην αποκλείεις τίποτα!
έχε κι ένα εργαλείο για την περίσταση... ;)

Σε βλέπω ενημερωμένο φίλε Γιωρίκα.  ;)

Έμορφα...

Ρε σεις το πρόβλημα είναι καθαρά σεξουαλικό!

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: Sinn ΕΖΜ 3 vs. IWC Aquatimer (ref. 3536)
« Απάντηση #39 στις: Ιανουάριος 09, 2009, 08:22:59 πμ »
Το θέμα μάλλον ξέφυγε προς περιπαικτική κατεύθυνση, προφανώς με δική μου υπαιτιότητα. Το αν ο ρότορας είναι χρυσός ή όχι (που προφανώς δεν είναι), λίγο με ενδιαφέρει. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι οι πληροφορίες που δημοσιεύονται, και στις οποίες ανατρέχει πολύς κόσμος, είναι να είναι όσο το δυνατόν πιο ακριβείς.
Προσπάθησα να βρω τον άνθρωπο που έγγραψε το άρθρο (Greg), παλιό μέλος με σημαντικότατη προσφορά στο Timezone, με σκοπό να του στείλω ένα e-mail με σχετική ερώτηση, και τελικά ψάχνοντας στο forum διαπίστωσα ότι δεν μετέχει πλέον, ιδίως μετά από την τραγωδία στο Πανεπιστήμιο της Virginia, τον Απριλίο του 2007.
Ο Greg ήταν καθηγητής, και ελπίζω να είναι ακόμη (όχι μόνο καθηγητής αλλά και ζωντανός), στο εν λόγω Πανεπιστήμιο εκείνη την περίοδο.
 
Όπως καταλαβαίνετε το θέμα του ρότορα, για μένα τουλάχιστον, περιήλθε αυτόματα σε δεύτερη μοίρα και δεν έχω καμία διάθεση να το ψάξω περαιτέρω.
Θα αρκεστώ στα λεγόμενα του konakis.

Off topic τέλος.



 Το ποστ μου δεν είχε καμία περιπεκτική διάθεση. Συγνώμη αν το κατάλαβες έτσι.....απλά επειδή "κόλλησε" για λίγο το θέμα εκεί (και καλά έκανε προς διαφώτιση όλων) είπα να κάνω λίγο χιούμορ.

 Και πάλι ζητάω συγνώμη για την λάθος εντύπωση.

Φιλικά Γιώργος :)
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών