Αποστολέας Θέμα: Στυλογράφοι/πένες  (Αναγνώστηκε 9173 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Στυλογράφοι/πένες
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 07, 2018, 09:24:11 πμ »

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Στυλογράφοι/πένες
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 07, 2018, 09:30:04 πμ »
Οπως ολους μας, λιγο-πολυ , πενες και στυλογραφοι με εχουν απασχολησει στο παρελθον.
Ομολογω οτι τα πιο πολλα απο δαυτα εχουν μεινει στο πατρικο μου σπιτι, μου βαλατε εννοια να παω να δω.
Στα χερια μου αυτη τη στιγμη βρισκονται καποια λιγα, με πιο προχειρα 2 σχετικα με την Alfa Romeo , της Delta.

Στυλο




και μια εξαιρετικη πεννα







Sent from my iPhone using Tapatalk
Σπυρο ρολογια με το σημα της Αλφα Ρομεο εχεις.
Πενες και στυλο εχεις.
Δεν μπορω να φανταστω τι αλλο εχεις με το σημα της Αλφα.

Αποσυνδεδεμένος harryv

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 74
    • Προφίλ
Απ: Στυλογράφοι/πένες
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 07, 2018, 10:15:21 πμ »
Βλέπω ότι γνωρίζεις κάποια πράγματα, και θα ήθελα να σε ρωτήσω.


1) Θα μου άρεσε κάτι οικονομικό, όπως το παραπάνω jotter που έβαλα, αλλά βλέπω ότι δε κυκλοφορούν, τουλάχιστον από την parker, ballpoint στυλό, με καπάκι. Είναι είτε με κουμπί από πάνω, ή με περιστροφικό μηχανισμό ανοίγματος. Αν θέλει κάποιος με καπάκι, βλέπω ότι πάει μετά σε rollerball, που είναι σαν μαρκαδοράκι το γράψιμο (μ'αρέσει και αυτό βέβαια και το σκέφτομαι.) Υπάρχουν καλά και οικονομικά Ballpoint με ανταλλακτικά, και καλής ποιότητας ανοξείδωτη κατασκευή, με καπάκι?

2) Για οικονομική και καλή fountain πένα, πάλι με καλοκατασκευασμένο σώμα, από τι τιμές μπορεί να κοιτάζει κάποιος?

Καλημέρα Γιάννη.

(1) Η Parker βγάζει :
  • στυλό, που παίρνουν ανταλλακτικά κανονικής μελάνης και Gel που έγραψα και είναι με κουμπί / περιστροφικά,
  • μηχανικά μολύβια,
  • πένες που όσες αξίζουν είναι με βιδωτό καπάκι αλλά εμένα δε μου κάνουν (βλέπε 2 παρακάτω),
  • rollerballs που είναι με καπάκι, και
  • μια σειρά υγρής μελάνης (5th αν θυμάμαι καλά) που δε την έχω χρησιμοποιήσει.
   
Κάθε σχέδιο συνήθως το βγάζει και στις 5 διαφορετικές εκδόσεις, αλλά υπάρχουν και αποκλειστικά κομμάτια κάθε έκδοσης, κυρίως στις πένες. Σύμφωνα με αυτά που γράφεις κοιτάς για rollerball. Θα σου πρότεινα να μη πας σε ανοξείδωτο για αρχή. Κοίτα τη σειρά Sonnet γι' αρχή και ειδικά αν βρεις slim.

(2) Για να σου πω τιμές για πένες, πρέπει πρώτα να αποφασίσεις :
  • Εναλλάξιμες ή όχι μύτες. Αν όχι, τότε πρέπει να βρεις το πάχος γραμμής που θες. Προσοχή στο ότι οι Ασιατικές δίνουν εκ κατασκευής πιο λεπτές γραμές απ' ότι Ευρωπαϊκές / Αμερικάνικες στην ίδια επιλογή (δηλαδή το fine της Parker είναι πιο χοντρό από το fine της Pilot). Όσες πένες αξίζουν της Parker δίνουν πολύ χοντρές γραμμές για τα γούστα μου.
  • Demonstrator (φαίνεται το χρώμα της μελάνης) ή μη.
  • Το πως τις γεμίζεις. Υπάρχουν piston filler (ρουφάνε μελάνι από δοχείο) και αυτές που δέχονται cartridges / converter.
Το πιο βασικό όμως κριτήριο κατά τη γνώμη μου είναι το εάν τη θες περισσότερο για επίδειξη (ξεχασμένη πάνω στο γραφείο) ή να τη χρησιμοποιείς καθημερινά.
Σου προτείνω για αρχή να μη δώσεις περισσότερα από 60-80 και να πάρεις μία με εναλλάξιμες μύτες (Fine θα ήταν η αρχική μου επιλογή). Ως καθημερινός χρήστης της TWSBI τη συνιστώ ανεπιφύλακτα ως πρώτη επιλογή.

