Αποστολέας Θέμα: Τι να επιλέξω?  (Αναγνώστηκε 251017 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bestfalcon16

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #40 στις: Οκτώβριος 24, 2007, 10:49:16 μμ »
φίλε george_ εξήγησέ μου σε παρακάλώ τι ακριβώς εννοείς; να υποθέσω, να προτιμήσω ενα Tissot ή Hamilton αντί για να ένα Ingersoll...; υπάρχει περίπτωση να χρειαστεί ρύθμιση το ρολόι; τι γίνεται με το θέμα της ακρίβειας..;

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #41 στις: Οκτώβριος 24, 2007, 11:49:44 μμ »
αν ειναι απο τα πρωτα τα σου ρολογια παρε κατι πιο αξιοπιστο,εκτος και εαν δεν εχεις προβλημα να παρεις αυτο που σου αρεσει χωρις να υπολογιζεις το μετα,ηδη σε ρολογια οπως Tissot ή Hamilton  και αλλα πολλα ρολογια της ταξης τους φορανε την πιο διαδεδομενη ελβετικη μηχανη ετα 2824 που πληρει ολα αυτα που σου ανεφερα στο προηγουμενο ποστ ,αλλα ειναι και θεμα γουστου.θα δωσεις τα μισα και θα τα χει ολα πανω οπως ειπες,ναι οκ αλλα οσο πιο πολυπλοκο ρολοι και ειδικα φτηνο τοσο πιο ευκολο να χαλασει,τα ρολογια αυτα απο οσο θυμαμαι εχουν κινεζικες μηχανες,ποσοι θα παρουν ευθηνη επισκευης και εχουν ανταλλακτικα...δε ειμαι τοσο σιγουρος,εαν αυτο δε σε χαλαει κανενας ενδοιασμος

Αποσυνδεδεμένος bestfalcon16

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #42 στις: Οκτώβριος 25, 2007, 08:18:19 πμ »
πολύ σωστά αυτά που λές geoge_ & συμφωνώ μαζί σου, απόλυτα. απλά δεν γνώριζα οτι ένα τέτοιο ρολόι μπορεί να χρειαστεί service... τι μπορεί να πάθει δηλαδή; σίγουρα το κινέζικο θα δυσκολευτεί κάποιος να το φτιάξει, αλλα τι μπορεί να πάθει;;

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #43 στις: Οκτώβριος 25, 2007, 09:31:37 πμ »
Από το να "τρέχει" με +15''-20'' την ημέρα μέχρι να μην κουρδίζει, ή και τίποτα από όλα και να δουλεύει μια χαρά ...  ;)
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος bestfalcon16

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #44 στις: Οκτώβριος 25, 2007, 11:03:56 πμ »
α!.. και;.. αυτό μπορεί να ρυθμιστεί απο κάποιο τεχνικό στην περίπτωση που έχουμε ένα γνωστό και ποιοτικό μηχανισμό; στην περίπτωση του tissot που δεν έχει power reserve τι γίνεται με το υπόλοιπο της ενέργειας; ποσο διαρκει περίπου απο την τελευταία φορά που φόρτισε; (δεδομένου οτι δεν θα φοριέται καθημερινά)

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #45 στις: Οκτώβριος 25, 2007, 11:09:46 πμ »
τι μπορει ωα παθει?απο το να θελει μια μικρη ρυθμιση ,απο το να το δεχτει ενα μικρο χτυπημα και να θελει σερβις και αλλα .τοσο ρολογια που δεν εχουν  power reserve  σημαινει οτι δεν ειναι πρωτης αναγκης.εαν φορας το ρολοι καθημερινα δε χρειαζεται,διοτι δε προκειται να σταματησει ετσι ευκολα.

Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #46 στις: Οκτώβριος 25, 2007, 11:36:07 πμ »
Ας πω και εγω την γνωμη μου για τα Tissot. Πριν απο 12 χρονια μου αγορασε η μητερα μου ΔΩΡΟ ενα Tissot PR 100 χρονογραφο λογω εισαγωγης μου στην ανωτατη εκπαιδευση. Το ρολοι αυτο απο τοτε δεν βγηκε απο το χερι μου παρα μονο τωρα που φοραω το Omega. Το ειχα αγορασει τοτε θυμαμαι περιπου στις 150.000 δρχ. Το ρολοι δεν το εβαζα μονο στην θαλασσα διοτι θεωρουσα οτι δεν υπαρχει λογος. Εχει αλλαξει μπαταρια 3 φορες και ενα σερβις πριν απο 1 χρονο οπου μου αλλαξαν μαζι με την μπαταρια και τα λαστιχακια. Εχει χτυπηθει, εχει κακομεταχειριστει, και πολλα αλλα και ειναι σταθερη αξια. Θεωρω τα Tissot πολυ αξιολογα ρολογια. Ξερω θα μου πειτε οτι μιλαμε για μηχανικα και οχι Quartz  αλλα το ονομα και η τεχνολογια ειναι παντου. Μακαρι να χαρω το Omega μου τοσο πολυ και απροβληματιστα οσο το Tissot μου.
Και την ημερα που το ειχα αγορασει μου ειχε πει ο πωλητης. Αλλο ενα ελβετικο ρολοι και αλλο ενα ιαπωνικο (Seiko), κινεζικο ταιβανεζικο κλπ. Οποτε θα σου προτεινα Tissot με κλειστα ματια.

Αποσυνδεδεμένος StavrosK

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #47 στις: Οκτώβριος 25, 2007, 02:49:55 μμ »
φίλε μου απο ότι κατάλαβα θέλεις ένα ρολόι γύρω στα 500 ευρώ, αξιόπιστο, που δεν θα το φοράς ομως καθημερινά, προφανώς αυτό σημαίνει ότι θα το φοράς με πιο καλό ντύσιμο.
Εγω θα σου έλεγα να απαντήσεις μόνο σου στα παρακάτω ερωτήματα.

1. Με πειράζει/χαλάει που κάθε φορά που το φοράω θα πρέπει να το κουρδίζω, να ρυθμίζω την ώρα και την ημερομηνία?
2. Με πειράζει/χαλάει που κάθε 3 ή 4 ή μαξ 5 χρόνια θα πρέπει να το στέλνω για service (το οποίο έχει ένα σημαντικό κόστος κάθε φορά)

Αν η απάντηση στα παραπάνω είναι ΝΑΙ τότε ψάξε για ένα ωραίο quartz. Eγω σου προτείνω να δεις κάτι σε seiko premier κινετικ. Aξιοπιστία,ομορφία, πολλές λειτουργίες, εύκολο να βρεις ανταλλακτικά κλπ κλπ κλπ....

Γενικώς θα σου πρότεινα να μην παρεις μηχανικό για ρολοι που δεν θα το φοράς κάθε μερα... πόσο μάλλον οταν κ το μπατζετ είναι τοσο χαμηλό.

Δεν ξέρω γιατί αλλα σε κόβω να μετανιώνεις εαν πάρεις μηχανικό ρολόι.

φιλικα,
Σταύρος

Αποσυνδεδεμένος StavrosK

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #48 στις: Οκτώβριος 25, 2007, 03:27:22 μμ »
http://www.oro.gr/index.php?target=products&product_id=3

... και το παραπάνω για να πάρεις μια γεύση. Μιλάμε για ένα κομμάτι που είναι

1. Στα χρήματα σου περίπου
2. Κλασσικό σχέδιο... και για κουστουμάκι αλλά κ για πουκάμισο-τζινάκι
3. Δερμάτινο λουράκι... αλλάζοντας λουριά θα έχει πάντα την αίσθηση του νέου ρολογιού
4. perpetual calendar. Δεν ασχολείσε ποτέ μα ποτέ με την ρύθμιση της ημερομηνίας. τελος
5. κινετικ auto relay. Το ρολόι για να εξοικονομήσει ενεργεια σταματά όταν δεν το φοράς.... και μόλις το ξανακουνήσεις αυτόματα ρυθμίζει την ώρα μόνο του.

υπέρτατο ρολόι για τα λεφτά του.... και νομίζω ότι σου ταιριάζει γάντι. Δες το απο κοντά όμως για η φωτο το αδικεί.

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #49 στις: Οκτώβριος 25, 2007, 04:34:12 μμ »
Θα συμφωνήσω με αυτά που λέει ο φίλος StavrosK, και θα συμπληρώσω ότι για τα λεφτά του είναι ρολογάρα.
Αν και η τιμή του στο site την βρίσκω λίγο τσιμπημένη, ίσος είμαι επηρεασμένος από τις τιμές στο internet.  :-k
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος bestfalcon16

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #50 στις: Οκτώβριος 25, 2007, 09:45:45 μμ »
χαίρομαι ιδιαίτερα που μπορώ μέσα απο αυτο το φόρουμ να αποκτήσω κάποιες σημαντικές γνώσεις στον τομέα αυτό, όπως και να συζητήσω και να αντιπαρατεθώ σε κάποια θέματα...
βρίσκω το seiko πολύ ελκυστικό...για την τιμή του.
στο tissot τώρα...κάθε φορά που φοράς το ρολόι θέλει ρύθμιση στην ώρα; δεν είπαμε να μείνει στο συρτάρι για ένα μήνα; 1-2 το ΠΟΛΥ μέρες... πρέπει να είναι συνέχεια εν κινήσει; επίσης τί μπορεί να παθει σε 3 χρόνια ας πούμε, ώστε να χρειαστεί service; εγγύηση δεν υπάρχει;

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #51 στις: Οκτώβριος 25, 2007, 10:21:21 μμ »
bestfalcon16 φιλε θα ηθελα να μου πεις ποιο ειναι το μαγαζι που ειδες τα ingersoll γιατι  με ενδιαφερει

Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #52 στις: Οκτώβριος 26, 2007, 08:05:52 πμ »
Επειδη το SEIKO το εχει ο κουνιαδος μου απλα ειναι ρολογαρα... Χανει απιστευτα απο την φωτογραφια. Τρομερο ρολοι για τα χρηματα αυτα. Και τρομερα ομορφο...

Αποσυνδεδεμένος bestfalcon16

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #53 στις: Οκτώβριος 26, 2007, 10:59:28 πμ »
Παράθεση από: "Megalos"
bestfalcon16 φιλε θα ηθελα να μου πεις ποιο ειναι το μαγαζι που ειδες τα ingersoll γιατι  με ενδιαφερει

καλημέρα, λοιπόν είναι ενα στην Πανεπιστημίου λίγο πρίν το REX, (έχει πάρα πολλά καταστήματα με ρολόγια) ένα απο αυτά έχει ingersoll. Το άλλο είναι στο Κολωνάκι στο στενό του DaCapo, μια μικρή στοά, σχεδόν απέναντι απο το ντερλίσιους. δεν θυμάμαι ονόματα γιατί απλά έχω δεί τη βιτρίνα τους και δεν μου έχουν μείνει, ελπίζω να σε κατατόπισα...

Αποσυνδεδεμένος bestfalcon16

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #54 στις: Οκτώβριος 26, 2007, 11:04:00 πμ »
τα πιο πολλά χάνουν στη φωτογραφία... #-o κάποια αλλα κερδίζουν πάλι... περιμένω να μιλήσουμε, για τα παραπάνω ερωτήματα...

Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #55 στις: Οκτώβριος 26, 2007, 11:19:38 πμ »
Λοιπον εχουμε και λεμε... Τουλαχιστον τι καταλαβα εγω. Στα μηχανικα ρολογια (αυτα δηλαδη που κουρδιζουν αυτοματα με την κινηση του χεριου) ειτε στα κουρδιστα η τιμη ανεβαινει εκθετικα αναλογα με το ποσο αυτονομια εχουν. Το ομεγα που πηρα λογω coaxial εχει αυτονομια 55 ωρες. Αυτο ανεβαζει την τιμη του υπερβολικα. Τι σημαινει αυτο. Οτι εαν το ρολοι το αφησεις για 55 ωρες στο συρταρι σταματησε. Οποτε μετα θελει ρυθμισμα. Επειδη λοιπον ενα μηχανικο ρολοι εχει κινουμενα μερη καθε 3/5 χρονια θελει ενα ανοιγμα και καποια λυπανση. Οπως αλλαζουμε μπαταρια σε ενα quartz ετσι θελει και την φροντιδα του το μηχανικο. Το κοστος ειναι λιγο μεγαλυτερο αλλα διαλεγεις και παιρνεις.
Οτι ρολοι και να παρεις την φροντιδα του και το σερβις του θα το θελει ωστε να δουλευει για πολλα χρονια. Στο τισσοτ μου του αλλαζα μπαταρια παντα στην τισσοτ. Απλα επειδη ειναι αδιαβροχο και ηθελε θαλαμο στεγανοποιησης. Το κοστος δεν ειανι μεγαλο. Καθε 3/5 χρονια να δινεις και 50 Ευρω για σερβις. Οποτε παρε οτι σου αρεσει...

