Αποστολέας Θέμα: Vc 49150-AP 15400-PP 5711  (Αναγνώστηκε 8701 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος DOCORTHO

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3233
    • Προφίλ
Vc 49150-AP 15400-PP 5711
« στις: Δεκέμβριος 27, 2015, 02:49:03 μμ »
Τα τελευταία χρόνια περασαν απο τα χέρια μου πολύ όμορφα και αξιόλογα ρολόγια, για τα οποία πάντα ήθελα να γράψω 2 κουβέντες.
1ο κατα σειρά το Vacheron overseas chronograph  49150  διάμετρος 42mm (Gerald Genta)

Ήταν το πρώτο μου ρολόι απο την λεγόμενη υψηλή ωρολογοποιία.
Θυμάμαι την αγωνία και το δέος που ένιωσα όταν το πρωτοέβαλα.


Το ρολόι φοράει την αυτόματη Frederic Piguet τροποποιημένη απο την Vc η οποία την ονομάζει 1137. Αποτελούμενης απο 183 διαφορετικά τμήματα με περίπου 40 ώρες power reverse συχνότητα 21.600 v.p.h και πάχος 6.60 χιλιοστά και column wheel, θεωρείται ενας ιδιαίτερα αξιόπιστος χρονογράφος αλλα και πολύ ακριβός στο service.
Το ρολόι έχει απίθανο ζύγισμα στο χέρι και αναβλυζει ποιότητα, ενώ το μπρασελέ είναι απο  πιο στιβαρά και ποιοτικά  μπρασελέ που έχω φορέσει.
Στα υπέρ του ρολογιού
- η ποιότητα κατασκευής
-το μικρό βάρος του σε σχέση με άλλους χρονογράφους (ή για να το θέσω καλύτερα κρύβει περίτεχνα το βάρος του λόγω του υπέροχου ζυγίσματος που είχε στο καρπό) 
-το υπέροχο dial με τα κυματάκια
Στα μείον
-το πολύ ακριβό service
-η μηχανή δεν είναι in house και σε αυτη την τιμή το θεωρούσα τότε κοροιδία (20000 τότε 24000 τώρα) να μην φοράει μια ιδιαίτερη μηχανή .
Το ρολόι το πούλησα σε αξιόλογο μέλος του φόρουμ ο οποίος το χαίρεται ιδιαιτέρως!!!!

2ο ρολόι είναι το Audemar piguet 15400 41mm διάμετρο




 Το ρολόι ήρθε στην κατοχή μου τυχαία μαζι με μία λευκόχρυση Daytona.
-Στην απελπισία μου μέσα που φεύγαν μέσα απο τα χέρια μου το JLC Polaris και το PP 5711 και  χωρίς ιδιαίτερη σκέψη τα αγόρασα εξ αποστάσεως καινούρια!!!
Το ρολόι (15400) είχε μια απίθανα στιβαρή αίσθηση πάρα πολύ υψηλή ποιότητα κατασκευής, το ζαχαρί  Dial (Gerald Genta) άλλαζε χρώμα ανάλογα με τις αντανακλάσεις του φωτός.
Ποίημα σκέτο......
Φοράει τον in House 3120 αποτελούμενο απο 280 τμήματα με 40 jewels συχνότητα 21.600 v.p.h μονομπλόκ απο χρυσό 22 crt αμφίδρομο αυτόματο κούρδισμα και 60 ώρες power reserve αποτελεί το επιστέγασμα της ποιότητας!!!
Το μπρασελέ αρκούντως στιβαρό, μάλλον το πιό ποιοτικό απο τα 3 ρολόγια της παρουσίασης, αλλα με μεγάλη τραχύτητα στον καρπό.
Σε συνδυασμό μάλιστα με το μεγάλο βάρος του ρολογιού με κούραζε παρα πολύ η καθημερινή συμβίωση μαζί του.
Το μήκος του μπρασελέ ήταν μικρό παρήγγειλα λοιπόν ενα λίνκ για να το μεγαλώσω λίγο (380 ευρω παρακαλώ)
Επειδή το ρολόι μου άρεσε πολύ και δεν ήθελα να το αποχωριστώ αποφάσισα να παίξω μαζί του.
Του άλλαξα το χρώμα στο dial σε μπλέ (1500 euro).
Η αλλαγή εγινε στο εδω τμήμα service με αποτέλεσμα οταν σέταρα την ώρα να μετακινείται ο λεπτοδείκτης  να πηδάει καποια λεπτά παραπάνω.
Η αλλαγή του dial άλλαξε και το ρολόι όμως, το οποίο μεγάλωσε στα μάτια μου τα 41mm με το ζαχαρί dial κρύβονταν επιμελώς ενώ με το μπλέ dial το ρολόι μεγάλωσε απότομα!!
Επιπλέον το μεγάλο  βάρος του και η τραχύτητα του μπρασελέ (το φορούσα και δυσανασχετούσε ο καρπός μου)
Και το ξενέρωμα που έφαγα απο την αστοχία της αλλαγής και της εφαρμογής του dial με κάνανε να το δώσω.
Στα υπέρ του ρολογιού
-Η απόλυτη ποιότητα κατασκευής
-Η μηχανή (έργο τέχνης, χαίρεσαι να την χαζεύεις)
-το σχεδιασμένο απο τον Genda dial και ειδικά το ζαχαρί το οποίο κατα την αποψή μου ταιριάζει  καλύτερα σε αυτήν την διάμετρο (41mm)
-ο μηχανισμός κουμπώματος του μπρασελε
- η στιβαρότητα του μπρασελε
- η τιμή του

Στα μείον
-Η διάμετρος (41mm) πάρα πολύ μεγάλη. Το ρολόι στα 39mm είναι ιδανικό και elegance χωρίς να είναι γκουμόυτσα
-το βάρος του
- η τραχύτητα της κατασκευής
-το πανάκριβο σερβις (το αντίστοιχο λίνκ για μπρασελε στο 5711 κόστισε 140 ευρω και στο ρολεξ 50 ευρω)
 
