Αποστολέας Θέμα: Ένα ρολόι είναι το ιδανικό οικογενειακό κειμήλιο  (Αναγνώστηκε 1916 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Κουβαλά μεγάλη ιστορία, ενώ η αξία του αυξάνεται χρόνο με το χρόνο, γενιά με γενιά.

Γράφει: Χριστίνα Ροζάκη 13 Ιουνίου 2019



Κάποια από τα πράγματα που περνούν από γενιά σε γενιά δεν είναι κυριολεκτικά πράγματα: Είναι αναμνήσεις, γνώσεις, συναισθήματα. Κάποια άλλα όμως είναι όντως πράγματα: Προσωπικά αντικείμενα, που δεν τα καθιστά πολύτιμα η αξία, αλλά η χειρονομία. Το γεγονός ότι κάτι φυλάχτηκε και διατηρήθηκε σε καλή κατάσταση για να κληροδοτηθεί στο επόμενο, αγαπημένο πρόσωπο.

Σ' αυτά τα αντικείμενα που περνούν από χέρι σε χέρι, από πατέρα σε γιο ανήκει το ρολόι. Ένα μικρό σύμβολο του άρρηκτου δεσμού που τους ενώνει, απτό και ορατό σε καθημερινή βάση. Ένα ιδανικό οικογενειακό κειμήλιο, που κουβαλά μεγάλη ιστορία, ενώ η αξία του αυξάνεται χρόνο με το χρόνο, γενιά με γενιά.

Ένα οικογενειακό ρολόι τιμά την παράδοση

Την παράδοση όχι με την κυριολεκτική έννοια της λέξης, αλλά με εκείνη της ιστορίας της οικογένειας. Γι' αυτό και συνήθως πρόκειται για ένα μοντέλο vintage αισθητικής, που συνήθως έχει χαραγμένο στο πίσω μέρος ένα έμβλημα, ένα μήνυμα ή αρχικά ονομάτων, ενώ αντανακλά τα ενδιαφέροντα και το στυλ του προκατόχου του. Μπορεί να είναι σπορ ή επίσημο.

Διδάσκει υπευθυνότητα

Για την ακρίβεια, αφοσίωση στη φροντίδα ενός αντικειμένου, ώστε να διατηρηθεί σε άριστη κατάσταση, όχι γιατί σου ανήκει, αλλά γιατί ανήκει σ' αυτόν που θα το κρατήσει μετά από σένα. Τίποτα δεν είναι δεδομένο ότι θα "ζήσει" για πάντα, γι' αυτό μεγάλη σημασία έχουν οι λεπτομέρειες.

Έχει ανεκτίμητη συναισθητική αξία

Το να κληρονομείς το ρολόι του πατέρα σου, όποια κι αν είναι η χρηματική του αξία, εμπεριέχει το συναίσθημα της ευθύνης, της αγάπης και της επιβράβευσης. Θα γίνει κομμάτι του εαυτού σου και μία καθημερινή υπενθύμιση του ισχυρού οικογενειακού δεσμού.

https://esquire.com.gr/styl/roloi/6113/ena-roloi-einai-to-idaniko-oikogeneiako-keimilio
Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: Ένα ρολόι είναι το ιδανικό οικογενειακό κειμήλιο
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 14, 2019, 09:00:57 πμ »
ενα πολυ ωραιο αρθρο κατα εμενα, και το εβαλα αυτουσιο για να δουμε και την πλευρα τον κανονικων ανθρωπων, πως βλεπουν το ρολοι!! συν οτι η κοπελα αυτη γραφει τα περισσοτερα αρθρα για το ρολοι στο συγκεκριμενο χωρο!
Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Ένα ρολόι είναι το ιδανικό οικογενειακό κειμήλιο
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 06, 2019, 05:33:51 μμ »
Είναι όντως όμορφο όταν γίνεται αυτό, δηλαδή κάποιος να δίνει στην επόμενη γενιά ένα κειμήλιο, ένα παλιό ρολόι.

Προσωπικά, θα ήθελα πολύ να μου είχε δοθεί ένα κλασικό ρολόι τσέπης, αλλά αυτό δεν έχει γίνει. Είχε ο παππούς μου ένα, αλλά το έχει ένας ξάδελφός μου τώρα.


Όσο όμως και αν μας αρέσει αυτό, πιστεύω στην πράξη ίσως να μη λειτουργεί τόσο... Εννοώ ότι μπορεί κάποιος να το δώσει σε καλή κατάσταση στους απογόνους, συνήθως όμως το ρολόι καταλήγει να το τρώει η αχρησία, και κάποιες φορές να χάνεται κιόλας σε καμιά αποθήκη. Είναι πιστεύω ελάχιστοι αυτοί που θα εκτιμήσουν ένα τέτοιο δώρο από τους προγόνους τους, και θα το συντηρούν ή/και θα το χρησιμοποιούν.

Για το παραπάνω, φταίνε διάφοροι παράγοντες. Ένας είναι η έλλειψη ενδιαφέροντος και γνώσης του αντικειμένου. Ένας άλλος είναι ότι η μόδα αλλάζει, και δεν αρέσουν τόσο τα παλιά ρολόγια στις νεότερες γενιές (κυρίως το μέγεθος σε ρολόγια χειρός). Αρκετοί τα πουλάνε για οικονομικούς λόγους. Είναι πιστεύω ελάχιστοι αυτοί που θα τους μαγέψει ένα τέτοιο κειμήλιο, και θα το προσέξουν και αυτοί για δική τους ευχαρίστηση ή και να το δώσουν αντίστοιχα στην επόμενη γενιά.

Έτσι είναι τα πράγματα και αφήστε την Patek να κάνει το marketing της :P :D


ΥΓ: Θα ήταν ωραίο να βάζουμε εδώ τα δικά μας ρολόγια-κειμήλια. Βάλτε παιδιά φώτος από αυτά που σας έχουν δοθεί, να δούμε ωραία νοσταλγικά κομμάτια!


Εμένα μου είχε κάνει δώρο ο πατέρας μου αυτό το κουρδιστό Certina, σε μη λειτουργική κατάσταση. Αν μου άρεσε, θα το είχα φτιάξει. Τώρα, είναι σε ένα συρτάρι απλά και κάθεται...