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #56 στις: Οκτώβριος 26, 2007, 12:07:38 μμ »
δεν ανεβαινει η τιμη γιατι εχουν μεγαλυτερη αυτονομια,αλλα λογω μηχανης,πρεστιζ ρολογιου,πολυπλοκοτητας,μαρκας. καθε 3 η 5 χρονια,εξαρταται,στα coaxial ξαναειπαμε οτι μιλαμε και για 10 χρονια,οι εταιρειιες κινουνται προς χρηση υλικων τετοιων για  οσο το δυνατο μειωση των τριβων ,αρα και λιπαντικου .

Αποσυνδεδεμένος StavrosK

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #57 στις: Οκτώβριος 26, 2007, 12:34:20 μμ »
Παράθεση από: "bestfalcon16"
χαίρομαι ιδιαίτερα που μπορώ μέσα απο αυτο το φόρουμ να αποκτήσω κάποιες σημαντικές γνώσεις στον τομέα αυτό, όπως και να συζητήσω και να αντιπαρατεθώ σε κάποια θέματα...
βρίσκω το seiko πολύ ελκυστικό...για την τιμή του.
στο tissot τώρα...κάθε φορά που φοράς το ρολόι θέλει ρύθμιση στην ώρα; δεν είπαμε να μείνει στο συρτάρι για ένα μήνα; 1-2 το ΠΟΛΥ μέρες... πρέπει να είναι συνέχεια εν κινήσει; επίσης τί μπορεί να παθει σε 3 χρόνια ας πούμε, ώστε να χρειαστεί service; εγγύηση δεν υπάρχει;


Στα χρήματα που δίνεις, παίρνεις μηχανικό με αυτονομία περίπου 40 ώρες. Το οτι δεν θα το φοράς για 1-2 μέρες είναι στο όριο για να το βρεις αφόρτιστο ή οχι.
Εχουμε κ λέμε λοιπόν. Εστω οτι το ρολόι το αγοράζεις, το φορτίζεις/κουρδίζεις στα τσίτα του και το αφήνεις στο συρτάτι. 2 μέρες μετά ίσως να το βρεις να δουλεύει ακόμα. Αλλα από ότι καταλαβαίνω θα το φορέσεις μερικές ώρες κ μετά θα το βγάλεις και το βάλεις πάλι στο συρτάρι. Μετά πάλι από 2 μέρες το ρολόι θα έχει σταματήσει σίγουρα γιατι δεν φορέθηκε αρκετά για να αντέξει άλλες 2 μέρες....

Το θέμα είναι τι θες εσυ. Να έχεις το άγχος σταμάτησε/φόρτισε/κούρδισε? και άντε να το κουρδίζεις συνέχεια, και αν η ώρα είναι σωστή κλπ κλπ κλπ...  Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι, μεταξύ των οποίων και εγώ, όπου αυτή η διαδικασία ελέγχου και ξανα ενέλγχου/κουρδίσματος, είναι κάτι που τους φτιάχνει γιατι δημιουργούν μια σχεση με το ρολόι... Εσυ θα το ένιωθες έτσι ή μήπως απλά θα σου σπάσει τα νεύρα? Εαν δεν την πολυγουστάρεις αυτή την διαδικασιά επιμένω στο ότι πρέπει να πάρεις μηχανικό μόνο για ρολόι που θα το φοράς συνέχεια, αλλιώς quartz. Kαι σε quartz σε αυτά τα χρήματα ο βασιλιάς λεγεται SEIKO. To ρολόι που σου πρότεινα το εχω δει κ λαιβ κ μπορώ να σου πω ότι είναι πανέμορφο.

Θα σε συμβούλευα να ξεκαθαρίσεις πρώτα αν θες μηχανικό ή quartz. Mετα βλεπεις τι μοντέλα μπορείς να χτυπίσεις και σε τι τιμές.

Αποσυνδεδεμένος StavrosK

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #58 στις: Οκτώβριος 26, 2007, 12:41:26 μμ »
http://www.petikidis.gr/

Είναι στον Χολαργό, το έχει βιτρίνα και αν θυμάμαι καλα το δίνει περίπου στα 550 μετρητά.

Αποσυνδεδεμένος palok

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 322
    • Προφίλ
Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #59 στις: Οκτώβριος 26, 2007, 04:04:44 μμ »
nilaz έχεις καταφέρει ήδη να τσεκάρεις το Power reserve του Ω σου???είναι όντως 55 ώρες???
The planet is an ocean