Αποστολέας Θέμα: Κινηματογράφος  (Αναγνώστηκε 112851 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος WasteG8

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1760
    • Προφίλ
Απ: Κινηματογράφος
« Απάντηση #340 στις: Οκτώβριος 20, 2019, 09:10:16 μμ »
Οχι.. κι εγω το ειδα χθες και με αφησε με ενα συναισθημα.ετσι κι ετσι.. περιμενα πολλα περισσοτερα..

Στάλθηκε από το SM-J530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Και εγώ με προσδοκίες πήγα αλλά έφυγα πιστεύοντας ότι καλύτερα να είχα πάει για φαγητό.  :D

Όσο για την ηθοποιία του Φοίνιξ νομίζω ότι απλά σκηνοθέτησαν μια ταινία με υπερβολή απλά για να πάει για Όσκαρ ο πρωταγωνιστής.

Το παίξιμο του Χιθ Λέτζερ με είχε αφήσει άφωνο πριν λίγα χρόνια. Αυτό που είδα σήμερα όχι...
Τσαντίζομαι με κάποιους τύπους που το παίζουν κουλτουριάρηδες και μιλάνε για τον Mozart χωρίς να έχουν δει ούτε έναν πίνακά του...

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Κινηματογράφος
« Απάντηση #341 στις: Οκτώβριος 20, 2019, 11:55:46 μμ »
Ως ταινία για την τρέλλα, ειναι πολύ καλή. Με την έννοια ότι παρουσιάζει την πραγματικότητα όπως τη βλέπει ένα ψυχικά νοσούν άτομο και πράγματι μας κάνει κοινωνούς της αγωνίας του, της δυστυχίας του, της απομόνωσής του.
Ως κοινωνικοπολιτικο σχόλιο, η ταινία είναι μια mainstream μπαρούφα, κούφια και επίπεδη.

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Κινηματογράφος
« Απάντηση #342 στις: Οκτώβριος 21, 2019, 02:20:12 μμ »
Μετά τον πολύ ντόρο που έχει γίνει με αυτή την ταινία, δε μου κάνει αίσθηση να πάω να τη δω καν. Κάτι μου λέει ότι δε θα μου αρέσει κιόλας.

Αλλά για κάποιο λόγο, μόνο που έχει προκαλέσει τόση συζήτηση και πάνε όλοι και τη βλέπουν, αυτό και μόνο με αποθαρρύνει να τη δω. Ίσως με αυτή μου τη λογική, να χάνω καλά πράγματα κάποιες φορές βέβαια.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Κινηματογράφος
« Απάντηση #343 στις: Οκτώβριος 21, 2019, 05:12:51 μμ »
Ως ταινία για την τρέλλα, ειναι πολύ καλή. Με την έννοια ότι παρουσιάζει την πραγματικότητα όπως τη βλέπει ένα ψυχικά νοσούν άτομο και πράγματι μας κάνει κοινωνούς της αγωνίας του, της δυστυχίας του, της απομόνωσής του.
Ως κοινωνικοπολιτικο σχόλιο, η ταινία είναι μια mainstream μπαρούφα, κούφια και επίπεδη.

Ω ναι. Έτσι ακριβώς....



Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6301
    • Προφίλ
Απ: Κινηματογράφος
« Απάντηση #344 στις: Οκτώβριος 21, 2019, 05:46:59 μμ »
Ω ναι. Έτσι ακριβώς....



Sent from my iPhone using Tapatalk
Ακριβως...

Στάλθηκε από το SM-J530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Κινηματογράφος
« Απάντηση #345 στις: Οκτώβριος 26, 2019, 09:57:44 πμ »
Αφού τα είπαμε & τα συμφωνήσαμε για το mainstream “Joker” θα σας πρότεινα  να δείτε το «Τα παράσιτα».

Άλλη οπτική, παλαβές ανατροπές, «γύρισμα» από σάτιρα σε δράμα από το πρώτο στο δεύτερο μέρος & δε λέω περισσότερα μην το χαλάσω σε όσους πάνε να το δούνε.

Α! Νοτιοκορεάτικο είναι, μην περιμένετε stars του Hollywood μέσα :p


Sent from my iPhone using Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 26, 2019, 10:09:18 πμ από exDIVER600 »

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Κινηματογράφος
« Απάντηση #346 στις: Νοέμβριος 07, 2019, 09:05:11 μμ »
Η απλοϊκή κινηματογραφία μπορεί να είναι πολύ όμορφη.

<object codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=8,0,0,0" type="application/x-shockwave-flash" data="http://www.youtube.com/v/ewh0lBcEb2U" width="425px" height="350px"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/ewh0lBcEb2U" /><param name="wmode" value="transparent" /><param name="allowScriptAccess" value="never" /><param name="pluginspage" value="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer"></object>

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Κινηματογράφος
« Απάντηση #347 στις: Νοέμβριος 24, 2019, 01:01:56 πμ »
Όμορφο γνήσιο Hollywood σήμερα:
«Κόντρα σε όλα» (Ford v Ferrari).
Η ιστορία για το πως η Ford (με τη βοήθεια του Shelby) κέρδισε το Le Mans το 1966. Ακολούθησαν και άλλες 2 ή 3 χρονιές αν θυμάμαι καλά. Και η Ford είναι η μόνη Αμερικανική εταιρία που έχει κερδίσει στο Le Mans.
Τέσπα αν σας αρέσουν τα αυτοκίνητα (που σας αρέσουν) θα το ευχαριστηθείτε. Όμορφη, γνήσια, Αμερικανική κινηματογράφηση με σημασία & στην τελευταία λεπτομέρεια.
Μην περιμένετε πολλά επίπεδα & πολλές «αναγνώσεις». Είναι μία όμορφη ταινία για να περάσεις 2.30 (!!!) ώρες ευχάριστα...
Και να θυμηθείς φυσικά γιατί όλος ο κόσμος αγαπάει τη Ferrari και τον Enzo ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος patsouris

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1952
    • Προφίλ
Απ: Κινηματογράφος
« Απάντηση #348 στις: Νοέμβριος 24, 2019, 10:10:47 πμ »
Όμορφο γνήσιο Hollywood σήμερα:
«Κόντρα σε όλα» (Ford v Ferrari).
Η ιστορία για το πως η Ford (με τη βοήθεια του Shelby) κέρδισε το Le Mans το 1966. Ακολούθησαν και άλλες 2 ή 3 χρονιές αν θυμάμαι καλά. Και η Ford είναι η μόνη Αμερικανική εταιρία που έχει κερδίσει στο Le Mans.
Τέσπα αν σας αρέσουν τα αυτοκίνητα (που σας αρέσουν) θα το ευχαριστηθείτε. Όμορφη, γνήσια, Αμερικανική κινηματογράφηση με σημασία & στην τελευταία λεπτομέρεια.
Μην περιμένετε πολλά επίπεδα & πολλές «αναγνώσεις». Είναι μία όμορφη ταινία για να περάσεις 2.30 (!!!) ώρες ευχάριστα...
Και να θυμηθείς φυσικά γιατί όλος ο κόσμος αγαπάει τη Ferrari και τον Enzo ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Είναι στη λίστα to be watched...

Αναμένω ανυπόμονα επίσης στις 27/11 την ταινία "Ο Ιρλανδός" που θα μπει στο netflix του Σκορτσέζε, με τους αγαπημένους Ρόμπερτ Ντενίρο & Αλ Πατσίνο σε μια διάρκεια 209' (3,5 ωρών).
Ελπίζω να αξίζει η αναμονή, φοβερή τριπλέτα Σκορτσέζε με τους 2 πρωταγωνιστές και ωραία συνταγή σε ότι έχουν δημιουργήσει.
Απόστολος