Αποστολέας Θέμα: Γερμανικά ρολόγια  (Αναγνώστηκε 110565 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος TZAG

  • 42mm case
  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1072
    • Προφίλ
Γερμανικά ρολόγια
« Απάντηση #60 στις: Ιούλιος 26, 2006, 02:50:44 μμ »
Λόγω του Superluminova υλικού, που στηρίζεται στη συσσώρευση εξωτερικού φωτός. Το κατάλαβα απο το δικό μου ρώσικο Aviator. Όταν το βάζω κοντά σε φως για λίγο, κρατά στο σκοτάδι, με αρκετή ένταση για 10 λεπτά περίπου. Λογικά δεν πρέπει να χρησιμοποιείται το ίδιο υλικό και στο 157 διότι είναι πιό παλιό.
μόλις πάνω από τη θάλασσα


Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Γερμανικά ρολόγια
« Απάντηση #61 στις: Ιούλιος 26, 2006, 02:59:27 μμ »
μου το κανεις λιγο πιο αναλυτικο?γιατι σκεφτομουνα πως μπορει να ναι το ρολοι προβληματικο αρα να επικοινωνησω με τον πωλητη

Αποσυνδεδεμένος TZAG

  • 42mm case
  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1072
    • Προφίλ
Γερμανικά ρολόγια
« Απάντηση #62 στις: Ιούλιος 26, 2006, 03:19:42 μμ »
Το Superluminova υλικό, χρησιμοποιείται πλέον στην ωρολογοποιεία, για λόγους υγειηνής του κατασκευαστή και χρήστη. Μέχρι πριν μιά δεκαετία, χρησιμοποιούσαν φώσφορο, αλλά θεωρήθηκε επιβλαβής και τον κατάργησαν.
Περισσότερα για το Superluminova υλικό :arrow: Super-LumiNova
μόλις πάνω από τη θάλασσα


Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Γερμανικά ρολόγια
« Απάντηση #63 στις: Ιούλιος 26, 2006, 03:30:41 μμ »
ναι δεκτο ολο αυτο αλλα δε με πειθει η διαρκεια του φωτισμου η θολη εικονα που αφηνει αλλα και η πολυ μικρη διαρκεια,ισως κατι δε παει καλα.θα το κοιταξω

Αποσυνδεδεμένος TZAG

  • 42mm case
  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1072
    • Προφίλ
Γερμανικά ρολόγια
« Απάντηση #64 στις: Ιούλιος 26, 2006, 03:37:28 μμ »
ΟΚ αν και επειδή έχω ακούσει κι άλλη φορά να έχει κάτοχος Sinn 656 ή 756 τον ίδιο προβληματισμό, δεν νομίζω να βρήκε λύση. Μάλλον είναι στη ιδιότητα του υλικού :roll:
Όταν μάθεις, πες μας λεπτομέρειες.
μόλις πάνω από τη θάλασσα


Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Γερμανικά ρολόγια
« Απάντηση #65 στις: Ιούλιος 26, 2006, 04:24:29 μμ »
εχεις καποιο λινκ να το κοιταξω.για την ωρα δε προλαβαινω γιατι φευγω,απο σεπτεμβρη.

Αποσυνδεδεμένος TZAG

  • 42mm case
  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1072
    • Προφίλ
Γερμανικά ρολόγια
« Απάντηση #66 στις: Ιούλιος 26, 2006, 08:14:25 μμ »
Δεν θυμάμαι αλλά βρήκα αυτό :arrow: Sinn lume

Και μιά απάντηση απο κάποιον άλλο :arrow: Απάντηση
μόλις πάνω από τη θάλασσα


Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Γερμανικά ρολόγια
« Απάντηση #67 στις: Ιούλιος 26, 2006, 08:39:56 μμ »
κατατοπιστικο,8α δοκιμασω να το αφησω παλι αρκετα λεπτα κατω απο τη λαμπα,αλλα δε νομιζω να αλλαξει κατι,αυτα φαινονται απο την αρχη :roll:
θα παρω οταν μπορεσω και ενα τηλεφωνο.ευχαριστω παντως

Αποσυνδεδεμένος redfoot

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1286
    • Προφίλ
Γερμανικά ρολόγια
« Απάντηση #68 στις: Ιούλιος 26, 2006, 10:20:38 μμ »
πιστευω παντως οτι σε καθε περιπτωση το θεμα της διαρκειας και εντασης του νυχτερινου φωτισμου ειναι μαλλον δευτερευον ετσι δεν ειναι; Μηπως εισαι παππους ή βατραχανθρωπος; νυχτοφυλακας ή ανθρακωρυχος; δουλευεις σε σύραγγες; ζεις σε υπογεια; :-)
αφου εισαι μεσος ανθρωπος και νεοτατος δε θα δυσκολευθεις να δεις την ωρα σε ημιφως ή σκοτάδι.
απλως η γνωμη μου
 In simplicity lies true greatness"..

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Γερμανικά ρολόγια
« Απάντηση #69 στις: Ιούλιος 27, 2006, 03:03:35 πμ »
βασικο και καθοριστικο χαρακτηριστικο η φωτεινοτητα ενος ρολογιου,καθολου δευτερευον.

Αποσυνδεδεμένος redfoot

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1286
    • Προφίλ
Γερμανικά ρολόγια
« Απάντηση #70 στις: Ιούλιος 27, 2006, 08:14:01 πμ »
oxi oxi δε συμφωνω καθολου, βασική η ευκρίνεια την ημερα, δηλ το καθαρό καντραν που λεμε στην ορολογία( clean dial), χωρίς πολλες τσιριτσάντζουλες που εμποδίζουν το μάτι να ξεχωρίζει τους δείκτες . Η ενταση της ορατότητας τη νύχτα είναι ελάσσονας σημασίας εκτός αν πρόκειται για αυστηρα επαγγελματικό εργαλείο (ειδικές δυνάμεις κλπ).
 In simplicity lies true greatness"..

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Γερμανικά ρολόγια
« Απάντηση #71 στις: Ιούλιος 27, 2006, 11:46:42 πμ »
κι ομως αποτελει ενδειξη της ποιοτητας ενος ρολογιου και χαρακτηριζει και την ευκολια της χρησης του σε συνθηκες χαμηλου φωτισμου,ακομα και πιο ειδικα να το δω για την συγκεκριμενη εταιρια η οποια ειναι μια εταιρια που φτανει πολυ τεχνικα ρολογια για εξιδεικευμενη χρηση αποτελει ενα μειον για το μοντελο αν σκεφτεις πως εχει πολυ μεγαλες επιφανειες με επικαλυψη απο φωσφοριζων υλικο το ποιο δε ανταποκρινεται στη χρηση του. :roll:
ειναι θεμα συνθεσης της παστας που βαζει καθε εταιρια.θεωρω μικροτερο μειον τη δυσδιακριτη ημερομηνια.

Αποσυνδεδεμένος redfoot

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1286
    • Προφίλ
Γερμανικά ρολόγια
« Απάντηση #72 στις: Ιούλιος 27, 2006, 12:08:47 μμ »
Δες αυτο το ρολόι. Είναι το νεο θαυμα της hublot, allblack, φυσικα limited edition.

Οι δείκτες ξεχωρίζουν δια της αφής, όλα τα υπολοιπα είναι καταμαυρα. Ξερεις τι σφαγή γίνεται αναμεσα στους συλλεκτες για να το αποκτήσουν; Πολεμος κανονικός
Ξερεις ποσο κοστίζει; θα χασεις το φως σου αν σου πω
Ξερεις τι λίστα αναμονής εχει; ατελειωτη.
Αντιλαμβανεσαι οτι στην υψηλή ωρολογοποία παραμετροι οπως φωτεινότητα τη νυχτα δεν παιζουν σημαντικό ρόλο.
Εξαλλου, αν θες απολυτη φωτεινότητα χτυπας ένα ρολοι indiglo με μερικές δεκάδες ευρώ  και βλεπεις τα παντα, δεν είναι όμως αυτο το ζητούμενο.
Φυσικά είναι και θέμα προσωπικης επιλογής , για τον α μετρα για τον β λιγοτερο για τον γ καθολου, αντικειμενικα παντως και σε γενικες γραμμες είναι δευτερευον (κατα τη γνωμη μου :-)).
 In simplicity lies true greatness"..

