Αποστολέας Θέμα: casio world  (Αναγνώστηκε 273924 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #200 στις: Ιούνιος 07, 2010, 10:01:48 μμ »
Βλέπω τις πολύ ωραίες φωτογραφίες του dimRHO και έχει κολήσει στην κεφάλα μου ένα πράγμα.
Ο άνθρωπος είναι ο πλέον ειδικός  στο σημείο -G-   ;D

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #201 στις: Ιούνιος 08, 2010, 12:21:41 μμ »




απο τα casio του 80,που ειναι παλι στην μοδα,μπηκε στο παιχνιδι και η timex










http://www.timex80.com/index.asp?pg=collection&fam=CLASSIC&sf=METAL%20ADJ

Αποσυνδεδεμένος dimRHO

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 158
    • Προφίλ
Greek G-Shockers
« Απάντηση #202 στις: Ιούνιος 15, 2010, 03:29:39 μμ »
για ένα γκρουπ που έχω στο fb πήρα μια προσφορά -10% σε κάθε Casio από το http://www.uhrenhaus-24.de για αγορά μέσω paypal αρκεί να γράψετε στα σχόλια ότι είστε Greek G-Shocker!
μπορεί να μην είστε στο γκρουπ αλλά μπορείτε απλά να το αναφέρεται και η προσφορά θα ισχύει.   ;)
Προσφορά -10% από το http://www.uhrenhaus-24.de για αγορά μέσω paypal αρκεί να γράψετε στα σχόλια ότι είστε Greek G-Shocker!

Αποσυνδεδεμένος Darth

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3919
    • Προφίλ
Απ: Greek G-Shockers
« Απάντηση #203 στις: Ιούνιος 15, 2010, 03:38:12 μμ »
για ένα γκρουπ που έχω στο fb πήρα μια προσφορά -10% σε κάθε Casio από το [url]http://www.uhrenhaus-24.de[/url] για αγορά μέσω paypal αρκεί να γράψετε στα σχόλια ότι είστε Greek G-Shocker!
μπορεί να μην είστε στο γκρουπ αλλά μπορείτε απλά να το αναφέρεται και η προσφορά θα ισχύει.   ;)



μπραβο φιλε Δημητρη!!!
 :2thumbs: :respect:

Αποσυνδεδεμένος elio

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 751
  • Winter is Coming
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #204 στις: Ιούνιος 18, 2010, 05:12:54 μμ »
Μια ερωτηση στους γνωστες των κασιο και οχι μονον....

Φιλος θελει να παρει g-shock οποτε θα ηθελα αν ξερετε να προτεινετε μαγαζι στο κεντρο με την μεγαλυτερη ποικιλια κασιο που μπορει να βρεθει
. Στειλτε ΠΜ αν νομιζετε πως δεν ειναι σωστο να ονομαστει το μαγαζι.

ευχαριστω
Time is the most undefinable yet paradoxical of things; the past is gone, the future is not come, and the present becomes the past even while we attempt to define it, and, like the flash of lightning, at once exists and expires.  ~Charles Caleb Colton

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #205 στις: Ιούνιος 21, 2010, 11:17:47 μμ »
GW-3000B-240 euros


Shock Resistant
Shock-resistant construction protects against impact and vibration.
   Solar Power
A solar cell provides power for operation.
   DCF/MSF/WWVB/JJY/BPC-radio signal reception
Whether in Europe, North America and Japan or in the outer reaches of Canada, Central America and China – once the watch has been set to the local time, it receives the relevant signal and shows the correct time wherever you are. In many countries, it also sets itself automatically to summer and winter time.
   Neobrite
A luminous coating provides long-term illumination in the dark after only a short exposure to light.
   World Time
Displays the current time in major cities and specific areas around the world.
   Day and Date display
The current day and date are both displayed.
   Stopwatch function (1/100 - 24HR)
Accurate measurement of elapsed time with the touch of a button. The fraction indicates the unit of measurement, while the time figure indicates the maximum time measurement.
   Daily alarm without an hourly chime
An accoustic signal goes off daily at a set time.
   Full Auto Calendar
Allowances are made automatically for months of different lengths, in case date corrections for leap years are required.
   Mineral Glass
Hard glass resists scratching.
   Stainless steel resin case
   Resin Band
   Water resistance classification (20 bar / 200m)
Perfect for free diving without scuba gear: the watch is water resistant to 20 bar / 200 metres. The metres value does not relate to a diving depth but to the air pressure used in the course of the water resistance test. (ISO 2281)
   Type of battery
CTL920
   Dimensions
approx. 52,5mm x 49,8mm x 15,5mm (H x W x D)

















Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #206 στις: Ιούνιος 22, 2010, 12:06:55 πμ »
 Εξελιγμένο και ωραιότατο!
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #207 στις: Ιούνιος 22, 2010, 08:43:03 πμ »
Πολυ καλο ;)

Αποσυνδεδεμένος trito

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
casio world
« Απάντηση #208 στις: Ιούνιος 23, 2010, 02:06:48 μμ »
Γεια σας παιδια.Πηρα πριν λιγες μερες το casio prw 5000 1er.Πολυ ωραιο ρολοι με εχει προβληματισει η πυξιδα και το αλτιμετρο.καμια φορα η πυξιδα σττην ενδειξη βγαζει 1.U το αλτιμετρο σε διαφορετικες στιγμες στα ιδια σημεια μου δειχνει αλλα υψη.Ενα βραδυ ημουν στην ακτη και εδειχνε -10m.

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #209 στις: Ιούνιος 23, 2010, 02:41:07 μμ »
Μπορείς να το καλιμπράρεις. Την επόμενη φορά που θα είσαι στην επιφάνεια της θάλασσας διάβασε το manual να δεις πως μπορείς να το σετάρεις στο  μηδέν.
Πάντως μην περιμένεις ακρίβεια GPS, 10 μέτρα απόκλιση είναι φυσιολογικό να έχεις.

Καλως ήρθες.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος trito

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #210 στις: Ιούνιος 23, 2010, 02:44:52 μμ »
Ευχαριστω για την απαντηση.Οταν εισαι στην ακτη και βλεπεις -10m σου φαινεται καπως.

Αποσυνδεδεμένος damon

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 73
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #211 στις: Ιούνιος 23, 2010, 03:59:52 μμ »
Στο δικο μου paw 5000 παντως το υψομετρο (αν και μη ρυθμισμενο) ,εχει ταυτιση μετρησεων με το gps ,μαλιστα δειχνει σχεδον αμεσως το
υψομετρο  ενω το gps καθυστερει αρκετα .
Αυτο που θελει σιγουρα ρυθμιση στο δικο μου ειναι  η πυξιδα ,ενω, με εχει ενοχλησει το οτι ο δεικτης που δειχνει τις ωρες ειναι λιγο πιο μπροστα απο το κανονικο με αποτελεσμα να με μπερδευει πολλες φορες :-[
 


Edit διορθωσε μονο του τους δεικτες .
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 23, 2010, 07:14:55 μμ από damon »

Αποσυνδεδεμένος dimRHO

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 158
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #212 στις: Ιούνιος 25, 2010, 06:53:28 μμ »
Γεια σας παιδια.Πηρα πριν λιγες μερες το casio prw 5000 1er.Πολυ ωραιο ρολοι με εχει προβληματισει η πυξιδα και το αλτιμετρο.καμια φορα η πυξιδα σττην ενδειξη βγαζει 1.U το αλτιμετρο σε διαφορετικες στιγμες στα ιδια σημεια μου δειχνει αλλα υψη.Ενα βραδυ ημουν στην ακτη και εδειχνε -10m.

όλα τα ABC ρολόγια μετράνε ύψος σε συνάρτηση με την ατμοσφαιρική πίεση, μπορείς να έχεις και διαφορά +/-100 μέτρα στο ίδιο σημείο... Οπότε έχε το απλά σαν ένδειξη αναφοράς ή μην το κοιτάς καν, το μόνο αξιόπιστο είναι να βλέπεις αν βελτιώνεται ο καιρός ή χαλάει μιας και η πίεση δουλεύει πάντα σωστά. Για θερμόμετρο βγάζε το από το χέρι για 5 λεπτά αν θες σωστή ένδειξη.
Προσφορά -10% από το http://www.uhrenhaus-24.de για αγορά μέσω paypal αρκεί να γράψετε στα σχόλια ότι είστε Greek G-Shocker!

Αποσυνδεδεμένος trito

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #213 στις: Ιούνιος 26, 2010, 02:17:18 μμ »
Στην casio μου ειπαν οταν εισαι στην ακτη μηδενιζεις το υψομετρο και περνας την θερμοκρασια και την ατμοσφαιρικη πιεση που βλεπεις σε ενα αξιοπιστο οργανο και θα εχουμε ακριβεις μετρησεις στο υψομετρο,γιατι λειτουργει σε συναρτηση με το βαρομετρο.Ειπαν οτι μπορουμε να παρουμε την ΕΜΥ και να μας πει την ατμοσφαιρικη πιεση στην περιοχη που ειμαστε.

