Αποστολέας Θέμα: 15 λογοι να παρεις ενα Seiko SKX's  (Αναγνώστηκε 10184 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: 15 λογοι να παρεις ενα Seiko SKX's
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 21, 2008, 09:41:46 μμ »
Ναι βρε ioann. Και η μελαχρινή είναι εξίσου κουκλίτσα. Ειδικά με ένα μαύρο zulu τρελλαίνει κόσμο.
Γιατρούλη μου (eisenberg) ποια θεραπεία μου προτείνεις. skx 007 η μήπως τον "πολίτη" divers 200 m automatic ; Με μια καλή αγωγή θα βρω την γιατρειά μου ή θα πάθω μεγαλύτερη εξάρτιση ;

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: 15 λογοι να παρεις ενα Seiko SKX's
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 21, 2008, 10:11:03 μμ »
Πανέμορφο και κλασσικό το συγκεκριμένο ρολόι,το οποίο μάλλιστα δεν το μπερδεύεις με κανένα (άλλης μάρκας εννοείται),
αλλά θα μου επιτρέψεις φίλε eisenberg να σου μειώσω τους ....λόγους σε 14 ;D
Μιά ματιά από κοντά, θα σε κάνει να αναθέωρήσεις για το πόσο αδικαιολόγητα ακριβό είναι το ΜΜ300 ;)
Η μονοκόκ κάσα του και μόνο αρκεί γι'αυτό! Εδώ κάνει το ΜΜ600 να φαίνεται φθηνιάρικο! (ο voodooman με το 4Χ4 Mission Antarctica ξέρει τί εννοώ)

Κατά τ'άλλα συμφωνώ και επαυξάνω....
 
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: 15 λογοι να παρεις ενα Seiko SKX's
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 21, 2008, 10:50:32 μμ »
skx 007 η μήπως τον "πολίτη" divers 200 m automatic ; Με μια καλή αγωγή θα βρω την γιατρειά μου ή θα πάθω μεγαλύτερη εξάρτιση ;

Δυστυχως αν βρισκεις ενδιαφερον στη μαρκα,κανεις δε μενει μονο με ενα.Ευτυχως υπαρχουν πολλα μοντελα για καθε γουστο. ;)

αλλά θα μου επιτρέψεις φίλε eisenberg να σου μειώσω τους ....λόγους σε 14 ;D
Μιά ματιά από κοντά, θα σε κάνει να αναθέωρήσεις για το πόσο αδικαιολόγητα ακριβό είναι το ΜΜ300 ;)
Η μονοκόκ κάσα του και μόνο αρκεί γι'αυτό!

Κοιταξε το ΜΜ300 ειναι φανταστικο και η τιμη του σε σχεση με τα ευρωπαικα αντιστοιχα ρολογια ειναι ανταγωνιστικη.Υπαρχει κι ο αντιποδας ομως,ας πουμε ενα ειδος εσωτερικης αντιπολιτευσης απο γνωστες της μαρκας εξω,(ο ενας ειναι γνωστος επισκευαστης και μετατροπεας Seiko μαλιστα) οι οποιοι εχουν τοσο το Sumo οσο και το ΜΜ300.Η γνωμη τους ειναι οτι ''δεν γινεται το sumo να κανει 500$ και το ΜΜ 2.000$,απλα δε γινεται δεν ειναι με τιποτα τοσο χαωτικα ανωτερο''.
Βεβαια οπως σου λεω αυτο ειναι μια γνωμη,εστω και απο κατεχοντες το θεμα,εγω θα τοποθετηθω αν τα συγκρινω ο ιδιος ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 21, 2008, 11:31:34 μμ από eisenberg »

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: 15 λογοι να παρεις ενα Seiko SKX's
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 21, 2008, 11:11:57 μμ »
Κοιταξε, το ΜΜ300 ειναι φανταστικο και η τιμη του σε σχεση με τα ευρωπαικα αντιστοιχα ρολογια ειναι ανταγωνιστικη.Υπαρχει κι ο αντιποδας ομως,ας πουμε ενα ειδος εσωτερικης αντιπολιτευσης απο γνωστες της μαρκας εξω,(ο ενας ειναι γνωστος επισκευαστης και μετατροπεας Seiko μαλιστα) οι οποιοι εχουν τοσο το Sumo οσο και το ΜΜ300.Η γνωμη τους ειναι οτι ''δεν γινεται το sumo να κανει 500Ε και το ΜΜ 2.000Ε,απλα δε γινεται δεν ειναι με τιποτα τοσο χαωτικα ανωτερο''.
Βεβαια οπως σου λεω αυτο ειναι μια γνωμη,εστω και απο κατεχοντες το θεμα,εγω θα τοποθετηθω αν τα συγκρινω ο ιδιος ;)
[/quote

Κατ'αρχάς δεν στοιχίζει 2000ευρώ αλλά περίπου 2000$, εγώ το πήρα λίγο πάνω από 1000(η ισοτιμία γαρ), οπότε δεν είναι τόσο χαωτική η διαφορά τιμής!
Απ'την άλλη το φινίρισμά του (κάσα και δείκτες)είναι καταπληκτικό και το γεγονός -όπως προείπα- του μονοκόμματου της κατασκευής , καθώς και της -κοινά αποδεκτής- ποιότητας του μηχανισμού(8L35) οπωσδήποτε δημιουργούν μια διαφορά(όχι πως δεν θα είναι λίγο -παρ'όλο που  η seiko δεν το συνηθίζει- "τσιμπημένο") κατάταξης!
Άντε πότε θα συναντηθούμε τα μέλη να τα "στήσουμε".....

φιλικά πάντα,
Γιώργος
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: 15 λογοι να παρεις ενα Seiko SKX's
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 21, 2008, 11:21:26 μμ »
Ησουνα σε καλη περιοδο και πετυχες καλη ισοτιμια,εκανα λαθος $ εννουσα.Η τιμη τους ειναι 500$ περιπου το sumo και 1900$ περιπου το ΜΜ.
Ελπιζω να μην απουσιαζεις στο επομενο meeting(οποτε γινει) :)

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: 15 λογοι να παρεις ενα Seiko SKX's
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 21, 2008, 11:34:36 μμ »
Aντιγράφω από       Watchuseek Watch Forums

Default  Re: New arrival - Seiko MM300
WOW...what a sweet, cool, piece of horological engineering. Love the classic clean lines.
    Τι γλυκό , ωραίο κομμάτι !!!! Ενθουσιάστικα με τις καθαρές, κλασσικές γραμμές !!!
Enjoy it-

Rice
__________________
Seiko 6159-7010 (Currently @ the IWW Spa) Seiko 7S26-7020 (SKXA63) Seiko 7N36-0AF0 (SHC061 Buzzsawtooth)
xxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxx

ΡΕ ΜΠΑΣ..........
Ο τύπος πάντως έχει ερωτική σχέση με τη SEIKO
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 22, 2008, 01:57:54 μμ από grecellin »

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Απ: 15 λογοι να παρεις ενα Seiko SKX's
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 22, 2008, 09:11:47 πμ »
"Τσιμπημένο" το ΜΜ300 αλλά, τουλάχιστον στις φωτογραφίες, δείχνει τα παραπάνω λεφτά του σε σχέση με το sumo.Αλλά και το sumo είναι πολύ καλή περίπτωση, είναι φανερά δυό-τρία κλικ πάνω από όλα τα πιο κάτω diver's της seiko.
Και μόνο για το μονοκόκ άξιζε να πληρώσεις κάτι παραπάνω, αλλά giosou, να δούμε ποιός απ'τους δυό μας θα κλάψει πρώτος, όταν θα πρέπει να τα στείλουμε και εγώ δεν ξέρω πού για συντήρηση-επισκευή!

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: 15 λογοι να παρεις ενα Seiko SKX's
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 22, 2008, 09:52:30 μμ »
Θέλω να πιστεύω πως και για τα (ιαπωνικά) ρολόγια ισχύει το ρητό.......
"δεν σπάει, δεν χαλάει".... αλλιώς όντως θα κλάψουμε!!! ;D ;D ;D

Πάντως ελπίζω μέχρι να ....χαλάσει, να έχει γίνει και η εισαγωγή τους επίσημα στην Ελλάδα :D
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: 15 λογοι να παρεις ενα Seiko SKX's
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 28, 2008, 10:21:55 μμ »
Δυστυχως αν βρισκεις ενδιαφερον στη μαρκα,κανεις δε μενει μονο με ενα.Ευτυχως υπαρχουν πολλα μοντελα για καθε γουστο. ;)

Κοιταξε το ΜΜ300 ειναι φανταστικο και η τιμη του σε σχεση με τα ευρωπαικα αντιστοιχα ρολογια ειναι ανταγωνιστικη.Υπαρχει κι ο αντιποδας ομως,ας πουμε ενα ειδος εσωτερικης αντιπολιτευσης απο γνωστες της μαρκας εξω,(ο ενας ειναι γνωστος επισκευαστης και μετατροπεας Seiko μαλιστα) οι οποιοι εχουν τοσο το Sumo οσο και το ΜΜ300.Η γνωμη τους ειναι οτι ''δεν γινεται το sumo να κανει 500$ και το ΜΜ 2.000$,απλα δε γινεται δεν ειναι με τιποτα τοσο χαωτικα ανωτερο''.
Βεβαια οπως σου λεω αυτο ειναι μια γνωμη,εστω και απο κατεχοντες το θεμα,εγω θα τοποθετηθω αν τα συγκρινω ο ιδιος ;)
Αντιγράφω από το watchuseek.com:
 Originally Posted by leicashot  View Post
"The fact is that I find it hard to see how a MM is 4x better than the Sumo...although i also find it difficult to justify the Rolex SD over a PO at 4x the price....it's all about personal perception, no right and no wrong here. Actually I'm just dissapointed I don't like the MM as much as others...I wish I did."

I have a Sumo, MM, and Darth (amongst other Seikos)...
The MM is truly worth 3-4 times the $ of the Sumo. Hand wind a Sumo and then a MM and the difference starts to make itself apparent. A one piece case certainly adds to the cost involved in producing the watch.
Frankly the brushed hands are a true piece of workmanship. The movement is also a really nice piece and compares to a Rolex cal. 3135 in my opinion.
From what I know the Marine Master is hand assembled while the Sumo is probably machine assembled like the SKX divers are.
I am not knocking the Sumo because I owned one, sold it and snagged another (albeit in Blue instead of black this time). From my wrist time with Omega SMPs, POs, Breitling SuperOceans, and Rolex Subs the MM can easily play in the same sandbox.
What I would love to do one day is get some wrist time with a SD 600 and see how it compares against a P.O. and a Rolex SD. A used SD 600 is very close to the pricing of a used Rolix Sub... Hmmmm....
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: 15 λογοι να παρεις ενα Seiko SKX's
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 28, 2008, 10:56:00 μμ »
Ολοι εχουν απο μια γνωμη φιλε μου!!! ;)

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: 15 λογοι να παρεις ενα Seiko SKX's
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 28, 2008, 11:26:22 μμ »
Ολοι εχουν απο μια γνωμη φιλε μου!!! ;)
Δεν έχεις άδικο.... οπωσδήποτε κάποια στιγμή θα έχεις και συ την δική σου!
Να έχουμε όμως και τα δύο.... για να συγκρίνουμε!
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: 15 λογοι να παρεις ενα Seiko SKX's
« Απάντηση #31 στις: Νοέμβριος 01, 2008, 03:48:56 μμ »
Γιατροί μου (eisenberg  και GIOSOU) τα φώτα σας :
1)SKX031k2 με 122 ευρώ (μικρότερο και υποθέτω κατώτερο απο το 007 αλλά μου αρέσει το περίγραμμα γύρω από τα κυκλάκια για τις ώρες).
2)SHC063 με 153 ευρώ.

Αξίζουν σαν ωρολόγια;

Και σε σχέση με hamilton μηχανικό κουρδιστό 250 ευρώ που έχω περισσότερο value for money;

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: 15 λογοι να παρεις ενα Seiko SKX's
« Απάντηση #32 στις: Νοέμβριος 01, 2008, 04:09:49 μμ »
Απαντω εδω γιατι ειμαστε εκτος θεματος.

http://www.mywatch.gr/index.php/topic,883.new.html#new