Αποστολέας Θέμα: Απ: SEIKO-αποψεις/διαξιφισμοι  (Αναγνώστηκε 113646 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Απ: SEIKO-αποψεις/διαξιφισμοι
« Απάντηση #60 στις: Νοέμβριος 09, 2008, 01:27:47 πμ »
Ρε Γιώργο είπα (ή ο Giosou) τίποτα από αυτά που λες εσύ; Εγώ το μόνο που είπα είναι ότι είδα μια συναρμολόγηση (αυτό, τίποτα άλλο) και πως τα ΜΜ300 και ΜΜ600SD που είδα ιδίοις όμμασι αξίζουν κάθε δολλάριο που πλήρωσε ο Giosou.
Πάρε στα χέρια σου ένα ΜΜ300 και δες φινίρισμα κάσας και μπρασελέ. Εξαιρετική στεφάνη. Εξαιρετικό καντράν. Κούμπωμα που θα το ήθελαν πολλές άλλες εταιρείες. Το TAG Heuer super professional  που έχω που είναι με μονοκόμματη κάσα όπως το ΜΜ300 είχε πριν 20 χρόνια 450.000 δρχ=1.300Ε. Σήμερα θα κόστιζε τουλάχιστον 3.500Ε αν συνέχιζε να κυκλοφορεί. Στο μόνο που υπερτερεί του ΜΜ300 (που κοστίζει 2000$) είναι η στεγανότητα (1000μ αντί για 300μ). Αυτό και τίποτα άλλο. Α ναι! Το ξέχασα! Γράφει TAG Heuer στο καντράν.
Πάρε ένα ΜΜ600SD στα χέρια σου και δες πως έχουν επεξεργαστεί το τιτάνιο. Κανένα ευρωπαϊκό δεν του μοιάζει. Είναι πραγματικό GMT. Μόνο το Seamaster GMT μπορεί να είναι φθηνότερό του. Όλα τα άλλα (πραγματικά GMT) είναι τουλα΄χιστον διπλάσιας τιμής.
Τώρα ποιος αδαής πάει και συγκρίνει τη Σέικο με την ελβετική Υ.Ω., δεν ξέρω. Από πότε το Spring Drive έγινε ευπαθές και αναξιόπιστο; Και γιατί πρέπει να υπάρχει αντιπαράθεση Σέικο - Ελβετοί και όχι αλληλοσυμπλήρωμα;

Φιλικά
Δημήτρης

Σωστός!
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Απ: SEIKO-αποψεις/διαξιφισμοι
« Απάντηση #61 στις: Νοέμβριος 09, 2008, 01:28:34 πμ »
Αξίζει να παρατηρήσει κανείς τον δευτερολεπτοδείκτη, που έχει μια κίνηση, όμοια σχεδόν με αυτήν των spring drive!


αξιζει γιατι ειναι 36000, ναι εχει συνεχομενη κινηση για τι ειναι ακριβως 36000!γι αυτο σου το προτινει καποιος και εως εκει

36000 εχει και ο πριμερο

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Απ: SEIKO-αποψεις/διαξιφισμοι
« Απάντηση #62 στις: Νοέμβριος 09, 2008, 01:31:48 πμ »
Πέρα από τους μηχανισμούς το ρολόι χαρακτηρίζεται (και κατ'επέκτασιν τιμολογείται) και από άλλες συνιστώσες (ποιότητα κατασκευής-φινίρισμα, κάσα κτλ....) και εκεί νομίζω πως τα πράγματα δεν είναι καθόλου εύκολα για τους Ελβετούς!
Επειδή λοιπόν οι ελβετικές εταιρείες δεν διαθέτουν τεχνολογία αντίστοιχη με το Spring Drive της Seiko, σε ποιά κατηγορία θα τα εντάξουμε, για να τα συγκρίνουμε; Πάντως σε θέματα που μπορούμε αντικειμενικά να τα συγκρίνουμε (βλ. ανωτέρω) δεν νομίζω να υστερούν!!!!!!!!!!!!!



ΓΙΟΣΟΥ  εσυ σε λιγο θα ανατρεψεις την ωρολογοποιια με αυτα που λες!

ποιος δεν εχει ανθρωπε φινιρισμα και κατασκευη!?


