Αποστολέας Θέμα: Στυλογράφοι/πένες  (Αναγνώστηκε 9172 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Στυλογράφοι/πένες
« στις: Φεβρουάριος 06, 2018, 12:52:11 πμ »
Ένα ωραίο αντικείμενο που μπορεί να έχει κάποιος, είναι ένα καλό στυλό, που να παίρνει ανταλλακτικά μελάνια, ή ακόμη και μια πένα. Όπως και ένα καλό ρολόι, είναι ένα αντικείμενο που μπορεί να προσδώσει κομψότητα και καλαισθησία, και μια αίσθηση ποιότητας, σε διάφορες περιστάσεις, ενώ πολλοί έχουν και χόμπι την καλλιγραφία.

Αλήθεια, έχει κάποιο μέλος, παράλληλα με τα ρολόγια, ενδιαφέρον και για τα πιο καλά στυλό ή πένες?

Είχα δει από καιρό και στο watchuseek, το αντίστοιχο υπο-φόρουμ, αλλά μου κέντρισε το ενδιαφέρον το θέμα αυτό, όταν σε κάποιο γνωστό βιβλιοπωλείο όπου κοιτούσε η κοπέλα μου βιβλία, έβλεπα διάφορες πένες και στυλό montblank, αλλά και φθηνότερα parker κτλ. Έπαιξε και λίγο ρόλο ότι μικρός είχα ένα στυλό parker κάποια στιγμή, και κάπως με τράβηξε να το ψάξω λίγο.

Προς το παρόν δεν έχω πάρει κάτι ιδιαίτερα καλό ή/και ακριβό. Πριν λίγες μέρες, απλώς αγόρασα ένα-κατά τη γνώμη μου όμορφο-στυλό της Parker, μια ειδική έκδοση της κλασικής σειράς Jotter.
Η τιμή ήταν στα 22 ευρώ, και είναι ένα απλό στυλό ballpoint με ανταλλακτικά μελάνια, με κουμπί κλικ-κλακ (θα προτιμούσα αν είχε καπάκι βέβαια). Είναι από την ειδική σειρά london architecture, το μοντέλο red classic.

Όπως βλέπετε στις φώτο, είναι το κλασικό, προσιτό μοντέλο της parker, που κυκλοφορεί χρόνια σε διάφορα χρώματα, απλά εδώ με κάποιες αρκετά όμορφες εγχάρακτες με lazer διακοσμήσεις και μοτίβα, όπου μαζί με το πορφυρό μεταλλικό χρώμα, δίνουν ένα κομψό, περίτεχνο και κλασικό εμφανισιακά αποτέλεσμα.














Δεν αποκλείω το γεγονός να αγοράσω κάποια στιγμή και μια fountain pen. Μου αρέσουν γενικά τα αντικείμενα που θυμίζουν το παρελθόν, και έχουν μια ιστορία, μια ποιοτική αίσθηση, και κάτι το καλλιτεχνικό και ρομαντικό.


Αποσυνδεδεμένος harryv

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 74
    • Προφίλ
Απ: Στυλογράφοι/πένες
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 06, 2018, 09:03:38 πμ »
Ξύνεις πληγές.

Στάλθηκε από το ZTE A2017G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6301
    • Προφίλ
Απ: Στυλογράφοι/πένες
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 06, 2018, 11:04:52 πμ »
Πολυ ωραιο θεμα Τζον! Οτι κοιτουσα καποιες montblanc αυτες τις μερες...

Και ο παρκερ ωραιος! Καλο γραψιμο! Εχω μια πενα ασημι παρκερ σχετικα φθηνη με ανταλλακτικα μελανια... απο χρονια και τη χρησιμοποιω συχνα..

Στάλθηκε από το SM-A310F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος harryv

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 74
    • Προφίλ
Απ: Στυλογράφοι/πένες
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 06, 2018, 11:51:33 πμ »
Parker giselle
Διαχρονικό σχέδιο


Στάλθηκε από το ZTE A2017G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος harryv

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 74
    • Προφίλ
Απ: Στυλογράφοι/πένες
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 06, 2018, 11:52:13 πμ »
Στα στυλό, προτιμήστε ανταλλακτικά gel :
https://www.skroutz.gr/c/1949/Antallaktika-Melania.html?keyphrase=gel+parker

Από τα χέρια μου έχουν περάσει πάνω από 50 διαφορετικές πένες από πάμφθηνες έως πανάκριβες. Οι TWSBI (η mini στις πιο πάνω φωτό που κουβαλάω πάντα μαζί μου) ωστόσο είναι τα απόλυτα εργαλεία για καθημερινή γραφή.

 

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Στυλογράφοι/πένες
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 06, 2018, 05:06:55 μμ »
Βλέπω ότι γνωρίζεις κάποια πράγματα, και θα ήθελα να σε ρωτήσω.


1) Θα μου άρεσε κάτι οικονομικό, όπως το παραπάνω jotter που έβαλα, αλλά βλέπω ότι δε κυκλοφορούν, τουλάχιστον από την parker, ballpoint στυλό, με καπάκι. Είναι είτε με κουμπί από πάνω, ή με περιστροφικό μηχανισμό ανοίγματος. Αν θέλει κάποιος με καπάκι, βλέπω ότι πάει μετά σε rollerball, που είναι σαν μαρκαδοράκι το γράψιμο (μ'αρέσει και αυτό βέβαια και το σκέφτομαι.) Υπάρχουν καλά και οικονομικά Ballpoint με ανταλλακτικά, και καλής ποιότητας ανοξείδωτη κατασκευή, με καπάκι?

2) Για οικονομική και καλή fountain πένα, πάλι με καλοκατασκευασμένο σώμα, από τι τιμές μπορεί να κοιτάζει κάποιος?

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Στυλογράφοι/πένες
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 06, 2018, 05:31:43 μμ »
Πολυ ωραιο θεμα Τζον! Οτι κοιτουσα καποιες montblanc αυτες τις μερες...

Και ο παρκερ ωραιος! Καλο γραψιμο! Εχω μια πενα ασημι παρκερ σχετικα φθηνη με ανταλλακτικα μελανια... απο χρονια και τη χρησιμοποιω συχνα..

Στάλθηκε από το SM-A310F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ευχαριστώ Γιάννη. Για βάλε καμιά φώτο της Parker. Είναι πένα, όχι στυλό?

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6301
    • Προφίλ
Απ: Στυλογράφοι/πένες
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 06, 2018, 06:04:50 μμ »
Ευχαριστώ Γιάννη. Για βάλε καμιά φώτο της Parker. Είναι πένα, όχι στυλό?
Πενα.. για καλες πενες με ατσαλινη μεταλλικη μυτη απο 130 150 ευρω.. με χρυση 14 ή 18 καρατιων μυτη και επιροδιωμενη απο 230 250 μεχρι 1.000 και...

 απο μαρκες μπορεις να δεις pelikan montegrappa aurora visconti.. οι πρωτες δυο ειναι πιο προσιτες και μ αρεσουν πιο πολυ αισθητικα... υπαρχουν και οι μονμπλαν αλλα σημερα που μιλουσα με φιλο γνωστη μου ειπε οτι δεν αξιζουν για 500 και ευρω.. κατι σαν τα φασιον ρολογια ενα πραγμα..

Στάλθηκε από το SM-A310F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Στυλογράφοι/πένες
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 06, 2018, 07:18:24 μμ »
Ωραίες οι πένες και τα στυλό, αλλά το πρόβλημα μου είναι ότι πρακτικά έχω...ξεχάσει να γράφω με το χέρι.
Πάντα είχα χάλια γραφικό χαρακτήρα (ήταν ο καημός της μάνας μου) αλλά πλέον με το 99% του γραψίματος να γίνεται σε PC και laptop, όταν γράψω με το χέρι πάνω από μία σελίδα, αφενός με πονάει το χέρι μου, αφετέρου για να διαβάσει κάποιος τα γράμματα μου (και εγώ ο ίδιος ενίοτε) χρειάζεται αρχαιολόγο ειδικευμένο στη Γραμμική Α΄ :lol:

Πάντως όταν πετυχαίνω άνθρωπο με πολύ καλό γραφικό χαρακτήρα, πραγματικά τον ζηλεύω :(

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Στυλογράφοι/πένες
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 06, 2018, 07:20:31 μμ »
Εγω το προβλημα αναγνωσης το τι γραφουν το εχω με τους γιατρους ;D

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Στυλογράφοι/πένες
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 06, 2018, 07:44:38 μμ »
Εγω το προβλημα αναγνωσης το τι γραφουν το εχω με τους γιατρους ;D

Μην ανησυχείς. Όλος ο κόσμος το έχει αυτό το πρόβλημα.
Μόνο οι φαρμακοποιοί καταλαβαίνουν τι γράφουν οι γιατροί.
Προφανώς έχουν κάποιο κοινό μάθημα στο Πανεπιστήμιο, την "Ιατρική γραφή Α'" ή κάτι τέτοιο  ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος georgehh

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 899
    • Προφίλ
Απ: Στυλογράφοι/πένες
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 06, 2018, 08:32:19 μμ »
Φόρουμ με κύριο θέμα τα ρολόγια(και κυρίως τα Ελβετικά) μα κανείς να μην αναφέρει στα στυλό την Ελβετική carandache(έχω εναν ecridor maya ballpoint) ? Οσοι γουστάρετε parker οπως κι εγώ το ebay έχει καλές τιμές απο Ινδία και παράγγειλα κάποιους jotter κυρίως.
myseiko.freeforums.net

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Στυλογράφοι/πένες
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 06, 2018, 08:34:30 μμ »
Αφου ανοιξε θεμα με πενες και στυλο θα ψαξω να βρω κατι βιντεο κατασκευης απο αριστουργηματα.

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Στυλογράφοι/πένες
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 06, 2018, 08:56:37 μμ »
Φόρουμ με κύριο θέμα τα ρολόγια(και κυρίως τα Ελβετικά) μα κανείς να μην αναφέρει στα στυλό την Ελβετική carandache(έχω εναν ecridor maya ballpoint) ? Οσοι γουστάρετε parker οπως κι εγώ το ebay έχει καλές τιμές απο Ινδία και παράγγειλα κάποιους jotter κυρίως.


Θα βάλω να δω αυτή την ελβετική μάρκα :)

Και κάποιες εταιρίες ακριβών ρολογιών, επίσης έχουν και πένες στη συλλογή τους, πχ η breguet.


Όσον αφορά το θέμα με το πόσο συχνά γράφουμε, και αν κάνουμε καλά γράμματα εμείς οι άντρες, υπάρχει κάποιο δίκιο εκεί.... Όντως, τη σήμερον ημέρα με τα pc και τα κινητά/τάμπλετ, δε γράφουμε πια τόσο σε χαρτί με το χέρι...
Και, ναι, συνήθως οι άντρες, και γιατροί να μην είναι, δε κάνουν και τα καλύτερα γράμματα.
Είμαι λίγο στη μειονότητα, ο γραφικός μου χαρακτήρας είναι καλός γενικά, και μου αρέσει να γράφω όμορφα και προσεγμένα. Έχω δεχτεί αρκετές φορές κοπλιμέντα και παλαιότερα ως φοιτητής/μαθητής, αλλά και πρόσφατα, για τα γράμματα μου. Επίσης, μου αρέσει και η ζωγραφική και το σκιτσάρισμα, από μικρός.


Πίσω τώρα στο θέμα, αν και πλέον οι περιπτώσεις που γράφουμε, είναι για πολλούς από εμάς περιορισμένες, παρακάτω επισημαίνω κάποιες περιπτώσεις, όπου προσπαθώ να γράφω όμορφα, με ωραία γράμματα, και να περάσω με τον τρόπο μου αυτό που σκέφτομαι.

- Γάμοι/βαπτίσεις : Τόσο σε μια κάρτα σε δώρο ή φάκελο με χρήματα, όσο και στο βιβλίο ευχών στο κέντρο διασκέδασης μετά.

- Πολλές φορές επισκέπτομαι εκθέσεις ζωγραφικής, φωτογραφίας και καλλιτεχνικών γενικότερα, και πάντα υπάρχει βιβλίο εντυπώσεων.

-Σε κάρτες για ευχές σε αγαπημένα πρόσωπα, σε άλμπουμ φωτογραφικά κτλ.

Σε όλες αυτές τις περιπτώσεις, είναι όμορφο να γράφει κάποιος όσο ωραία μπορεί. Και φυσικά ένα στυλό ή μια πένα με ωραία ποιότητα και εμφάνιση, και όμορφο γράψιμο, είναι κάτι διαφορετικό και δίνει ωραία αίσθηση και σε αυτόν που γράφει, και σε τρίτους, πιστεύω. Χωρίς να σημαίνει ότι και με ένα απλό bic των 50 σεντς δε κάνουμε τη δουλειά μας το ίδιο όμορφα. :)


Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Στυλογράφοι/πένες
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 06, 2018, 10:17:03 μμ »
Και το πρώτο "υβριδικό" μήνυμα/ποστ στο mywatch!

3 χόμπι σε ένα! Γραφή-φώτο-ρολόγια!



Αποσυνδεδεμένος pugman

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Στυλογράφοι/πένες
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 06, 2018, 11:54:59 μμ »
Ωραίος!

(sent from my samsung smartphone using tapatalk)

"buy a Rolex to impress others, the Grand Seiko to impress yourself"

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Στυλογράφοι/πένες
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 07, 2018, 12:07:34 πμ »
Μην ανησυχείς. Όλος ο κόσμος το έχει αυτό το πρόβλημα.
Μόνο οι φαρμακοποιοί καταλαβαίνουν τι γράφουν οι γιατροί.
Προφανώς έχουν κάποιο κοινό μάθημα στο Πανεπιστήμιο, την "Ιατρική γραφή Α'" ή κάτι τέτοιο  ;D ;D

Ελα, αηδιες!!! ;D ;D
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6301
    • Προφίλ
Απ: Στυλογράφοι/πένες
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 07, 2018, 12:14:17 πμ »
Και το πρώτο "υβριδικό" μήνυμα/ποστ στο mywatch!

3 χόμπι σε ένα! Γραφή-φώτο-ρολόγια!



Τζον πρεπει να παμε σε διαγωνισμο καλλιγραφιας!

Στάλθηκε από το SM-A310F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Στυλογράφοι/πένες
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 07, 2018, 01:29:51 πμ »
Τζον πρεπει να παμε σε διαγωνισμο καλλιγραφιας!

Στάλθηκε από το SM-A310F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πάντως δε γράφω καλλιγραφικά, απλά για άντρας πιστεύω γράφω καθαρά. Το παραπάνω μου βγήκε λίγο χειρότερο από το "καλό" μου ας πούμε...

Έγραψα ένα μήνυμα στην κοπελιά πιο πριν με παρόμοιο στήσιμο, γιατί την είχα στενοχωρήσει χθες για κάτι, και της το έστειλα fb. Και λέω δε γράφω και εδώ κάτι παρόμοιο :)

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Στυλογράφοι/πένες
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 07, 2018, 08:53:38 πμ »
Οπως ολους μας, λιγο-πολυ , πενες και στυλογραφοι με εχουν απασχολησει στο παρελθον.
Ομολογω οτι τα πιο πολλα απο δαυτα εχουν μεινει στο πατρικο μου σπιτι, μου βαλατε εννοια να παω να δω.
Στα χερια μου αυτη τη στιγμη βρισκονται καποια λιγα, με πιο προχειρα 2 σχετικα με την Alfa Romeo , της Delta.

Στυλο




και μια εξαιρετικη πεννα







Sent from my iPhone using Tapatalk
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI