Αποστολέας Θέμα: Rolex SeaDweller 116600 vs Omega Planet Ocean (pics)  (Αναγνώστηκε 35129 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Atomic

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Rolex SeaDweller 116600 vs Omega Planet Ocean (pics)
« Απάντηση #140 στις: Δεκέμβριος 30, 2015, 03:31:21 μμ »
Λογικά αναφέρεσαι στο sdds και οχι στο sd που σχολιάζουμε εδώ.


όχι στο SD αναφέρομαι, όπως είπα είναι ίδιο μέγεθος με το sub.

Το ssds δεν το συζητάω θέλει τεράστιο καρπό αλλιώς τα lugs είναι στον αέρα. Στο sd το πρόβλημα μου είναι το ύψος, ειδικά στο case back. Τόσο ψηλό που το ρολόι κουνιέται μπρος πίσω πάνω στο χέρι.

Κοιτάξτε πόσο ψηλά κάθεται.. αυτό εννοώ. Την αίσθηση αυτή δεν την καταλαβαίνει κάποιος από τις φώτο.



Συνηθίζεται.


Σίγουρα συνηθίζεται αλλά δεν βλέπω τον λόγο να μην πάει κάποιος στο sub εξαρχής για να μην χρειάζεται να συνηθίσει τίποτα.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 30, 2015, 03:38:32 μμ από Atomic »

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Rolex SeaDweller 116600 vs Omega Planet Ocean (pics)
« Απάντηση #141 στις: Δεκέμβριος 30, 2015, 03:38:10 μμ »
Σίγουρα συνηθίζεται αλλά δεν βλέπω τον λόγο να μην πάει κάποιος στο sub εξαρχής για να μην χρειάζεται να συνηθίσει τίποτα.

Υπάρχουν πολλοί που βλέπουν δύο λόγους: τετράγωνη κάσα, κύκλωπα.



Αποσυνδεδεμένος Atomic

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Rolex SeaDweller 116600 vs Omega Planet Ocean (pics)
« Απάντηση #142 στις: Δεκέμβριος 30, 2015, 03:40:27 μμ »
Υπάρχουν πολλοί που βλέπουν δύο λόγους: τετράγωνη κάσα, κύκλωπα.

Μαζί σου για τον Κύκλωπα, και εγώ έχω το κώλυμα (γιαυτό δοκίμασα το SD) . Προσωπικά από το να πάρω SD αν είχα τέτοιο κώλυμα με την κάσα θα πήγαινα σε μεταχειρισμένο ND sub.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Rolex SeaDweller 116600 vs Omega Planet Ocean (pics)
« Απάντηση #143 στις: Δεκέμβριος 30, 2015, 03:44:05 μμ »

όχι στο SD αναφέρομαι, όπως είπα είναι ίδιο μέγεθος με το sub.

Το ssds δεν το συζητάω θέλει τεράστιο καρπό αλλιώς τα lugs είναι στον αέρα. Στο sd το πρόβλημα μου είναι το ύψος, ειδικά στο case back. Τόσο ψηλό που το ρολόι κουνιέται μπρος πίσω πάνω στο χέρι.

Κοιτάξτε πόσο ψηλά κάθεται.. αυτό εννοώ. Την αίσθηση αυτή δεν την καταλαβαίνει κάποιος από τις φώτο.



Σίγουρα συνηθίζεται αλλά δεν βλέπω τον λόγο να μην πάει κάποιος στο sub εξαρχής για να μην χρειάζεται να συνηθίσει τίποτα.


Ή ξεγελάει η φωτό ή ο καθένας "βολεύεται" διαφορετικά. Πολύ πρόσφατα που φόρεσα το SD του Χάρη, ούτε μου φάνηκε να "κάθεται" ψηλά, ούτε ότι κουνιέται μπρος-πίσω στο χέρι...
Ίσως έχει να κάνει με το ότι έχοντας συνηθίσει στο Planet Ocean, που είναι πιο ψηλό, το sd μου φάνηκε "μαζεμένο".

Άγνωσται αι βουλαί των ωρολογόφιλων ;)


Sent from my i-phone, using my fingers

Αποσυνδεδεμένος argo98

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3849
    • Προφίλ
Απ: Rolex SeaDweller 116600 vs Omega Planet Ocean (pics)
« Απάντηση #144 στις: Δεκέμβριος 30, 2015, 03:46:51 μμ »
Οκ,επειδή είπες για τα 3+ χλμ σκεφτηκα οτι εννοείς το sdds διότι το sd ειναι 1200.

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Rolex SeaDweller 116600 vs Omega Planet Ocean (pics)
« Απάντηση #145 στις: Δεκέμβριος 30, 2015, 03:52:06 μμ »
Μαζί σου για τον Κύκλωπα, και εγώ έχω το κώλυμα (γιαυτό δοκίμασα το SD) . Προσωπικά από το να πάρω SD αν είχα τέτοιο κώλυμα με την κάσα θα πήγαινα σε μεταχειρισμένο ND sub.

Προσωπικά με ενοχλεί περισσότερο αυτό που έκαναν με τη νέα κάσα, και όχι τόσο ο κύκλωπας. Αν λείπουν και τα δύο αυτά, ακόμη καλύτερα.

Ή ξεγελάει η φωτό ή ο καθένας "βολεύεται" διαφορετικά. Πολύ πρόσφατα που φόρεσα το SD του Χάρη, ούτε μου φάνηκε να "κάθεται" ψηλά, ούτε ότι κουνιέται μπρος-πίσω στο χέρι...
Ίσως έχει να κάνει με το ότι έχοντας συνηθίσει στο Planet Ocean, που είναι πιο ψηλό, το sd μου φάνηκε "μαζεμένο".

Άγνωσται αι βουλαί των ωρολογόφιλων ;)


Sent from my i-phone, using my fingers


Μπορεί να έχει να κάνει και με το σχήμα που χεριού, σε εμένα που έχω επίπεδο καρπό, το ρολόι κάθεται όπως τα λέει ο Άγγελος. Επίσης, είναι και θέμα ρύθμισης του μπρασελέ.
Θα το ήθελα πιο λεπτό; Ναι φυσικά. Δεν μπορεί όμως να τα έχει κανείς όλα.






Αποσυνδεδεμένος Atomic

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Rolex SeaDweller 116600 vs Omega Planet Ocean (pics)
« Απάντηση #146 στις: Δεκέμβριος 30, 2015, 04:26:38 μμ »
Οκ,επειδή είπες για τα 3+ χλμ σκεφτηκα οτι εννοείς το sdds διότι το sd ειναι 1200.

έχεις δίκιο ήταν λάθος μου.

Αποσυνδεδεμένος Atomic

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Rolex SeaDweller 116600 vs Omega Planet Ocean (pics)
« Απάντηση #147 στις: Δεκέμβριος 30, 2015, 04:28:15 μμ »
Ή ξεγελάει η φωτό ή ο καθένας "βολεύεται" διαφορετικά. Πολύ πρόσφατα που φόρεσα το SD του Χάρη, ούτε μου φάνηκε να "κάθεται" ψηλά, ούτε ότι κουνιέται μπρος-πίσω στο χέρι...
Ίσως έχει να κάνει με το ότι έχοντας συνηθίσει στο Planet Ocean, που είναι πιο ψηλό, το sd μου φάνηκε "μαζεμένο".

Άγνωσται αι βουλαί των ωρολογόφιλων ;)


Sent from my i-phone, using my fingers

Ε ναι φυσικά το τι φοράς παίζει μεγάλο ρόλο. Εγώ που το είδα μετα το submariner μου φάνηκε πάρα πολύ περίεργο.

Αποσυνδεδεμένος glg

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3065
    • Προφίλ
Απ: Rolex SeaDweller 116600 vs Omega Planet Ocean (pics)
« Απάντηση #148 στις: Δεκέμβριος 30, 2015, 04:40:31 μμ »

Προσωπικά με ενοχλεί περισσότερο αυτό που έκαναν με τη νέα κάσα, και όχι τόσο ο κύκλωπας. Αν λείπουν και τα δύο αυτά, ακόμη καλύτερα.

Μπορεί να έχει να κάνει και με το σχήμα που χεριού, σε εμένα που έχω επίπεδο καρπό, το ρολόι κάθεται όπως τα λέει ο Άγγελος. Επίσης, είναι και θέμα ρύθμισης του μπρασελέ.
Θα το ήθελα πιο λεπτό; Ναι φυσικά. Δεν μπορεί όμως να τα έχει κανείς όλα.



Για να καταλάβω , το sub δεν έχει την ιδια κάσα με το nd?
Χάρη αναφέρεσαι γενικά για την νέα κάσα;

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Rolex SeaDweller 116600 vs Omega Planet Ocean (pics)
« Απάντηση #149 στις: Δεκέμβριος 30, 2015, 04:51:35 μμ »
Για να καταλάβω , το sub δεν έχει την ιδια κάσα με το nd?
Χάρη αναφέρεσαι γενικά για την νέα κάσα;


Ναι Γιάννη.
Αυτό που έκανε η Rolex ήταν να παχύνει τα lug για να δείχνει το ρολόι μεγαλύτερο, χωρίς ουσιαστικά να μεγαλώσει η κάσα, αφού παρέμεινε στα 40 mm. Το σχεδιαστικό κόλπο έπιασε, αλλά το ρολόι έχασε τις κλασικές, γλυκές γραμμές που είχε.


Αποσυνδεδεμένος glg

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3065
    • Προφίλ
Απ: Rolex SeaDweller 116600 vs Omega Planet Ocean (pics)
« Απάντηση #150 στις: Δεκέμβριος 30, 2015, 06:30:52 μμ »
Ευχαριστώ Χάρη .για μια στιγμή νόμισα οτι το sub έχει κι άλλες διαφορές, η φωτό είναι πολυ κατατοπιστική.

Αποσυνδεδεμένος pugman

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Rolex SeaDweller 116600 vs Omega Planet Ocean (pics)
« Απάντηση #151 στις: Ιανουάριος 30, 2016, 12:11:12 μμ »
Έκατσα κ διάβασα όλο το νήμα κ πραγματι το βρήκα πολύ ενδιαφέρον κ γεμάτο πληροφορίες. Δεν θα σχολιάσω το vs αυτό καθ αυτό μιά κ οι γνώσεις μου δεν φτάνουν τόσο ψηλά στην ωρολογοποια ( ούτε τα χρηματα μου βεβαίως βεβαιως ). Αισθητικά κ μόνο, ασχέτως μεγέθους κ βάρους, ψηφίζω omega.
Κρίμα που δεν καταφέρατε να το φτάσετε στο νέο έτος, κάτι που ήμουν σίγουρος οτι θα γίνει όπως το έβλεπα, αλλά εδω είμαι να το πραγματοποιήσω.

Φιλικά,
Αντώνης
"buy a Rolex to impress others, the Grand Seiko to impress yourself"