Ποιός μίλησε ότι οι Ελβετοί δεν έχουν;
Αλλά αν έχουν οι Ιάπωνες σημαίνει πως δεν διαθέτουν οι Ελβετοι;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Θα μας τρελλάνεις άνθρωπέ μου!
Βάζεις στο στόμα μου ή μάλλον στο ποστ μου λόγια που δεν έγραψα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Απ: SEIKO-αποψεις/διαξιφισμοι
« Απάντηση #63 στις: Νοέμβριος 09, 2008, 01:36:22 πμ »
Γιώργο, όταν ο Giosou λέει πως η Σέικο δεν υστερεί, εννοεί από τα αντίστοιχης (περίπου) τιμής. Είναι δυνατόν να συγκριθεί με Λάνγκε;

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Απ: SEIKO-αποψεις/διαξιφισμοι
« Απάντηση #64 στις: Νοέμβριος 09, 2008, 01:39:29 πμ »
Να σου αντιστρέψω την ερώτηση;
Τα Credor, Grand Seiko, Prospex ..... δεν έχουν καλή ποιότητα και δεν είναι καλά ρολόγια;
Κι αυτό επειδή τα ελβετικά είναι καλά και διαθέτουν καλή ποιότητα κατασκευής- φινίρισμα;
Δηλαδή το ένα αναιρεί το άλλο;
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Απ: SEIKO-αποψεις/διαξιφισμοι
« Απάντηση #65 στις: Νοέμβριος 09, 2008, 01:41:33 πμ »
Γιώργο, όταν ο Giosou λέει πως η Σέικο δεν υστερεί, εννοεί από τα αντίστοιχης (περίπου) τιμής. Είναι δυνατόν να συγκριθεί με Λάνγκε;

Φιλικά
Δημήτρης
Ευχαριστώ για την βοήθεια!
Μάλλον κάτι δεν λέω σωστά ή λάθος διαβάζονται τα όσα γράφω!
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Απ: SEIKO-αποψεις/διαξιφισμοι
« Απάντηση #66 στις: Νοέμβριος 09, 2008, 01:44:30 πμ »
εχω απαντησει σε τοσα ποστ σου και σε πολλα απο αυτα απαντηση δεν περνω ,ομως σε επομενα ποστ σου επανερχεσαι σε θεμα που εχω ηδη απαντησει!
και μηχανες σου συγκρινα και για το πελλατον σου ειπα και για το συστημα φορτισης που πηραν απο ελβετους και για την συχνοτητα λειτουργιας και για φινιρισμα και για σπιραλ ειπαμε  και φωτο εβαλα ,τα παντα ειναι καταχωρημενα ,οποιος διαβαζει δεν θα επρεπε να ανασυρει θεματα που εχω απαντησει σε προηγουμενα ποστ ,ολα υπαρχουν ,οποιος θελει μπορει να ανατρεξει και εαν θες σου τα κανω σουμα με παραθεση σε ενα εαν δεν καταφερες να τα διαβασεις.


εαν αυτα ειναι τεκμηριωμενα γιατι τα βρισκω παλι μπροστα μου σε νεοτερα ποστ σου?

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Απ: SEIKO-αποψεις/διαξιφισμοι
« Απάντηση #67 στις: Νοέμβριος 09, 2008, 01:45:24 πμ »
Ή μάλλον θα αρχίσω να λέω ότι τα VC,JLC,PATEK....... είναι φθηνιάρικα και πολύ χειρότερα (από τεχνικής σκοπιάς) από τα Seiko των 100$  για να ταιριάζουν οι απαντήσεις του George στα λεγόμενά μου! ;D ;D ;D
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Απ: SEIKO-αποψεις/διαξιφισμοι
« Απάντηση #68 στις: Νοέμβριος 09, 2008, 01:46:45 πμ »
εχω απαντησει σε τοσα ποστ σου και σε πολλα απο αυτα απαντηση δεν περνω ,ομως σε επομενα ποστ σου επανερχεσαι σε θεμα που εχω ηδη απαντησει!
και μηχανες σου συγκρινα και για το πελλατον σου ειπα και για το συστημα φορτισης που πηραν απο ελβετους και για την συχνοτητα λειτουργιας και για φινιρισμα και για σπιραλ ειπαμε  και φωτο εβαλα ,τα παντα ειναι καταχωρημενα ,οποιος διαβαζει δεν θα επρεπε να ανασυρει θεματα που εχω απαντησει σε προηγουμενα ποστ ,ολα υπαρχουν ,οποιος θελει μπορει να ανατρεξει και εαν θες σου τα κανω σουμα με παραθεση σε ενα εαν δεν καταφερες να τα διαβασεις.