Η συνέχεια αργότερα

Το 3ο λοιπόν ρολόι είναι το Patek Philippe 5711/1a-010 διάσταση 40mm





Το ρολόι ήρθε στην κατοχή μου μετά απο πολύ ψαξιμο και πολλές απογοητεύσεις....το παρήγγελνα σε διάφορους εμπόρους ερχόταν και ερχομό δεν είχε, αφού πρώτα με διαβεβαίωναν όλοι οτι θα το βρούν και είναι εύκολο να βρεθεί.......
Μέχρι που πήγα στην Αθήνα είδα το άσπρο στην βιτρίνα του Βιλδιρίδη και μπούκαρα μέσα για να το βάλω, ευτυχής που βρήκα το holy grail μου!!!
Μάπα το καρπούζι κύριοι...απογοητέυτηκα τα μάλα, το ρολόι φαινόταν απίστευτα μικρό, φτηνό, ψεύτικο μπροστά στις στιβαρές κατασκευές που ειχα φορέσει πρίν!!
Πήρα των ομματιών μου και έφυγα κακήν κακώς έχοντας ξεχάσει τελείως το Πατεκ.
Ωσπου μια μέρα μήνες μετά την δοκιμή με πήρε ο Πρίντεζης λεγοντάς μου οτι είχε ενα καινούριο 5711,  δεν το σκέφτηκα καθόλου το αγόρασα αμέσως.
Το 5711 λοιπόν φοράει την 324 sc (in house) η οποία αποτελείται απο 213 τμήματα ενώ φέρει τα συστήματα Gyromax και Spiromax. Έχει ύψος 3,23 mm, 28.800 v.p.h και power reserve περίπου 45 ωρών.
Tο dial είναι σχεδιασμένο επίσης απο τον Genta και παίζει μαγικά με το φώς, γίνεται μπλέ, πρασινο, γκρί, γαλάζιο, μπλε σκούρο.
 Η αρχική αίσθηση που δίνει το ρολόι είναι αυτη της ψευτοκατασκεύης, ειδικά το μπρασελε νομίζεις οτι είναι τενεκές.....ενω το μικρό ύψος και βάρος σου απορυθμίζουν για λίγο καιρό τον αριστερό καρπό, όταν 'ομως  περάσει  λίγος καιρός και αρχίζεις να το συνηθίζεις τότε αντιλαμβάνεσαι οτι είναι φτιαγμένο με τέτοιο τρόπο ώστε να σου ξεκουράζει το χέρι. Η παρουσία του είναι εξαιρετικα διακριτική και σύντομα το αισθάνεσαι να αποτελεί προέκταση του καρπού.
Το μπρασελε είναι μακράν το πιο άνετο απο τα 3 ρολόγια, το βάρος επίσης το μικρότερο κι η χρηστικότητα του ρολογιού η μεγαλύτερη.
Μπορείς να το φοράς ολη την μέρα και κάθε μέρα και να μην δυσανασχετήσει  ο καρπός σου ούτε μια στιγμή. Αυτό που στην αρχή περνάει ώς πτωχή ποιότητα κατασκευής (μπρασελε) με το πέρας του χρόνου μεταφράζεται ως υψηλή χρηστικότητα και άνεση.
Μελανό σημείο το κούμπωμα το οποίο ειναι ουδόλως ποιοτικό και δείχνει μια αστοχία η οποία προιδεάζει για  ελάχιστη αντοχή στον χρόνο και στην χρήση. Είδομεν!!
Στα υπέρ του ρολογιού
-Η χρηστικότητα, η πανάλαφρη αίσθηση, η τέλεια εφαρμογή στο καρπό
-η πανέμορφη μηχανή
-το dial (δεν το βαριέσαι με τίποτα)
-το πανάλαφρο και μαλακό μπρασελε
-η υψηλή μεταπώληση
-η υψηλή συλλεκτικότητα
 
Στα μείον
- το κακό κούμπωμα του μπρασελε
- η ευκολία με την οποία μαζευει γρατζουνιές




Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 28, 2015, 12:16:54 μμ από DOCORTHO »

Αποσυνδεδεμένος Aris2176

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13928
    • Προφίλ
Απ: Vc 49150-AP 15400-PP 5711
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 27, 2015, 03:41:02 μμ »
 :megaeek: :megaeek: :megaeek: :megaeek: :megaeek: :megaeek:
Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8585
    • Προφίλ
Απ: Vc 49150-AP 15400-PP 5711
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 27, 2015, 04:18:50 μμ »
Χεχεχε!!!!!
Τάσο μου το VC είναι σε καλά χέρια!!!!!!!!
Θα ήθελα να τονίσω ότι και το VC είναι σχέδιο του GENTA και μάλιστα σε συζητήσεις με Ευρωπαίους και Ασιάτες συλλέκτες η ζήτησή του αυξάνεται μετά τις πληροφορίες για discontinued μοντέλο το 2017 και παρουσίαση εντελώς νέας κάσας!!!!!
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος DOCORTHO

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3233
    • Προφίλ
Απ: Vc 49150-AP 15400-PP 5711
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 27, 2015, 04:52:54 μμ »
Το ξέρω Χαρίλαε την υγεια σου να έχεις να το χαίρεσαι!!
Ευχαριστώ για την υπενθύμιση!!

Αποσυνδεδεμένος argo98

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3849
    • Προφίλ
Απ: Vc 49150-AP 15400-PP 5711
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 27, 2015, 05:04:20 μμ »
Έχω την αίσθηση πως το overseas δεν είναι σχέδιο του Genta .

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: Vc 49150-AP 15400-PP 5711
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 27, 2015, 05:09:32 μμ »
Έχω την αίσθηση πως το overseas δεν είναι σχέδιο του Genta .

Κι εγώ την ίδια αίσθηση έχω.
Νομίζω οτι το 222 είναι του Genta.

Αποσυνδεδεμένος argo98

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3849
    • Προφίλ
Απ: Vc 49150-AP 15400-PP 5711
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 27, 2015, 05:12:51 μμ »
Κι εγώ την ίδια αίσθηση έχω.
Νομίζω οτι το 222 είναι του Genta.
Δεν διευκρινησα μάλλον,το αρχικό δλδ το 222 εννοω πως δεν είναι του Genta.

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: Vc 49150-AP 15400-PP 5711
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 27, 2015, 05:16:25 μμ »
Το ρολόι είναι Top of the Top.  :god:


This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος DOCORTHO

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3233
    • Προφίλ
Απ: Vc 49150-AP 15400-PP 5711
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 27, 2015, 05:17:39 μμ »
Το 222 ήταν το αρχικό εκεί επάνω όμως βασίστηκε και η σειρά overseas
http://www.fratellowatches.com/gerald-gentas-classics-in-2009/

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: Vc 49150-AP 15400-PP 5711
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 27, 2015, 05:20:15 μμ »
Τάσο μπράβο σου ελπίζω κάποια μέρα να παίζω και γω μπάλα με τέτοια κοσμήματα έτσι ώστε να μπορώ να έχω καλύτερη άποψη!! Ωραίο νήμα όμως!! Είσαι ωραίος!!

Sent from my Huawei P8 using Tapatalk

Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Vc 49150-AP 15400-PP 5711
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 27, 2015, 05:21:55 μμ »
Το 222 ήταν το αρχικό εκεί επάνω όμως βασίστηκε και η σειρά overseas
http://www.fratellowatches.com/gerald-gentas-classics-in-2009/



Και σύμφωνα με τα λόγια που αποδίδονται στον ίδιο τον Genta:

"RP: At the launch of the new Vacheron Constantin Overseas in 2004, former CEO Mr. Proellochs cited your role in the design inspiration of the Overseas’ predecessor, the 222. How do you feel about this?

Gerald Genta: Yes, I noticed that Mr. Proellochs mentioned my involvement in Vacheron Constantin’s 222. But I must say I am flattered today when people mention me in conjunction with products".

http://www.thehourlounge.com/en/vacheron-constantin-discussions/genta-myth-568668




Πολύ καλή η παρουσίαση, μπράβο!  =D>

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8585
    • Προφίλ
Απ: Vc 49150-AP 15400-PP 5711
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 27, 2015, 06:31:14 μμ »



Μερικές πρόχειρες από το κινητό (μιας και δεν έχω πρόσβαση στο image shack).
Με το ρολόι αυτό και να μην μπορείς να βγάλεις φωτογραφίες της προκοπής θα βγάλεις αριστουργήματα!!!!!!!!!! Και το σημαντικότερο και πιο σπάνιο πλεονέκτημά του: παρόλο που είναι τόσο φωτογενές στην πραγματικότητα είναι ακόμα πιο όμορφο!!!!!!
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Vc 49150-AP 15400-PP 5711
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 27, 2015, 07:49:59 μμ »
Πολυ καλη παρουσιαση, 2 εξαιρετικων ρολογιων =D> =D>

Μπραβο Τασο!! :smt023
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος dimtzi

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 455
    • Προφίλ
Απ: Vc 49150-AP 15400-PP 5711
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 27, 2015, 09:05:14 μμ »
Φοβερό ξεκίνημα Τάσο, ανυπομονώ και για το τελευταίο της τριλογίας.
Rolex SD, Rolex Explorer II, Panerai 112,GP Sea Hawk, IWC pilot chrono LPP, Omega PO 45.5, Omega Moonwatch, TudorBB chrono, Tudor Pelagos, Tag Heuer Monaco, Tag Heuer Aquagraph, Breitling Navitimer World, Breitling Skyracer, Oris TT1 divers chrono, Glycine Airman SST12, Longines LLD, Fortis UTC

