Αποστολέας Θέμα: Hamilton Jazzmaster Maestro 45m  (Αναγνώστηκε 7156 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος StavrosK

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Hamilton Jazzmaster Maestro 45m
« στις: Οκτώβριος 31, 2007, 07:00:36 μμ »
Καλησπέρα σε όλους,

Eδω και καιρό αναζητώ το επόμενο μου ρολόι. Είμαι κάτοχος διαφορών ρολογιών αλλα αυτά που ανελοιπως φοράω είναι ένα Οris TT1 divers Chrono rubber strap για κάθε μέρα κ ένα Seiko Premier με μπρασελέ για πιο καλό ντύσιμο. Ψάχνω ένα κομμάτι το οποίο να μπορώ να το φορέσω και με πιο καθημερινό ντύσιμο πχ στην δουλεία/γραφείο αλλα και σε πιο επίσιμο. Τα βασικά μου κρίτηρια είναι οτι πρέπει να οποσδήποτε με δερμάτινο λουρί καφέ απόχρωσης, μαξ 800 ευρώ,  μηχανικό και να είναι στα 44-45 mm.

To ρολόι με το οποίο έχω φάει ένα σχετικό κόλλημα είναι το Μαεστρο (με το ασημί καντραν)το οποίο πληρεί όλα τα παραπάνω. Μπορώ να πω ότι φαίνεται πιο ακριβό για την αξία του. Το είδα στου Παπαδάκη με τιμή καταλόγου 915 και μετρητά μου έκανε 890 (εδώ γελάμε). Το συγκεκριμένο κομμάτι μπορώ να το παραγγείλω και απο κατάστημα της πόλης μου όπου αγοράζω πάντα με 30% έκπτωση που σημαίνει ότι θα το πάρω περίπου 640ευρώ.
Απο το ίδιο μαγαζί μπορώ να πάρω κάτι κ σε Oris, Tag, Breitling, Omega

Θα ήθελα την άποψη σας για το κομμάτι αυτό, αλλά και γενικότερα εαν έχετε να μου προτείνετε κάποια ενναλλακτική λύση. Εχει κάποιος εμπειρία απο Hamilton (αξιοπηστία, σερβις) Τα χρήματα είναι συγκεκριμένα και μόνο για εξαιρετική περίπτωση να ανέβω 100-150 ευρώ.
Δεν θα έλεγα όχι και για κάτι σε quartz...αν κ τελευταία λύση.

ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ... :

1. Κάσα τιτανίου ( έχω )
2. Καταδυτικά κ πολυ σπορ κομμάτια ( και απο αυτά έχω )
3. Τετράγωνα ή αλλα σχήματα εκτός στρογγυλού
4. Μπρασελε η καουτσουκ
5. Μάρκες απο πουκάμισα ( και πουκάμισα έχω :)  )
6. Ρώσικα - Κινέζικα - Ρεπλικες

ΕΑΝ ΕΧΕΙ ΕΙΝΑΙ PLUS αλλα δεν καίγομαι κιόλας...

1. GMT
2. Power Reserve
3. Service στην Ελλάδα

Αυτά τα ολίγα.... σας ευχαριστώ προκαταβολικά

Σταύρος

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Hamilton Jazzmaster Maestro 45m
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 31, 2007, 10:01:19 μμ »
stavrosK τα hamilton ειναι value for money και τωρα που τα φερνει επισημα το Swatch group στην Ελλαδα εισαι ησυχος για σερβις κλπ
οποτε θα ελεγα προχωρα αφοβα αφου σου αρεσε κιολας
 :rolleyes:

Αποσυνδεδεμένος StavrosK

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Hamilton Jazzmaster Maestro 45m
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 02, 2007, 04:47:42 μμ »
παιδιά ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις σας. Κατέληξα και θα προχωρήσω στην αγορα. Το Hamilton καλό, αλλά θα είναι το μεθεπόμενο

Αποσυνδεδεμένος greedy

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Hamilton Jazzmaster Maestro 45m
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 02, 2007, 05:03:38 μμ »
σΤΑΥΡΟ ΚΑΙ ΕΓΩ ΗΜΟΥΝ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟ VIEWMATIC ΚΑΙ TO MAESTRO.Τελικα επελεξα το viewmatic στα 40 mm. Απο αυτα που ειδα μου φανηκαν εξαιρετικα απο θεμα ποιοτητας τα hamilton. Το 45αρι ειναι πολυ σουπερ.  Τελικα τι θα παρεις?απο ιντρνετ το 45αρι 550 ευρω το βρηκα.

