Αποστολέας Θέμα: ROLEX  (Αναγνώστηκε 4198726 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #880 στις: Ιούλιος 26, 2008, 09:51:55 μμ »
warover γιατι δεν μπορεις να φορας μπρασελε?

Προσωπικές ερωτήσεις είναι αδιάκριτες ... ;D

Πλάκα κάνω . ;D

Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

warover

  • Επισκέπτης
Απ: ROLEX
« Απάντηση #881 στις: Ιούλιος 26, 2008, 10:03:43 μμ »
warover γιατι δεν μπορεις να φορας μπρασελε?
Δεν ξερω ουτε και εγω είναι η αίσθηση που σου δίνει την οποία δεν μπορώ καθόλου
Πάντως το sub το έχω αφήσει όπως είναι
Και στο explorer πιστεύω δεν πάει ο μπρασελες μιας και το bezel είναι στο χρώμα του μετάλλου ετσι με μπρασελε δείχνει πολύ μονότονο

warover

  • Επισκέπτης
Απ: ROLEX
« Απάντηση #882 στις: Ιούλιος 26, 2008, 10:05:18 μμ »
Δεν νομίζω ότι ξενίζει το λουρί, αλλά ο χρωματισμός του ...
Όπως και στο SEIKO . ;)
Προφανώς θα έχεις ένα ρολόι για κάθε σου εξόρμηση . ;)
Πάντως και εγώ είμαι υπέρ του λουριού αν και στα ROLEX είναι λίγο ιεροσυλία ... ;D

Φιλικά Στέφανος.
Για το rolex όπως θα δεις stef ψάχνω λουρι
και για το seiko εχω ζητηση το λουρι του ΜΜ 300 αλλα με εχουν στο περιμενε ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 27, 2008, 08:26:54 πμ από warover »

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #883 στις: Ιούλιος 26, 2008, 11:39:39 μμ »
Για το rolex όπως θα δεις stef ψάχνω λουρι
Ναι το είδα μετά εορτής ... ;D

Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

warover

  • Επισκέπτης
Απ: ROLEX
« Απάντηση #884 στις: Ιούλιος 29, 2008, 02:44:42 μμ »
Ναι το είδα μετά εορτής ... ;D

Φιλικά Στέφανος.

Τελικά συμβιβάστηκα και έβαλα πίσω τον μπρασελε μιας και απλα δεν υπήρχε τπτ καλύτερο
Από χρονους τωρα
Το ρολόι πάει να με τρελάνει 4 μέρες τώρα είναι σταθερό στο -1 sec/day και σήμερα δεν έχασε καθόλου
   








Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #885 στις: Ιούλιος 29, 2008, 02:54:06 μμ »
Έχεις χέρι Tourbillon ... ;D


Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

warover

  • Επισκέπτης
Απ: ROLEX
« Απάντηση #886 στις: Ιούλιος 29, 2008, 02:56:21 μμ »
Έχεις χέρι Tourbillon ... ;D


Φιλικά Στέφανος.
Τι εννοείς ?

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #887 στις: Ιούλιος 29, 2008, 03:02:59 μμ »
bravo!λαμπρα!θελει να πει οτι εχεις πολυ καλη ακριβεια και παντα τετοια

warover

  • Επισκέπτης
Απ: ROLEX
« Απάντηση #888 στις: Ιούλιος 29, 2008, 03:05:26 μμ »
ααα το πιασα thx

γυροσκοπικο

warover

  • Επισκέπτης
Απ: ROLEX
« Απάντηση #889 στις: Ιούλιος 29, 2008, 03:12:30 μμ »
Αν σας πω τι με έπεισε να το κάνω μπρασελε θα με κοροϊδεύεται αλλα δεν πειράζει Λοιπόν η ιστορία εχει ως εξεις σημερα το πρωι κατέβηκα για μια δουλεια στο κεντρο και λεω μιας και ειμαι κατω δεν περναω καμια βολτα από το μαγαζι φιλου με ρολογια και εκει βλεπω το ρολοι μου με μπρασελε και παθαίνω την πλακα μου με το ποσο ωραιο έδειχνε ειδικα πανω στο χερι μου ετσι έχοντας και τα δυο μπροστά μου η απόφαση ηταν πολύ πιο ευκολη και τα υπόλοιπα τα ξέρετε


Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #890 στις: Ιούλιος 29, 2008, 03:22:54 μμ »
Αν σας πω τι με έπεισε να το κάνω μπρασελε θα με κοροϊδεύεται αλλα δεν πειράζει Λοιπόν η ιστορία εχει ως εξεις σημερα το πρωι κατέβηκα για μια δουλεια στο κεντρο και λεω μιας και ειμαι κατω δεν περναω καμια βολτα από το μαγαζι φιλου με ρολογια και εκει βλεπω το ρολοι μου με μπρασελε και παθαίνω την πλακα μου με το ποσο ωραιο έδειχνε ειδικα πανω στο χερι μου ετσι έχοντας και τα δυο μπροστά μου η απόφαση ηταν πολύ πιο ευκολη και τα υπόλοιπα τα ξέρετε

αυτο ειναι που λενε "απο μικρος στα βασανα"
:):):)



Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #891 στις: Ιούλιος 29, 2008, 03:27:46 μμ »
παντως το side by side ειναι ο πιο ασφαλης τροπος να αποφασισεις τι σου παει
καπως ετσι κι εγω τολμησα να παω απο αυτο:



σε αυτο:


warover

  • Επισκέπτης
Απ: ROLEX
« Απάντηση #892 στις: Ιούλιος 29, 2008, 03:50:58 μμ »
Καλά δεν τίθεται θέμα συγκρίσεις μεταξύ των δυο απλά όπως λέμε μεταξύ μας με τον konaki το ρολόι αυτό θέλει yacht  ;D

φιλε Μιχαλη απο το λιγο που σε γνωρισα ενα εχω να πω σε παω πολυ γιατι κανεις την "τρελα" σου πραξη και πανω απο ολλα γιατι δεν συμβιβάζεσαι
Φιλικα
Νικος

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #893 στις: Ιούλιος 29, 2008, 03:56:59 μμ »
το ξερω ρε συ οτι θελει γιωτ αυτο το ρολοι
πηγα να κοιταξω μερικα γιωτ την περασμενη εβδομαδα αλλα δεν καταφερα να αγορασω γιατι το βιβλιαριο της τραπεζας ειχε μεσα 735 ευρω
 :D :D :D

warover

  • Επισκέπτης
Απ: ROLEX
« Απάντηση #894 στις: Ιούλιος 29, 2008, 07:57:57 μμ »
βρε μην λες δημοσια αυτα τα ποσα ειναι επικινδυνο ;)

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #895 στις: Ιούλιος 31, 2008, 10:52:58 μμ »
nato strap σε ενα ρολεξ του 60 no date απο διασημη ταινια της εποχης,απλα αναδεικνυει το military style και αποτελει ισως το μοναδικο λουρακι,κατ'εμε ,που πηγαινει τοσο πολυ σε ενα ρολεξ


Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #896 στις: Αύγουστος 01, 2008, 05:49:39 πμ »
nato strap σε ενα ρολεξ του 60 no date απο διασημη ταινια της εποχης,απλα αναδεικνυει το military style και αποτελει ισως το μοναδικο λουρακι,κατ'εμε ,που πηγαινει τοσο πολυ σε ενα ρολεξ




Αγαπητε φιλε GEORGE_
Επεται θεμα με τους 'ιδιους πρωταγωνιστες'!
Φιλικα, Watch-Collector  :D
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #897 στις: Αύγουστος 01, 2008, 10:11:44 πμ »
nato strap σε ενα ρολεξ του 60 no date απο διασημη ταινια της εποχης,απλα αναδεικνυει το military style και αποτελει ισως το μοναδικο λουρακι,κατ'εμε ,που πηγαινει τοσο πολυ σε ενα ρολεξ




συμφωνω απολυτως

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #898 στις: Αύγουστος 01, 2008, 10:24:50 πμ »
Η συνθηκολόγηση της Rolex και η αρχή του τέλους;

Η έκθεση στη Βασιλεία αυτή καθαυτή δεν ήταν απογοητευτική. Απογοητευτική είναι η βιομηχανία της ωρολογοποιίας τα τελευταία χρόνια. Άραγε, πόσες σειρές περιορισμένων εκδόσεων (LE) η μία μετά την άλλη χρειάζονται  για να καταντήσει τουλάχιστον χλιαρός ο ιδιαίτερος χαρακτήρας μιας περιορισμένης έκδοσης;
Πόσο πιο επουσιώδεις χρειάζεται να είναι οι αλλαγές από τη μία έκδοση στην άλλη για να ξεχωρίζει η μία έκδοση LE από την άλλη;
Σε πόσο βαθμό ακόμα μπορούν οι κύριοι της Υ.Ω. να εκμεταλλεύονται τα σύνδρομα ανασφάλειας όσων έχουν λεπτό καρπό παρέχοντας μεγαλύτερης διαμέτρου ρολόγια;
Πόσο πιο δυνατά πρέπει να φωνάξουν «δες μες» τα καντράν, οι κορώνες, οι κάσες και τα μπρασελέ;