Αποσυνδεδεμένος harryv

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 74
    • Προφίλ
Απ: Στυλογράφοι/πένες
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 07, 2018, 03:06:44 μμ »
Και κάτι πιο ανεβασμένο.


Στάλθηκε από το ZTE A2017G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: Στυλογράφοι/πένες
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 07, 2018, 09:15:43 μμ »
Ένα στυλό που είχα πάρει κάποια χρόνια πριν -- είναι ατσάλι + δέρμα και είναι για αριστερόχειρες μόνο :)






Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Στυλογράφοι/πένες
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 07, 2018, 09:52:28 μμ »
Καλημέρα Γιάννη.

(1) Η Parker βγάζει :
  • στυλό, που παίρνουν ανταλλακτικά κανονικής μελάνης και Gel που έγραψα και είναι με κουμπί / περιστροφικά,
  • μηχανικά μολύβια,
  • πένες που όσες αξίζουν είναι με βιδωτό καπάκι αλλά εμένα δε μου κάνουν (βλέπε 2 παρακάτω),
  • rollerballs που είναι με καπάκι, και
  • μια σειρά υγρής μελάνης (5th αν θυμάμαι καλά) που δε την έχω χρησιμοποιήσει.
   
Κάθε σχέδιο συνήθως το βγάζει και στις 5 διαφορετικές εκδόσεις, αλλά υπάρχουν και αποκλειστικά κομμάτια κάθε έκδοσης, κυρίως στις πένες. Σύμφωνα με αυτά που γράφεις κοιτάς για rollerball. Θα σου πρότεινα να μη πας σε ανοξείδωτο για αρχή. Κοίτα τη σειρά Sonnet γι' αρχή και ειδικά αν βρεις slim.

(2) Για να σου πω τιμές για πένες, πρέπει πρώτα να αποφασίσεις :
  • Εναλλάξιμες ή όχι μύτες. Αν όχι, τότε πρέπει να βρεις το πάχος γραμμής που θες. Προσοχή στο ότι οι Ασιατικές δίνουν εκ κατασκευής πιο λεπτές γραμές απ' ότι Ευρωπαϊκές / Αμερικάνικες στην ίδια επιλογή (δηλαδή το fine της Parker είναι πιο χοντρό από το fine της Pilot). Όσες πένες αξίζουν της Parker δίνουν πολύ χοντρές γραμμές για τα γούστα μου.
  • Demonstrator (φαίνεται το χρώμα της μελάνης) ή μη.
  • Το πως τις γεμίζεις. Υπάρχουν piston filler (ρουφάνε μελάνι από δοχείο) και αυτές που δέχονται cartridges / converter.
Το πιο βασικό όμως κριτήριο κατά τη γνώμη μου είναι το εάν τη θες περισσότερο για επίδειξη (ξεχασμένη πάνω στο γραφείο) ή να τη χρησιμοποιείς καθημερινά.
Σου προτείνω για αρχή να μη δώσεις περισσότερα από 60-80 και να πάρεις μία με εναλλάξιμες μύτες (Fine θα ήταν η αρχική μου επιλογή). Ως καθημερινός χρήστης της TWSBI τη συνιστώ ανεπιφύλακτα ως πρώτη επιλογή.


Ευχαριστώ πολύ :) Κάποια στιγμή που θα έχω λίγο χρόνο θα προσπαθήσω να εξηγήσω τι έχω στο μυαλό μου :)

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Στυλογράφοι/πένες
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 08, 2018, 09:59:06 μμ »
Καλημέρα Γιάννη.