εαν αυτα ειναι τεκμηριωμενα γιατι τα βρισκω παλι μπροστα μου σε νεοτερα ποστ σου?

Σου έφερα ποτέ αντίρρηση στα όσα παρέθεσες;
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Απ: SEIKO-αποψεις/διαξιφισμοι
« Απάντηση #69 στις: Νοέμβριος 09, 2008, 01:47:49 πμ »
οκ λοιπον πες μας τιμες στα  ακριβα σου σεικο που εχεις να κανουμε συγκρισεις ενα προς ενα με ελβετικα εδω και τωρα


Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Απ: SEIKO-αποψεις/διαξιφισμοι
« Απάντηση #70 στις: Νοέμβριος 09, 2008, 01:49:38 πμ »
Σου έφερα ποτέ αντίρρηση στα όσα παρέθεσες;

τοτε γιατι επαναφερεις θεματα που αφου εχουν απο εμενα απαντηθει και συμφωιες οτι αυτο ισχυει σε επομενα ποστ αμεσα η εμμεσα αμφισβητειται εκ νεου?
περιμενω τιμες απο ακριβα σεικο
ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Απ: SEIKO-αποψεις/διαξιφισμοι
« Απάντηση #71 στις: Νοέμβριος 09, 2008, 01:50:09 πμ »
οκ λοιπον πες μας τιμες στα  ακριβα σου σεικο που εχεις να κανουμε συγκρισεις ενα προς ενα με ελβετικα εδω και τωρα


MM300: περ.1100
GS: περ.2400
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Απ: SEIKO-αποψεις/διαξιφισμοι
« Απάντηση #72 στις: Νοέμβριος 09, 2008, 01:51:25 πμ »
τοτε γιατι επαναφερεις θεματα που αφου εχουν απο εμενα απαντηθει και συμφωιες οτι αυτο ισχυει σε επομενα ποστ αμεσα η εμμεσα αμφισβητειται εκ νεου?
περιμενω τιμες απο ακριβα σεικο
ευχαριστω

Τί ακριβώς αμφισβητώ; (πες μου να το μάθω κι εγώ!)
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Απ: SEIKO-αποψεις/διαξιφισμοι
« Απάντηση #73 στις: Νοέμβριος 09, 2008, 01:51:38 πμ »
Ξεκολλάτε με το φινίρισμα.
Δεν πα να έχει το τελειώτερο φινίρισμα. Από τη στιγμή που το spring drive (γιατί για το spring drive γίνεται ουσιαστικά όλη η κουβέντα) δεν είναι αμιγώς μηχανικό ρολόι, δεν μπορεί να συγκριθεί με κανένα Ελβετικό ή Γερμανικό.

Για αυτόν που εκτιμά τα μηχανικά ρολόγια, τα λεφτά για ένα spring drive είναι πολλά για τον εξής απλό λόγο:

Ένα αμιγώς αυτόματο ρολόι πετυχαίνει μόνο με τη μηχανική ενέργεια αυτά που το spring drive πετυχαίνει με τη μηχανική ενέργεια + την ηλεκτρική ενέργεια που δημιουργεί αυτή η μηχανική ενέργεια + την ηλεκτρομαγνητική ενέργεια που ρυθμίζει ένα τροχό ο οποίος δίνει ενέργεια σε ένα κύκλωμα ελέγχου και ένα ταλαντωτή quartz.  :-\



Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Απ: SEIKO-αποψεις/διαξιφισμοι
« Απάντηση #74 στις: Νοέμβριος 09, 2008, 01:53:31 πμ »
Ξεκολλάτε με το φινίρισμα.
Δεν πα να έχει το τελειώτερο φινίρισμα. Από τη στιγμή που το spring drive (γιατί το spring drive γίνεται ουσιαστικά όλη η κουβέντα) δεν είναι αμιγώς μηχανικό ρολόι, δεν μπορεί να συγκριθεί με κανένα Ελβετικό ή Γερμανικό.

Για αυτόν που εκτιμά τα μηχανικά ρολόγια, τα λεφτά για ένα spring drive είναι πολλά για τον εξής απλό λόγο:

Ένα αμιγώς αυτόματο ρολόι πετυχαίνει μόνο με τη μηχανική ενέργεια αυτά που το spring drive πετυχαίνει με τη μηχανική ενέργεια + την ηλεκτρική ενέργεια που δημιουργεί αυτή η μηχανική ενέργεια + την ηλεκτρομαγνητική ενέργεια που ρυθμίζει ένα τροχό ο οποίος δίνει ενέργεια σε ένα κύκλωμα ελέγχου και ένα ταλαντωτή quartz.  :-\




Δεν διαφωνώ! Είπα να βρούμε σε ποιά κατηγορία θα τα εντάξουμε για να τα συγκρίνουμε!
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Απ: SEIKO-αποψεις/διαξιφισμοι
« Απάντηση #75 στις: Νοέμβριος 09, 2008, 02:01:31 πμ »
2400 euro :omega coaxial escapement,28800,αυξηση εως και 10 χρονια για σερβις,αυξηση της ακριβειας εως και σχεδον μηδεν ημερισιως ,μιλαμε παντα για μηχανικο ρολοι,(αναλογα με το ρολοι)μοντελα οπως το planet ocean,εξαιρετικο φινιρισμα .

καταδυτικο ρολοι στα 1100,παρα πολλα,μιας και μιλας για καταδυτικο σιγουρα αυτοματο ειναι πολυ πιο ανθεκτικο για αυτο που θελω,ενας υποψηφιος?το sinn U1,1000 ΜΕΤΡΑ,ετα εκδοση τοπ,αντιμαγνητικο,ειδικο κραμμα ατσαλιου κατασκευασμενο απο την γερμανικη εταιρεια lloyd,ειδικη σε κατασκευες για υποβρυχια

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Απ: SEIKO-αποψεις/διαξιφισμοι
« Απάντηση #76 στις: Νοέμβριος 09, 2008, 02:04:04 πμ »
2400 euro :omega coaxial escapement,28800,αυξηση εως και 10 χρονια για σερβις,αυξηση της ακριβειας εως και σχεδον μηδεν ημερισιως ,μιλαμε παντα για μηχανικο ρολοι,(αναλογα με το ρολοι)μοντελα οπως το planet ocean,εξαιρετικο φινιρισμα .

καταδυτικο ρολοι στα 1100,παρα πολλα,μιας και μιλας για καταδυτικο σιγουρα αυτοματο ειναι πολυ πιο ανθεκτικο για αυτο που θελω,ενας υποψηφιος?το sinn U1,1000 ΜΕΤΡΑ,ετα εκδοση τοπ,αντιμαγνητικο,ειδικο κραμμα ατσαλιου κατασκευασμενο απο την γερμανικη εταιρεια lloyd,ειδικη σε κατασκευες για υποβρυχια
Όλα αυτά είναι καλλίτερα;
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Απ: SEIKO-αποψεις/διαξιφισμοι
« Απάντηση #77 στις: Νοέμβριος 09, 2008, 02:06:44 πμ »
το  coaxial escapement οπως εχω αναφερει και αλλου ξεκινησε απο τους ελβετους πριν μερικες δεκαετιες και ολοκληρωθηκε απο τον γνωστο σε ολους daniels,αποτελει πελον το νεο δρομο στο αυτοματο ρολοι ,μειωση τριβων ,συντηρησης,αυξηση ακριβειας ,μειωση λιπαντικων.αυτα ειναι για σενα λιγα ?

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Απ: SEIKO-αποψεις/διαξιφισμοι
« Απάντηση #78 στις: Νοέμβριος 09, 2008, 02:07:52 πμ »
ρε φιλε ειλικρινα με δουλευεις?δεν κανω πλακα? ???

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Απ: SEIKO-αποψεις/διαξιφισμοι
« Απάντηση #79 στις: Νοέμβριος 09, 2008, 02:10:28 πμ »
ρε φιλε ειλικρινα με δουλευεις?δεν κανω πλακα? ???
Ερώτηση έκανα!
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!