Αποστολέας Θέμα: Γερμανικά ρολόγια  (Αναγνώστηκε 110561 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Γερμανικά ρολόγια
« Απάντηση #40 στις: Ιούλιος 11, 2006, 12:17:29 μμ »
αισθητικα,μηχανικα δεν εχουν καποια διαφορα ,7750 φορανε ειναι και απο την ιδια μαρκα την Sinn αρα ποιοτικα τα ιδια ειναι.

Αποσυνδεδεμένος redfoot

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1286
    • Προφίλ
Γερμανικά ρολόγια
« Απάντηση #41 στις: Ιούλιος 11, 2006, 12:24:14 μμ »
γι αυτο σε ρώτησα, το ξερω οτι φορανε την ιδια μηχανη, απλως μου εκανε εντυοωση που δε σου αρεσε εμφανισιακα, το βρισκω πολυ ελκυστικό. Τι ακριβως σε χαλάει;
 In simplicity lies true greatness"..

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Γερμανικά ρολόγια
« Απάντηση #42 στις: Ιούλιος 11, 2006, 12:49:15 μμ »
πολυ γεματο καντραν,υπερβολικα σπορ θα λεγα,δε λεω προσωπικο γουστο παντα.το διλλημα δικο σου ειναι στο τελοσ :oops:

Αποσυνδεδεμένος redfoot

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1286
    • Προφίλ
Γερμανικά ρολόγια
« Απάντηση #43 στις: Ιούλιος 11, 2006, 05:07:14 μμ »
Πράγματι το καντραν είναι γεμάτο και η εμφάνιση σπορ. Μου αρέσει η χρηση των χρωμάτων δηλ η εναλλαγή του ασπρου-μαυρου-γκρι-κοκκινου στα σωστα σημεία και η εν γένει συμμετρία των στοιχείων του ρολογιού.
Το ψιλοσκέφτομαι γιατί κυκλοφορεί ένα στους υπόγειους διαδρόμους του ιντερνετ σε άκρως δελεαστική τιμή..
 In simplicity lies true greatness"..

Αποσυνδεδεμένος redfoot

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1286
    • Προφίλ
Γερμανικά ρολόγια
« Απάντηση #44 στις: Ιούλιος 13, 2006, 03:56:29 μμ »
Συνεχίζουμε εδώ: αγόρασα το archimede pilot και ειμαι απολυτα ευχαριστημένος απο την αγορά που έκανα (εν σχέσει με τα χρήματα που εδωσα φυσικα) διότι:
1. Είναι ιδιαίτερα κομψό
2. Εχει ελάχιστες χρονικές απώλειες για μηχανικό ρολόι (περίπου 1-2 λεπτα το μήνα )
3. Ο κατασκευαστής και το επιτελείο του είναι απόλυτα επαγγελματίες: πληρώνεις με paypal ή πιστωτική (εγώ πλήρωσα με την πρωτη μεθοδο), κανεις απευθείας παραγγελία μέσω του site τους (δεν υπάρχουν αντιπρόσωποι της εταιρείας αλλου) και 8-10 μερες μετά το επικύρωση της παραγγελίας το έχεις στο χερι σου. Επιλέγεις αν θέλεις διαφορετικό λουράκι και μεταφέρεται με coorier (30 ευρώ έξοδα αποστολής για Ελλάδα).
 Το μόνο μου "παράπονο" κι αυτό σε εισαγωγικά είναι η ταχύτητα (στην ουσία βραδυτητα) απαντησης στα email που έστειλα φαντάζομαι όμως οτι οφείλεται στον αυξημένο φόρτο εργασίας, οι άνθρωποι ειχαν ολη την καλη διάθεση να με εξυπηρετήσουν.
Οτι άλλο χρειαστείς εδω είμαι
 In simplicity lies true greatness"..

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Γερμανικά ρολόγια
« Απάντηση #45 στις: Ιούλιος 13, 2006, 09:05:51 μμ »
το θεμα ειναι πως κατεληξα σε 2 μαρκες,την Sinn και μετα archimede για το λογο του οτι η πρωτη εχει υψηλα στανταρ και τεχνολογικες καινοτομιες αρα τιμιο το ποσο που διαθετεις.
οσο για τη δευτερη μου αρεσει το ρολοι και σα μαρκα πρωτα κατασκευαζε πολυ ποιοτκες κασες ,επειτα εφτιαξε το brand archimede kai limes.
αλλες μαρκες σε αυτα τα λεφτα απεκλεισα πολλες.αν καποιος εχει κατι να προτεινει οκ
ενα αλλο ζητημα αφορα αν παρω Sinn πιο μοντελο..και εδω υπαρχει το μπερδεμα.103 ,256,657,u1.
256 καλο αλλα μικρο συν το κρυσταλλο απο πλεξυ.
103 κατι δε με πειθει στη βασικη εκδοση μιλαω παντα των 700 ευρω.
657 αν το δει καποιος στην αρχη δεν αρεσει,ετσι εψαξα φοτο ,δε ειναι ασχημο περα απο την τεχνολογια του.
εν τελει κατεληξα προς το παρον ειτε το 657 ειτε το καταδυτικο archimede

Αποσυνδεδεμένος redfoot

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1286
    • Προφίλ
Γερμανικά ρολόγια
« Απάντηση #46 στις: Ιούλιος 14, 2006, 12:06:50 πμ »
σωστα όσα λες. Εμενα μου αρεσει πολύ και το υ1 καθως και τπ υ2 αλλα τα θεωρω καπως τσιμπημενα
 In simplicity lies true greatness"..

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Γερμανικά ρολόγια
« Απάντηση #47 στις: Ιούλιος 14, 2006, 12:42:28 πμ »
και ηθελα να σε ρωτησω.ειπες πληρωσες με πιστωτικη απευθειας και οχι μεσω PayPal.δε εχει τετοια επιλογη,το ζητησες με mail?

Αποσυνδεδεμένος redfoot

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1286
    • Προφίλ
Γερμανικά ρολόγια
« Απάντηση #48 στις: Ιούλιος 14, 2006, 09:08:13 πμ »
οχι, ίσως δε στο εξηγησα καλα. Ειπα οτι πληρωσα μεσω paypal αλλα υπαρχει και δυνατοτητα πληρωμης μεσω πιστωτικής (καποιος Γερμανός μου είπε οτι γίνεται κατόπιν συνεννοησης αλλά δε γνωρίζω γιατί δεν το αναφέρουν στη σελίδα τους).
Μια τρίτη λύση είναι η τοποθέτηση εμβασματος σε αριθμο λογαριασμου τραπέζης.
 In simplicity lies true greatness"..

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Γερμανικά ρολόγια
« Απάντηση #49 στις: Ιούλιος 14, 2006, 11:51:04 πμ »
ok.γιατι οντως δε λεει κατι τετοιο.το τελευταιο που σκεφτομαι ειναι εαν κλεινουν αυγουστο γιατι καπου τοτε θα μπορεσω να το παραγγειλω εφοσον παρω το archimede .σε γενικες γραμμες περα του οτι εχει καλη τιμη/ποιοτητα για τα λεφτα του το pilot,ανεξαρτητα απο το κοστος του ρολογιου εχει ποιοτητα εφαμιλλη ακριβοτερων κατασκευων?
αλλο ερωτημα,πιο  Sinn θα περνατε απο τα ακολουθα και γιατι?103,657 και u1 αν και αυτο ειναι για ειδικη χρηση και πολυ ογκωδες για ρολοι καθημερινης χρησης.αλλες προτασεις δεκτες

Αποσυνδεδεμένος redfoot

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1286
    • Προφίλ
Γερμανικά ρολόγια
« Απάντηση #50 στις: Ιούλιος 14, 2006, 09:17:26 μμ »
ναι η ποιοτητα κατασκευης και η εμφάνιση είναι επιπεδου ακριβοτερων μοντέλων και αυτο αποτελεί ένα απο τα μεγαλυτερα πλεονεκτήματα της εταιρείας.
απο τα sinn που ανεφερες το u1 (καθως και τα u2 ux) είναι εργαλεία και κατα τη γνωμη μου πολυ ομορφα εργαλεία
το 103 επισης μου αρεσει πολυ, το 657 όχι
 In simplicity lies true greatness"..

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Γερμανικά ρολόγια
« Απάντηση #51 στις: Ιούλιος 15, 2006, 12:02:32 πμ »
επικοινωνησα με την  sinn ,μαλλον το 657 σκεφτομαι,καλα τα 103 και u1,αλλα το πρωτο ειναι η βασικη εκδοση και δε λεει τοσο ενω το u1 ειναι τερας κοινως καπου 120 γραμμαρια 44χιλ διαμετρο και παχος 15!τρομερο ρολοι αλλα οχι και για καθε μερα.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Γερμανικά ρολόγια
« Απάντηση #52 στις: Ιούλιος 25, 2006, 03:30:17 μμ »
εφτασε το sinn 657


Αποσυνδεδεμένος redfoot

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1286
    • Προφίλ
Γερμανικά ρολόγια
« Απάντηση #53 στις: Ιούλιος 25, 2006, 05:43:54 μμ »
olala.. συγχαρητήρια και καλοφόρετο!! περιγραψε μας τις πρώτες εντυπώσεις απο το γερμανικό στολίδι ;-)
 In simplicity lies true greatness"..

Αποσυνδεδεμένος TZAG

  • 42mm case
  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1072
    • Προφίλ
Γερμανικά ρολόγια
« Απάντηση #54 στις: Ιούλιος 25, 2006, 06:35:11 μμ »
Bravisima!! :smt023 George στείλε λεπτομέρειες για την επικοινωνία με την Sinn, τιμή και μεταφορικά (σου έστειλαν τιμοκατάλογο;;). Με ενδιαφέρουν δύο. Ή 356, ή 756.
μόλις πάνω από τη θάλασσα


Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Γερμανικά ρολόγια
« Απάντηση #55 στις: Ιούλιος 25, 2006, 08:47:05 μμ »
ρολοι πολυ προσεγμενο,εως τωρα στις 6 ωρες αν και δε ειναι παρα ενδεικτικο ειμαστε στο +1 δευτ.ξερω οτι φοραει μια απο τις καλες εκδοσεις της 2824,εκδοση top.χαλαρο ρολοι πολυ εντονο ματ καντραν,αντιριφλεξ κρυσταλλο και απο τισ 2 πλευρες.το 256 παει καπου στα 740 ,356 κατι παραπανω.πεσμου τι θεσ και ρωταω εγω αν δε σε χαλαει.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Γερμανικά ρολόγια
« Απάντηση #56 στις: Ιούλιος 25, 2006, 08:51:28 μμ »
ωπα δε ειδα καλα.το 756 παει 1.125 λουρι και μπρασελε 1301 δε εχει ομως συνεχομεμα δευτερολεπτα αν θυμαμαι καλα.356 απο 771 και ανεβενει.θα βγαλω και αλλες φοτο και οτι αλλο.οτι θελεται πειτε μου

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Γερμανικά ρολόγια
« Απάντηση #57 στις: Ιούλιος 25, 2006, 10:13:01 μμ »
george_ καλοριζικο και καλοφορετεο φιλε
ωραιο το ρολοι

Αποσυνδεδεμένος TZAG

  • 42mm case
  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1072
    • Προφίλ
Γερμανικά ρολόγια
« Απάντηση #58 στις: Ιούλιος 26, 2006, 12:36:50 πμ »
To 756 μ'αρέσει επειδή είναι ξεχωριστό ρολόϊ. Το 356 μ'αρέσει διότι είναι ένας κλασσικός γερμανικός χρονογράφος. Όσο απο τιμές γνωρίζω "τι παίζει", απλά ήθελα να μάθω μήπως κι έχουν πέσει. Σε ευχαριστώ george και δεν με χαλάει καθόλου να μαθαίνω απο εσένα :)
Πάντως να πω την αλήθεια, τα βρήκες φθηνότερα απο μένα! Με τα μεταφορικά τι γίνεται; Πόσο πάει το κούρεμα;
μόλις πάνω από τη θάλασσα


Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Γερμανικά ρολόγια
« Απάντηση #59 στις: Ιούλιος 26, 2006, 01:56:32 πμ »
20-25 ευρω.το ρολοι το πηρα γιατι σε αυτα τα λεφτα που να πεις ναι εχει μια μηχανη οπως ολοι σε αυτην την τιμη αλλα εχει κατι που να ξεχωριζει,η θα περιμενα να μαζεψω τα διπλα και βαλε να παρω κατι αλλο,αλλα απο την αλλη για κα8ημερινο ρολοι μου ναι μια χαρα.αρνητικο ειναι η ημερομηνια,δυσδιακριτη και η φωτεινοτητα των δεικτων ,μετρια 8α λεγα,σε σχεση με το 157 και αλλα,δε ξερω γιατι.χανεται γρηγορα