(1) Η Parker βγάζει :
  • στυλό, που παίρνουν ανταλλακτικά κανονικής μελάνης και Gel που έγραψα και είναι με κουμπί / περιστροφικά,
  • μηχανικά μολύβια,
  • πένες που όσες αξίζουν είναι με βιδωτό καπάκι αλλά εμένα δε μου κάνουν (βλέπε 2 παρακάτω),
  • rollerballs που είναι με καπάκι, και
  • μια σειρά υγρής μελάνης (5th αν θυμάμαι καλά) που δε την έχω χρησιμοποιήσει.
   
Κάθε σχέδιο συνήθως το βγάζει και στις 5 διαφορετικές εκδόσεις, αλλά υπάρχουν και αποκλειστικά κομμάτια κάθε έκδοσης, κυρίως στις πένες. Σύμφωνα με αυτά που γράφεις κοιτάς για rollerball. Θα σου πρότεινα να μη πας σε ανοξείδωτο για αρχή. Κοίτα τη σειρά Sonnet γι' αρχή και ειδικά αν βρεις slim.

(2) Για να σου πω τιμές για πένες, πρέπει πρώτα να αποφασίσεις :
  • Εναλλάξιμες ή όχι μύτες. Αν όχι, τότε πρέπει να βρεις το πάχος γραμμής που θες. Προσοχή στο ότι οι Ασιατικές δίνουν εκ κατασκευής πιο λεπτές γραμές απ' ότι Ευρωπαϊκές / Αμερικάνικες στην ίδια επιλογή (δηλαδή το fine της Parker είναι πιο χοντρό από το fine της Pilot). Όσες πένες αξίζουν της Parker δίνουν πολύ χοντρές γραμμές για τα γούστα μου.
  • Demonstrator (φαίνεται το χρώμα της μελάνης) ή μη.
  • Το πως τις γεμίζεις. Υπάρχουν piston filler (ρουφάνε μελάνι από δοχείο) και αυτές που δέχονται cartridges / converter.
Το πιο βασικό όμως κριτήριο κατά τη γνώμη μου είναι το εάν τη θες περισσότερο για επίδειξη (ξεχασμένη πάνω στο γραφείο) ή να τη χρησιμοποιείς καθημερινά.
Σου προτείνω για αρχή να μη δώσεις περισσότερα από 60-80 και να πάρεις μία με εναλλάξιμες μύτες (Fine θα ήταν η αρχική μου επιλογή). Ως καθημερινός χρήστης της TWSBI τη συνιστώ ανεπιφύλακτα ως πρώτη επιλογή.




Μου αρέσει ως ιδέα να έχω μια ποιοτική πένα, όχι τόσο για επίδειξη, αλλά για δική μου ευχαρίστηση, στις στιγμές που θέλω να γράψω κάτι που νιώθω, σε διάφορες περιστάσεις. Το θέμα είναι ότι πιθανώς να μη τη χρησιμοποιώ συχνά. Άρα συγκεκριμένα για fountain pen, δε θα βιαστώ να πάρω κάτι μάλλον. Μου αρέσει λίγο να μαθαίνω προς το παρόν, ευχαριστώ και για τη βοήθεια.
Σίγουρα θέλω κλασικό σχέδιο, και μη εναλλάξιμες μύτες. Δε με ενδιαφέρει να φαίνεται το μελάνι (και δε μου αρέσει να είναι διάφανη η πένα). Δε γνωρίζω και τι πάχος γραμμής θα μου άρεσε, ίσως μέτρια προς λεπτή. Πρέπει μάλλον να πάρω κάνα-δυο φθηνές για να το δω αυτό.

Μίλησα για ανοξείδωτη κατασκευή σώματος, σκεπτόμενος ότι θα διαρκέσει στο χρόνο, βέβαια δε ξέρω και τα υλικά που φτιάχνονται... Σίγουρα όταν πάρω, θα ήθελα κάτι ποιοτικό και με κλασική εμφάνιση.
Ελκυστικός μου φαίνεται και αυτός ο τύπος που ρουφάει το μελάνι από βαζάκι με το εξάρτημα, που μου δείξανε σε ένα μαγαζί. Αλλά και με cartridge δε με χαλάει.
Γύρω στα 50-60 ευρώ θα έλεγα είναι καλά.