Αποσυνδεδεμένος DOCORTHO

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3233
    • Προφίλ
Απ: Vc 49150-AP 15400-PP 5711
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 28, 2015, 09:44:15 πμ »
,


Αποσυνδεδεμένος Vagosts

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1170
    • Προφίλ
Απ: Vc 49150-AP 15400-PP 5711
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 28, 2015, 10:10:39 πμ »
Τρομερή παρουσίαση για τα 3 ρολόγια, πολλά μπράβο και ευχαριστούμε για το χρόνο σου!
Είναι κομμάτια που δύσκολα θα δει κανείς από κοντά και το να διαβάζει την εμπειρία κατόχων είναι πολύ σημαντικό.

 :respect:

Αποσυνδεδεμένος DOCORTHO

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3233
    • Προφίλ
Απ: Vc 49150-AP 15400-PP 5711
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 28, 2015, 01:52:44 μμ »
Να είστε καλά πάίδες!

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: Vc 49150-AP 15400-PP 5711
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 28, 2015, 02:00:11 μμ »
Τάσο να είσαι καλά με υγεία, να τα χαίρεσαι. Γνώμη μου, έχεις τα καλύτερα ρολόγια του forum  :2thumbs:

Περιμένουμε και το τρίτο και νομίζω ότι ξέρω ποιο θα ακολουθήσει.  ;)
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος DOCORTHO

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3233
    • Προφίλ
Απ: Vc 49150-AP 15400-PP 5711
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 28, 2015, 02:36:03 μμ »
Τα τελευταία χρόνια περασαν απο τα χέρια μου πολύ όμορφα και αξιόλογα ρολόγια, για τα οποία πάντα ήθελα να γράψω 2 κουβέντες.
1ο κατα σειρά το Vacheron overseas chronograph  49150  διάμετρος 42mm (Gerald Genta)

Ήταν το πρώτο μου ρολόι απο την λεγόμενη υψηλή ωρολογοποιία.
Θυμάμαι την αγωνία και το δέος που ένιωσα όταν το πρωτοέβαλα.


Το ρολόι φοράει την αυτόματη Frederic Piguet τροποποιημένη απο την Vc η οποία την ονομάζει 1137. Αποτελούμενης απο 183 διαφορετικά τμήματα με περίπου 40 ώρες power reverse συχνότητα 21.600 v.p.h και πάχος 6.60 χιλιοστά και column wheel, θεωρείται ενας ιδιαίτερα αξιόπιστος χρονογράφος αλλα και πολύ ακριβός στο service.
Το ρολόι έχει απίθανο ζύγισμα στο χέρι και αναβλυζει ποιότητα, ενώ το μπρασελέ είναι απο  πιο στιβαρά και ποιοτικά  μπρασελέ που έχω φορέσει.
Στα υπέρ του ρολογιού
- η ποιότητα κατασκευής
-το μικρό βάρος του σε σχέση με άλλους χρονογράφους (ή για να το θέσω καλύτερα κρύβει περίτεχνα το βάρος του λόγω του υπέροχου ζυγίσματος που είχε στο καρπό) 
-το υπέροχο dial με τα κυματάκια
Στα μείον
-το πολύ ακριβό service
-η μηχανή δεν είναι in house και σε αυτη την τιμή το θεωρούσα τότε κοροιδία (20000 τότε 24000 τώρα) να μην φοράει μια ιδιαίτερη μηχανή .
Το ρολόι το πούλησα σε αξιόλογο μέλος του φόρουμ ο οποίος το χαίρεται ιδιαιτέρως!!!!

2ο ρολόι είναι το Audemars piguet 15400 41mm διάμετρο




 Το ρολόι ήρθε στην κατοχή μου τυχαία μαζι με μία λευκόχρυση Daytona.
-Στην απελπισία μου μέσα που φεύγαν μέσα απο τα χέρια μου το JLC Polaris και το PP 5711 και  χωρίς ιδιαίτερη σκέψη τα αγόρασα εξ αποστάσεως καινούρια!!!
Το ρολόι (15400) είχε μια απίθανα στιβαρή αίσθηση πάρα πολύ υψηλή ποιότητα κατασκευής, το ζαχαρί  Dial (Gerald Genta) άλλαζε χρώμα ανάλογα με τις αντανακλάσεις του φωτός.
Ποίημα σκέτο......
Φοράει τον in House 3120 αποτελούμενο απο 280 τμήματα με 40 jewels συχνότητα 21.600 v.p.h μονομπλόκ απο χρυσό 22 crt αμφίδρομο αυτόματο κούρδισμα και 60 ώρες power reserve αποτελεί το επιστέγασμα της ποιότητας!!!
Το μπρασελέ αρκούντως στιβαρό, μάλλον το πιό ποιοτικό απο τα 3 ρολόγια της παρουσίασης, αλλα με μεγάλη τραχύτητα στον καρπό.
Σε συνδυασμό μάλιστα με το μεγάλο βάρος του ρολογιού με κούραζε παρα πολύ η καθημερινή συμβίωση μαζί του.
Το μήκος του μπρασελέ ήταν μικρό παρήγγειλα λοιπόν ενα λίνκ για να το μεγαλώσω λίγο (380 ευρω παρακαλώ)
Επειδή το ρολόι μου άρεσε πολύ και δεν ήθελα να το αποχωριστώ αποφάσισα να παίξω μαζί του.
Του άλλαξα το χρώμα στο dial σε μπλέ (1500 euro).
Η αλλαγή εγινε στο εδω τμήμα service με αποτέλεσμα οταν σέταρα την ώρα να μετακινείται ο λεπτοδείκτης  να πηδάει καποια λεπτά παραπάνω.
Η αλλαγή του dial άλλαξε και το ρολόι όμως, το οποίο μεγάλωσε στα μάτια μου τα 41mm με το ζαχαρί dial κρύβονταν επιμελώς ενώ με το μπλέ dial το ρολόι μεγάλωσε απότομα!!
Επιπλέον το μεγάλο  βάρος του και η τραχύτητα του μπρασελέ (το φορούσα και δυσανασχετούσε ο καρπός μου)
Και το ξενέρωμα που έφαγα απο την αστοχία της αλλαγής και της εφαρμογής του dial με κάνανε να το δώσω.
Στα υπέρ του ρολογιού
-Η απόλυτη ποιότητα κατασκευής
-Η μηχανή (έργο τέχνης, χαίρεσαι να την χαζεύεις)
-το σχεδιασμένο απο τον Genda dial και ειδικά το ζαχαρί το οποίο κατα την αποψή μου ταιριάζει  καλύτερα σε αυτήν την διάμετρο (41mm)
-ο μηχανισμός κουμπώματος του μπρασελε
- η στιβαρότητα του μπρασελε
- η τιμή του

Στα μείον
-Η διάμετρος (41mm) πάρα πολύ μεγάλη. Το ρολόι στα 39mm είναι ιδανικό και elegance χωρίς να είναι γκουμόυτσα
-το βάρος του
- η τραχύτητα της κατασκευής
-το πανάκριβο σερβις (το αντίστοιχο λίνκ για μπρασελε στο 5711 κόστισε 140 ευρω και στο ρολεξ 50 ευρω)
 
Η συνέχεια αργότερα

Το 3ο λοιπόν ρολόι είναι το Patek Philippe 5711/1a-010 διάσταση 40mm





Το ρολόι ήρθε στην κατοχή μου μετά απο πολύ ψαξιμο και πολλές απογοητεύσεις....το παρήγγελνα σε διάφορους εμπόρους ερχόταν και ερχομό δεν είχε, αφού πρώτα με διαβεβαίωναν όλοι οτι θα το βρούν και είναι εύκολο να βρεθεί.......
Μέχρι που πήγα στην Αθήνα είδα το άσπρο στην βιτρίνα του Βιλδιρίδη και μπούκαρα μέσα για να το βάλω, ευτυχής που βρήκα το holy grail μου!!!
Μάπα το καρπούζι κύριοι...απογοητέυτηκα τα μάλα, το ρολόι φαινόταν απίστευτα μικρό, φτηνό, ψεύτικο μπροστά στις στιβαρές κατασκευές που ειχα φορέσει πρίν!!
Πήρα των ομματιών μου και έφυγα κακήν κακώς έχοντας ξεχάσει τελείως το Πατεκ.
Ωσπου μια μέρα μήνες μετά την δοκιμή με πήρε ο Πρίντεζης λεγοντάς μου οτι είχε ενα καινούριο 5711,  δεν το σκέφτηκα καθόλου το αγόρασα αμέσως.
Το 5711 λοιπόν φοράει την 324 sc (in house) η οποία αποτελείται απο 213 τμήματα ενώ φέρει τα συστήματα Gyromax και Spiromax. Έχει ύψος 3,23 mm, 28.800 v.p.h και power reserve περίπου 45 ωρών.
Tο dial είναι σχεδιασμένο επίσης απο τον Genta και παίζει μαγικά με το φώς, γίνεται μπλέ, πρασινο, γκρί, γαλάζιο, μπλε σκούρο.
 Η αρχική αίσθηση που δίνει το ρολόι είναι αυτη της ψευτοκατασκεύης, ειδικά το μπρασελε νομίζεις οτι είναι τενεκές.....ενω το μικρό ύψος και βάρος σου απορυθμίζουν για λίγο καιρό τον αριστερό καρπό, όταν 'ομως  περάσει  λίγος καιρός και αρχίζεις να το συνηθίζεις τότε αντιλαμβάνεσαι οτι είναι φτιαγμένο με τέτοιο τρόπο ώστε να σου ξεκουράζει το χέρι. Η παρουσία του είναι εξαιρετικα διακριτική και σύντομα το αισθάνεσαι να αποτελεί προέκταση του καρπού.
Το μπρασελε είναι μακράν το πιο άνετο απο τα 3 ρολόγια, το βάρος επίσης το μικρότερο κι η χρηστικότητα του ρολογιού η μεγαλύτερη.
Μπορείς να το φοράς ολη την μέρα και κάθε μέρα και να μην δυσανασχετήσει  ο καρπός σου ούτε μια στιγμή. Αυτό που στην αρχή περνάει ώς πτωχή ποιότητα κατασκευής (μπρασελε) με το πέρας του χρόνου μεταφράζεται ως υψηλή χρηστικότητα και άνεση.
Μελανό σημείο το κούμπωμα το οποίο ειναι ουδόλως ποιοτικό και δείχνει μια αστοχία η οποία προιδεάζει για  ελάχιστη αντοχή στον χρόνο και στην χρήση. Είδομεν!!
Στα υπέρ του ρολογιού
-Η χρηστικότητα, η πανάλαφρη αίσθηση, η τέλεια εφαρμογή στο καρπό
-η πανέμορφη μηχανή
-το dial (δεν το βαριέσαι με τίποτα)
-το πανάλαφρο και μαλακό μπρασελε
-η υψηλή μεταπώληση
-η υψηλή συλλεκτικότητα
 
Στα μείον
- το κακό κούμπωμα του μπρασελε
- η ευκολία με την οποία μαζευει γρατζουνιές




Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το πρόσθεσα και το 3ο ρολόι

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 28, 2015, 06:56:13 μμ από DOCORTHO »

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: Vc 49150-AP 15400-PP 5711
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 28, 2015, 03:19:09 μμ »
Είναι φανταστικό το πατεκ... Πολύ θέλω να το δω και ζωντανά!! Χίλια μπράβο τι να πω...

Sent from my Huawei P8 using Tapatalk

Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!