Κατά την προσωπική μου άποψη, το Rolex DeepSea σηματοδοτεί το τέλος. Στις επενδυτικές αγορές, υπάρχει η έννοια της συνθηκολόγησης. Για παράδειγμα ο δαιμόνιος επενδυτής τηρεί εκ πεποιθήσεως τις αποστάσεις του από τις μετοχές εταιρειών τεχνολογίας μέχρι που στο τέλος αποφασίζει το 1999, σχεδόν απηυδισμένος, να επενδύσει. Ο χρηματιστής που «συσσωρεύει» τις ποζισιόν του από το 2001 έως το 2002 χάνει την υπομονή του, αμφισβητεί την ίδια του τη νοημοσύνη και πουλά τα πάντα το 2003. Έτσι, και η Rolex που, παρά τις υψηλές πωλήσεις, αντιμετωπίζει σοβαρότατο ανταγωνισμό για πρώτη φορά σε δεκαετίες πασχίζει να καταλάβει τη λογική της Panerai (που με τα ρολόγια της μνημονεύει ένα τσούρμο Φασίστες τρομοκράτες του ναυτικού και μοσχοπουλά σε μικρόσωμους Ασιάτες τζέντλμεν), και τελικά αποφασίζει να μπει δυναμικά στο ρινγκ με ένα μεγαλύτερο Day Date και ένα ... ρολόι τοίχου με μπρασελέ με το όνομα DeepSea. Ας το πούμε ρολόι χειρός. Τέλος πάντων.
Επί σειρά ετών η Rolex αποποιείτο τον πειρασμό να διαθέτει νέες κάσες για τους παλιούς μηχανισμούς. Αντίθετα, δυναμικά αν και σιγά σιγά έκανε οριακές βελτιώσεις στη λειτουργικότητα του Oyster, δίνοντας σχήμα και μορφή στο περίφημο αυτό ρολόι-εργαλείο, όταν οι άλλοι έφτιαχναν ακόμη κοσμήματα.

Η οικονομία των ΗΠΑ βρίσκεται σε ύφεση, και η Ευρώπη δεν θα αργήσει να ακολουθήσει. Παρά την τωρινή ανθεκτικότητά τους, η Βραζιλία η Ρωσία, η Ινδία και η Κίνα δεν θα αργήσουν να πάρουν επίσης την κατιούσα.
Και ναι, υπάρχουν ακόμη δισεκατομμύρια καρποί που περιμένουν να φορέσουν ρολόι, ωστόσο θα πάρει καιρό να πείσει/επιμορφώσει/καλοπιάσει κανείς όλους αυτούς. Εν τω μεταξύ οι ΗΠΑ και οι Ευρώπη, ήδη μεθυσμένες από την ωρολογιακή κραιπάλη και υπερβολή, απλώς θα συνεχίσουν να επιβραδύνουν.

Εάν πρέπει οπωσδήποτε να αγοράσετε το DeepSea, περιμένετε λίγο. Η τιμή του με τον καιρό θα μειωθεί περισσότερο απ’ ό,τι πιστεύετε. Εγώ απ’ τη μεριά μου θα ψάξω μέσα στην αναμπουμπούλα για να βρω το παλιό GMT II ή το Submariner. Μη βιαστείτε, η αγορά θα σας δώσει την ευκαιρία. Και δεν υπάρχει λόγος να το αγοράσετε καινούργιο. Κάλιο αγοραστής σε καιρούς χαλεπούς παρά κάτοχος … χαλεπός.


Το παραπάνω έχει γραφτεί από τον Μπράϊαν Γκο, παλιά καραβάνα στο χώρο, συλλέκτη και γνώστη. Το βρήκα ενδιαφέρον και το παραθέτω μεταφρασμένο.

Συνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #899 στις: Αύγουστος 01, 2008, 10:38:47 πμ »
ωραιος nin αν και στην αρχη νομιζα οτι ηταν δικο σου και λεω μπραβο ο Χαρης !! τρομερος
ασχετως και παλι μπραβο σου Χαρη ωραιοτατο κομματι