Αποστολέας Θέμα: ZENITH PILOT BIG DATE SPECIAL  (Αναγνώστηκε 2915 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dimitris Real

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1587
    • Προφίλ
ZENITH PILOT BIG DATE SPECIAL
« στις: Δεκέμβριος 06, 2020, 09:49:23 μμ »
2012 “Petite Aiguille” prize at Grand Prix d’Horlogerie de Genève
Steel case 42mm, thickness 13.5mm, 5ATM, Sapphire crystal AR coating, Sapphire case back, Movement El Primero 4010, Mesh bracelet with deployment clasp

Πρόκειται για ένα ρολόι το οποίο λατρεύω και έχω συνδεθεί μαζί του. Το αγόρασα για πρώτη φορά πριν από 2 χρόνια (2018) μετά από πολύ μελέτη και ψάξιμο. Ήταν ότι πιο όμορφο είχα φορέσει παραγκωνίζοντας εύκολα το, έως τότε αγαπημένο μου, Speedy Pro. Τον καταχάρηκα τον "Πιλότο" μέχρι την στιγμή που έπεσε στον έρωτά του, καψούρα στην κυριολεξία, ένας αδελφικός φίλος που μου το ζήτησε. Υπήρχαν φυσικά ενδοιασμοί αλλά πήγε σε καλά χέρια ενώ ταυτόχρονα είχα βάλει στο μάτι το Zenith A384 revival το οποίο και απέκτησα λίγο αργότερα. Όμως ο "Πιλότος" δεν έπαψε ποτέ να μου λείπει κι έτσι αποφάσισα να τον αποκτήσω ξανά. Τελικά βρέθηκε ένα κομμάτι του '12 σε λογική τιμή. Όταν το φόρεσα ένιωσα πρωτόγνωρη χαρά και μαζί χάρηκε και ο πρωτότοκος γιος που έχει γεννηθεί το '12. Του το έταξα και όπως καταλαβαίνετε αυτό το ρολόι αποτελεί πλέον "οικογενειακό κειμήλιο". Ακολουθεί review που δεν ξέρω πόσο αντικειμενικό είναι. Εσείς θα κρίνετε.


ZENITH PILOT BIG DATE SPECIAL:
Για αρχή ένα collage με δύο θρυλικά ρολόγια και το δικό μου με τον μηχανισμό του.



ZENITH, το όνομα που επέλεξε ο ιδρυτής Georges Favre-Jacot το 1865 για να προσδιορίσει ως στόχο το υψηλότερο σημείο και ως σύμβολο επέλεξε το ΑΣΤΕΡΙ που καθοδηγεί. Η Zenith έγραψε πλούσια ιστορία με πολλά βραβεία και διακρίσεις, ευρεσιτεχνίες, επαναστατικούς μηχανισμούς και θρυλικά μοντέλα. Το συγκεκριμένο μοντέλο εμπνέεται από αυτή την ιστορία χωρίς να την αντιγράφει και αντικατοπτρίζει πολλούς από τους ιστορικούς σταθμούς της εταιρείας. Ταπεινή μου γνώμη ότι το συγκεκριμένο μοντέλο όχι μόνο είναι αντάξιο αυτής της ιστορίας αλλά συμβάλλει στην εξέλιξή της.

PILOT, πρόκειται για την μοναδική εταιρεία που από τις αρχές του προηγούμενου αιώνα έχει επίσημα κατοχυρώσει και διατηρεί το αποκλειστικό δικαίωμα να αναγράφει την λέξη "PILOT" στο dial.

BIG DATE, η καινοτομία στον EL PRIMERO που είναι ίσως ο πρώτος (1969) αυτόματος χρονογράφος μα σίγουρα ο πιο επαναστατικός, ιστορικός και πετυχημένος μηχανισμός μετά από 50 και πλέον χρόνια παραγωγής.

SPECIAL, ονομαζόταν το Zenith Type 20 ρολόι που φορούσε ο Louis Bleriot, ο πρώτος πιλότος που πέταξε πάνω από την Μάγχη το 1909.