Αποσυνδεδεμένος trito

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #214 στις: Ιούνιος 26, 2010, 02:18:48 μμ »
Η αποκλιση που θα εχουμε θα ειναι 1 ή 2 μετρα.

Αποσυνδεδεμένος avionic

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #215 στις: Ιούνιος 26, 2010, 04:42:34 μμ »
Είμαι κ εγώ κάτοχος ενός g-shock και συγκεκριμένα ενός G-9200

Όπως πολύ σωστά ανέφεραν και παραπάνω, το υψόμετρο λειτουργει σε συνάρτηση με τις μικροαλλαγές στην τοπική βαρομετρική πίεση. Καθώς π.χ. ανεβαίνουμε σε υψόμετρο η πίεση ελαττώνεται και είναι αυτή ακριβώς η μεταβολή που μεταφράζεται σε υψομετρική διαφορά (μετατρέπεται η πτώση της πίεσης σε υψομετρικό κέρδος). Οπότε εαν θέλεις να έχεις μια εκτίμηση της υψομετρικής διαφοράς σε μια διαδρομή, μηδενίζεις το υψόμετρο στο σημείο που βρίσκεσαι και έτσι θα έχεις όσο το δυνατόν πιο αξιόπιστη μέτρηση.

Η ίδια αρχή λειτουργίας χρησιμοποιείται και στα όργανα των αεροσκαφών στα οποία επίσης ο πιλότος ρυθμίζει το επίπεδο πίεσης (τοποθετώντας την τιμή της τοπικής βαρομετρικής) με βάση την οποία ως αναφορά το όργανο θα αντιστοιχίσει την μείωση ή αύξηση της πίεσης σε άνοδο ή πτώση της τιμής του ύψους αντίστοιχα.

Αποσυνδεδεμένος dimRHO

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 158
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #216 στις: Ιούνιος 26, 2010, 05:44:21 μμ »
Στην casio μου ειπαν οταν εισαι στην ακτη μηδενιζεις το υψομετρο και περνας την θερμοκρασια και την ατμοσφαιρικη πιεση που βλεπεις σε ενα αξιοπιστο οργανο και θα εχουμε ακριβεις μετρησεις στο υψομετρο,γιατι λειτουργει σε συναρτηση με το βαρομετρο.Ειπαν οτι μπορουμε να παρουμε την ΕΜΥ και να μας πει την ατμοσφαιρικη πιεση στην περιοχη που ειμαστε.

τέτοια λένε και όταν τους καλεί ο καπετάνιος μας να μάθει τον καιρό δε σηκώνουν καν το τηλέφωνο!

αυτοί τα λένε για να πουλάνε, δες σε φόρα όπου κάτοχοι αξιόπιστων οργάνων συγκρίνουν τις μετρήσεις.
Δεν είναι λόγος να απογοητευτείς τα +/- 100μ, όλα τα ABC τις έχουν αυτές τις αποκλίσεις.
Προσφορά -10% από το http://www.uhrenhaus-24.de για αγορά μέσω paypal αρκεί να γράψετε στα σχόλια ότι είστε Greek G-Shocker!

Αποσυνδεδεμένος trito

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #217 στις: Ιούνιος 30, 2010, 01:09:09 μμ »
Πρόβλημα στην λήψη ραδιοσήματος.Μόλις πας στην θέση για την λήψη πατάω τα κουμπιά και δεν δουλέυουν,οπότε δεν μπορεί να γίνει η λήψη γιατί δεν είναι στο auto.Πριν μία εβδομάδα δούλευε κανονικά.Στο manual δεν λέει κάτι γι΄αυτο.Έχει κανείς καμιά ιδέα πριν το παω στην αντιπροσωπεία;Τα κουμπιά δουλέυουν κανονικά στα υπόλοιπα μενού.

Αποσυνδεδεμένος damon

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 73
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #218 στις: Ιούνιος 30, 2010, 05:01:46 μμ »
Δηλαδη ο δεικτης των δευτερων παει στην θεση ready αλλα,δεν γινεται τιποτα μετα?   ???

Αποσυνδεδεμένος trito

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #219 στις: Ιούνιος 30, 2010, 08:14:17 μμ »
Οχι.Γυριζει κανονικα και δειχνει μονο δευτερα.Ουτε μπορω να το ρυθμισω σε αυτοματο.Δεν λειτουργουν καθολου τα κουμπια σ'αυτην την λειτουργια.Στις υπολοιπες ολα κανονικα.Μαλλον χαλασε.Εχω δοκιμασει τα παντα.