Αποστολέας Θέμα: ROLEX  (Αναγνώστηκε 4213174 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #960 στις: Αύγουστος 19, 2008, 10:38:39 μμ »
 διαστασεις deep sea vs panerai




Αποσυνδεδεμένος Nanagno

  • Owner/Co-Founder
  • Administrator
  • 50mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 1623
  • Time Will Only Tell...
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
Απ: ROLEX
« Απάντηση #961 στις: Αύγουστος 20, 2008, 08:58:27 πμ »
που φτάσαμε να συγκρίνουμε το μέγεθος Rolex Vs Panerai... ???

κρίμα είχα τήν Rolex πιο σταθερή και κλασική εταιρέια ! Νομίζω ότι με αυτά τα καμόματα ξεκινάει μία νέα εποχή για την Rolex! Πολύ χάιρομαι που πρόλαβα και γνώρισα ένα μέρος απο τίς παλίες καλές εποχές! Τώρα ξεκινάει με ένα ύφος μοντέρνο με νέα υλικά που δέν είναι στο μοτίβο της...

με τέτοια μοντέλλα τα παλία μοντέλα θα φτάσουν σε ΤΡΕΛΕΣ τιμές :-X...όσοι προλαβουν τώρα που ακόμα είναι σχετικά προσγειωμένες!
Ludwig van Beethoven said that a great poem is more difficult to set to music than a merely good one, because the composer must improve upon the poem T I M E S.

Αποσυνδεδεμένος azaas

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 385
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #962 στις: Σεπτέμβριος 07, 2008, 09:46:36 πμ »
που φτάσαμε να συγκρίνουμε το μέγεθος Rolex Vs Panerai... ???

κρίμα είχα τήν Rolex πιο σταθερή και κλασική εταιρέια ! Νομίζω ότι με αυτά τα καμόματα ξεκινάει μία νέα εποχή για την Rolex! Πολύ χάιρομαι που πρόλαβα και γνώρισα ένα μέρος απο τίς παλίες καλές εποχές! Τώρα ξεκινάει με ένα ύφος μοντέρνο με νέα υλικά που δέν είναι στο μοτίβο της...

με τέτοια μοντέλλα τα παλία μοντέλα θα φτάσουν σε ΤΡΕΛΕΣ τιμές :-X...όσοι προλαβουν τώρα που ακόμα είναι σχετικά προσγειωμένες!

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνίσω φίλε marketer...Τι πάει να πει "πιο σταθερή και κλασσική εταιρεία"???Θα έπρεπε δλδ να συνεχίσει να παράγει μοντέλα με τα σχεδιαστικά στάνταρ 20ετίας?
"Καμόματα"....δεν νομίζω οτι η εισαγωγή νέων υλικών και η μεγαλύτερη κάσα είναι σωστό να χαρακτηρίζονται ως καμόματα!! "...με νέα υλικά που δεν είναι στο μοτίβο της"...χμμμ ορίστε???

Δεν μπορώ να καταλάβω τι το κακό έχει το να ακολουθήσει μια εταιρία τα νέα σχεδιαστικά στάνταρ??Χάνει τπτ από την ήδη αναγνωρισμένη μηχανολογική του αξία?Χάνει τπτ από το prestige του?Τι το κακό έχει η χρήση κεραμικών υλικών?Αν θες την γνώμη μου και πολύ άργησε!!!!Προσωπικά θέλω να δώ και άλλα πράγματα από την Rolex.Θα ήθελα να δω μια διαφορετική τάση στον σχεδιασμό των lugs έτσι για αλλαγή και ίσως και ένα crown protector!!!Μια επίσης αλλαγή στον σχεδιασμό των case πίσω δεν θα με χάλαγε...ΒΑΡΕΘΗΚΑ τόσα χρόνια τα ίδια και τα ίδια.Το καταλαβαίνω οτι τόσο καιρό είχαν στα χέρια τους μια επιτυχημένη συνταγή,η οποία δεν απαιτούσε μεγάλα "ρίσκα",αλλά κάποια στιγμή η εταιρεία πρέπει να πάρει κάποια αναγκαία -κατά την ταπεινή μου γνώμη- βήματα προς νέες κατευθύνσεις...Δεν είμαι από τους φανατικούς της μάρκας,αλλά τρέφω απεριόριστο σεβασμό για την rolex.Σαν ένας απλός λοιπόν φαν της ωρολογοποιας ΑΠΑΙΤΩ από μία από τις πλέον αναγνωρίσιμες εταιρείες του χώρου να βγάλει ένα ρολόι που θα με κάνει να σταθώ άγαλμα (όπως έχει συμβεί με μοντέλα άλλων εταιρειών)!Ένα ρολόι που θα μου δείχνει οτι η εταιρεία για να το παράξει δεν έκανε μόνο σχεδιαστικά άλματα αλλά και μηχανολογικά.Το Deep sea δεν πληρεί τις προυποθέσεις αυτές για μένα,αλλά είναι σίγουρα ένα καλό πρώτο βήμα,που φανερώνει την πρόθεση της εταιρείας για αλλαγές.Οψόμεθα....
you cannot kill what you did not create

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #963 στις: Σεπτέμβριος 07, 2008, 01:17:33 μμ »
Θα μου επιτρέψεις να διαφωνίσω φίλε marketer...Τι πάει να πει "πιο σταθερή και κλασσική εταιρεία"???Θα έπρεπε δλδ να συνεχίσει να παράγει μοντέλα με τα σχεδιαστικά στάνταρ 20ετίας?
"Καμόματα"....δεν νομίζω οτι η εισαγωγή νέων υλικών και η μεγαλύτερη κάσα είναι σωστό να χαρακτηρίζονται ως καμόματα!! "...με νέα υλικά που δεν είναι στο μοτίβο της"...χμμμ ορίστε???

Δεν μπορώ να καταλάβω τι το κακό έχει το να ακολουθήσει μια εταιρία τα νέα σχεδιαστικά στάνταρ??Χάνει τπτ από την ήδη αναγνωρισμένη μηχανολογική του αξία?Χάνει τπτ από το prestige του?Τι το κακό έχει η χρήση κεραμικών υλικών?Αν θες την γνώμη μου και πολύ άργησε!!!!Προσωπικά θέλω να δώ και άλλα πράγματα από την Rolex.Θα ήθελα να δω μια διαφορετική τάση στον σχεδιασμό των lugs έτσι για αλλαγή και ίσως και ένα crown protector!!!Μια επίσης αλλαγή στον σχεδιασμό των case πίσω δεν θα με χάλαγε...ΒΑΡΕΘΗΚΑ τόσα χρόνια τα ίδια και τα ίδια.Το καταλαβαίνω οτι τόσο καιρό είχαν στα χέρια τους μια επιτυχημένη συνταγή,η οποία δεν απαιτούσε μεγάλα "ρίσκα",αλλά κάποια στιγμή η εταιρεία πρέπει να πάρει κάποια αναγκαία -κατά την ταπεινή μου γνώμη- βήματα προς νέες κατευθύνσεις...Δεν είμαι από τους φανατικούς της μάρκας,αλλά τρέφω απεριόριστο σεβασμό για την rolex.Σαν ένας απλός λοιπόν φαν της ωρολογοποιας ΑΠΑΙΤΩ από μία από τις πλέον αναγνωρίσιμες εταιρείες του χώρου να βγάλει ένα ρολόι που θα με κάνει να σταθώ άγαλμα (όπως έχει συμβεί με μοντέλα άλλων εταιρειών)!Ένα ρολόι που θα μου δείχνει οτι η εταιρεία για να το παράξει δεν έκανε μόνο σχεδιαστικά άλματα αλλά και μηχανολογικά.Το Deep sea δεν πληρεί τις προυποθέσεις αυτές για μένα,αλλά είναι σίγουρα ένα καλό πρώτο βήμα,που φανερώνει την πρόθεση της εταιρείας για αλλαγές.Οψόμεθα....

ναι σε πιο μεγαλα ρολογια απο την εταιρεια,οχι σε ογκωδη ακαλαισθητα τερατακια!χανει την προσωπικοτητα του ,ενα πανεραι ειναι μεγαλο αλλα πολυ πιο ισορροπημενο σαν ρολοι απο το νεο deep sea

Αποσυνδεδεμένος azaas

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 385
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #964 στις: Σεπτέμβριος 08, 2008, 09:39:48 πμ »
ναι σε πιο μεγαλα ρολογια απο την εταιρεια,οχι σε ογκωδη ακαλαισθητα τερατακια!χανει την προσωπικοτητα του ,ενα πανεραι ειναι μεγαλο αλλα πολυ πιο ισορροπημενο σαν ρολοι απο το νεο deep sea

Μαζί σου φίλε George...αν πρόσεξες το τόνισα οτι το deep sea δεν πληρεί τις προυποθέσεις για μένα,αλλά όπως και να το κάνουμε είναι μια αρχή.Βέβαια θα πρέπει και πάλι να τονίσω οτι για μια ακόμη φορά η rolex δείχνει να φοβάται να κάνει ουσιαστικά βήματα προς το μέλλον,μιας και το μόνο που έκανε με το deep sea είναι η αναπόφευκτη εισαγωγή νέων υλικών και το αυξημένο μέγεθος.Εγώ προσωπικά επιμένω και ζητάω ΑΛΛΑ πράγματα από τέτοιες εταιρείες...Θέλω να μου ρίξει "σφαλιάρα" σαν και αυτές που τρώω από JLC μεριά...Ίσως να είμαι μαζόχας,αλλά δεν μπορώ να αλλάξω.  ;D
you cannot kill what you did not create

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #965 στις: Σεπτέμβριος 08, 2008, 01:43:40 μμ »
Εγώ προσωπικά επιμένω και ζητάω ΑΛΛΑ πράγματα από τέτοιες εταιρείες...Θέλω να μου ρίξει "σφαλιάρα" σαν και αυτές που τρώω από JLC μεριά...Ίσως να είμαι μαζόχας,αλλά δεν μπορώ να αλλάξω.  ;D


Γιατι θελεις πραγματα απ τη Rolex τα οποια δεν θελει(οχι δεν μπορει) να κανει?Απλα πας αλλου γι αυτο που ψαχνεις.
Η JLC ειναι συνονυμο με τη λεξη innovation στην υψηλη ορολογοποιια,το χει πληρωσει ομως με την υψηλη απαξιωση και την χαμηλοτερη συλλεξιμοτητα των μοντελων της(σε γενικες γραμμες).

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #966 στις: Σεπτέμβριος 08, 2008, 03:05:30 μμ »
που να σε ακουσει ο Στεφανος eisenberg  :axe:

Αποσυνδεδεμένος azaas

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 385
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #967 στις: Σεπτέμβριος 08, 2008, 04:21:09 μμ »
Γιατι θελεις πραγματα απ τη Rolex τα οποια δεν θελει(οχι δεν μπορει) να κανει?Απλα πας αλλου γι αυτο που ψαχνεις.
Η JLC ειναι συνονυμο με τη λεξη innovation στην υψηλη ορολογοποιια,το χει πληρωσει ομως με την υψηλη απαξιωση και την χαμηλοτερη συλλεξιμοτητα των μοντελων της(σε γενικες γραμμες).

Ίσως να έχεις δίκιο φίλε eisenberg...μάλλον πρέπει να σταματήσω να τρέφω ελπίδες για τέτοια πράγματα από την rolex.Τεσπα...είπα και γω να πω την γνώμη μου  :D
you cannot kill what you did not create

warover

  • Επισκέπτης
Απ: ROLEX
« Απάντηση #968 στις: Σεπτέμβριος 08, 2008, 04:38:30 μμ »
Ίσως να έχεις δίκιο φίλε eisenberg...μάλλον πρέπει να σταματήσω να τρέφω ελπίδες για τέτοια πράγματα από την rolex.Τεσπα...είπα και γω να πω την γνώμη μου  :D
και πολυ καλα εκανες αλλα μην ζητας απο μια εταιρεια σαν την rolex να αλλαξει φιλοσοφια γιατι κατι τετοιο ειναι αδυνατον  ;)
filika
Nikos

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #969 στις: Σεπτέμβριος 08, 2008, 04:44:52 μμ »
που να σε ακουσει ο Στεφανος eisenberg  :axe:

Νομιζω οτι κι ο Στεφανος το γνωριζει,δεν ειπα δα και κατι κακο  :D

Τεσπα...είπα και γω να πω την γνώμη μου  :D

....απλα αν περιμενεις απ τη Rolex να σου βγαλει ρολοι τυπου... JLC extreme lab για να πεσεις ξερος οπως λες,θα γερασεις περιμενοντας  τοτε  :grandpa:

Αποσυνδεδεμένος azaas

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 385
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #970 στις: Σεπτέμβριος 09, 2008, 06:01:18 μμ »
....απλα αν περιμενεις απ τη Rolex να σου βγαλει ρολοι τυπου... JLC extreme lab για να πεσεις ξερος οπως λες,θα γερασεις περιμενοντας  τοτε  :grandpa:

καλά ναι δεν έχεις άδικο φίλε eisenberg...Σήμερα μπήκα στο section του forum μας για τους ανεξάρτητους ωρολογοποιούς και τρελάθηκα με αυτά που είδα.Όταν λοιπόν βλέπω μεγαλύτερη διάθεση για καινοτομία,από ανθρώπους με το 1/1000000000 του budget της Rolex και με 10000000000 φορές μεγαλύτερο ρίσκο,τότε τι να πω....τρελαίνομαι.Χωρίς να θέλω να το παίξω έξυπνος -μιας και σε καμία περίπτωση δεν είμαι- αν ένα πράγμα κρατάω σαν κληρονομιά από το ελληνικό πανεπιστήμιο,πριν φύγω για μεταπτυχιακό,είναι τα λόγια του καθηγητή μου (Κέφης) στο μάθημα Στρατηγικές Ανάπτυξης Επιχειρήσεων: "Στο σύγχρονο επιχειρηματικό κόσμο,η έλλειψη διάθεσης για καινοτομία από μία εταιρεία,ισοδυναμεί με την θανατική της καταδίκη." Οι απαιτήσεις του καταναλωτικού κοινού δεν άλλαξαν μονάχα,αλλά και έγιναν ακόμα πιο ακόρεστες για νέα πράγματα.Και στις μέρες μας,όπου η απόκτηση και η ενασχόληση με το καλό και ποιοτικό ρολόι,δεν αποτελεί πια μια ελιτιστική απασχόληση,αυτή η διάθεση για καινοτομία γίνεται πιο αναγκαία από ποτέ για τις εταιρείες.
Αλλά και πάλι σας καταλαβαίνω.Αν είναι να περιμένω από την rolex κάτι τέτοια τότε.....θα πεθάνω και ακόμα θα περιμένω  :-\

ps:Ο καθηγητής μοιάζει να φοράει JLC Reverso  ;D Λέτε να του πώ για το forum μας??? ;)
you cannot kill what you did not create

warover

  • Επισκέπτης
Απ: ROLEX
« Απάντηση #971 στις: Σεπτέμβριος 09, 2008, 06:15:15 μμ »
καλά ναι δεν έχεις άδικο φίλε eisenberg...Σήμερα μπήκα στο section του forum μας για τους ανεξάρτητους ωρολογοποιούς και τρελάθηκα με αυτά που είδα.Όταν λοιπόν βλέπω μεγαλύτερη διάθεση για καινοτομία,από ανθρώπους με το 1/1000000000 του budget της Rolex και με 10000000000 φορές μεγαλύτερο ρίσκο,τότε τι να πω....τρελαίνομαι.Χωρίς να θέλω να το παίξω έξυπνος -μιας και σε καμία περίπτωση δεν είμαι- αν ένα πράγμα κρατάω σαν κληρονομιά από το ελληνικό πανεπιστήμιο,πριν φύγω για μεταπτυχιακό,είναι τα λόγια του καθηγητή μου (Κέφης) στο μάθημα Στρατηγικές Ανάπτυξης Επιχειρήσεων: "Στο σύγχρονο επιχειρηματικό κόσμο,η έλλειψη διάθεσης για καινοτομία από μία εταιρεία,ισοδυναμεί με την θανατική της καταδίκη." Οι απαιτήσεις του καταναλωτικού κοινού δεν άλλαξαν μονάχα,αλλά και έγιναν ακόμα πιο ακόρεστες για νέα πράγματα.Και στις μέρες μας,όπου η απόκτηση και η ενασχόληση με το καλό και ποιοτικό ρολόι,δεν αποτελεί πια μια ελιτιστική απασχόληση,αυτή η διάθεση για καινοτομία γίνεται πιο αναγκαία από ποτέ για τις εταιρείες.
Αλλά και πάλι σας καταλαβαίνω.Αν είναι να περιμένω από την rolex κάτι τέτοια τότε.....θα πεθάνω και ακόμα θα περιμένω  :-\

ps:Ο καθηγητής μοιάζει να φοράει JLC Reverso  ;D Λέτε να του πώ για το forum μας??? ;)
να εισαι σιγουρος πως αν η rolex εχανε χρηματα επειδη δεν ακολουθει τον δρομο τον κραβγαλεων καινοτομιων και τον διθεν βελτιωσεων θα ειχε στην παραγωγη της ακομα και tourbillon απλα εχει μια πολυ καλη πολιτικη οπως μαρτυρουν οι πωλησεις της
και δεν την αλαζει
ΥΓ
η jaeger ειναι η αγαπημενη μου  ;D

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #972 στις: Σεπτέμβριος 09, 2008, 08:00:51 μμ »
...

ΥΓ
η jaeger ειναι η αγαπημενη μου  ;D

Καλός τον στο Club, και δεν σου φαινόταν ... ;D

Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #973 στις: Σεπτέμβριος 09, 2008, 08:05:27 μμ »
που να σε ακουσει ο Στεφανος eisenberg  :axe:

Επειδή ο eis είναι κολλητός μου δεν το παρεξηγώ, και τις περισσότερες φορές συμφωνούμε ...
Μια από αυτές είναι και αυτή !!!

Γιατί τι να το κάνω το Master Compressor Extrim Lab, όταν έχει 100.000,00 Ευρώ ... :(

Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #974 στις: Σεπτέμβριος 09, 2008, 10:04:37 μμ »
azaas να πεις στον καθηγητη για το φορουμ μας
και να του πεις οτι και ο Μεγαλος εχει reverso (surprise )

Αποσυνδεδεμένος neo12

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1033
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #975 στις: Σεπτέμβριος 09, 2008, 10:06:02 μμ »
Megalos ολο εκπληξεις εισαι τελευταια!!!!!!
“Simplicity is the ultimate sophistication”
                 Leonardo Da Vinci

warover

  • Επισκέπτης
Απ: ROLEX
« Απάντηση #976 στις: Σεπτέμβριος 09, 2008, 10:44:24 μμ »
Καλός τον στο Club, και δεν σου φαινόταν ... ;D

Φιλικά Στέφανος.
ειμαι στο club απο πριν γεννηθω  ;)
ΥΓ
εχω photo απο ρολογια της jaeger αλλης εποχης που θα συγκινούσαν και τον πιο αδιάφορο καθώς επίσης και πολλών άλλων εταιρειών που αν κάποτε νιώσω έτοιμος θα τις ποστάρω
παλι καφενειο εγινε το θεμα ;D
Φιλικα
Νικος

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #977 στις: Σεπτέμβριος 09, 2008, 10:45:31 μμ »
ειμαι στο club απο πριν γεννηθω  ;)
ΥΓ
εχω photo απο ρολογια της jaeger αλλης εποχης που θα συγκινούσαν και τον πιο αδιάφορο καθώς επίσης και πολλών άλλων εταιρειών που αν κάποτε νιώσω έτοιμος θα τις ποστάρω
παλι καφενειο εγινε το θεμα ;D
Φιλικα
Νικος

εισαι πανταχου παρων εσυ!

warover

  • Επισκέπτης
Απ: ROLEX
« Απάντηση #978 στις: Σεπτέμβριος 09, 2008, 10:52:50 μμ »
εισαι πανταχου παρων εσυ!
και λιγα λες ;D
YG
εγω δεν εχω κολλήσει την περιβόητη ίωση αλλά γεννήθηκα με την ωρολογιτιδα
Άτιμα γονίδια   

warover

  • Επισκέπτης
Απ: ROLEX
« Απάντηση #979 στις: Σεπτέμβριος 09, 2008, 10:55:41 μμ »
α και κατι μεγαλο το οποιο δεν ηθελα να πω μεχρι να το σιγουρεψω αλλα  μου ειπε ο πατερας μου οτι βρηκε στην θυριδα του παππου μου αλλο ενα ρολοι rolex  sub που εγραφε πανω  με κοκινα γραμματα ;D
ΥΓ
και φυσικα του ειπα οτι αυτο παει πακετο με το αλλο που θα παρω με την αποφητηση μου ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 09, 2008, 11:02:23 μμ από warover »