Αποστολέας Θέμα: LONGINES  (Αναγνώστηκε 521115 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #120 στις: Απρίλιος 14, 2009, 05:20:32 μμ »
οχι !αυτο παει στην αλλη μηχανη!την "φτηνη",εκεινη για ρολογια και με τα 250 ευρω!

Α,οκ! ;)

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #121 στις: Απρίλιος 14, 2009, 05:33:23 μμ »
" The first movement - ETA A08.231 - is a chronograph with a new type column wheel with asymmetric teeth and spiral control system to prevent the Caspari effect. "

Γνωρίζει κανείς τί είναι το Caspari effect?

Φιλικά Κωνσταντίνος

ειναι ενα συστημα ρυθμισης του σπιραλ για να μειωσει το  φαινομενο Caspari,απο οτι καταλαβα.(Isochronism of spiral watch springs) εχει να κανει με την ελαστικη παραμορφωση του σπιραλ κατα την κινηση του και το λαθος στον ισοχρονισμο ονομαζεται  φαινομενο Caspari...οι ειδικοι θα το εξηγησουν καλυτερα

Αποσυνδεδεμένος azaas

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 385
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #122 στις: Απρίλιος 14, 2009, 09:46:51 μμ »
ειναι ενα συστημα ρυθμισης του σπιραλ για να μειωσει το  φαινομενο Caspari,απο οτι καταλαβα.(Isochronism of spiral watch springs) εχει να κανει με την ελαστικη παραμορφωση του σπιραλ κατα την κινηση του και το λαθος στον ισοχρονισμο ονομαζεται  φαινομενο Caspari...οι ειδικοι θα το εξηγησουν καλυτερα

Ωραίος βρε Γιώργο... να'σε καλά γιατί οι πηγές που βρήκα εγώ πηγαίνανε μέσω Θήβας. Έπρεπε πρώτα να διαβάσω 42 σελίδες για εργογράφους για να μπορέσω να βγάλω άκρη και αυτό δεν ξέρω εάν κατέληγε στο ζητούμενο ή εάν θα διάβαζα τσάμπα. Με έβγαλες από μεγάλο κόπο. Και πάλι ευχαριστώ  ;)

Φιλικά Κωνσταντίνος
you cannot kill what you did not create

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #123 στις: Απρίλιος 16, 2009, 01:14:42 πμ »
Η "επιδημία" Legend Diver έχει ήδη αρχίσει να εξαπλώνεται. :)


Αποσυνδεδεμένος antonis_ch

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1360
  • Time is the most valuable thing a man can spend!
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #124 στις: Απρίλιος 16, 2009, 10:14:37 πμ »
Η "επιδημία" Legend Diver έχει ήδη αρχίσει να εξαπλώνεται. :)




Κάτσε να το δει αυτό ο azaas!!  ;)

Φιλικά,

Αντώνης

Αποσυνδεδεμένος azaas

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 385
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #125 στις: Απρίλιος 17, 2009, 06:48:44 πμ »
Η "επιδημία" Legend Diver έχει ήδη αρχίσει να εξαπλώνεται. :)




α πα πα πα παααααααα, δεν πάμε καλά τα βλέπω όλα διπλά,τριπλά,τετραπλά και πενταπλά - μην σας πω και εξαπλά μιας και βλέπω ένα και στον καρπό μου την ώρα που γράφω αυτό το μύνημα  8) -

Γιατρέ τα χάπια μου!!!!

Σοβαρά τώρα ωραίο η γκρουπίσια φωτογραφία τους! Να'ναι καλά τα παιδιά να τα χαίρονται!  ;)

Φιλικά Κωνσταντίνος
you cannot kill what you did not create

Αποσυνδεδεμένος halaros

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #126 στις: Απρίλιος 17, 2009, 03:06:28 μμ »
Αυτο το μοντελο με ενδιαφερει κι εμενα παρα πολυ!Μαλλον το καλοκαιρακι θα ερθει,οσο για την τιμη η Longines μας εχει συνηθισει τα τελευταια χρονια σε λογικες τιμες σε σχεση παντα με την ποιοτητα και την ιστορια της.
Λοιπον οποιος μαθει πρωτος περισσοτερες λεπτομερειες,να τις αναφερει αμεσα στο φορουμ! 8)

Καλησπέρα παιδιά,
Επικοινώνησα με την εταιρεία και μου είπαν ότι το συγκεκριμένο μοντέλο (δυστυχώς) θα κυκλοφορήσει μετά από ένα χρόνο. Ενδεχομένως μέχρι το τέλος του χρόνου να κυκλοφορήσει μια έκδοση χωρίς το μηχανισμό column-wheel όμως. Η απλή έκδοση μάλλον θα κυμαίνεται στις αντίστοιχες τιμές της Longines.

Αποσυνδεδεμένος antonismel

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #127 στις: Μάιος 24, 2009, 02:55:31 μμ »
καλησπερα παιδια.μου εφεραν δωρο ενα ομορφο ρολοι LONGINES lungomare  το L3.633.4.76.6   ...
δεν ξαναειχα παρομοιο ρολοι.εψαξα στο internet και δεν μπορεσα να βρω καποιο καταλογο οδηγιων.ξερω και καταλαβαινω οτι εχει και χρονομετρο αλλα δεν ξερω πως δουλευει...εχει ενα καντραν για δευτερολεπτα,ενα για δεκατα του δευτερολοπτου,ενα που λεει απο 1-12  (δεν ξερω τι ειναι) και με προβληματιζει που εχει 2 δεικτες δευτερολεπτων...ξερω οτι ακουγομαι πολυ ασχετος (και ειμαι ) αλλα επειδη ειναι καινουργιο θα ηθελα να μαθω πως δουλευει... εαν καποιος μπορει να βοηθησει!!!!!!τωρα και οι 2 δεικτες ειναι σταματημενοι και γυρναει το καντραν των δευτερολεπτων... (εαν τα λεω σωστα)
ευχαριστω και περιμενω   :)

Αποσυνδεδεμένος halaros

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #128 στις: Ιούνιος 16, 2009, 02:25:35 μμ »
Όταν πατάς το επάνω δεξιά κουμπί ξεκινάει και σταματάει το χρονόμετρο και με το κάτω δεξιά επιστρέφουν οι δείκες στην αρχική τους θέση.

Αποσυνδεδεμένος pacman

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #129 στις: Ιούνιος 17, 2009, 10:43:07 πμ »
Καλησπερα σε ολους και συγχαρητηρια για την ωραια σας παρεα.
ειμαι νεο μελος και απο προχθες διαβαζω πολλα και εδνδιαφεροντα πραγματα!

πριν λιγο καιρο εγινα κατοχος ενος ρολογιου longines http://www.longines.com/watches/longines-grandevitesse/L3.636.4.60.6
θα ηθελα εαν ειναι δυνατον τη γνωμη σας για ρολοι αυτο και αν εκανα καλη αγορα.
Βασικα μου εκατσε πολυ καλα στο ματι και αντι για τη σειρα hydroconquest που πηγα να αγορασω με μαγεψε αυτο και το πηρα!

ευχαριστω εκ των προτερων
Φιλικα Νικος

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #130 στις: Ιούνιος 17, 2009, 11:11:21 πμ »
 Καλώς όρισες  pacman. Η longines είναι μια από τις αγαπημένες μου, αν και δεν έχω την χαρά να έχω ένα δημιουργημά της, ακόμα. Μια παραδοσιακή, καλή και αξιόπιστη ελβετική εταιρεία. Για πιο ειδικευμένα σχόλια δεν είμαι ο καταληλότερος.
 Όσο για μοντέλο που σε μάγεψε, η φράση σου και μόνο αρκεί. Βρήκες το τέλειο ρολόι  :2thumbs:
 Καλοφόρετο και όπως λένε στην longines : στον επόμενο τόνο, η ώρα θα είναι longines συνεχώς.

Αποσυνδεδεμένος pacman

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #131 στις: Ιούνιος 17, 2009, 12:33:04 μμ »
Ευχαριστω πολυ grecellin .
οντως τα ρολογια, περα απο τον μηχανισμο που εννοειτε θα διαλεξουμε καποιον αξιοπιστο ειναι καθαρα θεμα προσωπικου γουστου!