Για τώρα, ίσως στραφώ πάντως προς κάποιο rollerball ή ballpoint στυλό, με καπάκι. Θα μου ήταν ενδιαφέρον να μάθω εταιρίες που μπορώ να βρω και σε μαγαζιά, που βγάζουν τέτοιου τύπου ποιοτικά στυλό, εκτός από Parker (μου αρέσουν και τα parker).

Για την πένα δε θα βιαστώ ακόμη. :)

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: Στυλογράφοι/πένες
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 09, 2018, 10:02:58 μμ »
Έχω ένα οικονομικό μοντέλο, το Dunas αγορασμένο από Θεσσαλονίκη (Ήθελα κάτι διαφορετικό από Parker)
Ωραίο balpoint, μόνο που δεν βρίσκω εύκολα ανταλλακτικά και εναλλακτικά χρησιμοποιώ της Parker και άλλων εταιριών, που όμως η μύτη δεν προεξέχει όσο πρέπει και δεν έχω οπτικά την αίσθηση της γραφής στο χαρτί.
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος harryv

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 74
    • Προφίλ
Απ: Στυλογράφοι/πένες
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουάριος 11, 2018, 12:32:33 μμ »
Καλημέρα φίλε. Βεβαιώσου ότι η μάρκα είναι Dunas κι όχι η σειρά Dunas της Caran D'ache. Για τη δεύτερη περίπτωση μπορείς να βρεις εύκολα ανταλλακτικά.

Στάλθηκε από το ZTE A2017G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος DIMITRIS-MILANO

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: Στυλογράφοι/πένες
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουάριος 11, 2018, 06:20:20 μμ »
Ξύνεις πληγές.

Στάλθηκε από το ZTE A2017G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Πολύ όμορφη η TWSBI την χρησιμοποιώ καθημερινά εδώ και ένα χρόνο . Πολύ ωραίο το θέμα . Διαθέτω και εγώ μια συλλογή από 20 πένες που περιλαμβάνει από χρυσές χειροποίητες μέχρι συλλεκτικές pilot vanishing point αλλά και πιο απλές καθημερινές της Lamy , Pilot, Platinum , Sailor με σαφή προτίμηση στις ιαπωνικές μάρκες .


Sent from my iPhone using Tapatalk
Be plural, like the Universe
www.rolexmagazine.com

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Στυλογράφοι/πένες
« Απάντηση #30 στις: Φεβρουάριος 12, 2018, 05:25:22 μμ »

Διαθέτω και εγώ μια συλλογή από 20 πένες που περιλαμβάνει από χρυσές χειροποίητες...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Θα ήθελα να τη δω αυτή, σε φώτο :) (τη χρυσή)

Αποσυνδεδεμένος IronHawk

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1004
    • Προφίλ
Απ: Στυλογράφοι/πένες
« Απάντηση #31 στις: Φεβρουάριος 20, 2018, 10:04:52 μμ »
Εξαιρετικό hobby. Πολύ ωραίες φωτογραφίες.
Vangelis (aka IronHawk)

Αποσυνδεδεμένος DIMITRIS-MILANO

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: Στυλογράφοι/πένες
« Απάντηση #32 στις: Φεβρουάριος 21, 2018, 05:37:49 μμ »


Για την ώρα σας δείχνω μόνο δυο μάχιμες πένες (lamy safari και pilot vanishing point του 96) δίπλα σε ένα υπέροχο μολυβοστυλο pilot birdie . Τα υπόλοιπα μετά όταν θα έχουμε γυρίσει από το γραφείο !


Sent from my iPhone using Tapatalk
Be plural, like the Universe
www.rolexmagazine.com

Αποσυνδεδεμένος Darth

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3917
    • Προφίλ
Απ: Στυλογράφοι/πένες
« Απάντηση #33 στις: Φεβρουάριος 21, 2018, 05:43:55 μμ »
Το birdie ειναι υπέροχο!
Παντα μαζι μου το εχω

Απο πενες μονο μια παλια waterman