Το ρολόι:

Η κάσα έχει διάμετρο 42mm και πάχος-ύψος 13.5mm και δεν φαίνεται καθόλου μικρότερη από όση είναι καθώς το σχήμα βαρελιού και τα λεπτά bezels δεν βοηθούν καθόλου προς αυτή την κατεύθυνση. Όμως τα lugs είναι μαζεμένα (21mm) και έχουν μία εκλεπτυσμένη ομαλή καμπύλη προς το σχετικά λεπτό τελείωμα. Σε καμία περίπτωση δεν θυμίζουν lugs πιλότων παρά θυμίζουν τα lugs των σύγχρονων Zenith Chronomaster. Το αποτέλεσμα είναι ένα πολύ ισορροπημένο και πάρα πολύ άνετο στον καρπό ρολόι. Οι περισσότερες επιφάνειες της κάσας είναι satin brushed. Polished είναι η κάσα ανάμεσα στα lugs, τα pushers και το crown του οποίου η κύλιση είναι "βούτυρο".



Φυσικά, όπως στα περισσότερα ρολόγια, τις εντυπώσεις κλέβει το dial που είναι εμπνευσμένο κυρίως από τον πιλότο χρονογράφο Cairelli της δεκαετίας του 60. Το μαύρο ματ χρώμα και οι απλοί, σχετικά μεγάλοι αριθμοί είναι από τα κύρια χαρακτηριστικά των περισσότερων πιλότων όπου το ζητούμενο είναι η εύκολη ανάγνωση. Με τον μεγεθυντικό φακό εντόπισα μία λεπτομέρεια που με εντυπωσίασε. Σε κάθε αριθμό, το dial έχει μία κοιλότητα-υποδοχή για το lume. To lume δεν γεμίζει πλήρως την κοιλότητα με αποτέλεσμα να δημιουργείται ένα μαύρο περίγραμμα στους αριθμούς που τους τονίζει και τους κάνει πιο ευδιάκριτους. Μακάρι να είχα φακό macro να σας το δείξω. Τα Hands θυμίζουν Rolex Daytona και Zenith χρονογράφους των '60s αλλά είναι λίγο πιο "τριγωνικά" με μεγαλύτερο πλάτος στην βάση τους και ελαφρά μεγαλύτερο μήκος. Πολύ επιβλητικά και ευανάγνωστα. Με τον μεγεθυντικό φακό και μόνο παρατήρησα ένα απειροελάχιστο σφαλματάκι στον δείκτη δευτερολέπτων. Αυτό μόνο, ούτε σκόνες, ούτε άλλες ατέλειες. To lume είναι καλό, όχι κάτι το ιδιαίτερο. Δυστυχώς δεν έχουν lume οι δείκτες στα sub dials



Η θέαση στον El Primero απλά υπέροχη. Όποιος έχει El Primero με καταλαβαίνει, όποιος δεν έχει πρέπει να τον αποκτήσει κάποια στιγμή...και να τον ακούσει. Ορχήστρα!!! Στο θέμα ακρίβειας τα γνωστά. Ρολόι 8 χρόνων, χωρίς service και το μέτρησα στα +4 δευτερόλεπτα.
Θεωρώ ότι συλλογή ρολογιών χωρίς El Primero είναι ημιτελής.



Το Big Date αρχικά με απογοήτευσε. Βασικά για Big Date έψαχνα όταν ανακάλυψα αυτό το ρολόι. Λόγω προχωρημένης ηλικίας ήθελα ένα date που να το βλέπω χωρίς γυαλιά. Λοιπόν, το συγκεκριμένο Big Date δεν είναι από αυτά που διαβάζονται εύκολα όπως στα Glashuette και στα Lange. Καμία απολύτως σχέση. Οι αριθμοί είναι λεπτοί, η γραμματοσειρά τελείως άκυρη και ο ένας δίσκος είναι πάνω από τον άλλον με αποτέλεσμα να τον σκιάζει. Ευτυχώς που έχω μάθει να ζω αρμονικά με ρολόγια με ημερομηνία που δεν μπορώ να διαβάσω. Ελπίζω αυτή η αρμονία να μην διαταραχτεί όταν αποκτήσω ρολόι με πραγματικό Big Date.



Το πρώτο Pilot που είχα πάρει, αυτό που έδωσα στο φιλαράκι, είχε δερμάτινο λουράκι με deployment clasp εξαιρετικής ποιότητας και αισθητικής. Το δεύτερο Pilot φοράει το mesh bracelet με deploymet clasp και είναι α π ί σ τ ε υ τ α  ε ν τ υ π ω σ ι α κ ό. H ποιότητα και η άνεσή του ήταν αναμενόμενα από ένα μπρασελέ που η τιμή του αγγίζει τα 1000 ευρώ αλλά δεν περίμενα να είναι τόσο όμορφο. Από τις φωτογραφίες το είχα φοβηθεί. Ένας μάχιμος πιλότος με κυριλέ μπρασελέ; Όμως τελικά δεν μιλάμε για μάχιμο σκληρό πιλότο ούτε για fine milanese. Το μπρασελέ είναι κάτι λίγο παραπάνω από medium mesh, μοιάζει με σπορ "δερμάτινο" που έχει φτιαχτεί από ατσάλι, είναι αρκετά γυαλιστερό, οπτικά δένει τέλεια με τα lugs και με την polished επιφάνεια της κάσας ανάμεσα στα lugs. Φυσικά είναι απαραίτητο κι ένα δερμάτινο λουράκι για πιο διακριτικές εμφανίσεις. 



Η Zenith προσπάθησε να παντρέψει και να ισορροπήσει τα χαρακτηριστικά των Pilot με τα χαρακτηριστικά των Racing χρονογράφων. Το εγχείρημα πάρα πολύ δύσκολο και νομίζω τελικά επιτυχημένο με το βραβείο GPHG να επιβεβαιώνει αυτή την επιτυχία. 








Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: ZENITH PILOT BIG DATE SPECIAL
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 06, 2020, 10:27:35 μμ »
Μπραβο και παλι μπραβο!!!

Για την εξαιρετικη σου παρουσιαση, για την αγαπη σου στο συγκεκριμενο ρολοι, αλλα πρωτιστως για την αγαπη στο ρολοι που εχεις μεταδωσει στο παληκαρι σου!!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος merlon

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3101
    • Προφίλ
Απ: ZENITH PILOT BIG DATE SPECIAL
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 07, 2020, 01:06:37 πμ »
Αλλα 3- 4 άτομα να είχαμε σαν εσενα Δημητρη το φόρουμ θα είχε τρελο επίπεδο! Ωραιο Review και φυσικά ωραιο ρολοι !!

Στάλθηκε από το SM-A515F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: ZENITH PILOT BIG DATE SPECIAL
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 07, 2020, 08:39:09 πμ »
Πολύ ωραίο ρολόι & πολύ ωραίο review Δημήτρη.
Ευχαριστούμε :up:


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5549
    • Προφίλ
Απ: ZENITH PILOT BIG DATE SPECIAL
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 07, 2020, 09:08:51 πμ »
Μπράβο ωραία παρουσίαση και βέβαια πολύ ωραίο ρολόι από την τεράστια Zenith  :up:

Το καλύτερο ρολόι στον κόσμο;
Αυτό που έχεις τώρα στον καρπό σου.

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8585
    • Προφίλ
Απ: ZENITH PILOT BIG DATE SPECIAL
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 07, 2020, 09:26:25 πμ »

Cudos Δημήτρη!
Ωραίο ρολόι και ωραία παρουσίαση!!!!
Το mesh bracelet τι lug to lug απόσταση έχει?


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: ZENITH PILOT BIG DATE SPECIAL
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 07, 2020, 09:41:59 πμ »
Εξαιρετικός φίλε Δημήτρη, καλημέρα


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος nikolas

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 631
    • Προφίλ
Απ: ZENITH PILOT BIG DATE SPECIAL
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 07, 2020, 10:50:20 πμ »
Πανέμορφο ρολοι και το αξιοσημείωτο της υποθεσης ειναι οτι πλεον παιζουν σε τιμες παραπλησιες του speedmaster οπου για μενα δεν υπαρχει καμια σύγκριση , για την ακριβεια δυσκολα συγκρινεται οτιδηποτε σε τιμες κοινων θνητων με τον el primero .

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: ZENITH PILOT BIG DATE SPECIAL
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 07, 2020, 01:39:24 μμ »
Πλήρες, και αναλυτικό review για ένα πολύ όμορφο ρολόι.  :)
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6301
    • Προφίλ
Απ: ZENITH PILOT BIG DATE SPECIAL
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 07, 2020, 01:58:45 μμ »
Πολλα μπραβοο!! Για το εξαιρετικο ριβιου και την αγαπη σου προς το ρολοι.

Στάλθηκε από το SM-A505FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ZENITH PILOT BIG DATE SPECIAL
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 07, 2020, 02:03:16 μμ »
Ωραία παρουσίαση για ένα πολύ ωραίο ρολόι.

Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4477
    • Προφίλ
Απ: ZENITH PILOT BIG DATE SPECIAL
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 07, 2020, 02:45:11 μμ »
Εξαιρετική η παρουσίαση (χαράς το κουράγιο σου) και θεσπέσιο το ρολόι συνονόματε.
Στο είπα από την πρώτη μέρα που το ποσταρες στο "τι φοράμε σήμερα".
Ειλικρινά δεν μπορώ να βρω ψεγάδι.
Απόλυτα ισορροπημένο και συμμετρικό.
Οι αριθμοί περιμετρικά που δεν κόβονται, τα subdials, η ημερομηνία ευανάγνωστη και στη σωστή θέση, τα lugs, τα διακριτικά πουσουαρ του χρονογραφου.
Όνειρο φίλε.
Να το χαίρεσαι πάντα με υγεία.

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: ZENITH PILOT BIG DATE SPECIAL
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 07, 2020, 03:33:15 μμ »
φανταστικό ρολόι .... καταπληκτική παρουσίαση ...

το Μες μπρασελετ ειναι αριστούργημα ... απο τα καλύτερα που εχω δει ..

για τον μηχανισμό Ελ Πριμέρο τι να πω ....;;;;;


ευχαριστούμε πολύ Δημήτρη  ... =D> =D> =D>

Αποσυνδεδεμένος patsouris

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1952
    • Προφίλ
Απ: ZENITH PILOT BIG DATE SPECIAL
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 07, 2020, 04:06:06 μμ »
 Ωραία παρουσίαση, το δε ρολόι φανταστικό.
Απορείς πως τέτοια κομμάτια περνάνε απαρατήρητα από "ωρολογοφιλους" που βλέπουν μόνο τσέπη.

Δυστυχώς είμαι από αυτούς που ο καρπός μου δεν το υποστηρίζει...
Απόστολος

Αποσυνδεδεμένος Kkost

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 245
    • Προφίλ
Απ: ZENITH PILOT BIG DATE SPECIAL
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 07, 2020, 05:52:51 μμ »
Θεωρώ ότι συλλογή ρολογιών χωρίς El Primero είναι ημιτελής.

Συμφωνω!!! 
Πολυ ωραια παρουσιαση, καλοφορετο να ειναι!

Αποσυνδεδεμένος Dimitris Real

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1587
    • Προφίλ
Απ: ZENITH PILOT BIG DATE SPECIAL
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 07, 2020, 08:01:04 μμ »
Τυπάδες ωραίοι με τις ρολογάρες σας, χαίρομαι που σας αρέσει η παρουσίαση και το αγαπημένο μου ρολόι. Ελπίζω να αυξηθούν οι παρουσιάσεις ρολογιών. Είναι ωραίο να μοιραζόμαστε γνώσεις, γνώμες και εμπειρίες.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 07, 2020, 08:24:28 μμ από Dimitris Real »

Αποσυνδεδεμένος Dimitris Real

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1587
    • Προφίλ
Απ: ZENITH PILOT BIG DATE SPECIAL
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 07, 2020, 08:32:52 μμ »

Cudos Δημήτρη!
Ωραίο ρολόι και ωραία παρουσίαση!!!!
Το mesh bracelet τι lug to lug απόσταση έχει?


Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8585
    • Προφίλ
Απ: ZENITH PILOT BIG DATE SPECIAL
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 07, 2020, 10:14:18 μμ »

Εννοώ το πλάτος στην ένωση με το ρολόι!


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος Dimitris Real

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1587
    • Προφίλ
Απ: ZENITH PILOT BIG DATE SPECIAL
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 07, 2020, 10:40:32 μμ »
Εννοώ το πλάτος στην ένωση με το ρολόι!

21mm είναι τα lugs. Τα δερμάτινα λουράκια που του φοράω είναι 22mm. Εάν το δέρμα είναι μαλακό βολεύεται εύκολα η διαφορά του 1mm
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 08, 2020, 07:52:01 πμ από Dimitris Real »

Αποσυνδεδεμένος Dimitris Real

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1587
    • Προφίλ
Απ: ZENITH PILOT BIG DATE SPECIAL
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 15, 2020, 07:52:15 μμ »