θα ηθελα να ρωτησω και κατι αλλο για το συγκεκριμενο ρολοι:
1.εαν μπορω να βαλω και δερματινο λουρακι.
2.πως λειτουργει αυτο το ταχυμετρο που λεει στα χαρακτηριστικα

και παλι ευχαριστω
Νικος

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #132 στις: Ιούνιος 17, 2009, 12:49:40 μμ »
Για την μέτρηση της ταχύτητας εδώ :
http://www.mywatch.gr/index.php/topic,2032.0.html

Αποσυνδεδεμένος halaros

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #133 στις: Ιούνιος 21, 2009, 10:52:01 μμ »
Καλησπερα σε ολους και συγχαρητηρια για την ωραια σας παρεα.
ειμαι νεο μελος και απο προχθες διαβαζω πολλα και εδνδιαφεροντα πραγματα!

πριν λιγο καιρο εγινα κατοχος ενος ρολογιου longines http://www.longines.com/watches/longines-grandevitesse/L3.636.4.60.6
θα ηθελα εαν ειναι δυνατον τη γνωμη σας για ρολοι αυτο και αν εκανα καλη αγορα.
Βασικα μου εκατσε πολυ καλα στο ματι και αντι για τη σειρα hydroconquest που πηγα να αγορασω με μαγεψε αυτο και το πηρα!

ευχαριστω εκ των προτερων
Φιλικα Νικος


Καλησπέρα και καλώς ήρθες,
Είναι από τα πιο ωραία μοντέλα της Longines από τις νέες σειρές. Εγώ θα το ρποτιμούσα με το λοράκι. Το γνήσιο σίγουρα θα μπορείς να το προμηθευτείς από το κατάστημα που το πήρες.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #134 στις: Ιούνιος 29, 2009, 12:26:54 μμ »



αρκετες φορες, εχω δει φωτο απο αυτο το μοντελο της LONGINES,αλλα πιστευω οτι ειναι εξω απο το στυλ της εταιριας,η μηπως οχι?

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #135 στις: Ιούνιος 29, 2009, 12:32:23 μμ »
Γιαπωνέζος το σχεδίασε;   ;D

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #136 στις: Ιούλιος 09, 2009, 09:51:49 πμ »



Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #137 στις: Αύγουστος 17, 2009, 04:48:05 μμ »
Ένα βίντεο review του Legend Diver είναι πάντα επίκαιρο. Και μάλιστα από γνωστό μέλος. ;)

<object codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=8,0,0,0" type="application/x-shockwave-flash" data="http://www.youtube.com/v/WYarYR8gpsg" width="425px" height="350px"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/WYarYR8gpsg" /><param name="wmode" value="transparent" /><param name="allowScriptAccess" value="never" /><param name="pluginspage" value="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer"></object>

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #138 στις: Αύγουστος 28, 2009, 07:42:53 μμ »
Δεν έχω στην κατοχή μου κάποιο ρολόι της Longines, όμως την θεωρώ πραγματικά σημαντική εταιρεία στον χώρο. Eίναι ίσως περισσότερο γνωστή για τα κλασσικά μοντέλα της, αλλά στην τελευταία της συλλογή έχει και πολλά ενδιαφέροντα σπορ κομμάτια. Φωτογραφίες από μερικά έχουν ανεβεί και σε άλλα θέματα, εδώ όμως, όποιος ενδιαφέρεται θα τα βρεί πιό εύκολα ;)

Η σειρά Admiral περιλαμβάνει δύο τύπους, αυτόματα με 24ωρη ένδειξη(ΛΤ 1870 ευρώ) και αυτόματους χρονογράφους(ΛΤ 2130 ευρώ). Χαρακτηριστικό το μεγάλο "12" και η μοντέρνα αλλά παράλληλα σοβαρή σχεδίαση.


Admiral αυτόματα με 24ωρη ένδειξη

Case: Round, in stainless steel with scratch-resistant sapphire crystal, with a single layer of anti-reflective coating on the underside; 24 hour graduation scale on the bezel; screw-down case-back and screw-in crown. Diameter: 42 mm. Water-resistant to 100 metres (~ 320 feet).