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Γερμανικά ρολόγια
« Απάντηση #73 στις: Ιούλιος 27, 2006, 12:56:45 μμ »
υπαρχουν αντικειμενικα κριτηρια να κριθει ενα ρολοι,μη μου συγκρινεις ανομοια πραγματα οπως το περιεορισμενη εκδοση hublot
η φωτεινοτητα δεν ειναι υποκειμενικο κριτηριο,ουτε δικο μου κολλημα να μπορω να δω τη νυχτα,το ιντιγκο ειναι αλλη κατηγορια ρολογιου και φωτισμου. :wink:

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Γερμανικά ρολόγια
« Απάντηση #74 στις: Ιούλιος 27, 2006, 02:23:58 μμ »
λοιπον παιδια για να πω και εγω τη γνωμη μου
πιστευω οτι η αναγνωσιμοτητα ειναι παρα πολυ σημαντικο πραγμα στο ρολογι -μπορει βεβαια και αντικειμενικο κριτηριο- αλλα σε γενικους κανονες και κριτηρια πιστευω οτι ειναι σημαντικο
τωρα για το βραδυ, εγω προσωπικα μ'αρεσει να εχει καλη φωτεινοτητα και απο τη συλλογη μου παιδια το Seiko Diver ειναι το κατι αλλο, αλλα και το απλο των 80 ευρω που πηρα-βλεπε αλλου- εχει πολυ καλη φωτεινοτητα. Το Ομεγα επισης ειναι οκ, αλλα και το Hamilton.
επι τη ευκαιρια να αναφερω αντιθετως οτι το Ομεγα το πρωι με εχει αγανακτησει αφανταστα σε σημειο να μην το φοραω τελευταια καθολου, διοτι εχει ασημενιους δεικτες και ασημενιο φοντο και δεν ξεχωριζουν με τιποτα οι δεικτες και δεν βλεπεις την ωρα τελικα  :cry:  και βεβαια το επιβεβαιωσα και με τα ''ματια'' αλλων ατομων-και νεωτερων.
εχετε λοιπον κατι να μου προτεινετε συγκεκριμενα διοτι το ειχα παει και στην Ομεγα για αλλαγη δεικτων και τελικα δεν το εκαναν. Ο Μαρκετερ κατι ειχε γραψει -καλη του ωρα.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Γερμανικά ρολόγια
« Απάντηση #75 στις: Ιούλιος 27, 2006, 02:33:50 μμ »
για μενα μην κανιες αλλαγη δεικτων,μπορει να ναι θεμα αντιριφλεξ κρυσταλλου,δηλαδη να χειροτερευει το φαινομενο.εχω και γω ομεγα με δεικτες χρωματοσ ασημι αλλα δε ειμαι τοσο εντονο.
δυστηχως η φωτεινοτητα του σινν ειναι μετρια αλλα και θολη!δε μπορουμε να τα χουμε παντα ολα

Αποσυνδεδεμένος redfoot

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1286
    • Προφίλ
Γερμανικά ρολόγια
« Απάντηση #76 στις: Ιούλιος 27, 2006, 02:48:34 μμ »
Παράθεση από: "george_"
υπαρχουν αντικειμενικα κριτηρια να κριθει ενα ρολοι,μη μου συγκρινεις ανομοια πραγματα οπως το περιεορισμενη εκδοση hublot
η φωτεινοτητα δεν ειναι υποκειμενικο κριτηριο,ουτε δικο μου κολλημα να μπορω να δω τη νυχτα,το ιντιγκο ειναι αλλη κατηγορια ρολογιου και φωτισμου. :wink:


τη συγκριση στην εκανα για να καταλαβεις οτι δινεις 10000 ευρω για να αποκτησεις ένα ρολοι με χαμηλη ως ανυπαρκτη φωτεινοτητα και καθολου δεν πρεπει να σε νοιαζει ενω εσυ παραπονιεσαι για τη φωτεινοτητα ενος ρολογιου μερικων εκατονταδων ευρω, φωτεινοτητα την οποια πανευκολα βρισκεις σε ρολοι μερικων δεκαδων ευρω, αυτο προσπαθησα να σου εξηγησω.
επισης οταν λες "ουτε δικο μου κολλημα να μπορω να δω τη νυχτα" δεν ισχυει φυσικα γιατι δε συζηταμε αν μπορεις ή δε μπορεις να δεις τη νυχτα, εννοειται πως καλο ειναι να βλεπεις. συζηταμε για το ΠΟΣΟ καλα μπορεις να δεις τη νυχτα, αυτο ειναι εντελως διαφορετικο ζητημα. θες ΤΕΛΕΙΑ αναγνωσιμοτητα σε αντιξοες συνθηκες; παρε πορτοκαλι ή κιντρινο καντραν ή  tritium στο καντραν. θες νορμαλ αναγνωσιμοτητα οπως ο μεσος ορος των ανθρωπων; αυτο που εχεις είναι τελειο. ολοι οι αλλοι βλεπουν ενω εσυ όχι; χρειαζεσαι οφθαλμολογικη εξεταση  :D
 In simplicity lies true greatness"..

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Γερμανικά ρολόγια
« Απάντηση #77 στις: Ιούλιος 27, 2006, 03:19:04 μμ »
υπαρχουν πιο φτηνα ρολογια με καλυτερη φωτεινοτητα,τα χρηματα και η μαρκα δεν δικαιλογουν το συγκεκριμενο αποτελεσμα,εχω φτηνοτερα ρολογια με καλυτερη  φωτεινοτητα αλλα και ακριβοτερα με εξισου καλη,οσο αφορα το κοστος των ρολογιων ΄,δε λεει κατι αν κανει 10000 ευρω ,αλλα αυτο που πραγματικα προσφερει σε αυτη την τιμη,μηχανη,κατασκευη κτλ
για οφμαλμιατρο ολα καλα ,τζαμι, απο κει λοιπον ειμαι χαλαρος :wink:

Αποσυνδεδεμένος TZAG

  • 42mm case
  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1072
    • Προφίλ
Γερμανικά ρολόγια
« Απάντηση #78 στις: Ιούλιος 27, 2006, 03:20:32 μμ »
redfoot δεν τόσο απλά τα πράγματα. Τη στιγμή που δεν ξέρουμε, δεν έχουμε παρόμοιο, και φυσικά δεν κατέχουμε το συγκεκριμένο ρολόϊ, να συμπεράνουμε αν είναι ελλατωματικό ή όχι. Για αυτό ας αφήσουμε τον φίλο μας να δεί τι θα του απαντήσουν και τι ενέργειες θα γίνουν και μετά μιλάμε εμείς οι υπόλοιποι. Επειδή προσωπικά έχω ασχοληθεί κάπως με την συγκεκριμένη εταιρία, γνωρίζω (όπως και προανάφερα), ότι έχουν δημιουργηθεί ξανά τέτοια κρούσματα με το ίδιο φαινόμενο φωτεινότητας. Και έχοντας υπ'όψιν, ότι στον κατάλογο της εταιρίας, αναφέρει συγκεκριμένες προδιαγραφές για τον τύπο αυτό που συμπεριλαμβάνει το αυτό γνώρισμα, άρα θα πρέπει να υφίσταται πρόβλημα αν δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα.
μόλις πάνω από τη θάλασσα


Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Γερμανικά ρολόγια
« Απάντηση #79 στις: Ιούλιος 27, 2006, 03:26:07 μμ »
για να μη μακρυγορουμε,μολις επικοινωνησα με sinn και θα κοιταξουμε το ρολοι εαν ειναι το μοντελο ειτε το συγκεκριμενο ρολοι που εχει το προβλημα,στην δευτερη περιπτωση θα αλλαξουν το ρολοι με καινουργιο,κατι που ηδη εκαναν με το 157 στο παρελθον για αλλο λογο.γενικα εως εδω ικανοποιημενος απο το service