Αποσυνδεδεμένος ppieri

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Hamilton Jazzmaster Maestro 45m
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 16, 2007, 06:38:12 πμ »
Σημερα καθως εβλεπα το site της hamilton προσεξα οτι εχουν βγαλει μια καινουργια εκδοση του maestro με ενδειξη ημερας και ημερομηνιας.
Το εχει δει κανεις στη ελλαδα και αν ναι τι τιμη εχει(ενδεικτικα το βρισκω στο νετ στα 1300USD)

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Hamilton Jazzmaster Maestro 45m
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 16, 2007, 06:35:43 μμ »
http://cgi.ebay.com/NEW-HAMILTON-KHAKI-AVIATION-AUTOMATIC-PILOT-MENS-WATCH_W0QQitemZ280174865307QQihZ018QQcategoryZ31387QQrdZ1QQssPageNameZWD1VQQcmdZViewItem?_trksid=p1638.m118

This watch has a sapphire crystal, which is unlikely to ever get scratched, a thick black leather strap with reverse white stitching and rivets at the top which add to the vintage appeal of the watch, sub seconds and plenty of superluminova illumination on the dial. The automatic movement is an ETA 2895-2 with a split window exhibition caseback. The zulu aviation alphabet is also engraved into the caseback in-keeping with the aviation theme of the watch.

The same watch is available with a silver dial and brown leather strap (model H76515553), or a black dial and stainless steel link bracelet (model H76515133). The suggested retail price on all three models is $645, but you'll need to call us to get our price because Hamilton requests that we not advertise a discounted price.

If you are unfamiliar with Hamilton, they started out as an American watch company, and produced a lot of watches here in the USA for many years. During both world wars, they supplied the military with hundred of thousands of watches for our servicemen.

A few years ago, Hamilton was acquired by the Swatch group, a large Swiss watch conglomerate that also owns Tissot, Omega, Longines, Breguet and several other high profile Swiss watch manufacturers. Hamilton watches are now made entirely in Switzerland, but Swatch has honored the legacy of the brand by retaining the vintage look and feel of the brand and some of the military-style designs. Hamilton watches are also fitted with the same high quality ETA Swiss movements you can find in much more expensive watches.



αυτο μου αρεσε πολυ και live που το δα αποπνεει ποιοτητα κατασκευης.

Αποσυνδεδεμένος ppieri

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Hamilton Jazzmaster Maestro 45m
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 16, 2007, 08:19:09 μμ »
http://www.hamiltonwatch.com/webapp/en-us/collection/?c=ac&y=75&p=345

η νεα εκδοση του maestro με ενδειξη ημερας και ημερομηνιας

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Hamilton Jazzmaster Maestro 45m
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 16, 2007, 09:28:30 μμ »
Παράθεση από: "ppieri"
http://www.hamiltonwatch.com/webapp/en-us/collection/?c=ac&y=75&p=345

η νεα εκδοση του maestro με ενδειξη ημερας και ημερομηνιας


Από τα αγαπημένα μου ιδίως αυτό με το μαύρο καντράν. Για τιμή θα το ψάξω μόλις κατέβω σύνταγμα.
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος adam

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Hamilton Jazzmaster Maestro 45m
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 17, 2007, 07:40:18 μμ »
ναι φιλε μου, ειναι παρα πολυ ωραιο ρολοι...
απο τιμη στο νετ εχει 1400$ αρα η τιμη καταλογου εδω περα θα ειναι εκει περιπου σε ¤...

Αποσυνδεδεμένος greedy

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Hamilton Jazzmaster Maestro 45m
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 18, 2007, 01:16:07 πμ »
η  τιμη στην Πατρα του maestro ειναι στα 1100 ευρω. Καταλογος λεμε!

Αποσυνδεδεμένος ppieri

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Hamilton Jazzmaster Maestro 45m
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 18, 2007, 04:52:49 πμ »
1100 για το καινουργιο με ημερα και ημερομηνια η το παλιο που ειναι χωρις?
επισης και το KHAKI OFFICER AUTO CHRONO ειναι καταπληκτικο,

http://www.hamiltonwatch.com/webapp/en-us/collection/?c=ka&y=94

που βασικα ειναι το ιδιο ρολοι( μηχανισμος, valjoux7750, η hamilton τον εχει σχεδον βασικο) με αλλη κασα και καποιες μικροδιαφοροποιησεις στο κατραν  αλλα σαφως πιο μιλιτερ εμφανιση. φερνει λιγο σε IWC.