Αποστολέας Θέμα: winders  (Αναγνώστηκε 81252 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος redfoot

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1286
    • Προφίλ
winders
« στις: Μάρτιος 22, 2006, 06:59:52 μμ »
Οτιδήποτε αφορά winders
 In simplicity lies true greatness"..

Αποσυνδεδεμένος redfoot

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1286
    • Προφίλ
winders
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 22, 2006, 07:24:31 μμ »
Ας ξεκινήσουμε με μια σχετική ερώτηση: πιστευετε οτι οι συσκευες αυτες είναι αναγκαίες στους κατόχους αυτοματων ρολογιών ή αποτελούν περιτή  πολυτέλεια?
 In simplicity lies true greatness"..

Αποσυνδεδεμένος Nanagno

  • Owner/Co-Founder
  • Administrator
  • 50mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 1623
  • Time Will Only Tell...
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
winders
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 22, 2006, 07:59:54 μμ »
Για ενα winder που δεν καταστρεφει την μηχανη, έιναι πολλα τα χρήματα πανω απο 500 ευρω (winder μιας θέσης)! Διοτι τα φτηνά κάνουν μεγάλη ζημια στις μηχανες!!!

Εαν εχεις 3 ρολογια = 1500 ευρω. Προτιμω να πάρω το Eberhard & Co Traversetoto, και να αφιερωνω 2 λεπτα πριν φορεσω ενα ρολοι, ασε που μου αρεσει να το σεταρω. Και εαν δεν το φοραω, καλυτερα να μην δουλευει, λιγοτερες φθορες. Εαν απο την αλλη αλλαζα συχνα γνωμη για το πιο απολα θα φορεσω σημερα καθε πρωι, και δεν εχω 2 λεπτα χρονο να το σεταρω ναι τοτε θα επαιρνα.
Ludwig van Beethoven said that a great poem is more difficult to set to music than a merely good one, because the composer must improve upon the poem T I M E S.

Αποσυνδεδεμένος uzx

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
winders και μηχανικά ρολόγια
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 05, 2006, 03:26:04 μμ »
Χρησιμοποιώ έναν διπλό και έναν μονό winder.  Μετά απο 1,5 χρόνο χρήσης προσπαθώ να βγάλω συμπέρασμα για τις επιπτώσεις που τυχόν έχει πάνω στα ρολόγια. (εάν έχει)

Μέχρις στιγμής δεν έχω συμπεράνει κάτι.

Θα εκτιμούσα την εμπειρία κάποιου σε σχέση πάντα με τον μηχανισμό.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
winders
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 05, 2006, 05:32:02 μμ »
εχω,δε το χρησιμοποιω,δε ειναι αναγκαιο εκτος και εαν εχεις ενα πολυπλοκο ρολοι που 8ελει χρονο για να το ρυθμισεις οταν σταματησει.
τα νεα λαδια των μηχανων συνθετικα οντας δεν παθαινουν τιποτα

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
winders
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 05, 2006, 09:29:25 μμ »
χαιρετω τον φιλο uzx και θα ηθελα να ρωτησω για ποια ρολογια χρησιμοποιεις τα winders ?  δυστυχως εγω δεν εχω και δεν μπορω να σου πω γνωμες οπως ζητησες  :lol:

Αποσυνδεδεμένος uzx

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
winders
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 09, 2006, 01:13:46 μμ »
Ο μονός χρησιμοποιείτε για να κουρδίζει ένα omega seamaster GMT (birectional winding)

ο διπλός κουρδίζει ένα iwc spitfire (αριστερόστροφο κούρδισμα) και ένα glashuette senator moonphase (δεξιόστροφο)


Είχα βαρεθεί να διορθώνω συνέχεια, οπότε κατέληξα εδώ. Προσπαθώ όμως να αντιληφθώ τις συνέπειες!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
winders
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 09, 2006, 04:42:30 μμ »
uzx φιλε δεν ξερω για τα winder σου τι να πω , αλλα τα ρολογια σου ειναι ενα και ενα  :lol:  
γραψε μας στα αντιστοιχα τοπικς για αυτα κατι, ειδικα για το glaushute moon phase  :?:

Αποσυνδεδεμένος uzx

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
winders
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 10, 2006, 01:13:36 μμ »
ok συντόμως...
δωθήσας ευκαιρίας

Αποσυνδεδεμένος ey_zhn

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 119
    • Προφίλ
winders
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 08, 2006, 12:21:25 μμ »
Υπάρχει μαγαζί που πουλάει winders στην Ελλάδα; Αν ναι, μπορεί κάποιος με pm να με ενημερώσει;

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
winders
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 08, 2006, 12:40:06 μμ »
Καλώς ήρθες. Σίγουρα θα βρείς winders στον Καίσαρη και στον Βηχό. Από κεί και πέρα τιμές δεν γνωρίζω και θα πρέπει να είσαι πολύ προσεκτικός στην αγορά και στην χρήση του winder ώστε να ταιριάζει απόλυτα στις ανάγκες των ρολογιών που θα "βάλεις" επάνω.
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος ey_zhn

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 119
    • Προφίλ
winders
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 08, 2006, 12:43:22 μμ »
Ευχαριστώ για την αμεση απάντηση. Υπάρχει κάποιο θέμα στο φόρουμ που αναλύει διεξοδικά την χρήση και τη σωστή επιλογή ενός winder; Αν όχι, που μπορω να βρω κάτι για να ενημερωθώ;

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
winders
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 08, 2006, 01:00:34 μμ »
Όχι από όσο γνωρίζω. Όσο για ενημέρωση κοίτα εδω και μετά εδώ
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
winders
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 08, 2006, 02:08:15 μμ »
www.timedesign.de,καλες τιμες ,σοβαρο μαγαζι.ειχα παρει καποτε δε το χρησιμοποιω.βασικα τα νεα ρολογια δεν εχουν αναγκη και να παρεμενουν χωρις να λειτουργουν,τα νεα λιπαντικα που χρησιμοποιουνται χρηζουν περιττη τη χρηση winders.ειναι ομως χρησιμοι σε πολυπλοκα ρολογια ,πχ φασης σεληνης τα οποια αν σταματησουν η διαδικασια ρυθμισης ειναι πιο απαιτητικη

Αποσυνδεδεμένος redfoot

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1286
    • Προφίλ
winders
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 08, 2006, 03:40:53 μμ »
θα διαφωνησω με το φιλο george_ ενας winder ειναι πολυ χρησιμος για ενα ρολοι υψηλης αξίας που δε χρησιμοποιειται. Αυτο βεβαια λαμβανοντας υποψιν το αυξημενο κοστος μιας καλης συσκευης και με την προυποθεση οτι ο κατοχος θελει να διατηρει τη μηχανη σε τελεια κατασταση. Αν δε μας πολυενδιαφερει ο τελευταιος παραγοντας δεν αγοραζουμε, απλα δινουμε το ρολοι συχνοτερα για σερβις και συμβιβαζομαστε με την πιθανοτητας μειωμενης ακριβειας.
Στην Ελλαδα μπορεις να παραγγειλεις winders μεσω των μεγαλων κοσμηματοπωλειων. Αν θελεις γερο και αξιοπιστο μηχανημα να υπολογιζεις γυρω στα 800 ευρω. Αν σε ενδιαφερει και η αισθητικη (πολυ στο εξωτερικο τα εχουν στο σαλονι) μπορεις να επιλεξεις ειδος ξύλου, χρωμα βαφης κλπ
 In simplicity lies true greatness"..

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
winders
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 08, 2006, 04:15:41 μμ »
η διαφωνια ειναι μεσα σε ενα φορουμ θετικο,αναφερομενος στο θεμα εκ νεου θα πω επιμεινω στα οσα ηδη ανεφερα,ειναι δε και η αποψη σε μεγαλα και εξειδικευμενα φορουμ του εξωτερικου,περαν τουτου υπαρχει και η αποψη οτι η χρηση winders μπορει και να βλαψει ενα ρολοι,επαναλαμβανω πως στα πολυπλοκα ρολογια εχει το θετικο το να αποφυγει καποιος χρονοβορες ρυθμισεις ,αλλα μιλαμε παντα για ακριβοτερα ρολογια.800 ευρω ειναι ενα ποσο για winders απο εξαιρετικα υλικα μεν αλλα με ιδιες λειτουργιες με ενα φθηνοτερο ,επιλογη του καθενα .οσο για το μενει ενα ακριβο ρολοι σταματημενο οπως λενε και οι φιλοι μασ ιταλοι ενα καλο κουνημα και ολα ειναι οκ. :lol:

Αποσυνδεδεμένος gson

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 212
    • Προφίλ
winders
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 17, 2007, 09:12:01 μμ »
Τελικα αυτοι που υποστηριζουν την χρηση winder ωστε το ρολοι να συντηρηθει καλυτερα στην παροδο του χρονου και να διατηρησει την ακριβεια και καλη λειτουργια του μηχανισμου του ,τι εχουν να απαντησουν σε αυτους που λενε πως η συνεχεις τριβες μακροπροθεσμα φθηρουν τον μηχανισμο?
Θα ηθελα τις τεκμηριωμενες αποψεις σας γιατι και τα δυο επιχειρηματα μου φαινονται λογικα και ειμαι σε διλημμα.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
winders
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 17, 2007, 09:43:58 μμ »
εγω προσωπικα εχω εκφρσασει την αποψη μου βασισμενος σε ενα γκρουπ ατομων που ξερουν καλυτερα και ειναι αυτη της σχολης,αν σε διχαζουμε βρες μια χρυση τομη.α ναι ,ειμαι κατα της χρησης

Αποσυνδεδεμένος gson

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 212
    • Προφίλ
winders
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 18, 2007, 12:13:09 πμ »
Ξερω george την αποψη σου για το θεμα και να σου πω την αληθεια μου φαινεται πολυ λογικό. Γι'αυτο θα ηθελα τις αποψεις των αλλων που ειναι υπερ της χρησης winder.

Αποσυνδεδεμένος MHTΣ

  • 42mm case
  • 40mm case
  • Μηνύματα: 444
    • Προφίλ
winders
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 18, 2007, 10:02:48 πμ »
Eμένα μου φαίνεται πολύ λογικό ότι η χρήση φθείρει τον μηχανισμό. Aπό την άλλη μεριά όμως έχω βαρεθεί να χρειάζεται κάποιες φορές να ρυθμίζω ξανά και ξανά το ρολόι, πόσο μάλλον όταν είναι GMT...
Στην αρχή διάβασα ότι ένας φτηνός winder μπορεί να χαλάσει το ρολόι. Πώς μπορεί να γίνει αυτό? Δύσκολο μου φαίνεται...
b]Rose Gold For Ever!!![/b]