Movement: L704 self-winding mechanical movement beating at 28,800 vibrations per hour and providing 46 hours of power reserve.

Functions: Hours, minutes, date at 3 o'clock.

Dial: Big "12" at 12 o'clock, "2", "4", "6", "8" and "10" numerals, and 6 Superluminova luminescent indices. Silvered hands with Superluminova luminescent material.

Bracelet: Black alligator strap with triple safety folding clasp and push-piece opening mechanism or stainless steel bracelet with triple safety folding clasp and push-piece opening mechanism.

L3.668.4.56.2                           

L3.668.4.76.6




Admiral αυτόματοι χρονογράφοι

Case: Round, in stainless steel with scratch-resistant sapphire crystal, with a single layer of anti-reflective coating on the underside; screw-down case-back and screw-in crown. Diameter: 42 mm. Water-resistant to 100 metres (~ 320 feet).

Movement: L705 self-winding mechanical movement beating at 28,800 vibrations per hour and providing 46 hours of power reserve.

Functions: Hours, minutes, small seconds at 9 o'clock. Chronograph mechanism: central 60 seconds, 30 minutes counter at 3 o'clock. Date at 6 o'clock.

Dial: Big "12" at 12 o'clock and 8 Superluminova luminescent indices. Silvered hands with Superluminova luminescent material.

Bracelet: Black alligator strap with triple safety folding clasp and push-piece opening mechanism or stainless steel bracelet with triple safety folding clasp and push-pieces opening mechanism.

L3.666.4.56.6

L3.666.4.76.2

L3.666.4.66.6

L3.666.4.56.2



Φιλικά, Γιάννης


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #139 στις: Αύγουστος 29, 2009, 01:29:37 πμ »


Σε σχεδιασμό που παραπέμπει στα μηχανοκίνητα σπορ η συλλογή GrandeVitesse της Longines. Παρόλο τον σπορ χαρακτήρα, η σειρά, η οποία αποτελείται από χρονογράφους, διατηρεί μια εκλεπτισμένη γραμμή. Το μεγάλο και έντονο "12" ύπάρχει κι εδώ, χαρακτηριστικό όλων σχεδόν των νέων Longines.



Case: Round, in stainless steel with scratch-resistant sapphire crystal, with a single layer of anti-reflective coating on the underside; black or stainless steel aluminium bezel with double tachymeter scale (Km/h – MPH); transparent case-back with sapphire crystal. Diameter: 42 mm. Water-resistant to 50 metres (~ 160 feet).

Movement: L667 self-winding mechanical movement beating at 28,800 vibrations per hour and providing 46 hours of power reserve.

Functions: Hours, minutes, small seconds at 9 o'clock. Chronograph mechanism: central 60 seconds, 30 minutes counter at 12 o'clock and 12 hour counter at 6 o'clock. Date at 3 o'clock.

Dial: Big "12" at 12 o'clock and 11 painted indices. Silvered hands with Superluminova luminescent material.

Bracelet: Black leather strap with deployment buckle or stainless steel bracelet with triple safety folding clasp and push-piece opening mechanism.

Λ.Τ.1800 ευρώ

L3.636.4.50.2

L3.636.4.60.6

L3.636.4.70.6

L3.636.4.60.2






Case: Round, in stainless steel with scratch-resistant sapphire crystal, with a single layer of anti-reflective coating on the underside; brushed stainless steel bezel; transparent case-back with sapphire crystal. Diameter: 42 mm. Water-resistant to 50 metres (~ 160 feet).

Movement: L683 self-winding mechanical movement beating at 28,800 vibrations per hour and providing 46 hours of power reserve.

Functions: Hours, minutes, small seconds at 9 o'clock. Chronograph mechanism: central 60 seconds, 30 minutes counter at 3 o'clock and 12 hour counter at 6 o'clock. Date between 4 and 5 o'clock.

Dial: Brown matt. Original Longines hour-circle featuring a special internal tachymeter scale up to 70 Km/h designed for timing horse races. Blued steel hands.

Bracelet: Gold calfskin strap with Alcantara lining, triple safety folding clasp and push-piece opening mechanism

Λ.Τ. 1660 ευρώ

L3.635.4.93.2



Φιλικά, Γιάννη;


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης